Asus ROG Swift PG259QNR – keď je rýchlosť číslo jedna

Obrazové vlastnosti

Herné monitory začínali kedysi s TN panelmi s viac ako 60 Hz. Neskôr sme začali vídať modely s viac ako 144 Hz a zjavne ani 240 či 300 Hz nestačí, nakoľko Asus priniesol na trh 360 Hz monitor s označením PG259QNR. Na dnešné pomery má pomerne malý displej s Full HD rozlíšením, čo len zdôrazňuje jeho špecifické zameranie na profesionálnych hráčov. Vo svojom útlom tele však ukrýva aj modul s podporou Nvidia Reflex.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu IPS s uhlopriečkou 24,5″ a tradičným pomerom strán 16:9 a rovným panelom, rozlíšenie má 1920 × 1080 px, antireflexnú úpravu a minimálne rámčeky z troch strán. Čo sa týka veľkosti a rozlíšenia ide pre mňa trochu o šok, nakoľko osobne už dlhé roky nič menšie ako 27″ a 4K rozlíšenie nepoužívam a na hranie príbehových ale aj akčných hier je momentálne QHD pravdepodobne zlatá stredná cesta, nakoľko už aj v tomto rozlíšení, môžete dostať displeje s viac ako 144 Hz. PG259QNR je však úzko špecializovaný produkt na vybranú skupinu hráčov, ktorí sa hraním živia prípadne ho berú naozaj vážne.

Menší displej bude mať zrejme výhodu v lepšom vnímaní všetkého diania na obrazovke naraz, bez nutnosti otáčania hlavou, prípade očami. Full HD rozlíšenie zase zabezpečí, že kompetetívne hry budú bežať v stovkách fps aj na nie úplne najvyššom hardvéri, čo už pri QHD nemusí byť možné a pri 4K je viac menej nemožné. Vďaka FastIPS panelu sa podarilo výrobcovi dosiahnuť extérmnych 360 Hz s priamo podporou G-Sync, jasom 400 nitov a 1 ms GTG odozvou. Azda jediným parametrom, ktorý na papieri nevyzerá dychberúco je kontrast 1000:1. Uvidíme, aké podanie farieb displej ponúkne a rovnako nás bude zaujímať aj maximálny jas a uniformita.

 

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Monitor ponúka prakticky veľmi presné zobrazenie sRGB spektra s nameranými 99 % sRGB, 77 % AdobeRGB, 78 % DCI-P3 a 73 % NTSC. Veľmi dobrá je aj farebná odchýlka Delta E s hodnotou 1,49. Potešil aj maximálny jas 393 nitov, ktorý takpovediac spĺňa reklamovanú hodnotu. Uniformita farieb je špičková, podsvietenie má mierne vo vrchnej časti odchýlku, no pri teste čiernej sme nič výrazné nezaznamenali, takže aj túto oblasť hodnotím pozitívne.

Monitor ponúka tiež až 5 režimov gama, pričom všetky sú viac menej presné, čo sa vidím len málokedy. Opäť to teda svedčí o presnosti zobrazovania, v ktorej monitor ponúka nadštandardné výsledky. Videli sme už aj herné monitory so schopnosťou zobrazovať aj väčšie farebné spektrum ako sRGB, vďaka čomu sa hodia ja na pokročilejšie grafické úlohy, opäť však toto nie je prioritou PG259QNR, ktorý si s presným zobrazením sRGB farieb viac ako vystačí.

Rozhodne ide o veľký krok vpred oproti prvým generáciám herných monitorov s TN panelmi, ktoré síce boli rýchle, no podanie farieb a pozorovacie uhly za nič nestáli. Čo sa týka podpory HDR, monitor podporuje štandard HDR10 a treba sa opäť na to pozerať ako na podporu HDR a nie plnohodnotný zážiťok vzhľadom na absenciu pokročilého podsvietenia s vyšším jasom alebo v ideálnom prípade panelu OLED.

Input Lag a Overdrive

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch Overdrive.

Ako sa dalo očakávať, ide o jeden z najrýchlejších monitorov, aké sme testovali, na titul však nadosiahol. Zaujímavé je tiež, že rozdiel medzi jednotlivými režimami OD je len veľmi malý. Konkrétne pri Off je to 9 ms, Normal má 8,9 ms a Extreme 8,8. Reálne tak OD môžete nechať na Normal alebo úplne vypnúť, čo bude závisieť od testov ghostingu. Nemýlte si však výsledky týchto oneskorení s oneskoreniami, o ktorých bude reč v ďalšej kapitole k Reflexu. S testerom Leo Bodnar je pipeline podstatne kratšia a nezohľdńuje oneskorenia, ktoré vznikajú na zvyšku harvéru či v rámci softvéru.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu o 1 ms response time GTG, teda rýchlosti obnovy pixelov. OD v režime Off ukazuje minimálny ghosting a Normal výrazne viditeľné zlepšenie neprináša, naopak začína sa trošku ukazovať inverse ghosting. Ten je potom výrazne viditeľnejší pri režime Extreme, ktorému by som sa z tohto dôvodu vyhol.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *