Site icon HWCooling.net

Fractal Design Torrent: Keď chladenie iných skriniek nestačí

Záver

Nedávno Fractal Design predstavil skrinku Torrent, ktorá sa v prvom rade zameriava na čo najlepšie chladenie. Okrem výrazne otvoreného plášťa má skrinka až päť ventilátorov, z toho dva sú nadštandardne veľké a hrubé. Torrent tak operuje s mimoriadne vysokým prietokom, a to i na pomerne veľkom priestore. Preto bude v testoch zaujímavé sledovať, ako sa tieto dispozície prejavia na zahrievaní a hlučnosti.

Základné parametre

ParametreFractal Design
Torrent
Parametre
PodporaMini-ITX, mATX, ATX, E-ATX, SSI-EEB, SSI-CEB
Pozícia na zdrojATX
Chladič CPUdo 188 mm
Grafická kartado 461/423 mm
Ventilátor2× 180 mm + 3× 140 mm
Montáž radiátorov2× do 420 mm + 1× do 140mm
2,5" pozície4
3,5" pozície2
DVD/BRnemá
Rozmery [V/D/Š] (a objem)530 × 544 × 242 mm (70 l)
Hmotnosť11,1 kg
Materiályoceľ + plast + temperované sklo
Konektivita2× USB 3.2 gen. 1 + 1× USB 3.2 gen. 2 Type C + 2× 3,5mm jack
Orientačná cena220 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1031" as a base selector for example: #supsystic-table-1031 { ... } #supsystic-table-1031 tbody { ... } #supsystic-table-1031 tbody tr { ... } */

Deravý exteriér

Ako sa na highendovú skrinku od renomovaného výrobcu patrí, všetko prišlo poctivo zabalené a vyplnené polystyrénom. Aj keď by bol lepší molitan, nie je z toho toľko neporiadku, ale čo už. Väčšia podlhovastá škatuľa obsahuje prídavné uchytenie pre štandardné rozmery ventilátorov na prednú stranu skrinky, namiesto tých pôvodných. Tá menšia je zase s príslušenstvom pre montáž ako skrutky alebo aj prídavná podpora pre grafické karty.

   

Vo verzii Gray TG light tint dostanete obe bočnice zo 4 mm hrubého temperovaného skla. Ak by ste ale mali niečo proti sivej farbe alebo sklu na skrini, tak Fractal Design má v ponuke ďalších 5 verzií v čiernej a bielej farbe s rôznymi kombináciami skla/plechu a ventilátormi s ARGB LED pri čiernom variante. Veľká výhoda oboch bočníc je beznástrojový západkový mechanizmus, vďaka ktorému ich rýchlo a ľahko vysuniete alebo zasuniete ak je treba zasahovať do vnútra skrini. Obávať sa nemusíte ani toho, že by ste sklo pri tomto manévre rozbili nakoľko je vložený celý panel v drážke. Tento systém som chválil už aj pri lacnejšej skrinke Meshify 2 Compact.

   

Zozadu stačí potiahnuť a bočný panel sa jednoducho vysunie

Prvá vec, ktorá dozaista zaujme vaše oko, je predný panel. Ten je takmer úplne otvorený s dizajnovou mriežkovou konštrukciou. Na spodku sa pýši logom Fractal. Panel sa dá z celej konštrukcie jednoducho vybrať pri potiahnutí vrchnej časti smerom od skrinky, kde je zacvaknutý. Čistenie je veľmi jednoduché, nakoľko ho ku skrini nedržia žiadne káble a tak sa nemusíte báť ho poriadne vyčistiť.

   

Za hlavným panelom, ktorý chráni ventilátory od zásahu nejakého väčšieho predmetu, je zavesený nylonový prachový filter s jemným zrnom. Ten je ako jediná bariéra nasávania. Ľahko sa dá z panela vysunúť a očistiť stlačeným vzduchom alebo vodou.

   

Za tým všetkým sa nachádzajú dva mohutné 180-milimetrové ventilátory Dynamic X2 GP-18 s hrúbkou 38 mm. Ich základ sú ložiská LLS (na báze fluidných?) s udávanou životnosťou 90 000 hodín. Napájanie a riadenie zabezpečuje 4-pin, takže regulovať otáčky je možné od 300 do 1200 za minutu. Ruka v ruke s otáčkami sa mení aj prietok vzduchu od 76 do 261 m³/h, čo sa pri vysokom prietoku vzduchu výrazne prejaví aj na hlučnosti. Ak by ste sa ale rozhodli pôvodné 180 mm vymeniť, tak budete musieť použiť redukcie v balení. Tie pridajú možnosť uchytiť dopredu aj 120 a 140 mm ventilátory v počte troch kusov. Takisto budete potrebovať redukciu k radiátoru vodného chladenia pre upevnenie na predný panel. Tie sa sem zmestia do veľkosti 360 (3× 120 aj 2× 180) a 420 mm. Spodnej časti patrí otvor s madlom nylonového prachového filtra pre nasávanie zospodu skrinky.

   

Funkčný panel navrchu kompatibilitou nezaostáva. Nájdete tu dva porty USB 3.2 gen.1 (t.j. s 5 Gb/s) typu A, čoraz viac používaný konektor USB-C s 10 Gb/s a dva 3,5 mm jacky pre mikrofón a slúchadlá. Všetko zavŕši tlačidlo zapnutia a resetu. Pri zapínaní je cítiť aj zo samotného stlačenia, že sa jedná o exkluzívnu skrinku. Stav zapnutia indikuje decentne osvetlený znak na tlačidle zapnutia. Reštart sa stláča výrazne horšie, pretože treba hlbšie stlačiť veľmi malú plochu. Dá sa to brať aj ako prevencia pred nežiadúcim stlačením.

Perforácia v podobe včelích plastov tvorí veľkú časť zadnej strany. I keď nie je zadná pozícia pre ventilátor osadená, je možné si všimnúť predprípravu pre 120 alebo 140-milimetrový ventilátor. Pozdĺž perforácie sa tiahne otvor pre I/O panel základnej dosky a priamo pod ním je 7 krytiek otvorov rozširujúcich kariet PCI Express. Pre všetky káble, ktoré sa napájajú zozadu skrinky, sú prichystané pásky na suchý zips. Tie zabezpečia uhladený vzhľad aj zo zadnej strany skrinky. Nakoľko je zdroj netradične umiestnený vo vrchnej časti skrinky tak organizáciu káblov v tomto vyhotovení vítam aj zozadu.

Aj keď sa môže zdať osadenie zdroja zvrchu neobvyklé na dnešnú dobu, tak musím povedať že jeho inštaláciu som ešte tak ľahko nezvládol asi pri žiadnej skrinke. Cez dve skrutky odstránite vrchný plastový kryt, a už môžete vložiť zdroj formátu ATX s maximálnou dĺžkou do 230 mm. Manipulácia s káblami je o to ľahšia, kedže máte k nim prístup zvrchu. Oceňujem ako FD myslel aj na tieto káble a umiestnil pásku so suchým zipsom aj v tomto priestore. Pri osadzovaní to možno oceníte podobne ako ja.

   

Nakoľko je dosť ľahké vysunúť obe bočnice, tak Fractal Design ich poistil možnosťou zaistenia cez skrutku na vrchnej časti pod horným plastovým krytom. Je to skvelá prevencia pred rozbitím skla ak napríklad počítač niekam sťahujete. Vľavo od toho si môžete všimnúť okrúhly otvor na plnenie expanznej nádoby vodného chladenia. Tie sú tu tri, dve 21 mm a jedna 25,4 mm.

A nakoniec spodná časť exteriéru skrinky, kde sú 4 nožičky s protišmykovými podložkami. Tie držia celú spodnú časť vo výške 35 mm nad podložkou. Vďaka tomu je možné zospodu nasávať veľké množstvo vzduchu na chladenie hardvéru. Preto aj celú spodnú stranu chráni prachový filter s jemným zrnom. Ak vám chýba nejaké decentné podsvietenie spod skrinky, tak po bokoch konštrukcie sú žľaby do ktorých je možné umiestniť pásy LED.



Nedávno Fractal Design predstavil skrinku Torrent, ktorá sa v prvom rade zameriava na čo najlepšie chladenie. Okrem výrazne otvoreného plášťa má skrinka až päť ventilátorov, z toho dva sú nadštandardne veľké a hrubé. Torrent tak operuje s mimoriadne vysokým prietokom, a to i na pomerne veľkom priestore. Preto bude v testoch zaujímavé sledovať, ako sa tieto dispozície prejavia na zahrievaní a hlučnosti.

Objemné vnútro

Skrinka Torrent je svojimi rozmermi (544 × 242 × 530 mm) uspôsobená tak, aby bolo do nej možné nainštalovať aj naozaj veľké komponenty. K uchyteniu základných dosiek sú predinštalované dištančné stĺpiky pre formáty základných dosiek Mini-ITX, mATX a ATX. Pre menej používané dosky E-ATX je treba dodatočne doskrutkovať stĺpiky z príslušenstva.

Páči sa mi, že priechodky na kabeláž sú veľké a sú osadené gumenými krytkami. Vďaka ich väčšej veľkosti si nemusíte lámať hlavu nad tým, či vôbec prestrčíte hrubšie 24-pinové káble (typicky s kondenzátormi) pre napájanie dosky. To bol dosť veľký problém pri väčšine predošlých skriniek. Vďaka veľkým priechodkám je zapojenie kábla EPS pre napájanie procesora naozaj pohodlné. Ani s grafickými kartami si pri skrinke nebudete robiť vrásky. Tie skrinka pojme až do teoretickej dĺžky 461 mm (bez použitia prednyćh ventilátorov), respeketíve do stále nedosiahnuteľných 423 mm (s použitím predných ventilátorov). Limit pre výšku procesorového chladiča typu veža je až 188 mm, takže takisto bez obmedzení.

Príslušenstvo obsahuje takisto držial pre väčšie a ťažšie grafické karty. Škoda, že niektoré karty môžu byť prikrátke na to, aby ich držiak podoprel. Testovacej Asus RTX 2060 Super Dual s 267 mm k využitiu podpory chýbal ešte aspoň centimeter. Oporu nevyužijete ani v prípade, ak máte kartu osadenú v niektorom z nižších slotov. Samotná konštrukcia je ale čiastočne výškovo a dĺžkovo nastaviteľná.

Zospodu sú predinštalované tri ventilátory taktiež rady Dynamic, X2 GP-14. Tie nasávajú chladný vzduch rýchlosťami od 500 až do 1700 ot./min. Prietok vzduchu sa v závislosti od regulácie otáčok mení od 81 do 180 m³/h. Ich uloženie je predurčené k lepšiemu chladeniu grafickej karte, čo vám na praktických testoch aj ukážeme.

Vrchná časť interiéru patrí priestoru pre uloženie zdroja. Ten je skosený do aerodynamickejšieho tvaru pre lepšie prúdenie vzduchu cez úložisko. Spodnú časť tvorí ďalšia perforácia v podobe včelých plastov, cez ktoré si zdroj nasáva vzduch pre vlastné chladenie. Mohlo by byť zaujímavé porovnať teplotu v zdroj pri rozdielnom uložení v skrinke, nakoľko teplý vzduch stúpa hore. Verím, že konštruktéri zvážili aj tento fakt a chladenie zdroja nebude nejakým výrazným spôsobom ovplyvnené. Decentný pás podsvietenia z boku uloženia zdroja je napájaný a ovládaný cez konektor (ARGB) základnej dosky.

Celá inštalácia komponentov prebehla bez komplikácii, všetky káble sa bez problémov prestrčili cez priechodky a ľahko sa zapájali. Núdza o priestor vážne nebola.

Na druhej strane interiéru nájdete obrovské množstvo priestoru ako pre kabeláž, tak aj pre úložiská. Štyri pozície pre 2,5″ disky sú umiestnené vertikálne na ľavej strane. Z druhej strany podnosu sú dve miesta pre 3,5″ mechanické disky s odvibrovaním po bokoch pomocou gúm. Celý hardvér držia na sebe plechy o hrúbke 0,9 mm. Vďaka tomu sa plechy neohýbajú a sú bez vôle. Zatiaľ je to najhrubšia konštrukcia, ktorá mi prešla rukami. Pre káblový manažment máte pripravených 5 kusov sťahovacích pások na suchý zips a ďalších dvanásť voľných pozícií na dodatočné uchytenie kabeláže.

Na priestor pre káble sa taktiež myslelo. K dispozícií máte solídnych 32 mm

Z výroby je osadený nový rozbočovač až pre 9 ventilátorov, nazvaný Nexus 9P Slim PWM. Možno ste zaregistrovali, že pri prvých vyrobených sériach bola naň „zvolávacia“ akcia kvôli veľkej poruchovosti. Firma Fracta Design sa k tomu postavila férovo a všetky chybné kusy vymenila. K nám sa dostala neskoršia šarža a rozbočovač je plne funkčný. Slúži ako redukcia pre všetky ventilátory v skrinke, dokonca aj pre ten procesorový. Je napájaný priamo zo zdroja cez kábel SATA a podľa návodu sa odporúča zapojiť v doske do konektoru, kde sa pôvodne napája ventilátor od procesorového chladiča.

Umiestniť káble k ako takej spokojnosti nebolo zložité i keď som chvíľu bojoval s dlhými káblami od ventilátorov. Tie s priemerom 180 mm majú napájací kábel dlhý až jeden meter.

   



Nedávno Fractal Design predstavil skrinku Torrent, ktorá sa v prvom rade zameriava na čo najlepšie chladenie. Okrem výrazne otvoreného plášťa má skrinka až päť ventilátorov, z toho dva sú nadštandardne veľké a hrubé. Torrent tak operuje s mimoriadne vysokým prietokom, a to i na pomerne veľkom priestore. Preto bude v testoch zaujímavé sledovať, ako sa tieto dispozície prejavia na zahrievaní a hlučnosti.

Metodika testovania

Do skriky je vháňaný veľký objem chladného vzduchu pomocou piatich ventilátorov z dvoch strán. Následne sa môže odpadové teplo dostať von iba dvoma spôsobmi. Perforovanou zadnou stranou a cez nasávanie zdroja, ktorý je umiestnený nad hardvérom. Vzdialenosť od použitého vežovitého chladiča a stropom, kde je zdroj umiestnený je 70 mm. To by mohol byť dostačujúci priestor na ochladenie vzduchu vplyvom ventilátorov aj priamo pod zdrojom. Ale aké budú presné teploty vzduchu, ktorý nasaje, nám ukáže termočlánok umiestnený priamo pod ním.

Testovanie beží v domácich podmienkach, kde sa snažím o čo najpresnejšie výsledky. V miestnosti je počas testovania teplota vzduchu pred skrinkou 23 stupňov Celzia a minimálna hlučnosť, ktorú viem merať hlukomerom Voltcraft SL-100, je 32,4 dBA. Snímač hlukomera je zarovnaným na stred vrchnej strany skrinky vo vzdialenosti 10 cm, pre čo najlepšie meranie rozdielu rýchlosti ventilátorov, ktoré mením pomocou základnej dosky. K jednoduchému porovnaniu k ostatným skrinkám sú vždy regulované na fixné úrovne hluku.

Jednotlivé komponenty sú zahrievané po dobu 10 minút v syntetických záťažových testoch FurMark a súbežne s Prime95 (vlastné nastavenia). Táto doba je dostatočne dlhá, aby sa všetky komponenty dostatočne zahriali. Medzi testami sú potom 15-minútové chladiace prestávky, počas ktorých sa teploty komponentov (a i teplota vzduchu v skrinke) dostanú na východiskovú úroveň.

Hlučnosti režimov:

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 7 3700X
Základná doskaASRock X570 Taichi
Chladič procesoraScythe Fuma rev. 2 (single fan)
Teplovodivá pastaNoctua NT-H2
Grafická kartaAsus RTX 2060 Super Dual
RAMPatriot, 2× 8GB, 3600 MHz/CL17
SSDCrucial MX500 1TB (2280)
Napájací zdrojCorsair RM750X
SkrinkaFractal Design Torrent
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1032" as a base selector for example: #supsystic-table-1032 { ... } #supsystic-table-1032 tbody { ... } #supsystic-table-1032 tbody tr { ... } */



Nedávno Fractal Design predstavil skrinku Torrent, ktorá sa v prvom rade zameriava na čo najlepšie chladenie. Okrem výrazne otvoreného plášťa má skrinka až päť ventilátorov, z toho dva sú nadštandardne veľké a hrubé. Torrent tak operuje s mimoriadne vysokým prietokom, a to i na pomerne veľkom priestore. Preto bude v testoch zaujímavé sledovať, ako sa tieto dispozície prejavia na zahrievaní a hlučnosti.

Testy chladenia CPU a GPU










Nedávno Fractal Design predstavil skrinku Torrent, ktorá sa v prvom rade zameriava na čo najlepšie chladenie. Okrem výrazne otvoreného plášťa má skrinka až päť ventilátorov, z toho dva sú nadštandardne veľké a hrubé. Torrent tak operuje s mimoriadne vysokým prietokom, a to i na pomerne veľkom priestore. Preto bude v testoch zaujímavé sledovať, ako sa tieto dispozície prejavia na zahrievaní a hlučnosti.

Testy chladenia základnej dosky














Nedávno Fractal Design predstavil skrinku Torrent, ktorá sa v prvom rade zameriava na čo najlepšie chladenie. Okrem výrazne otvoreného plášťa má skrinka až päť ventilátorov, z toho dva sú nadštandardne veľké a hrubé. Torrent tak operuje s mimoriadne vysokým prietokom, a to i na pomerne veľkom priestore. Preto bude v testoch zaujímavé sledovať, ako sa tieto dispozície prejavia na zahrievaní a hlučnosti.

Testy chladenia SSD a zahrievanie pod stropom




Zahrievanie vzduchu pod stropom skrinky






Nedávno Fractal Design predstavil skrinku Torrent, ktorá sa v prvom rade zameriava na čo najlepšie chladenie. Okrem výrazne otvoreného plášťa má skrinka až päť ventilátorov, z toho dva sú nadštandardne veľké a hrubé. Torrent tak operuje s mimoriadne vysokým prietokom, a to i na pomerne veľkom priestore. Preto bude v testoch zaujímavé sledovať, ako sa tieto dispozície prejavia na zahrievaní a hlučnosti.

Záver

Výsledky testov vravia celkom jasne v prospech skrinky Torrent. Tá výrazne dominuje v chladení pri tých najhlavnejších komponentoch ako procesor, grafická karta základná doska. O to že bude mať zdroj problém s teplým vzduchom zo skrinky nemusíte mať starosť. Teplota pod ním dosiahne pri 39 dBA iba 28,5 stupňov, čo sa dá prirovnať k „príjemnému“ letnému dňu v byte bez klimatizácie. Ventilátory sú pri hlučnosti 39 dBA spustené iba na 53 % svojho výkonu. Pri maximálnych otáčkach je hlučnosť už síce neúnosná, hlavne keď nie ste sami v miestnosti, ale teploty dokáže výrazne zraziť ešte nižšie. Až na grafickú kartu, ktorú chladí i tak lepšie než ostatné skrinky.

Veľký priestor vo vnútri, ktorý vám poskytne úplnú voľnosť vo výbere hardvéru a k ich ľahkému a rychlému prístupu, si určite obľúbite. K tomu enormné množstvo vzduchu vháňaného do vnútra skrinky piatimi ventilátormi, pri ktorých nemusíte rozmýšlať kam ich umiestniť, prinieslo skrinke za výborné chladenie najvyššie naše ocenenie „Top-notch“.

Torrent od Fractal Design je skrinka, ktorá bude vyhovovať väčšine. Bez rozdielu, či chcete dopriať komponentom špičkové vzduchové chladenia alebo sa chcete zamerať na vlastný vodný okruh. O ochranu proti prachu sa starajú dva jemné nylonové filtre, ku ktorým je rýchly prístup. Vďaka tomu je skrinka vhodnejšia aj do prašnejšieho prostredia. Či ste hráč alebo kreatívec a neprekáža vám priplatiť si za kvalitné vyhotovenie s excelentným chladením, FD Torrent určite pri výbere skrinky zvážte.

Fractal Design Torrent
+ kvalitné vyhotovenie
+ efektívne chladenie
+ 5 výkonných ventilátorov v hodnote približne sto eur
+ rozbočovač až pre deväť ventilátorov
+ až 6 pozícií pre disky
+ všestrannosť interiéru
- vyššia cena
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1033" as a base selector for example: #supsystic-table-1033 { ... } #supsystic-table-1033 tbody { ... } #supsystic-table-1033 tbody tr { ... } */