Site icon HWCooling.net

Test Philips OLED 807 s externým reproduktorom Play-Fi

Detaily

Philips ponúka až štyri rôzne OLED modely a po druhom najvyššom (907) sa k nám dostal aj lacnejší model s číslom 807. Aby sme však neopakovali ten istý test dokolečka, tentokrát sa zameriame aj na technológiu DTS Play-Fi, pri ktorej použijeme bezdrôtový reproduktor TAW6205. Vďaka pripojeniu cez WiFi má oproti bežným reproduktorom niekoľko výhod. Aj o nich bude nasledujúci rozbor.

Základné parametre

ParametrePhilips
65OLED807
Parametre27E1N5600HE
Displej65" OLED, 16:9, rovný
Rozlíšenie3840 × 2160 px
Obnovovacia frekvencia100/120 Hz
Panel
VRR/FreeSync/G-Syncáno/áno/áno
Doba odozvy
Jas1000 nitov?
Kontrast
Farebné režimy99 % DCI-P3
Vstupy2× HDMI 2.1 (4K 120 Hz, 48 Gb, 1× eARC), 2× HDMI 2.0 (4K 60 Hz), RJ-45, CI+, Satelit, optický
USBáno, 1× 3.0, 2× 2.0
Audio vstup/výstupáno/áno
Reproduktory2.1 (70 W)
VESAáno (300 × 300)
Orientačná cena1999 €/47 100 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2308" as a base selector for example: #supsystic-table-2308 { ... } #supsystic-table-2308 tbody { ... } #supsystic-table-2308 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

Dizajnový jazyk balení televízorov Philips zostáva zachovaný aj pri modeli 807. Na rozdiel od vyššie postaveného súrodenca tu dostal prednosť Ambilight pred OLED+ a Bowers & Wilkins. 807 je tak dostupnejší modelom OLED bez prémiových funkcií, ktoré prirodzene navyšujú cenu televízora.

Diaľkový ovládač je zhodný s 907, opäť tak poteší prémiovým spracovaním s kožou Muirhead na zadnej strane či podsvietenými tlačidlami. Stále je však pomerne veľký, čo výrobca plánuje inovovať pri novom modeli 908 pre rok 2023, ktorý dostane už nový, menší ovládač s USB-C.

OLED 807 je prvým z trojice top-modelov výrobcu, pričom druhým je už testovaný 907 a na vrchole stojí 937 so samostatným soundbarom. Hoci 807 nie je označená ako OLED+, stále ponúka kvalitný panel OLED EX od LG Display (teda okrem 48″ modelu). Nejde však o „Royal panel“ z vyšších modelov a 807 tak nedostala heatsink, ktorý umožňuje vyšší jas.  Stále sa však môžete tešiť na úzke rámčeky, ktoré panely zmenšili EX zo 6 na 4 mm. OLED 807 je ponúkaný v štyroch rozmeroch, konkrétne 48, 55, 65 a 77 palcov. Zaujímavý je predovšetkým 77″ model, keďže tento rozmer v prípade 907 v ponuke chýba.

Každý z doteraz testovaných modelov ponúkal iný stojan a ani tentokrát tomu nie je inak. 807 ponúka leštený strieborný stojan v tvare T, pričom veľká časť z neho vystupuje pred televízor. Stojan ponúka možnosť otáčania do strán, na čo sa pozrieme trochu neskôr.

Portová výbava na zadnej strane je takmer na nerozoznanie od OLED+907, no zopár rozdielov v umiestnení portov sme našli. Zospodu máme stále k dispozícii dvojicu HDMI 2.1 s podporou 120 Hz pre pripojenie herných konzol či počítača, ktoré dopĺňa ethernet, USB 2.0, audio výstup a vstupy pre anténu a satelit. Z bočnej strany sú ďalšie dva HDMI, no už len 60 Hz, dve USB z toho jedno je 3.0 a nechýba ani slot pre CI modul a výstup pre slúchadlá. Portová výbava je takmer zhodná s OLED+907, chýba len konektor pre subwoofer, ktorý vyšší model ponúkal.

    

OLED 807 zdieľa s vyšším modelom 907 prakticky všetky „vnútornosti“, teda obrazový procesor P5 AI aj SoC Mediatek MT5895. Môžete tak očakávať veľmi podobný, ak nie zhodný zážitok z používania čo sa týka kvality obrazu a rýchlosti systému. Je potom na vašom uvážení, či použitie rovnakého čipsetu naprieč všetkými modelmi je výhodou alebo nevýhodou. Pre majiteľov nižších modelov pôjde rozhodne o výhodu, nakoľko dostávajú rovnaké funkcie ako top modely, no pre zmenu v prípade OLED+ televízorov by zákazník asi čakal lepšiu hardvérovú výbavu. To je z časti pravda pri 937, ktorý ako jediný ponúka P5 AI Dual, teda dva obrazové procesory, žiaľ táto kombinácia nie je vhodná pre hráčov, nakoľko znižuje vertikálne rozlíšenie na polovicu. Späť ale k 807.

Štvorica Cortex A73 jadier s frekvenciou až 1,8 GHz sa vyznačuje pomerne svižnými reakciami pri navigácii v prostredí Android TV. Z predchádzajúcich skúseností už ale vieme, že čipset nemá zrovna najrýchlejší ethernet ani WiFi a rovnako je príčinou, prečo len dva HDMI porty podporujú 120 Hz.

Azda najväčšia slabina je ale malé vnútorné úložisko, ktoré už po pár nainštalovaných aplikáciách začne hlásiť nedostatok priestoru. Podľa papierov by malo mať 16 GB, no v praxi systém ukazuje len 5 GB a aj z toho je už nejaká časť použitá. Je naozaj nelogické, ako Philips šetrí na pamäti eMMC a prakticky dehonestuje zážitok z používania. Veď aj výrazne lacnejšie modely od TCL ponúkajú 24 GB úložisko, kde som sa s podobnými problémami nestretol. Toto pokladám za najväčší nedostatok tejto generácie televízorov Philips.

Panel je extrémne tenký, ako sme už pri modleoch s panelom OLED zvyknutí. Pri manipulácii je tak potrebné byť opatrný, nakoľko televízor v hornej časti nie je veľmi za čo chytiť, dá sa len pridržiavať. Bočný pohľad nám pekne ukazuje, že displej má naozaj len pár milimetrov a komponenty sú tak umiestnené vo vystupujúcej plastovej časti.

Jedným z najzaujímavejších prvkov výbavy televízorov Philips je rozhodne Ambilight, teda podsvietenie za televízorom, ktoré sa prispôsobuje prehrávanému obsahu. V čom ale 807 vyniká oproti doteraz testovaným modelom je to, že Ambilight ponúka na všetkých štyroch stranách televízora a nielen na troch, ako tomu bolo u 907 alebo The One 65PUS8807. Na to, ako to vyzerá v praxi, sa pozrieme neskôr.

OLED+907 zaujal soundbarom Bower & Wilkins, ktorý pri 807 nenájdete. Napriek tomu je tu 70 W audiosústava v konfigurácii 2.1, ktorá sa skladá zo 4 stedno-výškových reproduktorov s výkonom 10 W a jedným 30 W basovým reproduktorom. Zvukový prejav je dobrý a rozhodne na lepšej úrovni ako v prípade The One 65PUS8807. Pre ešte lepší zážitok je však vhodné pripojiť externé reproduktory, čo bude aj témou druhej časti testu.

Zaujímavosť na zadnej strane je joystick na ovládanie televízora bez použitia diaľkového ovládača. Na podobný systém sme zvyknutí z monitorov a aj tu dáva takéto ovládanie zmysel.

Ďalším detailom je uchytenie nohy na zadnej časti televízora. Samotný stojan sa skladá z dvoch častí, ktoré sa následne pripoja k telu televízora a spoj sa zakryje plastovou krytkou. Tá poslúži aj na upratanie kabeláže, ktorú je pomerne náročné schovať, keďže televízor „stojí“ vo vzduchu a visiace káble je tak veľmi vidieť.

Už sme si spomínali, že stojan umožňuje otáčanie do strán. Ide pomerne o netradičnú funkciu, no v istých situáciách môže byť užitočná. Nemusíte zdvíhať celý televízor, len ho otočíte v kĺbe.

Leštený stojan má ale jednu nevýhodu a to, že je možné ho poškriabať, čo bol prípad aj testovaného kusu. Samozrejme tento televízor už prešiel niekoľkými redakciami a rôznymi prezentáciami, takže sa s ním manipulovalo viac ako je bežné, no napriek tomu by bola škoda mať takto pekný stojan so škrabancami. Treba tak dávať pozor, aby ste stojanom nikde nenarazili či prípadne nejakým predmetom o stojan nezavadili.

Jednou z výhod OLED panelov od LG Display je kompatibilita s G-Sync, ktorá určite poteší všetkých hráčov. V našom prípade sme televízor otestovali za použitia ROG Strix SCAR 18 s novou RTX 4090.

Pre správne fungovanie je potrebné prepnúť televízor z herného režimu do režimu Monitor a tiež mať povolené Ultra HD na porte HDMI.

Následne si môžeme overiť kompatibilitu v teste G-Sync Pendulum.

Rovnako aj nastavenia Nvidia Control panel nám umožňujú zvoliť 4K rozlíšenie pri 120 Hz frekvencii a povoliť G-Sync. Pre PC hráčov pôjde rozhodne o veľký výhodu v porovnaní s inými televízormi, napríklad od TCL, ktoré G-Sync nepodporujú.

Samozrejme nesmieme zabudnúť ani na kompatibilitu s novými konzolami, v našom prípade s PS5.

Aj v tomto prípade funguje všetko bez problémov za predpokladu aktivovaného herného režimu, VRR aj HDR fungovali bez najmenších ťažkostí.

Philips televízory ponúkajú aj rýchle herné nastavenia v podobe Herného panelu, kde si viete pozrieť aktuálne parametre obrazu či rýchlo aktivovať či zmeniť rôzne funkcie.

Jednou z nich je aj rýchle ovládanie podsvietenia Ambilight.

Druhým je potom kurzor, ktorý žiaľ nemá žiadne možnosti prispôsobenia, ako sme mohli vidieť pri TCL.

OLED 807 je vhodným spoločníkom pre počítače aj herné konzoly novej generácie, o čom sme sa už presvedčili pri teste OLED+907. Herný panel by mohol byť o niečo rozsiahlejší a ponúkať viac možností prispôsobenia, napríklad aj kurzora. V tejto oblasti má Philips priestor na zlepšenie, TCL to má zvládnuté lepšie.

V ďalšej časti sa pozrieme na možnosti bezdrôtového pripojenie reproduktorov pomocou DTS Play-Fi.



Philips ponúka až štyri rôzne OLED modely a po druhom najvyššom (907) sa k nám dostal aj lacnejší model s číslom 807. Aby sme však neopakovali ten istý test dokolečka, tentokrát sa zameriame aj na technológiu DTS Play-Fi, pri ktorej použijeme bezdrôtový reproduktor TAW6205. Vďaka pripojeniu cez WiFi má oproti bežným reproduktorom niekoľko výhod. Aj o nich bude nasledujúci rozbor.

DTS Play-Fi

V druhej časti testu sa pozrieme na bezdrôtový reproduktor TAW6025, ktorý umožní otestovať funkciu DTS Play-Fi.

V balení nájdeme len napájacie káble a dokumentáciu, teda všetko potrebné pre používanie.

Samotný reproduktor má tvar kvádra so zaoblenými rohmi, pričom celá stredná časť má sivú látkovú textúru.

Na hornej strane vidíme hardvérové ovládacie tlačidlá pre ovládanie prehrávania a hlasitosti, ale aj podsvietenia. Áno, aj tento reproduktor podporuje Ambilight.

V spodnej časti zadnej strany potom nájdeme ešte ďalšie ovládacie prvky a to tlačidlá BT a WiFi na párovanie, 3,5 mm aux in a napájací adaptér.

Zadná strana tiež zobrazuje manuál párovania s mobilnou aplikáciou a pripojenie k vašej sieti WiFi.

Podsvietenie LED je podobné ako na televízoroch, v praxi si ukážeme podsvietenie trochu nižšie.

Pre ovládanie reproduktorov ponúka televízor aplikáciu DTS Play-Fi. Tá umožňuje nastaviť reproduktor vo viacerých režimoch. Viete tak reproduktor používať aj ako prehrávač hudby zo smartfónu a streamovať hudbu cez Spotify, čo som aj otestoval. Funguje to veľmi dobre a na mobile si tiež môžete stiahnuť aplikácie na ovládanie funkcii reproduktora.

Po pripojení reproduktora si môžete upraviť jeho hlasitosť nezávisle od hlasitosti televízora. Pokročilou funkciou je potom režim Home Theatre, kedy sa reproduktor spáruje s televízorom, aby vytvoril jednu audio sústavu. Do domáceho kina viete pridať niekoľko samostatných reproduktorov a vytvoriť tak viackanálové nastavenie.

Na výber máte možnosť pripojiť predné reproduktory, priestorové aj basové, pri čom existujú rôzne kombinácie, ktoré si ukážeme nižšie. My sme boli trochu hendikepovaný tým, že sme mali k dispozícii len jeden reproduktor.

Po vytvorení zostavy máte možnosť upravovať jednotlivé parametre ako vašu vzdialenosť od televízora či priestorových reproduktorov a taktiež hlasitosti. V prípade, že nie ste spokojný s aktuálnou zostavou, viete ju rozobrať a poskladať nanovo.

Tu sú všetky spomínané možnosti nastavenia domáceho kina, vo všeobecnosti platí, že môžete mať 1 a 2 reproduktory pre každú pozíciu a v prípade predku aj v kombinácii s televízorom.

V nastaveniach televízora potom nájdete možnosť prepojiť reproduktor s televízorom aj na úrovni podsvietenia Ambilight. Proces párovania je trochu dlhší, no viete v ňom naraz pridať viac reproduktorov a upraviť ich umiestnenie aj intenzitu podsvietenia.

V praxi to potom vyzerá takto. Reproduktor dopĺňa televízor a rozširuje podsvietenie ešte viac do strán. Opäť trochu škoda, že sme mali len jeden kus k dispozícii, s dvomi by to vyzeralo určite lepšie.

Ešte v novembri minulého roku sme mali možnosť zúčastniť sa ukážky DTS Play-Fi, kde nám inžinier z Philips prezentoval ako táto technológia funguje. Pri ukážke bolo použitých až 6 reproduktorov a napriek tomu, že išlo a veľkú miestnosť, priestorový zážitok bol na veľmi dobrej úrovni. Medzi zaujímavosti Play-Fi rozhodne patrí nízka latencia pri pripojení cez WiFi, ktorá je na úrovni len 1 ms, čo je výrazne menej ako 70 ms pri Bluetooth. Azda jedinou nevýhodou tejto technológie je zatiaľ jej obmedzená dostupnosť medzi televízormi. Vyzerá to tak, že v súčasnosti je Philips jediným výrobcom, ktorý Play-Fi podporuje. Soundbarov a AV receiverov s podporou Play-Fi je už viacero, ale čo sa týka TV je to len Philips.



Philips ponúka až štyri rôzne OLED modely a po druhom najvyššom (907) sa k nám dostal aj lacnejší model s číslom 807. Aby sme však neopakovali ten istý test dokolečka, tentokrát sa zameriame aj na technológiu DTS Play-Fi, pri ktorej použijeme bezdrôtový reproduktor TAW6205. Vďaka pripojeniu cez WiFi má oproti bežným reproduktorom niekoľko výhod. Aj o nich bude nasledujúci rozbor.

Možnosti nastavení

OLED 807 sa nijako nelíši od ostatných modelov značky v oblasti operačného systému. Opäť tak ide o Android TV 11 s úpravami priamo od výrobcu, ktoré sa týkajú predovšetkým nastavení a vstavaných aplikácii. Aby sme však do tretice neopakovali to isté, odporúčam si túto kapitolu prezrieť v testoch OLED+907 a The One 65PUS8807.

Na čo sa ale ešte pozrieme je aplikácia Lepší.TV, ktorú už nejakú chvíľu používam a vďaka spolupráci s touto streamovacou službou budeme môcť otestovať ako aplikácia funguje a vyzerá na rôznych platformách.

V prípade Android TV v OLED 807 si viete aplikáciu vyhľadať a nainštalovať v Google Play.

Po spustení máte na výber z viacerých balíčkov, ktoré si môžete objednať. V prípade, že už službu používate, stačí prejsť na prihlásenie.

V rámci účtu si viete vytvoriť viacerých používateľov, ktorí majú vlastné meno aj ikonku a vedia mať vlastné zoznamy a preferencie programov. Každý člen rodiny tak môže sledovať iné programy a nebudú sa miešať s ostatnými.

Prehľad obsahu ponúka rôzne filtre podľa typu alebo podľa toho, čo je zdrojom videí. Okrem bežnej televízie máte prístup v závislosti od použitého balíčka aj ku HBO, kde tiež viete filtrovať filmy, seriály či obsah pre deti.

Samostatnou kapitolou je HBO max, ku ktorému tiež získate prístup ako súčasť vášho predplatného.

Aplikácii nechýbaju ani nastavenia, kde máte prehľad vášho predplatného, možnosť správy profilov, úpravy zobrazenia a nastavenia staníc, či možnosť otestovať kvalitu vášho internetového pripojenia.

Zoznam TV programov vám ukáže aktuálne prehrávané, minulé aj budúce programy na prehľadnej časovej osi, ktorou sa viete veľmi rýchlo a intuitívne pohybovať. Ku každému programu máte následne krátky popis a viacero akcií.

Zo zoznamu si následne viete vybrať program, ktorý chcete pozerať, a ten sa zobrazí na celú obrazovku.

Napríklad v prípade seriálov máte možnosť prechádzať jednotlivé diely a nie len ten, ktorý je práve vysielaný. Ak tak chcete pozerať nejaký seriál od prvého dielu, máte takú možnosť.

To platí nie len o seriáloch vysielaných v našich staniciach ale aj HBO. Medzi populárne seriály patrí rozhodne aj prequel Game Of Thrones, ktorý tu tiež nechýba. V tomto prípade ale odporúčam sledovanie cez HBO max, kde je obsah v citeľne lepšej kvalite.

Okrem TV programov ponúka Lepší.TV aj rádio, čo môže byť užitočná funkcia na vytvorenie atmosféry v pozadí či dobre poslúži aj na počúvanie rádií z iných krajín, ktoré by ste si normálne nedokázali naladiť.

Pri nechcenom stlačení tlačidla späť vás aplikácia upozorní a dá vám na výber, či naozaj chcete aplikáciu opustiť, čo pokladám za naozaj užitočné.

Aplikáciu Lepší.TV si vyskúšame aj na ďalších testovaných televízoroch a bude zajímavé sledovať, či a aké zmeny budú na rôznych OS. Týmto tiež ďakujeme Lepší.TV za spoluprácu pri tomto testovaní.



Philips ponúka až štyri rôzne OLED modely a po druhom najvyššom (907) sa k nám dostal aj lacnejší model s číslom 807. Aby sme však neopakovali ten istý test dokolečka, tentokrát sa zameriame aj na technológiu DTS Play-Fi, pri ktorej použijeme bezdrôtový reproduktor TAW6205. Vďaka pripojeniu cez WiFi má oproti bežným reproduktorom niekoľko výhod. Aj o nich bude nasledujúci rozbor.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu OLED s uhlopriečkou 65″ (165 cm) a tradičným pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 3840 × 2160 px. Maximálna obnovovacia frekvencia je maximálne 120 Hz. Z ďalších parametrov výrobca udáva 99% pokrytie DCI-P3, podporu G-Sync a FreeSync Premium a za zmienku tiež stojí podpora viacerých HDR formátov, konkrétne HDR10, HDR10+, HDR10+ adaptívne, UHDA, Dolby Vision a HLG.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v režime Crystal Clear pri nastavení maximálneho jasu. Sondou sme namerali 100 % sRGB, 90 % AdobeRGB, 100 % DCI-P3 a 88 % NTSC, čo sú prakticky zhodné hodnoty s OLED+907. Maximálny jas pri zobrazení 100 % okna v SDR bol 205 nitov, čo je menej ako 248 nameraných pri vyššom modeli. Gama aj priemerná farebná odchýlka Delta E neukázali zrovna najlepšie hodnoty, ktoré všeobecne pri televízoroch neexcelujú a tu je situácia podobná.

Philips ponúka až štyri rôzne OLED modely a po druhom najvyššom (907) sa k nám dostal aj lacnejší model s číslom 807. Aby sme však neopakovali ten istý test dokolečka, tentokrát sa zameriame aj na technológiu DTS Play-Fi, pri ktorej použijeme bezdrôtový reproduktor TAW6205. Vďaka pripojeniu cez WiFi má oproti bežným reproduktorom niekoľko výhod. Aj o nich bude nasledujúci rozbor.

Rýchlosť pripojenia

Samostatnou kategóriou pri televízoroch bude testovanie pripojenia cez WiFi a LAN, nakoľko v dnešnej dobe ide o dôležitú vlastnosť pri streamovaní obsahu. Použitý čipset MediaTek limituje káblové pripojenie na 100 Mbps, čo sa prejavilo aj tentokrát a bezdrôtové pripojenie cez WiFi 5 802.11 ac dosahuje niečo pod 300 Mbps. Znova tak vidíme rovnaké výsledky ako pri všetkých doteraz testovaných modeloch a znova ide o sklamanie. Smerovač je síce umiestnený vo vedľajšej miestnosti, no na rovnakom mieste ako bol postavený televízor dosiahol iPhone 14 Pro Max 675 Mbps download a 321 Mbps upload, teda vyše dvojnásobnú rýchlosť. Riešením tohto problému je len počkať na novú generáciu televízorov, kde už ohlásený OLED+908 by mal ponúknuť nový MediaTek Pentonic 1000 procesor, ktorý ponúkne nové štandardy WiFi 6/6E.

Výkon

Na televízoroch, ktoré nám to umožnia, sa pozrieme aj na výkon čipsetu pre herné účely, nakoľko Android ponúka množstvo herných titulov a bola by škoda neotestovať, či je možné ich na televízore spustiť. Ako už bolo spomenuté, OLED 807 dostal rovnaký čipset ako OLED+907 a The One PUS8807, teda MediaTek MT5895, ktorý svojím výkonom žiadne rekordy netrhá. V testoch dosahoval veľmi podobné výsledky ako pri vyššom modeli OLED, mierne nižšie skóre vidím vo Wild Life, čo bude však spôsobené len odchýlkou merania, nakoľko ide o ten istý čipset. Žiaden vysoký výkon teda nehľadajte a v prípade, že chcete hrať Android hry, budete musieť siahnuť po nejakom TV boxe so silnejším procesorom.

Philips ponúka až štyri rôzne OLED modely a po druhom najvyššom (907) sa k nám dostal aj lacnejší model s číslom 807. Aby sme však neopakovali ten istý test dokolečka, tentokrát sa zameriame aj na technológiu DTS Play-Fi, pri ktorej použijeme bezdrôtový reproduktor TAW6205. Vďaka pripojeniu cez WiFi má oproti bežným reproduktorom niekoľko výhod. Aj o nich bude nasledujúci rozbor.

Prevádzková spotreba

Spotrebu meriame za pomoci multimetra UNI-T UT71E, podobne ako pri metodike na monitory. Pri televízoroch sa zameriame predovšetkým na spotrebu pri HDR obsahu, na čo sme vybrali trojicu videí: Costa Rica, 2020 LG OLED a Dolby Vision Demo. Videá ponúkajú rozmanitý obsah, ktorý preverí energetickú náročnosť pri sýtych farbách, ale aj zobrazení čiernej.

Vďaka meraniam z predchádzajúceho testu TCL C935 si môžeme namerané hodnoty porovnať a vidieť priepastný rozdiel medzi spotrebou testovaného OLED s porovnávaným miniLED TV. OLED má výrazne nižšiu spotrebu aj vrcholné hodnoty, čo je však vzhľadom na nižší jas pochopiteľné. Na druhej strane má OLED perfektnú čiernu a aj keď nemá taký vysoký jas, hĺbka obrazu a kontrast je lepší než na porovnávanom miniLED. V tomto teste budeme pokračovať aj nabudúce a bude zaujímavé sledovať, ako jednotlivé typy panelov budú vplývať na spotrebu.



Philips ponúka až štyri rôzne OLED modely a po druhom najvyššom (907) sa k nám dostal aj lacnejší model s číslom 807. Aby sme však neopakovali ten istý test dokolečka, tentokrát sa zameriame aj na technológiu DTS Play-Fi, pri ktorej použijeme bezdrôtový reproduktor TAW6205. Vďaka pripojeniu cez WiFi má oproti bežným reproduktorom niekoľko výhod. Aj o nich bude nasledujúci rozbor.

Záver

Philips OLED 807 je pravdepodobne najzaujímavejším modelom z OLED lineupu Philips súčasnej generácie. Stále používa OLED.EX panel ako vyšší súrodenci, no prišiel o heatsink a prémiovú výbavu ako repro sústavu Bower & Wilkins. Vďaka tomu ale ponúka dostupnejšiu cenovku a vďaka možnosti výberu zo štyroch rozmerov aj väčšiu flexibilitu pre vaše potreby.

Mierne nižší jas v praxi bude náročné vôbec zistiť, museli by ste mať OLED+907 hneď vedľa na porovnanie, čo nikto reálne mať nebude. Zvukový prejav napriek absencii prémiového soundbaru vôbec nie je zlý a vďaka DTS Play-Fi si viete podľa potrieb pridať ďalšie reproduktory. Konečne sa nám podarilo aj túto funkciu otestovať a v domácnosti si určite svoje miesto nájde. Škoda, že momentálne je integrácia s televízormi obmedzená len na Philips, na druhej strane o dôvod viac prečo kúpiť práve OLED 807.

Pochváliť môžem opäť špičkové parametre a kompatibilitu pre hranie hier či už na PC alebo konzolách, o čom sme sa tiež presvedčili. Viac menej ide ale o rovnaký zážitok ako na drahšom OLED+907. Okrem pozitívnych vecí z vyššieho modelu však ostali aj tie negatívne, teda čipset s obmedzenými rýchlosťami sieťového pripojenia ako aj žalostne malé vnútorné úložisko. Takpovediac bude nevyhnutnosťou použiť nejaký TV box, ak chcete mať nainštalovaných viac než pár aplikácii. Philips tiež z nejakého mne neznámeho dôvodu ignoruje AirPlay, čo rozhodne nepoteší „jabĺčkárov“, opäť však nejde o nič neriešiteľné, stačí pridať Apple TV.

Suma sumárum je teda taká, že OLED 807 ponúka lepší pomer ceny a výkon v porovnaní s top modelom OLED+907, ktorý má navrch len v audio stránke a mierne vyššom jase, no za ušetrené peniaze si viete vybrať z pomerne veľkého množstva reproduktorov Play-Fi a vykúzliť ešte lepší zvuk, ako ten čo z 907 dostanete v základe.

Philips OLED 807 je dostupný v štyroch rozmeroch a okrem testovanej 65″ uhlopriečky si tak môžete zvoliť aj väčší 77″ model, či menšie 55 a 48″ verzie:

Philips 65OLED807
+ Výborný panel OLED EX (ale bez heatsinku)
+ 4-stranný Ambilight a jeho rôzne režimy
+ Kompatibilita s novými konzolami a PC – VRR, ALLM, FreeSync, G-Sync...
+ Bohaté a prehľadné nastavenie pre laika aj pre experta
+ Nadštandardne kvalitný kožený ovládač
+ Možnosť pripojenia reproduktorov cez WiFi pomocou DTS Play-Fi
+ Cenovo dostupnejší ako OLED+907
- Limitácie procesora, iba dva porty HDMI 2.1, pomalý port LAN, slabý herný výkon
- Malé interné úložisko, problém po inštalácii zopár aplikácií
- Nemá Apple AirPlay
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2309" as a base selector for example: #supsystic-table-2309 { ... } #supsystic-table-2309 tbody { ... } #supsystic-table-2309 tbody tr { ... } */