Site icon HWCooling.net

ASRock X570 Phantom Gaming X: Trojica M.2 + Thunderbolt

Hodnotenie

Pokračujeme v testoch dosiek X570 pre procesory Ryzen 3000. Teraz sa pozrieme na vrcholový model ASRocku, ktorý prináša trojicu slotov M.2, bohatú konektivitu alebo prémiovú výbavu ako tlačidlá či zadný backplate. Výrobca zapracoval aj na dizajnovej stránke a doska tak ponúka atraktívny vzhľad aj podsvietenie RGB. Ide o lepšiu voľbu ako minule testovaná Strix X570-E Gaming?

Pre bežného zákazníka či hráča bude zrejme ASRock jednou veľkou neznámou. Naši verní čitatelia však o tomto výrobcovi určite už počuli, nakoľko sme vám už priniesli niekoľko recenzií, napríklad X470, B450M, B365 či Z390 modely a práve posledný kúsok vo vyhotovení Taichi Ultimate pristál u jedného z našich čitateľov ako výhra v celeročnej súťaži.

Základné parametre

ParametreASRock X570 Phantom Gaming X
PäticaAMD AM4
Čipová súpravaAMD X570
FormátATX (305 × 244 mm)
Napájacia kaskáda procesora12+2-fázová
Maximálny, oficiálne podporovaný takt pamätí4666 MHz
Sloty PCIe 4.0 ×16 + PCIe 4.0 ×13× (×16 | ×8 | ×4) + 2×
Diskové konektory8× SATA 6Gb, 3× M.2 (42 – 80/110 mm)
4-pinové konektory PWM
Interné porty USB1× USB 3.2 gen 2 10Gb front panel, 1× USB 3.2 gen 1 5Gb, 2× USB 2.0
Ďalšie interné konektory1× TPM, 3× RGB LED, 1× Thunderbolt 3 header
Displej POSTáno
Tlačidlá1× BIOS FLBK, 2× Clear CMOS, 1× Power, 1× Reset
Externé porty USB1× USB 3.2 gen 2 10Gb typ A, 1× USB 3.2 gen 2 10Gb typ C, 6× USB 3.2 gen 1 5Gb typ A,
Videovýstupy1× HDMI 2.0b
Sieť2× RJ-45 (GbE) – Intel I211AT a Realtek® Dragon RTL8125AG 2.5G LAN, Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ax - Intel AX-200
ZvukRealtek ALC1220 Audio Codec (7.1)
Ďalšie externé konektoryPS/2
Orientačná cena340 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-360" as a base selector for example: #supsystic-table-360 { ... } #supsystic-table-360 tbody { ... } #supsystic-table-360 tbody tr { ... } */

Balenie

Phantom Gaming X patrí medzi najvyššie modely s čipovou súpravou X570, no balenie je stále akési priemerné. Najmä keď to porovnáme s konkurenciou. Samozrejme všetky potrebné komponenty ako káble SATA, skrutky M.2, anténu WiFi alebo už zastaraný mostík SLI tu nájdete, no balenia iných výrobcov bývajú bohatšie. Zaujímavosťou je prítomnosť skrutkovača, s tým som sa ešte nikde nestretol.

   

Detaily

Phantom Gaming X predstavuje vrchol hernej série dosiek ASRock. Ide o pomerne novú rodinu produktov, ktoré uzreli svetlo sveta len nedávno. Doteraz sme boli zvyknutí na modely Fatal1ty  Gaming a Taichi. Vyzerá to tak, že práve Phantom Gaming nahrádza Fatal1ty, zatiaľ čo k Taichi pribudla ešte séria Creator. Špecialitou X570 platformy je potom model X570 Aqua, ktorý je určený na vodné chladenie.

Doska ponúka atraktívny čierno-strieborno-červený dizajn, ktorý rozhodne prezentuje herné zameranie. Hlavnými prednosťami dosky budú predovšetkým trojica portov M.2, moderná konektivita s WiFi 6 ax a 2,5Gb LAN či množstvo nových portov USB. So Strix X570-E Gaming zdieľa veľké množstvo rovnakých parametrov, preto sa zameriam na rozdiely medzi doskami.

Prvý rozdiel vidíte už pri PCIe portoch, kde sú všetky tri vystužené. Výrobca ich označuje ako Steel Slot. Všetky sú typu PCIe 4.0 ×16 a dokážu fungovať v štandardných režimoch ×16 alebo ×8/×8 alebo ×8/×8/×4 pri zapojení 1/2/3 slotov. Dva krátke sloty ×1 sú tiež typu PCIe 4.0.

Na rozdiel od Asus dosky tu nájdeme až trojicu slotov M.2, pričom všetky podporujú nové PCIe Gen 4.0 ×4 SSD. Ak sú obsadené všetky tri porty, posledný tretí veľký ×16 slot bude deaktivovaný. Z pohľadu papierových parametrov vyzerá všetko skvelo, problém však nastáva pri praktickom využití.

Ako som už spomínal pri recenzii dosky Asus, SSD s vlastným chladičom sú čím ďalej bežnejšie a žiaľ do dosky ASRock takýto SSD nenainštalujete. Všetky pozície M.2 totiž prekrýva jeden veľký kovový kryt, ktorý sa nedá nijako rozdeliť na časti a uvoľniť tak miesto pre niektoré pozície M.2.

Buď tak kúpite SSD bez chladiča alebo tento kryt odstránite. Pozor však na malý káblik podsvietenia RGB, ktorým je heatsink uchytený k doske. Okrem slotov M.2 nechýba ani 8 klasických portov SATA.

Ďalšie rozdiely oproti Asus doske uvidíte pri konektivite USB. Spoločný je header pre 10Gb USB 3.2 Gen 2 pre skrinky. Na rozdiel od Strix na zadnej strane nájdeme len dve 10Gb USB a to jeden typu A a jeden typu C. Ostatné áčka sú len 5Gb. Asus mal až 8 rýchlych 10Gb konektorov, takže v tomto ohľade ASRock stráca. Doska tiež ponúka len jeden video výstup v podobe HDMI 2.0, Displayport ako na modeli Asusu tu nie je.

Nájdete tu však tlačidlo BIOS flashback, rovnako ako na Strixke, a navyše aj tlačidlo Clear CMOS, ktoré sa zíde najmä pri ručnom pretaktovaní. Káblová aj bezdrôtová konektivita je rovnaká, teda 1 a 2,5Gb LAN a WiFi 6 ax. ASRock od typických antén typu tykadlá, prešiel na stojanček, aký môžete už dlho vidieť pri doskách Asus. Okrem kozmetickej zmeny môže byť zlepšenie aj praktické, kedže takúto anténu viete vďaka káblu umiestniť bližšie k routru.

Počet konektorov na ventilátory a pumpy je zhodný s doskou Asus, teda šesť. Ich rozmiestnenie je však rozdielne. Hore sa nachádzajú tri, na pravom boku jeden, tesne nad čipsetom a vedľa prvého portu PCIe ×16 je ďalší a posledný nájdeme na spodku dosky.

   

Na doske nájdete aj trojicu headerov RGB, z toho jeden adresovateľný a dva klasické. Je tu tak o jeden adresovateľný header menej ako na doske Asus. Synchronizácia podsvietenia je možná cez ASRock Polychrome Sync, čo je opäť len pekný názov pre ďalší softvér, ktorý budete potrebovať. Vzhľadom na to, že ide o najnovší prírastok medzi výrobcami dosiek (Asus, MSI, Gigabyte), dá sa očakávať, že kompatibilita s príslušenstvom a komponentami bude o niečo horšia ako u konkurencie. O zvuk sa stará 7.1 audio kodek Realtek ALC1220, ktorý nájdeme na množstve dosiek, takže nič výnimočné v tomto ohľade.

Čo určite stojí za zmienku je dvojica tlačidiel Power a Reset a takisto aj POST code displej, ktorý zobrazuje chybové kódy pri POSTovaní. Ide o veľmi praktické riešenie najmä pri manuálnom pretaktovaní, kedy hľadáte tie správne nastavenia. Doska Asus nič z tohto neponúka, takže v tomto ohľade je ASRock praktickejšia. Záleží len na vás, či vás tieto funkcie zaujímajú a budete ich používať pravideľne alebo sa ich ani raz nedotknete. Nakoľko dosky montujem na open test bench, ja používam výhradne tlačidlá na doske, preto výrobcu za ich použitie veľmi chválim.

Zaujímavosťou je prítomnosť headeru Thunderbolt 3. Áno, čítate správne. Thunderbolt na doske AMD. Výrobca ponúka rozširujúcu kartu do slotu PCIe ×4 slotu, teda v našom prípade by ste kartu zapájali do posledného šesťnástkového. Následne treba kartu prepojiť s headrom na doske.

Zopár ďalších detailov k dizajnu dosky: Kryt I/O a heatsinku má podsvietené logo a nápis, čo uvidíte na obrázku neskôr. Heatsink čipsetu má pravidelné rebrovanie a lesklú časť s podsvieteným logom.

   

Na záver sa pozrieme na porovnanie s X470 Taichi Ultimate.

Ktorá doska sa vám páči viac?

 

Pokračujeme v testoch dosiek X570 pre procesory Ryzen 3000. Teraz sa pozrieme na vrcholový model ASRocku, ktorý prináša trojicu slotov M.2, bohatú konektivitu alebo prémiovú výbavu ako tlačidlá či zadný backplate. Výrobca zapracoval aj na dizajnovej stránke a doska tak ponúka atraktívny vzhľad aj podsvietenie RGB. Ide o lepšiu voľbu ako minule testovaná Strix X570-E Gaming?

VRM, čipset a chladenie

VRM ponúka 14 fáz v konfigurácii 12+2 (všetky sú  50A MOSFETy Vishay SiC634). Procesor tak napája dvanásť fáz, SOC dve, čo je o dve menej ako pri  doske Asus. Ovládač Intersil ISL69147 dokáže spravovať až 7 fáz, čo je menej, než doska ponúka. Výrobca tak použil PWM zdvojovače Intersil 6617A – 6 pre CPU a 1 pre SOC, aby dosiahol výslednú konfiguráciu 12+2. Celková prúdová kapacita je 600 A. Opäť ide o kvalitné VRM určené pre najsilnejšie procesory do AM4 a takisto pretaktovanie. Nejde však o taký overkill ako pri doske Asus, ktorá mala 60A MOSFETy, 14+2 fáz a 720A kapacitu. Uvidíme, či sa tieto rozdiely prejavia aj v praxi, či už pri skóre alebo na teplotách.

Na napájanie procesora zo zdroja slúži jeden 8-pin a jeden 4-pin. Ide o klasické konektory, žiadne vystuženie kovom ako v prípade dosky Asus.

Detail na horný raz MOSFETov a ovládač. O chladenie sa stará masívny heatsink, ktorý je prepojený cez heatpipe.

Heatsink pre sloty M.2 a čipset sme si už spomínali, tu sa však naň môžete pozrieť detialnejšie. Ventilátor by mal mať podľa výrobcu životnosť 50 000 hodín vďaka ložisku EBR.

Aktívne chladenie čipsetu nájdeee prakticky na všetkých doskách, okrem dvojice najdrahších. Medzi nimi je už spomínaná X570 Aqua od ASRock, ktorá využíva vodný blok na chladenie všetkých komponentov dosky aj CPU.

Posledná časť, ktorá sa dá z dosky odmontovať je kovový backplate. Ten väčšinou nájdeme len na najdrahších doskách. Manipulácia s doskou, ktorá má backplate, je pohodlnejšia aj bezpečnejšia. Preto prítomnosť backplate na tejto doske vítam. Asus backplate na konkurenčnej doske neponúka.

 

Pokračujeme v testoch dosiek X570 pre procesory Ryzen 3000. Teraz sa pozrieme na vrcholový model ASRocku, ktorý prináša trojicu slotov M.2, bohatú konektivitu alebo prémiovú výbavu ako tlačidlá či zadný backplate. Výrobca zapracoval aj na dizajnovej stránke a doska tak ponúka atraktívny vzhľad aj podsvietenie RGB. Ide o lepšiu voľbu ako minule testovaná Strix X570-E Gaming?

UEFI, pretaktovanie a regulácia ventilátorov

Rozhranie UEFI býva na doskách ASRock strohé ale prehľadné. Inak tomu nie je ani teraz. Dizajn ani funkčnosť sa v priebehu rokov prakticky nezmenili. Mení sa len dizajn podľa edície dosky, ktorú máte. Phantom Gaming je samozrejme v čierno-červenej kombinácii. Prekvapením je však absencia Easy módu, ktorý som už na niektorých doskách videl. Výrobca si zrejme myslí, že táto doska nie je určená pre mainstream a Easy mód by tak nebol využívaný, čo je škoda. Nie každý sa chce hrabať v nastaveniach, aj keď si kúpi drahšiu dosku.

Medzi nástrojmi nájdete možnosť ovládať RGB, bezpečne zmazať SSD, nainštalovať aktualizáciu cez Instat Flash. Nechýba ani monitorovanie hardvéru, zmena bootovateľných zariadení a pod.

Pretaktovanie je na doske pomerne jednoduché. Nemusíte sa hrabať v komplikovaných vnorených menu. Nájdete ho hneď na druhej záložke pod OC Tweaker.

 

Pokračujeme v testoch dosiek X570 pre procesory Ryzen 3000. Teraz sa pozrieme na vrcholový model ASRocku, ktorý prináša trojicu slotov M.2, bohatú konektivitu alebo prémiovú výbavu ako tlačidlá či zadný backplate. Výrobca zapracoval aj na dizajnovej stránke a doska tak ponúka atraktívny vzhľad aj podsvietenie RGB. Ide o lepšiu voľbu ako minule testovaná Strix X570-E Gaming?

Metodika testovania

Základnú dosku sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov. Pri porovnaní s ostatnými doskami boli použité totožné komponenty. Ich zoznam je nasledovný:

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 9 3900X
Chladič procesoraFractal Design Celsius S36
Teplovodivá pastaNoctua NT-H1
RAMPatriot Viper 4 Blackout, 2× 8 GB, 3600 MHz/CL17
Grafická kartaGigabyte Aorus RTX 2080 Ti Xtreme OC 11 G
SSDGigabyte Aorus PCIe 4.0 NVMe SSD 2 TB
Napájací zdrojSeaSonic Prime 1300 W (80Plus Platinum)
SkrinkaLian Li PC-T70
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-354" as a base selector for example: #supsystic-table-354 { ... } #supsystic-table-354 tbody { ... } #supsystic-table-354 tbody tr { ... } */

Testy zahŕňajú syntetické benchmarky na porovnanie surového výkonu ako aj porovnania v reálnych pracovných podmienkach či herných testoch. Cieľom bolo zistiť rozdiely v širokom spektre testov a porovnať výkon dosiek pri základných taktoch procesora aj pri pretaktovaní.

Dôležité je spomenúť, že testy v základnom stave sú vykonané po zresestovaní UEFI do základných nastavení a zapnutí XMP pamätí. Druhým testom bolo ručné pretaktovanie na 4,4 GHz pri 1,36 V. Porovnáme jednotlivé výsledky aj spotrebu pri pretaktovaní.

 

Pokračujeme v testoch dosiek X570 pre procesory Ryzen 3000. Teraz sa pozrieme na vrcholový model ASRocku, ktorý prináša trojicu slotov M.2, bohatú konektivitu alebo prémiovú výbavu ako tlačidlá či zadný backplate. Výrobca zapracoval aj na dizajnovej stránke a doska tak ponúka atraktívny vzhľad aj podsvietenie RGB. Ide o lepšiu voľbu ako minule testovaná Strix X570-E Gaming?

Testy renderingu












 

Pokračujeme v testoch dosiek X570 pre procesory Ryzen 3000. Teraz sa pozrieme na vrcholový model ASRocku, ktorý prináša trojicu slotov M.2, bohatú konektivitu alebo prémiovú výbavu ako tlačidlá či zadný backplate. Výrobca zapracoval aj na dizajnovej stránke a doska tak ponúka atraktívny vzhľad aj podsvietenie RGB. Ide o lepšiu voľbu ako minule testovaná Strix X570-E Gaming?

(de)šifrovanie a pamäťové testy






 

Pokračujeme v testoch dosiek X570 pre procesory Ryzen 3000. Teraz sa pozrieme na vrcholový model ASRocku, ktorý prináša trojicu slotov M.2, bohatú konektivitu alebo prémiovú výbavu ako tlačidlá či zadný backplate. Výrobca zapracoval aj na dizajnovej stránke a doska tak ponúka atraktívny vzhľad aj podsvietenie RGB. Ide o lepšiu voľbu ako minule testovaná Strix X570-E Gaming?

PC/3D Mark a herné testy





Pokračujeme v testoch dosiek X570 pre procesory Ryzen 3000. Teraz sa pozrieme na vrcholový model ASRocku, ktorý prináša trojicu slotov M.2, bohatú konektivitu alebo prémiovú výbavu ako tlačidlá či zadný backplate. Výrobca zapracoval aj na dizajnovej stránke a doska tak ponúka atraktívny vzhľad aj podsvietenie RGB. Ide o lepšiu voľbu ako minule testovaná Strix X570-E Gaming?

Spotreba a zahrievanie CPU





 

Pokračujeme v testoch dosiek X570 pre procesory Ryzen 3000. Teraz sa pozrieme na vrcholový model ASRocku, ktorý prináša trojicu slotov M.2, bohatú konektivitu alebo prémiovú výbavu ako tlačidlá či zadný backplate. Výrobca zapracoval aj na dizajnovej stránke a doska tak ponúka atraktívny vzhľad aj podsvietenie RGB. Ide o lepšiu voľbu ako minule testovaná Strix X570-E Gaming?

Hodnotenie

ASRock X570 Phantom Gaming X predstavuje vrchol ponuky výrobcu v hernej línii, napriek tomu má pomerne priaznivú cenovku na úrovni 340 €. To je v porovnaní s konkurenciou jedna z nepopierateľných výhod. Čo za tieto peniaze dostanete? Oplatí sa trochu priplatiť a vybrať ASRock namiesto rozšírenejšieho Asusu?

V prvom rade ASRock výrazne vylepšil dizajnovú stránku a už sa naozaj nemá za čo hanbiť. Ešte minulú generáciu boli dosky dizajnovo pomerne strohé a ak vás zaujíma RGB, ASRock nebol zrovna najlepšou voľbou. Dizajn však nie je všetko a väčšinu z vás aj tak viac zaujíma funkčná stránka. Tu môžem vyzvihnúť trojicu slotov M.2, pozor však na celistvý heatsink, ktorý nie je kompatibilný s diskami M.2 s integrovaným heatsinkom. Obsadením všetkých slotov tiež prídete o posledný slot PCIe ×16. Do toho môžete umiestniť napríklad kartu Thunderbolt 3, čo je na platforme AMD unikátne. Chválim tiež tlačidlá a POST displej, čo sú veci, ktoré mi na Asus doske chýbali. Konektivita je špičková v oblasti LAN aj WiFi, no prakticky vyrovnáva ponuku Asusu. Naopak mierne zaostáva v oblasti portov USB, kde Asus ponúkal všetky porty 10Gb.

A čo prax? ASRock ponúka solídne napájanie, hoci nie až také skvelé ako Asus. Zaujímali ma preto rozdiely v rovnakých podmienkach a tie sa dostavili. Je to však lotéria. V benchmarkoch renderingu bol ASRock zvyčajne lepší, naopak v praktických testoch zase Asus. Herné testy sú na tom podobne. Rozdiely sú však vždy len v pár percentách a treba rátať aj s chybou merania, takže dosky sú viac menej vyrovnané. Doteraz to teda vyzerá pre ASRock dobre. Tento dojem však končí pri pohľade na zahrievanie a spotrebu. Tu sú už rozdiely väčšie a ASRock stráca na Asus v základe 5 °C a pri manuálnom pretaktovaní až 10 °C na teplote CPU. Rovnako môžete vidieť cca 6-stupňový rozdiel v teplote čipsetu v základe aj po pretaktovaní. Spotreba CPU package v základe je rovnaká, no po pretaktovaní s rovnakými parametrami má ASRock o 18 W viac. Pri meraní spotreby celého systému je možné vidieť v základe 12W rozdiel a po pretaktovaní 24W viac na ASRock doske. Za tieto odchýlky zjavne môže napájanie, ktoré má ASRock o čosi slabšie ako Asus.

 

ASRock X570 Phantom Gaming X
+ trojica M.2 slotov
+ dobré VRM pre výkonné procesory aj OC
+ Power a Reset tlačidlá + POST displej
+ Thunderbolt 3 header
+ tri vystužené porty PCIe ×16
+ moderný herný dizajn s RGB prvkami
+ kovový backplate
+ WiFi 6 a 2,5Gb LAN
+ integrovaný kryt I/O
- vyššia spotreba aj teploty
- strohý BIOS
- iba dva 10Gb USB porty vzadu
- M.2 heatsink nekompatibilný s chladičmi na SSD
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-361" as a base selector for example: #supsystic-table-361 { ... } #supsystic-table-361 tbody { ... } #supsystic-table-361 tbody tr { ... } */