Asus ZenWiFi Pro XT12 – vežovitý router s WiFi 6 a 2,5 Gb LAN

Balenie a parametre

Smerovače z veľkej časti nepatria medzi dizajnovo príťažlivé zariadenia, ktorými by ste sa chceli chváliť. Zvyčajne ide o biele alebo čierne krabičky, z ktorých trčia antény a schováte ich niekde za počítač, televízor či do skrine. Nemusí to však byť pravidlom a nový Asus ZenWiFi Pro XT12 je toho dôkazom. Okrem netradičného dizajnu zaujme testovaný model aj zameraním na mesh sieť, ktorou sú Asus routre znáne.

Balenie a exteriér

Tradične farebné a pekné vyhotovenie škatule sa nevyhlo ani XT12 a aj popis na zadnej strane je zameraný na prezentáciu mesh riešenia a jeho výhod.

   

Vzhľadom na to, že ide o dvojbalenie, je vo vnútri krabice všetkého dvojnásobok, teda dva samotné smerovače, napájacie káble a adaptéry. Akosi je tu však len jeden kábel LAN a dokumentácia vám postačí taktiež len jedna.

XT12 zaujme hneď na prvý pohľad svojím netradičným dizajnom. Ide o akýsi kváder so štvorcovou základňou o dĺžke 11,5 cm a výškou 24,1 cm, pričom vrchná časť je priehľadná a jeden z rohov je skosený.

Väčšina smerovačov disponuje dvomi či štyrmi anténami. XT12 dostal až desať interných, čo je vzhľadom na podporu až troch pásiem pochopiteľné, no stále pomerne unikátne.

Smerovače zamerané na využitie v mesh sieti zvyčajne neponúkajú takú výbavu ako dedikované routre predávané po jednom. Predsalen dostávate dva za cenu jedného balenia. XT12 je však v tejto oblasti trochu unikátny. Ponúka štvoricu konektorov RJ-45, pričom dva z nich sú 2,5 Gb a ďalšie dva 1 Gb. Jeden z dvojice rýchlejších je určený ako WAN port a druhý slúži na LAN.

Ako už vieme z testov napríklad AX88U,  cez WiFi 6 vieme preniesť rýchlosti vyššie ako 1 Gb, čo znamená, že káblové pripojenie je pomalšie než bezdrôtové, čo je pomerne nelogické. Top model AX89X tento problém vyriešil 10 Gb portmi, ktoré ale zatiaľ v lacnejších modeloch nenájdeme. Pri teste lacného RT-AX53U som predstavil myšlienku, že 2,5 Gb konektory by dávali pre WiFi 6 smerovače veľký zmysel a XT12 je prvým modleom, kde túto myšlienku môžeme vidieť v praxi.

Čo ma na druhej strane nepotešilo je úplná absencia portov USB. Toto pokladám za veľký prešľap, keďže aj tie najlacnejšie kúsky už majú aspoň USB 2.0, hoci štandard 3.0 by bol lepší. Ja už nejaký ten rok využívam USB port na pripojenie 2,5″ SSD a rýchle a ľahko dostupné úložisko, ktoré viete hocikedy pripojiť k PC, ak je potreba, no drvivú väčšinu času je disk pripojený práve k routru. Okrem iného by sa dal USB port využiť aj na také pripojenie tlačiarne či iného príslušenstva a o toto všetko pri XT12 žiaľ prídete.

Situáciu sa snaží zachrániť RGB podsvietené logo, ktoré slúži aj ako informačná LED o stave smerovača. Vnútri routra nájdeme 256 MB Flash, 1 GB RAM a 2,0 GHz štvorjadrový 64-bitový procesor, čím patrí už medzi tie lepšie kúsky. Dôležité z pohľadu smerovača sú konfigurácie jednotlivých pásiem. XT12 ponúka 4 × 4 konfiguráciu pre 2,4 GHz aj obe 5 GHz siete, vďaka čomu sú teoretické maximálne rýchlosti 1148 Mbps pre 2,4 GHz a 4804 Mbps pre každú z 5 GHz sietí. Celkovo tak router ponúka priepustnosť až 11 Gbps (1148+4804+4804), čo je však skôr marketingové označenie, najmä keď ho výrobca označuje ako AX11000 ultimate AX performance. Nič to ale nemení na tom, že bezdrôtová konektivita XT12 je naozaj výborná. Dôležité je tiež spomenúť, že router ponúka dôležité 160 MHz pásmo, ktoré bolo predstavené spolu s WiFi 6 a patrí medzi dôležité funkcie tohto štandardu.

Z WiFi 6 noviniek nechýba ani OFDMA a TWT, čo je len plus. Celková výbava XT12 až na tú absenciu portov USB vyzerá na papieri aj v praxi veľmi dobre. Zaujímavosťou je aj možnosť agregácie 1 Gb konektorov LAN na dosiahnutie 2 Gb rýchlostí pre pripojenie napríklad k NAS. Lepším riešením by bolo mať všetky porty 2,5 Gb, ale to snáď uvidíme v budúcom modeli. Softvérová podpora a inštalácia cez webové GUI ale aj aplikáciu je skvelá ako vždy a už asi nemá význam sa tejto téme bližšie venovať. Ak vás to zaujíma, odporúčam prečítať si niektoré zo starší testov routrov Asus.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus oznámil 500Hz monitor s G-Sync. Nejrychlejší Esports LCD

Zdá se, že tu máme další průlom v rychlosti speciálních herních monitorů. Před pár lety Nvidia (která dodává moduly G-Sync pro svou technologii adaptivního obnovování) s výrobci monitorů oznámila LCD s frekvencí 360 Hz. Teď na Computexu 2022 představil Asus spolu s Nvidií plán dostat na trh monitory s obnovovací frekvencí rovnou 500 Hz. Pochopitelně to má být spojeno s proprietární technologií G-Sync a má jít o monitor série Asus ROG. Celý článok „Asus oznámil 500Hz monitor s G-Sync. Nejrychlejší Esports LCD“ »

 •  
 •  
 •  

Extra tichý chod v high-ende, chladič Noctua je už aj na RTX 3080

Béžovo-hnedá RTX 3070 NE zožala u kupujúcich úspech a po tejto premiérovej grafickej karte Noctua s Asusom dali dokopy aj RTX 3080. Určená je pre tých požívateľov, ktorých účinný chladič Noctuy síce oslovil, ale výkon GPU už vyhodnotili ako „nedostatočný“. Jadro (GA102) RTX 3080 je však už výkonnejšie a stále sa má jednať o suverénne najtichšiu grafiku vo svojej triede. To nielen vďaka robustnému pasívu, ale aj pre špičkové ventilátory. Celý článok „Extra tichý chod v high-ende, chladič Noctua je už aj na RTX 3080“ »

 •  
 •  
 •  

Oficiální podpora Ryzenů 5000 konečně bude i pro B350/X370 desky

AMD v úterý oficiálně oznámilo nové procesory pro platformu AM4: Ryzen 7 5800X3D s 96MB V-Cache pro herní počítače, ale také nové „mainstreamové“ procesory Ryzen 4000 a 5000 pro relativně levnější počítače. S těmito procesory se ale spojuje ještě jedna důležitá novinka. AMD po víc jak roce změnilo politiku a oficiálně přináší podporu nejnovějších CPU na desky s čipsety X370 a B350. BIOSy pro na nich postavené desky jsou na cestě. Celý článok „Oficiální podpora Ryzenů 5000 konečně bude i pro B350/X370 desky“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *