Site icon HWCooling.net

Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool

Konfigurácia komponentov

Veľmi tichý chod, ale zároveň chladiaci výkon, ktorý „stačí“ a komponenty nijako neobmedzuje. To je zadanie, ktoré sme si dali pri stavbe počítačovej zostavy strednej triedy, kde sme, pokiaľ ide o chladiace veci, vsadili na komponenty DeepCool. Skrinka, ktorá sa stala základom konfigurácie, má na dosiahnutie požadovaného výsledku nadštandardný potenciál, ale všetko treba vhodne nastaviť.

Tentokrát nepôjde o hĺbkovú analýzu, ale o oddychový článok. Nič objavné, ale možno v niečom nájdete inšpiráciu.

Myšlienka zhmotniť výkonnejšiu zostavu s nadštandardne tichou prevádzkou mi napadla po vydaní skriniek DeepCool CH560 (WH). A tú sme i použili. Prečo? Okrem masívne perforovaného plášťu má štyri ventilátory, o ktorých geometrii vieme, že je mimoriadne efektívna. Či už ide o ventilátor FC120 na výduchu (k nemu máme aj podrobné testy) alebo o trojicu 140-milimetrových modelov, ktoré z neho vychádzajú.

Výhoda tohto ventilátorov je v tom, že majú na svoj formát väčšie lopatky, než je obvyklé. To je o dôvod, prečo v porovnaní s mnohými modelmi tieto ventilátory DeepCool pri porovnateľných otáčkach dosahujú vyšší prietok vzduchu. Ale pre charakter dlhých pružnejších lopatiek často aj viac vibrujú a ich akustický prejav sa vyznačuje rušivejšími frekvenciami zvuku okolo 200 Hz. Pri veľmi nízkych rýchlostiach je ale možné výrazne stlmiť a keď máte ventilátorov viac, tak to je i popri stále intenzívnom systémovom chladení.

K ventilátorom, s ktorými sa skrinka dodáva, sme pridali ešte jeden – piaty na strop. To z dôvodu, aby bolo možné dosiahnuť vyváženejší prietok medzi vstupom a výstupom skrinky, čím narastá aj efektivita systémového chladenia, respektíve pri porovnateľnej hlučnosti je zahrievanie kritických komponentov nižšie.

Ako procesor sme použili Intel Core i5-14600K, ktorý poznáte aj z našich testov. Generácia Raptor Lake Refresh, 6P+8E jadier v 20 vláknach.

Chladič CPU je dvojvežový DeepCool AK620 WH s jednou malou modifikáciou. Keď sme vyššie písali o piatom ventilátore v okruhu systémového chladenia, tak ten je presunutý práve z procesorového chladiča – z jeho prednej veže. Na tej pasívu príliš chýbať nebude, obzvlášť, keď je limit napájania procesora obmedzený na 125 W. To tak pre krátkodobú ako i dlhodobú záťaž.

   

Základná doska? ASRock B760M Pro RS. Zvolili sme ju aj z toho dôvodu, aby sa aj pri platforme s pamäťami DDR5 mohla byť reč o atraktívnejšom pomere cena/výkon. A drahšia doska, pokiaľ nemáte nejaké špecifické požiadavky na výbavu, by bola vzhľadom na potreby napájania CPU, tak trochu i plytvaním. Robustnosť VRM je tu viac než dostatočná.

   

Rýchlosti ventilátorov sme ručne nastavili v rozhraní základnej dosky. Vstupné 140 mm ventilátory majú svoj vlastný konektor rovnaké ako i výstupné (120 mm). To preto, aby bolo možné nastaviť rozdielne rýchlosti, kde u väčších ventilátorov sú o trochu nižšie (okolo 300 ot./min) ako u 120 mm (cca 330 ot./min). Napevno máme aj otáčky ventilátora na chladiči CPU. Ten je s približne 650 ot./min bez ohľadu na záťaž vždy tichý.

Za pamäte typu DDR5 vďačíme Patriotu, ktorý podľa redakčného výberu ochotne poskytol 32 GB súpravu (2× 16 GB) Elite 5 RGB s XMP 6200 MHz/CL42. Tie pri týchto parametroch patria k najlacnejším modulom a zároveň sú v bielom vyhotovení. To ste si už z predošlých fotografií všimli, že je tu i akási snaha o farebne „svetlú“ zostavu.

O Sapphire RX 7700 XT Pure ste už na HWC tiež čítali. Ide teda o komponent, od ktorého sme vedeli, čo očakávať. Spomedzi grafických kariet v tejto triete má jeden z najatraktívnejších pomerov cena/výkon a pritom je vybavená stále efektívnym chladičom, ktorý nie je hlučný. Ten sme špeciálne neladili, to je pomerne ošemetné. Ruka v ruke so spomalením ventilátora idú aj nižšie frekvencie GPU a po akýchkoľvek úpravách zároveň nemáme informácie o zahrievaní napájacej kaskády. Kto sa chce tomu venovať podrobenejšie, tak je priestor na stíšenie tu určite je. Len treba dostať pod kontrolu chladenie všetkých súčiastok. Aj tých kritických, na ktorých teplotné snímače chýbajú.

Pri inštalácii držiaka/podpery grafickej karty si dajte záležať na tom, aby bol od ventilátorov dostatočne odsadený, aby jeho konštrukcia nezvyšovala hlučnosť. Oddialením na maximum nič nepokazíte. Účel stále plní a dosah na hlučnosť má vtedy minimálny.

Zostava je napájaná zdrojom 650-wattovým DeepCool PQ650M. Ten k ostatným komponentom dobre zapadá nielen tým, že je sa jedná o strednú triedu (čomu zodpovedá i cena), ale aj výkonnostne, kedy sa v záťaži bude pohybovať medzi 50–60 %, teda v pásme najvyššej účinnosti.

V hybridnom režime ventilátora je chladenie zdroja DeepCool PQ650M do 25-percentného zaťaženia teda zhruba do 160 W) pasívne.

   

A nebola by to kompletné bez SSD. To je VP4300 Lite s kapacitou 2 TB. Jeden z najlacnejších takto rýchlych modelov s podporou rozhrania PCIe 4.0 ×4.

Chladič SSD Patriot je pritom vlastne iba nálepka, takže sa dá naň nainštalovať efektívnejší chladič, ktorý je súčasťou základnej dosky ASRock B760M Pro RS.

Takto vyzerá kompletná zostava:

Komponenty
ProcesorIntel Core i5-14600K
Chladič CPUDeepCool AK620 WH
Grafická kartaSapphire RX 7700 XT Pure (s ovládačmi AMD Adrenalin 23.11.1)
Základná doskaASRock B760M Pro RS (BIOS v5.01)
Pamäte (RAM)Patriot Elite 5 RGB, 2× 16 GB, 6200 MHz/CL42
SSDPatriot Viper VP4300 Lite (2 TB)
PC skrinkaDeepCool CH560 WH
Napájací zdrojDeepCool PQ650M (650 W)
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2765" as a base selector for example: #supsystic-table-2765 { ... } #supsystic-table-2765 tbody { ... } #supsystic-table-2765 tbody tr { ... } */

Širokú ponuku počítačových komponentov má skladom aj e-shop Datacomp



Veľmi tichý chod, ale zároveň chladiaci výkon, ktorý „stačí“ a komponenty nijako neobmedzuje. To je zadanie, ktoré sme si dali pri stavbe počítačovej zostavy strednej triedy, kde sme, pokiaľ ide o chladiace veci, vsadili na komponenty DeepCool. Skrinka, ktorá sa stala základom konfigurácie, má na dosiahnutie požadovaného výsledku nadštandardný potenciál, ale všetko treba vhodne nastaviť.

V čom testujeme…

Zostavu sme podrobili dvom testovacím prostrediam. Výpočtovému (Blender@Cycles, projekt Classroom s 2040 dlaždicami) a hernému (Shadow of the Tomb Raider, 2160p, TAA, profil s najvyššími detailmi). V prvom prípade sa jedná o rýdzo procesorovú záťaž, v druhom je záťaž kombinovaná s veľkým vkladom grafickej karty. Ale zase s menším zaťažením CPU. To je vyššie pri 3D renderingu v Blenderi.

… a aké sú výsledky

Chladenie CPU i GPU je v poriadku. Dalo by sa konštatovať, že aj s nejakou malou rezervou. Najmä čo sa týka grafickej karty, ktorá je najhlučnejším komponentom zostavy. Tu možno ešte ďalej stišovať, a to i model, ktorý sme použili – Sapphire RX 7700 XT Pure. Počítajte však s tým, že skôr než na teplotu GPU narazíte na príliš vysoké zahrievanie VRM, o ktorom získať dobrý prehľad je zložitejšie.

----------Results
BlenderSOTTR
Max. temp. [°C]CPUP cores (avg.)86,864,3
E cores (avg.)86,457,0
GPUavg.4759
hot spot5782
Frequency [MHz, avg.]CPUP cores30604527
E cores39903990
GPU552561
Score402,671 (fps, avg.)59 (fps, min.)
System power consumption [W], avg.212,7328,9328,9
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-5" as a base selector for example: #supsystic-table-5 { ... } #supsystic-table-5 tbody { ... } #supsystic-table-5 tbody tr { ... } */

Spotrebu celej zostavy meriame na zásuvke multimetrom UNI-T UT71E. To pomocou sondy na 230 V

Zvukový spektrograf

V rámci frekvenčnej analýzy zvuku sú sledované dva režimy. Prvý, tichší, je bez záťaže grafickej karty. Ten zahŕňa hlučnosť systémového chladenia, chladiča CPU a zdroja. Teda veci DeepCool, ktoré môžu byť mimoriadne tiché. Hlučnosť sa citeľne zvýši až s aktivitou grafickej karty. To hlavne pre jej ventilátory s najvýraznejším hlukom v pásme 200–2000 Hz.

Čo cievky? Ich zvuk sa do spektrografu príliš nedostal. Minimálne z testovanej vzdialenosti (50 cm) a z testovacieho uhla (snímačom mikrofónu centrovaným na bočný panel). Nejaký kredit ale treba dať aj skrinke DeepCool CH560 (WH). Cievky Sapphire Radeon RX 7700 XT Pure sú tichšie, ale počuť ich rozhodne je, ako ukazujú aj testy tejto grafickej karty, keď sa hlučnosť meria bez bariéry a s menšej vzdialenosti.