Asus ZenWiFi Pro XT12 – vežovitý router s WiFi 6 a 2,5 Gb LAN

Balenie a parametre

Smerovače z veľkej časti nepatria medzi dizajnovo príťažlivé zariadenia, ktorými by ste sa chceli chváliť. Zvyčajne ide o biele alebo čierne krabičky, z ktorých trčia antény a schováte ich niekde za počítač, televízor či do skrine. Nemusí to však byť pravidlom a nový Asus ZenWiFi Pro XT12 je toho dôkazom. Okrem netradičného dizajnu zaujme testovaný model aj zameraním na mesh sieť, ktorou sú routre Asus znáne.

Balenie a exteriér

Tradične farebné a pekné vyhotovenie škatule sa nevyhlo ani XT12 a aj popis na zadnej strane je zameraný na prezentáciu mesh riešenia a jeho výhod.

   

Vzhľadom na to, že ide o dvojbalenie, je vo vnútri krabice všetkého dvojnásobok, teda dva samotné smerovače, napájacie káble a adaptéry. Akosi je tu však len jeden kábel LAN a dokumentácia vám postačí taktiež len jedna.

XT12 zaujme hneď na prvý pohľad svojím netradičným dizajnom. Ide o akýsi kváder so štvorcovou základňou o dĺžke 11,5 cm a výškou 24,1 cm, pričom vrchná časť je priehľadná a jeden z rohov je skosený.

Väčšina smerovačov disponuje dvomi či štyrmi anténami. XT12 dostal až desať interných, čo je vzhľadom na podporu až troch pásiem pochopiteľné, no stále pomerne unikátne.

Smerovače zamerané na využitie v mesh sieti zvyčajne neponúkajú takú výbavu ako dedikované routre predávané po jednom. Predsalen dostávate dva za cenu jedného balenia. XT12 je však v tejto oblasti trochu unikátny. Ponúka štvoricu konektorov RJ-45, pričom dva z nich sú 2,5 Gb a ďalšie dva 1 Gb. Jeden z dvojice rýchlejších je určený ako WAN port a druhý slúži na LAN.

Ako už vieme z testov napríklad AX88U,  cez WiFi 6 vieme preniesť rýchlosti vyššie ako 1 Gb, čo znamená, že káblové pripojenie je pomalšie než bezdrôtové, čo je pomerne nelogické. Top model AX89X tento problém vyriešil 10 Gb portmi, ktoré ale zatiaľ v lacnejších modeloch nenájdeme. Pri teste lacného RT-AX53U som predstavil myšlienku, že 2,5 Gb konektory by dávali pre WiFi 6 smerovače veľký zmysel a XT12 je prvým modleom, kde túto myšlienku môžeme vidieť v praxi.

Čo ma na druhej strane nepotešilo je úplná absencia portov USB. Toto pokladám za veľký prešľap, keďže aj tie najlacnejšie kúsky už majú aspoň USB 2.0, hoci štandard 3.0 by bol lepší. Ja už nejaký ten rok využívam USB port na pripojenie 2,5″ SSD a rýchle a ľahko dostupné úložisko, ktoré viete hocikedy pripojiť k PC, ak je potreba, no drvivú väčšinu času je disk pripojený práve k routru. Okrem iného by sa dal USB port využiť aj na také pripojenie tlačiarne či iného príslušenstva a o toto všetko pri XT12 žiaľ prídete.

Situáciu sa snaží zachrániť RGB podsvietené logo, ktoré slúži aj ako informačná LED o stave smerovača. Vnútri routra nájdeme 256 MB Flash, 1 GB RAM a 2,0 GHz štvorjadrový 64-bitový procesor, čím patrí už medzi tie lepšie kúsky. Dôležité z pohľadu smerovača sú konfigurácie jednotlivých pásiem. XT12 ponúka 4 × 4 konfiguráciu pre 2,4 GHz aj obe 5 GHz siete, vďaka čomu sú teoretické maximálne rýchlosti 1148 Mbps pre 2,4 GHz a 4804 Mbps pre každú z 5 GHz sietí. Celkovo tak router ponúka priepustnosť až 11 Gbps (1148+4804+4804), čo je však skôr marketingové označenie, najmä keď ho výrobca označuje ako AX11000 ultimate AX performance. Nič to ale nemení na tom, že bezdrôtová konektivita XT12 je naozaj výborná. Dôležité je tiež spomenúť, že router ponúka dôležité 160 MHz pásmo, ktoré bolo predstavené spolu s WiFi 6 a patrí medzi dôležité funkcie tohto štandardu.

Z WiFi 6 noviniek nechýba ani OFDMA a TWT, čo je len plus. Celková výbava XT12 až na tú absenciu portov USB vyzerá na papieri aj v praxi veľmi dobre. Zaujímavosťou je aj možnosť agregácie 1 Gb konektorov LAN na dosiahnutie 2 Gb rýchlostí pre pripojenie napríklad k NAS. Lepším riešením by bolo mať všetky porty 2,5 Gb, ale to snáď uvidíme v budúcom modeli. Softvérová podpora a inštalácia cez webové GUI ale aj aplikáciu je skvelá ako vždy a už asi nemá význam sa tejto téme bližšie venovať. Ak vás to zaujíma, odporúčam prečítať si niektoré zo starší testov routrov Asus.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Lepší záruka u desek Asus: Platí i pro OC pamětí a beta BIOSy

V posledních dnech se na webu rozhořela kontroverze okolo (nebo proti) základním deskám Asus. Souvisí s problémem rozbitých Ryzenů 7000X3D kvůli příliš vysokému napětí VSoC, které bylo předtím nastavováno příliš vysoko právě deskami Asus (byť ne jen jimi). Následně se snesly stížnosti na to, že Asus opravu vydal jako beta BIOS, který oficiálně nebyl krytý zárukou. Firma teď v reakci na to přichází se změnami, které vypadají dost pozitivně. Celý článok „Lepší záruka u desek Asus: Platí i pro OC pamětí a beta BIOSy“ »

  •  
  •  
  •  

ROG Strix SCAR 18 alebo test komba RTX 4090/Core i9-13980HX

Procesory a grafické karty najnovších generácií sú už dostupné v notebookoch pekne spolu, vedľa seba, čo sa týka aj modelového radu Asus – SCAR 18. Reč je o výkonnom hardvéri, respektíve najvýkonnejšom, pokiaľ sa jedná o konfiguráciu, ktorú sme testovali. Tá obsahuje špičkové CPU (Raptor Lake, Core i9-13980HX) i GPU (Ada Lovelace, GeForce RTX 4090). Scar 18 pritom vzhľadom na vysoký výkon predstavuje pomerne kompaktný notebook. Celý článok „ROG Strix SCAR 18 alebo test komba RTX 4090/Core i9-13980HX“ »

  •  
  •  
  •  

Asus má na deskách A620 nejen PCIe 5.0, ale i přetaktování CPU

Před týdnem vydané desky s čipsety AMD A620 nemají oficiálně podporovat PCI Express 5.0 ani přetaktování, ale vypadá to, že neoficiálně to často bude jiná. Už se objevila zpráva, že PCI Express 5.0 neoficiálně funguje na A620 deskách od ASRocku. A nejsou jediné, PCIe 5.0 pro SSD podle všeho lze použít i na deskách Asus. A ty navíc podporují i další věc, kterou by neměly: přetaktování procesoru přes Precision Boost Overdrive. Celý článok „Asus má na deskách A620 nejen PCIe 5.0, ale i přetaktování CPU“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *