Asus ROG Swift PG259QNR – keď je rýchlosť číslo jedna

Detaily

Herné monitory začínali kedysi s TN panelmi s viac ako 60 Hz. Neskôr sme začali vídať modely s viac ako 144 Hz a zjavne ani 240 či 300 Hz nestačí, nakoľko Asus priniesol na trh 360 Hz monitor s označením PG259QNR. Na dnešné pomery má pomerne malý displej s Full HD rozlíšením, čo len zdôrazňuje jeho špecifické zameranie na profesionálnych hráčov. Vo svojom útlom tele však ukrýva aj modul s podporou Nvidia Reflex.

Základné parametre


Balenie a výbava

Monitor dostal štýlové balenie, ktoré zobrazuje monitor vo farebnej grafike z prednej aj zadnej strany.

   

   

Obsah balenia je, ako už býva pri Asus zvykom, bohaté.  Okrem monitora nájdete napájací adaptér, dokumentáciu, káble HDMI, DisplayPort a USB typu B na pripojenie k PC. Zaujímavosťou je, že plastové púzdra konektorov majú logá ROG, oceňujem zmysel pre detail.

Montáž PG259QNR sa líši od bežných monitorov hneď v niekoľkých bodoch. Zvyčajne dostanete základňu stojanu, nohu stojanu a tieto dve časti následne spojíte s telom monitora. Nový Swift má však v balení dve základne a „noha“ monitora je už pripojená k telu displeja.

Na výber tak máte z klasickej základne s tromi nožičkami alebo držiak, ktorý sa upevňuje o stôl. Takéto príslušenstvo zvyčajne býva súčasťou monitorových ramien, čo sú v samostatnom predaji. Nikdy som ho ešte nevidel ako súčasť balenia monitora. Výrobcu za možnosť výberu montáže preto veľmi chválim.

Ako už bolo spomenuté, väčšia časť stojana je napevno pripojená k monitoru, čo vám ušetrí jeden krok pri montáži, no na druhej strane zabráni použiť vlastné uchytenie VESA. Na stránke výrobcu je však spomenutá kompatibilita s VESA 100 × 100, čo zrejme znamená, že rameno sa pravdepodobne dá odmontovať, čo sme ale neskúšali.

Montáž nožičiek k stojanu je jednoduchá, prekvapivo však vyžaduje dve skrutky, čo je pomerne netradičné, nakoľko aj oveľa väčšie monitory si zvyčajne vystačia s jednou.

Po zložení sa môžeme pozrieť na prednú stranu. Tej dominuje displej s tenkou spodnou bradou a minimálnymi rámčekmi z troch strán. Prehliadnuť sa nedá ani stojan, ktorý pôsobí možno až príliš veľkým dojmom k pomerne kompaktnej uhlopriečke.

Zadná strana sa nijako nevymyká štandardom značky ROG, opäť je teda zo sivého plastu so známym vzorom a logom ROG, ktoré ponúkne aj podsvietenie RGB.

Portová výbava je možno o trochu jednoduchšia ako v prípade iných modelov. Vzhľadom na veľkosť displeja sa však neočakáva používanie PiP/PbP, nejde teda o žiadnu prekážku. Z video vstupov tu máme DisplayPort 1.4 a HDMI 2.0, ktoré sú doplnené hubom USB s dvoma portami typu A. Tieto konektory dopĺňa ešte 3,5 mm audio jack na slúchadlá.

Oblasť portov je možné zakryť plastovým dielom pre úhľadnejšiu kabeláž.

Ako už bolo spomenuté v úvode, stojan ponúka možnosti polohovania, a to vo viacerých smeroch.

 Výškové nastavenie je možné v rozsahu 120 mm. V najnižšom bode je 60 mm od podložky spodnou hranou a 390 mm vrchnou hranou. V najvyššej polohe je vo výške 180 mm a 510 mm pre vrch displeja.

Nechýba ani možnosť naklonenia displeja a to o klasických -5 až + 20 stupňov. Rovnako je možné otáčať aj displej okolo osi stojana a to o 25 stupňov v každom smere.

Monitor ponúka aj pivot funkciu, teda otočenie do vertikálnej polohy. To je možné len v smere hodinových ručičiek.

Po zapnutí monitora vidíme spomínané tenké rámčeky po bokoch aj na hornej strane.

Backlight bleed je minimálny za čo dávam palec hore.

Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kus môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus TUF Gaming X870 Plus WiFi: S USB4 za rozumné peniaze

Základné dosky s čipsetmi AMD X870 sú už v obchodoch. Na rozdiel do starších modelov určených pre platformu AM5, kompatibilných aj s procesormi Ryzen 9000, dosky X870 povinne podporujú rozhranie USB4 a drobných zmien je viac. Rozbory základných dosiek s novými čipsetmi AMD začíname modelom Asusu – TUF Gaming X870 Plus WiFi. Silné VRM má aj stredná trieda. Celý článok „Asus TUF Gaming X870 Plus WiFi: S USB4 za rozumné peniaze“ »

  •  
  •  
  •  

105W TDP na Ryzenu 9600X a 9700X už podporují i Gigabyte a Asus

Po vydání procesorů platformy AM5 byly stížnosti na to, že mají šestijádrové a osmijádrové modely jenom 65W TDP, a zároveň už před vydáním začaly vycházet zprávy o tom, že jim AMD zpětně TDP zvýší. To se nakonec potvrdilo, je to ale udělané rozumnější cestou – jako přepínač v nastaveních desky, kde si 105W režim může zájemce aktivovat. Jako první se tato funkce objevila u MSI, teď už ji ale rychle přebírají i ostatní výrobci desek. Celý článok „105W TDP na Ryzenu 9600X a 9700X už podporují i Gigabyte a Asus“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Arion. Jedno z najlepšie vybavených puzdier SSD

Príslušenstvo vrcholového puzdra na SSD od Asusu je bohatšie než u kdejakého smartfónu. Rôzne káble, gumený chránič, uško na pútko a v rámci vstavaných prvkov napríklad RGB LED. Nadbytočné a otravné? Možno, ale cieľovú skupinu produktov ROG pravdepodobne osloví. Strix Arion je okrem iného aj v čele rýchlostných testov, a to pri nadpriemerne nízkej spotrebe. Celý článok „Asus ROG Strix Arion. Jedno z najlepšie vybavených puzdier SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *