Site icon HWCooling.net

Lenovo Legion Y740S – herný notebook bez grafiky?

Režimy výkonu

Herné notebooky v tenkom tele často trpia dvoma nedostatkami – prehrievaním a krátkou výdržou. Čo robiť, ak chcete vysoký procesorový výkon, ale v tenkom tele, s dobrou výdržou a zároveň neprísť o grafický výkon, keď ste doma alebo v práci? Herný notebook s dedikovanou grafikou bude vždy ťažší ako ultrabook a neponúkne ani takú výdrž. Na druhej strane ultrabookom chýba výkon CPU. Legion Y740S prináša riešenie tejto dilemy.

Základné parametre

ParametreLenovo Legion Y740S-IMH 81YX0013CK
Rozmery356 × 251 × 14,9 mm
Hmotnosť1693 g
Displej15,6", 16:9 Full HD 1920 × 1080 px, IPS, 60 Hz, 300 nit, 72 % NTSC
ProcesorIntel Core i7-10750H, 6C/12T, 45 W, 14nm
Grafická kartaIntel UHD 630, integrovaná
Operačná pamäťPriepustnosť zbernice16 GB DDR4 (2933 MHz) soldered
Úložiská1× 1 TB SSD M.2 PCIe NVMe, 1× voľný slot M.2 slot
Porty2× USB-C Thunderbolt 3 40 Gb/s (DisplayPort 1.4, Power Delivery), 2× USB 3.2 Gen 2 10 Gb/s typ A, 1× SD card reader, 1× 3,5mm jack
Kapacita batérie60 Wh
Rozlíšenie kamery720p HD
Reproduktory2× 2 W speakers
Orientačná cena36 200 Kč/1350 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-636" as a base selector for example: #supsystic-table-636 { ... } #supsystic-table-636 tbody { ... } #supsystic-table-636 tbody tr { ... } */

Detaily

Balenie notebooku má na vonkajšej strane nápis Legion v lesklom čiernom prevedení, ináč ide o bežnú kartónovú krabicu.

   

Súčasťou balenia je samozrejme samotný notebook, nabíjačka USB-C a dokumentácia.

Herný brand Legion od Lenova je čím ďalej obľúbenejší medzi hráčmi a niet sa čomu čudovať. Zariadenia Legion prinášajú okrem svojského dizajnu aj skvelý pomer ceny a výkonu. Minulú generáciu ma udivovalo aj chladenie, ktoré bolo na notebookoch veľmi dobre zvládnuté. Budovaniu povedomia o brande pomáhajú aj herné akcie, kde často vidieť Legion ako hlavného partnera. Osobne teda už pokladám Legion ako schopného konkurenta pre Asus či MSI, ktoré sú u nás etablovanejšie značky herných notebookov. To, na čo však ani jeden z týchto výrobcov „gule“ nemal, je vydať herný notebook bez dedikovanej grafiky. To je ale hlúposť, možno si poviete. Keď vám však poviem, že môžete mať tenký a ľahký notebook s dlhou výdržou na cestách, a zároveň doma či v práci plnohodnotnú výkonnú hernú mašinu, už to taký nezmysel nie je, že? Ako však tieto dve protichodné veci skombinovať? Jedným riešením sú tenké herné notebooky ako nedávno testovaný MSI GS66 Stealth, kde je však večný boj s teplotami a výdrž na batériu zrovna neohúri. Y740S sa vydal inou cestou a to kombináciou Thunderbolt 3 a eGPU. O tomto princípe si povieme viac v samostatnej kapitole.

   

Legion Y740S má veľa spoločných dizajnových prvkov so svojimi súrodencami 7i a 5i, ktoré sme videli na predstavení v júni. Sivé prevedenie s mierne predsunutými pántami displeja pôsobí moderne a elegantne. Notebook nijakým výrazným spôsobom nekričí do sveta svoju hernú DNA, možno až na podsvietené logo Legion na veku displeja. Y740S tak má predpoklad aj na pracovné využitie, kde čisto herné mašiny nemusia byť dostatočne reprezentatívne. Dosť ale o dizajne, dôležitá je aj výbava. Na výber sú tri konfigurácie a to s 10. generáciou Core i5/i7/i9, 16/32 GB RAM, 512GB/1TB/2TB SSD a Full HD/4K displej. My testujeme stredný kúsok, teda model s Ci7/16GB1TB/Full HD.

   

Vonkajší vzhľad a portová výbava je pre všetky modely rovnaká, poďme sa teda na ňu pozrieť. Bočný pohľad odhaľuje ultra tenké 15 mm telo, aké vídavame skôr pri ultrabookoch, než herných mašinách. Pravý bok má čítačku SD kariet a audio jack, teda porty, ktoré sa postupne z notebookov vytrácajú. Ak ich potrebujete pre prácu, Y740S je pre vás vhodným adeptom. Na ľavom boku je zase dvojica portov USB-C, pričom oba porty podporujú Thunderbolt 3 pre nabíjanie, video výstup, alebo pripájanie iného príslušenstva TB3 ako rýchlych externých diskov či eGPU dokov.

Chváliť hrúbku na základe čísel je ťažké si predstaviť, preto sa pozrieme na porovnanie s GS66 a OMEN 15, ktoré sme nedávno testovali. Rozdiel v hrúbke aj hmotnosti zariadení je enormný.

Portová výbava však nekončí konektormi na bokoch zariadenia, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Predsa len spoliehať sa na dvojicu USB-C je tak trochu prístup „Apple“, čo by znamenalo nutnosť nosiť všade so sebou redukcie. Našťastie v Lenove takúto hlúposť neurobili a na zadnej strane preto nájdete dvojicu 10 Gb portov USB 3.2 gen 2 klasického typu A. Jeden z nich dokonca podporuje rýchle nabíjanie, napr. pre váš smartfón.

Vpredu už žiadne ďalšie porty či ovládacie prvky nenájdete.

Pohľad zhora nám znova ukáže sivé veko s podsvieteným logom a čierny spodný kryt. Ten má perforáciu po celej svojej šírke pre dostatočný prístup vzduchu do ventilátorov.

   

Zaujímavé na spodnom kryte je, že má teplovodivé podložky v mieste SSD na lepšie rozloženie tepla. Čierne prevedenie nie je zrovna praktické, veľmi ľahko zachytáva odtlačky, ktoré sa potom zle čistia.

Testovaná konfigurácia ponúka strednú výbavu Y740S a teda procesor Intel Core i7-10750H so 6 jadrami a taktom až 5,0 GHz pre 1 jadro či 4,3 GHz pre all-core turbo. Štandardom už je 16 GB RAM, ktorá má rýchlosť 2933 MHz a je nevymeniteľná. Ak chcete 32 GB, budete musieť siahnuť po 8-jadrovom modeli s Core i9-10980HK. Stredná konfigurácia ponúka 1 TB SSD, vyššia až 2 TB. Naopak najnižšia konfigurácia má Core i5-10300H so 4 jadrami a 512 GB úložiskom. RAM je 16 GB, rovnako ako pri našom modeli. Rozdiel medzi konfiguráciami je aj pri použitom displeji, základná a stredné majú 300 nit 60 Hz Full HD displej so 72 % pokrytím NTSC. Najvyššia konfigurácia dostala 4K, 600 nitov a 100 % Adobe RGB spolu so DisplayHDR400. Je to asi prvýkrát, kedy by som odporučil v notebooku siahnuť po 4K displeji a tým pádom po najvyššej konfigurácii.

Pri pohľade do vnútra vidíme, že vymeniteľné sú SSD a karta WiFi. Poteší najmä druhý voľný slot v našej konfigurácii, predpokladám však že Core i9 model s 2 TB SSD bude mať oba zaplnené. Teoreticky si ale sami viete osadiť vlastné SSD a kapacitu dostať až na 4 TB pri použití oboch slotov. Kartu WiFi tak skoro meniť nebudete, podporuje totiž WiFi 6 802.11ax.

   

Zaujímavé je prevedenie chladenia, ktoré využíva vapor chamber a až štvoricu menších ventilátorov pre chladenie procesora. Výrobca chladiaci systém označuje ako Coldfront 2.0 a hovorí o jeho veľmi tichej prevádzke.

Otvorenie veka je možné až do priameho uhla, teda do úplnej roviny so základňou, čo je moja obľúbená funkcia pri Lenovo notebookoch a potešilo ma, že ani tu nechýba.

Klávesnica býva vždy silnou stránkou Lenovo notebookov, hlavne, keď hovoríme o biznisových ThinkPadoch. Y740S dostal veľmi podobnú klávesnicu akú by ste videli práve u súrodencoch v oblekoch. Tvar klávesov aj rozloženie je prakticky zhodné, klávesy však nie sú čierne ale sivé.

Poteší biele podsvietenie, ktoré je opäť decentné a nemá potrebu kričať farbami RGB, ako býva pri herných notebookoch zvykom. K rozlíšeniu, odozve ani iným aspektom výhrady nemám, som maximálne spokojný. Bude to však spôsobené tým, že sám som ThinkPady používal nejaký ten rôčik a na takúto klávesnicu som zvyknutý.

Touchpad ma naopak veľmi nezaujal. Nie že by bol vyslovene zlý, sklenený povrch je príjemný, aj gestá fungujú dobre, ale nie je to nič, z čoho by mi padla sánka. V hornej tretine sa stláča veľmi ťažko, až je kliknutie nemožné a rozmery by tiež mohli byť väčšie. Pravdou však je, že ťažko niečo porovnávať s touchpadom na MacBook Pro, na ktorý som aktuálne zvyknutý.

Pri pohľade na horný okraj displeja vidíme len tenký rámček, rovnaký ako na oboch stranách displeja. Kde sa podela kamera? Absentuje ako pri nových notebookoch Asus ROG? Nie, len bola premiestnená pod displej do tzv. brady. Tu je navyše vybavená krytkou, ktorú si môžete zavrieť, aby vás náhodou niekto nesledoval. Opäť ide o riešenie, ktoré je známe z ThinkPadov a jeho použitie na Legione chválim. Kvalita samotnej kamery je rovnaká ako vždy, teda 720p s obrazom výrazne horším, než ponúkajú aj lacné smartfóny. Kamera neponúka rozpoznanie tváre, ako tomu bolo napríklad pri MSI GS66, o biometrické zabezpečenie však Y740S úplne neprišiel. V tlačidle napajánia sa schováva čítačka odtlačkov prstov, za čo dávam palec hore.

Len 15 mm hrúbka a kompaktné rozmery sa niekde odraziť museli a schytala to kapacita batérie. 60 Wh je hodnota, akú vidíme pri 13 – 14″ ultrabookoch, kapacita je preto sklamaním. Už viackrát spomínané GS66 od MSI má až 99,9 Wh batériu. Čo však MSI nemá je USB-C nabíjanie 95 W nabíjačkou. USB-C pri herných notebookoch nevídame, nakoľko USB-C je obmedzené na maximálny výkon 100 W pri nabíjaní, čo pre napájanie herných grafík nestačí. Keďže Y740S dedikovanú grafiku nemá, vystačí si aj s USB-C.

Po hodine nabíjania sa dostanete na 76 % a plné nabitie trvá 1 hodinu a 50 minút. V aplikácii Lenovo Vantage si navyše môžete zapnúť rýchle nabíjanie, ktoré dosahuje o niečo lepšie výsledky. Po hodine budete mať 86 % a celkové nabitie sa skráti o cca 5-10 min. 95 W nabíjačka má pomerne kompaktné rozmery, čo určite oceníte pri cestovaní.

Hoci je batéria menšia, než by sa dalo očakávať, a je potrebné napájať 45 W procesor, jej výdrž je veľmi dobrá. V našom náročnom teste na YouTube sme tak namerali 5 hodín a 11 minút, čo je nadpriemerná hodnota pre „herný“ notebook. Popravde však nemáme veľmi s čím porovnávať, nakoľko H-čkový procesor bez dedikovanej grafiky sme ešte netestovali a takýto koncept prakticky inde ani nekúpite. Zrovnávanie s hernými notebookmi s dGPU, hoci využívajú Optimus nemusí byť úplne férové, naopak ultrabooky majú úspornejšie 15 W procesory, ktoré toľko nežerú. Osobne výsledok pokladám za veľmi dobrý, no samozrejme vzhľadom na kapacitu batérie sa viac nedalo očakávať.

Herné notebooky v tenkom tele často trpia dvoma nedostatkami – prehrievaním a krátkou výdržou. Čo robiť, ak chcete vysoký procesorový výkon, ale v tenkom tele, s dobrou výdržou a zároveň neprísť o grafický výkon, keď ste doma alebo v práci? Herný notebook s dedikovanou grafikou bude vždy ťažší ako ultrabook a neponúkne ani takú výdrž. Na druhej strane ultrabookom chýba výkon CPU. Legion Y740S prináša riešenie tejto dilemy.

Metodika testovania

Notebook sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov.

Testy zahŕňajú syntetické benchmarky na porovnanie výkonu procesora aj grafickej karty. Meriame tiež rýchlosť úložísk, výdrž batérie, rýchlosť nabíjania a výkon v hrách. Cieľom je tak otestovať notebooky a desktopy v rôznych scenároch a spraviť si komplexný prehľad o ich výkone a prevádzkových vlastnostiach.

Herné notebooky v tenkom tele často trpia dvoma nedostatkami – prehrievaním a krátkou výdržou. Čo robiť, ak chcete vysoký procesorový výkon, ale v tenkom tele, s dobrou výdržou a zároveň neprísť o grafický výkon, keď ste doma alebo v práci? Herný notebook s dedikovanou grafikou bude vždy ťažší ako ultrabook a neponúkne ani takú výdrž. Na druhej strane ultrabookom chýba výkon CPU. Legion Y740S prináša riešenie tejto dilemy.

Thunderbolt 3 eGPU

Celá idea používania Legion Y740S je založená na využití eGPU cez Thunderbolt 3. Pokladám preto za dôležité aspoň v krátkosti vysvetliť, čo to vlastne eGPU je, a ako sa používa.

Skratka eGPU znamená external GPU, teda externá grafika. Na využitie tohto konceptu sa používali rôzne pripojenia, aktuálne je to Thunderbolt 3, ktorým je Legion Y740S vybavený. Na druhej strane sa nachádza škatuľka, do ktorej osadíte klasickú grafickú kartu, v našom prípade RTX 2060 Super v podaní Dual od Asus. Následne box pripojíte k elektrike a káblom Thunderbolt 3 k notebooku. Nainštalujú sa ovládače a grafiku hneď môžete používať. Ide o plug-n-play riešenie, netreba tak notebook reštartovať ani nič podobné.

Lenovo k Y740S ponúka vlastný eGPU box s názvom Legion Booststation, ktorý sme však nemali možnosť vyskúšať.

Použili sme preto Sonnet Breakaway Box 550, ktorý už dlhšiu dobu vlastním a často som ho používal v kombinácii s rôznymi ultrabookmi. Treba poznamenať, že boxy eGPU Thunderbolt 3 sú univerzálne, teda nie ste viazaní na to, aby ste kúpili box od výrobcu vášho notebooku.

Obmedzenie je akurát rozmermi grafiky a zdrojom, ktorým grafiku napájate. 2080 Ti Aorus Xtreme sa do môjho boxu nevošla, navyše cieľom bolo udržať cenu notebooku aj s riešením eGPU okolo 2000 eur, aby sa dalo porovnať s klasickými hernými notebookmi v tejto cene.

Dôležité je tiež upozorniť na fakt, že pri riešení eGPU cez Thunderbolt 3 nikdy nedostanete z grafiky plný výkon, teda taký, aký by mala pri zapojení do normálnej základnej dosky v počítači. Obmedzením je samotné rozhranie Thunderbolt 3, ako aj prepojenie TB3 k procesoru v notebooku a pod. Treba teda vždy počítať so stratami, ktoré navyše môžu byť individuálne v závislosti od použitého notebooku.

Herné notebooky v tenkom tele často trpia dvoma nedostatkami – prehrievaním a krátkou výdržou. Čo robiť, ak chcete vysoký procesorový výkon, ale v tenkom tele, s dobrou výdržou a zároveň neprísť o grafický výkon, keď ste doma alebo v práci? Herný notebook s dedikovanou grafikou bude vždy ťažší ako ultrabook a neponúkne ani takú výdrž. Na druhej strane ultrabookom chýba výkon CPU. Legion Y740S prináša riešenie tejto dilemy.

Gamut, jas a odchýlka

Obrazové vlastnosti displeja sme odmerali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej v testovanom kuse sa veľmi ako herný označiť nedá. Má 60 Hz, rozlíšenie Full HD v pomere strán 16:9 (1920 × 1080 px), technológiu IPS a 300 nitov. Nič teda nenaznačuje, že ide o herný panel. Nenájdete tu ani technológiu na vyhladzovanie obrazu ako FreeSync alebo G-Sync, čo je vzhľadom na absenciu dedikovanej grafiky akosi očakávané.

Vrcholná konfigurácia ponúka rovnako neherný, ale viac profesionálne orientovaný displej s rozlíšením 4K, jasom 600 nitov a 100 % podaním farieb AdobeRGB. Podporuje aj DisplayHDR400, hoci ako iste viete, 400 je skôr marketingové označenie ako reálna výpovedná hodnota o kvalite displeja. Tak či onak, z dvojice displejov by som si vybral práve 4K model pre lepšie podanie farieb, ktoré sa bude hodiť aj na grafickú prácu, na ktorú je akosi Y740S viac orientovaná než priamo na hranie hier. Náš testovaný kúsok by mal mať 72 % spektra NTSC, čo o chvíľu preveríme.

Sonda nám ukázala 98 % pokrytie sRGB, 76 % AdobeRGB, 81 % DCI-P3 a 74 % NTSC, čo nie sú zlé, ale ani očarujúce hodnoty. Gama tesne kopíruje hodnotu 2,3 len s miernou odchýlkou. Uniformita farieb aj jasu je pomerne dobrá, odchýlky sú minimálne. Delta-E je tiež veľmi dobrá s priemerom 1,68, hoci môžete vidieť pomerne veľkú odchýlku pri tyrkysovej farbe. Jas dosahuje maximálnu hodnotu 315 nitov, čo je opäť priemerná hodnota. Na použitie v interiéri by to ale vplyv mať nemalo.

Na ovládanie displeja slúži aplikácia X-Rite Color Assistant, kde si môžete prepínať medzi viacerými profilmi.

Herné notebooky v tenkom tele často trpia dvoma nedostatkami – prehrievaním a krátkou výdržou. Čo robiť, ak chcete vysoký procesorový výkon, ale v tenkom tele, s dobrou výdržou a zároveň neprísť o grafický výkon, keď ste doma alebo v práci? Herný notebook s dedikovanou grafikou bude vždy ťažší ako ultrabook a neponúkne ani takú výdrž. Na druhej strane ultrabookom chýba výkon CPU. Legion Y740S prináša riešenie tejto dilemy.

Rendering, Geekbench

Testovaná konfigurácia Y740S je vybavená 6-jadrovým i7-10750H, podobne ako Zephyrus M15, či OMEN 15. Legion je však výrazne tenší ako konkurenčné modely, bude preto zaujímavé pozorovať, aký vplyv na výkon to bude mať.




Začnime tradične Cinebench R15 pre prvý pohľad na surový výkon procesora. Vzhľadom na tenký profil Y740S očakávam, že v porovnaní s M15 a OMEN 15 bude dosahovať o pár percent horšie výsledky vzhľadom na termálne riešenie. Prekvapením preto sú veľmi dobré výsledky single-core testov, kde v R15 má Y740S 3 % náskok pred M15 a len 1 % stratu na OMEN 15. V R20 dokonca ponúka najvyššie skóre s 1–2 % náskokom. V multicore sa už začína prejavovať môj predpoklad a v R15 Legion stráca 2–5 % na Asus a HP. V novšej R20 sa rozdiel zväčšil na 9 %.


Praktické testy Blender a POV-Ray ukazujú rozdielne výsledky. V Blenderi sa Y740S drží konkurencie s rovnakým časom ako M15 a 4 % na OMEN. V POV-Ray však už stráca 14–18 %.








Výsledky single-core v Geekbench 3–5 ukazujú podobné výsledky ako Cinebench a teda 1/4/3 % náskok oproti M15 a -4/-1/-1 % stratu oproti OMEN 15. Multicore tiež opakuje nižšie výsledky, konkrétne -1/-7/-11 % v porovnaní s M15 a -6/-13/-18 % proti OMEN 15. Z výsledkov teda vyplýva, že Y740S ponúka porovnateľný a v istých prípadoch aj mierne lepší výkon ako konkurencia s rovnakým procesorom. Multicore testy ale zodpovedajú môjmu predpokladu o mierne nižšom výkone, ktorý sa v priemere hýbe asi niekde okolo 5–10 %.

Zaujímavé výsledky vidíme aj pri Compute testoch. V prvom rade porovnanie integrovanej grafiky a doku eGPU, tam nie je veľmi o čom. RTX 2060S je 10–12× rýchlejšia ako integrovaná Intel UHD, čo nie je žiadnym prekvapením. Zaujímavé ale je porovnanie so Zephyrus G14, kde je RTX 2060 Max-Q, tam Y740S s dockom víťazí o 20 a 9 %. OMEN 15 s RTX 2070 Max-Q v jednom teste zaostáva o 5 %, v druhom víťazí o 8 % nad Legionom s eGPU. M15 v porovnaní víťazí v oboch prípadoch a to o 2 a 22 %.

Herné notebooky v tenkom tele často trpia dvoma nedostatkami – prehrievaním a krátkou výdržou. Čo robiť, ak chcete vysoký procesorový výkon, ale v tenkom tele, s dobrou výdržou a zároveň neprísť o grafický výkon, keď ste doma alebo v práci? Herný notebook s dedikovanou grafikou bude vždy ťažší ako ultrabook a neponúkne ani takú výdrž. Na druhej strane ultrabookom chýba výkon CPU. Legion Y740S prináša riešenie tejto dilemy.

3D/PC Mark a Unigine Heaven/Superposition

Kombinovaný test PC Mark 10 ukazuje len 14 % rozdiel medzi výkonom samotného notebooku a konfigurácie eGPU. S prídavnou grafikou poráža M15 o 3 % a zaostáva za OMEN 15 o 2 %.




Herne orientované 3D Mark Firestrike a Time Spy ukazujú pomerne rozdielne výsledky. Začnime Firestrike. EGPU prináša 9-násobný výkon proti iGPU, napriek tomu stráca 49 a 66 % na OMEN a Asus. V Time Spy sa situácia otočila, tu už je Y740S o 3 % rýchlejšia ako OMEN a o 22 % poráža aj G14. Nárast výkonu oproti iGPU je takmer 15-násobný. Na M15 však stále stráca 13 %. Sky Diver zase ukazuje iné výsledky. Nárast proti iGPU je len 5-násobný, na OMEN stráca 31 %, na G14 9 %, ale poráža M15 o 10 %.






Testy zamerané na funkcie RTX a DLSS ukazujú veľmi podobný výkon s OMEN 15. V Port Royal je Y740S s eGPU o 5 % rýchlejšia. Pri vypnutom DLSS sú fps zhodné, pri zapnutom je OMEN mierne výkonnejší a to o 3 a 11 % podľa verzie DLSS. Zaujímavé je aj porovnanie s G14, ktorá má RTX 2060. Tu už Legion ponúka o 20–30 % vyšší výkon.



Herné testy Unigine Heaven už ukazujú vyšší potenciál RTX 2070, hoci v mobilných verziách, v M15 aj OMEN 15. Legion s eGPU tak zaostáva o 18 a 53 %. Naopak, v porovnaní s G14 je o 4 % rýchlejší. Vo vyššom rozlíšení sa rozdiely výrazne zmenšili, OMEN je už len o 2 % rýchlejší a M15 o 29 %. Zväčšil sa tiež náskok od G14 a to na 20 %.



Posledné grafické testy Unigine Superposition nám hovoria o vyššom výkone Legion s eGPU a to o 12 a 9 % proti OMEN 15. Na M15 však stráca 17 a 21 %, ale G14 zase nadelil 31 a 23 % náskok.

Herné notebooky v tenkom tele často trpia dvoma nedostatkami – prehrievaním a krátkou výdržou. Čo robiť, ak chcete vysoký procesorový výkon, ale v tenkom tele, s dobrou výdržou a zároveň neprísť o grafický výkon, keď ste doma alebo v práci? Herný notebook s dedikovanou grafikou bude vždy ťažší ako ultrabook a neponúkne ani takú výdrž. Na druhej strane ultrabookom chýba výkon CPU. Legion Y740S prináša riešenie tejto dilemy.

Herné testy – integrovaná grafika



Začneme CS:GO, ktoré patrí medzi najpopulárnejšie hry vôbec. Tu môžete vidieť, že eGPU prináša 11-násobný nárast výkonu. Bez externej grafiky sa Y740S zaradil medzi ostatné modely Sky Lake až Comet Lake.



GTA V je jedna z najpopulárnejších hier na trhu a ponúka komplexnú a náročnú grafiku. Tu sa rozdiel medzi eGPU a iGPU zmenšil „len“ na 6–7 násobok a výkon iGPU patrí medzi tie lepšie z rozmedzia UHD grafík. Bez externej grafiky je však hra s 27 fps viac menej nehrateľná na rozdiel od grafík Iris Plus v modeloch Ice Lake.



Veľmi podobný výsledok ako v GTA vidíme aj v Dirt Rally.


Herné notebooky v tenkom tele často trpia dvoma nedostatkami – prehrievaním a krátkou výdržou. Čo robiť, ak chcete vysoký procesorový výkon, ale v tenkom tele, s dobrou výdržou a zároveň neprísť o grafický výkon, keď ste doma alebo v práci? Herný notebook s dedikovanou grafikou bude vždy ťažší ako ultrabook a neponúkne ani takú výdrž. Na druhej strane ultrabookom chýba výkon CPU. Legion Y740S prináša riešenie tejto dilemy.

Herné testy – externá grafika

V herných testoch je opäť zaujímavý rozdiel medzi Y740S s eGPU a konkurenčnými modelmi OMEN 15, Zephyrus M15 a G14.



V GTA vidíme rozdiel medzi eGPU riešením a G14 na úrovni 17 %, 21 % pre OMEN 15 a až 89 % pre M15. V tejto hre teda Y740S veľmi dobré výsledky nepodáva.




Vo Far Cry vidíme podobný výsledok. Na G14 stráca 21 %, na OMEN 15 42 % a na M15 52 %.




Odyssey ukazuje zatiaľ najhorší výsledok pre Y740S s eGPU a to stratu 48 % na G14, 73 % na OMEN 15 a 92 % na M15.



SOTTR prekvapivo eGPU zostave fandí a Y740S tak poráža M15 o 10 %, G14 o 8 %, ale zaostáva za OMEN 15 o 13 %.




V Metre sa vraciame k výsledkom pred SOTTR a Legion tak stráca 30, 49 a 95 % na G14, OMEN a M15.




Pri zapnutom RTX sa v Metre rozdiel znížil na 4 % oproti G14, 42 % oproti OMEN 15 a 88 % oproti M15.

Herné notebooky v tenkom tele často trpia dvoma nedostatkami – prehrievaním a krátkou výdržou. Čo robiť, ak chcete vysoký procesorový výkon, ale v tenkom tele, s dobrou výdržou a zároveň neprísť o grafický výkon, keď ste doma alebo v práci? Herný notebook s dedikovanou grafikou bude vždy ťažší ako ultrabook a neponúkne ani takú výdrž. Na druhej strane ultrabookom chýba výkon CPU. Legion Y740S prináša riešenie tejto dilemy.

Šifrovanie, kódovanie


V šifrovaní vidíme prakticky zhodný výsledok s OMEN 15, čo je vzhľadom na rozdielne rozmery chvályhodné.


Práca s videami ukazuje najskôr horší výsledok o 11 a 6 % v porovnaní s OMEN 15 a M15, v h265 sa ale poradie mierne zmenilo a Y740S je na druhom mieste so stratou 6 % na OMEN a náskokom 4 % pred M15.

Herné notebooky v tenkom tele často trpia dvoma nedostatkami – prehrievaním a krátkou výdržou. Čo robiť, ak chcete vysoký procesorový výkon, ale v tenkom tele, s dobrou výdržou a zároveň neprísť o grafický výkon, keď ste doma alebo v práci? Herný notebook s dedikovanou grafikou bude vždy ťažší ako ultrabook a neponúkne ani takú výdrž. Na druhej strane ultrabookom chýba výkon CPU. Legion Y740S prináša riešenie tejto dilemy.

Testy pamätí a disku




Y740S ponúka pomalšie rýchlosti pamätí a to o 15–30 %, no z porovnávaných notebookov má najlepšiu latenciu.


Pochváliť môžem rýchlosti SSD so sekvenčnými rýchlosťami takmer 3,3 GB/s pri čítaní a 2,9 GBs pri zápise. Netreba zabúdať ani na druhý voľný M.2 slot, ktorý umožní rozšíriť vnútorné úložisko alebo vytvoriť RAID a konfiguráciu pre ešte vyššie rýchlosti.

Herné notebooky v tenkom tele často trpia dvoma nedostatkami – prehrievaním a krátkou výdržou. Čo robiť, ak chcete vysoký procesorový výkon, ale v tenkom tele, s dobrou výdržou a zároveň neprísť o grafický výkon, keď ste doma alebo v práci? Herný notebook s dedikovanou grafikou bude vždy ťažší ako ultrabook a neponúkne ani takú výdrž. Na druhej strane ultrabookom chýba výkon CPU. Legion Y740S prináša riešenie tejto dilemy.

Zahrievanie a výdrž na batériu

Maximálna teploty CPU sú pomerne vysoké s maximom na úrovni 101 stupňov. Opäť však ide o maximálnu hodnotu, aké sú väčšinou výsledkom prudkého zvýšenia výkonu a následne o niečo klesnú. Na detailnejší rozbor sa pozrieme pri porovnaní režimov a rozšírených testoch Blenderu. Absencia eGPU by mohla znamenať stabilnejší výkon CPU.

Výdrž batérie je veľmi dobrá, vyše 5 hodín, čo je pri herných notebookoch nezvyčajné. Y740S má výhodu v absencii dGPU a napríklad G-Syncu, ktoré často výrazne znižujú výdrž. Napriek tomu ide o veľmi dobrý výsledok, keď berieme do úvahy, že tu máme 45 W procesor a 15″ obrazovku, napriek tomu výsledok nie je ďaleko od 13–14″ ultrabookov.

Herné notebooky v tenkom tele často trpia dvoma nedostatkami – prehrievaním a krátkou výdržou. Čo robiť, ak chcete vysoký procesorový výkon, ale v tenkom tele, s dobrou výdržou a zároveň neprísť o grafický výkon, keď ste doma alebo v práci? Herný notebook s dedikovanou grafikou bude vždy ťažší ako ultrabook a neponúkne ani takú výdrž. Na druhej strane ultrabookom chýba výkon CPU. Legion Y740S prináša riešenie tejto dilemy.

Blender – porovnanie CPU a GPU

Zavádzame nový typ testu, v ktorom vám chceme ukázať rozdiely medzi renderom na CPU a GPU a zároveň sa bližšie pozrieť na termálny manažment, takty a spotrebu v praxi a nie len maximálne či priemerné hodnoty ako v predchádzajúcich stránkach.

Porovnávame teda priebeh testu BMW v najnovšej verzii Blenderu, kde okrem klasického CPU a GPU renderu za použitia CUDA máme možnosť použiť aj novinku Nvidia OptiX, ktorá využíva nové hardvérové prostriedky grafických kariet RTX. Zatiaľ, čo CUDA pracuje so shadermi, tak OptiX na urýchľovanie používa aj RT jadrá a jadrá tensor. Takéto komplexnejšie zapojenie výpočtových jednotiek prináša vyšší výkon a aj efektivita je na lepšej úrovni. Aplikačná podpora je pritom už pomerne slušná a obsiahla. Prehľad editorov, ktoré API Optix podporuje, si môžete pozrieť na stránkach Nvidie. Nvidia to s týmto rozhraním myslí vážne a už nejaký čas vyvíja popri herných ovládačoch aj „štúdiové“, ktoré sú lepšie a rýchlejšie optimalizované pre zmeny v podporovaných aplikáciách.

V prípade Legion Y740S budeme režimy Cuda a OptiX robiť na eGPU. Zaujímavé preto bude sledovať, ako sa bude CPU a GPU správať, keď nie sú v jednom tele.

V prvom grafe sa pozeráte na vývoj taktov procesora v priebehu renderu. Klasický režim CPU postupne klesá a zastaví sa až niekde okolo 3,5 GHz. V režime Cuda vidíme prepad z 4,4 GHz na úroveň 3,7 GHz. OptiX nijako nezaťažuje procesor a takty preto skáču niekde medzi 4,2–4,4 GHz.

Spotreba CPU Package ukazuje, že CPU a CUDA režim naplno využívajú aj procesor a ten tak v maxime dosahuje spotrebu až 100 W. Pri CPU vidíme pokles na 75 a neskôr na 65 W, čo sa odrazilo aj na taktoch, ako sme videli vyššie. V režime OptiX nie je spotreba taká vysoká, hýbe sa okolo 30–35 W.

Teploty procesora pre CPU a CUDA režimy sú na úrovni 95 stupňov, s miernym poklesom na konci v CPU režime. OptiX vzhľadom na nižšie zaťaženie procesora ponúka aj nižšie teploty niekde medzi 75–85 °C.

Zaťaženie grafiky v CUDA aj OptiX je naplno alebo takmer na plno. Na rozdiel od notebookov s dedikovanou grafikou môžeme vidieť, že aj v CPU režime grafika niečo robí, nie je to však spojené so samotným testom.

Zaťaženiu zodpovedajú aj takty, kde je zaujímavé, že pri CUDA aj OptiX sa držia na 1950 MHz a pri CPU je takt len okolo 300 MHz.

Spotreba grafiky kopíruje grafy vyťaženia aj taktov, teda režim CUDA berie o niečo viac ako OptiX, konkrétne cca 150 W a 120 W. V CPU režime sa práca grafiky odrazila na 20 W spotrebe.

Na záver pohľad na teploty GPU. Vzhľadom na to, že grafika je v externom boxe, nijako sa neovplyvňujú teploty CPU a GPU navzájom. GPU teda v CUDA režime dosahuje maximálne 65 stupňov a pri OptiX cca 60 °C. Pri CPU režime sa drží na 43 °C, čo je vlastne idle.

Rozdiely medzi režimami v Blenderi sú značné. Najrýchlejší je optix s 20 sekundovým náskokom na CUDA, čo predstavuje 44 % rozdiel. V porovnaní s CPU režimom je OptiX až 7-krát rýchlejší.


Herné notebooky v tenkom tele často trpia dvoma nedostatkami – prehrievaním a krátkou výdržou. Čo robiť, ak chcete vysoký procesorový výkon, ale v tenkom tele, s dobrou výdržou a zároveň neprísť o grafický výkon, keď ste doma alebo v práci? Herný notebook s dedikovanou grafikou bude vždy ťažší ako ultrabook a neponúkne ani takú výdrž. Na druhej strane ultrabookom chýba výkon CPU. Legion Y740S prináša riešenie tejto dilemy.

Režimy výkonu

Notebook ponúka v Lenovo Vantage možnosť vybrať si z režimov výkonu Performance, Balance a Quiet.

Všetky testy boli robené v režime Performance, no stojí za to sa pozrieť, aké rozdiely jednotlivé režimy ponúkajú. Porovnávame preto priebehy výkonu v Blenderi, nakoľko nás zaujíma správanie procesora v jednotlivých režimoch. Bez dedikovanej grafiky tu nenastáva kombinovaná záťaž a ovplyvňovanie jedného komponentu druhým, čo sme už videli pri testoch vyššie.

Rozdiely v taktoch medzi režimami sú pomerne veľké. Performance začína okolo 4,4 GHz a postupne klesá k 3,5 GHz. Balance štartuje striedmo okolo 2,6 GHz, následne vidieť skok ku 4,0 a prepad na 3,1 GHz, ktorých sa drží až do konca testu. Quiet hneď po štarte klesne na 2,4 GHz a tu ostane až do konca testu.

Spotreba priamo kopíruje grafy taktov. Performance teda hneď na začiatku vystrelí k 100 W a postupne klesá na hranicu 75 W až za polkou klesne na 60 W. Balance sa okrem prvotného výstrelu drží stabilne na 45 W. Quiet zase drží líniu na 25 W.

Teploty sa tiež nijako nevymykajú tomu, čo sme videli pri taktoch a spotrebe. V Performance je preto teplota stále na úrovni 95 stupňov a až na konci testu mierne klesne. Balance sa počas dĺžky testu drží stabilne okolo 75 °C. Quiet len mierne stúpa okolo hranice 55–60 stupňov.

Rozdiely medzi režimami sú zaznamenané aj v celkových výsledkoch testu. Ako sme mohli vidieť, rozdiely v taktoch, spotrebe aj teplotách sú pomerne veľké a aj samotný čas renderu sa výrazne líši medzi režimami. Medzi performance a balance je minúta, čo je 18 % rozdiel. Následne quiet je o 31 % pomalší ako balance a 54 % pomalší ako performance. Režimy teda naozaj fungujú a výrazne ovplyvňujú správanie notebooku a priebeh výkonu.


Herné notebooky v tenkom tele často trpia dvoma nedostatkami – prehrievaním a krátkou výdržou. Čo robiť, ak chcete vysoký procesorový výkon, ale v tenkom tele, s dobrou výdržou a zároveň neprísť o grafický výkon, keď ste doma alebo v práci? Herný notebook s dedikovanou grafikou bude vždy ťažší ako ultrabook a neponúkne ani takú výdrž. Na druhej strane ultrabookom chýba výkon CPU. Legion Y740S prináša riešenie tejto dilemy.

Lenovo Vantage

Na ovládanie nastavení slúži aplikácia Lenovo Vantage, ktorú poznáme skôr s ThinkPad zariadení. Pre potreby Legionu dostala nový herný šat.

V aplikácii môžete sledovať stav počítača a ovládať rôzne nastavenia. Hlavnými funkciami bude prepínanie režimov, ktoré sme si už spomínali. Ďalej tu nájdete nástroje pre aktualizáciu ovládačov, možnosť nahrať macro klávesy či zapnúť rýchle nabíjanie.

 

Môžete si prispôsobiť zobrazenie kamery, skontrolovať funkčnosť hardvéru, zapnúť ochranu WiFi, či prečítať množstvo tipov pre lepší zážitok z používania notebooku.

Zaujímavosťou je Lenovo Migration Assistant, ktorý vám umožní preniesť údaje zo starého zariadenia do nového.

Lenovo Vantage je jednoduchá a prehľadná aplikácia, kde nájdete všetko potrebné pre správu notebooku, za čo dávam palec hore.

Herné notebooky v tenkom tele často trpia dvoma nedostatkami – prehrievaním a krátkou výdržou. Čo robiť, ak chcete vysoký procesorový výkon, ale v tenkom tele, s dobrou výdržou a zároveň neprísť o grafický výkon, keď ste doma alebo v práci? Herný notebook s dedikovanou grafikou bude vždy ťažší ako ultrabook a neponúkne ani takú výdrž. Na druhej strane ultrabookom chýba výkon CPU. Legion Y740S prináša riešenie tejto dilemy.

Hodnotenie

Legion Y740S-IMH 81YX0013CK je veľmi netradičný notebook, dá sa povedať, že jediný svojho druhu. Dá sa povedať, že žiaden výrobca nemal dostatok odvahy na to, aby spravil niečo také ako Legion Y740S. Ja sám osobne som pri tom dlho takéto zariadenie hľadal. Y740S predstavuje splnenie veľmi špecifických požiadaviek, ktoré som na svoj pracovný notebook mal. V prvom rade je dôležitá kompaktnosť, nízka hmotnosť a tenký profil. Toto nový Legion zvláda na jednotku s hviezdičkou, ani nie 1,7 kg a 15 mm telo je pri 15″ notebooku naozaj úspech.

Dôležitý bol pre mňa aj výkon a keďže som potreboval vysokú portabilitu, vždy som skončil u nejakého ultrabooku s Učkovým 15 W procesorom, ktorý žiaľ na klasické Hčkové 45 W v herných notebookoch nestačil. Na svoju prácu dedikovanú grafiku nepotrebujem, navyše doma/ v práci sa viem pripojiť k TB3 docku, ak je to potrebné. Y740S spája práve vysokú prenosnosť s výkonom herných notebookov v oblasti procesora, keďže na rozdiel od ultrabookov tiež používa 45 W H procesor.

Dobrá portová výbava bez nutnosti používať adaptéry sa na cestách vždy zíde, čo Legion spĺňa takmer dokonale. Chválim dvojicu TB3 aj klasických USB typu A. Prekvapením je tiež čítačka SD kariet, čo ocení množstvo kreatívcov. Chýba už len konektor HDMI pre jednoduché pripojenie monitora, našťastie je v balení adaptér z USB-C. Vzhľadom na to, že na notebooku veľa píšem, je potrebná aj veľmi dobrá klávesnica. Legion v tejto oblasti len prekvapí, kvalitou a spracovaním dýcha na krk legendárnym ThinkPadom. Trvám teda na svojom tvrdení, že Lenovo robí aktuálne najlepšie notebookové klávesnice. Poteší tiež možnosť rozšíriť vnútorné úložisko vďaka druhému M.2 slotu. RAM žiaľ vymeniteľná nie je. Čo ma až tak neočarilo je displej s priemernými parametrami, zvoliť si však môžete 4K verziu, ktorá už ponúka výrazne lepšie vlastnosti. Drobným sklamaním je aj 60 Wh batéria, hoci výdrž nad 5 hodín je pomerne slušná. Na ultrabooky to však nemá.

Najkontroverznejšou témou je samozrejme absencia dedikovanej grafiky a nutnosť použiť eGPU. Toto samozrejme záleží od vašich potrieb. Ja na prácu GPU nepotrebujem, za to procesorový výkon áno. Pre mňa je teda absencia grafiky vhodným kompromisom za nižšiu hmotnosť a lepšiu výdrž. Prekvapením pre mňa bola tiež cena zariadenia, ktorá sa v testovanej konfigurácii predstavuje cca 1350 eur. Keď prirátate 300–400 eur za dock a ďalších 400 eur za grafiku, hýbeme sa niekde okolo 2000–2100 eur, čo je zhruba cena porovnávaných notebookov. Kedysi boli eGPU riešenia výrazne cenovo znevýhodnené, s Legion Y740S to už však začína dávať aj ekonomický význam. Grafiku totiž môžete hoci kedy vymeniť za lepšiu, čo v prípade herného notebooku neurobíte. Treba však mať na pamäti, že isté percentá výkonu GPU nechávať na stole pri použití doku eGPU, ale o tom sme už hovorili viackrát.

Lenovo Legion Y740S-IMH 81YX0013CK
+ netradičné riešenie výkonného procesora bez dedikovanej grafiky
+ prepracované chladenie s tromi režimami výkonu
+ dobrá portová výbava s dvojicou TB3
+ skvelá klávesnica
+ krytka na kameru
+ nízka hmotnosť a hrúbka
+ voľný slot pre M.2 SSD
+ priaznivá cena
- len priemerný displej v testovanej konfigurácii
- pre hranie/produktivitu je eGPU nutnosť
- absencia video výstupu bez redukcie
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-637" as a base selector for example: #supsystic-table-637 { ... } #supsystic-table-637 tbody { ... } #supsystic-table-637 tbody tr { ... } */