Nereferenční Radeon RX 5700 XT Taichi ASRocku má šest výstupů

Nereferenční Radeon Navi ASRock RX 5700 XT Taichi OC+

Nereferenční grafické karty Radeon generace Navi, neboli modely RX 5700 a RX 5700 XT nebyly ke koupi hned při uvedení a bohužel až teprve teď koncem srpna se začaly objevovat v našich obchodech. Jednu poměrně zajímavou mezi nimi ukázala firma ASRock, která s grafickými kartami začala teprv loni. Teď kromě jiných modelů přišla také s kartou Radeon RX 5700 XT Taichi, která má proti běžným zajímavou specialitu.

Karta ASRock RX 5700 XT Taichi OC+ by měla být o něco dražším nereferenčním modelem ASRocku (pod ní by asi měl figurovat minimálně ještě levnější dvouventilátorový model označený Challenger). Taichi používá chladič s trojicí axiálních ventilátorů a také patřičně dlouhé PCB. Výška chladiče je zhruba 2,5 slotu, nevejde se tedy do dvou slotů, ale nezabírá úplné tři, aby bylo třeba vynechat vedle karty ještě čtvrtý. Prostřední z ventilátorů má RRB iluminaci v prstenci okolo rotoru, přičemž tímto stylem má ASRock nasvícený i bok karty. Má se používat stejná technologie Polychrome Sync jako na základních deskách této firmy. Kartě také z už funkčnějších prvků nechybí backplate.

ASRock RX 5700 XT Taichi OC+ (Zdroj: VideoCardz)

Proč o této kartě píšeme, jsou výstupy. ASRock na ní osadil víc než standardní čtyři výstupy. Na spodní straně jsou dvě HDMI 2.0b (toto bývá zaměřeno na uživatele, kteří by rádi připojili zároveň televizi a VR brýle, které porty HDMI využívají také) a dva DisplayPorty 1.4. Ale na druhém patru záslepky jsou pak vyvedené další dva DisplayPorty 1.4. Karta by tak možná mohla podporovat až šest obrazovek, jako kdysi tzv. „Eyefinity“ modely Radeonů. Pro takto velké množství výstupů už se normálně musí kupovat speciální embedded či profesionální verze grafik, tak snad bude možné mít všech šest výstupů aktivních současně. ASRock tu ale nebude tak docela sám, některé modely Gigabyte Aorus (třeba Aorus GeForce RTX 2080 Xtreme) mají dokonce sedm výstupů, šest DP/HDMI a k tomu USB-C/VirtualLink, jenž ASRock nedodal. Je možné, že ho Navi taky samo o sobě podporuje, ale zatím na žádné sériové kartě myslím nebyl (na uniklých prototypových PCB pro něj byla příprava, ale to ještě nutně neznamená, že je na těchto GPU funkční).

Šest výstupů grafiky ASRock RX 5700 XT Taichi OC+ (Zdroj: VideoCardz)

Jak je vidět z označení OC, karta by měla být přetaktovaná z továrny. Její frekvence bohužel neznáme, ale na základě ostatních nereferenčních verzí se asi dá očekávat mírné zvýšení výkonu do 5 % (některé i OC karty Navi mají v testech nárůsty jen pár procent). Záviset to asi bude také od toho, jaké bude nastavené TDP. Ani to zatím web VideoCardz, jenž přinesl obrázky této karty a vůbec informaci o ní, neuvádí. Místo referenčního napájení jedním šestipinem a jedním osmipinem má Taichi OC+ dva osmipiny, což ale nebývá u nereferenčních modelů nic neobvyklého.

ASRock RX 5700 XT Taichi OC+ (Zdroj: VideoCardz)

Jaká bude cena této grafiky, zatím nevíme, mohla by možná proti základním modelům obnášet příplatek od dejme tomu 30 dolarů (900 Kč/33 €), ale to jen hádám, možná ASRock nasadí větší „premium“. A reálné ceny u nás se samozřejmě můžou lišit. Podle VideoCardz by karta měla vyjít už brzo, s čímž by také měly být odhalené ostatní parametry. S tříventilátorovým chladičem by každopádně hlučnost a teploty pod zátěží měly být hodně dobré, pakliže samozřejmě v návrhu chladiče nebude nějaká závada, což se snad nestane. Mimochodem, podle VideoCardz by tři ventilátory by jinak měla používat také řada Nitro od Sapphire, takže tam se snad dají pozitivní přínosy čekat také.

Aktualizace:

Korejský web Hardware Battle už má tuto grafiku v rukou a sepsal k ní preview článek, který lze nalézt zde. Najdete v něm kvalitnější fotky karty z více úhlů, včetně obrázků karty se sejmutým chladičem a její napájecí kaskády.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD odhalilo Radeon RX 6700 XT: specifikace, cena, benchmarky

AMD včera odhalilo čtvrtou a zatím nejlevnější grafickou kartu s novou architekturou RDNA 2. Radeon RX 6700 XT používá nový menší čip Navi 22, ale má všechny novinky vyšších modelů. Karta ale nekonkuruje teď vydané GeForce RTX 3060, stojí dokonce o polovinu víc a měla by snad mít výkon někde nad GeForce RTX 3060 Ti. 12GB paměti a vysokými takty by se mohla i blížit k GeForce RTX 3070, ale s vyšším TDP. Celý článok „AMD odhalilo Radeon RX 6700 XT: specifikace, cena, benchmarky“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD Zen 4 už bude mít AVX-512. Také BFloat16 a další instrukce

Máme další novinky k příští procesorové architektuře od AMD: Zen 4 chystaný do 5nm Ryzenů a Epyců má konečně mít instrukce AVX-512 a také podporu pro výpočty ve formátu BFloat16, užitečné pro aplikace umělé inteligence. Také už známe, jak velké budou 5nm čiplety: jejich plocha je ještě o trošku menší než u 7nm Ryzenů 3000 „Matisse“. Ale rozdíl je jen pár mm², což snad už chlazení o moc neztíží. Celý článok „AMD Zen 4 už bude mít AVX-512. Také BFloat16 a další instrukce“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Informace k AMD Zen 4. Epycy mají 96 jader, Ryzeny asi jen 16

Vypadá to, že 5nm procesory AMD s jádry Zen 4, který vyjdou v roce 2022, se začínají vyjasňovat. Nový únik popisuje serverovou verzi „Genoa“. Bude mít socket SP5 s rozměrem skoro 7,5×7,5 cm a paměti DDR5-5200 s 12kanálovým řadičem a TDP až 320 W. Epyc Genoa bude mít až 96 jader, ale CPU čiplety zůstanou osmijádrové, což asi znamená, že u 5nm Ryzenů pro socket AM5 počet jader neporoste ve srovnání se 7nm modely. Celý článok „Informace k AMD Zen 4. Epycy mají 96 jader, Ryzeny asi jen 16“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *