Rozšíriteľné smerovače Asus – predstavenie a testy v praxi

Výsledky testov

Bezdrôtové siete sa stali súčasťou prakticky každej domácnosti a s rozmachom mobilných zariadení sú takpovediac nevyhnutnosťou. V závislosti od veľkosti, ale aj tvaru domácnosti, môže byť slabý signál či dokonca výpadky signálu na dennej báze, čo čo je pomerne nepríjemné. Ako však takúto situáciu riešiť? Podľa Asus sú odpoveď rozšíriteľné routre, ktoré si v tomto článku trochu rozoberieme.

Než sa pozrieme do grafov, musíme si ešte vysvetliť rozmiestnenie jednotlivých sieťových prvkov a zariadení.

Primány router teda AX53U alebo TUF-4200 boli umiestnené na modrom bode, kde sú pripojené ethernetom k PC a následne klient (červený bod 1) – Asus ZenBook sa pripája k routru a vykoná rýchlostný test. Testy na vyššiu vzdialenosť prebiehali v dvoch krokoch. Klient je vždy na rovnakom mieste (červerný bod 2), ale druhý sieťový prvok bol umiestnený na dvoch miestach (zelené body 1 a 2), ktoré sú ilustračne pomenované ako 5m (bod 1) a 10m (bod 2). V týchto dvoch bodoch pôsobili RP-AX56 ako repeater a AiMesh node a takisto RT-AX53U tiež v režime AiMesh node.

V bezprostrednej blízkosti


Testy v bezprostrednej blízkosti nám ukážu maximálne prenosové rýchlosti oboch routrov. Pri downloade teste vyhráva RT-AX53U, ale treba mať na pamäti, že v rovnakom čase dosahuje TUF-4200 viac ako dvojnásobnú rýchlosť pri uploade, čiže praktická priepustnosť je cca 1,5-násobná oproti RT-AX53U.


Zo vzdialenosti desať metrov


Čo nás ale zaujíma viac sú výsledky testov na väčšiu vzdialenosť, kde si chceme porovnať rýchlosti pri použití extendera a AiMesh. Takže začneme extenderom, čo sú grafy červenej farby. Tu môžeme vidieť, že upload dosahuje žalostné rýchlosti len okolo 11-12 Mb/s v porovnaní s 142 a 233 Mb/s, ktoré dosahujú routre bez akéhokoľvek rozšírenia. Pri downloade ale môžeme vidieť, že vzdialenosť a teda sila signálu pre extender zásadne ovplyvnila rýchlosť a pri 5m vzdialenosti extender ponúkol 84 Mb/s zatiaľ čo len 16 Mb/s pri 10m. Routre samostatne dosiahli 188 a 247Mb/s. Reálne teda extender síce zvýšil silu signálu no jeho kvalita a rýchlosť sú horšie ako dokážu ponúknuť obe primárne routre bez pomoci.

Druhé, čo nás zaujíma je, ako sa správa RP-AX56 v AiMesh režime a či sa oplatí v porovnaní s lacnejším RT-AX53U, ktorý tiež môže pôsobiť ako uzol. Výsledky sú až na jednu anomáliu viac menej tie isté. Kombinácia dvoch routrov ponúka vyššie rýchlosti ako router s extenderom, čo platí najmä pri uploadu. Tu extender v 10m vzdialenosti ponúkne o cca 100 Mb/s vyššiu rýchlosť ako samotný router a pri 5m je ešte o trochu rýchlejší. Dvojica routrov (TUF-4200 + RT-AX53U) je ale až o cca 70 % rýchlejšia ako RT-AX53U + RP-AX56 a oproti samostatnému TUF-4200 ponúka dvojica routrov až dvojnásobná rýchlosť. Zaujímavosťou je, že pri 10m vzdialenosti, teda keď je uzol v pozícii 2 sú výsledky lepšie ako keď je bližšie, čo úplne rozporuje výsledky extendera.

Spomínanú anomáliu vidíme pri downloade, kde router s extenderom ako AiMesh uzol v 5m vzdialenosti ponúkajú najlepší nameraný výsledok, no okrem toho sa už výsledky opakujú, až na to, že extender ako AiMesh uzol v 10m vzdialenosti dosahuje horší výsledok ako samostatný router RT-AX53U.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *