Nereferenční Radeon RX 5700 XT Taichi ASRocku má šest výstupů

Nereferenční Radeon Navi ASRock RX 5700 XT Taichi OC+

Nereferenční grafické karty Radeon generace Navi, neboli modely RX 5700 a RX 5700 XT nebyly ke koupi hned při uvedení a bohužel až teprve teď koncem srpna se začaly objevovat v našich obchodech. Jednu poměrně zajímavou mezi nimi ukázala firma ASRock, která s grafickými kartami začala teprv loni. Teď kromě jiných modelů přišla také s kartou Radeon RX 5700 XT Taichi, která má proti běžným zajímavou specialitu.

Karta ASRock RX 5700 XT Taichi OC+ by měla být o něco dražším nereferenčním modelem ASRocku (pod ní by asi měl figurovat minimálně ještě levnější dvouventilátorový model označený Challenger). Taichi používá chladič s trojicí axiálních ventilátorů a také patřičně dlouhé PCB. Výška chladiče je zhruba 2,5 slotu, nevejde se tedy do dvou slotů, ale nezabírá úplné tři, aby bylo třeba vynechat vedle karty ještě čtvrtý. Prostřední z ventilátorů má RRB iluminaci v prstenci okolo rotoru, přičemž tímto stylem má ASRock nasvícený i bok karty. Má se používat stejná technologie Polychrome Sync jako na základních deskách této firmy. Kartě také z už funkčnějších prvků nechybí backplate.

ASRock RX 5700 XT Taichi OC+ (Zdroj: VideoCardz)

Proč o této kartě píšeme, jsou výstupy. ASRock na ní osadil víc než standardní čtyři výstupy. Na spodní straně jsou dvě HDMI 2.0b (toto bývá zaměřeno na uživatele, kteří by rádi připojili zároveň televizi a VR brýle, které porty HDMI využívají také) a dva DisplayPorty 1.4. Ale na druhém patru záslepky jsou pak vyvedené další dva DisplayPorty 1.4. Karta by tak možná mohla podporovat až šest obrazovek, jako kdysi tzv. „Eyefinity“ modely Radeonů. Pro takto velké množství výstupů už se normálně musí kupovat speciální embedded či profesionální verze grafik, tak snad bude možné mít všech šest výstupů aktivních současně. ASRock tu ale nebude tak docela sám, některé modely Gigabyte Aorus (třeba Aorus GeForce RTX 2080 Xtreme) mají dokonce sedm výstupů, šest DP/HDMI a k tomu USB-C/VirtualLink, jenž ASRock nedodal. Je možné, že ho Navi taky samo o sobě podporuje, ale zatím na žádné sériové kartě myslím nebyl (na uniklých prototypových PCB pro něj byla příprava, ale to ještě nutně neznamená, že je na těchto GPU funkční).

Šest výstupů grafiky ASRock RX 5700 XT Taichi OC+ (Zdroj: VideoCardz)

Jak je vidět z označení OC, karta by měla být přetaktovaná z továrny. Její frekvence bohužel neznáme, ale na základě ostatních nereferenčních verzí se asi dá očekávat mírné zvýšení výkonu do 5 % (některé i OC karty Navi mají v testech nárůsty jen pár procent). Záviset to asi bude také od toho, jaké bude nastavené TDP. Ani to zatím web VideoCardz, jenž přinesl obrázky této karty a vůbec informaci o ní, neuvádí. Místo referenčního napájení jedním šestipinem a jedním osmipinem má Taichi OC+ dva osmipiny, což ale nebývá u nereferenčních modelů nic neobvyklého.

ASRock RX 5700 XT Taichi OC+ (Zdroj: VideoCardz)

Jaká bude cena této grafiky, zatím nevíme, mohla by možná proti základním modelům obnášet příplatek od dejme tomu 30 dolarů (900 Kč/33 €), ale to jen hádám, možná ASRock nasadí větší „premium“. A reálné ceny u nás se samozřejmě můžou lišit. Podle VideoCardz by karta měla vyjít už brzo, s čímž by také měly být odhalené ostatní parametry. S tříventilátorovým chladičem by každopádně hlučnost a teploty pod zátěží měly být hodně dobré, pakliže samozřejmě v návrhu chladiče nebude nějaká závada, což se snad nestane. Mimochodem, podle VideoCardz by tři ventilátory by jinak měla používat také řada Nitro od Sapphire, takže tam se snad dají pozitivní přínosy čekat také.

Aktualizace:

Korejský web Hardware Battle už má tuto grafiku v rukou a sepsal k ní preview článek, který lze nalézt zde. Najdete v něm kvalitnější fotky karty z více úhlů, včetně obrázků karty se sejmutým chladičem a její napájecí kaskády.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD vydává nová CPU: Ryzen 3950X, Threadrippery a Athlon 3000G

Dnes AMD odhalilo několik procesorových novinek pro desktop. Týkají se extrémů vychází něco nového pro malé, úsporné a levné počítače, a také nejvýkonnější highendové Ryzeny: šestnáctijádrový 3950X pro platformu AM4 a konečně také výkonné mnohajádrové Ryzeny Threadrippery 3000, které naopak pořádně prověří chlazení a napájení. A AMD také přináší možnost snížit u Ryzenů volitelně TDP. Celý článok „AMD vydává nová CPU: Ryzen 3950X, Threadrippery a Athlon 3000G“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Levnější 7nm grafiky AMD: Radeon RX 5500 a RX 5500M s Navi 14

Nvidia prý na nejbližší dobu chystá vydání GeForce GTX 1650 Ti a GTX 1660 Super, ale nakonec byly ještě před nimi oznámené nové grafiky od AMD. To odhalilo desktopovou kartu Radeon RX 5500 a také mobilní verzi Radeon RX 5500M pro notebooky. Jsou založené na novém 7nm GPU Navi 14, které přináší technologie z v létě vydaných Radeonů RX 5700 do levnějšího pásma. A to notebooků a zároveň i do karet PCIe pro desktopy. Celý článok „Levnější 7nm grafiky AMD: Radeon RX 5500 a RX 5500M s Navi 14“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD chystá dvanáctijádrový Ryzen 9 3900 s 65W TDP. Takt 3,1 GHz

AMD vydalo začátkem prázdnin mainstreamové dvanáctijádro Ryzen 9 3900X pro socket AM4, které mělo zdá se úspěch, dá se dost špatně sehnat. AMD je asi nestíhá vyrábět kvůli problémům s dosažením vyšších taktů u 7nm čipů. Ovšem už je potvrzeno další dvanáctijádro Ryzen 9 3900, které by se tomuto mohlo vyhnout a ještě být dost zajímavé. Kromě šance na nižší cenu bude totiž také úspornější s jen 65W TDP. Celý článok „AMD chystá dvanáctijádrový Ryzen 9 3900 s 65W TDP. Takt 3,1 GHz“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *