Otestovali sme tri dostupné routre Asus. Najdite si favorita

Softvérové funkcie

Sieťová divízia Asus ponúka smerovače azda pre každé použitie a do akéhokoľvek prostredia. Či už hľadáte dostupný router WiFI alebo alebo sa nezaobídete bez RGB LED. To isté platí, aj ak potrebujete pokryť väčšiu plochu, napríklad domu, na čo sú už potrebné Mesh riešenia, A práve funkcia AiMesh je jednou z hlavných predností smerovačov tohto výrobcu.

Asus Web GUI

Základným prostredím, ktoré slúži na nastavenie a ovládanie Asus routrov je to webové. Drvivá väčšina nastavení a možností je zhodná naprieč modelmi, odlišovať sa môžu napríklad prítomnosťou funkcií spojených s portom USB, ktoré v támce našej testovanej trojice má len herný GS-AX3000. Takisto môžete vidieť dlhšie bočné menu, kde sú aj herné funkcie, ktorými zvyšná dvojica nedisponuje. Odchýlkou od tradičného modrého prostredia je v prípade GS-AX3000 ROG Strix téma na pozadí. Vo všeobecnosti je webové prostredie veľmi prehľadné a ponúka množstvo funkcií a nastavení, na ktoré sa v krátkosti pozrieme.

   

 

Asus Router aplikácia

Okrem webového prostredia môžete tiež používať mobilnú aplikáciu Asus Router, ktorá je dostupná pre Android aj iOS. Drvivú väčšinu nastavení viete ovládať priamo v nej a prakticky nikdy tak nemusíte využiť webové rozhranie. Platí to aj pre prvotné spustenie a inštaláciu routra, aj to je možné vykonať len za pomoci aplikácie.

Výhodou tiež je, že ovládať svoj router môžete aj bez nutnosti vytvárať účet Asus. Aplikácia ponúka aj množstvo užitočných tipov, trikov či vylepšení a nižšie uvidíte množstvo screenshotov z nej. Počas testovania trojice routrov som narazil len na jeden prípad, kedy mi aplikácia nestačila a musel som použiť webové rozhranie. Bolo to v prípade ručnej zmeny RT-AX55 na AiMesh Node po resete.

AiMesh

Azda najdôležitejšou a najzaujímavejšou funkciou, ktorú Asus smerovače ponúkajú je AiMesh, čo je v krátkosti systém umožňujúci prepojenie viacerých smerovačov do jednej siete, pričom jeden z nich je hlavný – router, a ostatné pôsobia ako uzly – node. Pre používateľa – klienta, sa táto sieť tvári ako jeden celok a čo je dôležité, je zabezpečený automatický roaming k smerovaču so silnejším signálom.

Takéto mesh riešenia ponúka aj rôzna konkurencia, čo je ale pri Asus riešení unikátne je to, že smerovače vôbec nemusia byť zhodné. Nemusíte ich teda kúpiť v jednom balení ako dva či tri ks rovnakého typu, práve naopak. Môžete napríklad použiť už váš existujúci router a dokúpiť k nemu druhý, podľa vašich potrieb.

Úvodná investícia sa tak jednoducho dá rozložiť v čase podľa vašich potrieb a požiadaviek a takisto toto riešenie umožňuje postupné vylepšovanie siete napríklad z WiFi 5 (802.11ac) na WiFi 6 (802.11ax) či novšie WiFi 6E a do budúcna WiFi 7 atď. Na gife hore môžete vidieť postup pridania RT-AX55 do ZenWiFi AX Mini siete ako ďalší node. Takisto si všimnite, že node môže byť pripojený cez WiFi ale aj káblom, čo je vidieť v parametri Uplink type.

AiProtection

Pri prehliadaní internetu je dôležitá bezpečnosť a to platí proti útokom na blízko aj na diaľku. Nikto predsa nechce, aby  mu po lokálnej sieti snorili susedia či aby si stiahol nejaký vírus na pochybných stránkach. Asus smerovače preto ponúkajú AiProtection, ktorá v spolupráci s Trend Micro ponúka celoživotnú ochranu v reálnom čase, ktorá pôsobí ako dodatočný firewall a v aplikácii si zase môžete spraviť analýzu úrovne vašej bezpečnosti a opraviť prípadne slabé stránky ako slabé heslá, vypnutie niektorých funkcií a pod.

Parental Control

Ochrana detí na internete je určite prioritou každého rodiča a Asus smerovače preto ponúkajú funkcie rodičovskej kontroly, ktoré umožnia zablokovanie stránok istého obsahu, predovšetkým pornografie či gamblingu.

Dual WAN

Ďalšou funkciou, ktorú štandardne nájdeme v Asus routroch je funkcia duálneho WAN, ktorá umožňuje použiť konkrétny port v ako ďalší WAN a zabezpečiť tak bezpečnostnú poistku pri strate pripojenie z hlavného WAN alebo naopak na rozdelenie záťaže siete medzi oba porty.

Herné funkcie

Herné smerovače ponúkajú pridané funkcie pre zlepšenie herného zážitku vďaka prioritizácii herných paketov či mobilného zariadenia, prípadne port forwardingu a rôznych herných profilov. GS-AX3000 napríklad ponúka aj prioritizáciu pomocou Gaming Portu, teda vybraného portu a zariadenie pripojené k nemu bude preferované pre rýchlejšie a stabilnejšie pripojenie.

USB

Z trojice testovaných routrov len GS-AX3000 ponúka USB port, vďaka ktorému máte prístup k množstvu užitočných funkcií ako zdieľanie na lokálny aj vzdialený server, možnosť tlače po sieti, pripojenia mobilného modemu či nastavenie zálohovania, aj pomocou Time Machine.

Nastavenia WiFi

Ovládanie kanálov, priepustnosti či sily signálu nesmú chýbať a Asus vám ich podá ako na zlatom podnose. Pozor však na 160 MHz pásmo, ktoré je potrebné povoliť ručne, štandardne je totiž vypnuté.

VPN Fusion

Ďalšou so zaujímavých funkcií je VPN Fusion, ktorá rieši primárny problém využívania VPN a tým je pomalšie pripojenie. Vďaka funkcii VPN Fusion viete využívať bezpečné pripojenie cez VPN pre klientov, ktorý ho potrebujú a naopak ho obísť pre rýchlejšie, priame pripojenie k internetu.

 

WAN a LAN agregácia

Vybrané Asus smerovače umožňujú spojenie portu WAN a LAN alebo dvojice portov LAN na dosiahnutie dvojnásobnej rýchlosti ku koncovému zariadeniu, napíklad NASu.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *