Objevilo se SSD s chladičem z keramiky. Nový trend v pasivech?

T-Force Cardea Ceramic C440: první SSD s keramickým chladičem

Chlazení modulů M.2 se s příchodem NVMe SSD docela opodstatnilo, už jsme tu viděli leccos: kovové nálepky, heatpipe, vodní a dokonce aktivní chladiče* a často se dnes používají také chladiče, které jsou součástí desky. Firma Teamgroup z Tchaj-wanu teď opět přináší něco nového a zatím nevyzkoušeného: chladič SSD z tenkého keramického materiálu. Jak to bude fungovat v praxi, je zatím dost záhada.

Tato novinka se objevila na NVMe modulu Teamgroup T-Force Cardea Ceramic C440, což je další z řady prvogeneračních SSD s rozhraním PCI Express 4.0 ×4 založených na řadiči Phison E18 a navzájem asi dost podobných. Možná si vzpomenete, že už jsme psali o počinu stejné firmy nazvaném T-Force Cardea Zero Z440, který zase měl pro chlazení speciální nálepku/fólii z grafenu a mědi, také tedy dost experimentoval. Vypadá to, že nová T-Force Cardea Ceramic C440 je odlišnou verzí stejného SSD zase s dalším nezvyklým chladičem.

Na fotkách, které máme, není vidět celé PCB, ale okraje okolo chladiče vypadají identicky, takže C440 a Z440 asi budou mít stejný základ a pokud je stejný i firmware, asi i výkon: modul T-Force Cardea Ceramic C440 má dosahovat rychlosti čtení až 5000 MB/s a rychlosti zápisu až 4400 MB/s. V náhodném čtení a zápisu má dosahovat až 750 000 IOPS, lze mít kapacitu 1 nebo 2 TB. Oba moduly jsou asi cosi jako odlišené designové edice jednoho hardwaru.

T-Force Cardea Ceramic C440

Nejzajímavější je na tomto modulu tedy právě ten zvláštní keramický chladič (či by se možná dalo říct vložka). Toto SSD má místo běžného rozvaděče tepla na sobě destičku z keramického kompozitu, který má být normálně používaný v leteckém průmyslu. Co za technologii to přesně je, není bohužel uvedeno, ale použití na SSD je patentováno (tchajwanský patent číslo M595313). Díky keramice má SSD hezký bílý vzhled, který je opatřený zlatavým logem a nápisem.

Tento keramický chladič má podle marektingu údajně „excelentní“ schopnost odvodu tepla. Destička je tenká jen 1 mm, takže asi nebude mít velkou akumulační kapacitu. Jak by dopadla ve srovnání s měděným nebo hliníkovým stejně silným plíškem, těžko říct. Firma o chladiči bohužel uvádí jen nicneříkající charakteristicky (že je odolný proti vysoké teplotě a teplotnímu šoku, elektromagnetické interferenci, lehký, ekologický a dobře vypadající).

Je uvedeno, že snižuje teplotu o 18 %, pokud je ve skříni ventilátor. Čímž se doufejme míní, že v takovém případě zrychluje předávání tepla průvanu, ne že tuto změnu udělá sama přítomnost průvanu.

Keramické pasivy už mimo PC existují

Z uvedeného se nadá moc říct, zda je tato keramika opravdu zajímavý materiál (lepší než hliník) pro pasivy. Přiznám se, že jsem zatím nic podobného u počítačového chladiče neviděl, ale po chvilce hledání v Googlu zjistíte, že keramické pasivy se prodávají. Mimo jiné třeba pro Raspberry Pi, použití je ale širší. Měly by být k vidění třeba i u LED žárovek.

Keramický pasiv (Zdroj: Geekuino/OpenWRT Forum)

Jejich výhoda je v tom, že nevedou elektřinu. Také se u nich používá mikroporézní struktura, která má výrazně zvýšenou efektivní plochu povrchu (pro kontakt se vzduchem), což by mohlo skutečně zlepšovat odvod tepla z materiálu do vzduchu.

Pórovitý keramický pasiv (Zdroj: Taiwantrade/Jasico Applied Material)

Uvidíme, zda budeme někdy mít možnost tento druh chlazení otestovat.


* Viz:


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Plán chladičů Noctua: Bude nový highend, levný Redux, pasiv později

Firma Noctua letos a příští rok vydá nové chladiče (i ventilátory), ukazuje oficiální plán budoucích novinek. Příští rok se má dostat do obchodů výkonný pasivní chladič CPU, ale podle roadmapy se chystá také nový highend – následník dnešního NH-D15, který by mohl být novou špičkou vzduchového chlazení. Hodně zajímavý by mohl být chystaný chladič řady Redux, kterým by se Noctua mohla stát výrazně dostupnější možností. Celý článok „Plán chladičů Noctua: Bude nový highend, levný Redux, pasiv později“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Neprehliadnite ventilátory na doskách Z490, bývajú skryté

Že majú niektoré dosky Z490 ventilátory nie je žiadna novinka. Naopak, je to pomerne stará vec, ktorú zopár médií rozoberalo už pri májovom vydaní. Vyhradeného priestoru na túto tému bolo však pomerne málo a väčšina ľudí o týchto ventilátoroch nemá ani tušenie. Na prvý pohľad ich nevidno a v materiáloch výrobcov, pokiaľ sa na ne vyložene nezameriate, ich môžete takisto ľahko prehliadnuť. Celý článok „Neprehliadnite ventilátory na doskách Z490, bývajú skryté“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Procesory Intel Comet Lake mají snížený křemík pro lepší chlazení

Dnes Intel oznámil vydání nové generace desktopových procesorů Comet Lake-S, jinak také Core 10. generace. Tyto procesory přicházejí do nového socketu LGA 1200 a počítá se u nich se zvýšenými spotřebami. Ovšem jak se ukazuje, jsou zde i zlepšení, která budou zlepšovat chlazení a vyšší odběry energie částečně vykompenzují. Kromě opětovného použití pájky totiž přišly další změny ve fyzickém provedení. Celý článok „Procesory Intel Comet Lake mají snížený křemík pro lepší chlazení“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. Keramické chladiče jsou k vidění i v routerech. Nedávno jsem rozebral odpálený VDSL modem a na čipu byla přilepená keramická placka o síle asi 3mm. Spíš než speciální vlastnosti bych keramice přisuzoval nižší cenu než hliník.

  1. Může být inspirací a příslibem pro kutily. Určitě by bylo zajímavé otestovat takto doma snadno zhotovitelný pasiv, s příměsí Al/Cu třísek nemusí být účinnost pro použití na mosfety a řadiče vůbec špatná.

   1. Na MOSFEToch by som radšej videl poriadne členitý hliník. Minimálne na na Vcore, tak, ako to zvykne robiť Gigabyte a teraz to má čerstvo napríklad aj na B550 Aorus Pro. Ktovie, ako by sa pri hrúbke plátkovala keramika a či by to vo finále nebolo aj tak príliš krehké a náchylné na poškodenie ulomením. Pri lacnejšom nákupe tohto materiálu by však mohol byť veľmi peknou alternatívou k hliníku na chladičoch SSD a čipsetu. Tam tie výdaje tepla nie sú nijako makrantné a špeciálne na čipset sa zvykne používať IMHO trochu zbytočne veľa materiálu (pokiaľ teda nejde o X570). Zrovna tu by sa už nejaké to euro pri celkových nákladoch dosky asi dalo ušetriť.

    1. Mít to v základu na desce bych asi nechtěl. Ale z pohledu kutila může být možnost si takto podomácku vyrobit chladič zajímavá. Domnívám se, že účinnost taky nemusí být špatná. A když bude z podstaty robustní, k tomu vysoký a správně orientovaný, může být jeho účinnost při chlazení mosfetů i lepší než leckterý originální chladič – Aorus Pro je bohužel pouze výjimka.

 2. O chladiči lze jen těžko mluvit, je to spíše rozvaděč tepla. Ale otestovat nějaký skutečný keramický chladič (žebroví) bude určitě zajímavé. Do kontaktu jsem s tím ještě nepřišel.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *