Site icon HWCooling.net

Legion 7 (16, AMD): Ryzen 9 s nadopovanou GeForce RTX 3080

Herné testy – dedikovaná grafika

Legion je už medzi hráčmi pomerne známa a dobre rozšírená značka a notebooky, ktoré pod ňu spadajú, som v minulosti zvykol hodnotiť pozitívne. To preto, že prinášali dobrý výkon za rozumnú cenu a nadštandardné bývalo aj chladenie. Tento rok sa výrobca prekonal a s novým modelom série 7 útočí na najvyššie priečky vďaka novému 165 Hz displeju a až 165 W RTX 3080. Pozrite sa, ako si nový návrh notebooku poradí s takouto náložou.

Základné parametre

ParametreLenovo Legion 7 16ACHg6 82N60048CK
Rozmery360 × 260 × 20,1–23,5 mm
Hmotnosť2515 g
Displej16", 16:10 WQXGA 2560 × 1600 px, IPS, 165 Hz, 500 nit, 3 ms, 100 % sRGB, G-Sync, Free-Sync, HDR400, matný
ProcesorAMD Ryzen 9 5900HX, 8C/16T, 45 W, 7nm
Grafická kartaNvidia GeForce GTX 3080 16 GB GDDR6 (150 W + 15 W) / AMD Radeon Vega 7, integrovaná
Operačná pamäťPriepustnosť zbernice32 GB DDR4 SODIMM (3200 MHz), vymeniteľné, až 64 GB
Úložiská1× 1 TB SSD M.2 PCIe NVMe, 1× voľný slot M.2 slot
Porty2× USB-C 3.2 Gen 2 10 Gb/s (DisplayPort 1.4, 1× 100 W Power Delivery), 1× USB-C 3.2 Gen 1 5 Gb/s, 3× USB 3.2 Gen 1 5 Gb/s typ A, 1× HDMI 2.1, 1× RJ-45 Ethernet, 1× 3,5mm jack
Kapacita batérie80 Wh
Rozlíšenie kamery720p, E-shutter
Reproduktory2× 2 W
Orientačná cena61 000 Kč/2400 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1035" as a base selector for example: #supsystic-table-1035 { ... } #supsystic-table-1035 tbody { ... } #supsystic-table-1035 tbody tr { ... } */

Detaily

Nový model Legion 7 má rovnaké balenie, aké ste videli pri predchodcoch, napríklad Legion 5 AMD alebo Legion 7i. Jedná sa o sivú škatuľu s veľkou lesklou potlačou loga Legion.

    

Obsah balenia je štandardný a okrem notebooku v ňom nájdete dokumentáciu a nálepky. Čo ma zaujalo, je akási mapka notebooku s klávesovými skratkami, ktoré vás rýchlo a jednoducho informujú o možnostiach ovládania notebooku. Oproti konkurencii je však balenie stále pomerne strohé, priorita je teda zjavne v pomere ceny k výkonu a pozlátka okolo sa príliš nehľadí.

Legion prichádza s ďalšou generáciou herných produktov a tentokrát sú papierové parametre naozaj pôsobivé. Nie, že by doteraz Legiony neboli dobre vybavené alebo výkonné, práve naopak. Z mojich skúseností vždy ponúkali veľmi dobrý výkon, perfektné chladenie a to celé za rozumnú cenu. Nikdy však neútočili na úplnú špičku a nechávali si od nej akýsi odstup pred predháňajúcmi sa notebookmi Asus a MSI. Dovolím si tvrdiť, že to sa mení s príchodom Legion 7 gen. 6 (16, AMD) s kódovým označením 16ACHG6 (Lenovo, lepšie pomenovanie vám nenapadlo?!).

Výrobca do novinky natlačil to najlepšie, čo sa len dá a konkrétne sa tak pozeráte na 8-jadrový Ryzen 9 5900HX s 32 GB RAM, 1 TB SSD a RTX 3080 v 16 GB verzii s až 165 W TDP vďaka Dynamic boost. Aby toho nebolo málo, špecialita je aj displej pomerom strán 16:10, rozlíšením 2560 × 1600 px, obnovovacou frekvenciou s 165 Hz a podporou G-Sync. K tomu ešte jas s až 500 nitmi a prirodzene tak certifikácia VESA HDR400. Na výber sú aj modely s Ryzen 7 5800H a RTX 3070. Veľmi zaujímavá je takisto cenová politika, top model stojí zhruba 2400 eur, čo je vzhľadom na výbavu komponentov veľmi nízka cena.

   

Dizajnový jazyk ostal medzigeneračne zachovaný a novinka sa tak podobá na modely 7i aj 5 AMD. Dalo by sa povedať, že zovňajšok bol len trochu okorenený, čo sa prejavilo na novom podsvietení RGB LED v rámci celej základne. Niečo podobné nájdete napríklad pri ROG Scar 17. Azda naočividnejšia zmena je ale zmenený pomer strán displeja, vďaka čomu sa eliminovala veľká spodná brada predchodcov.

   

Na zadnej strane môžete vidieť podsvietené logo ako aj na predchodcovi, ináč pôsobí notebook veľmi decentne, čomu vďačí najmä sivej farbe. Tá pomerne dobre odoláva odtlačkom, čo rozhodne chválim. Veko displeja aj spodná časť sú vyrobené z hliníka, notebook tak pôsobí prémiovým dojmom. Chválim spracovanie a pevnosť konštrukcie, s týmto však Lenovo nikdy nemalo problém. Celkovo pôsobí nový Legion 7 pomerne hutným dojmom, čomu nasvedčuje aj hmotnosť 2515 gramov, ktorá nepatrí medzi najľahšie, ale ani najťažšie.

Portová výbava je veľmi zaujímavá. Na bokoch je minimalistická a nájdete tu tak len dvojicu portov USB-C. Ľavý ponúka 10 Gb rýchlosť a DisplayPort 1.4, pravý je len klasický 5 Gb. Na ľavom boku je navyše audio jack na slúchadlá a mikrofón, na pravom ovládacie tlačidlo pre vypnutie kamery.

Ďalšie porty nájdete na zadnej strane. Je tu trojica konektorov USB typu A, pričom všetky sú 5 Gb, a jeden ponúka trvalé 5 V napájanie na nabíjanie smartfónu a pod. Ďalší port USB je typu C s 10 Gb rýchlosťou, podporou DisplayPort 1.4 a aj nabíjania. Nechýba ani ethernetový konektor RJ-45 konektor a HDMI vo verzii 2.1 pre 4K 120 Hz. Nakoniec je tu už len napájací adaptér, ktorý tradične pripomína áčkový konektor USB. K dokonalosti tu vzhľadom na použitie procesoru AMD chýba Thunderbolt, na ktorý, ako ma poznáte, nedám dopustiť.

Pre kreatívcov by sa zase zišiel slot na SD kartu, no prioritne ide o herný notebook, takže toto sa dá prepáčiť. Stále si však viem predstaviť, že veľa profesionálov by mohlo po Legione siahnuť pre jeho vysoký výkon a decentný vzhľad. Chválim, že zadné porty sú označené a podsvietené, vďaka čomu ich ľahšie nahmatáte, najmä v noci.

Veko displeja nesie logá Legion aj Lenovo, spodná strana zaujme veľkou ventilačnou mriežkou, cez ktorú vidieť dvojicu ventilátorov.

   

Demontáž spodného krytu je jednoduchá vďaka použitiu klasických krížových skrutiek. Na prednej hrane sú skrutky kratšie, všetky ostatné sú rovnako dlhé, takže sa v nich aj ľahko orientuje. Je vidieť, že si výrobca dáva záležať, aby bol notebook ľahko prístupný a servisovateľný. Na rozdiel od takého ROG Scar 17 sa tu nemusíte obávať, že by ste pretrhli pásik RGB, nakoľko ten je integrovaný do tela notebooku a nie do spodného krytu.

Po odobraní spodného krytu sa dostávate ku komponentom. Vnútorné rozloženie je veľmi zaujímavé, nakoľko navonok je všetko prekryté, akoby opancierované. Vidíme teda len dvojicu ventilátorov a batériu, ostatné časti si budeme musieť odkryť postupne.

Testovaná konfigurácia predstavuje úplný topmodel. Chladenie Coldfront 3.0 s vapor chamber sa teda musí postarať o Ryzen 9 5900HX a RTX 3080 so 16 GB VRAM. Na to, ako úspešne, sa pozrieme v priebehových grafoch.

Prejdime k možnostiam rozšírenia. Na pravej strane sú ukryté SSD M.2 a karta WiFi. V našom prípade ide o 1 TB PCIe 3.0 NVMe SSD od SK Hynix a Killer 1650X WiFi 6. Chválim, že aj karta WiFi je vymeniteľná, nakoľko už pomerne často sa stretávame s integrovanými modulmi.

Nasleduje operačná pamäť tvorená dvomi modulmi SO-DIMM, ktoré sú tiež prekryté tenkým plieškom. Takúto ochranu sme už ale videli aj pri iných notebookoch, takže nejde až o také prekvapenie ako pri zvyšných portoch.

Opačný koniec notebooku ponúka ďalšiu kovovú ochranu, ktorá tentokrát prekrýva druhý slot M.2 a taktiež CMOS batériu, ktorej dobrá dostupnosť vám môže v budúcnosti pomôcť zresetovať BIOS v prípade nejakých problémov.

Otvorenie veka je možné až do priameho uhla, čo pri Lenovo notebookoch priam zbožňujem. Oceňujem, že túto funkciu ponechali aj pri herných Legionoch, čo je opäť jeden z aspektov, čím sa odlišujú od hernej konkurencie.

Klávesnice sú už tradične jednou zo silných stránok Legionov, čo sa pri skúsenostiach výrobcu s ThinkPad sériou dalo očakávať. Sám som niekoľko rokov používal modely X1 Carbon, rozloženie aj pocity z písania na novom Legion 7 sú pre mňa tak trochu déjà vu. Chválim dobré rozloženie, veľké klávesy s dobrou odozvou, veľké šípky, dvojriadkový Enter, samostatné tlačidlo napájania, množstvo klávesových skratiek a samozrejme rozmanité podsvietenie RGB Corsair iCUE. Niektorí z vás možno ocenia aj numerickú časť, ja by som skôr preferoval vycentrovanú TKL bez numerickej časti a s reproduktormi po stranách, to však zo mňa teraz hovoria spomienky na MacBook Pro 16, čo je iný príbeh. Takže celkovo, klávesnicu zvládol výrobca na jednotku, ale nič iné som ani neočakával.

Touchpad je pri herných notebookoch menej používaný ako pri ultrabookoch či pracovných modeloch, stále však predstavuje dôležitú súčasť dojmov z používania. Novinka prináša pomerne veľkú dotykový plochu s integrovaným pravým a ľavým tlačidlom, gestá a bežné pohyby prsta zaznamenával touchpad bez problémov, nemám preto k nemu žiadne výhrady.

Pri ThinkPadoch sme si zvykli na možnosť prekrytia kamery s názvom ThinkShutter, ktorú postupne okopírovali aj ďalší výrobcovia. Legion 7 prináša tento rok inováciu v podobe E-Shutter, teda fyzického prepínača, ktorý odpojí kameru na hardvérovej úrovni. Ide možno o elegantnejšie riešenie, no fyzické blokovanie šošovky bolo možno transparentnejšie pre používateľov, ako takéto skryté obmedzenie.

Čo sa týka samotnej kamery, ide o bežnú 720p HD verziu, ktorá ničím neprekvapí.

Čo ma trochu sklamalo je, že na notebooku nenájdete žiadne biometrické zabezpečenie. Aspoň čítačku odtlačkov v touchpade alebo vedľa neho by som privítal.

Ako už bolo spomenuté, podsvietenie RGB sa tento rok dočkalo výrazneho vylepšenia v podobe pásiku okolo celej prednej časti, ktorý je doplnený klávesnicou aj všetkými otvormi chladenia. Vyzerá to naozaj efektne a rozhodne ide o jedno z nejlepších spracovaní na trhu.

Ďalší zaujímavým dizajnovým prvkom je vystúpená časť veka displeja slúžiaca na jednoduchšie otvorenie notebooku. Na nej nájdete drobné logo Legion, čo je opäť pekná ukážka zmyslu pre detail.

Notebook je vybavený 80 Wh batériou, čo by som nazval priemernou hodnotou, nakoľko sme tu mali modely s 90 či dokonca 99 Wh. Ako sme však mobli vidieť, v notebooku neostal ani centimeter voľného miesta, takže tu sa naozaj k nejakej výraznej kritike nedostanem a určite mi dáva zmysel mať možnosť vymeniť a doplniť M.2 disky, operačnú pamäť a kartu WiFi namiesto o kúsok väčšej batérie.

K notebooku dostanete 300 W nabíjačku, ktorú výrobca trochu komicky označuje ako Slim adaptér, čo je snáď len pokus o vtip. Adaptér je naozaj veľký, a čo je horšie, tak aj pomerne ťažký s hmotnosťou 1052 gramov. Reálne sa tak pozeráte na 3,5 kg, ktoré musíte niesť v taške. Trochu to zachraňuje možnosť nabíjania cez konektor USB-C, tam však pozor na to, že maximálny výkon je len 100 W a tým pádom notebook nebudete môcť používať naplno. Pôjde tak skôr o akýsi cestovný režim, pri ktorom nebudete hrať hry či renderovať video.

Za čo môžem nabíjačku pochváliť ba priam vychváliť je rýchlosť nabíjania. V prvom teste notebook ukazoval 100 % po hodine a 5 minútach, pri druhom to už bolo pri hodine a reálne je možné, že nabite bolo ešte rýchlejšie. Po 30 minútach som nameral totiž až 83 %, čo prekonáva aj ultrabooky či dokonca smartfóny a to už je čo povedať, najmä keď sa bavíme o 80 Wh batérii.

Výdrž batérie pri herných notebookoch nebýva priorita, no s príchodom procesorov AMD Ryzen a obzvlásť populárneho modelu ROG Zehpyrus G14, sa rozbehol slušný súboj aj na tomto fronte. Z herných notebookov nášmu náročnému testu YouTube kraľuje Legion 5 AMD so 7 hodinami a 44 minútami, čo bola úžasná hodnota, spomínananá G14 mala 6 hodín a 13 minút. Nový Legion 7 vydržal len o chlp menej s časom 6 hodín a 11 minút, čo je pri väčšom displeji a silnejšom hardvéri skvelá hodnota.

Ide teda o herný notebook s treťou najdlhšou výdržou. Má to však háčik. Na dosiahnutie tejto výdrže potrebujete notebook prepnúť do hybridného režimu, kedy sa bude používať integrovaná grafika v procesore. Pri testovaní som však narazil na problém, kedy tento režim nefungoval 100 % a dedikovaná RTX 3080 stále konzumovala 30 W čo vyústilo v 2 hodinovú výdrž. Na forách ako Reddit som sa dočítal, že nie som jediný, komu sa toto stalo. Podľa môjho názoru však ide len o nejakú softvérovú chybu, ktorú výrobca dokáže opraviť aktualizácuiou BIOSu alebo ovládačov. Pokladám za dôležité však tento fakt spomenúť.

Legion je už medzi hráčmi pomerne známa a dobre rozšírená značka a notebooky, ktoré pod ňu spadajú, som v minulosti zvykol hodnotiť pozitívne. To preto, že prinášali dobrý výkon za rozumnú cenu a nadštandardné bývalo aj chladenie. Tento rok sa výrobca prekonal a s novým modelom série 7 útočí na najvyššie priečky vďaka novému 165 Hz displeju a až 165 W RTX 3080. Pozrite sa, ako si nový návrh notebooku poradí s takouto náložou.

Metodika testovania

Notebook sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov.

Testy zahŕňajú syntetické benchmarky na porovnanie výkonu procesora aj grafickej karty. Meriame tiež rýchlosť úložísk, výdrž batérie, rýchlosť nabíjania a výkon v hrách. Cieľom je tak otestovať notebooky a desktopy v rôznych scenároch a spraviť si komplexný prehľad o ich výkone a prevádzkových vlastnostiach.

Legion je už medzi hráčmi pomerne známa a dobre rozšírená značka a notebooky, ktoré pod ňu spadajú, som v minulosti zvykol hodnotiť pozitívne. To preto, že prinášali dobrý výkon za rozumnú cenu a nadštandardné bývalo aj chladenie. Tento rok sa výrobca prekonal a s novým modelom série 7 útočí na najvyššie priečky vďaka novému 165 Hz displeju a až 165 W RTX 3080. Pozrite sa, ako si nový návrh notebooku poradí s takouto náložou.

Gamut, jas a odchýlka

Obrazové vlastnosti displeja sme odmerali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej je pri herných notebookoch jednou z kľúčových vlastností pre plnohodnotný zážitok na cestách. Nový Legion 7 sa vybral trochu netradičnou cestou a ponúka displej s „vyšším“ pomerom strán 16:10. Adekvántne je aj rozlíšenie o pár pixelov vyššie a pri šírke 2560 ponúka na výšku az 1600 bodov. Pri 16 palcoch ide o dostatočnú jemnosť, no zároveň nepôjde o také zaťaženie na grafiku ako 4K. Podobne ako pri herných monitorch teda ide o sweet spot. Nesklame ani obnovovacia frekvencia, ktorá má hodnotnu 165 Hz. Určite vás poteší informácia, že displej plne podporuje G-Sync aj Free-Sync, takže trhania obrazu sa nemusíte báť. Zaujímavý je aj jas, ktorý má dosahovať až 500 nitov a dostal aj certifikáciu VESA HDR400. Za zmienku stojí aj 3 ms doba odozvy či 100 % pokrytie spektra sRGB.

Parametre udávané výrobcom sa nám viac-menej potvrdili. 100 % sRGB, 80 % AdobeRGB, 84 % DCI-P3 a 78 % NTSC sú veľmi dobré hodnoty na to, že sa pozeráme na herný 165 Hz panel. Gamma 2,2 s miernou odchýlkou a jas 410 nitov sú tiež úctyhodné hodnoty.

Vyčítať panelu nemôžem ani uniformitu podsvietenia, ktorá má len mierne ochýlky. Pri zobrazení čierne obrazovky som však postrehol v jednom bode mierny edge light bleed, čo je však pri LCD paneloch bežné a určite bude závisieť kus od kusu.

Legion je už medzi hráčmi pomerne známa a dobre rozšírená značka a notebooky, ktoré pod ňu spadajú, som v minulosti zvykol hodnotiť pozitívne. To preto, že prinášali dobrý výkon za rozumnú cenu a nadštandardné bývalo aj chladenie. Tento rok sa výrobca prekonal a s novým modelom série 7 útočí na najvyššie priečky vďaka novému 165 Hz displeju a až 165 W RTX 3080. Pozrite sa, ako si nový návrh notebooku poradí s takouto náložou.

Rendering, Geekbench

Legion 7 16 s AMD dostal veľmi solídnu výbavu a to obzvlášť v testovanej verzii. Najbližším konkurentom mu bude ROG Scar 17 s RTX 3080 a Ryzenom 7, no porovnáme ho aj s desktopmi či modelmi s procesormi Intel.


Začnime tradične Cinebench R15 pre prvý pohľad na surový výkon procesora. 5900HX potvrdzuje papierové predpoklady a poráža 5800H o 5 % v single-core aj multicore. Ide tak o najvýkonnejší notebook, ktorý sme v tomto teste mali. V porovnaní s Intelmi 10. generácie vidíme náskok blížiaci sa k 20 % v single-core a až 30 % v multicore. Uvidíme, ako tieto výsledky zamiešajú notebooky s 11. generáciou, ktoré sa nám čoskoro majú dostať do rúk. Rozdiel oproti desktopom je v single-core pomerne malý, len 6 a 11 %, keď hovoríme o 5600X a 5950X, multicore však už tieto čísla zvýši na 37 a 88 %.



Novší Cinebench R20 ukazuje veľmi podobné výsledky, hoci v single-core nám vystrkuje rožky AiO od MSI s 11. gen Intel, ktorý Legion predbehol o 1 %. Inak si notebook drží 4 % náskok pred Scarom.



V novom R23 nemáme ešte dostatok údajov, postupne sa nám však tabuľka napĺňa. Opakuje sa tu situácia z R20, takže nič prekvapivé nová verzia neukázala.


Praktické testy Blender a POV-Ray ukazujú opäť skvelé výsledky vďaka vysokému viacjadrovému výkonu. V POV-Ray je tak Legion opäť na tretej pozícii za desktopmi a tesne pred Scarom, ktorý opäť zaostáva o 4 %. Dôležitejší je náskok pred Intel notebookmi s Core i9-10980HK, ktoré strácajú 31 a 43 %, pri rovnakom počte jadier, čo nie je zanedbateľné. V Blenderi Scar náskok nestiahol, Intel notebooky sa priblížili na 18 a 29 % stratu.








Výsledky single-core v Geekbench 3–5 ukazujú prakticky zhodné výsledky aj keď CB4 zrovna nefandí AMD procesorom, o čom už dlhšie vieme. Compute test grafiky ukazujú prvé porovnanie RTX 3080 v Legione a Scare, ktoré je najskôr v prospech prvého a neskôr druhého, takže viac nám odhalia až špecializované grafické a herné testy.

Legion je už medzi hráčmi pomerne známa a dobre rozšírená značka a notebooky, ktoré pod ňu spadajú, som v minulosti zvykol hodnotiť pozitívne. To preto, že prinášali dobrý výkon za rozumnú cenu a nadštandardné bývalo aj chladenie. Tento rok sa výrobca prekonal a s novým modelom série 7 útočí na najvyššie priečky vďaka novému 165 Hz displeju a až 165 W RTX 3080. Pozrite sa, ako si nový návrh notebooku poradí s takouto náložou.

3D/PC Mark a Unigine Heaven/Superposition

Na výsledok PCMark tradične vplýva viac výkon procesora ako grafiky, vidíme teda Legion v tesnom závese za tromi desktopmi, na ktoré však stráca len 4–5 %.




Herne orientované 3DMark Firestrike, Time Spy a Sky Diver nám ukazujú veľmi zaujímavé výsledky. Firestrike doslova vyrazil dych, nakoľko Legion obsadil druhú priečku za našou zostavou, čo znamená, že porazil všetky desktopy a notebooky iných výrobcov, ktoré sme u nás testovali. Mobilná 3080 je v Legione teda viac než schopná a dáva nám veľké nádeje pred hernými testami. V Time Spy a Sky Diver sa pred Legion dostali už aj ďalšie desktopy, no len o pár percent a jedna zostava, ktorá mu výraznejšie uchádza je opäť tá naša, s plnohodnotnou desktopovou 3080. Dôležité však je, že náskok pred Scar 17 sa navýšil už na 9, 10 či dokonca 30 %.






Výkon závislý od RT jadier ukazuje cca 9 % náskok pred Scar 17 a naopak zaostávanie o 50 % pred desktopom s RTX 3080. Vyzerá to teda tak, že mobilná verzia v rasterovej grafike je takmer rovnako dobrá ako desktopová, no v prípade ray tracingu už vo výkone výraznejšie zaostáva.



Do 3DMarku pribudli nové testy, ktoré budeme do budúcna tiež používať. Wild Life nám ukazuje výrazný 25 % náskok Legionu pred SCAR 17. V teste raytracingu ho však poráža len o 1 %.



Herné testy Unigine Heaven opäť ukazujú vysoký výkon RTX 3080 v Legione, ktorá je o 10 a 8 % rýchlejšia ako tá v Scar 17 pri Full HD a QHD.



Posledné grafické testy Unigine Superposition na situácii nič nemenia. SCAR 17 je o 6–7 % pomalší ako Legion.

Legion je už medzi hráčmi pomerne známa a dobre rozšírená značka a notebooky, ktoré pod ňu spadajú, som v minulosti zvykol hodnotiť pozitívne. To preto, že prinášali dobrý výkon za rozumnú cenu a nadštandardné bývalo aj chladenie. Tento rok sa výrobca prekonal a s novým modelom série 7 útočí na najvyššie priečky vďaka novému 165 Hz displeju a až 165 W RTX 3080. Pozrite sa, ako si nový návrh notebooku poradí s takouto náložou.

Herné testy – dedikovaná grafika

Najzaujímavejšou časťou pre každého hráča sú bezpochyby herné testy, kde nás bude zaujímať, aký výkon ponúka RTX 3080 v porovnaní s verziou v Scar 17. Doterajšie výsledky naznačujú, že Legion je o pár percent rýchlejší.



V GTA vidieť, že Legion poráža Scar 17 o  15 % a výrovnáva sa Zephyrusu Duo so špeciálnym chladením s RTX 2080 Super.




Vo Far Cry má Scar stratu na úrovni 12 % a Legion je v tomto teste najrýchlejším notebookom.




AC Odyssey je náročný test náskok pred Scar 17 sa znížil len na 1 %, stále je však Legion kráľom medzi notebookmi.




Novým testovaným titulom je AC Valhalla, kde Legion navýšil náskok pred Scar na 9 %.



Situácia je v SOTTR podobná ako pri GTA V, teda 15 % náskok pred Scar.




Metro je veľmi náročný titul, napriek tomu si Legion drží prvenstvo medzi notebookmi. V tesnom závese je Scar 17 s 2 % stratou.




Po zapnutí ray tracingu v Metre Exodus sa strata Scar navýšila na 4 %.




Ďalším novým herným testom je Dirt 5, kde Scar nestíha za Legionom o 17 %.

Legion je už medzi hráčmi pomerne známa a dobre rozšírená značka a notebooky, ktoré pod ňu spadajú, som v minulosti zvykol hodnotiť pozitívne. To preto, že prinášali dobrý výkon za rozumnú cenu a nadštandardné bývalo aj chladenie. Tento rok sa výrobca prekonal a s novým modelom série 7 útočí na najvyššie priečky vďaka novému 165 Hz displeju a až 165 W RTX 3080. Pozrite sa, ako si nový návrh notebooku poradí s takouto náložou.

Šifrovanie, kódovanie


V šifrovaní aj dešifrovaní sú rozdiely v jednotkách percenta a všetky hodnoty okolo 10 GB/s.


Práca s videami v h264 ukazuje podobné výsledky ako Blender a POV-Ray, teda Legion hneď za desktopmi v 8–7 % náskokom pred Scar 17.

Legion je už medzi hráčmi pomerne známa a dobre rozšírená značka a notebooky, ktoré pod ňu spadajú, som v minulosti zvykol hodnotiť pozitívne. To preto, že prinášali dobrý výkon za rozumnú cenu a nadštandardné bývalo aj chladenie. Tento rok sa výrobca prekonal a s novým modelom série 7 útočí na najvyššie priečky vďaka novému 165 Hz displeju a až 165 W RTX 3080. Pozrite sa, ako si nový návrh notebooku poradí s takouto náložou.

Testy pamätí a disku




Solídne výsledky vidíme aj pri teste pamätí, ktoré zvyčajne pri AMD modeloch nebývajú oslnivé. V tomto prípade je čítanie a kopírovanie na úrovni konkurencie a len zápis mierne zaostáva.


Rýchlosť SSD sa nijako nevymyká štandardom PCIe 3.0, patrí k tým najrýchlejším, no už sme videli, čo dokáže PCIe 4.0, takže nejde o nič závratné.

Legion je už medzi hráčmi pomerne známa a dobre rozšírená značka a notebooky, ktoré pod ňu spadajú, som v minulosti zvykol hodnotiť pozitívne. To preto, že prinášali dobrý výkon za rozumnú cenu a nadštandardné bývalo aj chladenie. Tento rok sa výrobca prekonal a s novým modelom série 7 útočí na najvyššie priečky vďaka novému 165 Hz displeju a až 165 W RTX 3080. Pozrite sa, ako si nový návrh notebooku poradí s takouto náložou.

Zahrievanie a výdrž na batériu


Maximálne teploty CPU s hodnotou 97 stupňov na prvý pohľad nevyzerajú nijako výnimočne, pravdou však je, že v tomto prípade ide o skreslenú hodnotu, ktorá nezodpovedá reálnym výsledokom. 97 °C bolo maximum namerané v ray tracing teste, kedy dostala výrazne zabrať aj grafika, čo sa odrazilo na teplote celého systému. V bežných testoch sa teploty procesora pohybovali od 70–90 °C, napríklad taký Cinebench mal okolo 80–85 °C. Reálne sa tak na maximálnu teplotu nedá spoliehať a na krviky teploty sa budeme musieť pozrieť v priebehových grafoch.

Rovnaká situácia je aj pri grafike, kde 80 °C je maximum, ale reálne pri herných testoch bolo možné sledovať teploty v rozmedzí 65–75 °C, čo je opäť úctyhodné.

Výdrž batérie je ako už bolo pri batérii spomenuté veľmi dobrá, 371 minút je len o chlp menej ako ponúka Zephyrus G14, no Legion 7 ponúka väčší a lepší displej, a predovšetkým výrazne vyšší výkon. V porovnaní s priamou konkurenciou však ide o nadštandardnú hodnotu, ktorú len tak niečo neporazí. Opäť však pripomínam drobné komplikácie s Hybridným režimom.

Legion je už medzi hráčmi pomerne známa a dobre rozšírená značka a notebooky, ktoré pod ňu spadajú, som v minulosti zvykol hodnotiť pozitívne. To preto, že prinášali dobrý výkon za rozumnú cenu a nadštandardné bývalo aj chladenie. Tento rok sa výrobca prekonal a s novým modelom série 7 útočí na najvyššie priečky vďaka novému 165 Hz displeju a až 165 W RTX 3080. Pozrite sa, ako si nový návrh notebooku poradí s takouto náložou.

Blender – porovnanie CPU a GPU

Zavádzame nový typ testu, v ktorom vám chceme ukázať rozdiely medzi renderom na CPU a GPU a zároveň sa bližšie pozrieť na termálny manažment, takty a spotrebu v praxi a nie len maximálne či priemerné hodnoty ako v predchádzajúcich stránkach.

Porovnávame teda priebeh testu BMW v najnovšej verzii Blenderu, kde okrem klasického CPU a GPU renderu za použitia CUDA máme možnosť použiť aj novinku Nvidia OptiX, ktorá využíva nové hardvérové prostriedky grafických kariet RTX. Zatiaľ, čo CUDA pracuje so shadermi, tak OptiX na urýchľovanie používa aj RT jadrá a jadrá tensor. Takéto komplexnejšie zapojenie výpočtových jednotiek prináša vyšší výkon a aj efektivita je na lepšej úrovni. Aplikačná podpora je pritom už pomerne slušná a obsiahla. Prehľad editorov, ktoré API Optix podporuje, si môžete pozrieť na stránkach Nvidie. Nvidia to s týmto rozhraním myslí vážne a už nejaký čas vyvíja popri herných ovládačoch aj „štúdiové“, ktoré sú lepšie a rýchlejšie optimalizované pre zmeny v podporovaných aplikáciách.

V prvom grafe sa pozeráte na vývoj taktov procesora v priebehu renderu. Klasický režim CPU si pekne drží takty okolo hranice 4,2 GHz a v čase vidíme len mierny pokles, čo sa nedá povedať o väčšine ostatných notebookov. Pri kombinovanej záťaži v CUDA režime sú prakticky zhodé takty, pri OptiX procesor nie je vyťažený, preto vidíme pohyby okolo 3,9 GHz frekvencie. V porovnaní so Scar 17 sú takty o 200 MHz vyššie v CPU a CUDA režimoch, OpitX je vyšší o 700 MHz.

Spotreba CPU Package ukazuje, že CPU režim v plnom zaťažení berie 80 W, bez akýchkoľvek prepadov. CUDA tiež dosiahne hranicu 80 W a potom klesá po ukončení renderu. OptiX sa pohybuje na úrovni 20 W. Keď hodnoty opäť porovnáme so Scar 17, sú zhodné v CPU a CUDA režimoch, OptiX má spotrebu vyššiu o 3–5 W.

Veľmi dôležitý je graf teploty procesora. Maximálne zaťaženie procesora sa odráža v teplotách od 70–85 °C, čo sú skvelého hodnoty. Scar 17 mal v tomto režime 85–95 °C. Kombinovaná záťaž je opäť prezentovaná vysokým skokom, ktorý sa zastavil na 90 stupňoch, čo je opäť o 10 °C menej ako pri Scar 17. OptiX pomaličky rastie od 55 do 63 stupňov, čo je len vedľajší efekt prepojeného chladenia s grafikou.

Zaťaženie grafiky v CPU režime je prakticky minimálne, naopak v CUDA aj OptiX môžete vidieť plné vyťaženie.

Takty v CPU sú samozrejme na minime, keďže sa dedikovaná grafika nevyužíva. Pri OptiX zase vidíme rovnú čiaru na hodnote 1770, CUDA sa tiež hýbe okolo 1770–1800 MHz. V porovnaní so Scar 17 sú maximálne hodnoty nižšie o 60 MHz. Na druhej strane, CUDA pri Scar mala takty len okolo 1500 MHz, zatiaľ čo Legion si drží zhruba rovnaké čísla pri CUDA aj OptiX, čo znamená vyššiu stabilitu.

Zaujímavé rozdiely vidíme v spotrebe grafiky, kde OptiX sa hýbe okolo 90 W a CUDA má priemer okolo 140 s maximom 147 W. V CPU režime je spotreba prakticky nulová. Opäť porovnanie so Scar 17, OptiX mal Asus o 10 W vyšší, ale v CUDA dosiahol maximálne 120 W. Legion je teda pri OptiX efektívnejší a naopak pri CUDA dokáže pustiť do grafiky viac „šťavy“.

Na záver pohľad na teploty GPU. Pri CPU je viditeľná stúpajúca čiara od 30 do 48 °C. V OptiX pracuje veľká časť čipu, napriek tomu teplota atakuje len 60 stupňov Celzia, čo je o 10 menej ako pri Scar 17. V kombinovanom CUDA režime je teplota vyššia, čo zodpovedá aj vyššej spotrebe v predchádzajúcom grafe. V tomto režime sa teda dostávame takmer k 60 °C, čo je zas a znova o 10 menej ako pri Scar.

Tak ako vždy, aj teraz môžeme pozorovať rozdiely medzi jednotlivými režimami renderovania v Blenderi. Začneme najpomalším, čo je režim CPU. V ňom Legion porazil Scar o 5 sekúnd. V CUDA režime je rýchlejší o 1 sekundu a v OptiX bolo nameraných zhodných 25 sekúnd.

Legion je už medzi hráčmi pomerne známa a dobre rozšírená značka a notebooky, ktoré pod ňu spadajú, som v minulosti zvykol hodnotiť pozitívne. To preto, že prinášali dobrý výkon za rozumnú cenu a nadštandardné bývalo aj chladenie. Tento rok sa výrobca prekonal a s novým modelom série 7 útočí na najvyššie priečky vďaka novému 165 Hz displeju a až 165 W RTX 3080. Pozrite sa, ako si nový návrh notebooku poradí s takouto náložou.

Režimy výkonu

Notebook ponúka v aplikácii Lenovo Vantage možnosť vybrať si z režimov výkonu Performance, Balance a Quiet.

Všetky testy boli robené v režime Performance, no stojí za to sa pozrieť, aké rozdiely jednotlivé režimy ponúkajú. Porovnávame preto priebehy výkonu v kombinovanej záťaži pomocou 3DMarku v benchmarku Fire Strike.

Takty procesora počas testu ukazujú, že Balance a Performance sa výrazne nelíšia, naopak Quiet výrazne limituje procesor a to na 1085 MHz.

Spotreba kopíruje takty a teda Performance a Balance sú takmer zhodné, zatiaľ čo Quiet sa hýbe len okolo 8 W.

Prvý mierny rozdiel medzi Performance a Balance vidíme pri teplotách, kde Performance vykazuje o pár jednotiek vyššie teploty, pričom vrcholy sa pohybujú okolo 90 °C. Quiet si žije vlastným životom okolo 50 °C.

Ako je na tom grafika? Opäť môžeme vidieť, že Performance a Balance sú na tom veľmi podobne, zatiaľ čo Quiet má výrazne kolísavejšie krivky a kvôli pomalšiemu taktu dochádza k úplne desynchronizovaniu jednotlivých častí testu oproti zvyšným dvom režimom.

Takty grafiky naznačujú ďalší rozdiel medzi Performance a Balance. Kým prvý sa hýbe okolo už spomínaných 1800 MHz, Balance túto hodnotu znižuje na 1600 MHz. Quiet prekvapivo neobmedzuje takty grafiky, ktorá sa tak hýbe niekde medzi Performance a Balance, opäť však s výraznými skokmi.

Azda najväčší rozdiel medzi Performance a Balance vidíme pri spotrebe grafiky. Balance ju obmedzuje na 115 W, čo je tradičná hodnota pre 3080. Scar túto hodnotu posúval na 130 W. V Performance režime však jasne vidíme, prečo Legion dosahoval lepšie výsledky naprieč grafickými testami. Grafika dostáva totiž až 160 W, čo zodpovedá 150 W +15 W v režime Dynamic Boost, kedy sa týchto 15 W prerozdeľuje medzi CPU a GPU podľa potreby.

Pri teplotách grafiky vidíme vzhľadom na vyššiu spotrebu v Performance o cca 4–5 °C vyššie teploty vo vrcholoch oproti Balance. Vrcholy sa hýbu okolo 70 °C. Quiet len tesne prekračuje 60 °C.

Očakávania podľa priebehu grafov sú nasledovné: rozdiel medzi Performance a Balance bude minimálny, naopak Quiet bude ponúkať asi menej ako polovičný výkon. To sa viac menej potvrdilo aj na výslednom skóre. Iba 7 % rozdiel medzi Balance a Performance je zanedbateľný, na druhej strane Quiet stráca na Balance 104 % a Performance až 118 %.


Legion je už medzi hráčmi pomerne známa a dobre rozšírená značka a notebooky, ktoré pod ňu spadajú, som v minulosti zvykol hodnotiť pozitívne. To preto, že prinášali dobrý výkon za rozumnú cenu a nadštandardné bývalo aj chladenie. Tento rok sa výrobca prekonal a s novým modelom série 7 útočí na najvyššie priečky vďaka novému 165 Hz displeju a až 165 W RTX 3080. Pozrite sa, ako si nový návrh notebooku poradí s takouto náložou.

Vantage

Na ovládanie nastavení slúži už známa aplikácia Lenovo Vantage.

Nachádzajú sa tu základné informácie o notebooku, možnosti diagnostiky či aktualizácie ovládačov.

Nechýba ani možnosť zmený režimov výkonu, ktoré sme si pred chvíľou porovnali.

iCUE

Druhou aplikáciou, ktorú v systéme nájdete je Corsair iCUE, ktorá slúži na ovládanie RGB podsvietenie klávesnice aj ostatných častí notebooku. Na výber máte z rôznych efektov a nechýba ani možnosť synchronizácie s príslušenstvom.

Legion je už medzi hráčmi pomerne známa a dobre rozšírená značka a notebooky, ktoré pod ňu spadajú, som v minulosti zvykol hodnotiť pozitívne. To preto, že prinášali dobrý výkon za rozumnú cenu a nadštandardné bývalo aj chladenie. Tento rok sa výrobca prekonal a s novým modelom série 7 útočí na najvyššie priečky vďaka novému 165 Hz displeju a až 165 W RTX 3080. Pozrite sa, ako si nový návrh notebooku poradí s takouto náložou.

Hodnotenie

Lenovo Legion 7 16ACHg6 podobne ako minulý rok Legion 7i ašpiruje na titul herný notebook roka. Lenovo sa opäť prekonalo a medzigeneračne priniešlo množstvo pozitívnych a užitočných zmien a už aj tak skvelý produkt ešte o niečo vylepšili. Veľmi chválim nový rýchly a „vyšší“ displej, ktorý nielen vyriešil neestatickú spodnú bradu, ale aj ponúka praktické využitie pri práci. Za pochvalu určite stojí aj excelentná portová výbava v podobe troch USB-A a ďalších trochu USB-C, tromi video výstupmi či možnosťou nabíjač cez USB-C.

Klávesnica je špičková ako už pri Lenove býva zvykom. Najdoležitejším aspektom herného notebooku je ale výkon a ten je najsilnejšou stránkou nového Legionu. Procesorový aj grafický výkon porážajú prakticky všetko, čo sme doteraz testovali na poli notebookov, ale aj takmer všetky desktopy. Najdôležitejšie je ale porovnanie s konkurenciou s rovnakou grafikou, ktorú novinka porážala zvyčajne o 10 % a v niektorých prípadoch aj o viac. Vďačí za to výrazne vyššiemu TDP, ktoré môže siahať až po 165 W vďaka funkcii Dynamic Boost od Nvidia.

Pri notebooku je samozrejme dôležitá aj výdrž batérie, ktorá v hybridnom režime dosahuje viac ako 6 hodín v našom teste, čo je opäť špička medzi hernými notebookmi. Teda v prípade, že hybridný režim sa rozhodne fungovať ako má, čo nebolo v mojom testovaní stopercentné. Pochváliť môžem naopak extrémne rýchle nabíjanie za hodinu, čo je azda to najrýchlejšie pri hernom notebooku, aké sme doteraz videli. Daňou za vysoký výpočtový výkon a rýchle nabíjanie je ale veľký a ťažkú 300 W adaptér.

Do budúcna by určite výrobca mohol zvážiť priadanie biometrického zabezpečenia, či už vo forme čítačky odtlačkov alebo IR kamery. Ide však len o drobnosti, ktoré by len trochu okorenili ináč veľmi dobrý produkt s excelentným výkonom, vlastnosťami a funkciami. Otázna je potom už len cena, nakoľko často sa stretávame s cenovkami 3 či 4 tisíc eur pri takýchto špičkových modeloch. Lenovo neprestáva udivovať ani v tejto oblasti a testovaný model sa predáva za zhruba 2400 eur, čo je naozaj skvelá cena a veľmi ťažko budete hľadať niečo, čo by novému Legionu 7 dokázalo konkurovať. Preto notebooku udeľujem naše najvyššie redakčné ocenenie „Top Notch“.

Lenovo Legion 7 16ACHg6 82N60048CK
+ vysoký výkon procesora a stabilita v záťaži vďaka nízkym teplotám
+ 165 W GPU ponúka v priemer o 10 % vyšší výkon ako konkurencia
+ 165 Hz herný displej s pomerom strán 16:10 je skvelý na hry aj prácu
+ veľmi dobrá klávesnica s rozumným rozložením klávesov
+ bohatá portová konektivita – 6 USB portov, 3 video výstupy
+ kvalitné spracovanie, robustné telo, priamy uhol otvorenia displeja a podsvietnie RGB na všetkých stranách
+ aplikácie na ovládanie nastavení, režimy výkonu a akutalizácie
+ veľmi rýchle nabíjanie
+ prekvapivo výhodná cena
- chýba biometrické zabezpečenie
- veľký a ťažký napájací adaptér
- problematický hybridný režim (zrejme SW chyba)
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1036" as a base selector for example: #supsystic-table-1036 { ... } #supsystic-table-1036 tbody { ... } #supsystic-table-1036 tbody tr { ... } */

Testovacie hry máme z Jamy levovej