Site icon HWCooling.net

Intel Core i9-10900K: posledný mohykán

10. generácia, 10 jadier

10. generácia procesorov Intel Core s označením Comet Lake-S je najnovšou iteráciou Skylake a na rozdiel od mobilných Ice Lake, je stále 14 nm. Toto neprestajné ladenie tohto výrobného postupu však výustilo k rekordným frekvenciám, ktoré sa špeciálne týkajú momentálne najvýkonnejšieho procesora, ktorý do pätice LGA 1200. Teraz je tu už len tá otázka, či to bude stačiť na Ryzen 9 3900X.

10. generácia, 10 jadier

Najvyšší model 10. generácie je samozrejme Core i9 s označením 10900K. Nadväzuje na minuloročný 9900K, ktorému pridáva dve jadrá a štyri vlákna naviac, vyššie 125 W TDP, natívnu podporu 2933 MHz pamätí a niekoľko nových technológií. Prakticky tak ide len o ďalšiu iteráciu, ktorá neprináša nič prekvapivé. Teda až na novú päticu LGA1200, ktorá nie je spätne kompatibilná. Intel tak opäť neostáva nič dlžný svojmu menu a pre nový procesor budete potrebovať aj novú základnú dosku s čipsetom Intel Z490. Odôvodnenie výrobcu je také, že dosky Z490 budú podporovať aj nadchádzajúce procesory Rocket Lake, ktoré budú už aspoň z nejakej časti využívať nižší ako 14 nm výrobný proces, ale predovšetkým aj PCIe 4.0. Nájsť podporu PCIe 4.0 na nových Z490 doskách nie je problém, no nenechajte sa zmiasť, 10. generácia procesorov ešte PCIe 4.0 nepodporuje. Prakticky tak platíte za niečo, čo ešte neviete využiť.

Medzi zmeny, ktoré ako používatelia vieme využiť prakticky hneď je podpora pre 2,5 Gb/s LAN a novú WiFi 6 (ktorú má AMD už rok). Ďalšie zmeny sa konali pod povrchom a zahrňujú nové technológie na správu taktov. Určite poznáte pojmy base clock a Turbo Boost, teda základný takt a Turbo. Turbo Boost sa dočkal novej verzie s prívlastkom Max 3.0, ktorý dopĺňa už existujúci Turbo Boost 2.0. Naďalej sa rozlišuje maximálna frekvencia jedného a viacerých jadier a TBM 3.0 k tomu ešte pridáva takty „olúbeného“ jadra. Vždy sa tiež počíta s časovým oknom, v ktorom sú dosiahnuté maximálne takty.

Okrem nového Turbo Boost pribudol aj Thermal Velocity Boost, ktorý takisto rieši takty vybraného jadra, ak je jeho teplota pod určitou hranicou, v tomto prípade 70 stupňov. TVB funguje aj pre všetky jadrá a to na rovnakom princípe. Prakticky tak k procesoru dostávate až 6 frekvencií, čo je podľa môjho názoru zmätočné a používatelia sa v tom môžu ľahko stratiť. Základná frekvencia je 3,7 GHz, Turbo 2.0 jedného jadra 5,1 a všetkých 4,8 GHz. TB3 pre vybrané jadro je 5,2 GHz a ak zarátate TVB dostanete sa na 5,3 na jednom a 4,9 GHz pri všetkých jadrách. Kde sú tie časy, keď sme mali k procesoru dve frekvencie?

Dizajn balenia sa proti minulej generácii opäť zmenil, no chladič v balení stále nenájdete. Je tu len dokumentácia a samotný procesor.

Základné parametre a porovnanie

ParametreAMD Ryzen 9 3900XIntel Core i9-10900K
Počet jadierPatice1210
Počet vlákienČipová sada2420
Základná frekvencia3800 MHz3700 MHz
Precision/Turbo Boost frekvencieNapájecí kaskáda procesoru4600 MHz5300/4900 MHz
Maximálna frekvencia operačnej pamäteMaximální frekvence RAM3200 MHz2933 MHz
Počet paměťových kanálov22
Integrovaný grafický čipDiskové konektorynieáno
L1 Cache4-pinové konektory PWM768 KiB640 KiB
L2 CacheInterní porty USB6 MiB2,5 MiB
L3 CacheRGB konektory64 MiB20 MiB
TDP105 W125 W
Pribalený chladičAMD Wraith Prism RGBnie
Výrobná technológiaVýrobní technologie7 nm FinFET (TSMC)14 nm
Verzia PCI Express (počet liniek)Externí porty USB4.0 (16 + 4)3.0 (16)
PäticaAMD AM4 (PGA 1331)Intel FCLGA1200
Pretaktovanieánoáno
Orientačná cena (czc.cz)Prodejní cena11 990 Kč/450 eur14 681 Kč/550 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-476" as a base selector for example: #supsystic-table-476 { ... } #supsystic-table-476 tbody { ... } #supsystic-table-476 tbody tr { ... } */


Nový i9 budeme porovnávať s Ryzen 9 3900X, ktorý je najbližšie cenovo aj zameraním. Ponúka viac jadier aj vlákien, vyššie základné takty pamäte. AMD tiež ponúka väčšiu pamäť Cache, menšie TDP, novší výrobný proces, PCIe 4.0 a je spätne kompatibilný so staršími základnými doskami. Naopak nemá také vysoké takty v Turbe a nemá integrovanú grafiku, ktorá by sa dala použiť na HW akceleráciu a prípadne aj bežné používanie pri výmene/upgrade či pokazení dedikovanej grafiky. Oba procesory sú odomknuté na taktovanie zmenou násobiča.

Balenia sú podobné s tým rozdielom, že AMD ponúka v krabici aj chladič, ktorý je dokonca aj reálne použiteľný. Veľké OC výsledky s ním nedosiahnete, no na bežné herné/pracovné používanie je dostačujúci. Pri Inteli je nákup chladiča nevyhnutnosťou.

   

Hlavný rozdiel medzi procesormi je tiež v type pätice. Zatiaľ čo Intel používa LGA, teda piny na základnej doske, AMD je verné PGA, teda kontaktom na procesore. Každý z týchto typov má svoje výhody a nevýhody a nedá sa presne určiť, ktorý „je lepší“. Pri zaobchádzaní s AMD procesorom je potrebné byť opatrnejší, aby vám nepadol, naopak pri Inteli treba dávať väčší pozor na dosky. Keď už piny pokrivíte, ľahšie sa naprávajú na procesore ako doske. AMD má však istý neduh a to možnosť vytrhnúť procesor z pätice spolu s chladičom, keď sa ho snažíte odmontovať. Je preto dobré pred odobraním chladiča procesor trochu zohriať, aby termálna pasta bola vláčnejšia.

Metodika testovania

Procesory sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov. Snažili sme sa eliminovať faktory, ktoré by ovplyvnili výkon okrem samotného procesora a základnej dosky. Použili sme tak v oboch prípadoch rovnaké komponenty. Idea všetkých testov bola základné nastavenia a zapnúť XMP, žiadne iné úpravy neboli spravené. Takto bude totiž väčšina používateľov aj reálne fungovať.

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 9 3900XIntel Core i9-10900K
Základná doskaGigabyte X570 Aorus XtremeGigabyte Z490 Aorus Xtreme
Chladič procesoraFractal Design Celsius S36
Teplovodivá pastaNoctua NT-H1
RAMCorsair Dominator Platinum RGB, 2× 8 GB, 3600 MHz/CL16
Grafická kartaGigabyte Aorus RTX 2080 Ti Xtreme OC 11 GGigabyte Aorus RTX 2080 Ti Xtreme OC 11 G
SSDGigabyte Aorus PCIe 4.0 NVMe SSD 2 TBAdata XPG Gammix S11 Pro 1 TB
Napájací zdrojSeaSonic Prime 1300 W (80Plus Gold)
SkrinkaLian Li PC-T70
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-479" as a base selector for example: #supsystic-table-479 { ... } #supsystic-table-479 tbody { ... } #supsystic-table-479 tbody tr { ... } */

10. generácia procesorov Intel Core s označením Comet Lake-S je najnovšou iteráciou Skylake a na rozdiel od mobilných Ice Lake, je stále 14 nm. Toto neprestajné ladenie tohto výrobného postupu však výustilo k rekordným frekvenciám, ktoré sa špeciálne týkajú momentálne najvýkonnejšieho procesora, ktorý do pätice LGA 1200. Teraz je tu už len tá otázka, či to bude stačiť na Ryzen 9 3900X.

Rendering


Klasicky začneme populárnym, aj keď už starším Cinebench R15. Z výsledkov viete odvodiť dve veci. Vyššie takty 10900K dávajú 9 % náskok pred AMD, ktoré však vďaka 4 vláknam naviac poskytuje až 20 % vyšší multi-core výkon. Intel vyhrotil single-core na maximum, aby si zachoval aspoň túto historickú výhodu, napriek tomu, že AMD spravilo veľké skoky v IPC.



Novšia a náročnejšia verzia Cinebench R20 už ukazuje oveľa menší rozdiel v single core a to len na úrovni 2 %. Náskok AMD v multo-core trochu klesol, na 20 %. Od novších testov môžete očakávať, že náskok Intelu bude menší.


V praktickom teste renderu POV-Ray môžete vidieť, že 3900X je o 15 % rýchlejší ako 10900K. V praxi to znamená ušetrenie 6 sekúnd pri 40 – 50 sekundovom teste.

Blender má nezanedbateľný 11 % rozdiel v prospech 3900X. Tu už je ušetrených 17 sekúnd pri 2,5-minútovom renderi.

Geekbench


Geekbench 3 patrí tiež k starším testom, no na porovnanie je stále dobrý. Single-core je prakticky zhodný, tých pár bodov v prospech Intelu možno označiť za chybu merania. Naopak multi-core je jasne v prospech AMD s 22 % náskokom.



Z predchádzajúcich testov viete, že Geekbench 4 nemá veľmi rád procesory AMD a Intel v ňom dosahuje lepšie výsledky. Prekvapením tak nie je 9 % náskok 10900K v single-core a 12 % víťazstvo AMD v multi-core.


Najnovší Geekbench 5 zmenšil náskok Intelu v SC na 7 % a naopak AMD je lepšie o 14 % v MC.

Testy renderingu nie sú nijako prekvapivé a dali sa ľahko predpokladať. 3900X s 24 vláknami je stále kráľom multi-core výkonu a to netestujeme ešte najvyšší 3950X. Čo sa týka Intelu, ten ešte vyhrotil single-core výkon, aby mali aspoň v niečom náskok. Zaujímavé však bude sledovať, ako sa to odrazí na spotrebe a teplotách.

10. generácia procesorov Intel Core s označením Comet Lake-S je najnovšou iteráciou Skylake a na rozdiel od mobilných Ice Lake, je stále 14 nm. Toto neprestajné ladenie tohto výrobného postupu však výustilo k rekordným frekvenciám, ktoré sa špeciálne týkajú momentálne najvýkonnejšieho procesora, ktorý do pätice LGA 1200. Teraz je tu už len tá otázka, či to bude stačiť na Ryzen 9 3900X.

Far Cry 5



Výkon v hrách a grafických testoch bol vždy silnou stránkou Intelu a test hrania vo vysokých fps vo Far Cry 5 to len potvrdzuje. Vysoké takty Core i9 dávajú vysoký náskok v minimálnych, priemerných aj maximálnych fps. Takmer 40 fps rozdiel v minime je naozaj veľký a zhodou okolností to znamená, že Intel nešiel nižšie ako bol priemer AMD. Rozdiel 40 fps sa zachoval aj v priemerných hodnotách, čo by som nazval demoláciou. Tu naozaj Intel ukazuje svoju silu naplno.

Unigine Heaven a Superposition


Ďalšie grafické testy pri vysokých fps potvrdzujú zistenie z Far Cry. Heaven ukazuje rozdiel 25 fps pri 350, čo je len 8 %, no na rýchlych monitoroch ako napríklad tento Alienware to tiež môže pomôcť. V Superposition je rozdiel 17 fps a teda 9 % náskok Intelu.

PCMark a 3DMark


8 % náskok si Intel udržal aj v PCMark, no 3DMark Firestrike je veľmi tesný len s 2 % náskokom pre modrý tím.

10. generácia procesorov Intel Core s označením Comet Lake-S je najnovšou iteráciou Skylake a na rozdiel od mobilných Ice Lake, je stále 14 nm. Toto neprestajné ladenie tohto výrobného postupu však výustilo k rekordným frekvenciám, ktoré sa špeciálne týkajú momentálne najvýkonnejšieho procesora, ktorý do pätice LGA 1200. Teraz je tu už len tá otázka, či to bude stačiť na Ryzen 9 3900X. 

(De)šifrovanie


De/šifrovanie 1 GB viac sedí Intelu, ktorý má menej vlákien a pri použití 16 GB RAM vlákna nečakajú naprázdno ako pri AMD, ktoré brzdí práve malá kapacita operačnej pamäte.

Kódovanie


Kde žiadny bottleneck nemáme je kódovanie, ktoré zase ukazuje silu AMD v MC aplikáciách so 17 % náskokom v H264 a 9 % v H265.

Pamäťové testy




Prekvapivým výsledkom sú vyššie rýchlosti 3900X pri čítaní, zápise aj kopírovaní v pamäťových testoch. To som naozaj nečakal. Naopak výrazne nižšia latencia na Inteli prekvapením nie je.

10. generácia procesorov Intel Core s označením Comet Lake-S je najnovšou iteráciou Skylake a na rozdiel od mobilných Ice Lake, je stále 14 nm. Toto neprestajné ladenie tohto výrobného postupu však výustilo k rekordným frekvenciám, ktoré sa špeciálne týkajú momentálne najvýkonnejšieho procesora, ktorý do pätice LGA 1200. Teraz je tu už len tá otázka, či to bude stačiť na Ryzen 9 3900X.

Zahrievanie

Táto sekcia bude pre hodnotenie 10900K kľúčová. Rozdiel v maximálnych teplotách je 5 stupňov, čo nie je také zlé, ako by sa mohlo očakávať. V praxi sú teploty nižšie, toto sú naozaj maximá naprieč všetkými testami. Zvyčajne sa oba procesory hýbu okolo 65 stupňov v záťaži, respektíve do až 75 stupňov pri náročných aplikáciách. Maximum bolo zaznamenané pri dlhých renderoch.

Podrobnejší pohľad na teplotu v praxi ukazuje, že 10900K hneď po štarte renderu vyskočí na 75 stupňov a odtiaľ len rastie ďalej až sa zastaví medzi 81 – 83 stupňami. Naopak AMD rastie pozvolnejšie a zo 70 stupňov sa v maxime dostane na 74 niečo stupňov Celzia. K 75 ºC sa ani nedostane.

Spotreba


Najväčším problémom Core i9-10900K je rozhodne spotreba. Tá je extrémna a to doslova. CPU package v maximálnom zaťažení zoberie až o 90 % viac wattov ako AMD. Systémová spotreba tak ukazuje tiež 36% rozdiel v neprospech Intelu. Hoci percentá možno neznejú až tak hrozivo, ale reálne čísla áno. Takmer dvojnásobný rozdiel v CPU package zo 145 na 276 W je enormný a 85 W rozdiel v systémovej spotrebe taktiež nie je zanedbateľný.

Opäť pohľad na prax, v Blenderi AMD dosahuje maximálne 145 W, zatiaľ čo Intel poskakuje medzi 240 – 250 W. 250 W zodpovedá PL2 limitu procesora. Ten by mal byť podľa Intel len 56 sekúnd, no ako možno vidieť na testovanej doske je tento limit neobmedzený. Takýmto štýlom umožňujú výrobcovia dosiek, aby 10900K bežal v Turbe dlhodobo.

Takty

Zistenie zo spotreby sa potvrdzuje aj pri taktoch, kde 10900K stabilne drží 4,9 GHz, čo je maximálny all-core boost pod TVB limitom. To je prekvapivé, nakoľko podľa grafu teploty bola vyššia ako 70 stupňov. Opäť teda „originálne“ limity procesora boli prekročené výrobcom dosky na dosiahnutie lepších výsledkov. Ryzen sa pohybuje okolo 4100 – 4150 MHz.

10. generácia procesorov Intel Core s označením Comet Lake-S je najnovšou iteráciou Skylake a na rozdiel od mobilných Ice Lake, je stále 14 nm. Toto neprestajné ladenie tohto výrobného postupu však výustilo k rekordným frekvenciám, ktoré sa špeciálne týkajú momentálne najvýkonnejšieho procesora, ktorý do pätice LGA 1200. Teraz je tu už len tá otázka, či to bude stačiť na Ryzen 9 3900X.

Hodnotenie

Intel Core i9-10900K je azda najmenej očakávaným procesorom tohto roka a veľa ľudí ho zavrhlo ešte skôr, než sa vôbec začal predávať. Hlavnými dogmami sú vysoká spotreba, vysoké teploty a nižší výkon ako ponúka konkurenčné AMD, ktoré je navyše lacnejšie. Niektoré veci sa nám potvrdili, iné nie. Tak po poriadku. Cena 3900X klesla na cca 450 eur a keď zoženiete dobrú cenu na 10900K, môžete ho mať za cca 550 eur. Bohužial, procesorov je nedostatok a niekde sa tak predáva aj za 700 eur, čo je už neprístojné. AMD má tak značnú cenovú výhodu aj lepšiu dostupnosť. Nehovoriac o tom, že o chvíľu môžeme očakávať mierne vylepšené modely XT s vyššími taktmi.

10900K teda neponúka dobrú cenu ani dostupnosť, čo asi nikoho neprekvapuje. Ako je to s ostatnými dogmami? Extrémne vysoká spotreba sa potvrdila, tie čísla sú šialené a len ťažko akceptovateľné. Najmä, keď hovoríme o tom, že 3900X má silnejší mnohovláknový výkon a takmer polovičnú maximálnu spotrebu.

Veľkým prekvapením ale je, že teploty 10900K boli celkom na uzde. Niečo má na svedomí 360 mm AIO chladič, ale ten na testy používame vždy. 83 stupňov Celzia ako maximum teda nie je taká zlá hodnota, ako som očakával. Iné to samozrejme bude pri pretaktovaní, na ktoré sa pozrieme inokedy. Mnohovláknový výkon bol jasný vopred a len sa potvrdilo, že 3900X je kráľom v tejto cenovej kategórii. Ostalo nám tak už len jedno – herný výkon. V tejto oblasti 10900K zahviezdil a ukázal 3900X chrbát. Ak je teda vašou prioritou hranie na vysokých fps, momentálne je 10900K najlepšou voľbou. Vysoké takty mu stále dávajú výhodu pred Ryzenom, hoci je to len na chvíľu, kým AMD nepredstaví Ryzen 4000 série. 10900K sa teda dá zhrnúť ako drahý, žravý ale herne rýchly procesor. Je potom na vašom zvážení, či ste ochotní akceptovať jeho nedostatky pre dosiahnutie vyšších fps v hrách. Teda za istých okolností, v nižších rozlíšeniach. V UHD, ktoré asi nebude pri drahých PC zostavách ojedinelé, táto výhoda takmer úplne odpadáva.

Intel Core i9-10900K
+ excelentný jednovláknový výkon
+ vďaka vysokým frekvenciám výborný herný výkon pri vysokých fps
+ nové technológie vytlačili maximum so starej architektúry Skylake
+ iGPU na HW akceleráciu alebo núdzové používanie bez dGPU
- vysoká cena v porovnaní s konkurenciou (aj keď medzigeneračne sa nezmenila)
- v multi-core zaostáva za 3900X a to niekedy naozaj výrazne
- extrémne vysoká spotreba. Po OC bude ešte vyššia a teploty budú problém
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-478" as a base selector for example: #supsystic-table-478 { ... } #supsystic-table-478 tbody { ... } #supsystic-table-478 tbody tr { ... } */

Procesor si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 14 681 Kč/550 eur.

Tému 10. generácie Intel týmto testom rozhodne nekončíme. Čoskoro prinesieme test Core i7-10700K a plánujeme sa tiež pozrieť na viacero základných dosiek Z490. Tak zostante naladení! 🙂