Gigabyte Aero 15 OLED XD – najkrajší displej v notebooku

Analýza taktov, spotreby a teplôt

Vysoký výkon v notebooku nie je vždy len o hrách, práve naopak. Veľa používateľov potrebuje výkon nielen doma, ale aj na cestách, či už v office, u klientov, v lietadle či autobuse. Dá sa povedať, že tejto kategórii dlhodobo kraľuje MacBook Pro, ale ak z nejakého dôvodu Mac nechcete (kvôli OS, cene a podobne), na poli notebookov s Windows nájdete aj vhodné alternatívy. A medzi ne patrí aj čierny koň v podobe notebookov Gigabyte Aero.

Analýza taktov, spotreby a teplôt

Na zmeny vo výkone a taktoch procesora a grafiky sa pozrieme aj 3DMark Fire Strike, nakoľko Blender nám naznačil isté trendy ale ukázal aj prekvapivé výsledky.

Takty procesora počas testu ukazujú, že v silnej záťaži veľmi rýchlo poklesnú na 2,9 GHz, no pri každej možnej príležitosti sa snažia dostať späť na 4,5 GHz.

Spotreba v kombinovanej záťaži len výnimočne presahuje základných 45 W a skôr naopak, výrazne obmedzuje kapacitu výkonu smerujúcu do procesora, čo sme videli aj pri taktoch. Dá sa teda očakávať, že toto je dôsledkom Dynamic Boost a grafika bude v rovnakej časti testu dostávať viac ako štandardných 80 W, čo sa nám potvrdí alebo vyvráti o chvíľu.

Milé prekvapenie sú teploty procesora, ktoré Aero zvláda veľmi dobre a ani pri kombinovanej záťaži neatakujú 100 stupňov Celzia, ako to býva pri Intel proceosoroch zvykom. Gigabyte teda odviedol naozaj dobrú prácu na chladení, hoci ako už bolo spomenuté, s najväčšou pravdepodobnosťou bolo chladenie dimenzované na Core i9 a pre testovanú Core i7 ide teda o akýsi „doping“.

Ako je na tom grafika? Zaťaženie grafiky zodpovedá jednotlivým častiam testu a dáva nám lepší pohľad na to, ktoré zmeny vo výkone si máte v ďalších grafoch všímať.

Takty grafiky nám opäť ukazujú vyššie hodnoty ako papierových 1290 MHz, čo je dobré znamenie. V praxi môžeme sledovať hodnoty na úrovni 1500 MHz, čo síce rekordy netrhá, no vzhľadom na rozmery notebooku a jeho zameranie ide o veľmi dobrú hodnotu.

Vyššie takty grafiky nám dobre odôvodní spotreba, ktorá pekne ukazuje Dynamic Boost v praxi. Zo štandardných 80 W sa dostávame takmer k 100 W, čo je práve nárast o ± 15 W, s ktorými dokáže Dynamic Boost pracovať a presúvať ich medzi CPU a GPU. Ďalších 5 W zrejme prerozdelil Azure AI, aj keď toto je len domienka a fungovanie tohto nástroja by si vyžadovalo podrobnejšie testovanie, aby sa preukázala jeho účinnosť v praxi.

Pri teplotách grafiky vidíme pomerne plynulý nárast teplôt k 80 °C čo v tomto teste nie je nijako výnimočné.

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *