Asus ROG Swift PG259QNR – keď je rýchlosť číslo jedna

Podpora Nvidia Reflex

Herné monitory začínali kedysi s TN panelmi s viac ako 60 Hz. Neskôr sme začali vídať modely s viac ako 144 Hz a zjavne ani 240 či 300 Hz nestačí, nakoľko Asus priniesol na trh 360 Hz monitor s označením PG259QNR. Na dnešné pomery má pomerne malý displej s Full HD rozlíšením, čo len zdôrazňuje jeho špecifické zameranie na profesionálnych hráčov. Vo svojom útlom tele však ukrýva aj modul s podporou Nvidia Reflex.

Reflex na zníženie systémových oneskorení

Veľmi vysoká obnovovacia frekvencia obrazu monitora je dobrý predpoklad na nekompromisné hranie, teda pokiaľ je zodpovedajúci aj zvyšok komponentov. Na špičkové výsledky ale nemusí stačiť ani tých 360 Hz. Aby sa výsledok čo najviac priblížil dokonalosti je treba nejakým spôsobom potlačiť systémové latencie. Teda súčet čiastkových oneskorení, ktoré vznikajú na použitom softvéri a hardvéri. O to sa snaží API Nvidia Reflex, ktoré podporuje aj tento monitor ROG Swift PG259QNR.

Na vlastných videách Nvidia pekne ilustruje, o čo ide a v čom je rozdiel. S Reflexom má obraz na monitore vždy viac korešponduje s akciou na myši. To znamená, že posun je menší ako bez Reflexu, a to aj v prípade 60 Hz panelu. S 360 Hz je oneskorenie ešte výrazne nižšia a zvyšuje pravdepodobnosť zásahu. Skrátka strieľate na ciel v momente, keď je naozaj v osi mieridla (a nie už tesne za ním). Na ono zlepšenie musí Reflex okrem monitora prirodzene podporovať hlavne hra samotná a takisto myš.

Bez myši s podporou Reflexu sa síce zaobídete (oneskorenie vytvára v rámci celej dráhy najmenšie), ale prirodzene má zmysel sa ňou zaoberať, a to nielen kvôli Reflexu. My sme monitor testovali spolu s myšou Asus ROG Chakram, ktorá podľa databázi meraní na mousespecs.org spomedzi všetky myší s podporou Nvidia Reflex oneskorenie (spolu s ROG Keris) znižuje najvýraznejšie. Oveľa viac než myš oneskorenie znižuje monitor. Teda, pokiaľ podporuje Nvidia Reflex tak ako testovaný model.

V prípade PG259QNR  sa dá zlepšenie, zrýchlenie monitorovať aj cez vstavaný analyzátor (Nvidia LDAT) v rámci modulu G-Sync, výsledky sa ale môžu líšiť v závislosti od použitého procesora, grafiky (a veľkosti frontu snímok čakajúcich na renderovanie) testovacej zostavy.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *