Rozšíriteľné smerovače Asus – predstavenie a testy v praxi

Prehľad modelov

Bezdrôtové siete sa stali súčasťou prakticky každej domácnosti a s rozmachom mobilných zariadení sú takpovediac nevyhnutnosťou. V závislosti od veľkosti, ale aj tvaru domácnosti, môže byť slabý signál či dokonca výpadky signálu na dennej báze, čo čo je pomerne nepríjemné. Ako však takúto situáciu riešiť? Podľa Asus sú odpoveď rozšíriteľné routre, ktoré si v tomto článku trochu rozoberieme.

RP-AX56

Prvým z produktov je repeater RP-AX56, ktorý nám poslúži na demonštráciu extendera ale aj rozšíriteľného routera, nakoľko dokáže fungovať aj v rámci AiMesh siete.

   

V kompaktnom balení nájdeme dokumentáciu a samotný repeater. Ten sa pripája priamo do elektrickej siete a nevyžaduje žiadne externé napájanie.

Balenie tiež ponúka základné informácie ako podporu 2,4 a 5 GHz o rýchlostiach 574 a 1201 Mb/s, router je tak označovaný ako AX1800. Z názvu tiež vieme zistiť, že podporuje novší WiFi 6 štandard, avšak bez 160 MHz pásma.

   

Vonkajšie prevedenie v bielej farbe s matnou prednou časťou pôsobí decentne. S rozmermi 150 × 72 × 87 mm ide o kompaktné, no nie úplne najmenšie zariadenie.

Čo sa týka ovládacích prvkov, repeater ponúka len WPS a Reset tlačidlá, ktoré dopĺňa multifarebná LED indikujúca rôzne stavy pripojenia či sily signálu.

   

Na spodnej strane je ešte gigabitový ethernet na pripojenie klienta alebo backhaul s hlavným routrom.

Asus RP-AX56 s cenovkou okolo 100 eur nie je úplne najlacnejším zariadením, no jeho flexibilita v podpore všetkých WiFi sietí aj možnosť použitia v rámci AiMesh siete z neho robí univerzálnu alternatívu do každej situácie. Zaujímavé však rozhodne bude porovnanie s výrazne lacnejším routrom RT-AX53U, ktorým sme už testovali a tiež ponúka rozšíriteľné funkcie. Bude preto zahrnutý v testoch.

TUF-AX4200

Aby sme testy trochu aj okorenili, do testu sme zapojili aj jednu z noviniek v podobe herného routra TUF-AX4200. Ten mi svojim čiernym žlto-zlatým prevedením silno pripomína starší kúsok RT-AX88U, čo bol svojho času prvý WiFi 6 router výrobcu.

   

Balenie je v tomto prípade o trošku bohatšie, no stále veľmi jednoduché. K routeru dostanete napájací adaptér, ethernet kábel a dokumentáciu.

   

TUF-AX4200 naozaj náramne pripomína RT-AX88U avšak s tým rozdielom, že štvorica antén je umiestnená na zadnej strane a nie dva vzadu a dva po stranách. Ponúka štvoricu LAN konektorov, čo je menej ako má RT-AX88U, no nesmieme zabúdať, že svojho času to bol top-model značky. V čom je ale TUF lepší, je 2,5 Gb WAN port pre rýchlejšie internetové pripojenie či backhaul pri použití ako AiMesh uzla. Absenciu rýchlejších LAN portov čiastočne rieši možnosť agregácie dvoch pre 2 Gb linku.

   

Nechýba ani podpora 160 MHz pásma v 5 GHz sieti a maximálna rýchlosť prenosov je tak až 3606 Mb/s pri konfigurácii 3×3. 2.4 GHz sieť funguje v štandardnom 2×2 a dosahuje maximálne 574 Mb/s. Router dostal čipset MediaTek MT7986A so štvoricou 2.0 GHz jadier, 256 GB flash pamäte a 512 DDR3 operačnej pamäte.

   

Router sa môže tiež pochváliť prítomnosťou USB 3.2 Gen 1, vďaka čomu môže slúžiť ako NAS či na pripojenie 4G modemu a pod.

   

Zaujímavosťou je aj softvérová výbava, kde Asus WRT dostalo herný TUF dizajn ale aj podpora OFDMA v rámci funkcií WiFi 6.

Asus TUF-AX4200 je v ponuke okolo 140 eur a v niektorých prípadoch klesá aj pod 120 eur, čo je rozhodne zaujímavé v porovnaní s už spomínaným RT-AX88U, ktorý v čase uvedenia stál 350 eur. Áno, išlo o top-model, čo rozhodne TUF-AX4200 nie je, ale technológia pokročila a novinka výbavou takmer dobehla špičku zpred troch rokov. Bude zaujímavé sledovať, ako sa router popasuje s testami rýchlosti v porovnaní s RT-AX53U s cca polovičnou cenou.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *