První SSD osazené chladičem s heatpipe… je takové legrační

Galax HOF SSD: M.2 s heatpipe chladičem

Na HWCoolingu pro vás sice nemáme aprílový článek s nějakou mystifikací, ale něco lehce zábavného přece jenom ano. A totiž kuriózní produkt. Firma Galaxy či Galax, která se po výrobě grafických karet pustila i do pamětí a SSD, teď vydala NMVe M.2 modul Galaxy HOF SSD. A toto SSD má jeden primát: přímo z výroby osazený chladič s heatpipe. Ovšem provedení tohoto ne nerozumného nápadu vypadá poněkud legračně.

Galax HOF SSD je založené na řadiči Phison E12 s 3D NAND typu TLC a rozhraním PCI Express 3.0 ×4. Mělo by jít o docela výkonný modul (rychlost čtení až 3,4 GB/s, zápisu až 3,0 GB/s, náhodné čtení až 400 000 IOPS a náhodný zápis až 600 000 IOPS), které se dá pořídit v kapacitě 512 GB, 1 TB a 2 TB. Má sice jenom tříletou záruku, ale výkonem by to měla být docela kvalita.

Galaxy na tato SSD z výroby instaluje docela tlustý chladič, a jak už jsme nadhodili, používá dokonce i heatpipe. Je to asi vůbec poprvé, co má nějaké SSD takové chlazení přímo z výroby (existuje docela střelený heatpipový Cryorig Frostbit, ale to je samostatně prodávaný „tuningový“ chladič). Ovšem nad provedením zůstává trošku rozum stát. Smyslem heatpipe je rychlý přenos tepla, nedokáže chladit úplně sama od sebe, takže ne jejím druhém konci musí být pasiv se žebry. SSD od Galax jako by na to zapomnělo.

Galaxy HOF SSD (M.2)

Pasiv disku je zdá se z hliníkového masivu a jak už to bývá, tvary byly vymýšlené spíš s dekorativním záměrem, takže není žebrovaný, i když by při tloušťce docela dobře mohl být. Heatpipe je do něj zabudovaná tak, že vychází ze spodní části, kdy zřejmě má kontakt s řadičem a pouzdry NAND (což je správně), a pak je otočená okolo hliníkového bloku a vlisovaná do jeho horní strany.

Celé je to takové divné – například nahoře heatpipe odvádí teplo do pasivu jen jednou svojí stranou, kdežto druhou může odevzdávat jen okolnímu vzduchu (člověk si říká, jestli to náhodou někdo nenasadil vzhůru nohama). Současně je teplo vedeno na horní strnu hliníkového pasivu, do které ale stejně teplo putuje už prostě hmotou pasivu přímo kolmo z čipu. Když už, tak by to chtělo, aby chladič byl o kapku vyšší a nějaký pasiv měla vyvedená heatpipe i seshora. A ideálně aby k pasivu nalepeném na ní mohl zespodu vzduch. Tento chladič směruje zezdola i seshora teplo do hliníkového kvádříku, ale už dělá dost málo pro to, aby bylo dále odevzdáno vzduchu.

Člověk se tedy nemůže ubránit pocitu, že je ta heatpipe zaplácnutá do pasivu hlavně na ozdobu, protože „chladič s heatpipe“ v tiskové zprávě zaujme a o SSD se díky němu bude psát. Ovšem dost možná by to stejně dobře (kdo ví, možná i lépe) fungovalo, kdyby se nemalá výška chladiče využila spíš na klasický žebrovaný pasiv. Tam by mohlo být o dost lepší odevzdávání tepla do okolního vzduchu.

Verze do slotu PCIe je chlazená lépe

Ovšem abychom jenom nehanili. Galaxy zdá se stejné SSD vyrábí i jako kartu do slotu PCI Express ×4, což je sice prostorově o dost méně skladné, ale chlazení úložiště by pak mělo být lepší. Kartový model má i vyšší udávaný výkon (zápis až 3 GB/s, 660 000 IOPS).

Galax HOF SSD ve verzi PCI Express

Karta má žebrovaný pasiv po celé délce. Je sice z kosmetických důvodů překrytovaný (karta má dokonce i backplate), ale pokud bude ve skříni průvan, měl by se vzduch dostávat skrz kartu a ven záslepkou. Ale kryt by se snad měl dát odšroubovat.

Pokud by se vám tato SSD zalíbila a chtěli jste je do vlastní sestavy (třeba když máte za oknem samý bílý hardware), pak je tu ovšem špatná zpráva. Alespoň zatím jsou tato SSD zdá se dostupná jenom v Číně, jejíž hráči jsou pro firmu asi u těchto výrobků primární cíl. Jestli se někdy dostanou k nám, je dost nejisté, normálně se u nás SSD a paměti od Galaxy myslím neprodávají.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Konečne lacný a fungujúci chladič SSD M.2! Z dielne Akasa

Jednoduchý, rozumne vyfrézovaný hliníkový profil. To je základ doplnkového chladenia SSD, ktoré má potenciál dosahovať vysokú efektivitu a byť za nízku cenu. Dôležitá je aj rýchla, pohodlná montáž a dobrá kompatibilita s kartami okolo. Pekný vzhľad takisto poteší. Akasa si dala očividne za cieľ, aby jej chladič bol čo najvhodnejším kompromisom všetkých kľúčových zložiek. Za len štyri eurá má vykročené k bestselleru. Celý článok „Konečne lacný a fungujúci chladič SSD M.2! Z dielne Akasa“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Adata XPG Storm: keď efektnosť zabíja efektivitu

16 500 otáčok? To je v počítači extrémna rýchlosť. Zhruba toľko má dosahovať maličký ventilátor v unikátnom chladiči SSD, ktorý Adata vydala koncom minulého roka. Do testov sme išli s odhodlaním, že „sa to dá regulovať a zvoliť rozumné nastavenie“. Omyl, žiadny kompromis pri tomto dizajne neexistuje a v záplave mnohých nedokonalostí sa ťažko hľadá nejaké pozitívum. A to je škoda, pretože jadro je perfektné. Celý článok „Adata XPG Storm: keď efektnosť zabíja efektivitu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Ještě menší a rychlejší větráčky. 16 500 RPM v chladiči M.2 SSD

Od doby, kdy se v počítačích lidé snaží o tiché chlazení, platí poučka, že malé ventilátory se sebou nesou hluk a nejsou vhodné. Ale vypadá to, že se na trhu zase začínají ukazovat. Sotva jsme se tu pozastavovali nad deskou Evga s dvěma 30mm větráky na chlazení napájecí kaskády a už je tu další podobná zvláštnost. Vypadá to, že ventilátory se už dostaly i na chladiče SSD v provedení modulu M.2. Celý článok „Ještě menší a rychlejší větráčky. 16 500 RPM v chladiči M.2 SSD“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. vyzerá to cool a o to predsa ide, čo tam po nejakej fyzike 😉
  som zvedavý, kto do M.2 SSD prvý osadí nejaké LED svetlo, najlepšie blikajúce RGB…

  1. Teraz myslis chladič alebo priamo na PCB SSD? Lebo čo sa týka chladiča SSD, tak jednu takú hrôzu sme tu už mali: https://www.hwcooling.net/adata-xpg-storm-ked-efektnost-zabija-efektivitu/
   LEDky priamo na SSD má (alebo skôr bude mať), tuším, Patriot VPR100. Je však vidieť, že Patriot viac pretláča efektívny návrh tohto SSD (VPN100) s pekne rebrovnaých chladičom: https://www.hwcooling.net/patriot-na-cese-2019-v-zaplave-novych-ssd-a-pamati-viper/ Ten je už i v obchodoch, posielajú ich na recenzie a podobne. Osvetlená VPR100 teda, sa zdá, nemá v Patriote prioritu.

   1. no ten ADATA, to je fakt niečo… už im definitívne šiblo, či čo???
    vyhodiť ten bordel a nechať samotný pasív, to ich akože nenapadlo? ale to by tak pekne neblikalo, jasné…. veď to musí byť ako mať doma premanentne zapnutú zubársku frézu 🙂 cha-chá, Ľubo, to si musel počuť až na povalu 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *