Site icon HWCooling.net

Asus ROG Zephyrus M15 – netradične tradičný notebook

Testy displeja

Herný rad ROG Zephyrus od Asus už určite dobre poznáte, veď len nedávno sme vám priniesli test vrcholového modelu Duo 15. Línia Zephyrus však začala jedným produktom, no v dnešnej dobe toto označenie nesie viacero modelov. Jedným z nich je aj M15, ktorý však s pôvodným Zephyrus nemá veľa spoločného. Navonok totiž pôsobí ako bežný notebook a bez vychytávok v podobe druhého displeja či AAS.

Základné parametre

ParametreAsus ROG Zephyrus M15 GU502LWS
Rozmery360 × 252 × 19,9 mm
Hmotnosť2003 g
Displej15,6", 16:9 4K 3840 × 2160 px, IPS, 60 Hz, matný, 100 % AdobeRGB, Pantone Validated
ProcesorIntel Core i7-10750H, 6C/12T, 45 W, 14nm
Grafická kartaNvidia GeForce RTX 2070 Max-Q 8 GB GDDR6, 90 W, boost clock 1360 MHz / Intel UHD 630, integrovaná
Operačná pamäťPriepustnosť zbernice32 GB DDR4 – 16 GB SODIMM (2933 MHz) replaceable, 16 GB onboard
Úložiská1 TB SSD M.2 PCIe NVMe, upgradeable
Porty1× USB-C Thunderbolt 3 40 Gb/s (DisplayPort 1.4, Power Delivery), 1× USB 3.2 Gen 2 10 Gb/s typ A, 2× USB 3.2 Gen 1 5 Gb/s typ A, 1× HDMI 2.0b, 1× RJ-45 Ethernet, 2× 3,5mm jack
Kapacita batérie76 Wh
Rozlíšenie kamery
Reproduktory
Orientačná cena2000 eur+
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-509" as a base selector for example: #supsystic-table-509 { ... } #supsystic-table-509 tbody { ... } #supsystic-table-509 tbody tr { ... } */

Detaily

Čierne balenie notebooku nesie rovnaký znak ako jeho zadná strana a síce diagonálnu linku od ľavého horného rohu do pravého dolného. Do rúk sa nám dostala testovacia vzorka, ktorá nie je určená do predaja, takže ani balenie nie je kompletné. Dá sa však očakávať, že v balení nájdete dokumentáciu a nejaké drobnosti, ako to už býva zvykom.

   

V balení nášho testovacieho kusu bola len nabíjačka a notebook.

ROG Zephyrus M15 predstavuje strednú voľbu v rade Zephyrus. Vyššie je umiestnený S15/S17 a samozrejme Duo 15, nižšie pre zmenu G14/15 s Renoir, ktorý sme už tiež vyskúšali. Napriek tomu, že nejde o najvyšší model, aj M15 ponúka veľmi solídnu výbavu. Testovaný kús má 6-jadrový i7-10750H, no môžete siahnuť aj po 8-jadrovom i7-10875H. Vrcholom ponuky grafík je vynovená RTX 2070 Super Max-Q v 90 W s 1360 MHz boostom, nižšie modely ponúknu aj RTX 2060 a GTX 1660 Ti. Podobne ako Duo 15, aj tu je 32 GB RAM a 1 TB SSD s možnosťou rozšírenia o druhé SSD. Ide o veľmi solídnu výbavu na hranie, hlavne vďaka 2070 Super. RTX 2080 v M15 nenájdete, rovnako ani Core i9. Tie sú vyhradené pre vyššie modely.

   

Prvý pohľad na M15 po vybalení nám prezrádza, že na pomery Zephyrus ide až o prekvapivo nenápadný notebook v matnom čiernom vyhotovení, ktorý nijako výrazne nekričí hernou tématikou. To je veľká zmena oproti predchodcom. Dalo by sa povedať, že pôsobí až fádne, čo však môže byť výhodou, ak hľadáte „stealth“ herný notebook, ktorý budete môcť zobrať aj na pracovné stretnutia. Najväčšie prekvapenie šok však zažijete, keď M15 chytíte do rúk. Je totiž mimoriadne ľahký. Už Duo 15 som chválil za kompaktné rozmery a hmotnosť 2,5 kg, no M15 bez druhého displeja a komplikovanej konštrukcie váži len tesne nad 2 kg. To je naozaj skvelá hodnota na takto nabitý notebook. Napriek nízkej hmotnosti je notebook veľmi pevný. Výrobca tieto dve protichodné vlastnosti dosiahol použitím šasi zo zliatinou horčíka.

   

Zadná strana testovaného kusu vo farbe Vzorovaná čierna/Prism Black ponúka netradičný multichromatický efekt, ktorý pod lomom svetla ponúka zaujímavú hru farieb. Môžete siahnuť ale aj po čisto čiernej verzii Kartáčová čierna/Brushed Black, ktorá je bez tohto efektu, no za to o 1 mm tenšia. Vyhotoveniu nemám čo vytknúť, notebook je pevný ako skala. Kedže tú úplne chýba Active Aerodynamic System, nie sú tu žiadne ďalšie pánty, ako býva pri Zephyrusoch zvykom, nemá šasi žiadnu labilnú časť ani slabinu.

Veľkým prekvapením je zhodná portová výbava s vrcholovým Zephyrus Duo 15. Pre M15 je to veľký upgrade a robí to z neho skvelého kandidáta na multimediálne využitie. Osobne ma najviac teší prítomnosť Thunderbolt 3, ktorý v minulej generácii všeobecne u Zephyrusov chýbal a ja som to veľmi kritizoval. Som rád, že sa výrobca poučil a novinkám už tento univerzálny port nadelil. TB3 používam už od roku 2015 a nechcel by som notebook, ktorý ho nemá. Späť ale k M15.

Na pravom boku je už spomínaný Thunderbolt 3, ktorý podporuje DisplayPort 1.4 aj nabíjanie cez Power Delivery 3.0. Spoločnosť mu robí dvojica 5-gigabitových 3.2 Gen 1 USB-A. Ľavý bok má dva audio konektory, jeden 10-gigabitový 3.2 Gen 2 USB-A, konektor RJ-45 pre gigabitový eternet a HDMI 2.0b s podporou 4K pri 60 Hz. Je tu tiež konektor pre napájanie. Naozaj skvelá výbava, ktorú často neponúkajú ani vlajkové lode. Chýba tu azda len čítačka SD kariet, ktorá však v herných notebookoch vôbec nebýva zvykom.

Na rozdiel od Zephyrus Duo 15, zadná strana je úplne prázda a žiadne porty tu nenájdete.

Spoločná je ale trojica indikátorov, ktoré je vidieť keď je notebook zavretý aj otvorený.

Chválim zárez na jednoduchšie otváranie veka displeja a to dokonca jednou rukou. Toto mi na Zephyrus G14 chýbalo a notebook sa tak ťažko otváral.

   

Pohľad zhora nám opäť ukazuje netradičné spracovanie veka displeja ako aj bohaté vetranie spodnej časti. Na odobratie spodného krytu treba odstrániť pomerne veľa skrutiek, no všetky sú krížové, takže to je pomerne jednoduché. Čo je zaujímavé, je že pravá dolná skrutka je upevnená v kryte napevno a pri jej odskrutkovávaní sa vám nadvihne aj kryt, čím sa vyhnete komplikovanému páčeniu, ktoré býva zvykom.

Po odobraní spodného krytu sa dostávate ku komponentom. Vidieť môžete typickú červenú základnú dosku a jednoduché, ale logické rozmiestnenie komponentov.

Testovaná konfigurácia ponúka druhú najvyššiu možnú výbavu Zephyrusu M15 a teda procesor Intel Core i7-10750H so 6 jadrami a taktom až 5,0 GHz pre 1 jadro či 4,3 GHz pre all core turbo. Poteší 32 GB RAM o rýchlosti 2933 MHz, kde 16 GB je na doske a 16 GB vo formáte SO-DIMM. Druhých 16 GB sa dá vymeniť za 32 GB a teda rozšíriť kapacitu na konečných 48 GB, čo potvrdzujú špecifikácie na stránke výrobcu. Nechýba ani dvojica slotov pre PCIe NVMe M.2 SSD, z ktorých je jeden obsadený 1 TB SSD. Druhý slot môžete použiť na rozšírenie vnútorého úložiska.

Najdôležitejším komponentom herného notebooku je samozrejme grafická karta. M15 preto dostal RTX 2070 Super vo vyhotovení Max-Q s 90 W a 1360 MHz v Booste. Zaujímavé bude porovnanie s inými RTX 2070, ktoré sme mali v testoch. Vyššia konfigurácia ponúke 8-jadrový Core i7-10875H, ktorý bude mať vyššie takty, no dá sa očakávať aj vyššia záťaž na chladenie. V oblasti grafiky sú na výber už len slabšie konfigurácie s RTX 2060 a GTX 1660 Ti.

Hoci tu nenájdeme typické chladenie AAS ako vo väčšine Zephyrusov, nedá sa odoprieť, že M15 na chladenie rozhodne nezabudol. Systém chladenia je symetrický s nasávaním vzduchu po stranách a výfukom vzadu. Nechýba ani niekoľko heatpipe, ktoré odvádzajú teplo z die procesora a grafiky, ale aj VRM či pamätí. Podobne ako Zephyrus Duo 15, aj M15 sa môže pochváliť použitím tekutého kovu Thermal Grizzly, ktorý znižuje teploty a tým zvyšuje výkon údajne až o 10 percent, čo je uveriteľné. Spomente na násu rozborku a výmenu TIM (obyčajnú pastu za tekutý kov) vo výkonnom notebooku. Aplikácia je tu samozrejme automatizovaná s presným dávkovaním, aby sa použilo správne množstvo tekutého kovu a časom tak nevytiekol mimo dotykových plôch chladiča a die.

Pri otváraní displeja môžete vidieť, ako sa hýbe kĺb displeja, no zvyšok notebooku zostáva bez zmeny. To je najväčší rozdiel oproti pôvodnému Zephyrusu či novému Duo 15. Tie majú ešte o dva kĺby naviac a buď sa dvíha telo od podložky alebo vyklápa druhý displej.

Jednou z ďalších typických poznávacích znamení Zephyrusov je klávesnica natlačená na spodnú hranu notebooku, nakoľko horná časť základne sa používa na chladenie. M15 je v tomto opäť odlišný, nakoľko ponúka klasické rozloženie klávesnice a touchpadu, na aké sme pri notebookoch zvyknutí. Z praktického hľadiska je to samozrejme lepšie, najmä ak často používate notebook na nohách. Na toto použitie sa klávesnica v spodnej polovici veľmi nehodí. Rozloženie klávesov je prakticky zhodné s Duo 15, pribudol však rad na pravom kraji a nad funkčnými klávesami. Rozdiel je aj v podsvietení, ktoré je tu rovnomerné a presne také, aké by ste očakávali. Duo 15 trpel nerovnomerným podsvietením, hlavne väčších tlačidiel.

Touchpad ponúka pomerne bežné rozmery a hľadký sklenený povrch. Integruje pravé a ľavé tlačidlo myši a ponúka aj gestá. Vďaka väčším rozmerom sa používa lepšie ako kompaktná verzia na Duo 15.

Notebook nemá prednú kameru, podobne ako Zephyrus G14 a Duo 15. To môže v dnešnej dobe home office predstavovať istý problém. Takisto pokiaľ by ste chceli streamovať hry a byť videný na videu. Na rozdiel od Duo 15 kamera nie je ani v balení a budete si ju musieť dokúpiť, ak máte pre ňu využitie. Logicky tu nenájdeme ani rozpoznanie tváre, no nepoteší absencia čítačky odtlačkov, ktorá v G14 bola.

Kompaktné rozmery často znamenajú malú batériu, no M15 má 76 Wh batériu, čo je vôbec nie je zlá hodnota. K notebooku je dodávaná 230 W nabíjačka, ktorá sa pripája k ľavému boku cez okrúhly konektor. Nabitie trvá dve hodiny, po hodine ste na 79 %, čo je úplne zhodné s rýchlosťou nabíjania Duo 15. Podobne ako topmodel, aj M15 ponúka nabíjanie cez port Thunderbolt 3 USB-C. Aj tu však platí, že ide maximálne o 65 W a nemôžete preto počítať s plným výkonom. Nabíjačka USB-C na rozdiel od Duo 15 nie je súčasťou balenia.

Podobne ako Duo 15 aj M15 sme dostali so 4K displejom, čo zvyčajne znamená slabšiu výdrž batérie. Rozdielom je, že M15 nemá G-Sync, ktorý v top modeli nechýbal. Logicky teda M15 ponúka Nvidia Optimus, teda prepínanie medzi dGPU a iGPU,  čo znamená šetrenie batérie. Duo 15 prekvapil pomerne dobrou, vyše trojhodinovou výdržou, hlavne keď berieme do úvahy, že má dva displeje a výkonnejší procesor. M15 so skromnejšou výbavou, ale aj menšou batériou však v našom náročnom YouTube teste dosiahla excelentný výsledok na herný notebook. Na jedno nabitie notebook vydržal bez pár minút takmer 5 hodín, čo znamená umiestnenie v Top 3 medzi hernými notebookmi. Naozaj skvelý výsledok, hlavne na konfiguráciu 4K. Pri nižšom jase a kancelárskej práci by malo byť reálne dosiahnuť 6 – 7 hodín, čo je naozaj úctyhodné na herný notebook. Samozrejme G14 s Renoir je v tejto oblasti úplná špička, no aj M15 patrí medzi vysoký nadpriemer.

Herný rad ROG Zephyrus od Asus už určite dobre poznáte, veď len nedávno sme vám priniesli test vrcholového modelu Duo 15. Línia Zephyrus však začala jedným produktom, no v dnešnej dobe toto označenie nesie viacero modelov. Jedným z nich je aj M15, ktorý však s pôvodným Zephyrus nemá veľa spoločného. Navonok totiž pôsobí ako bežný notebook a bez vychytávok v podobe druhého displeja či AAS.

Metodika testovania

Notebook sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov.

Testy zahŕňajú syntetické benchmarky na porovnanie výkonu procesora aj grafickej karty. Meriame tiež rýchlosť úložísk, výdrž batérie, rýchlosť nabíjania a výkon v hrách. Cieľom je tak otestovať notebooky a desktopy v rôznych scenároch a spraviť si komplexný prehľad o ich výkone a prevádzkových vlastnostiach.

Herný rad ROG Zephyrus od Asus už určite dobre poznáte, veď len nedávno sme vám priniesli test vrcholového modelu Duo 15. Línia Zephyrus však začala jedným produktom, no v dnešnej dobe toto označenie nesie viacero modelov. Jedným z nich je aj M15, ktorý však s pôvodným Zephyrus nemá veľa spoločného. Navonok totiž pôsobí ako bežný notebook a bez vychytávok v podobe druhého displeja či AAS.

Gamut, jas a odchýlka

Obrazové vlastnosti displeja sme odmerali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Vyzerá to tak, že M15 dostal rovnaký panel ako Duo 15, teda aspoň v testovanej konfgurácii. Ide o 15,6″ displej IPS s rozlíšením 4K v pomere strán 16:9 (3840 × 2160 px) a 60 Hz. Pochváliť sa môže aj 100 % pokrytím AdobeRGB či Validáciou Pantone. Tento panel je najvyšší v ponuke a zameraný je prevažne na grafikov, dizajnérov a podobne. Na rozdiel od Duo 15 tu nenájdeme G-Sync. Pre hráčov bude vhodnejší 240 Hz 3 ms panel Full HD.

Displej poteší tenkými rámčekmi z troch strán, hoci spodná brada je aj tu pomerne veľká. 4K rozlíšenie je na 15 palcoch extrémne ostré a na bežné používanie až nepraktické. Dizajnéri a grafici však jemnosť obrazu určite ocenia. Vysoké rozlíšenie bude tiež veľkou daňou na fps, ak budete chcieť hrať v natívnom rozlíšení.

Hoci 4K displej nie je úplne vhodný pre hráčov, nedá sa mu uprieť, že je naozaj skvelý. 100 % pokrytie AdobeRGB sa potvrdilo a samozrejmosťou je tak viac ako 100 % sRGB. Vďaka sonde vieme aj o 94 % DCI-P3 a 99 % NTSC. Gamma je na úrovni 2,3 s malou odchýlkou a maximálny jas atakuje hranicu 400 nitov. Veľmi dobrá je aj uniformita displeja, či už farebná alebo podsvietenia, len s malými odchýlkami v pravej časti testovaného kusu. Skvelé hodnoty sme namerali vo farebnej odchýlke, respektíve presnosti. Delta-E má priemernú hodnotu 0,97 a maximum bolo len 2,13. To sú naozaj skvelé parametre, veď Delta-E pod 2 je hodnotené ako ideálna hodnota pre dizajnérsku prácu. Namerané hodnoty sú takmer rovnaké ako na Duo 15, čo len potvrdzuje, že s najväčšou pravdepodobnosťou ide o zhodný displej.

Na ovládanie displeja slúži aplikácia ROG Game Visual, kde si môžete prepínať medzi viacerými režimami či upraviť parametre farieb podľa seba.

Herný rad ROG Zephyrus od Asus už určite dobre poznáte, veď len nedávno sme vám priniesli test vrcholového modelu Duo 15. Línia Zephyrus však začala jedným produktom, no v dnešnej dobe toto označenie nesie viacero modelov. Jedným z nich je aj M15, ktorý však s pôvodným Zephyrus nemá veľa spoločného. Navonok totiž pôsobí ako bežný notebook a bez vychytávok v podobe druhého displeja či AAS.

Rendering, Geekbench

Testovaná konfigurácia Zephyrus M15 je vybavená 6-jadrovým i7-10750H. Ide vlastne o nasledovníka i7-9750H, ktorý ponúka najmä vyššie takty v Turbo Boost a to zo 4,5 GHz až na 5 GHz. Taktiež sú teraz podporované rýchlejšie 2933 MHz pamäte na rozdiel od 2666 MHz pri predchodcovi, vďaka čomu sa zvýšila priepustnosť z 41,8 na 45,8 GB/s. All-core Turbo je na úrovni 4,3 GHz. Pre M15 je v ponuke aj i7-10875H, ktorý má 8 jadier, Turbo 5,1 GHz a All-core zhodných 4,3 GHz. Ponúka však podporu pre 3200 MHz pamäte, rovnako ako mal Zephyrus Duo 15. Nová i7-10750H to však bude mať ťažké v porovnaní s AMD Renoir, ktorý sme vyskúšali v Zephyrus G14. Pozrime sa aké sú rozdiely v praxi.




Začnime tradične Cinebench R15 pre prvý pohľad na surový výkon procesora. V porovnaní 9750H vs 10750H vidíme 7 % nárast výkonu oproti Scar III. Oproti Renoir je nová i7 v single core rýchlejšia o 3 % ale i9 z Duo 15 je o ďalších 7 % lepšia.V Multicore sa rozdiely medzi 9. a 10. generáciou zmenšil len na 3 %. Renoir je tu už lepší vďaka viac jadrám/vláknam a to o solídnych 23 %. Na Duo 15 s i9 už M15 stráca 37 %.

Novší R20 už ukazuje malý 2 % náskok Renoir proti novej i7. M15 proti minuloročnému Scar III je o 9 % rýchlejší, ale na Duo 15 stráca 6 %. V multicore M15 získala na Scar III 12 % náskok, no opäť stráca 19 a 28 % na G14 a Duo 15, oba s 8-jadrovými procesormi, čo je očakávané.


Praktické testy Cinebench a POV-Ray nebudú pre M15 výhodné v porovnaní s 8-jadrovou konkurenciou. V Blenderi na Scar III má 8 % náskok, no G14 je o 15 % rýchlejšia a Duo 15 dokonca o 37 %. V POV-Ray je medzi starou a novou i7 opäť 8 % rozdiel a na 8-jadrá stráca 32 – 38 %.








Geekbench v 3 verziách opäť trochu napovedá, aké sú rozdiely medzi jednotlivými procesormi v notebookoch. Zephyrus M15 porovnáme so Scar III a G14. Nová i7 je v single-core testoch o 4 % rýchlejšia vo všetkých verziách. AMD v G14 je pomalšie o 11 %, ale potom rýchlejšie o 5 a 1 %. Multicore v porovnaní so starou i7 v Scar III je opäť v prospech M14, no rozdiely sú len 2/4/2 %. Ako už iste viete, multicore je silnou stránkou Renoir a G14 je preto o 41/7/17 rýchlejšia ako i7 v M15. Opäť však treba pripomenúť, že porovnávame 6 a 8-jadrový procesor, čo znamená očividné rozdiely v multicore výkone.

V Compute porovnáme výkon 2070 v Scar III a novšej 2070 Super Max-Q v Zephyruse M15. Taktiež sa môžme zamerať na rozdiely medzi 2070 Super a 2080 Super v M15 a Duo 15.

Geekbench 4 ukazuje divné výsledky a Scar so staršou grafikou, hoci nie v Max-Q verii, je o 11 % rýchlejší proti M15. Rozdiel M15 a Duo 15 je len 1 % v prospech top modelu. Naopak novší Geekbench 5 už ukazuje očakávané výsledky a teda 2 % náskok novej Super verzie proti Scar III a stratu 16 % proti 2080 Super v Duo 15.

Herný rad ROG Zephyrus od Asus už určite dobre poznáte, veď len nedávno sme vám priniesli test vrcholového modelu Duo 15. Línia Zephyrus však začala jedným produktom, no v dnešnej dobe toto označenie nesie viacero modelov. Jedným z nich je aj M15, ktorý však s pôvodným Zephyrus nemá veľa spoločného. Navonok totiž pôsobí ako bežný notebook a bez vychytávok v podobe druhého displeja či AAS.

3D/PC Mark a Unigine Heaven/Superposition

Kombinovaný test PC Mark 10 ukazuje prekvapivé víťazstvo Scar III o 11 % nad novým Zephyrusom a taktiež 6 % náskok G14 s AMD. Zjavne tu zavážil výkon procesora a rozdiel medzi mobilnou a Max-Q verziou grafiky.




Herne orientované 3D Mark Firestrike a Time Spy však už ukazujú 4 a 7 % náskok novinky s RTX Super oproti minuloročnému Scar III. Naopak Sky diver je o 53 % pomalší, čo je veľmi zvláštny výsledok. V porovnaní s Duo 15 má top model 11/12/29 % navrch.




Testy zamerané na funkcie RTX a DLSS ukazujú nárast o 13/29/26 % pre nový Zephyrus s RTX Super grafikou oproti Scar III s klasickou RTX, čo je veľmi solídny výsledok.



Herné testy Unigine Heaven opäť ukazujú vyšší výkon nového Super modelu RTX 2070 v M15, kde vo Full HD je Zephyrus oproti Scar rýchlejší o 12 % a v 2K o 9 %.



Posledné grafické testy Unigine Superposition sú už plne v rukách nového Zephyrus s 14 a 13 % náskokom vo Full HD a 4K oproti minuloročnému Scar III. Pre zaujímavosť, na Duo 15 stráca M15 10 a 11 %.

Herný rad ROG Zephyrus od Asus už určite dobre poznáte, veď len nedávno sme vám priniesli test vrcholového modelu Duo 15. Línia Zephyrus však začala jedným produktom, no v dnešnej dobe toto označenie nesie viacero modelov. Jedným z nich je aj M15, ktorý však s pôvodným Zephyrus nemá veľa spoločného. Navonok totiž pôsobí ako bežný notebook a bez vychytávok v podobe druhého displeja či AAS.

Herné testy – dedikovaná grafika

V Herných testoch nás bude zaujímať hlavne nárast výkonu Super verzie RTX 2070 Max-Q oproti staršej, nie Super verzii v Scar III, ale aj vyššej 2080 Super Max-Q v Duo 15.



V GTA má Zephyrus M15 výrazne vyššie fps ako Scar III a to až o 39 %, čo sa premieta do reálnych 30 – 35 fps v priemere. To rozhodne nie je zanedbateľný rozdiel. Na Duo 15 stráca 12 % alebo 10 – 15 fps.




Vo Far Cry vidíme prekvapujúci výsledok. M15 poráža vyššie postavné Duo 15, aj keď len o 4 fps, ale predsa. Ponúka aj o 9 % vyššie minimálne fps. Oproti Scar III je o 12 % rýchlejšia.




Odyssey už zase ukazuje očakávaný výsledok a to 6 % náskok oproti Scar III ale 6 % stratu na Duo 15.



SOTTR prekvapivo nesedí M15, ktorá dosiahla horšie výsledky ako Scar III a to o 26 %. M15 je tak na úrovni G14.




V Metre je novinka silnejšia o 17  oproti Scar III a stráca 8 % na Duo 15.




Pri zapnutom RTX sa v Metre rozdiel znížil na 11 % oproti Scar III ale náskok Duo 15 narástol na 9 %.

Herný rad ROG Zephyrus od Asus už určite dobre poznáte, veď len nedávno sme vám priniesli test vrcholového modelu Duo 15. Línia Zephyrus však začala jedným produktom, no v dnešnej dobe toto označenie nesie viacero modelov. Jedným z nich je aj M15, ktorý však s pôvodným Zephyrus nemá veľa spoločného. Navonok totiž pôsobí ako bežný notebook a bez vychytávok v podobe druhého displeja či AAS.

Šifrovanie, kódovanie


V šifrovaní je Zephyrus M15 prekvapivo rýchlejší ako Duo 15 o 9 % a dešifrovaní o 10 %. Oproti Scar III je M15 rýchlejšia o 61 a 58 %.


Práca s videami ukazuje malé rozdiely medzi novou a starou i7, M15 tak má o 5 a 3 % kratšie časi ako Scar III. G14 je však zase o 30/28 % rýchlejšia ako M15 vďaka silnejšiemu procesoru.

Herný rad ROG Zephyrus od Asus už určite dobre poznáte, veď len nedávno sme vám priniesli test vrcholového modelu Duo 15. Línia Zephyrus však začala jedným produktom, no v dnešnej dobe toto označenie nesie viacero modelov. Jedným z nich je aj M15, ktorý však s pôvodným Zephyrus nemá veľa spoločného. Navonok totiž pôsobí ako bežný notebook a bez vychytávok v podobe druhého displeja či AAS.

Testy pamätí a disku




M15 má vďaka vyššej frekcencii RAM o niečo vyššie rýchlosti ako Scar III, konkrétne o 4/12/11 %. Duo 15 je na tom ešte lepšie, ten má zase o 11/10/12 % navrch oproti M15. Čo sa týka latencie, tu M15 zaostáva proti Scar aj Duo a to o 7 a 15 %.


Rýchlosť SSD je priemerná, mali sme tu už rýchlejšie. Vyzerá to tak, že 1 TB SSD je rovnaké ako v G14, kedže výsledky tú takmer zhodné. Predpokladám tiež, že v Duo sú tieto SSD taktiež rovnaké, akurát vďaka RAID 0 je rýchlosť dvojnásobná.

Herný rad ROG Zephyrus od Asus už určite dobre poznáte, veď len nedávno sme vám priniesli test vrcholového modelu Duo 15. Línia Zephyrus však začala jedným produktom, no v dnešnej dobe toto označenie nesie viacero modelov. Jedným z nich je aj M15, ktorý však s pôvodným Zephyrus nemá veľa spoločného. Navonok totiž pôsobí ako bežný notebook a bez vychytávok v podobe druhého displeja či AAS.

Zahrievanie a výdrž na batériu


Maximálna teplota CPU je niekde v polke meraných hodnôt, no patrí medzi tie vyššie. GPU sa zahrievalo viac ako v iných modeloch a 83 stupňov je tretia najvyššia nameraná hodnota. Opäť však ide o maximálne hodnoty, ktoré sú väčšinou výsledkom prudkého zvýšenia výkonu a následne o niečo klesnú. Na detailnejší rozbor sa pozrieme pri porovnaní režimov a rozšírených testoch Blenderu.

Výdrž batérie je nadpriemerná na herný notebook, čo je vidieť v porovnaní s Duo 15 aj Scar III, ktoré majú o 50 % horšiu výdrž. M15 však na G14 nemá, tá mala ešte o 27 % dlhšiu výdrž. Tak či onak, 5 hodín v našom náročnom YT teste je veľmi dobrý výsledok.

Herný rad ROG Zephyrus od Asus už určite dobre poznáte, veď len nedávno sme vám priniesli test vrcholového modelu Duo 15. Línia Zephyrus však začala jedným produktom, no v dnešnej dobe toto označenie nesie viacero modelov. Jedným z nich je aj M15, ktorý však s pôvodným Zephyrus nemá veľa spoločného. Navonok totiž pôsobí ako bežný notebook a bez vychytávok v podobe druhého displeja či AAS.

Blender – porovnanie CPU a GPU

Zavádzame nový typ testu, v ktorom vám chceme ukázať rozdiely medzi renderom na CPU a GPU a zároveň sa bližšie pozrieť na termálny manažment, takty a spotrebu v praxi a nie len maximálne či priemerné hodnoty ako v predchádzajúcich stránkach.

Porovnávame teda priebeh testu BMW v najnovšej verzii Blenderu, kde okrem klasického CPU a GPU renderu za použitia CUDA máme možnosť použiť aj novinku Nvidia OptiX, ktorá využíva nové hardvérové prostriedky grafických kariet RTX. Zatiaľ, čo CUDA pracuje so shadermi, tak OptiX na urýchľovanie používa aj RT jadrá a jadrá tensor. Takéto komplexnejšie zapojenie výpočtových jednotiek prináša vyšší výkon a aj efektivita je na lepšej úrovni. Aplikačná podpora je pritom už pomerne slušná a obsiahla. Prehľad editorov, ktoré API Optix podporuje, si môžete pozrieť na stránkach Nvidie. Nvidia to s týmto rozhraním myslí vážne a už nejaký čas vyvíja popri herných ovládačoch aj „štúdiové“, ktoré sú lepšie a rýchlejšie optimalizované pre zmeny v podporovaných aplikáciách.

V prvom grafe sa pozeráte na vývoj taktov procesora v priebehu renderu. Klasický režim CPU začína niekde okolo 4300 MHz a klesá smerom k 3700 MHz, čo je očakávané vzhľadom na teploty a spotrebu. Pri CUDA môžete vidieť rýchlejší pokles taktov prepad až na zhodných 3700 MHz, no potom návrat na 4,3 GHz. V režime OptiX je fluktuácia taktov minimálna a stále sa pohybuje okolo 4300 MHz.

Spotreba CPU Package ukazuje, že CPU a CUDA režim naplno využívajú aj procesor a ten tak v maxime dosahuje spotrebu až 100 W. Pri CPU vidíme pokles na 80 W, čo sa odrazilo aj na taktoch, ako sme videli vyššie. V režime OptiX nie je spotreba taká vysoká hýbe sa okolo 60 – 70 W.

Teploty procesora kopírujú graf spotreby a v prvej časti režimy CPU a CUDA rýchlo vystúpajú na cca 95 stupňov. Po poklese taktov a spotrebe v CPU režime klesne aj teplota a to cca o 15 stupňov na 80 °C. OptiX ukazuje opäť výrazne lepší výsledok s teplotami okolo 70 až maximálne 80 stupňov Celzia.

Zaťaženie grafiky v CPU režime je prakticky minimálne, naopak v CUDA aj OptiX môžete vidieť plné vyťaženie.

Zaťaženiu zodpovedajú aj takty, kde je zaujímavé, že pri OptiX pevne drží 1900 MHz, zatiaľ čo v Cuda je vidieť zmeny v taktoch až na 1,7 GHz. CPU režim je samozrejme na minime, kedže sa nevyužíva.

Spotreba grafiky kopíruje grafy vyťaženia aj taktov, no s jedným rozdielom. CUDA má vyššiu spotrebu, okolo 90 W, zatiaľ čo OptiX berie „len“ 80 W a CPU prakticky nič.

Na záver pohľad na teploty GPU. Pri CPU je viditeľný opäť efekt ovplyvňovania druhého komponentu jednotným chladením. V CUDA pracuje veľká časť čipu a preto teplota stúpa k 75 stupňom. Naopak pri OptiX sa krivka zastaví tesne nad 60 °C a aj samotná krivka teploty je menej strmá. To je logické, kedže sa využíva menšia časť čipu, čím nevzniká taká záťaž.

Časy renderu pri použití OptiX a CUDA sú zhodné s hodnotami nameranými pri Zephyrus Duo 15. CPU však trvá dlhšie, nakoľko ide len o 6 jadro. Zväčšili sa tak rozdiely medzi graficky akcelerovanými rendermi od čisto režimu CPU, ktorý je rádovo pomalší. Oproti OptiX až 6,8× a oproti CUDA 4,7×.


Herný rad ROG Zephyrus od Asus už určite dobre poznáte, veď len nedávno sme vám priniesli test vrcholového modelu Duo 15. Línia Zephyrus však začala jedným produktom, no v dnešnej dobe toto označenie nesie viacero modelov. Jedným z nich je aj M15, ktorý však s pôvodným Zephyrus nemá veľa spoločného. Navonok totiž pôsobí ako bežný notebook a bez vychytávok v podobe druhého displeja či AAS.

Režimy výkonu

Notebook ponúka v ROG Armoury Crate možnosť vybrať si z režimov výkonu Silent, Performance a Turbo.

Všetky testy boli robené v Turbo, no stojí za to sa pozrieť, aké rozdiely jednotlivé režimy ponúkajú. Niektoré výsledky určite nebudete čakať. Opäť porovnávame tie isté parametre, tentokrát však v 3DMarku v benchmarku Fire Strike.

Takty procesora hneď ukazujú zaujímavý vývoj. Silent sa pohybuje okolo 3,5 GHz s prepadmi na 2,4 GHz. Performance je na tom výrazne lepšie. Ten dosahuje takmer 4,4 GHz a klesá na cca 3,6 GHz. Turbo sa nachádza niekde medzi s rovnakým maximom ako Performance ale o niečo nižšími taktami pri poklese a to na cca 3,2 GHz.

Spotreba viacmenej zodpovedá taktom a teda Performance a Turbo sa hýbu od 15– 40 W a Silent berie len okolo 10 W.

Silent má vďaka nižším taktom aj nižšie teploty, no rozdiel nie je veľmi veľký, maximálne asi 10 stupňov. Najvyššie teploty má Performance, nie Turbo, ako by sa mohlo zdať. Dôvodom je podobná spotreba, no tichší chod ventilátorov pri Performance než pri Turbo.

Ako je na tom grafika? Žiadne rozdiely v záťaži ako pri Blenderi nevidieť, grafika teda pracuje vždy naplno.

Pri taktoch je opäť vidieť rozdiel medzi režimami. Prekvapivo Silent a Performance majú veľmi podobné takty GPU so stabilnou hodnotou okolo 1400 MHz, čo by sedelo so špecifikáciou. V Turbo sú takty ešte vyššie a to nad 1600 MHz.

Spotreba zodpovedá taktom a teda v režime Turbo je najvyššia, asi 100 – 120W. S nastavením na Performance alebo Silent viac menej zhodná, teda okolo 80 W.

Žiadne prekvapenie nevidíme pri zahrievaní, všetky tri režimy sú veľmi blízko seba len s minimálnymi rozdielmi v jednotkách stopňov Celzia.

Zephyrus Duo 15 ponúkal až 15 % rozdiely medzi režimami. M15 má 11 % medzi Silent a Performance a 7 % medzi Performance a Turbo. Rozdiely sú tak menej viditeľné, no stále dobre merateľné. Menšie výkyvy už bolo vidieť pri priebehových grafoch, takže reálne výsledky skóre 3DMark nie sú veľkým prekvapením. Stále je však zaujímavé vidieť takmer 20 % rozdiel medzi Silent a Turbo.


Herný rad ROG Zephyrus od Asus už určite dobre poznáte, veď len nedávno sme vám priniesli test vrcholového modelu Duo 15. Línia Zephyrus však začala jedným produktom, no v dnešnej dobe toto označenie nesie viacero modelov. Jedným z nich je aj M15, ktorý však s pôvodným Zephyrus nemá veľa spoločného. Navonok totiž pôsobí ako bežný notebook a bez vychytávok v podobe druhého displeja či AAS.

ROG Armoury Crate

Na ovládanie nastavení slúži už známa aplikácia ROG Armoury Crate.

V nej si viete prepínať medzi režimami výkonu, sledovať stav procesora a grafiky, aktivovať rýchle funkcie či vytvoriť profily.

Nechýbajú nastavenia podsvietenia, displeja, monitorovanie výkonu či ovládanie hernej knižnice.

Nájdete tu aj odporúčané aplikácie, akcie na hry či možnosť získať hry zadarmo.

Aplikácia tiež slúži na aktualizáciu ovládačov a nechýba ani možnosť pripojiť aplikáciu na smartfóne.

Herný rad ROG Zephyrus od Asus už určite dobre poznáte, veď len nedávno sme vám priniesli test vrcholového modelu Duo 15. Línia Zephyrus však začala jedným produktom, no v dnešnej dobe toto označenie nesie viacero modelov. Jedným z nich je aj M15, ktorý však s pôvodným Zephyrus nemá veľa spoločného. Navonok totiž pôsobí ako bežný notebook a bez vychytávok v podobe druhého displeja či AAS.

Hodnotenie

Asus ROG Zephyrus M15 GU502LW ma na prvý pohľad nepresvedčil, že si zaslúži meno Zephyrus, ktoré je určené pre úplnú špičku portfólia Asus ROG. Nemohol som sa však viac mýliť. Výrobcovi sa podarilo do kompaktného a hlavne neuveriteľne ľahkého tela vtesnať vysoký výkon a dokonca aj skvelú výdrž. Testovaný kus má navyše rovnaký displej ako špičkový Duo 15 a pritom stojí menej než polovicu, čomu hovorím skvelá ponuka.

Samozrejme, Duo 15 ponúka extra funkcie ako druhý displej, chladenie AAS a podobne. Napriek tomu chladenie na M15 je spracované veľmi dobre a výkon je viac než adekvátny. Rozdiel proti Duo 15 býva len cca 10 %, no niekedy bol dokonca M15 aj lepší. Portová výbava je totožná s top modelom a štandardné rozloženie klávesnice a touchpadu na M15 bude pre väčšinu ľudí vhodnejšie než klasický layout Zephyrusu na spodku tela. Na kritiku veľa miesta neostalo. Podobne ako iné nové modely Zephyrus, aj tu chýba kamera a nenájdeme tu ani čítačku odtlačkov, čo je naozaj škoda. Okrem toho nemám veľmi čo kritizovať, ide naozaj o vydarený kúsok.

Notebook si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 56 990 Kč/2180 eur

Asus ROG Zephyrus M15 GU502
+ veľmi ľahký na herný notebook
+ pevná a kompaktná konštrukcia
+ vysoký výkon
+ veľmi dobrý displej na grafickú prácu
+ špičková portová výbava
+ nabíjanie aj cez USB-C
+ nenápadný dizajn vhodný aj do práce
+ rovnomerné podsvietenie klávesnice
+ pomerne adekvátna cena za výkon v porovnaní s Duo 15
- nemá kameru
- chýba biometrické zabezpečenie
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-510" as a base selector for example: #supsystic-table-510 { ... } #supsystic-table-510 tbody { ... } #supsystic-table-510 tbody tr { ... } */