Site icon HWCooling.net

Rozšíriteľné smerovače Asus – predstavenie a testy v praxi

Úvod do problematiky

Bezdrôtové siete sa stali súčasťou prakticky každej domácnosti a s rozmachom mobilných zariadení sú takpovediac nevyhnutnosťou. V závislosti od veľkosti, ale aj tvaru domácnosti, môže byť slabý signál či dokonca výpadky signálu na dennej báze, čo čo je pomerne nepríjemné. Ako však takúto situáciu riešiť? Podľa Asus sú odpoveď rozšíriteľné routre, ktoré si v tomto článku trochu rozoberieme.

Úvod

Smerovače Asus sme si u nás už viackrát ukazovali a pokiaľ ide o modely tradičných výrobcov PC, tak sú bezpochyby v čele pelotónu. Pomaličky na tento trend pristupujú aj ďalší výrobcovia, no istú chvíľu potrvá, než Asus dobehnú. Zaujímavosťou ale je, že hoci sieťové prvky nie sú zrovna primárnym trhom pre Asus, ich dlhoročná snaha a vytrvalosť ich dostala do pozície, kde konkurujú špecializovaným sieťovým značkám ako Netgear, D-Link, TP-LINK, Linksys a pod. Samozrejme sa bavíme o produktoch pre domáce použitie, na poli biznisových produktov sú potom ešte väčší hráči, ale tam zatiaľ Asus neprenikol.

V čom je Asus výnimočný, je veľké množstvo modelov naprieč rôznymi kategóriami, ktoré na poli bezdrôtových smerovačov ponúka. Či už ide o základné modely, herne orientované kúsky či úplnú špičku s najnovšími technológiami, Asus má pokryté všetko a to nejedným modelom.

Okrem takmer nekonečného zástupu produktov je potrebné spomenúť aj špičkovú softvérovú výbavu, ktorej sme sa už viackrát venovali a nebudeme sa tak opakovať. Na čo sa však tentokrát zameráme je riešenie otázky z perexu, na ktorú Asus ponúka unikátnu odpoveď v podobe rozlíšiteľných smerovačov.

Asus Extendable Router

Čo je Extendable Router (rozšíriteľný router), aké problémy rieši a pre koho je určený?

Aby sme uviedli veci na pravú mieru, ide o nový marketingový názov, ktorým Asus ide označovať smerovače s funkciou AiMesh, ktorú sme si už x-krát ukázali. Pre laikov je však (Ai)mesh pomerne neznámy pojem a výrobca sa tak snaží prísť s jednoduchšou formuláciou aj pre menej technicky zdatných používateľov. Nejde teda o žiadnu novú funkciu, ale zmenu komunikácie pre verejnosť. Prvú otázku tak máme zodpovedanú: Asus Extendable Router je smerovač s podporu funkcie AiMesh.

Aký problém riešia rozšíriteľné routre?

Ako už z názvu vyplíva, ich cieľom je „rozšíriť“ signál vo vašej domácnosti. V bytoch je úplne bežné, že vo vašom okolí môže byť až tucet ďalších sietí a kvalitný signál budete chytať tak vo vedľajšej miestnosti od routra, no v tretej a ďalšej môžete na 5 GHz sieť prakticky zabudnúť. Rýchlosť na 10 metrovú vzdialenosť podľa mojich skúseností zvykne klesať na polovicu až tretinu oproti tej v bezprostrednej blízkosti smerovača. Dosah 2,4 GHz siete je samozrejme lepší, no v dnešnej dobe streamovania 4K videí je 5 GHz sieť prakticky nevyhnutnosťou a novšia 6 GHz je na tom ešte horšie čo sa týka dosahu.

Ako teda riešiť slabý signál v odľahlých častiach bytu či domu?

Azda najjednoduchšie riešenie je umiestnenie routra do stredu nehnuteľnosti, čím môžete pokryť všetky dôležité miestnosti. Niekedy však toto nie je možné, umiestenie v strede nepokryje okraje a opačné konce pôdorysu, čo bol aj môj prípad v predchádzajúcom byte v tvare obdĺžnika. Umiestnenie v strede je tak kompromis, ktorý nemusí byť riešením a to ani pri použití kvalitnejšieho a výkonnejšieho routra. Čo ďalej? Možno ste sa už stretli s tzv. WiFi extendermi či „rozširovačmi“ WiFi. Toto však podľa Asus nie je riešenie a povieme si prečo.

Prečo WiFi extendery nie sú riešenie slabého signálu?

Pre zodpovedanie tejto otázky je dôležité si uvedomiť ako taký extender funguje. Takže máme primárny router, ktorý má nejaký rozsah signálu a povedzme do tretej miestnosti vám už nedočiahne alebo je veľmi slabý. Logicky by ste tak extender umiestnili v tejto miestnosti a očakávali, že signál naberie na sile a kvalite. Opak je však pravda. Vzhľadom na to, že rovnako ako vaše koncové zariadenie – smartfón či notebook atď, aj extender musí zachytiť signál z vášho routra a následneho ho poslať ďalej, aj na neho vplýva slabá kvalita signálu primárneho routra. Umiestnenie extendera je tak kľúčové, čo sa pokúsime aj demonštrovať v praktickom teste neskôr v článku.

Ale späť k teórii. Okrem toho, že extender musí byť správne umiestnený, trpí aj ďalšími problémami. Vzhĺadom na to, že len „preposiela“ dátový tok, môžete očakávať výrazné navýšenie odozvy (latencie) aj nižšiu rýchlosť. Pozor si tiež treba dať na rozdielne štandardy medzi sieťou extendera a routra (WiFi 6/6E, 5 či 4). Najväčším problémom je ale použiteľnosť. Extendery väčšinou vytvárajú novú sieť s vlastným názvom, ktorá dokonca ani nemusí byť zabezpečená. V závislosti od extendera tak môžete prakticky kompromitovať vašu sieť a umožniť nechceným používateľom získať prístup. Povedzme že si sieť extendera zabezpečíte alebo že extender to spraví automaticky, aj tak nemáte vyhrané. Extender v drvivej väčšine vytvorí prakticky druhú sieť s iným názvom, ku ktorej sa budete musieť pripájať ručne. Možno pri statických zariadeniach ako TV, chladnička a pod, ktoré sa nebudú pohybovať medzi routerom a extenderom to nemusí byť problém, no reálne nás aj tak najviac zaujíma kvalita spojenia pre váš mobil, tablet, notebook a podobne.

Aj v prípade, že by ste sieť pomenovali rovnako ako je vaša hlavná a dali jej aj rovnaké heslo, stále nemáte vyhrané. Zariadenie pripojené k routru sa ho bude držať až do úplnej straty signálu a to aj v prípade, že je hneď vedľa extendera s plným signálom. Žiaľ toto je realita, ktorú som aj ja istý čas žil a poviem vám, že to nie je sranda sa ručne stále prepínať medzi dvomi sieťami, ktoré navonok vyzerajú rovnako no reálne pre zariadenie sú rôzne. K tejto téme sa ešte vrátime. Okrem ťažkostí so zabezpečením a ručným prepojením tiež treba počítať s tým, že extender nebude ponúkať rovnaké funkcie ako primárny router a jeho sieť bude teda ochudobnená.

Ako vyriešiť problém s prepínaním medzi dvomi sieťami?

Pri extenderi sme narazili na problém s nutnosťou ručného prepínania medzi dvoma sieťami na koncovom zariadení a to aj v prípade rovnakého názvu siete (SSID) a hesla. Prakticky ide o rovnakú situáciu, ako keby ste mali dva rôzne routre s dvomi sieťami. Riešením tohto problému je tzv. roaming, teda plynulý prechod z jednej siete na druhú. Isté ad-hoc riešenie je možné docieliť násilným „vykopnutím“ klienta zo siete ak mu klesne sila signálu pod istú úroveň. Niektoré routre ponúkajú takúto funkciu, no vôbec to nie je pravidlom a reálny zážitok z používania je žalostná. Opäť pritom hovorím z vlastnej skúsenosti. Takže je nám už jasné, že potrebujeme nejaké mesh riešenie, ktoré je stavané na podporu WiFi roamingu, čo vyžaduje vhodný hardvér aj softvér.

Prečo ani mesh routre nemusia byť najlepšou voľbou?

Určite ste sa pri hladaní routra stretli aj s mesh riešeniami, ktoré pozostávajú z dvoch či troch uzlov/node/satelit, ktoré medzi sebou komunikujú a vytvárajú jednu sieť. Takéto riešenie odstraňuje drvivú väčšinu problémov, ktoré sme videli pri extenderi, teda ide o jednu sieť, je zabezpečený roaming a bezpečnosť a pokročilé funkcie sú dostupné na všetkých koncoch. Nie je toto presne to čo sme hľadali? Áno je, ale…

Hoci sa môže zdať mesh riešenie ako odpoveď na všetky naše problémy, nemusí to byť tak. Mesh routre zvyčajne ponúkajú veľmi jednoduché a funkciami obmedzené uzly, ktoré sa nedajú porovnávať s klasickým routrom. Možno sú o niečo estetickejšie, ale HW výbava býva značne orezaná či už ide o káblové pripojenie, porty USB ale aj počet a typ antén. V praxi tak uzol bude ponúkať nižší výkon ako porovnateľný router v rovnakej cenovej kategórii, čo je zase vzhľadom na balenia dvoch alebo troch uzlov pochopiteľné, no treba to brať do úvahy. Ďalším problémom je tiež to, že takéto mesh riešenie je prakticky uzavretý ekosystém, ktorý len málokedy viete rozšíriť, maximálne tak o pridanie uzla rovnakého modelu. Kombinovanie s inými modelmi či samostatnými routrami je v drvivej väčšine prípadov nemožné. Kúpou mesh systému si tak obmedzíte možnosti rastu či upgradeu siete v prípade príchodu nového štandardu WiFi a podobne. Pre vylepšenie budete musieť nahradiť kompletne celé mesh riešenie, čo nebude vôbec ekonomické. Takže mesh riešenie síce rieši problémy, ktorými trpia extendery, no obetujú výkon, výbavu, cenu a možnosti rozšírenia či vylepšenia.

Je teda Asus Extendable Router ultimátnym riešením?

Áno, je to tak. Ide naozaj o silné tvrdenie, no vzhľadom na to, že AiMesh a po novom rozšíriteľné routre používam už niekoľko rokov a prešiel som x-upgradeami primárneho routra, môžem s čistým svedomím povedať, že to naozaj funguje tak ako Asus reklamuje. Azda najväčšou výhodou je možnosť začať relatívne lacnými modelmi ako napríklad AX53U, ktorý sme už testovali a znova ho použijeme aj v praktických testoch. Nemusíte tak hneď na začiatku vysoliť majland za kompletné mesh riešenie.

Takisto veľkou výhodou bolo pridanie AiMesh funkciu do starších modelov a teda obohatenie už existujúcich používateľov o možnosť pridania druhého routra bez nutnosti zahodenia toho, čo práve používajú. Čiže možnosť rozšírenia siete podľa potreby je prvou veľkou výhodou AiMesh. Druhá možnosť je kombinácia ľubovoľných smerovačov s podporou AiMesh. Vôbec to tak nemusia byť dva či tri rovnaké modely ako pri mesh riešeniach. Viete tak mať povedzme jeden špičkový model s množstvom LAN a portov USB, či najnovšou verziou WiFi, a druhý, lacnejší a menej výkonný, na pokrytie nejakej odľahlej časti domu či bytu. Môže to byť napríklad váš starší model, ktorý ste používali doteraz, než ste kúpili nový kús. Nemusíte ho tak vyhodiť, predať či darovať, ale stále bude mať využitie v podobe AiMesh node (uzla).

Ďalšia zaujímavosť, ktorú rozšíriteľné routre podporujú, je možnosť spojenia routra a uzlov pomocou káblu a nielen bezdrôtovo. Všetky mesh riešenia komunikujú medzi jednotlivými uzlami pomocou backhaul/backbone/chrbticová sieť/spätný prenos, ktorý je vo väčšine prípadov dedikovaná sieť WiFi, ku ktorej sa klienti nepripoja a slúži výlučne na komunikáciu uzlov medzi sebou. Podobne ako pri extenderi aj tu je kľúčová sila a kvalita signálu, na čo veľmi vplýva umiestnenie uzlov. Takže v prípade nie ideálneho rozmiestnenia aj mesh riešenie môžu postihovať problémy, ktoré sme opisovali pri extenderoch. Rozšíriteľné routre však okrem WiFi backhaul podporujú aj káblové spojenie, ktoré ponúkne vyššiu stabilitu a nižšiu latenciu. V extrémnych prípadoch môže trošku spomaliť prenosy (problematika WiFi 6 a 1 Gb ethernetu) ale už aj to bolo vyriešené vďaka 2.5 či 10 Gb LAN konektorom, ktoré Asus začal používať vo vyšších modeloch. Rozšíriteľné routre teda riešia problémy s výkonom, možnosťami vylepšenia aj umožňujú postupné rozšorvanie siete podľa vašich potrieb.

V ďalšej kapitole sa pozrieme na dvojicu zariadení, ktoré budú súčasťou praktických testov.



Bezdrôtové siete sa stali súčasťou prakticky každej domácnosti a s rozmachom mobilných zariadení sú takpovediac nevyhnutnosťou. V závislosti od veľkosti, ale aj tvaru domácnosti, môže byť slabý signál či dokonca výpadky signálu na dennej báze, čo čo je pomerne nepríjemné. Ako však takúto situáciu riešiť? Podľa Asus sú odpoveď rozšíriteľné routre, ktoré si v tomto článku trochu rozoberieme.

RP-AX56

Prvým z produktov je repeater RP-AX56, ktorý nám poslúži na demonštráciu extendera ale aj rozšíriteľného routera, nakoľko dokáže fungovať aj v rámci AiMesh siete.

   

V kompaktnom balení nájdeme dokumentáciu a samotný repeater. Ten sa pripája priamo do elektrickej siete a nevyžaduje žiadne externé napájanie.

Balenie tiež ponúka základné informácie ako podporu 2,4 a 5 GHz o rýchlostiach 574 a 1201 Mb/s, router je tak označovaný ako AX1800. Z názvu tiež vieme zistiť, že podporuje novší WiFi 6 štandard, avšak bez 160 MHz pásma.

   

Vonkajšie prevedenie v bielej farbe s matnou prednou časťou pôsobí decentne. S rozmermi 150 × 72 × 87 mm ide o kompaktné, no nie úplne najmenšie zariadenie.

Čo sa týka ovládacích prvkov, repeater ponúka len WPS a Reset tlačidlá, ktoré dopĺňa multifarebná LED indikujúca rôzne stavy pripojenia či sily signálu.

   

Na spodnej strane je ešte gigabitový ethernet na pripojenie klienta alebo backhaul s hlavným routrom.

Asus RP-AX56 s cenovkou okolo 100 eur nie je úplne najlacnejším zariadením, no jeho flexibilita v podpore všetkých WiFi sietí aj možnosť použitia v rámci AiMesh siete z neho robí univerzálnu alternatívu do každej situácie. Zaujímavé však rozhodne bude porovnanie s výrazne lacnejším routrom RT-AX53U, ktorým sme už testovali a tiež ponúka rozšíriteľné funkcie. Bude preto zahrnutý v testoch.

TUF-AX4200

Aby sme testy trochu aj okorenili, do testu sme zapojili aj jednu z noviniek v podobe herného routra TUF-AX4200. Ten mi svojim čiernym žlto-zlatým prevedením silno pripomína starší kúsok RT-AX88U, čo bol svojho času prvý WiFi 6 router výrobcu.

   

Balenie je v tomto prípade o trošku bohatšie, no stále veľmi jednoduché. K routeru dostanete napájací adaptér, ethernet kábel a dokumentáciu.

   

TUF-AX4200 naozaj náramne pripomína RT-AX88U avšak s tým rozdielom, že štvorica antén je umiestnená na zadnej strane a nie dva vzadu a dva po stranách. Ponúka štvoricu LAN konektorov, čo je menej ako má RT-AX88U, no nesmieme zabúdať, že svojho času to bol top-model značky. V čom je ale TUF lepší, je 2,5 Gb WAN port pre rýchlejšie internetové pripojenie či backhaul pri použití ako AiMesh uzla. Absenciu rýchlejších LAN portov čiastočne rieši možnosť agregácie dvoch pre 2 Gb linku.

   

Nechýba ani podpora 160 MHz pásma v 5 GHz sieti a maximálna rýchlosť prenosov je tak až 3606 Mb/s pri konfigurácii 3×3. 2.4 GHz sieť funguje v štandardnom 2×2 a dosahuje maximálne 574 Mb/s. Router dostal čipset MediaTek MT7986A so štvoricou 2.0 GHz jadier, 256 GB flash pamäte a 512 DDR3 operačnej pamäte.

   

Router sa môže tiež pochváliť prítomnosťou USB 3.2 Gen 1, vďaka čomu môže slúžiť ako NAS či na pripojenie 4G modemu a pod.

   

Zaujímavosťou je aj softvérová výbava, kde Asus WRT dostalo herný TUF dizajn ale aj podpora OFDMA v rámci funkcií WiFi 6.

Asus TUF-AX4200 je v ponuke okolo 140 eur a v niektorých prípadoch klesá aj pod 120 eur, čo je rozhodne zaujímavé v porovnaní s už spomínaným RT-AX88U, ktorý v čase uvedenia stál 350 eur. Áno, išlo o top-model, čo rozhodne TUF-AX4200 nie je, ale technológia pokročila a novinka výbavou takmer dobehla špičku zpred troch rokov. Bude zaujímavé sledovať, ako sa router popasuje s testami rýchlosti v porovnaní s RT-AX53U s cca polovičnou cenou.



Bezdrôtové siete sa stali súčasťou prakticky každej domácnosti a s rozmachom mobilných zariadení sú takpovediac nevyhnutnosťou. V závislosti od veľkosti, ale aj tvaru domácnosti, môže byť slabý signál či dokonca výpadky signálu na dennej báze, čo čo je pomerne nepríjemné. Ako však takúto situáciu riešiť? Podľa Asus sú odpoveď rozšíriteľné routre, ktoré si v tomto článku trochu rozoberieme.

Metodika

Cieľom testov je preukázať reálne rýchlosti prenosov medzi routrom a klientom v prostredí panelového domu, nie v laboratórnych podmienkach. To znamená, že v okolí je množstvo iných sietí WiFi a pri teste z 10-metrovej vzdialenosti musí signál prejsť do tretej miestnosti, pričom jednotlivé miestnosti sú oddelené železobetónovými stenami, ale s otvorenými dverami.

Testy uploadu a downloadu prebiehajú za použitia aplikácie TamoSoft Throughput Test, kde vyberáme výsledky TCP uploadu a TCP downloadu. Router je pripojený k našej testovacej zostave so Sonnet Solo 10G ethernet PCIe karty a klientom sa stal Asus ZenBook 14 OLED UX3402Z s WiFi 6E kartou Intel AX211 s podporou 160 MHz siete ale len 2×2 konfigurácie, ako je pri klientoch bežné. Prenos trvá presne minútu. Všetky testy prebiehajú trikrát a výsledky sú priemerom z troch meraní.



Bezdrôtové siete sa stali súčasťou prakticky každej domácnosti a s rozmachom mobilných zariadení sú takpovediac nevyhnutnosťou. V závislosti od veľkosti, ale aj tvaru domácnosti, môže byť slabý signál či dokonca výpadky signálu na dennej báze, čo čo je pomerne nepríjemné. Ako však takúto situáciu riešiť? Podľa Asus sú odpoveď rozšíriteľné routre, ktoré si v tomto článku trochu rozoberieme.

Než sa pozrieme do grafov, musíme si ešte vysvetliť rozmiestnenie jednotlivých sieťových prvkov a zariadení.

Primány router teda AX53U alebo TUF-4200 boli umiestnené na modrom bode, kde sú pripojené ethernetom k PC a následne klient (červený bod 1) – Asus ZenBook sa pripája k routru a vykoná rýchlostný test. Testy na vyššiu vzdialenosť prebiehali v dvoch krokoch. Klient je vždy na rovnakom mieste (červerný bod 2), ale druhý sieťový prvok bol umiestnený na dvoch miestach (zelené body 1 a 2), ktoré sú ilustračne pomenované ako 5m (bod 1) a 10m (bod 2). V týchto dvoch bodoch pôsobili RP-AX56 ako repeater a AiMesh node a takisto RT-AX53U tiež v režime AiMesh node.

V bezprostrednej blízkosti


Testy v bezprostrednej blízkosti nám ukážu maximálne prenosové rýchlosti oboch routrov. Pri downloade teste vyhráva RT-AX53U, ale treba mať na pamäti, že v rovnakom čase dosahuje TUF-4200 viac ako dvojnásobnú rýchlosť pri uploade, čiže praktická priepustnosť je cca 1,5-násobná oproti RT-AX53U.


Zo vzdialenosti desať metrov


Čo nás ale zaujíma viac sú výsledky testov na väčšiu vzdialenosť, kde si chceme porovnať rýchlosti pri použití extendera a AiMesh. Takže začneme extenderom, čo sú grafy červenej farby. Tu môžeme vidieť, že upload dosahuje žalostné rýchlosti len okolo 11-12 Mb/s v porovnaní s 142 a 233 Mb/s, ktoré dosahujú routre bez akéhokoľvek rozšírenia. Pri downloade ale môžeme vidieť, že vzdialenosť a teda sila signálu pre extender zásadne ovplyvnila rýchlosť a pri 5m vzdialenosti extender ponúkol 84 Mb/s zatiaľ čo len 16 Mb/s pri 10m. Routre samostatne dosiahli 188 a 247Mb/s. Reálne teda extender síce zvýšil silu signálu no jeho kvalita a rýchlosť sú horšie ako dokážu ponúknuť obe primárne routre bez pomoci.

Druhé, čo nás zaujíma je, ako sa správa RP-AX56 v AiMesh režime a či sa oplatí v porovnaní s lacnejším RT-AX53U, ktorý tiež môže pôsobiť ako uzol. Výsledky sú až na jednu anomáliu viac menej tie isté. Kombinácia dvoch routrov ponúka vyššie rýchlosti ako router s extenderom, čo platí najmä pri uploadu. Tu extender v 10m vzdialenosti ponúkne o cca 100 Mb/s vyššiu rýchlosť ako samotný router a pri 5m je ešte o trochu rýchlejší. Dvojica routrov (TUF-4200 + RT-AX53U) je ale až o cca 70 % rýchlejšia ako RT-AX53U + RP-AX56 a oproti samostatnému TUF-4200 ponúka dvojica routrov až dvojnásobná rýchlosť. Zaujímavosťou je, že pri 10m vzdialenosti, teda keď je uzol v pozícii 2 sú výsledky lepšie ako keď je bližšie, čo úplne rozporuje výsledky extendera.

Spomínanú anomáliu vidíme pri downloade, kde router s extenderom ako AiMesh uzol v 5m vzdialenosti ponúkajú najlepší nameraný výsledok, no okrem toho sa už výsledky opakujú, až na to, že extender ako AiMesh uzol v 10m vzdialenosti dosahuje horší výsledok ako samostatný router RT-AX53U.



Bezdrôtové siete sa stali súčasťou prakticky každej domácnosti a s rozmachom mobilných zariadení sú takpovediac nevyhnutnosťou. V závislosti od veľkosti, ale aj tvaru domácnosti, môže byť slabý signál či dokonca výpadky signálu na dennej báze, čo čo je pomerne nepríjemné. Ako však takúto situáciu riešiť? Podľa Asus sú odpoveď rozšíriteľné routre, ktoré si v tomto článku trochu rozoberieme.

Záver

Problematika domácej WiFi siete nie je úplne jednoduchá na riešenie a ako sme sa mohli presvedčiť, existujú rôzne riešenia s výrazne odlišnými výsledkami. Asus však ponúka zaujímavé riešenie v podobe rozšíriteľných routrov, ktoré sa prispôsobí vašim potrebám aj rozpočtu, a nijako vás neobmedzí do budúcnosti v prípade potreby rozšírenia či aktualizovania siete na nový štandard.

Rozhodne tak ide o veľmi zaujímavé riešenie, ktoré aj ja sám používam už pár rokov a prešiel som pri tom tromi upgradami hlavného routra a ten starý bol vždy následne presunutý ako uzol. Než však prišiel AiMesh a ako to teraz Asus nazýva, rozšíriteľné routery, bojoval som s manuálnym prepínaním zariadení a množstvom iných problémov, ktoré sme si už opísali. AiMesh toto všetko vyriešil a minimálne v mojom prípade výrazne vylepšil môj komfort používania, preto ho môžem odporučiť všetkými desiatimi.