Site icon HWCooling.net

Objevilo se SSD s chladičem z keramiky. Nový trend v pasivech?

T-Force Cardea Ceramic C440: první SSD s keramickým chladičem

Chlazení modulů M.2 se s příchodem NVMe SSD docela opodstatnilo, už jsme tu viděli leccos: kovové nálepky, heatpipe, vodní a dokonce aktivní chladiče* a často se dnes používají také chladiče, které jsou součástí desky. Firma Teamgroup z Tchaj-wanu teď opět přináší něco nového a zatím nevyzkoušeného: chladič SSD z tenkého keramického materiálu. Jak to bude fungovat v praxi, je zatím dost záhada.

Tato novinka se objevila na NVMe modulu Teamgroup T-Force Cardea Ceramic C440, což je další z řady prvogeneračních SSD s rozhraním PCI Express 4.0 ×4 založených na řadiči Phison E18 a navzájem asi dost podobných. Možná si vzpomenete, že už jsme psali o počinu stejné firmy nazvaném T-Force Cardea Zero Z440, který zase měl pro chlazení speciální nálepku/fólii z grafenu a mědi, také tedy dost experimentoval. Vypadá to, že nová T-Force Cardea Ceramic C440 je odlišnou verzí stejného SSD zase s dalším nezvyklým chladičem.

Na fotkách, které máme, není vidět celé PCB, ale okraje okolo chladiče vypadají identicky, takže C440 a Z440 asi budou mít stejný základ a pokud je stejný i firmware, asi i výkon: modul T-Force Cardea Ceramic C440 má dosahovat rychlosti čtení až 5000 MB/s a rychlosti zápisu až 4400 MB/s. V náhodném čtení a zápisu má dosahovat až 750 000 IOPS, lze mít kapacitu 1 nebo 2 TB. Oba moduly jsou asi cosi jako odlišené designové edice jednoho hardwaru.

T-Force Cardea Ceramic C440

Nejzajímavější je na tomto modulu tedy právě ten zvláštní keramický chladič (či by se možná dalo říct vložka). Toto SSD má místo běžného rozvaděče tepla na sobě destičku z keramického kompozitu, který má být normálně používaný v leteckém průmyslu. Co za technologii to přesně je, není bohužel uvedeno, ale použití na SSD je patentováno (tchajwanský patent číslo M595313). Díky keramice má SSD hezký bílý vzhled, který je opatřený zlatavým logem a nápisem.

Tento keramický chladič má podle marektingu údajně „excelentní“ schopnost odvodu tepla. Destička je tenká jen 1 mm, takže asi nebude mít velkou akumulační kapacitu. Jak by dopadla ve srovnání s měděným nebo hliníkovým stejně silným plíškem, těžko říct. Firma o chladiči bohužel uvádí jen nicneříkající charakteristicky (že je odolný proti vysoké teplotě a teplotnímu šoku, elektromagnetické interferenci, lehký, ekologický a dobře vypadající).

Je uvedeno, že snižuje teplotu o 18 %, pokud je ve skříni ventilátor. Čímž se doufejme míní, že v takovém případě zrychluje předávání tepla průvanu, ne že tuto změnu udělá sama přítomnost průvanu.

Keramické pasivy už mimo PC existují

Z uvedeného se nadá moc říct, zda je tato keramika opravdu zajímavý materiál (lepší než hliník) pro pasivy. Přiznám se, že jsem zatím nic podobného u počítačového chladiče neviděl, ale po chvilce hledání v Googlu zjistíte, že keramické pasivy se prodávají. Mimo jiné třeba pro Raspberry Pi, použití je ale širší. Měly by být k vidění třeba i u LED žárovek.

Keramický pasiv (Zdroj: Geekuino/OpenWRT Forum)

Jejich výhoda je v tom, že nevedou elektřinu. Také se u nich používá mikroporézní struktura, která má výrazně zvýšenou efektivní plochu povrchu (pro kontakt se vzduchem), což by mohlo skutečně zlepšovat odvod tepla z materiálu do vzduchu.

Pórovitý keramický pasiv (Zdroj: Taiwantrade/Jasico Applied Material)

Uvidíme, zda budeme někdy mít možnost tento druh chlazení otestovat.


* Viz: