Gigabyte Aero 15 OLED XD – najkrajší displej v notebooku

Parametre a detaily

Vysoký výkon v notebooku nie je vždy len o hrách, práve naopak. Veľa používateľov potrebuje výkon nielen doma, ale aj na cestách, či už v office, u klientov, v lietadle či autobuse. Dá sa povedať, že tejto kategórii dlhodobo kraľuje MacBook Pro, ale ak z nejakého dôvodu Mac nechcete (kvôli OS, cene a podobne), na poli notebookov s Windows nájdete aj vhodné alternatívy. A medzi ne patrí aj čierny koň v podobe notebookov Gigabyte Aero.

Základné parametre

Na tento moment som čakal roky, doslova. Pamätám si ešte dobu, keď značka Aorus nebola súčasťou línie produktov Gigabyte. So zatajeným dychom som sledoval, ako pod Aorusom vychádzali veľmi zaujímavé herné notebooky, ktoré sa mi žiaľ nikdy nedostali do rúk. Krátko po začlenení značky Aorus pod Gigabyte sa materská spoločnosť zviditeľnila novou sériou notebookov Aero, ktoré sú zamerané na kreatívcov, ktorí potrebujú všetok dostupný výkon aj na cestách, ale nechcú nosiť so sebou ťažké a okázalé herné mašiny.

Čo mi pamäť siaha, tak Aero sa vždy vyznačovali skvelou portovou výbavou, vysokým výkonom a veľkými batériami, čo bolo presne to, čo som hľadal. Tento rok sa mi vďaka rozšíreniu distribúcie notebookov Gigabyte konečne splnil malý sen a dostal som sa k najnovšiemu Aero 15, ktorý bude určite zaujímavou alternatívou k MacBookom, XPS Dellu či X1 Extreme.

Detaily

Balenie notebooku tvorí čierna škatuľa s novou Aero grafikou v dúhových farbách, čo je s najväčšou pravdepodobnosťou odkaz na použitý displej OLED, ktorý je jedným s najzaujímavejších aspektov notebooku.

   

Obsah balenia je štandardný a okrem notebooku v ňom nájdete dokumentáciu a napájací adaptér. Malá zaujímavosť je teplovodivá podložka pod druhé SSD, ktoré si môžete sami nainštalovať.

Od prvého vydania Aero 14 v 2016 sa toho veľa zmenilo, no myšlienka univerzálneho nástroja na prácu ostala zachovaná. Nový Aero 15 OLED XD prináša aktuálnu hardvérovú výbavu v podobe 11. generácie Intel Core i7-11800H v kombinácii s Nvidia GeForce RTX 3070 8 GB vo verzii Max-Q s TDP 105 W a Dynamic Boost 2.0. Nová generácia procesorov umožnila použitie SSD s podporou PCIe Gen 4.0, čo je v našich testoch novinka. Hlavná atrakcia je ale rozhodne Samsung displej typu AMOLED s uhlopriečkou 15,6″, rozlíšením 4K, 120 % pokrytím DCI-P3 a certifikáciou VESA HDR 400 True Black. Na rozdiel od konkurencie (Apple, Dell, Lenovo, …) je zaujímavá aj cenová politika, nakoľko testovaná konfigurácia sa pohybuje okolo 2200 eur, čo na poli profesionálnych notebookov zaujme. Nie je nezvyčajné, keď za pracovný notebook zaplatíte aj dva či trikrát toľko.

   

Dizajnový jazyk Aera je unikátny a pomerne ťažko sa hľadá iný model, ktorý by sa mu podobal. Istú podobnosť možno vidieť so Scar 17 v oblasti pántov displeja a takisto aj tenkých rámčekov z troch strán, ktoré ste videli napríklad aj pri Legione 7i. Spracovanie hliníkového tela je na veľmi dobrej úrovni a nemám mu čo vytknúť. Podľa prezentačných materiálov si výrobca dal veľmi záležať na kompaktnosti notebooku, čomu nasvedčuje hrúbka pod 2 cm a hmotnosť 2,3 kg. V praxi som notebooku nameral 2244 gramov, čím sa údaj od výrobcu potvrdil.

   

Na zadnej strane môžete vidieť podsvietené logo, čo prináša trochu nostalgie zo starších MacBookov. Zadný panel bol vyrobený pomocou NIL – Nanoimprint Lithography, čo dodalo povrchu textúru a štipku odlišnosti od zvyčajných jednofarebných vyhotovení.

Medzi silné stránky Aero notebookov vždy patrila bohatá konektivita a ani tentokrát tomu nie je inak. Na ľavej strane sú konektory HDMI 2.1, miniDisplayPort 1.4, 5 Gb USB, audio jack a RJ-45. Zaujímavosť je, že nejde o klasický 1 Gb ale 2,5 Gb port, ktorý oceníte najmä pri prenosoch veľkých súborov po domácej sieti, napríklad do NAS. Ďalšie porty nájdete na pravom boku, kde je dvojica 5 Gb USB, jeden Thunderbolt 4 USB-C konektor, plnohodnotná čítačka SD kariet UHS-II s rýchlosťou až 300 MB/s a nakoniec napájací konektor.

Zadná a predná strana už žiadne ďalšie porty neponúkajú. Za povšimnutie ale rozhodne stojí viacero otvorov s heatsinkami v pozadí po oboch bočných stranách a takisto aj na zadnej, čo naznačuje solídny chladiaci systém. Čo sa týka portovej výbavy, je veľmi solídna, no nie perfektná. Osobne by som uvítal, keby aj A-čkové USB boli viac ako 5 Gb, miniDisplayPort nahradilo radšej USB-C s DP, prípadne druhý Thunderbolt 4. Takisto veľmi nefandím umiestneniu napájacieho konektoru uprostred pravej strany, kde bude kábel zavadzať pri používaní myši. Do budúcna by som preto uvítal, keby sa aspoň časť portov premiestnila na zadnú stranu, ako sme to videli už pri iných notebookoch, naposledy napríklad pri Legion 7 16 AMD.

   

Veko displeja nesie už spomínané podsvietené logo Aero ako aj dvojtónový dizajn. Spodná strana zaujme veľkou ventilačnou mriežkou, akú zvyčajne vídame pri herných notebookoch, nie ultrabookoch.

   

Demontáž spodného krytu je pomerne jednoduchá, no vyžaduje použitie skrutkovača s hrotom T6. Naštastie tu nie sú žiadne skryté skrutky či nejaké komplikované plastové úchyty a pod. Po uvoľnení skrutiek tak stačí jemne odpojiť spodný kryt a dostanete sa ku komponentom.

Rozloženie komponentov je pomerne štandardné a ničím prekvapivé. Dá sa to považovať za pozitívum, nakoľko všetko podstatné je ľahko dostupné a notebook na dnešné pomery ponúka pomerne dobré možnosti rozšírenia.

Výrobca sa v prezentačných materiáloch chváli použitím chladiaceho systému Windforce Infinity, ktorý pozostáva z dvoch ventilátorov, pričom každý má 71 lopatiek. Oproti predchádzajúcemu modelu by mala chladiaca sústava odvádzať teplo lepšie o 30 %. Na výsledky v praxi sa samozrejme pozrieme neskôr. Za zmienku stojí fakt, že procesor aj grafika majú po tri heatpipe, pričom dve z nich sú zdieľané.

Testovaná konfigurácia predstavuje zlatú strednú cestu s procesorom Intel Core i7-11800H a RTX 3070 8 GB, no na výber máte aj zo slabšieho modelu s RTX 3060 6 GB alebo naopak top modelu s Core i9-11980HK a RTX 3080 8/16 GB. Procesor a grafiku si síce sami nevymeníte, vnútorné úložisko, operačnú pamäť aj kartu WiFi ale áno.

Náša konfigurácia mala dvojicu 16 GB modulov SO-DIMM od Adata a 1 TB PCIe 4.0 ×4 SSD PM9A1 od Samsungu, čo je OEM verzia 980 Pro. Ide o prvý notebook v našich testoch s PCIe 4.0 SSD, dajú sa preto očakávať skvelé výsledky v testoch rýchlosti zápisu a čítania. Operačnú pamäť aj SSD si v prípade potreby viete vymeniť sami, notebook podporuje maximálne 64 GB operačnej pamäte.

Čo sa týka SSD, Aero ponúka aj druhý slot M.2 vedľa batérie, tento je však klasický PCIe 3.0/SATA. Rozumné preto bude ponechať PCIe 4.0 slot obsadený od výroby a doplniť radšej lacnejšie PCIe 3.0 SSD do voľného slotu, ak potrebujte viac miesta na súbory či hry.

Displej okrem tenkých rámčekov zaujme aj tým, že okrem pántov nie je spojený s telom a vyzerá akoby levitoval. Napriek tomu, že pánty sú pomerne odsadené od tela, nie je možné displej otvoriť až do priameho uhla, teda do roviny, čo je škoda.

Napriek pomerne kompaktným rozmerom ponúka nový Aero plnohodnotnú klávesnicu s numerickou časťou. Nesmie chýbať RGB podsvietenie každého klávesu individuálne. Zvyknúť si budete musieť na umiestnenie šípiek, ktoré skrátili pravý kláves Shift a zasahujú do numerickej časti. Ako ma už poznáte, ocenil by som dvojriadkový Enter. Za zmienku tiež stojí fakt, že hoci sú klávesy pekne farebne podsvietené, netýka sa to sekundárnych funkcií, čo môže v tme predstavovať problém, pokiaľ neovládate rozloženie naspamäť.

Touchpad je miere posunutý doľava, čo je pri notebookoch s numerickou časťou bežné. Ponúka Windows Precision ovládače a takisto čítačku odtlačkov s podporou Windows Hello, čo výrazne uľahčuje a urýchľuje prihlasovanie, za čo dávam pochvalu. Herné notebooky často na tento trend ešte nenaskočili, čo je škoda. Možno malá poznámka, osobne by som preferoval umiestnenie čítačky na pravom hornom okraji, čo by bolo pre mňa ako praváka pohodlnejšie.

Kontroverznou cestou sa výrobca vybral pri umiestenení 720p video kamery. Ponúka krytku pre mechanické zabezpečenie, aké poznáme napríklad z Lenovo notebookov, čo chválim, no uhol snímania nie je práve najlepší. Ľudia vo videohovoroch sa budú pozerať na vaše nosné dierky, čo nie je asi najideálnejší spôsob ako sa prezentovať. Riešením môže byť podloženie zadnej časti notebooku, aby sa zmenil uhol kamery, no oveľa lepšie by bolo, keby sa kamera nachádzala nad displejom ako býva zvykom. Vzhľadom na umiestenie nečakajte Windows Hello prihlasovanie rozpoznaním tváre, čo by bolo ešte lepšie riešenie ako čítačka odtlačkov.

Notebook je vybavený 99 Wh batériou, čo je maximálna kapacita, akú v notebookoch nájdete, kvôli leteckým obmedzeniam. V preklade, na palubu lietadla si nemôžete zobrať notebook s batériou väčšou ako 100 Wh. Výrobca nám teda dáva maximálnu možnú kapacitu, takže tu nie je žiaden priestor na kritiku, len pochvalu.

K notebooku dostanete 230 W nabíjačku, ktorá sa pripája na pravom boku, ako už bolo spomenuté. Váži 864 gramov a spolu s notebookom sa tak pozeráme na 3,1 kg v ruksaku, čo je ešte znesiteľné, ale už sme videli aj menšie a ľahšie napájacie adaptéry. Do budúcna sa môžeme tešiť na 240 W nabíjanie cez USB-C, čo by bolo ideálnym riešením pre notebooky ako Aero 15. Tak snáď o rok sa toho dočkáme.

Rýchlosť nabíjania nie je nijako očarujúca. Po hodine mala batéria 62 % a plné nabitie trvá niečo málo cez 2 hodiny. Rozhodne teda nejde o žiadne rýchlo nabíjanie. Výdrž batérie by mala byť vďaka veľkej batérii pomerne dobrá, nesmieme ale zabúdať na to, že sa pozeráme na notebook s Intelom a OLED 4K displejom, čo nie je práve nejlepšia kombinácia pre dlhú výdrž batérie. V našom náročnom teste na YouTube dosiahol Aero 15 hodnotu 5 hodín a 5 minút, čím tesne poráža X1 Extreme, čo je aj priamy konkurent. Na herné notebooky s AMD však Aero nestačí, čo len potvrdzuje, že Ryzeny majú stále výhodu v lepšej efektivite. Zaujímavé tiež je, že Legion Y740S bez grafiky a len s Full HD displejom vydržal len o pár minút viac, takže z tohto pohľadu si Aero videol veľmi dobre. Len netreba zabúdať, že stále je pod kapotou Intel a 4K a navyše OLED si tiež niečo ukroja z batérie.

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *