SSD s integrovaným malým vodním chladičem! Ale hlavně na ozdobu

TeamGroup T-Force Cardea Liquid: akvárium na M.2 SSD

Chlazení SSD dostalo od rozšíření malých modulů M.2 mnoho podob, před nedávnem se například začaly objevovat chladiče s heatpipe. A vypadá to, že už nastupuje voda. Teď asi čekáte, že se objeví nějaký vodní blok, který umožní zapojit NVMe modul do custom okruhu, ale je to trošku jinak. Firma TeamGroup totiž přišla s SSD, které má kapalinové chlazení přímo integrované. Nepočítá ale s cirkulací, takže je to spíš kuriozita.

Toto SSD v provedení modulu M.2 se jmenuje TeamGroup T-Force Cardea Liquid. Místo klasického hliníkového pasivu má nádržku s kapalinou, která se může při zahřívání odpařovat a absorbovat teplo. Je ovšem uzavřená v akrylové nádržce na SSD a logicky má i celkem malý objem. Nejde tedy úplně o to, co byste označili jako vodní chladič, ale jen o něco jako už loni měly paměti Adata XPG Spectrix D80, také osazené podobnou uzavřenou nádržkou.

Přesto podle výrobce tato paráda má zlepšovat teploty SSD, a to prý až o 10 stupňů Celsia, protože v rámci nádržky pořád kapalina cirkuluje od teplejších částí k chladnějším. Cardea Liquid by mělo být poměrně výkonné SSD s řadičem Phison E12 (a 3D TLC NAND) a udávanými 450 000/400 000 IOPS v náhodném čtení a zápisu, sekvenční rychlosti mají být až 3400 MB/s ve čtení a 3000 MB/s při zápisu. Chlazení mu tedy určitě prospět může.

Teplotu zlepšuje, ale asi nijak výjimečně

Toto SSD bylo ukázáno už v červnu, nicméně teď ho web Guru3D zde otestoval a také zaznamenal teploty, které nás hlavně zajímají. Vypadá to, že toto chlazení přece jen funguje, ovšem avizovaných 10 stupňů rozdílu je přehnaných. V metodice Guru3D vyšla nejvyšší teplota při zátěži 58°C, což je o 6 stupňů méně než pro SSD Team Group MP34 (64°C), které by mělo mít prakticky stejné vnitřnosti, ale bez chladiče. Šest stupňů ovšem není zas tak mnoho a obyčejný hliníkový pasiv by pravděpodobně dokázal totéž, jestli ne lepší výsledek (Corsair MP600 pro PCI Express 4.0, který má pravděpodobně vyšší spotřebu, se se svým pasivem dostal jen na 55°C). Guru3D také vznáší námitku, že u tohoto chladiče může docházet k tomu, že po určité době se tepelná kapacita tekutiny saturuje a teplo bude naopak odcházet hůře, protože nádobka nemá nějaký vnější pasiv, kterému by dlouhodobě teplo odevzdávala, takže při setrvalé zátěži by možná účinnost chlazení klesla.

TeamGroup T-Force Cardea Liquid (foto z recenze Guru3D)

I bez ohledu na to je asi toto mini akvárium zbytečně překomplikovaná alternativa ke klasickému (a bezúdržbovému) pasivu. Hodnota je tu asi hlavně v té kuriozitě a zajímavějšímu vzhledu. Pokud máte v PC za sklem vystavený vodní okruh s modrým médiem v průhledných trubkách nebo hadicích, asi vám do toho bude malý akrylový chladič se podobnou zářivě barevnou šmoulovicí uvnitř bude sedět lépe než obyčejný žebrovaný pasiv. Technicky smysluplné by asi bylo použít spíš vapor chamber s žebrováním nahoře, ale tam by kapalina byl uzavřená uvnitř a nikdo by ji neviděl…

TeamGroup T-Force Cardea Liquid (foto z recenze Guru3D)

Mimochodem, nádržka není z výroby trvale uzavřená, závěr je šroubovací a počítá se s možností doplnit tekutinu, pokud by se jí část vypařila a ztratila se. Plastové „akvárko“ má dokonce na jedné stránce čárky pro míru, abyste mohli pohledově určit, kolik kapaliny uvnitř zůstává. V balení by měla být stříkačka a flakónek s náhradní kapalinou.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Cardea Zero: Stačí místo chladiče M.2 SSD měď a grafen v nálepce?

NVMe SSD s rozhraním PCI Express 4.0, momentálně založená na řadiči Phison E16, mají poměrně vysoké zátěžové spotřeby a většina jich také používá celkem velké pasivy (někdy dokonce s heatpipe). Team Group teď uvádí modul, který na to jde jinak – je to patrně první takovéto SSD prodávané holé bez pasivu. Chlazení má u něj zastat speciální nálepka s vrstvami mědi a grafenu fungující jako rozvaděč tepla. Celý článok „Cardea Zero: Stačí místo chladiče M.2 SSD měď a grafen v nálepce?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Intel přidává chladiče k M.2 Optane SSD 905P. Lze požádat zpětně

Už je to přes rok, co Intel vydal Optane SSD 905P, tedy SSD založené na nevolatilní paměti 3D XPoint výrazně lepší než NAND Flash, ve formě modulu M.2. Toto úložiště má ale dost velkou spotřebu. Intel ho tehdy prodával jako holý modul a je zajímavé, že až teď po roce změnil názor a tato SSD začíná vybavovat pasivem. Což je dobře, protože mají délku 110 mm, kdežto běžně dostupné chladiče jsou stavěné na obvyklé 80mm moduly. Celý článok „Intel přidává chladiče k M.2 Optane SSD 905P. Lze požádat zpětně“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

PCIe 4.0 SSD modul Sabrent Rocket má chladič s třemi heatpipe

S platformou AMD X570 s procesory Ryzen 3000 se do PC dostane sběrnice PCI Express 4.0, jejíž hlavní využití bude pro výkonná NVMe SSD. Ta mohou mít o dost vyšší propustnost, ale také ze začátku mají docela vysoké spotřeby a budou potřebovat chlazení.Sabrent Rocket, jedno z prvních PCIe 4.0 SSD, má zatím asi největší chladič, jaký dosud nějaký modul M.2 z výroby měl, dokonce rovnou se třemi heatpipe. Celý článok „PCIe 4.0 SSD modul Sabrent Rocket má chladič s třemi heatpipe“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. žiaden chladič to nie je. chladič odovzdáva teplo zo zdroja tepla prostredníctvom média (voda, vzduch) na médium, ktoré teplo pohlcuje a toto sa na tom ssd nedeje, tá nalepená mininádržka len vyrovnáva zmeny teploty čipov na ssd, nikde teplo cielene neodvádza. je tam úplne a kopletne nanič a to málo tepla čo pohltí z radiča ssd pri zahriatí sa na prevádzkovú teplotu len prenáša na chladnejšie pamäťové čipy…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *