Nereferenční Radeon RX 5700 XT Taichi ASRocku má šest výstupů

Nereferenční Radeon Navi ASRock RX 5700 XT Taichi OC+

Nereferenční grafické karty Radeon generace Navi, neboli modely RX 5700 a RX 5700 XT nebyly ke koupi hned při uvedení a bohužel až teprve teď koncem srpna se začaly objevovat v našich obchodech. Jednu poměrně zajímavou mezi nimi ukázala firma ASRock, která s grafickými kartami začala teprv loni. Teď kromě jiných modelů přišla také s kartou Radeon RX 5700 XT Taichi, která má proti běžným zajímavou specialitu.

Karta ASRock RX 5700 XT Taichi OC+ by měla být o něco dražším nereferenčním modelem ASRocku (pod ní by asi měl figurovat minimálně ještě levnější dvouventilátorový model označený Challenger). Taichi používá chladič s trojicí axiálních ventilátorů a také patřičně dlouhé PCB. Výška chladiče je zhruba 2,5 slotu, nevejde se tedy do dvou slotů, ale nezabírá úplné tři, aby bylo třeba vynechat vedle karty ještě čtvrtý. Prostřední z ventilátorů má RRB iluminaci v prstenci okolo rotoru, přičemž tímto stylem má ASRock nasvícený i bok karty. Má se používat stejná technologie Polychrome Sync jako na základních deskách této firmy. Kartě také z už funkčnějších prvků nechybí backplate.

ASRock RX 5700 XT Taichi OC+ (Zdroj: VideoCardz)

Proč o této kartě píšeme, jsou výstupy. ASRock na ní osadil víc než standardní čtyři výstupy. Na spodní straně jsou dvě HDMI 2.0b (toto bývá zaměřeno na uživatele, kteří by rádi připojili zároveň televizi a VR brýle, které porty HDMI využívají také) a dva DisplayPorty 1.4. Ale na druhém patru záslepky jsou pak vyvedené další dva DisplayPorty 1.4. Karta by tak možná mohla podporovat až šest obrazovek, jako kdysi tzv. „Eyefinity“ modely Radeonů. Pro takto velké množství výstupů už se normálně musí kupovat speciální embedded či profesionální verze grafik, tak snad bude možné mít všech šest výstupů aktivních současně. ASRock tu ale nebude tak docela sám, některé modely Gigabyte Aorus (třeba Aorus GeForce RTX 2080 Xtreme) mají dokonce sedm výstupů, šest DP/HDMI a k tomu USB-C/VirtualLink, jenž ASRock nedodal. Je možné, že ho Navi taky samo o sobě podporuje, ale zatím na žádné sériové kartě myslím nebyl (na uniklých prototypových PCB pro něj byla příprava, ale to ještě nutně neznamená, že je na těchto GPU funkční).

Šest výstupů grafiky ASRock RX 5700 XT Taichi OC+ (Zdroj: VideoCardz)

Jak je vidět z označení OC, karta by měla být přetaktovaná z továrny. Její frekvence bohužel neznáme, ale na základě ostatních nereferenčních verzí se asi dá očekávat mírné zvýšení výkonu do 5 % (některé i OC karty Navi mají v testech nárůsty jen pár procent). Záviset to asi bude také od toho, jaké bude nastavené TDP. Ani to zatím web VideoCardz, jenž přinesl obrázky této karty a vůbec informaci o ní, neuvádí. Místo referenčního napájení jedním šestipinem a jedním osmipinem má Taichi OC+ dva osmipiny, což ale nebývá u nereferenčních modelů nic neobvyklého.

ASRock RX 5700 XT Taichi OC+ (Zdroj: VideoCardz)

Jaká bude cena této grafiky, zatím nevíme, mohla by možná proti základním modelům obnášet příplatek od dejme tomu 30 dolarů (900 Kč/33 €), ale to jen hádám, možná ASRock nasadí větší „premium“. A reálné ceny u nás se samozřejmě můžou lišit. Podle VideoCardz by karta měla vyjít už brzo, s čímž by také měly být odhalené ostatní parametry. S tříventilátorovým chladičem by každopádně hlučnost a teploty pod zátěží měly být hodně dobré, pakliže samozřejmě v návrhu chladiče nebude nějaká závada, což se snad nestane. Mimochodem, podle VideoCardz by tři ventilátory by jinak měla používat také řada Nitro od Sapphire, takže tam se snad dají pozitivní přínosy čekat také.

Aktualizace:

Korejský web Hardware Battle už má tuto grafiku v rukou a sepsal k ní preview článek, který lze nalézt zde. Najdete v něm kvalitnější fotky karty z více úhlů, včetně obrázků karty se sejmutým chladičem a její napájecí kaskády.

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Ještě větší drahota GPU? AMD prý zvedlo ceny všech čipů RDNA 2

Jako by nebylo problémů s cenami grafických karet dost kvůli bublině kolem kryptoměn, zvyšují ceny zřejmě i přímo jejich výrobci. Obvykle se o tom nedozvídáme, nyní ale do médií pronikla zpráva, že AMD aktuálně zdražilo svá GPU – tedy samotné čipy, prodávané výrobcům karet. Vyšší výrobní náklady mohou vést k vyšším cenám grafik, ačkoliv ty vesele zdražují i samy od sebe a pomoc v tom ani nepotřebují. Celý článok „Ještě větší drahota GPU? AMD prý zvedlo ceny všech čipů RDNA 2“ »

 •  
 •  
 •  

Radeon RX 6400/6500 XT: máme část parametrů, vydání Q1 2022

V pondělí jsme psali, že AMD chystá pomalu k vydání nové GPU, označené Navi 24. To ještě bylo o chystaných grafikách známo dost málo, ale záhy dorazily další poznatky. Web VideoCardz získal potvrzení, že Radeon RX 6400 a RX 6500 XT opravdu přicházejí, a také částečné parametry a údaje o spotřebě. Podle těch by pořád mohly mít relativně dost výkonu, nebudou to karty dobré jen na rozsvícení LCD a nic víc. Celý článok „Radeon RX 6400/6500 XT: máme část parametrů, vydání Q1 2022“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzeny 4000 fungují na A320 deskách od Asusu (Update: Zen 3 ne?)

Nedávno se objevila zpráva, že firma Gigabyte začala pro některé své levné desky s čipsetem A320 vydávat BIOSy s oficiální podporou nových procesorů Ryzen 5000. Přitom doteď bylo avizováno, že na čipsetech generace 300 podpora nikdy nebude, AMD to možná aktivně blokovalo v AGESA. Vypadá to ale, že nešlo o chybu, teď už stejnou podporu přidává také Asus. Je to však také jen na deskách s A320, u B350/X370 je podezřelé ticho. Celý článok „Ryzeny 4000 fungují na A320 deskách od Asusu (Update: Zen 3 ne?)“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *