Site icon HWCooling.net

Dvojtest dokov Sonnet Echo 11 TB4 a Echo Dual NVMe

Echo Dual NVMe Thunderbolt Dock

Moderné dokovacie stanice vyzerajú trochu inak ako pred rokmi. Jednak sa zbavili proprietárnych konektorov, jednak vďaka rozhraniu Thunderbolt s veľmi vysokou priepustnosťou umožňujú pripojenie veľkého množstva príslušenstva. Samotný port v notebooku je dobrý začiatok, ale sám o sebe „nič“ neznamená a treba mu trochu pomôcť, rozvetviť ho. A to je už v rámci tohto testu úloha na Sonnet, špecialistu na dokovacie stanice.

Základné parametre

ParametreSonnet Technologies
Echo 11 Thunderbolt 4 Dock
Parametre
Thunderbolt4× (1x client, 3x daisy chain)
NabíjanieTB - 90W
Video výstup3× TB (redukcia)
Sieťové konektory1× RJ-45 s 1 Gb/s, Realtek RTL8153B
Porty USB3× USB 3.2 gen 2 10 Gb vzadu, 1× USB 2.0 (nabíjanie až 7,5W) vpredu
Ďalšie konektory3,5 mm audio, čítačka SD kariet, power
Indikátorypower, TB pripojenie
Rozmery200 × 75 × 30 mm
Orientačná cena370 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1994" as a base selector for example: #supsystic-table-1994 { ... } #supsystic-table-1994 tbody { ... } #supsystic-table-1994 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

Začneme nástupcom doku, ktorý sme testovali pred troma rokmi. Konkrétne ide o Echo 11 Thunderbolt 4 Dock, pričom od staršieho súrodenca ho v názve delí len jedna číslica. Samotný produkt sa našťastie odlišuje vo viacerých smeroch. Prvý je balenie, ktoré dostalo novú farebnú grafiku.

Oproti kartónovej škatuli s bielou potlačou ide nielen o vizuálne zlepšenie, ale aj o informačne bohatšiu prezentáciu produktu. Zobrazenie samotného doku je zachované rovnako ako aj detailný pohľad na portovú výbavu.

Dok je v škatuli starostlivo zabalený, aby sa pri preprave nepoškodil. Pod dokom ďalej nájdete príslušenstvo.

To pozostáva z dokumentácie, kábla Thunderbolt 4 o dĺžke 0,7 m a z napájacieho adaptéra s výkonom 135 W.

Strieborné telo dostalo tmavší odtieň oproti predchodcovi a takisto logo výrobcu na vrchnej strane prešlo modernizáciou. Spodná časť doku má štyri gumové nožičky, aby sa na stole nešmýkal.

   

Bočné strany žiadne porty neobsahujú, zato sú pozoruhodné rebrovaním.

Prejdime ale k tomu podstatnému, čo je pri doku samozrejme portová výbava. Vzadu nás čaká šestica portov USB, pričom tri sú klasické „áčka“ a tri novšie „céčka“. Porty typu A sú všetky 10-gigabitové, čiže ani rýchle externé SSD úložiská nebudú trpieť na nedostatok priepustnosti. Konektory USB-C sú zase všetky s podporou Thunderbolt 4 a určené na pripojenie ďalšieho príslušenstva. Je už potom na vás, či to bude displej, úložisko, sieťový adaptér alebo nejaký ďalší dok. Tieto možnosti si neskôr vyskúšame v teste. Vzadu ďalej nájdete aj gigabitový ethernet (RJ-45) a napájací konektor.

Predná strana je na porty o čosi skromnejšia, je tu čítačka pamäťových kariet SD s podporou UHS-II, konektor USB 2.0 s rýchlym nabíjaním a audio adaptér na pripojenie slúchadiel s mikrofónom či reproduktorov. Najdôležitejší port na prednej strane je ale ďalší, už štvrtý Thunderbolt 4. Tento sa však od zadných troch líši, nakoľko tento slúži na pripojenie k vášmu zariadeniu a taktiež podporuje nabíjanie. Ďalej je tu dvojica indikátorov LED a tlačidlo pre vypnutie doku. Neviem síce, prečo by ste to robili, nakoľko týmto sa vypne aj nabíjanie všetkých pripojených zariadení, ale v každom prípade, je tu aj to.

Nový dizajn kovového tela si najlepšie ukážeme pri porovnaní s predchodcom. Novinka má hlinik po celom vonkajšom obvode, zatiaľ čo predná a zadná strana sú z matného čierneho plastu. Týmto výrobca prakticky eleminoval všetky pripomienky, ktoré som mal k Echo 11 TB 3, ktoré bolo koncipované presne opačne. Lesklý čierny plast po horizontálnom obvode a kovové časti zhora a zospodu.

Lesklý čierny plast je nielen nepraktický a náchylný na odtlačky a prach, ale takisto sa veľmi ľahko poškriabe, čo po troch rokov používania naozaj nevyzerá pekne. Okrem zmeny zhototvenia sa dramaticky zmenili aj rozmery. Nový dok je výrazne menší, konkrétne o 3 cm na dĺžku, takmer centimeter na šírku, no mierne pribral na hrúbku.

Pri porovnaní to však vyzerá tak, že nový dok je výrazne hrubší, za čo však môže predovšetkým zaoblený dizajn predchodcu. Čo sa týka zmien v portovej výbave, tie sú pomerne zásadné. Vpredu sme prišli o dva 5 Gb porty USB, ktoré nahradil len jeden port USB 2.0, ale pribudol tu Thunderbolt pre počítač, čo sme si už spomenuli. Umiestnenie vpredu má význam vtedy, ak dok máte položený pod monitorom a notebook umiestnený na boku či pred monitorom. Káble tak nemusia vychádzať zo zadnej časti a hneď sa ohýbať dopredu.

Vzadu sa trojica portov USB typu A dočkala vyššej rýchlosti z 5 na 10 Gb, ethernet zostal zachovaný, ale dok prišiel o konektor HDMI 2.0 video výstup. Ten z časti nahrádza vyšší počet periférnych portov Thunderbolt, ktorý narástol z jedného na tri. Bez problémov tak jeden môžete použiť na pripojenie monitora a ešte stále budete mať o jeden port Thunderbolt viac ako v prípade predchodcu.

Pri pohľade na predchodcu musím opäť vyzdvihnúť náhradu lesklého čierneho plastu, nakoľko toto bol najväčší dizajnový nedostatok, ktorému sa už novinka vyhla. Echo 11 TB 4 je síce plný vylepšení, ale i tak zamrzí menší počet portov USB na prednej strane a odstránenie konektora HDMI zase znamená nutnosť použitia kábla USB-C–HDMI, ktorý len tak v domácnosti asi nenájdete. Najväčšia výhoda novinky bude práve trojica periférnych Thunderboltov, ktoré umožnia vysokú flexibilitu a rôzne možnosti pri pripájaní príslušenstva. Predchodca s jedným portom ma často obmedzoval a musel som tak cez Daisy Chain napájať ďalší dok namiesto priameho zapojenia. Aj na toto sa pozrieme neskôr pri testoch.



Moderné dokovacie stanice vyzerajú trochu inak ako pred rokmi. Jednak sa zbavili proprietárnych konektorov, jednak vďaka rozhraniu Thunderbolt s veľmi vysokou priepustnosťou umožňujú pripojenie veľkého množstva príslušenstva. Samotný port v notebooku je dobrý začiatok, ale sám o sebe „nič“ neznamená a treba mu trochu pomôcť, rozvetviť ho. A to je už v rámci tohto testu úloha na Sonnet, špecialistu na dokovacie stanice.

Základné parametre

ParametreSonnet Technologies
Echo Dual NVMe Thunderbolt Dock
Parametre
Thunderbolt2× (1× client, 1× daisy chain)
NabíjanieTB – 15W
Video výstup1× TB (redukcia)
Sieťové konektory-
Porty USB4× USB 3.2 gen 2 10 Gb (2× typ A, 2× typ C, nabíjanie až 7,5W)
Ďalšie konektory2× M.2 2280
IndikátoryTB pripojenie
Rozmery170 × 86 × 44 mm
Orientačná cena350 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1995" as a base selector for example: #supsystic-table-1995 { ... } #supsystic-table-1995 tbody { ... } #supsystic-table-1995 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

Druhý dok, na ktorý sa dnes pozrieme, je Echo Dual NVMe Thunderbolt Dock. Ten ponúka úplne iné využitie a mieri na iné publikum ako Echo 11.

Škatuľa nesie podobný dizajn a opäť tak môžeme vidieť farebné zobrazenie docku aj jeho portov a príslušenstva v balení. Ochrana doku v škatuli je tu ešte vyššia vďaka penovej výplni.

Okrem doku je v balení opäť aj kábel Thunderbolt, tentokrát ale len polmetrový, napájací adaptér s výkonom 96 W a dokumentácia. Navyše v balení dostanete aj ThunderLok 3 pre bezpečné pripojenie kábla k doku. Na tento detail sa pozrieme bližšie.

Dizajn Echa Dual sa od Echo 11 zásadne líši. V tomto prípade ide o čierny kváder s pravouhlými rohmi. Zhora vidíme opäť nové logo, zospodu štvoricu veľkých nožičiek a tiež dvojicu skrutiek.

   

Boky doku sú v tomto prípade hladké a opäť bez portov.

Echo Dual má na zadnej strane port Thunderbolt 3 na pripojenie k počítaču a jeden 10 Gb port USB typu A s podporou nabíjania. Okrem toho je tu aj napájací konektor a takisto otvor pre použitie ThunderLoku. Dôležitá je aj skrutka pod portom USB-A.

Vpredu nájdeme ďalšie „áčko“ a dvojicu „céčok“, pričom všetky sú 10 Gb a podporujú 7,5 W nabíjanie. Posledný port je Thunderbolt na pripojenie príslušenstva.

Už sme si spomínali ThunderLok 3, ktorý sa nachádza v balení. Ide o takýto adaptér so skrutkou, ktoré nasuniete na kábel Thunderbolt.

Následne kábel pripojíte k doku a skrutkou ho zaistíte o telo doku. Povedal by som však, že ide skôr o prevenciu pred nechceným odpojením ako o bezpečnostnú funkciu, nakoľko ak bude druhá strana kábla bez ThunderLoku, čo je v prípade akéhokoľvek notebooku viac než isté, jej odpojenie nevyžaduje žiadnu námahu a nedá sa tak hovoriť o bezpečnostnom prvku. V čom ale ThunderLok pomôže je, keď dokom pohnete na stole a kábel sa samovoľne odpojí. Toto by sa pri jeho použití už nemalo nikdy stať.

Už sme si spomenuli dvojicu skrutiek zo spodnej strany doku a jednu vzadu. Keď pridáme ešte štyri na prednej strane v každom rohu, dostaneme všetky, ktoré potrebujeme odmontovať, aby sme sa dostali do vnútra doku. Tu sa totiž nachádza hlavná podstata tohto zariadenia.

Po odskrutkovaní viete vybrať vnútro doku a dostanete tak dve časti – vonkajší obal a predná stena so základnou doskou.

   

Základná doska ponúka dvojicu M.2 slotov a Echo Dual je teda vlastne externé úložisko. Pre chladenie SSD je tu tiež pripravený ventilátor, ktorému z nejasného dôvodu chýba jedna skrutka.

   

Inštalácia diskov je jednoduchá ako vždy, stačí odstrániť skrutky, zasunúť a zatlačiť disky a skrutku vrátiť.

Na testovanie použijeme dvojicu SSD WD Black, konkrétne modely SN770 a SN850X, na ktoré budeme v blízkej budúcnosti robiť aj recenziu. Nateraz nám ale poslúžia na otestovanie doku.

Vonkajšie rozmery Echa Dual sú síce najkratšie ale najhrubšie v porovnaní so zvyšnou dvojicou. Na dĺžku ná 17 cm, šírka je 8,5 cm a na výšku má takmer 4,5 cm.

Porovnanie portovej výbavy nedáva veľmi zmysel nakoľko Echo Dual nie je dok určený primárne na rozšírenie portových možností ale úložiska pripojeného zariadenia. Vizuálne porovnanie tak berte skôr ilustračne.

Čo ale potrebné spomenúť je, že M.2 sloty používajú len dve linky PCIe 3.0 a teda na plnú rýchlosť môžete zabudnúť. Predsalen má Thunderbolt priepustnosť len 40 Gb. Výrobca preto udáva, že môžete očakávať prenosové rýchlosti až 1500 MB/s pre jedno SSD a 3000 MB/s pre Raid 0 konfiguráciu. Použité SSD by pritom mali zvládnuť 5000–7000 MB/s. Výkon v praxi si samozrejme overíme v ďalších kapitolách.



Moderné dokovacie stanice vyzerajú trochu inak ako pred rokmi. Jednak sa zbavili proprietárnych konektorov, jednak vďaka rozhraniu Thunderbolt s veľmi vysokou priepustnosťou umožňujú pripojenie veľkého množstva príslušenstva. Samotný port v notebooku je dobrý začiatok, ale sám o sebe „nič“ neznamená a treba mu trochu pomôcť, rozvetviť ho. A to je už v rámci tohto testu úloha na Sonnet, špecialistu na dokovacie stanice.

Testy na Windows

Testy dokov začneme na rozšírenejšej platforme, ktorou je Windows. Pri teste sme použili notebook MSI GE77 Raider, ktorý sme nedávno testovali.

Ako prvý sme pripojili Echo Dual s dvojicou WD diskov. Aplikácia Thunderbolt nám správne detekovala pripojené zariadenie, prekvapením ale bolo, že na Windows 11 už nebolo potrebné pripojenie schváliť, ako tomu bývalo kedysi na 10.

Nakoľko disky boli úplne nové, bolo potrebné ich najskôr sformátovať, čo prebehlo bez ťažkostí.

V CrystalDiskMark 8 sme dosiahli o čosi lepšie výsledky, než tvrdí výrobca, teda minimálne v prípade čítania. Tu sme prekročili hranicu 1600 MB/s, zatiaľ čo zápis bol tesne pod udávanou hranicou 1500 MB/s. Hoci nejde o test diskov ako takých, môžete ale vidieť, že SN850X ponúka lepšie hodnoty vo viacerých testoch, na plnohodnotné posúdenie, ale počkajte na recenziu.

Echo dual ponúka aj jeden Thunderbolt port pre príslušenstvo, a ten sme tiež otestovali. Naskôr sme doň zapojili Solo 10G SFP+, ktorý už môžete poznať z testu 10 Gb routra Asus.

Aplikácia opäť správne detekovala ďalšie Thunderbolt zariadenie.

A takisto 10 Gb pripojenie cez ethernet fungovalo bez problémov. Ide teda o výrazné zlepšenie oproti 1/2,5 Gb, ktoré by ste na notebooku bežne moli používať.

Predný port tiež môžete použiť na pripojenie monitora. So 4K 60 Hz monitorom takisto nebol jediný problém.

Prejdime k Echo 11. Ten sa tiež pripojil na prvý krát a automaticky, bez nutnosti akéhokľvek zásahu.

Nakoľko jeho najzaujímavejšou vlastnosťou je možnosť pripojiť až tri ďalšie zariadenia súčasne, na túto funcku sme sa zamerali. Pripojili sme tak opäť monitor, Solo 10G aj Echo Dual do Echa 11. Do notebooku tak išiel len jeden kábel, no reálne sme získali deväť použiteľných portov USB, 10 Gb ethernet a 4K displej.

Aj pri zapojení všetkých troch zariadení do Echo 11, nepostrehol som žiaden problém s displejom, sieťou ani úložiskom. Všetko fungovalo na prvý krát a spoľahlivo.

Keby sme použili nejaký menej výkonný ultrabook, Echo 11 by ho dokonca mohol nabíjať a vy by ste jedným káblom získali kompletné vybavenie na prácu.



Moderné dokovacie stanice vyzerajú trochu inak ako pred rokmi. Jednak sa zbavili proprietárnych konektorov, jednak vďaka rozhraniu Thunderbolt s veľmi vysokou priepustnosťou umožňujú pripojenie veľkého množstva príslušenstva. Samotný port v notebooku je dobrý začiatok, ale sám o sebe „nič“ neznamená a treba mu trochu pomôcť, rozvetviť ho. A to je už v rámci tohto testu úloha na Sonnet, špecialistu na dokovacie stanice.

Testy na macOS

Thunderbolt je historicky spojený s Macmi asi viac ako akýmkoľvek Windows zariadením a možnosť otestovať doky na nových Apple Silicon modeloch som si nemohol nechať ujsť. Na testovanie som tak použil MacBook Pro 14 s M1 Max procesorom. Doky však podporujú všetky verzie M1 a M2 (vrátane Pro, Max a Ultra verzií) a takisto aj staršie modely s Intel procesormi. Okrem toho môžete doky pripojiť aj k novším iPadom Pro s M1 a M2.

MacOS po pripojení Echa Dual zobrazil upozornenie, ktoré mi na Windows chýbalo.

V nastaveniach sa potom dozvieme viac informácií o pripojenom doku ako aj to, že 15 W nabíjanie naozaj funguje.

Dvojicu M.2 diskov sme si sformátovali exFATom a preverili ich viditeľnosť aj v nastaveniach.

Testy rýchlosti ukázali o trochu nižšie čísla ako na Windows a rozdiely medzi diskami tiež nie sú viditeľné. Nastavenia nám potvrdili, že disky používajú len dve linky PCIe, čo potvrdzuje tvrdenia výrobcu.

Zo zaujímavosti som skúsil jeden disk vybrať a testy vykonať znova, výsledok bol však rovnaký. Dok teda nedokáže dynamicky poskytnúť viac liniek pre jedno SSD.

Druhým testovaným dokom je Echo 11, ktorý bude skvelým parťákom pre notebooky akým je MP 14.

Po jeho pripojení musíme spojenie opäť potvrdiť.

Nastavenia nám opäť ukážu viac informácií. Zaujímavosťou tu je, že dok funguje v režime USB4 a pre každý zo štvorice portov ponúka jednu 40 Gb linku.

Dôležité tiež je, že dok ponúka avizovaných 90 W pre nabíjanie a to bude dôvod, prečo som povedal, že Echo 11 sa výborne hodí k takýmto typom notebookov. Po príchode do práce či domov totiž stačí zapojiť jeden kábel a notebook sa vám pripojí k vašim perifériám, monitorom a ešte sa aj nabije. Toto pokladám za jedno z najlepších vlastností a využití Thunderboltu.

Poďme ale na náročnejší test. Opäť teda pripojíme Solo 10G, Echo Dual aj monitor do Echo 11 a ten následne k MacBooku.

Pri pohľade zhora ide naozaj o komplikovanú spleť káblov, no estetika teraz nie je dôležitá.

Čo dôležité je, že všetko funguje podľa očakávaní. Monitor, úložiská aj 10 Gb ethernet sú správne detekované a fungujú bez problémov.

Pre istotu sme Diasy Chain rozbili a každé z troch Sonnet zariadení pripojili do jedného portu na MacBooku.

Tým sme teda využili všetky jeho dostupné porty, no získali 4 Thunderbolty, 8 USB a 10 Gb ethernet. Čítačku SD kariet už má, no to nebolo pravidlom pri starších modeloch.

Po pripojení k trojici portov vidíme, že každé zariadenie je detekované na samostatnej zbernici.

Jednoduchosť používania na oboch platformách je naozaj úctyhodná, obzvlášť pri používaní Daisy Chain.



Moderné dokovacie stanice vyzerajú trochu inak ako pred rokmi. Jednak sa zbavili proprietárnych konektorov, jednak vďaka rozhraniu Thunderbolt s veľmi vysokou priepustnosťou umožňujú pripojenie veľkého množstva príslušenstva. Samotný port v notebooku je dobrý začiatok, ale sám o sebe „nič“ neznamená a treba mu trochu pomôcť, rozvetviť ho. A to je už v rámci tohto testu úloha na Sonnet, špecialistu na dokovacie stanice.

Záver

Dvojica dokov od Sonnet v testoch nesklamala a výrobca si drží vysoký štandard, čo je aj dôvod, prečo jeho výrobky používam na dennej báze. Echo 11 Thunderbolt 4 Dock je solídny nástupca verzie TB3.. Novinka opravila dizajnové nedostatky predchodcu a prešla na modernejšie porty, či už 10 Gb USB alebo trojicu Thunderboltov na periférie. Áno, dok prišiel o HDMI, no to nie je nič, čo by redukcia alebo káble nevyriešil. Pridaná hodnota trojice TB oproti jednému tento nedostatok zvysoka prevýši. Menšie rozmery sú tiež plus a 90 W nabíjanie je čerešnička na torte.

Echo Dual NVMe Thunderbolt dok síce neponúka tolko dodatočných portov ako Echo 11, no na druhej strane vďaka dvojici M.2 dokaže pridať až 16 TB rýchleho úložiska. Pripojenie cez Thunderbolt žiaľ limituje rýchlosť diskov na cca 1500 MB/s, na druhej strane ale môžete ušetriť a nekupovať drahé PCIe 4.0/5.0 SSD. V prípade použitia na macOS je určite zaujímavá možnosť použiť jeden disk na Boot a druhý na TimeMachine zálohy. Samozrejme najbežnejším bude ukladanie súborov či využitie pri produkcii videí.

Vzhľadom na to, že Sonnet je americká spoločnosť, môžete sa nazdávať že dostupnosť v našich končinách bude problematická. Opak je však pravdou, nakoľko oba testované produkty a mnoho ďalších nájdete v dtpobchod.cz. Ďalší častý problém zariadení Thunderbolt býva ich cena, čo navyše v poslednej dobe zhoršuje celosvetová situácia, inflácia, kurz dolára k euru a podobne. Našťastie aj na toto existuje riešenie a výrobca aktuálne ponúka zľavy na testované kúsky. Echo 11 tak stojí 370 eur/8990 Kč a Echo Dual NVMe dostal cenu 350 eur/8490 Kč. V zľave je aj tretí dok s názvom Echo 5 Thunderbolt 4 HUB, ktorý sme síce netestovali, no v podstate ide o zmenšených Echo 11 s trojicou TB a jedným USB typu A. Taktiež ponúka 85 W nabíjanie a priaznivejšiu cenovku na úrovni 205 eur/4990 Kč.

Vzhľadom na výborné výsledky v testoch, kvalitné spracovanie, zníženú cenu a takisto dlhodobé skúsenosti s predchodcom udeľujem dokom Sonnet redakčné ocenenie „Top Notch“.