Karty s GPU Intel Arc bude vyrábět Asus, MSI i Gigabyte

Grafické karty Intel bude vyrábět hned několik tradičních AIB výrobců

Už asi víte, že grafické karty se prodávají v referenčních verzích s chladičem přesně dle návrhu Nvidie nebo AMD, a pak také tzv. nereferenční s chladičem a PCB plně v režii výrobce karty (například Evga nebo Sapphire), přičemž tato provedení jsou často tišší a výkonnější s přetaktováním. Podle aktuálních zpráv se na totéž můžete těšit i u nadcházejících grafik Intelu Arc – karty bude vyrábět hned několik známých firem.

Také grafiky Arc budou mít svoje referenční provedení. Výkonnější modely založené na čipu DG2 s 4096 shadery a 256bitovými pamětmi by zdá se měly mít referenční chladič o tloušťce dvou slotů se dvěma axiálními ventilátory. Jeho podobu zdá se Intel nedávno potvrdil, když v dronové show ukázal jeho kontury. Raja Koduri už potvrdil, že design referenčního chladiče i PCB je hotový a tato karta může do výroby.

Vlastně to vypadá, že toto provedení vlastně už známe hodně dlouho. Na jaře totiž unikly fotky prototypu, o němž jsme tehdy napsali, že už vypadá poměrně dost jako design, který by se mohl prodávat. A skutečně, drony ukázaná podoba karty se stylu tehdy uniklé karty podobá – vidět jsou sice jenom obrysy, ale ukazují charakteristické vlnky na krytu.

Referenční karta Intel Arc ukázané při dronové show (Zdroj: Intel, via VideoCardz)

Je možné, že mezitím byly tvary pozměněné a třeba se změnily materiály nebo barva krytu a ventilátorů, ale hlavní motivy uniklého designu by tedy asi mohly být zachovány.

Inženýrský vzorek grafiky Intel Xe HPG s 512 EU (Zdroj: Moore’s Law is Dead)

Podobný chladič se dvěma axiálními ventilátory by měl být dobře schopen chladit kartu, jejíž TDP je údajně 175 až 225 W, takže by chlazení mohlo být i poměrně tiché. To je kvalita, která u referenčních chladičů nebývala vždy automatická (i když aktuálně s generací RX 6000 se naštěstí dost povedly i Radeony, u kterých býval s hlučností referenčních chladičů problém).

Nicméně tento chladič by neměl představovat jediné provedení grafik Arc. Podle čínských zdrojů (ZOL a MyDrivers) totiž Intel intenzivně jedná s firmami, které dnes grafiky (od AMD a Nvidie) vyrábí o tom, aby do své produkce zařadili také karty Arc s jeho novými GPU. A tato snaha už přinesla výsledky. Intelu se prý povedlo získat na svou stranu velké výrobce, kteří nevyrábějí exkluzivně jen pro jednu značku GPU – má zatím jít o Asus, Gigabyte a také MSI. Tyto firmy tedy uvedou na trh karty Arc.

Web VideoCardz k tomu podotýká, že spolupráci s MSI může potvrdit i z vlastních zdrojů, podle nichž s touto firmou Intel o výrobě karet s čipem DG2 jednal. Podle nynější čínské zprávy zřejmě úspěšně. Asus pak vyrábí grafiky Intel již dnes – jako téměř jediný výrobce totiž uvedl grafiky s prvním a ještě poněkud rozporuplným čipem Intelu DG1. O Gigabyte naopak ještě zprávy nebyly a to, že bude také karty Arc vyrábět a nabízet, je tak novinka.

Referenční karta Intel Arc ukázané při dronové show (Zdroj: Intel, via VideoCardz)

Z této informace nevyplývá nutně, že tyto karty budou nereferenční. Firmy by teoreticky mohly vyrábět karty přesně podle designu Intelu, jen třeba s přidaným potiskem nebo logem. Ovšem tito výrobci mají typicky zkušenosti se svými vlastními liniemi nereferenčních chladičů a Intel by nejspíš sám mohl být zájem na tom, aby své vlastní designy používané pro karty GeForce a Radeon propůjčili i kartám Intel Arc.

Do jisté míry je to i trochu otázka prestiže a řada zákazníků dává nereferenčním kartám přednost. Jejich existence by proto mohla zlepšit prodeje. A Intel ze začátku asi bude muset bojovat docela sveřepě, aby urval přízeň na trhu, který je docela silně „zabetonován“ a existující dva dodavatelé GPU mají hodně jak se říká zakopané pozice.

Kromě Gigabyte, MSI a Asusu by mohly karty Arc první generace (Alchemist) vyrábět také další firmy, o nichž zatím informace nejsou. S těmito třemi výrobci ale asi Intel měl nejsnazší domluvu díky existujícím partnerstvím na výrobě základních desek a notebooků – a zároveň tyto tři firmy vyrábějí jak karty AMD, tak Nvidia, takže nemají s jednou ze značek exkluzivitu.

Zdroje: VideoCardz (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Samostatné herní grafiky Intel Arc až v Q2 2022. Rendery chladiče

Doteď jsme měli informace, že samostatné grafiky Intelu – tedy ty výkonnější herní pod značkou Intel Arc – přijdou na trh v první čtvrtině roku 2022, což bylo určité zpoždění, protože loni Intel avizoval vydání v roce 2021. Vypadá to ale, že desktopové karty, které většinu hráčů budou zajímat nejvíc, se ještě opozdí a tento termín nestihnou. Ohlášené vydání prý asi bude platit jen pro mobilní verzi, která půjde na trh dřív. Celý článok „Samostatné herní grafiky Intel Arc až v Q2 2022. Rendery chladiče“ »

 •  
 •  
 •  

Úsporná grafika Intel Arc: 1024 shaderů, 6GB GDDR6, TDP 65 W

V posledních dnech utíká hodně nových informací o připravovaných grafických kartách Intel Arc, kterými tento polovodičový gigant vstoupí na trh herních grafik (nebo se o to aspoň pokusí). Začátkem týdne jsme tu měli informace o třech chystaných modelech, ale vypadá to, že už je musíme opravit, protože úsporná a levná karta s 1024 shadery se má dost lišit. Také už asi máme vysvětlení kódových jmen GPU a značení karet. Celý článok „Úsporná grafika Intel Arc: 1024 shaderů, 6GB GDDR6, TDP 65 W“ »

 •  
 •  
 •  

Jaké grafiky Arc Intel chystá? TDP 75 až 225 W, ceny 99–499 $

Minulý týden jsme psali o tom, jak Intel prezentuje výkon nadcházejících herních grafik Arc s čipy DG2 (kódovým označením také Alchymist) oproti konkurenčním kartám AMD a Nvidie v interních slajdech. Dokument, o kterém tehdy byla řeč, teď unikl přímo. Vedle onoho přiřazení ke konkurentům ukazuje spotřeby chystaných grafik a také, s jakými cenami u nich Intel počítá. Dává to docela dobrou představo o tom, co Intel chystá. Celý článok „Jaké grafiky Arc Intel chystá? TDP 75 až 225 W, ceny 99–499 $“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *