Otestovali sme tri dostupné routre Asus. Najdite si favorita

Prehľad modelov

Sieťová divízia Asus ponúka smerovače azda pre každé použitie a do akéhokoľvek prostredia. Či už hľadáte dostupný router WiFI alebo alebo sa ako vášnivý hráč nezaobídete bez osvetlenia RGB LED. To isté platí, aj ak potrebujete pokryť väčšiu plochu, napríklad domu, na čo sú už potrebné Mesh riešenia, A práve funkcia AiMesh je jednou z hlavných predností smerovačov tohto výrobcu.

Úvod

Do rúk sa nám dostala trojica smerovačov Asus, ktoré na prvý pohľad nemajú veľa spoločného, no opak je pravda. Všetky tri podporujú nový štandard WiFi 6, ktorý sme donedávna našli len v drahších zariadeniach, no dostupnosť siete 802.11ax sa pomaly ale iste dá pokladať za štandard. Ak si hovoríte, že veď už je na trhu aj novšia verzia WiFi 6E, máte pravdu, tej sa ale budeme venovať niekedy inokedy v samostatnom článku. Späť teda k WiFi 6 a „trom mušketierom“ z Taiwanu.

RT-AX55

Začneme pekne zľahka s modelom RT-AX55, ktorý predstavuje akýsi úvod do WiFi 6 zariadení, no stále ponúka množstvo funkcií a vylepšení, ktoré WiFi 6 prináša.

   

Dizajnovo ide tak trochu o herne zameraný model vďaka dvojici červených pruhov, zvyšok exteriéru je čierny.

   

Čo sa týka konektivity, ide o štandardnú výbavu v podobe jedného WAN a štvorice portov LAN s rýchlosťou 1 Gb/s. Súrodenec s nižším číslom RT-AX53U ponúkal len trojicu LAN, čo môže byť aj pri základnom použití v domácnosti pomerne obmedzujúce. Štvorica LAN je tak stávkou na istotu.

   

Smerovač poháňa čipset BRCM6755 od Broadcom so štvoricou jadier, 128 GB flash pamäte a 256 DDR3 operačnej pamäte. Bezdrôtové prenosy v 80 MHz pásme ponúknu až 1201 Mbps pri 5 GHz sieti a 574 Mbps pri 2,4 GHz. Ide teda o tzv AX1800 router. Pri oboch sieťach router podporuje dvojicu streamov pri odosielanie aj prijímanie, teda 2× 2.

Zaujímavosťou je predovšetkým softvérová podpora, hoci ide o low-end model. Z nových WiFi 6 funkcií dostal RT-AX55 menovite OFDMA, TWT a nechýba ani podpora AiMesh či MU-MIMO.

Základnú výbavu pekne dopĺňa dostupná cenovka, ktorá sa pohybuje okolo 80 eur, no ešte prednedávnom sa dal tento kúsok zohnať aj za 65 eur, čo je naozaj skvelá ponuka vzhľadom na prítomnosť WiFi 6 funkcií a pridanej hodnoty v podobe Asus softvéru.

ROG Strix GS-AX3000

Druhým z trojice je herne orientovaný GS-AX3000, ktorý hrdo nesie označenie ROG Strix podobne ako starší braček ROG Rapture GT-AC2900, ktorý sme dávnejšie testovali.

Herný duch je okrem veľkého loga ROG na vrchu smerovača ľahko spozorovať aj vďaka RGB Aura podsvieteniu, ktoré si viete prispôsobiť v nastaveniach. Nechýba ani množstvo softvérových funkcií špecifických pre herné využitie, na ktoré sa pozrieme v ďalšej kapitole.

GS-AX3000 ponúka lepšiu hardvérovú výbavu ako prvý kúsok, konkrétne má trojjadrový 1,5 GHz procesor s 512 MB operačnej pamäte a 256 MB flash úložiska, teda dvojnásobok pri oboch parametroch.

   

   

Štvorica externých antén opäť ponúka 2× 2 MU-MIMO v 5 aj 2,4 GHz pásme, tentokrát ale aj s podporou 160 MHz frekvencie pri 5 GHz, vďaka čomu maximálna rýchlosť narástla na 2402 Mbps. 2,4 GHz sieť má stále teoretické maximum 574 Mbps, dokopy je to teda uvádzaných marketingových AX3000.

Na rozdiel od RT-AX55 tento model ponúkne aj WAN a LAN agregáciu či 5 Gb USB 3.0 port s množstvom softvérových funkcií, napríklad AiCloud, AiDisk, Media/Samba/FTP server či Time Machine, ktoré si tiež ukážeme na ďalšej strane.

Špeciálnou funkciou smerovača je bezpochyby podsvietenie prednej časti, ktoré si navyše viete prispôsobiť, či dokonca synchronizovať s ostatným Asus Aura zariadeniami.

ROG Strix GS-AX3000 s cenovkou 175 eur už predstavuje strednú triedu, čomu ale zodpovedajú aj vyššie rýchlosti, bohatšia portová výbava a predovšetkým výrazne viac softvérových vychytávok v porovnaní s RT-AX55.

ZenWiFi AX Mini

Posledným z trojice testovaný routrov je trochu z iného cesta, čomu napovedá aj názov ZenWiFi AX Mini. Tento kúsok patrí k modelom akými sú ZenWiFi AX, či naposledy testovaný ZenWiFi Pro XT12.

   

ZenWiFi sú štýlové a dizajnovo orientované smerovače, ktoré sú častokrát ponúkané v baleniach po dvoch alebo troch kusoch pre využitie vo väčších domácnostiach či domoch, ktoré jedným routroch nepokryjete.

AX Mini vystihuje dizajn smerovača, ktorý je naozaj maličký, s rozmermi len 90 × 90 × 80 mm a hmotnosťou 295 gramov. Na jedinečnosti rozhodne pridáva aj biela farba, ktorá vyniká medzi tradičnými čierne sfarbenými súrodencami. Keby ste však predsalen chceli siahnuť po tradičnej čiernej, AX Mini je dostupný aj v tomto prevedení. Zaujímavosťou ZenWiFi AX Mini je, že sa predáva v rôznych konfiguráciách a to ako 1× router, alebo 1× router a 1× node (testovaná konfigurácia), alebo 1× router a 2× node. Vybrať si tak môžete podľa vašich potrieb.

   

Špecifikácie AX Mini sú veľmi podobné RT-AX55, opäť teda ide o BRCM6755 s 256 MB DDR3 RAM ale väčšou 256 MB Nand Flash pamäťou. Navyše router má dodatočný čip B50212E pre ethernet. Práve počet RJ-45 portov je hlavný rozdiel medzi routrom a nodom, kde router má WAN a LAN port a node len LAN. Ten môžete použiť na prepojenie s routrom pre stabilnejšie backhaul pripojenie, alebo na pripojenie ku koncovému zariadeniu.

   

Čo sa týka rýchlostí, ide o rovnaký AX1800 štandard ako pri RT-AX55, teda 2,4 GHz 2× 2 s rýchlosťou 574 Mbps  a 5 GHz  2× 2 s 1201 Mbps. V závislosti od počtu jednotiek sa ceny pohybujú od 120 eur za 1 ks, 210 eur pri testovanej dvojici a nakoniec 340 eur za trojbalenie.

V ďalšej časti článku sa pozrieme na to, aké softvérové funkcie a vychytávky tieto smerovače ponúkajú a v čom sa odlišujú. Taktiež si vysvetlíme zopár pojmou ako AiMesh, AiProtection, VPN Fusion či OFDMA a TWT, ako sme sľúbili.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus ROG Maximus Z690 Hero: Elitná doska s extrémnym VRM

Drahá, ale eventuálne aj veľmi efektívna základná doska. Vysoká obstarávajúca cena Maximus Z690 Hero sa tak po odladení môže postupne vracať na nižších prevádzkových nákladoch. V prvom rade sa však jedná o poriadnu oporu pre najvýkonnejšie procesory, ktoré je možné bezpečne pretaktovať i za hranicu možností najvýkonnejších chladičov. Tým, ktorým sloty M.2 v obvyklých počtoch nestačia, sa k doske dodáva rozširujúca karta na ďalšie SSD. Celý článok „Asus ROG Maximus Z690 Hero: Elitná doska s extrémnym VRM“ »

 •  
 •  
 •  

Poznáme výhercu súťaže HWC o dosku, procesor a chladič

Za ostatný týždeň ste nám poslali veľa povzbudivých správ, ale nebáli ste sa ani konštruktívnej kritiky. Všetky podnety boli pre nás mimoriadne užitočná spätná väzba. Vieme, čo vám chýba a postupne môžeme na tieto veci reagovať a zapracovávať ich na web. Ďakujeme! Tradične mrzutejšie je vyhlásenie iba jedného z našich čitateľov, o ktorom rozhodol generátor náhodných čísel. Celý článok „Poznáme výhercu súťaže HWC o dosku, procesor a chladič“ »

 •  
 •  
 •  

Súťaž o Core i5 v doske Asus (B660) s chladičom SilentiumPC

Možnosť vyhrať niečo ste mali už pomerne dávno, tak si to teraz trochu vynahradíme. Balíčkom tri v jednom, kde jeden z vás získa polovicu funkčného počítača – procesor Intel Core i5-12400 s integrovaným grafickým jadrom, základnú dosku Asus TUF Gaming B660 Plus WiFi D4 a chladič SilentiumPC Spartan 5. Všetko sú to atraktívne komponenty, ktorým sme v testoch udelili ocenenie Smart buy!, ktoré „len tak“ nerozdávame. Celý článok „Súťaž o Core i5 v doske Asus (B660) s chladičom SilentiumPC“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *