Site icon HWCooling.net

Trojtest Axagon CLR-M2L3/6/10: Tlak na minimálne ceny

Detaily chladičov Axagon CLR-M2Lx

Ceny samostatných chladičov SSD, ktoré sme v ostatnom čase testovali, sa šplhajú k cenám najnižších chladičov CPU. Vzhľadom na menšie množstvo použitého materiálu a celkovo jednoduchšie konštrukcie je to možno trochu nepomer. Aj preto Axagon prišiel s chladičmi CLR-M2Lx za polovičnú cenu dobre etablovaného modelu CLR-M2. Chladiaci výkon najvyššieho CLR-M2L10 je pritom porovnateľný a dostupné sú aj nižšie varianty.

Detaily chladičov Axagon CLR-M2Lx

Tentokrát sa v rámci rozboru výnimočné nebudeme venovať jednému chladiču, ale rovno trom. Dôvod je ten, že sa jedná o podobné konštrukcie s rovnakého modelového radu (M2Lx), ktoré sa odlišujú najmä výškou profilu. Tá je obsiahnutá aj v označení chladičov, posledný znak/číslo v označení predstavuje výšku v milimetroch.

Všetky chladiče Axagon M2Lx sú monolitické, z hliníku, s pozdĺžnym rebrovnaním a dobre členitým povrchom. Pomerne veľkú celkovú plochu má aj najnižší model CLR-M2L3 s iba 3 mm na výšku. Pre svoj nízky profil je vhodný najmä do zariadení, kde je nad slotom M.2 minimum miesta. Stredný CLR-M2L6 má dvojnásobnú výšku, ale iba o 2 g vyššiu hmotnosť (12 g). Výrazne ťažší je s 18 gramami až 10 mm vysoký CLR-M2L10. Nemá už síce osem rebier (tak ako CLR-M2L3 a CLR-M2L6), tých je iba päť, ale o 20 % hrubších. Najväčší chladič CLR-M2L10 má medzi rebrami najširšie medzery, aby rebrá prúdeniu systémového chladenia nekládli príliš veľký odpor.

Rozstupy rebier najnižšieho modelu CLR-M2L3 sú zhruba polovičné, ale výrazne menšia je aj výška rebier, takže obtekanie vzduchom bude teoreticky podobne efektívne. Mimochodom, CLR-M2L3 má síce najnižšie rebrá, ale takisto sú najširšie – v porovnaní s CLR-M2L10 o 0,6 mm, čo je 67 %. U každej z týchto konštrukcii vidieť, že sú navrhnuté účelne. Tak, aby sa efektivita použitého materiálu blížila maximu.

Stále sa ale jedná o lacné chladiče, na ktorých sa Axagon snažil čo najviac ušetriť. Nie tým, že by vynechal nieco kľúčové, ale tým, že nepoužil veci, ktoré výrazne nezvyšujú chladiaci výkon. Prvou z nich je backplate. Ten tieto chladiče nemajú. Oveľa jednoduchší je aj spojovací materiál pasívu s SSD.

Žiadne skrutky – gumičky. Tie sú v balení prekvapivo štyri. Dve z nich sú rezervné pre prípad, že by ste jednu stratili či poškodili pri inštalácii. Obzvlášť pri naťahovaní gumičky na najväčší chladič CLR-M2L10 môže dôjsť k poškodeniu tým, že zavadíte o ostrú hranu. Ten už predsa len vyžaduje väčší oblúk, čo je trochu komplikovanejšie a pokiaľ pri nešikovnejšej montáži gumičku rovno neroztrhnete, môžete ju natrhnúť. A keby sa vám to nepodarilo ani na druhý pokus, je tu ešte jedna šanca.

Na obsah príslušenstva sme sa Axagonu pýtali a naozaj ide o rezervný materiál. Používať tretiu gumičku na fixáciu v strede sa môže zdať ako dobrý nápad, no prítlak tým nezvýšite, respektíve jej použitie nemá vplyv na chladiaci výkon. Pre nízky prítlak gumičky treťou v strede nevyriešite ani eventuálny ohyb (tak ako napríklad u drahšieho CLR-M2 so skrutkovaným backplate), ktorý niekedy vzniká pôsobením slotu dosky vplyvom rôznej výšky slotu a dištančného stĺpika. Pri takých malých teplotných výmenách, aké sú pri SSD, nadštandardný prítlak netreba a v tomto smere tieto chladiče Axagonu oproti iným, drahším, veľa nestrácajú.

Chladič priložený k SSD stačí gumičkou obtiahnuť z jednej aj z druhej strany, optimálne tak, aby gumička prechádzala stredom radiča a bola nacentrovaná aj s ohľadom na pamäte. Medzi pasív a SSD prirodzene ešte musí prísť teplovodivá vložka (z ktorej pred instalaciou treba odsrániť ochranné fólie). Tie sú takisto dve, čo je ešte prekvapivejšie ako dvojnásobného počtu gumičiek, než sú potrebné nevyhnutné na inštaláciu. Thermalpad pri inštalácii už nemáte ako poškodiť a ako sa budú jeho vlastnosti meniť v priebehu času ťažko povedať, každopádne sa bude dať po rokoch vymeniť za nový, ktorý nebol vystavovaný pôsobeniu vysokých teplôt.

Niektoré chladiče dva thermapady majú, ale to iba vtedy, ak má byť jeden medzi zadnou stranou SSD a backplate.  Ten tieto chladiče nemajú a tým pádom ho nijako nevyužijete. V niektorých, veľmi ojedinelých prípadoch by mohol slúžiť ako teplotné rozhranie, cez ktoré by predával teplo do PCB základnej dosky. Obvykle je však medzera medzi slotom a PCB dosky príliš veľká a tam, kde by aj mohla byť akurát, je zase vymedzovacia vložka, pre ktorú by ste museli do thermalpadu vystihnúť dieru. S tým sa ale štandardne nepočíta a znovu ide primárne o náhradný diel.

Ktovie, o koľko by mohla byť cena nižšia v prípade, že by bol dodávaný iba jeden thermalpad a iba dve gumičky (napríklad s textilným poťahom, vďaka ktorému by boli odolnejšie pred poškodením pri montáži).

Podporované sú iba SSD vo formáte M.2 s dĺžkou 80 mm. Na kratších kvôli presahu chladiča nie je možné SSD upevniť priskrutkovaním k dištančnému stĺpiku. Cez rebrovanie sa k nemu nedostanete, je prekrytý pasívom.

Metodika

Testy prebiehajú vo veternom tuneli, ktorý nahrádza štandardnú počítačovú skrinku. Na systémové chladenie sú použité štyri ventilátory Noctua NF-S12A PWM@550 ot./min v rovnovážnom pomere dvoch vstupných k dvom výstupným. Vstupná teplota vzduchu je prísne kontrolovaná a pre čo najvyššiu presnosť sa pohybuje v úzkom rozmedzí 21–21,3 °C.

V súlade so zisteniami z meraní vplyvu rôznych pozícií na efektivitu chladenia, testujeme samostatné chladiče SSD v prvom slote, nad grafickou kartou. Z testov dosiek máme prirodzene veľa výsledkov chladičov (označované ako chladič 1 a chladič 2) aj z iných pozícií, tam je to ale dané ich fixnou polohou.

Na testovanie používame SSD Samsung 980 Pro (1 TB). Záťaž prebieha po dobu 10 minút (čo je vo veternom tuneli dostatočný čas na ustálenie teplôt) v CrystalDiskMarku – cykly sekvenčného čítania a zápisu. Dosahovaná spotreba je vtedy približne 6 W, čo je vrchná hranica toho, čo SSD M.2 mávajú a meniť by to nemali ani modely s podporou rozhrania PCIe 5.0.



Ceny samostatných chladičov SSD, ktoré sme v ostatnom čase testovali, sa šplhajú k cenám najnižších chladičov CPU. Vzhľadom na menšie množstvo použitého materiálu a celkovo jednoduchšie konštrukcie je to možno trochu nepomer. Aj preto Axagon prišiel s chladičmi CLR-M2Lx za polovičnú cenu dobre etablovaného modelu CLR-M2. Chladiaci výkon najvyššieho CLR-M2L10 je pritom porovnateľný a dostupné sú aj nižšie varianty.

Výsledky: Zahrievanie SSD





Ceny samostatných chladičov SSD, ktoré sme v ostatnom čase testovali, sa šplhajú k cenám najnižších chladičov CPU. Vzhľadom na menšie množstvo použitého materiálu a celkovo jednoduchšie konštrukcie je to možno trochu nepomer. Aj preto Axagon prišiel s chladičmi CLR-M2Lx za polovičnú cenu dobre etablovaného modelu CLR-M2. Chladiaci výkon najvyššieho CLR-M2L10 je pritom porovnateľný a dostupné sú aj nižšie varianty.

Záver

Najvyšší chladiaci výkon má najväčší Axagon CLR-M2L10, najnižší zase CLR-M2L3. To bolo jednoznačné aj bez meraní, hliníkový pasív s väčšou plochou má prirodzene vyšší chladiaci výkon. Pozoruhodné ale je, že i také „pierko“, akým je Axagon CLR-M2L3 poráža veľa výrazne ťažších chladičov na základných doskách. To vždy pri podstatne nižšom profile. Tým tento chladič zase až tak konkurovať nechce, je to ale dobrý indikátor toho, že naozaj funguje a k zlepšeniu povedie aj v stiesnených skrinkách, kde je nad SSD minimum priestoru. Do takýchto situácií sa CLR-M2L3 profiluje ako perfektná voľba a jedna z mála kompatibilných možností.

V prípade, že má chladič zvládať nepretržite chladenie veľmi výkonného SSD, bude lepšie siahnuť po väčšom chladiči s vyššou hmotnostnou (a tým pádom aj absorpčnou kapacitou). Axagon CLR-M2L6 je efektivitou chladenia už na úrovni BeQuiet! MC1, ale teda s podstatne výhodnejším pomerom cena/chladiaci výkon. Treba ale poznamenať i to, že tento chladič Axagon (CLR-M2L6) je už o milimeter vyšší a tým pádom nemusí byť kompatibilný všade tam, kde pôjde nainštalovať BeQuiet! MC1. Oproti chladiču Akasa Gecko Pro je už ale pri porovnateľnom chladiacom výkone Axagon CLR-M2L6 o dva milimetre nižší.

A nakoniec CLR-M2L10, ktorý tak trochu kanibalizuje Axagon CLR-M2. Výkonnostne sú na tom oba chladiče veľmi podobne. Pri pohľade do kapitoly s výsledkami sa natíska slovo „rovnako“, ale treba brať na vedomie, že vplyvom rôzneho systémového chladenia sa môže výsledky trochu odlišovať. S menej intenzívnym okolitým prietokom vzduchu bude pre trikrát väčšie rozstupy medzi rebrami získavať náskok CLR-M2L10 a v systémoch s veľmi vysokým prietokom (napríklad v serveroch v skrinkách formátu 1U) skončí s lepšími výsledkami CLR-M2.

U stolového počítača bude výkonnostný rozdiel medzi CLR-M2L10 a CLR-M2 vždy veľmi malý až zanedbateľný a pokiaľ si nepotrpíte na prémiovejšiu montáž (CLR-M2) tak z pohľadu pomeru cena/chladiaci výkon vychádza z tohto bratovražedného súboja lepšie CLR-M2L10. V tomto smere je z takto stále malých (nízkych) chladičov jedna z najatraktívnejších možností a možno i najatraktívnejšia. To však bez otestovania všetkých modelov s istotou tvrdiť nemôžeme. Veľa efektívnejších pasívnych chladičov SSD do 5 eur/120 Kč ale naozaj nenájdete. Axagon CLR-M2L10 je síce v porovnaní s CLR-M2 vyšší o 1,6 mm, stále je dostatočne nízky na to, aby nekolidoval z rozširujúcou kartou PCI Express aj keď je umiestnený v slote M.2 pod ňou.

Za mimoriadne atraktívny pomer ceny k chladiacemu výkonu všetkým chladičom SSD Axagon zo série CLR-M2Lx (t.j. modelom CLR-M2L3, CLR-M2L6 a CLR-M2L10) udeľujeme redakčné ocenenie „Smart buy!“.

Axagon CLR-M2L3
+ Vysoký chladiaci výkon. Výrazne zníži zahrievanie SSD
+ Nízka cena
+ Efektívny návrh. Vzhľadom k nižšej hmotnosti vysoké TDP
+ Obzvlášť rýchla a jednoduchá montáž
+ Výborná kompatibilita, nekoliduje s rozširujúcimi kartami...
+ ... a pre mimoriadne nízky profil sa zmestí aj tam, kde sú iné SSD chladiče privysoké
+ Dodávka obsahuje aj náhradné materiály (thermalpad a gumičky navyše)
- Oproti najvýkonnejším riešeniam na základných doskách stále nižšie TDP
- Subtílnejší montážny systém (bez backplate, o SSD drží iba gumičkami)
Orientačná koncová cena: 4 eur/97 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1974" as a base selector for example: #supsystic-table-1974 { ... } #supsystic-table-1974 tbody { ... } #supsystic-table-1974 tbody tr { ... } */


Axagon CLR-M2L6
+ Vysoký chladiaci výkon. Výrazne zníži zahrievanie SSD
+ Nízka cena
+ Atraktívny pomer cena/výkon
+ Efektívny návrh. Vzhľadom k nižšej hmotnosti vysoké TDP
+ Obzvlášť rýchla a jednoduchá montáž
+ Výborná kompatibilita, nekoliduje s rozširujúcimi kartami
+ Dodávka obsahuje aj náhradné materiály (thermalpad a gumičky navyše)
- Oproti najvýkonnejším riešeniam na základných doskách stále nižšie TDP
- Subtílnejší montážny systém (bez backplate, o SSD drží iba gumičkami)
Orientačná koncová cena: 4 eur/97 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1975" as a base selector for example: #supsystic-table-1975 { ... } #supsystic-table-1975 tbody { ... } #supsystic-table-1975 tbody tr { ... } */


Axagon CLR-M2L10
+ Špičkový chladiaci výkon. Výrazne zníži zahrievanie SSD
+ Nízka cena
+ Mimoriadne atraktívny pomer cena/výkon
+ Efektívny návrh. Vzhľadom k nižšej hmotnosti vysoké TDP
+ Obzvlášť rýchla a jednoduchá montáž
+ Výborná kompatibilita, nekoliduje s rozširujúcimi kartami
+ Dodávka obsahuje aj náhradné materiály (thermalpad a gumičky navyše)
- Oproti najvýkonnejším riešeniam na základných doskách stále nižšie TDP
- Subtílnejší montážny systém (bez backplate, o SSD drží iba gumičkami)
Orientačná koncová cena: 5 eur/109 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1976" as a base selector for example: #supsystic-table-1976 { ... } #supsystic-table-1976 tbody { ... } #supsystic-table-1976 tbody tr { ... } */