Site icon HWCooling.net

Gigabyte Aero 15 OLED XD – najkrajší displej v notebooku

Metodika testovania

Vysoký výkon v notebooku nie je vždy len o hrách, práve naopak. Veľa používateľov potrebuje výkon nielen doma, ale aj na cestách, či už v office, u klientov, v lietadle či autobuse. Dá sa povedať, že tejto kategórii dlhodobo kraľuje MacBook Pro, ale ak z nejakého dôvodu Mac nechcete (kvôli OS, cene a podobne), na poli notebookov s Windows nájdete aj vhodné alternatívy. A medzi ne patrí aj čierny koň v podobe notebookov Gigabyte Aero.

Základné parametre

Na tento moment som čakal roky, doslova. Pamätám si ešte dobu, keď značka Aorus nebola súčasťou línie produktov Gigabyte. So zatajeným dychom som sledoval, ako pod Aorusom vychádzali veľmi zaujímavé herné notebooky, ktoré sa mi žiaľ nikdy nedostali do rúk. Krátko po začlenení značky Aorus pod Gigabyte sa materská spoločnosť zviditeľnila novou sériou notebookov Aero, ktoré sú zamerané na kreatívcov, ktorí potrebujú všetok dostupný výkon aj na cestách, ale nechcú nosiť so sebou ťažké a okázalé herné mašiny.

Čo mi pamäť siaha, tak Aero sa vždy vyznačovali skvelou portovou výbavou, vysokým výkonom a veľkými batériami, čo bolo presne to, čo som hľadal. Tento rok sa mi vďaka rozšíreniu distribúcie notebookov Gigabyte konečne splnil malý sen a dostal som sa k najnovšiemu Aero 15, ktorý bude určite zaujímavou alternatívou k MacBookom, XPS Dellu či X1 Extreme.

ParametreGigabyte Aero 15 OLED XD-73EE644SP
Rozmery356 × 250 × 19,9 mm
Hmotnosť2244 g
Displej15,6", 16:9 4K UHD 3840 × 2160 px, OLED, 60 Hz, 440 nit (peak > 500 nit), 1 ms, 100 % DCI-P3, HDR400 True Black, lesklý
ProcesorIntel Core i7-11800H, 8C/16T, 45 W, 10nm
Grafická kartaNvidia GeForce GTX 3070 8 GB GDDR6 (80 W + 10 W + 15 W) / Intel UHD graphics, integrovaná
Operačná pamäťPriepustnosť zbernice32 GB DDR4 SODIMM (3200 MHz), vymeniteľné, až 64 GB
Úložiská1× 1 TB SSD M.2 PCIe 4.0 NVMe, 1× voľný slot M.2 PCIe 3.0 / SATA
Porty1× Thunderbolt 4 USB-C 40 Gb/s, 3× USB 3.2 Gen 1 5 Gb/s typ A, 1× HDMI 2.1, 1× miniDisplayPort 1.4, 1× 2.5G RJ-45, 1× UHS-II SD čítačka, 1× 3,5 mm jack
Kapacita batérie99 Wh
Rozlíšenie kamery720p, privacy-shutter
Reproduktory2× 2 W
Orientačná cena56 500 Kč/2200 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1073" as a base selector for example: #supsystic-table-1073 { ... } #supsystic-table-1073 tbody { ... } #supsystic-table-1073 tbody tr { ... } */

Detaily

Balenie notebooku tvorí čierna škatuľa s novou Aero grafikou v dúhových farbách, čo je s najväčšou pravdepodobnosťou odkaz na použitý displej OLED, ktorý je jedným s najzaujímavejších aspektov notebooku.

   

Obsah balenia je štandardný a okrem notebooku v ňom nájdete dokumentáciu a napájací adaptér. Malá zaujímavosť je teplovodivá podložka pod druhé SSD, ktoré si môžete sami nainštalovať.

Od prvého vydania Aero 14 v 2016 sa toho veľa zmenilo, no myšlienka univerzálneho nástroja na prácu ostala zachovaná. Nový Aero 15 OLED XD prináša aktuálnu hardvérovú výbavu v podobe 11. generácie Intel Core i7-11800H v kombinácii s Nvidia GeForce RTX 3070 8 GB vo verzii Max-Q s TDP 105 W a Dynamic Boost 2.0. Nová generácia procesorov umožnila použitie SSD s podporou PCIe Gen 4.0, čo je v našich testoch novinka. Hlavná atrakcia je ale rozhodne Samsung displej typu AMOLED s uhlopriečkou 15,6″, rozlíšením 4K, 120 % pokrytím DCI-P3 a certifikáciou VESA HDR 400 True Black. Na rozdiel od konkurencie (Apple, Dell, Lenovo, …) je zaujímavá aj cenová politika, nakoľko testovaná konfigurácia sa pohybuje okolo 2200 eur, čo na poli profesionálnych notebookov zaujme. Nie je nezvyčajné, keď za pracovný notebook zaplatíte aj dva či trikrát toľko.

   

Dizajnový jazyk Aera je unikátny a pomerne ťažko sa hľadá iný model, ktorý by sa mu podobal. Istú podobnosť možno vidieť so Scar 17 v oblasti pántov displeja a takisto aj tenkých rámčekov z troch strán, ktoré ste videli napríklad aj pri Legione 7i. Spracovanie hliníkového tela je na veľmi dobrej úrovni a nemám mu čo vytknúť. Podľa prezentačných materiálov si výrobca dal veľmi záležať na kompaktnosti notebooku, čomu nasvedčuje hrúbka pod 2 cm a hmotnosť 2,3 kg. V praxi som notebooku nameral 2244 gramov, čím sa údaj od výrobcu potvrdil.

   

Na zadnej strane môžete vidieť podsvietené logo, čo prináša trochu nostalgie zo starších MacBookov. Zadný panel bol vyrobený pomocou NIL – Nanoimprint Lithography, čo dodalo povrchu textúru a štipku odlišnosti od zvyčajných jednofarebných vyhotovení.

Medzi silné stránky Aero notebookov vždy patrila bohatá konektivita a ani tentokrát tomu nie je inak. Na ľavej strane sú konektory HDMI 2.1, miniDisplayPort 1.4, 5 Gb USB, audio jack a RJ-45. Zaujímavosť je, že nejde o klasický 1 Gb ale 2,5 Gb port, ktorý oceníte najmä pri prenosoch veľkých súborov po domácej sieti, napríklad do NAS. Ďalšie porty nájdete na pravom boku, kde je dvojica 5 Gb USB, jeden Thunderbolt 4 USB-C konektor, plnohodnotná čítačka SD kariet UHS-II s rýchlosťou až 300 MB/s a nakoniec napájací konektor.

Zadná a predná strana už žiadne ďalšie porty neponúkajú. Za povšimnutie ale rozhodne stojí viacero otvorov s heatsinkami v pozadí po oboch bočných stranách a takisto aj na zadnej, čo naznačuje solídny chladiaci systém. Čo sa týka portovej výbavy, je veľmi solídna, no nie perfektná. Osobne by som uvítal, keby aj A-čkové USB boli viac ako 5 Gb, miniDisplayPort nahradilo radšej USB-C s DP, prípadne druhý Thunderbolt 4. Takisto veľmi nefandím umiestneniu napájacieho konektoru uprostred pravej strany, kde bude kábel zavadzať pri používaní myši. Do budúcna by som preto uvítal, keby sa aspoň časť portov premiestnila na zadnú stranu, ako sme to videli už pri iných notebookoch, naposledy napríklad pri Legion 7 16 AMD.

   

Veko displeja nesie už spomínané podsvietené logo Aero ako aj dvojtónový dizajn. Spodná strana zaujme veľkou ventilačnou mriežkou, akú zvyčajne vídame pri herných notebookoch, nie ultrabookoch.

   

Demontáž spodného krytu je pomerne jednoduchá, no vyžaduje použitie skrutkovača s hrotom T6. Naštastie tu nie sú žiadne skryté skrutky či nejaké komplikované plastové úchyty a pod. Po uvoľnení skrutiek tak stačí jemne odpojiť spodný kryt a dostanete sa ku komponentom.

Rozloženie komponentov je pomerne štandardné a ničím prekvapivé. Dá sa to považovať za pozitívum, nakoľko všetko podstatné je ľahko dostupné a notebook na dnešné pomery ponúka pomerne dobré možnosti rozšírenia.

Výrobca sa v prezentačných materiáloch chváli použitím chladiaceho systému Windforce Infinity, ktorý pozostáva z dvoch ventilátorov, pričom každý má 71 lopatiek. Oproti predchádzajúcemu modelu by mala chladiaca sústava odvádzať teplo lepšie o 30 %. Na výsledky v praxi sa samozrejme pozrieme neskôr. Za zmienku stojí fakt, že procesor aj grafika majú po tri heatpipe, pričom dve z nich sú zdieľané.

Testovaná konfigurácia predstavuje zlatú strednú cestu s procesorom Intel Core i7-11800H a RTX 3070 8 GB, no na výber máte aj zo slabšieho modelu s RTX 3060 6 GB alebo naopak top modelu s Core i9-11980HK a RTX 3080 8/16 GB. Procesor a grafiku si síce sami nevymeníte, vnútorné úložisko, operačnú pamäť aj kartu WiFi ale áno.

Náša konfigurácia mala dvojicu 16 GB modulov SO-DIMM od Adata a 1 TB PCIe 4.0 ×4 SSD PM9A1 od Samsungu, čo je OEM verzia 980 Pro. Ide o prvý notebook v našich testoch s PCIe 4.0 SSD, dajú sa preto očakávať skvelé výsledky v testoch rýchlosti zápisu a čítania. Operačnú pamäť aj SSD si v prípade potreby viete vymeniť sami, notebook podporuje maximálne 64 GB operačnej pamäte.

Čo sa týka SSD, Aero ponúka aj druhý slot M.2 vedľa batérie, tento je však klasický PCIe 3.0/SATA. Rozumné preto bude ponechať PCIe 4.0 slot obsadený od výroby a doplniť radšej lacnejšie PCIe 3.0 SSD do voľného slotu, ak potrebujte viac miesta na súbory či hry.

Displej okrem tenkých rámčekov zaujme aj tým, že okrem pántov nie je spojený s telom a vyzerá akoby levitoval. Napriek tomu, že pánty sú pomerne odsadené od tela, nie je možné displej otvoriť až do priameho uhla, teda do roviny, čo je škoda.

Napriek pomerne kompaktným rozmerom ponúka nový Aero plnohodnotnú klávesnicu s numerickou časťou. Nesmie chýbať RGB podsvietenie každého klávesu individuálne. Zvyknúť si budete musieť na umiestnenie šípiek, ktoré skrátili pravý kláves Shift a zasahujú do numerickej časti. Ako ma už poznáte, ocenil by som dvojriadkový Enter. Za zmienku tiež stojí fakt, že hoci sú klávesy pekne farebne podsvietené, netýka sa to sekundárnych funkcií, čo môže v tme predstavovať problém, pokiaľ neovládate rozloženie naspamäť.

Touchpad je miere posunutý doľava, čo je pri notebookoch s numerickou časťou bežné. Ponúka Windows Precision ovládače a takisto čítačku odtlačkov s podporou Windows Hello, čo výrazne uľahčuje a urýchľuje prihlasovanie, za čo dávam pochvalu. Herné notebooky často na tento trend ešte nenaskočili, čo je škoda. Možno malá poznámka, osobne by som preferoval umiestnenie čítačky na pravom hornom okraji, čo by bolo pre mňa ako praváka pohodlnejšie.

Kontroverznou cestou sa výrobca vybral pri umiestenení 720p video kamery. Ponúka krytku pre mechanické zabezpečenie, aké poznáme napríklad z Lenovo notebookov, čo chválim, no uhol snímania nie je práve najlepší. Ľudia vo videohovoroch sa budú pozerať na vaše nosné dierky, čo nie je asi najideálnejší spôsob ako sa prezentovať. Riešením môže byť podloženie zadnej časti notebooku, aby sa zmenil uhol kamery, no oveľa lepšie by bolo, keby sa kamera nachádzala nad displejom ako býva zvykom. Vzhľadom na umiestenie nečakajte Windows Hello prihlasovanie rozpoznaním tváre, čo by bolo ešte lepšie riešenie ako čítačka odtlačkov.

Notebook je vybavený 99 Wh batériou, čo je maximálna kapacita, akú v notebookoch nájdete, kvôli leteckým obmedzeniam. V preklade, na palubu lietadla si nemôžete zobrať notebook s batériou väčšou ako 100 Wh. Výrobca nám teda dáva maximálnu možnú kapacitu, takže tu nie je žiaden priestor na kritiku, len pochvalu.

K notebooku dostanete 230 W nabíjačku, ktorá sa pripája na pravom boku, ako už bolo spomenuté. Váži 864 gramov a spolu s notebookom sa tak pozeráme na 3,1 kg v ruksaku, čo je ešte znesiteľné, ale už sme videli aj menšie a ľahšie napájacie adaptéry. Do budúcna sa môžeme tešiť na 240 W nabíjanie cez USB-C, čo by bolo ideálnym riešením pre notebooky ako Aero 15. Tak snáď o rok sa toho dočkáme.

Rýchlosť nabíjania nie je nijako očarujúca. Po hodine mala batéria 62 % a plné nabitie trvá niečo málo cez 2 hodiny. Rozhodne teda nejde o žiadne rýchlo nabíjanie. Výdrž batérie by mala byť vďaka veľkej batérii pomerne dobrá, nesmieme ale zabúdať na to, že sa pozeráme na notebook s Intelom a OLED 4K displejom, čo nie je práve nejlepšia kombinácia pre dlhú výdrž batérie. V našom náročnom teste na YouTube dosiahol Aero 15 hodnotu 5 hodín a 5 minút, čím tesne poráža X1 Extreme, čo je aj priamy konkurent. Na herné notebooky s AMD však Aero nestačí, čo len potvrdzuje, že Ryzeny majú stále výhodu v lepšej efektivite. Zaujímavé tiež je, že Legion Y740S bez grafiky a len s Full HD displejom vydržal len o pár minút viac, takže z tohto pohľadu si Aero videol veľmi dobre. Len netreba zabúdať, že stále je pod kapotou Intel a 4K a navyše OLED si tiež niečo ukroja z batérie.

 

Vysoký výkon v notebooku nie je vždy len o hrách, práve naopak. Veľa používateľov potrebuje výkon nielen doma, ale aj na cestách, či už v office, u klientov, v lietadle či autobuse. Dá sa povedať, že tejto kategórii dlhodobo kraľuje MacBook Pro, ale ak z nejakého dôvodu Mac nechcete (kvôli OS, cene a podobne), na poli notebookov s Windows nájdete aj vhodné alternatívy. A medzi ne patrí aj čierny koň v podobe notebookov Gigabyte Aero.

Metodika testovania

Notebook sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov.

Testy zahŕňajú syntetické benchmarky na porovnanie výkonu procesora aj grafickej karty. Meriame tiež rýchlosť úložísk, výdrž batérie, rýchlosť nabíjania a výkon v hrách. Cieľom je tak otestovať notebooky a desktopy v rôznych scenároch a spraviť si komplexný prehľad o ich výkone a prevádzkových vlastnostiach.

 

Vysoký výkon v notebooku nie je vždy len o hrách, práve naopak. Veľa používateľov potrebuje výkon nielen doma, ale aj na cestách, či už v office, u klientov, v lietadle či autobuse. Dá sa povedať, že tejto kategórii dlhodobo kraľuje MacBook Pro, ale ak z nejakého dôvodu Mac nechcete (kvôli OS, cene a podobne), na poli notebookov s Windows nájdete aj vhodné alternatívy. A medzi ne patrí aj čierny koň v podobe notebookov Gigabyte Aero.

Gamut, jas a odchýlka

Obrazové vlastnosti displeja sme odmerali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Aero 15 je prezentovaný ako notebook pre kreatívcov a displej tak zohráva kľúčovú úlohu. Výrobca siahol po úplnej novinke, ktorou je panel AMOLED (Samsung) s s uhlopriečkou 15,6″ a rozlíšením 4K. Ako už názov napovedá, ide o druhý displej OLED, ktorý sme testovali. Aero 15 dostal certifikáciu VESA DisplayHDR True Black 400, podľa parametrov má ďalej 100 % pokrytie farebného priestoru DCI-P3, odozvu 1 ms a jas 440 nitov so špičkou nad 500 nitov. Naopak minimálny jas je len 0,0005 nitu, čo znamená naozaj skvelé čierne a výborný kontrast 1 000 000:1. Zaujímavosť je tiež posunutie farebnej dĺžky tak, aby displej menej vyžaroval škodlivé modré svetlo, vďaka čomu by mal byť až o 70 % šetrnejší pre vaše oči. Takisto ide o prvý notebook s Xrtie Color kalibráciou a validáciou Pantone. Rozhodne ide teda o špičkovo vybavený displej a azda jediné čo mu chýba je rýchlejšia obnovovacia frekvencia ako 60 Hz.

Parametre udávané výrobcom sa nám potvrdili. 100 % sRGB, 100 % AdobeRGB, 100 % DCI-P3 a 99 % NTSC sú najlepšie hodnoty, aké sme doteraz namerali. Displej vyzerá naživo naozaj úžasne a ťažko sa dá opísať rozdiel oproti bežným LCD displejom, je to úplne iná liga.

Výborná uniformita ma tiež príjemne prekvapila, to pri LCD displejoch býva často problém, rovnako aj edge bleed, nič také tu nenájdete. Maximálny jas 379 nitov síce nespĺňa udávaný parameter, ale verte mi, že je to viac než dosť a displej vám v tme doslova vypáli oči. Kontrast je to vďaka dokonalej čiernej naozaj výborný a HDR obsah je radosť pozerať. VESA HDR 400 vďaka prívlastku True Black konečne niečo znamená, lebo zvyčajne ide len o marketingovú nálepku a HDR 400 displeje ja za ozajstné HDR nepovažujem. Tu je to však vďaka OLEDu iné.

 

Vysoký výkon v notebooku nie je vždy len o hrách, práve naopak. Veľa používateľov potrebuje výkon nielen doma, ale aj na cestách, či už v office, u klientov, v lietadle či autobuse. Dá sa povedať, že tejto kategórii dlhodobo kraľuje MacBook Pro, ale ak z nejakého dôvodu Mac nechcete (kvôli OS, cene a podobne), na poli notebookov s Windows nájdete aj vhodné alternatívy. A medzi ne patrí aj čierny koň v podobe notebookov Gigabyte Aero.

Rendering, Geekbench

Aero 15 je prvým notebookom s Intel Core 11. generácie v 45 W rodine, konkrétne i7-11800H. Porovnávať ho budeme predovšetkým s modelmi s i7-10750H, i7-9750H a takisto Ryzenmi, napríklad 5800H a 5980HX.


Začnime tradične Cinebench R15 pre prvý pohľad na surový výkon procesora. 11800H sa v single-core vyrovnal 5800H a na predchádzajúce generácie má náskok 22 a 30 %. Naopak, za najsilnejším AMD zaostáva o 5 %. Veľmi podobný scenár vidieť aj v multicore teste, kde Aero zaostal o 4 % za 5800H a 9 % za 5980HX. V porovnaní so staršími i7 však ponúka o 57 a 63 % vyšší výkon, za čo z časti vďačí aj vyššiemu počtu jadier.



Novší Cinebench R20 ukazuje mierne iné výsledky. Single-core je tu v prospech nového Intelu v Aere, čím poráža aj Legion aj Scar s Ryzenmi, hoci len o 1 a 5 %. Náskok pred 10. a 9. gen Core i7 sa navýšil na 27 a 38 %. Presne opačná situácia je ale v multicore. Tu Aero za Ryzenmi výraznejšie zaostáva a to o 19 a 24 %. Rovnako sa zmenšil náskok pred starými i7 na 37 a 53 %.



V novom R23 sa výsledky z R20 opakujú a opäť je teda Aero lepší v single-core ale multicore zaostáva za konkurenciou s AMD.


Praktické testy Blender a POV-Ray umocňujú dojmy z novších verzií Cinebenchu, nakoľko v POV-Ray Aero s novou i7 výrazne stráca na 5800H aj 5980HK v Scare a Legione. Konkrétne o 38 a 44 %. Zároveň je však i7 o 25 a 35 % rýchlejšia ako minulé modely. O niečo menšie rozdiely sú v Blenderi, kde Aero zaostáva o 29 a 34 % za Ryzenmi a má náskok 21 a 30 % pred predchodcami.








Výsledky v Geekbench 3–5 sú pomerne konzistentné, zameráme sa preto hlavne na Aero s 11800H vs Scar s 5800H a Zephyrus M15 s 10750H. V porovnaní so Scarom má Aero lepší SC s výsledkami -1/7/10 % a prekvapivo aj MC a to 1/14/15 %. Výrazný rozdiel vidieť v porovnaní so starou i7, ktorý Aero doslova odfúkol v SC 26/21/28 % a najmä v MC 61/53/48 %. Tieto výsledky nám len dokazujú, ako slabé boli Intely posledné generácie, keď pri prechode na 11. generáciu vidíme nárasty výkonu v desiatkach percent v SC aj MC.

Compute testy nám umožnia porovnať RTX 3070 s 2070 Super a 2070, aj keď nejde o úplne férové porovnanie vzhľadom na prítomnosť Max-Q verzii. V CB4 je tak Aero o 7 % rýchlejší ako Scar III a na Zephyrus získal 19 %. V porovnaní s 3080 v Legione a Scar 17 vidíme stratu na úrovni 22–23 %. Novší CB ukazuje náskok Aera pred staršími grafikami o 22–24 % a zároveň stratu 14 a 20 % na silnejšie RTX 3080.

 

Vysoký výkon v notebooku nie je vždy len o hrách, práve naopak. Veľa používateľov potrebuje výkon nielen doma, ale aj na cestách, či už v office, u klientov, v lietadle či autobuse. Dá sa povedať, že tejto kategórii dlhodobo kraľuje MacBook Pro, ale ak z nejakého dôvodu Mac nechcete (kvôli OS, cene a podobne), na poli notebookov s Windows nájdete aj vhodné alternatívy. A medzi ne patrí aj čierny koň v podobe notebookov Gigabyte Aero.

3D/PC Mark a Unigine Heaven/Superposition

Na výsledok PCMark tradične vplýva viac výkon procesora ako grafiky, napriek tomu sa Aeru podarilo poraziť Scar 17 o 2 % a len rovnaké 2 % stráca na Legion 7 16, čo je doteraz najvýkonnejší notebook v testoch.




Herne orientované 3DMark Firestrike, Time Spy a Sky Diver nám ukazujú o čosi rozdielne výsledky. Firestrike potvrdzuje vyšší výkon oproti predchodcom so staršími i7 a RTX 70-kového radu, no len o 9 a 13 %. Naopak náskok Scar 17 s Ryzenom a lepšou grafikou sa vyšplhal až na 28 %. Legion zase nadelil Aeru 41 %, čo pri porovnateľnej cene určite stojí za zváženie. Time Spy ukazuje prakticky zhodné výsledky, naopak Sky Diver Aeru vôbec nesedel a z nejakého dôvodu tu dosahoval veľmi slabé čísla. Predsa len už ide o starší test, tak zrejme pôjde o nejaké problémy s kompatibilitou.






Výkon závislý od RT jadier ukazuje jasný rozdiel medzi RTX 70 a 80 sériami, nakoľko Aero s RTX 3070 stráca medzi 30–40 % na Scar 17 a Legion 7 16 s RTX 3080. Druhý aspekt porovnania už nie je taký jednoznačný nakoľko vidíme premenlivé výsledky medzi 3070 a staršími 2070. V Port Royal je Aero rýchlejší ako Zephyrus M15 o 7 %, v DLSS testoch sú však výsledky presne opačné.



Do 3DMarku pribudli nové testy, ktoré budeme do budúcna tiež používať. Raytracing ukazuje rozdiel na úrovni 30 %, čo sme už videli. Naopak Wild Life prezentuje doteraz najväčšie rozdiely oproti Ryzenom s 3080 a to na úrovni 77 a 121 %.



Herné testy Unigine Heaven vracajú výsledky späť do očakávaného normálu. Aero poráža predchodcov Zephyrus M15 o 6–10 % a Scar III o 19-20 %. Na Scar 17 naopak stráca 25–27 % a na Legion 7 16 až 37 %.



Posledné grafické testy Unigine Superposition na situácii nič nemenia a výsledky zodpovedajú predchádzajúcim Unigine testom.

 

Vysoký výkon v notebooku nie je vždy len o hrách, práve naopak. Veľa používateľov potrebuje výkon nielen doma, ale aj na cestách, či už v office, u klientov, v lietadle či autobuse. Dá sa povedať, že tejto kategórii dlhodobo kraľuje MacBook Pro, ale ak z nejakého dôvodu Mac nechcete (kvôli OS, cene a podobne), na poli notebookov s Windows nájdete aj vhodné alternatívy. A medzi ne patrí aj čierny koň v podobe notebookov Gigabyte Aero.

Herné testy – dedikovaná grafika

Hoci Aero 15 nie je herný notebook, výkonom na hry rozhodne disponuje. RTX 3070 ktorou disponuje patrí medzi Max-Q modely s taktom 780 MHz a boostom na 1290 MHz pri 80 W TDP, ktoré výrobca dopĺňa o 10 W pomocou Azure AI a 15 W pridáva Nvidia Dybamic Boost. Celkový výkon 105 W je však stále na nižšej strane spektra, keďže sme už mali grafiky so 130–165 W, treba preto na tento fakt brať ohľad.



V GTA vidieť, že Aero sa drží pomerne solídne a na Scar 17 stráca len 8 % čo je pri slabšom procesore aj grafike veľmi dobrý výsledok. Legion 7 16 je s 24 % náskokom už trochu vzdialenejší, no rozhodne ide o menšiu stratu ako pri izolovaných syntetických testoch.




Far Cry Aero sadol pekne a porazil v ňom Scar 17 o 3 % a na Legion stratil len 9 %. Veľmi pekný výsledok v tejto hre.




AC Odyssey je náročný test a tu sa už trochu prejavila slabšia grafika v Aere, stále sa však drží Ryzenov s RTX 3080 so stratou len 9–10 %.




Novým testovaným titulom je AC Valhalla, kde sa Aero dorovnalo na Scar 17 na rozdiel 1 %.



Situácia je v SOTTR podobná ako pri GTA V, teda 7 % strata na Scar a 23 % na Legion.




Metro je veľmi náročný titul, ukazuje sa tu preto slabší výkon Max-Q verzie RTX 3070 v Aere, ktoré stráca až 50 % na Ryzen konkurenciu.




Po zapnutí ray tracingu v Metre Exodus je prekvapivo situácia pre Aero o niečo priaznivejšia a strata sa zmenšila na 33–38 %.




Ďalším novým herným testom je Dirt 5, kde si Aero napravilo chuť a porazilo Scar 17.

 

Vysoký výkon v notebooku nie je vždy len o hrách, práve naopak. Veľa používateľov potrebuje výkon nielen doma, ale aj na cestách, či už v office, u klientov, v lietadle či autobuse. Dá sa povedať, že tejto kategórii dlhodobo kraľuje MacBook Pro, ale ak z nejakého dôvodu Mac nechcete (kvôli OS, cene a podobne), na poli notebookov s Windows nájdete aj vhodné alternatívy. A medzi ne patrí aj čierny koň v podobe notebookov Gigabyte Aero.

Šifrovanie, kódovanie


V šifrovaní aj dešifrovaní si Intel model zvyčajne držia náskok pred Ryzenom a ani teraz tomu nie je inak. Aero atakuje 12 GB/s zatiaľ čo Ryzeny sa hýbu medzi 10–11 GB/s.


Práca s videami je opäť silnou stránkou Ryzenov a Aero tak zaostáva o 12 a 21 % v H264 a 25 a 33 % v H265. Na druhej strane je nová i7 o 36 a 43 % rýchlejšia ako predchádzajúce generácie v H264 a 34 a 38 % v H265.

 

Vysoký výkon v notebooku nie je vždy len o hrách, práve naopak. Veľa používateľov potrebuje výkon nielen doma, ale aj na cestách, či už v office, u klientov, v lietadle či autobuse. Dá sa povedať, že tejto kategórii dlhodobo kraľuje MacBook Pro, ale ak z nejakého dôvodu Mac nechcete (kvôli OS, cene a podobne), na poli notebookov s Windows nájdete aj vhodné alternatívy. A medzi ne patrí aj čierny koň v podobe notebookov Gigabyte Aero.

Testy pamätí a disku




Solídne výsledky vidieť aj pri teste pamätí, kde Aero poráža konkurenčné Ryzeny a výrazne sa vzdialil straším Intelom. Na vrchol tabuľky ale nedosiahne, nakoľko pamäte ponúkajú rýchlosť „len“ 3200 MHz, zatiaľ čo niektoré ultrabooky prešli na rýchlejšie integrované čipy s rýchlosťami aj nad 4 GHz.


Rýchlosť SSD je vďaka podpore a použitu PCIe 4.0 SSD excelentná a ide o najrýchlejší notebook v teste.

 

Vysoký výkon v notebooku nie je vždy len o hrách, práve naopak. Veľa používateľov potrebuje výkon nielen doma, ale aj na cestách, či už v office, u klientov, v lietadle či autobuse. Dá sa povedať, že tejto kategórii dlhodobo kraľuje MacBook Pro, ale ak z nejakého dôvodu Mac nechcete (kvôli OS, cene a podobne), na poli notebookov s Windows nájdete aj vhodné alternatívy. A medzi ne patrí aj čierny koň v podobe notebookov Gigabyte Aero.

Zahrievanie a výdrž na batériu


Maximálne teploty CPU s hodnotou 93 stupňov Celzia sú veľkým prekvapením, nakoľko Intel posledné roky zrovna v termálnej oblasti neohuroval. Pozeráme sa preto na vytúžené zlepšenie, alebo sa výrobcovi vďaka prepracovanému chladeniu podarilo skrotiť procesor na rozumnú úroveň? Na to nám asi odpovedia ďalšie testy, no môj skromný odhad je, že chladiaci systém je dizajnovaný na Core i9-11980HK a tým pádom testovaný kúsok s Core i7-11800H má dostatočnú kapacitu na uchladenie menej výkonného procesora. Naopak grafika s 83 °C už nijako neprekvapila. Praktické výsledky nám však ukážu až priebehové grafy.

Výdrž batérie je akceptovateľná, hlavne keď zvážime že ide o Intel notebook s displejom 4K OLED. Na Ryzeny to nemá, ale Aero porazilo hlavnú konkurenciu v podobe X1 Extreme či iných podobne vybavených herných notebookov, čo sa určite počíta.

 

Vysoký výkon v notebooku nie je vždy len o hrách, práve naopak. Veľa používateľov potrebuje výkon nielen doma, ale aj na cestách, či už v office, u klientov, v lietadle či autobuse. Dá sa povedať, že tejto kategórii dlhodobo kraľuje MacBook Pro, ale ak z nejakého dôvodu Mac nechcete (kvôli OS, cene a podobne), na poli notebookov s Windows nájdete aj vhodné alternatívy. A medzi ne patrí aj čierny koň v podobe notebookov Gigabyte Aero.

Blender – porovnanie CPU a GPU

Zavádzame nový typ testu, v ktorom vám chceme ukázať rozdiely medzi renderom na CPU a GPU a zároveň sa bližšie pozrieť na termálny manažment, takty a spotrebu v praxi a nie len maximálne či priemerné hodnoty ako v predchádzajúcich stránkach.

Porovnávame teda priebeh testu BMW v najnovšej verzii Blenderu, kde okrem klasického CPU a GPU renderu za použitia CUDA máme možnosť použiť aj novinku Nvidia OptiX, ktorá využíva nové hardvérové prostriedky grafických kariet RTX. Zatiaľ, čo CUDA pracuje so shadermi, tak OptiX na urýchľovanie používa aj RT jadrá a jadrá tensor. Takéto komplexnejšie zapojenie výpočtových jednotiek prináša vyšší výkon a aj efektivita je na lepšej úrovni. Aplikačná podpora je pritom už pomerne slušná a obsiahla. Prehľad editorov, ktoré API Optix podporuje, si môžete pozrieť na stránkach Nvidie. Nvidia to s týmto rozhraním myslí vážne a už nejaký čas vyvíja popri herných ovládačoch aj „štúdiové“, ktoré sú lepšie a rýchlejšie optimalizované pre zmeny v podporovaných aplikáciách.

V prvom grafe sa pozeráte na vývoj taktov procesora v priebehu renderu. Klasický režim CPU začína na úrovni 4,5 GHz ale veľmi rýchlo a strmo padá na 2,9 GHz, kde zostáva po zvyšok testu. Netradičný je režimCUDA, kde takty klesajú podobne ako pri CPU režime ale následne vyskočia späť v závere testu, zrejme keď už grafika nepracuje a Dynamic Boost presunie zopár W do procesora. Najstabilnejší je samozrejme OptiX, kde je procesor takmer nevyťažený.

Spotreba CPU Package ukazuje, že CPU režim si na začiatku ukrojí pekných 90 W s následným pádom na stabilných 45 W a veľmi podobne je na tom aj CUDA režim. OptiX sa pohybuje na úrovni 20 W.

Veľmi dôležitý je graf teploty procesora. Maximálne zaťaženie procesora sa odráža v teplotách okolo 90 °C, no po znížení W sa prirodzene znížila aj teplota na úroveň cca 70 stupňov.

Zaťaženie grafiky v CPU režime je prakticky minimálne, naopak v CUDA aj OptiX môžete vidieť plné vyťaženie.

Takty v CPU režime sú samozrejme na minime, keďže sa dedikovaná grafika nevyužíva. Pri OptiX zase vidieť rovnú čiaru na hodnote 1740 (MHz), čo je prekvapenie, nakoľko RTX 3070 v Aere má oficiálny boost len na úrovni 1290 MHz. Ide teda o peknú ukážku fungovania Dynamic Boost a Azure AI. Pri CUDA sú už takty menej stabilné a pohybujú sa skôr na úrovni spomínaných 1290 MHz.

Základné TDP RTX 3070 v Aere je 80 W a okolo tohto limitu sa spotreba pohybuje v Blenderi, hoci vyššie takty najmä v OptiX naznačovali, že by mohol byť odber výrazne vyšší. Uvidíme, či sa situácia zmení vo Firestrike v ďalšej kapitole. Na porovnanie, konkurencia v tomto teste mala odber 120–140 W, čo je jasný dôkaz znevýhodnenia Aero v grafických úlohách.

Na záver pohľad na teploty GPU. Pri CPU je viditeľná stúpajúca čiara od 43 do 56 °C, čo je vedľajší efekt zahrievania celého chladiaceho systému. V OptiX pracuje veľká časť čipu, napriek tomu teplota atakuje len 63 stupňov Celzia. V kombinovanom CUDA režime je teplota vyššia, cca 67 °C.

Tak ako vždy, aj teraz môžeme pozorovať rozdiely medzi jednotlivými režimami renderovania v Blenderi. Začneme najpomalším, čo je režim CPU. V ňom Aero s Intelo zaostáva za Scar 17 s 5800H o 57 sekúnd. V CUDA režime je rozdiel už len 10 sekúnd a v OptiX sa náskok Scaru zmenšil len na 3 sekundy. Môžeme teda vidieť, že Ryzen ponúka výrazne lepší výkon pri renderovaní a pri zapojení grafiky sa rozdiely výrazne zmenšili.

 

Vysoký výkon v notebooku nie je vždy len o hrách, práve naopak. Veľa používateľov potrebuje výkon nielen doma, ale aj na cestách, či už v office, u klientov, v lietadle či autobuse. Dá sa povedať, že tejto kategórii dlhodobo kraľuje MacBook Pro, ale ak z nejakého dôvodu Mac nechcete (kvôli OS, cene a podobne), na poli notebookov s Windows nájdete aj vhodné alternatívy. A medzi ne patrí aj čierny koň v podobe notebookov Gigabyte Aero.

Analýza taktov, spotreby a teplôt

Na zmeny vo výkone a taktoch procesora a grafiky sa pozrieme aj 3DMark Fire Strike, nakoľko Blender nám naznačil isté trendy ale ukázal aj prekvapivé výsledky.

Takty procesora počas testu ukazujú, že v silnej záťaži veľmi rýchlo poklesnú na 2,9 GHz, no pri každej možnej príležitosti sa snažia dostať späť na 4,5 GHz.

Spotreba v kombinovanej záťaži len výnimočne presahuje základných 45 W a skôr naopak, výrazne obmedzuje kapacitu výkonu smerujúcu do procesora, čo sme videli aj pri taktoch. Dá sa teda očakávať, že toto je dôsledkom Dynamic Boost a grafika bude v rovnakej časti testu dostávať viac ako štandardných 80 W, čo sa nám potvrdí alebo vyvráti o chvíľu.

Milé prekvapenie sú teploty procesora, ktoré Aero zvláda veľmi dobre a ani pri kombinovanej záťaži neatakujú 100 stupňov Celzia, ako to býva pri Intel proceosoroch zvykom. Gigabyte teda odviedol naozaj dobrú prácu na chladení, hoci ako už bolo spomenuté, s najväčšou pravdepodobnosťou bolo chladenie dimenzované na Core i9 a pre testovanú Core i7 ide teda o akýsi „doping“.

Ako je na tom grafika? Zaťaženie grafiky zodpovedá jednotlivým častiam testu a dáva nám lepší pohľad na to, ktoré zmeny vo výkone si máte v ďalších grafoch všímať.

Takty grafiky nám opäť ukazujú vyššie hodnoty ako papierových 1290 MHz, čo je dobré znamenie. V praxi môžeme sledovať hodnoty na úrovni 1500 MHz, čo síce rekordy netrhá, no vzhľadom na rozmery notebooku a jeho zameranie ide o veľmi dobrú hodnotu.

Vyššie takty grafiky nám dobre odôvodní spotreba, ktorá pekne ukazuje Dynamic Boost v praxi. Zo štandardných 80 W sa dostávame takmer k 100 W, čo je práve nárast o ± 15 W, s ktorými dokáže Dynamic Boost pracovať a presúvať ich medzi CPU a GPU. Ďalších 5 W zrejme prerozdelil Azure AI, aj keď toto je len domienka a fungovanie tohto nástroja by si vyžadovalo podrobnejšie testovanie, aby sa preukázala jeho účinnosť v praxi.

Pri teplotách grafiky vidíme pomerne plynulý nárast teplôt k 80 °C čo v tomto teste nie je nijako výnimočné.

 

Vysoký výkon v notebooku nie je vždy len o hrách, práve naopak. Veľa používateľov potrebuje výkon nielen doma, ale aj na cestách, či už v office, u klientov, v lietadle či autobuse. Dá sa povedať, že tejto kategórii dlhodobo kraľuje MacBook Pro, ale ak z nejakého dôvodu Mac nechcete (kvôli OS, cene a podobne), na poli notebookov s Windows nájdete aj vhodné alternatívy. A medzi ne patrí aj čierny koň v podobe notebookov Gigabyte Aero.

Hodnotenie

Gigabyte Aero 15 XD je veľmi atraktívny notebook. Prináša zaujímavú alternatívu na trhu, kde ste si doteraz mohli vybrať z troch hráčov – Apple, Dell a Lenovo, čo už bola pomerne nuda. Aero prišiel ako čerstvý vietor a dáva nám možnosť výberu, pričom rozhodne má čo ponúknuť. Za hlavné prednosti pokladám bohatú konektivitu, na dnešné pomery veľmi dobré možnosti rozšírenia a servisovateľnosti, unikátny a neopozeraný dizajn ako aj pomerne kompaktné rozmery a kvalitné spracovanie.

Najväčším trhákom je bez pochýb ale displej, ktorý je naozaj skvelý a pre mňa ako fanúšika OLEDov bol naozaj zážitok vidieť tento kúsok v praxi. Tento konkrétny Samsung panel má niečo do seba, nie len oproti iným bežným displejom, ale aj oproti Zenbook 13 OLED, ktorý som mal možnosť nedávno testovať. Takže za mňa displej číslo jedna na trhu a asi jediné, čo by ho spravilo lepším je vyššia obnovovacia frekvencia.

Samozrejme ani Aero 15 nie je dokonalý notebook a isté veci sa mu dajú vytknúť. Nepresvedčilo ma umiestenie kamery, ktorá je už druhý rok pomerne dôležitým nástrojom na online stretnutiach, ani pozícia čítačky odtlačkov, ktorú by som ako pravák uvítal radšej inde.t

Nejde primárne o herný stroj hoci notebook má na to predpoklady, bude sa musieť popasovať s veľkou konkurenciou v podobe iných herných modelov, ktoré svojím výkonom môžu osloviť kreatívcov. Rozhodne má výhodu v displeji a možno aj konektivite, ale herné notebooky mávajú tiež dostatok portov. Zavážiť môže hmotnosť a hrúbka, ktoré má Aero naozaj dobré, no hoci chladenie podáva naozaj veľmi solídny výkon, v niektorých testoch ani to nezakryje fakt, že je notebook limitovaný v porovnaní s hernými mašinami. Vidieť to najmä v oblasti grafiky, kde 80–105 W naozaj nie sú dychberúce hodnoty.

Vyššie uvedeným chcem naznačiť, že výkon Aera je fajn, ale za podobné peniaze môžete v hernom tele dostať o niekoľko percent vyšší výkon, ak ste ochotný popasovať sa možno s menej elegantným či ťažším telom a oželieť displej. Veľmi teda záleží aký je váš workflow a na čo primárne notebook používate a takisto, či pracujete na cestách alebo len doma s pripojeným externým monitorom. Aero sa hodí viac na cesty, kde oceníte menšie rozmery aj skvelý displej no absolútny výkon na prácu by som asi hľadal inde. Z toho dôvodu dúfam, že dobudúcna sa dočkáme v notebookoch Aero a Aorus aj procesorov Ryzen, ktoré by poskytli o niečo vyšší výkon pri nižších teplotách a dlhšej výdrži na batériu. Možno už čoskoro na CES, nechajme sa prekvapiť.

Gigabyte Aero 15 OLED XD-73EE644SP
+ excelentný displej na prácu aj konzumáciu obsahu
+ prepracované chladenie zvládajúce aj Intel procesor
+ výborná konektivita vrátane TB4, 2.5G Ethernetu a čítačky SD kariet
+ spracovanie a unikátny uhladený dizajn
+ biometrické zabezpečenie
+ na pracovný notebook pomerne zaujímavá cena
- pomalšie nabíjanie
- nevhodné umiestnenie kamery
- za podobnú cenu je možné dostať aj vyšší výkon s Ryzenom
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1074" as a base selector for example: #supsystic-table-1074 { ... } #supsystic-table-1074 tbody { ... } #supsystic-table-1074 tbody tr { ... } */

Testovacie hry máme z Jamy levovej