Site icon HWCooling.net

ROG Strix SCAR 17 – Ryzen 7 5800H s GeForce RTX 3080

Režimy výkonu

Asus s herným portfóliom notebookov tento rok spravil veľmi odvážny a pomerne prekvapivý krok. Vo veľkom prešiel na procesory Ryzen 5000 a skombinoval ich s novými mobilnými grafikami GeForce RTX 3000. Nový ROG Strix SCAR 17 je tak prvým pohľadom na novú etapu mobilného hrania a to hneď v najvyššej konfigurácii s ôsmimi procesorovými jadrami a 16-gigabajtovou RTX 3080.

Základné parametre

ParametreAsus ROG Strix SCAR 17 G733QS-HG034T
Rozmery395 × 282 × 23,4–27,5 mm
Hmotnosť2720 g
Displej17,3", 16:9 Full HD 1920 × 1080 px, IPS, 300 Hz, 300 nit, 3 ms, 100 % sRGB, matný
ProcesorAMD Ryzen 7 5800H, 8C/16T, 45 W, 7nm
Grafická kartaNvidia GeForce GTX 3080 16 GB GDDR6 (115 W) / AMD Radeon Vega 7, integrovaná
Operačná pamäťPriepustnosť zbernice32 GB DDR4 SODIMM (3200 MHz), vymeniteľné, až 64 GB
Úložiská1× 1 TB SSD M.2 PCIe NVMe, 1× voľný slot M.2 slot
Porty1× USB-C 3.2 Gen 2 10 Gb/s (DisplayPort 1.4, 100 W Power Delivery), 3× USB 3.2 Gen 1 5 Gb/s typ A, 1× HDMI 2.0b, 1× RJ-45 Ethernet, 1× 3,5mm jack
Kapacita batérie90 Wh
Rozlíšenie kamerynie, externá v balení
Reproduktory2× 2 W + 2× 4 W quad-reproduktory
Orientačná cena82 990 Kč/3129 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-745" as a base selector for example: #supsystic-table-745 { ... } #supsystic-table-745 tbody { ... } #supsystic-table-745 tbody tr { ... } */

Detaily

Balenia produktov ROG sa vždy vyznačujú zaujímavou grafikou a preto aj tentokrát môžete vidieť na prednej strane škatule herné heslo a podobnú tému ako na veku displeja.

   

Obsah balenia je nadštandardne bohatý, opäť však už ide o tradíciu pri herných produktoch Asus. Okrem notebooku tu teda nájdete dvojicu nabíjačiek, dokumentáciu, vymeniteľné krytky, kľúčenku s Keystone a kameru.

ROG Strix SCAR 17 predstavuje akúsi strednú triedu herných notebookov Asus, kde top modely nesú označenie Zephyrus. Napriek tomu SCAR ponúka v oblasti komponentov špičkovú výbavu. Testovaný kús tak má 8-jadrový Ryzen 7 5800H, 32 GB RAM, 1 TB SSD a RTX 3080 v 16 GB verzii so 115 W TDP. Pre zaujímavosť, predchádzajúci model mal 150 W RTX 2080 Super, bude teda zaujímavé sledovať, kde sa umiestni nová grafika s nižším TDP. Ďalšie konfigurácie ponúknu silnejší Ryzen 9 5900XH a naopak slabšiu RTX 3070 8 GB. Máte tak na výber z viacerých konfigurácií podľa vašich preferencií.

   

Dizajnový jazyk nového SCAR sa podobá na ten predchádzajúci. Vidieť tu rovnako vyrezané veko displeja v spodnej časti a aj podsvietenie RGB v prednej časti základne, tentokrát je však ešte výraznejšie. Rovnako pribudlo RGB aj do výrezu pravej časti displeja. Predná strana je teda okrem zopár detailov zhodná, ďalšie zmeny uvidíme okolo klávesnice, o tom však neskôr. Kvalita spracovania je na jednotku, notebook je ako tank a v prípade núdze by dobre poslúžil aj ako zbraň. 🙂

   

Na zadnej strane môžete vidieť podsvietené logo ako aj na predchodcovi, novinka je bodkovaný trojuholník s nápismi ROG, aké poznáte zo základných dosiek a iných produktov ROG. Ide len o vizuálny efekt, guľôčky ani písmo nie sú vyrezané do veka. Hmotnosť 2720 gramov patrí medzi tie vyššie, čo je vzhľadom na väčšie rozmery a 17-palcovú obrazovku pochopiteľné. Treba však poznamenať, že Scar je ťažší než dvojdisplejový Zephyrus Duo a to už je čo povedať.

Portová výbava je solídnu, hoci pri prvom pohľade na obe bočné strany sa môže zdať opak. Pravý bok má totiž iba otvor pre Keystone a nič viac. Na ľavom je aspoň dvojica 5 Gb konektorov USB-A a audio jack. Absencia portov na pravom boku dáva zmysel pri používaní myši, kedy by vám príslušenstvo pripojené na pravom boku zavadzalo.

Ďalšie porty nájdete na zadnej strane, kde je dvojica USB, pričom jeden je opäť 5 Gb typu A a druhý 10 Gb typu C s DisplayPort 1.4 aj nabíjaním. Nechýba HDMI 2.0b, Ethernet a napájací konektor. Vzhľadom na použitie procesoru AMD tu chýba Thunderbolt, ktorý by som ináč v tejto cenovej kategórii očakával. Ak ma však pamäť neklame, ani predchodca s Intelom TB3 nemal, takže vlastne ani nejde o krok späť.

Vzadu vidieť len masívne otvory chladiaceho systému a posunutie pántov displeja dopredu.

Veko displeja ponúka výstupok pre ľahšie otváranie. Notebook tak poľahky otvoríte jedným prstom.

   

Pohľad zhora vám znova ukáže čierne veko so sivou dvojfarebnou portovou časťou. Zaujímavejšia je ale spodná časť, kde môžete vidieť kombináciu viacerých farieb aj materiálov. Sivá časť je prekvapivo gumová a rovnako aj čierne výstupky sú gumené. Notebook tak drží na stole ako prikovaný. Chválim použitie krížových skrutiek, ktoré uľahčujú prístup ku komponentom.

   

Na čo si treba dať pozor pri otváraní notebooku je dvojica káblov vedúca z RGB LED v rohoch spodného krytu k základnej doske. Dávajte pozor, aby ste ich nepretrhli, ináč prídete o pestrofarebnú šou, ktorú notebook ponúka. Na obrázku nižšie môžete vidieť, ako káble vedú z oboch rohov.

Po odobraní spodného krytu sa dostávate ku komponentom. Hoci je prístup do vnútra notebooku o čosi sťažený, stále ide o lepšie riešenie ako prvé Zephyrusy, kde ste museli demontovať klávesnicu, aby ste sa dostali ku komponentom.

Testovaná konfigurácia predstavuje vyšší modelový rad, no nejde o úplný topmodel. Najväčšie lákadlá sú novinky v podobe CPU a GPU, konkrétne 8-jadrový Ryzen 7 5800H so základným taktom 3,2 GHz a maximálnym boostom na 4,4 GHz. V ponuke by mala byť aj konfigurácia s výkonnejším Ryzen 9 5900HX s taktom až 4,6 GHz, na rozdiely medzi týmito procesormi v praxi sa však budeme musieť pozrieť niekedy neskôr. V prípade grafiky ide pre zmenu o top model, teda GeForce RTX 3080 v mobilnej verzii s až 16 GB VRAM a TDP nastaveným na 115 W. Práve TDP bude pri novej generácii notebookov veľmi dôležitý údaj, nakoľko sa môže stať, že 3070 s vyšším TDP porazí 3080 so základnou hodnotou 80 W. Preto pri každom teste budeme uvádzať aj TDP grafiky. Zaujímavosťou je tiež až 16 GB VRAM, čo pri RTX 3080 je jedna z dvoch konfigurácií, s akými budú notebooky ponúkané. Druhá je 8 GB a bude preto zaujímavé sledovať, v akých notebookoch sa budú objavovať ktoré verzie tejto grafiky. Späť k SCAR. V ňom môžete okrem RTX 3080 mať aj 3070 s 8 GB VRAM. Ďalej testovaný kúsok ponúka 32 GB 3200 MHz RAM a 1 TB PCIe NVMe SSD. Oba tieto komponenty si je možné svojpomocne vylepšiť. Operačná pamäť sa dá rozšíriť až na 64 GB a úložisko rozšíriť druhým voľným slotom M.2. Pod prvým slotom M.2 nájdete aj WiFi kartu, ktorá už podporuje WiFi 6 802.11 ax, takže tak skoro ju nebudete potrebovať meniť.

Zaujímavý údaj je, že pre CPU je dedikovaných 5 fáz VRM a grafika ich má až 7. Okrem toho si pozornosť zaslúži aj chladenie, ktoré výrobca rozhodne nepodcenil, práve naopak. Opäť sa tak stretávame s použitím tekutého kovu od Thermal Grizzly, ktorý výrazne znižuje teploty CPU a to až o 16 stupňov Celzia.

Vylepšené boli aj ventilátory Arc Flow, ktoré majú teraz 84 lopatiek a údajne zvýšili prietok vzduchu o 35 % na CPU a 21 % na GPU, zatiaľ čo majú o 3 dBA menšiu hlučnosť ako predchádzajúca verzia. Unikátnym detailom je variabilná šírka nožov, ktoré sú pri základni len 0.1 mm hrubé a smerom k okraju sa postupne rozširujú. Vďaka tomu dokážu vháňať viac vzduchu. Zakončenia ventilátorov zase zamedzujú vzduchovým turbulenciám a usmerňujú vzduch v pravidelnom vzore, vďaka čomu je chladenie opäť o niečo tichšie. Ďalšie technológie, ktoré ventilátory podporujú sú Self-Cleaning Cooling 2.0, vďaka ktorému sa nebude ukladať prach vnútri ventilátora a 0 dB Technology, ktorú poznáte predovšetkým z grafických kariet, teda vypnutie ventilátorov, pokiaľ sú teploty v norme. Notebook tak dokáže byť úplne tichý, čo pri herných notebookoch bolo donedávna utópia.

  

Zmenami rovnako prešili aj heatsinky, ktoré majú tenšie 0.1 mm rebrá a dokážu odviesť až o 13 % viac tepla. Určite tomu pomáha fakt, že sú v notebooku až štyri, teda po oboch bokoch a dva vzadu. Takisto tu nájdeme 6 medených heatpipe. Na chladení výrobca nešetril, bude teda zaujímavé sledovať, aké výsledky dosiahneme v testoch a priebehoch výkonu.

Otvorenie veka je možné len do cca 150 stupňov, škoda že sa pánty neotvárajú až do priameho uhla, teda do úplnej roviny so základňou, čo je moja obľúbená funkcia, ktorá ale pri herných notebookoch nebýva úplne bežná.

Než prejdem ku klávesnici, musím sa zmieniť o základni. Tu vidieť zaujímavú dizajnovú zmenu v podobe priehľadnej pravej časti, čo rozhodne púta pozornosť. Naopak zvyšok základne je čierny a ide o príjemný soft-touch materiál. Čo ma však nepotešilo je, že sa veľmi špiní a je to hotový magnet na odtlačky. Neviem teda, či to bola zrovna najlepšia voľba.

Klávesnicu pokladám za jednu z najzaujímavejších častí notebooku. Ide totiž o opticko-mechanickú klávesnicu, ktorá má uspokojujúce kliknutie a zároveň ponúka bleskovú reakčnú dobu len 0,2 ms (teda aspoň podľa slov výrobcu). Bežne mechanické klávesnice pri tom mávajú 5 ms. Dĺžka chodu klávesu je 1,9 mm a kliknutie na konci je naozaj parádne. Presne takto si predstavujem klávesnicu v hernom notebooku. Ide pravdepodobne o najlepšiu klávesnicu akú som skúšal a v tomto ohľade dokonca lepšiu než ponúkajú Legiony. Je však jedna oblasť, kde mám trochu výhrady a tou je rozloženie. Chválim dedikované funkčné tlačidlá v hornej časti ako aj ovládanie všetkých aspektov podsvietenia či už displeja alebo RGB a rovnako prepínanie režimov výkonu. Dobré sú tiež veľké šípky. Čo sa mi nepozdávalo je posunutie numerickej časti o jeden rad nahor, na čo si treba zvyknúť a pri mojom krátkom testovaní to spôsobovalo, že som stláčal vždy o rad nižšie číslo. A ako ma už poznáte, chcel by som dvojriadkový enter. 🙂

Touchpad je pri herných notebookoch menej používaný ako pri ultrabookoch či pracovných modeloch, stále však predstavuje dôležitú súčasť dojmov z používania. V tejto oblasti SCAR 17 príjemne prekvapil jednak prechodom z fyzických plastových tlačidiel na plne sklenený touchpad s integrovanými pravým a ľavým tlačidlom, ale aj až o 85 % väčšou plochou oproti predchodcovi. Tieto zmeny rozhodne chválim. K responzivite a trackovaniu výhrady nemám.

Podobne ako Zephyrus Duo, ani nový SCAR neponúka prednú kameru, čo v dnešnej pandemickej situácii a trende home office nie je práve ideálne. Našťastie po vzore Dua aj SCAR ponúka v balení externú kameru GC21.

Tú však musíte pripojiť cez USB, ideálne asi do toho na zadnej strane. Kvalitou je výrazne lepšia než akákoľvek iná notebooková vstavaná kamera, takže tento aspekt chválim. Problém je tak asi len portabilita a nutnosť montáže a demontáže kamery, vždy keď potrebujete notebook niekde preniesť.

   

Čo ma trochu sklamalo je, že na notebooku nenájdete žiadne biometrické zabezpečenie. Aspoň čítačku odtlačkov po vzore G14 by som privítal.

Neodmysliteľnou súčasťou SCAR 17 je RGB podsvietenie, ktoré sa nachádza prakticky všade.

Vzadu svieti logo a pásik vo výreze veka displeja, vpredu zase klávesnica aj veľký pás v v prednej časti základne, ktorý sme si už spomínali pri pohľade na komponenty.

Ďalší zaujímavý dizajnový aspekt sú vymeniteľné kryty s názvom Armoury Cap. V balení nájdete tri verzie a cieľom je, aby ste si mohli vytlačiť na 3D tlačiarni vlastné a takýmto štýlom prispôsobovať notebook k svojmu obrazu.

Reproduktory pozostávajú z dvojice 2 W a dvojice 4 W modulov. Po dlhej dobe tak ide o pomerne dobre znejúci herný notebook, ktorý v tomto aspekte rozhodne vystupuje z radu. Reproduktory tiež podporujú Dolby Atmos a viete si ich prispôsobiť cez príslušnú aplikáciu.

Notebook je vybavený 90 Wh batériou, čo je pomerne veľký skok z 66 Wh u predchádzajúceho modelu. Napriek tomu by som tu očakával maximálnych 99 Wh, ktoré sú povolené leteckými úradmi a v praxi tak ide o najväčšiu hodnotu, akú v notebookoch uvidíte. Už sme tu totiž mali aj menšie notebooky s touto kapacitou a SCAR 17 rozhodne nie je malý notebook, kde by sa tých pár Wh na viac nezmestilo. Napriek tomu chválim výrazné zväčšenie oproti predchodcovi.

   

K notebooku dostanete 240 W nabíjačku, ktorá je o čosi menšia ako 280 W verzia pri predchodcovi. Vďaka rýchlemu nabíjaniu ste po pol hodine na 50 %, hodina stačí na 86 % a plné nabite trvá asi hodinu a pol. Na cesty však ide stále o nepraktické riešenie a v balení preto nájdete aj 100 W USB-C adaptér s Power delivery, ktorý tiež môžete použiť na nabíjanie notebooku. Kompaktnejšie rozmery a nižšiu hmotnosť určite oceníte v prípadoch, kedy nepotrebujete využívať plný výkon procesor a grafiky. V praxi tak môžete mať 240 W adaptér doma pre hranie hier a na cesty si so sebou nosiť menší 100 W. Toto riešenie sa mi veľmi páči a výrobcu zaň chválim.

Výrobca udáva, že by notebook mohol zvládnuť aj vyše 10 hodín používania, či už pri prehliadaní internetu alebo prehrávaní videí. Náš náročný YouTube test tieto hodnoty veľmi nepotvrdil, vzhľadom na to, že notebook vydržal len 4 hodiny a 49 minút. To je menej ako Zephyrus G14 s 6 hodinami a 13 minútami či naposledy testovaný Legion 5 so 7  hodinami a 44 minútami. Dôvodom bude zrejme predovšetkým 300 Hz displej výrazne väčších rozmerov, prípade množstvo podsvietenia RGB a pod. Viem si však predstaviť, že výdrž bude po odladení ovládačov a ovládacích softvérov časom lepšia. Predsa len sme notebook testovali pred zahájením reálneho predaja a vieme ako to býva s ovládačmi prakticky všetkého hardvéru, keď testujeme niečo takto skoro. Tak či onak, hanba to žiadna nie je a 5 hodín na herný notebook s vysokým výkonom a veľkým displejom je rozhodne úctyhodná hodnota.

Asus s herným portfóliom notebookov tento rok spravil veľmi odvážny a pomerne prekvapivý krok. Vo veľkom prešiel na procesory Ryzen 5000 a skombinoval ich s novými mobilnými grafikami GeForce RTX 3000. Nový ROG Strix SCAR 17 je tak prvým pohľadom na novú etapu mobilného hrania a to hneď v najvyššej konfigurácii s ôsmimi procesorovými jadrami a 16-gigabajtovou RTX 3080.

Metodika testovania

Notebook sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov.

Testy zahŕňajú syntetické benchmarky na porovnanie výkonu procesora aj grafickej karty. Meriame tiež rýchlosť úložísk, výdrž batérie, rýchlosť nabíjania a výkon v hrách. Cieľom je tak otestovať notebooky a desktopy v rôznych scenároch a spraviť si komplexný prehľad o ich výkone a prevádzkových vlastnostiach.

Asus s herným portfóliom notebookov tento rok spravil veľmi odvážny a pomerne prekvapivý krok. Vo veľkom prešiel na procesory Ryzen 5000 a skombinoval ich s novými mobilnými grafikami GeForce RTX 3000. Nový ROG Strix SCAR 17 je tak prvým pohľadom na novú etapu mobilného hrania a to hneď v najvyššej konfigurácii s ôsmimi procesorovými jadrami a 16-gigabajtovou RTX 3080.

Gamut, jas a odchýlka

Obrazové vlastnosti displeja sme odmerali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej je pri herných notebookoch jednou z kľúčových vlastností pre plnohodnotný zážitok na cestách. Nová generácia notebookov prináša aj nové možnosti výberu displejov. Testovaný kúsok má 300 Hz Full HD 3ms matný IPS s Adaptive Sync, 300 nit + jasom a 100 % pokrytím sRGB. V ponuke by mali byť aj ešte rýchlejší 360 Hz model a naopak pomalší 165 Hz kúsok s QHD rozlíšením. Vzhľadom na veľkosť displeja by som odporučil siahnuť práve po rozlíšení QHD.

Parametre udávané výrobcom sa nám viac menej potvrdili. 100 % sRGB, 82 % AdobeRGB, 86 % DCI-P3 a 79 % NTSC sú veľmi dobré hodnoty na to, že sa pozeráme na herný 300 Hz panel. Gamma 2,2 s miernou odchýlkou a jas 313 nitov sú tiež úctyhodné hodnoty. Skvelá je aj priemerná farebná odchýlka Delta-E s hodnotou 1,33.

Mierne horšia je uniformita farieb aj podsvietenie, kde vidíme v dolnej polovici displej odchýlku v oranžovom pásme.

Profily zobrazenia si viete prispôsobiť v aplikácii Armoury Crate v sekcii Game Visual.

Asus s herným portfóliom notebookov tento rok spravil veľmi odvážny a pomerne prekvapivý krok. Vo veľkom prešiel na procesory Ryzen 5000 a skombinoval ich s novými mobilnými grafikami GeForce RTX 3000. Nový ROG Strix SCAR 17 je tak prvým pohľadom na novú etapu mobilného hrania a to hneď v najvyššej konfigurácii s ôsmimi procesorovými jadrami a 16-gigabajtovou RTX 3080.

Rendering, Geekbench

SCAR 17 je prvým notebookom s novou generáciou Ryzen 5000 a RTX 3000 v našich testoch. Bude zaujímavé sledovať, aký výkon ponúknu nové komponenty v porovnaní s množstvom predchádzajúcich modelov, či už ide o Ryzen 4000 a Intel 10.generácie alebo RTX 2000 a ich Super verzie. Primárne budeme porovnávať s ROG Zephyrus Duo/G14 a Legion 5/7i v oblasti notebookov, ale aj s desktopom HAL3000 Alfa Gamer Pro, ktorý má desktopové verzie nových komponentov.


Začnime tradične Cinebench R15 pre prvý pohľad na surový výkon procesora. 5800H prekvapuje single-core výkonom, ktorý poráža všetky doteraz namerané notebooky. Mobilným Ryzenom 4900HS a 4800H naložil 26 a 21 %, no ani Intel s modelmi i7-10875H a i9-10980HK nestačí a stráca 14 %. HAL3000 s desktopovým 5600X je ešte o 11 % rýchlejší, ale podstatná je práve dominancia nových Ryzenov, čo bolo doteraz len utópiou v single core testoch. Multicore už taký prekvapivý výsledok neprináša, keďže sa dalo očakávať, že tu bude Ryzen na popredných priečkach. G14 tak zaostáva o 33 % a nedávno testovaný Legion 5 s 4800H o 11 %. Intel notebooky tiež zaostávajú od 20-30 %. Rovnako zaostáva aj desktop HAL3000, keďže 5600X je len šesťjadro.



Novší Cinebench R20 ukazuje prakticky zhodné výsledky a teda druhé miesto v SC za HAL3000 AGP a taktiež druhé miesto v MC za HAL3000 MČR 2020 Ultimate s 12-jadrovým 3900X.



V novom R23 nemáme ešte dostatok údajov, postupne sa nám však tabuľka napĺňa. Vidíme, že single-core výkon je o chlp slabší ako pri nových Tiger Lake procesoroch 11. generácie, no rozdiel oproti predchodcovi 4800H v Legion 5 je 13 %. V multi-core už vidíme prvenstvo SCAR 17 o 11 % pred Legionom.


Praktické testy Blender a POV-Ray ukazujú podobne dobré výsledky vďaka vysokému viacjadrovému výkonu. V POV-Ray tak SCAR 17 obsadil druhé miesto pred Legion 5 s náskokom 10 % a G14 nadelil 32 %. Intel notebooky zaostávajú o 14–70 %. V Blenderi už Legion stráca len 5 % , naopak sa strata G14 ešte zväčšila a to na 36 %.








Výsledky single-core v Geekbench 3–5 ukazujú stabilný nárast výkonu proti Legion 5 s 4800H o 12/16/16 % a oproti 4900HS v G14 o 14/19/18 %. V Multicore je Legion 5 pomerne blízko výkonovo s hodnotami 1/7/-3 %, teda v GB5 dokonca poráža SCAR 17 o 3 %. Naopak, G14 v multicore testoch zaostáva ešte o niečo viac 24/25/10 %.

Compute test grafiky ukazujú prvé porovnanie RTX 3080 s 2080 Super a 2070 Super. Zephyrus Duo s 2080S stráca 44/27 %, Legion 7i s 2070S 51/61 %. Uvidíme, či sa podobné výsledky potvrdia aj v hrách.

Asus s herným portfóliom notebookov tento rok spravil veľmi odvážny a pomerne prekvapivý krok. Vo veľkom prešiel na procesory Ryzen 5000 a skombinoval ich s novými mobilnými grafikami GeForce RTX 3000. Nový ROG Strix SCAR 17 je tak prvým pohľadom na novú etapu mobilného hrania a to hneď v najvyššej konfigurácii s ôsmimi procesorovými jadrami a 16-gigabajtovou RTX 3080.

3D/PC Mark a Unigine Heaven/Superposition

Na výsledok PCMark tradične vplýva viac výkon procesora ako grafiky, vidíme teda Legion 7i s 10 % stratou, Zephyrus Duo s 21 % a Legion 5 s 24 %. G14 zaostáva až o 34 %. Na druhej strane SCAR 17 chýba na HAL3000 8% výkonu.




Herne orientované 3DMark Firestrike, Time Spy a Sky Diver nám ukážu prvý komplexný pohľad na výkon RTX 3080 v mobilnej verzii. Zephyrus Duo s 2080S Max-Q zaostáva o 26/26/39 %, Legion 7i s 2070S Max-Q o 39/37/-1 %. Najbližšie má SCAR 17 naposledy testovanému HAL3000 s RTX 3060 Ti, kde vidíme rozdiely -3/2/-27 %.






Výkon závislý od RT jadier ukazuje cca 25-30 % náskok pred Zephyrus Duo a Legion 7 so stratou cca 45 %. Najbližšie je opäť HAL3000 so stratou 3-5 %



Do 3DMarku pribudli nové testy, ktoré budeme do budúcna tiež používať. Wild Life nám ukazuje, ako SCAR 17 poráža všetky doteraz testované notebooky a nestačí len na desktop HAL3000. V teste raytracingu však ho však poráža o 13 %.



Herné testy Unigine Heaven opäť ukazujú vysoký výkon mobilnej RTX 3080, ktorá vo Full HD aj QHD poráža RTX 2080 Super aj RTX 3060 Ti v desktopových verziách. Konkurenčné notebooky potom zaostávajú o 20-40 % v prípade mobilných 2080S a 2070S.



Posledné grafické testy Unigine Superposition na situácii nič nemenia. SCAR 17 je o 3-5 rýchlejší ako HAL3000, Zephyrus Duo zaostáva o 30 % a Legion 7i až o 50 %.

Asus s herným portfóliom notebookov tento rok spravil veľmi odvážny a pomerne prekvapivý krok. Vo veľkom prešiel na procesory Ryzen 5000 a skombinoval ich s novými mobilnými grafikami GeForce RTX 3000. Nový ROG Strix SCAR 17 je tak prvým pohľadom na novú etapu mobilného hrania a to hneď v najvyššej konfigurácii s ôsmimi procesorovými jadrami a 16-gigabajtovou RTX 3080.

Herné testy – dedikovaná grafika

Najzaujímavejšou časťou pre každého hráča sú bezpochyby herné testy, kde nás bude zaujímať, aký výkon ponúka GTX 1650 Ti vo Full HD. Podľa predchádzajúcich výsledkov v syntetických testoch to však vyzerá tak, že na ultra detaily to nebude úplne vhodné.



V GTA vidíme, že SCAR 17 zaostáva za HAL3000 o 10 % a na Zephyrus Duo mu chýba 16. Naopak poráža Legion 7i o 34 %.




Vo Far Cry má SCAR a Legion takmer zhodný výsledok. HAL3000 dosahuje o 30 % vyššie FPS, naopak Zephyrus v tomto teste stráca 12 %.




AC Odyssey je náročný test a SCAR sa tu dorovnal na hranicu HAL3000 a vzdialil o 21-28 % pred Zephyrusom a Legionom.




Novým testovaným titulom je AC Valhalla, kde je opäť len jednotkový rozdiel medzi HAL3000 a SCAR. Legion zaostáva o 16 %.



Situácia je v SOTTR opäť rozdielna s 30 % stratou na HAL3000, ale cca 10 % náskokom pred Zephyrusom aj Legionom.




Metro je veľmi náročný titul a nová RTX 3080 tu ukazuje svoje prednosti. SCAR 17 tak poráža všetkých konkurentov vrátane desktopu HAL3000. Ten zaostáva o 3 %, Zephyrus o 27 a Legion o 41.




Po zapnutí ray tracingu v Metre sa strata Zephyrusu navýšila na 33 % a pri Legione až na 52 %.




Ďalším novým herným testom je Dirt 5, kde SCAR nestíha za desktopom o 11 %, ale Legionu nadelil 40 %.

Asus s herným portfóliom notebookov tento rok spravil veľmi odvážny a pomerne prekvapivý krok. Vo veľkom prešiel na procesory Ryzen 5000 a skombinoval ich s novými mobilnými grafikami GeForce RTX 3000. Nový ROG Strix SCAR 17 je tak prvým pohľadom na novú etapu mobilného hrania a to hneď v najvyššej konfigurácii s ôsmimi procesorovými jadrami a 16-gigabajtovou RTX 3080.

Šifrovanie, kódovanie


V šifrovaní aj dešifrovaní sú rozdiely v jednotkách percenta a všetky hodnoty okolo 10 GBps.


Práca s videami v h264 je prakticky zhodná s 4800H v Legion 5, no pri h265 už novší čip dosahuje o 11 % lepší výsledok.

Asus s herným portfóliom notebookov tento rok spravil veľmi odvážny a pomerne prekvapivý krok. Vo veľkom prešiel na procesory Ryzen 5000 a skombinoval ich s novými mobilnými grafikami GeForce RTX 3000. Nový ROG Strix SCAR 17 je tak prvým pohľadom na novú etapu mobilného hrania a to hneď v najvyššej konfigurácii s ôsmimi procesorovými jadrami a 16-gigabajtovou RTX 3080.

Testy pamätí a disku




Solídne výsledky vidíme aj pri teste pamätí, kde sú opäť len jednotkové rozdiely. Latencia je žiaľ v tomto prípade na poslednom mieste z porovnávaných modelov.


Rýchlosť SSD môžem pochváliť. Ide o najrýchlejšie namerané čítanie pri jednodiskovej konfigurácii a zápis patrí tiež medzi vrchné priečky.

Asus s herným portfóliom notebookov tento rok spravil veľmi odvážny a pomerne prekvapivý krok. Vo veľkom prešiel na procesory Ryzen 5000 a skombinoval ich s novými mobilnými grafikami GeForce RTX 3000. Nový ROG Strix SCAR 17 je tak prvým pohľadom na novú etapu mobilného hrania a to hneď v najvyššej konfigurácii s ôsmimi procesorovými jadrami a 16-gigabajtovou RTX 3080.

Zahrievanie a výdrž na batériu


Maximálne teploty CPU s hodnotou 98 stupňov sa nijako extra neodlišujú od konkurencie, najhoršie z porovnávaných kúskov dopadol Zephyrus G14 102 °C. Ide však o maximálnu nameranú hodnotu naprieč testami, teda hodnoty, ktoré sú väčšinou výsledkom prudkého zvýšenia výkonu a následne o niečo klesnú. Rovnako je na tom aj grafika s hodnotou 82 °C, čo je pre zmenu najvyššia nameraná hodnota.

Na detailnejší rozbor sa pozrieme pri porovnaní režimov a rozšírených testoch Blenderu. Zaujímať nás to bude hlavne kvôli výsledkom testov renderingu ale aj grafických a herných benchmarkov.

Výdrž batérie je vzhľadom na veľký 300 Hz displej pomerne dobrá s hodnotou takmer 5 hodín, čím o chlp poráža Legion 7i a zaraďuje sa tesne za Zephyrus M15. Na G14 ani Legion 5 to nestačí, no opäť treba zvážiť, aké komponenty SCAR 17 ponúka a ani G14, ani Legion 5 mu výkonom konkurovať nemôžu.

Asus s herným portfóliom notebookov tento rok spravil veľmi odvážny a pomerne prekvapivý krok. Vo veľkom prešiel na procesory Ryzen 5000 a skombinoval ich s novými mobilnými grafikami GeForce RTX 3000. Nový ROG Strix SCAR 17 je tak prvým pohľadom na novú etapu mobilného hrania a to hneď v najvyššej konfigurácii s ôsmimi procesorovými jadrami a 16-gigabajtovou RTX 3080.

Blender – porovnanie CPU a GPU

Zavádzame nový typ testu, v ktorom vám chceme ukázať rozdiely medzi renderom na CPU a GPU a zároveň sa bližšie pozrieť na termálny manažment, takty a spotrebu v praxi a nie len maximálne či priemerné hodnoty ako v predchádzajúcich stránkach.

Porovnávame teda priebeh testu BMW v najnovšej verzii Blenderu, kde okrem klasického CPU a GPU renderu za použitia CUDA máme možnosť použiť aj novinku Nvidia OptiX, ktorá využíva nové hardvérové prostriedky grafických kariet RTX. Zatiaľ, čo CUDA pracuje so shadermi, tak OptiX na urýchľovanie používa aj RT jadrá a jadrá tensor. Takéto komplexnejšie zapojenie výpočtových jednotiek prináša vyšší výkon a aj efektivita je na lepšej úrovni. Aplikačná podpora je pritom už pomerne slušná a obsiahla. Prehľad editorov, ktoré API Optix podporuje, si môžete pozrieť na stránkach Nvidie. Nvidia to s týmto rozhraním myslí vážne a už nejaký čas vyvíja popri herných ovládačoch aj „štúdiové“, ktoré sú lepšie a rýchlejšie optimalizované pre zmeny v podporovaných aplikáciách.

V prvom grafe sa pozeráte na vývoj taktov procesora v priebehu renderu. Klasický režim CPU si pekne drží takty okolo hranice 4 GHz a v čase vidíme len mierny pokles, čo sa nedá povedať o väčšine ostatných notebookov. Pri kombinovanej záťaži v CUDA režime vídíme pomalší nábeh ale dosiahnutie rovnakých 4 GHz na krátku chvíľu, než test skončí.  Pri OptiX procesor nie je vyťažený, preto vidíme pohyby okolo základnej 3,2 GHz frekvencie.

Spotreba CPU Package ukazuje, že CPU režim v plnom zaťažení berie 80 W, bez akýchkoľvek prepadov. CUDA tiež dosiahne hranicu 80 W a potom klesá po ukončení renderu. OptiX sa pohybuje na úrovni 15-17 W.

Veľmi dôležitý je graf teploty procesora. Maximálne zaťaženie procesora sa odráža v teplotách od 90-95 °C, no nijako sa to neprejavuje na taktoch, čo znamená, že sme bez problémov v medziach chladiaceho systému. Pri CUDA vidíme veľký skok k 100 stupňom, ale následne rýchly pokles, keďže test skončil. OptiX neprekročí 70 stupňovú hranicu.

Zaťaženie grafiky v CPU režime je prakticky minimálne, naopak v CUDA aj OptiX môžete vidieť plné vyťaženie.

Takty v CPU sú samozrejme na minime, keďže sa dedikovaná grafika nevyužíva. Pri OptiX zase vidíme rovnú čiaru na hodnote 1860 MHz, čo bude maximum, na akom vie grafika operovať. CUDA režim má takty okolo 1500 MHz vzhľadom na kombinovanú záťaž CPU a GPU.

Zaujímavé rozdiely vidíme v spotreba grafiky, kde OptiX dosahuje okolo 100 W a CUDA až 120 v maximálnom bode. V CPU režime je spotreba prakticky nulová.

Na záver pohľad na teploty GPU. Pri CPU je viditeľná stúpajúca čiara od 40 do 49 stupňov. V CUDA pracuje veľká časť čipu a preto teplota stúpa k 60 stupňov Celzia. Opäť ale vidíme, že v kombinovanom CUDA režime je teplota vyššia, čo zodpovedá aj vyššej spotrebe v predchádzajúcom grafe. V tomto režime sa teda dostávame takmer k 70 °C.

Tak ako vždy, aj teraz môžeme pozorovať rozdiely medzi jednotlivými režimami renderovania v Blenderi. Začneme najpomalším, čo je CPU režim. Doteraz sme najlepší výsledok namerali pri Legion 5 s 4800H, teda predchodcom 5800H, ktorý je v testovanom SCAR 17. Legion mal 209 sekúnd a teda SCAR ho s 201 poráža a je nový kráľom CPU renderu. Pri akcelerázii grafikou dosahujeme najlepšie časy, aké sme v tomto teste namerali. V CUDA režime teda 33 sekúnd a OptiX len 25. Doterazjšie namerané časy bývali okolo 42-47 s v OptiX a okolo 60-65 s v CUDA.

Asus s herným portfóliom notebookov tento rok spravil veľmi odvážny a pomerne prekvapivý krok. Vo veľkom prešiel na procesory Ryzen 5000 a skombinoval ich s novými mobilnými grafikami GeForce RTX 3000. Nový ROG Strix SCAR 17 je tak prvým pohľadom na novú etapu mobilného hrania a to hneď v najvyššej konfigurácii s ôsmimi procesorovými jadrami a 16-gigabajtovou RTX 3080.

Režimy výkonu

Notebook ponúka v Armour Crate možnosť vybrať si z režimov výkonu Turbo, Performance a Silent.

Všetky testy boli robené v režime Turbo, no stojí za to sa pozrieť, aké rozdiely jednotlivé režimy ponúkajú. Porovnávame preto priebehy výkonu v kombinovanej záťaži pomocou 3DMarku v benchmarku Fire Strike.

Takty procesora počas testu ukazujú, že Turbo a Performance sa výrazne nelíšia, naopak Silent je vždy o pár stoviek MHz nižšie.

Podobný trend ukazuje aj krivka spotreby, teda Performance a Turbo sú takmer zhodné zatiaľ čo Silent má konštantne nižšiu spotrebu.

Zaujímavý je priebeh teplôt, kde Silent kvôli nižším taktom aj spotrebe dosahuje nižšie teploty, čo je logické. Čo je však zaujímavejšie je rozdiel medzi Turbo a Performance, kde Turbo má lepšie čísla, čo bude zrejme zapríčinené agresívnejšou krivkou ventilátorov.

Ako je na tom grafika? Žiadne rozdiely v záťaži ako pri Blenderi nevidieť, grafika teda pracuje vždy naplno, teda až na dve odchýlky pri Silent režime, kde v druhej polovici testu nedosahuje maximálne vyťaženie ako zvyšné dva režimy.

Takty grafiky opäť ukazujú zaujímavé rozdiely medzi jednotlivými režimami. Silent má výrazne nižšie, až polovičné takty oproti zvyšným dvom režimom. Ďalší zaujímavý poznatok je, že Turbo má stále o kúsok vyššie takty ako Performance.

Rovnaká situácia je aj pri spotrebe grafiky, opäť približne polovičná spotreba pri Silent režime a máličko vyššia v Turbo oproti Performance.

Pri teplotách grafiky vidíme podobný scenár ako pri teplotách procesora. Vzhľadom na nižšie takty a spotrebu v Silent režime sú aj teploty nižšie. Turbo ponúka opäť lepšie výsledky ako Performance, za čo bude opäť zrejme zodpovedný profil ventilátorov.

Očakávania podľa priebehu grafov sú nasledovné: rozdiel medzi Turbo a performance bude minimálny, naopak Silent bude zaostávať asi aj o polovicu. To sa viac menej potvrdilo aj na výslednom skóre. Iba 3 % rozdiel medzi Turbo a Performance je zanedbateľný, hoci vyššia hlučnosť je odmenou za nižšie teploty. Silent zaostáva dokonca viac, než som očakával a to o 70-75 %.


Asus s herným portfóliom notebookov tento rok spravil veľmi odvážny a pomerne prekvapivý krok. Vo veľkom prešiel na procesory Ryzen 5000 a skombinoval ich s novými mobilnými grafikami GeForce RTX 3000. Nový ROG Strix SCAR 17 je tak prvým pohľadom na novú etapu mobilného hrania a to hneď v najvyššej konfigurácii s ôsmimi procesorovými jadrami a 16-gigabajtovou RTX 3080.

MyAsus

Na ovládanie nastavení slúži už známa aplikácia MyAsus.

Nachádzajú sa tu základné informácie o notebooku, možnosti diagnostiky či aktualizácie ovládačov.

Aplikácia tiež slúži na ovládanie napájania, pre šetrenie batérie. Medzi ďalšie možnosti aplikácie patrí Link to MyAsus pre prepojenie počítača s vaším smartfónom. MyAsus je v tomto prípade obmedzený, čo sa týka funkčnosti, v porovnaní so ZenBookmi.

Armoury Crate

Dôvod je jednoduchý. SCAR je vybavený aj ďalšou aplikáciou a to Armoury Crate. Tá slúži na ovládanie herných aspektov notebooku.

Nájdete tu tak možnosť výberu režimov výkonu.

Taktiež si môžete prispôsobiť zobrazovanie na domácej ploche či prepojiť smartfón pre monitorovanie parametrov notebooku.

Monitorovať môžete vyťaženie jednotlivých komponentov či spravovať iGPU režim.

Nechýba samozrejme ovládanie RGB podsvietenia a synchronizácia s inými Aura zariadeniami. Vytvoriť si tiež môžete rôzne profily nastavení a prepojiť ich s konkrétnymi hrami.

V aplikácii tiež uvidíte odporúčané hry či softvér pre hráčov a rôzne iné ponuky.

Opäť si môžete prepojiť svoj účet a uložiť vaše nastavenia ako aj prepnúť tému aplikácie.

Ešte sme ale neskončili.

Musíme sa ešte pozrieť na jeden aspekt notebooku, ktorým je Keystone II.

Ide o maličký NFC kľúčik, ktorý sa dá vložiť do pravého boku notebooku. Slúži na ovládanie nastavení ako aj ukladanie profilov či vyvolanie rôznych akcií.

Viete si nastaviť, aby sa po vložení kľúča spustila zvuková aj RGB znelka. Následne môže kľúčik slúžiť na prepnutie výkonnostného režimu alebo spustenie konkrétnej aplikácie.

Takisto sa môže niečo udiať po jeho odpojení a to buď schovať všetky otvorené karty alebo zamknúť Windows účet. V neposlednom rade môže kľuč slúžiť ako šifrované úložisko dát.

Asus s herným portfóliom notebookov tento rok spravil veľmi odvážny a pomerne prekvapivý krok. Vo veľkom prešiel na procesory Ryzen 5000 a skombinoval ich s novými mobilnými grafikami GeForce RTX 3000. Nový ROG Strix SCAR 17 je tak prvým pohľadom na novú etapu mobilného hrania a to hneď v najvyššej konfigurácii s ôsmimi procesorovými jadrami a 16-gigabajtovou RTX 3080.

Hodnotenie

Strix SCAR 17 je v mojom ponímaní a aj vždy bol čiernym koňom hernej línie ROG. Napriek tomu, že nenesie meno Zephyrus, ktoré majú všetky top modely, ponúka špičkovú výbavu v ešte povedzme znesiteľnej cenovej kategórii. Hlavne ak porovnávame s takým Zephyrus Duo… 17-palcová verzia je tiež už tak trochu jednorožec, keďže väčšinu trhu tvoria 15-palcové notebooky, hoci sám poznám ľudí, ktorí práve väčšie modely vyhľadávajú. Výrobcovi väčšie rozmery umožňujú použiť lepší chladiaci systém a viac „žravé“ komponenty ako pri predchodcovi so 150 W RTX 2080 Super. Tentokrát však SCAR dostal „len“ 115 W verziu. Práve TDP nových grafík bude túto generáciu zohrávať veľkú rolu a na celkové hodnotenie pri prvej vzorke je ešte priskoro. Namerané výsledky však hovoria o tom, že SCAR si polepšil o cca 10-15 % pri CPU a GPU 10-30 % v závislosti od využitia. Spoločne ide teda o solídny nárast výkonu a príchod nových generácií oboch kľúčových komponentov naraz sa javí ako ideálny čas na upgrade.

SCAR 17 ponúka veľa pozitív ako rýchly displej, zaujímavú opticko-mechanickú klávesnicu, veľký touchpad, dostatok portov, netradičné dizajnové prvky s vymeniteľnými či priehľadnými časťami a RGB podsvietenie, za ktoré by sa nehanbil ani vianočný stromček. Chválim tiež aplikácie na ovládanie nastavení, funkčné režimy výkonu s reálnym dopadom na fungovanie, či zaujímavý prvok v podobe kľúčenky Keystone. Celkovo ponúka nový SCAR množstvo vylepšení, či už ide o chladenie, nabíjanie, batériu alebo menšie vonkajšie rozmery oproti predchodcovi.

Aby som však len nechválil, sú tu samozrejme aj oblasti, v ktorých by sa dal notebook ešte vylepšiť. Hlavným bodom je asi biometrické zabezpečenie, ktoré už napríklad Zephyrus G14 mala, ale novinka nie. Rovnako v dnešnej dobe je webkamera skoro nevyhnutnosť a aj keď síce v balení nájdete perfektnú externú kameru s lepším obrazom než ponúkne akýkoľvek iný notebook, stále by bola lepšia integrovaná. Pod displejom je kopec miesta a keby sa celý displej posunul v tele smerom nadol, určite by sa zmestila na horný okraj kamera, či dokonca 3D IR verzia s rozpoznaním tváre, akú majú ZenBooky. Potom by už ani čítačka odtlačkov nebola potrebná.

Moje osobné preferencie rozloženia klávesnice sú trochu v rozpore s tým, čo SCAR ponúka, no čo je objektívne je, že čierna oblasť okolo klávesnice a touchpadu sa veľmi špiní. Je príjemná na dotyk, no neustále čistenie od odtlačkov vás určite bude obťažovať. Neviem, či to teda bol najvhodnejší výber materiálu. Všetko toto sú však len také drobnosti a na funkčnej stránke nič nemenia. Pre záujemcov o 17-palcový herný notebook je tak nový SCAR 17 rozhodne zaujímavá voľba.

Asus ROG Strix SCAR 17 G733QS-HG034T
+ vysoký výkon procesora a stabilita v záťaži (10–15 % nárast oproti predchodcovi v SC aj MC)
+ nová generácia GPU s až 16 GB VRAM a o 10–30 % vyšší výkon
+ 300 Hz herný displej s dobrými farbami aj jasom
+ veľmi dobrá opticko-mechanická klávesnica
+ bohatá portová konektivita
+ kvalitné spracovanie, robustné telo, možnosti prispôsobiteľnosti a podsvietnie RGB na všetkých stranách
+ aplikácie na ovládanie nastavení, režimy výkonu a inovatívna integrácia Keystone
+ nadštandartné reproduktory
+ bohaté balenie s dvomi nabíjačkami
- chýba biometrické zabezpečenie
- absencia integrovanej kamery (externá v balení so skvelým obrazom)
- zvláštne posunutie numerickej časti klávesnice o riadok nahor – vyžaduje zvyk
- čierne okolie klávesnice sa veľmi špiní
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-746" as a base selector for example: #supsystic-table-746 { ... } #supsystic-table-746 tbody { ... } #supsystic-table-746 tbody tr { ... } */

Za poskytnutie hier na testovanie ďakujeme Spacebaru