Site icon HWCooling.net

Asus ROG Strix X570-E Gaming: Silné VRM i konektivita

Parametre a detaily

AMD je na skvelej ceste ovládnuť trh procesorov, čo by pred pár rokmi asi nikto nepredpokladal. Hurikán po predstavení Ryzen 3000 sa už ustálil, dodávky procesorov sa dostali do normálu, BIOSy tiež prešli niekoľkými iteráciami a sú stabilnejšie. Ceny takisto už o čosi klesli a nová generácia sa neobjaví ešte zopár mesiacov. Momentálne je teda vhodný čas na upgrade a máme pre vás jednu kandidátku na základ počítača.

Séria Strix E Gaming predstavuje strednú alebo vyššiu strednú triedu v ponuke Asusu. Dbá na solídnu výbavu ale aj nápaditý dizajn. Cena je tiež priaznivejšia než pri vrcholovom rade ROG Crosshair, ktorý má viacero iterácií – VIII Formula, VIII Hero či VIII Impact. Na druhej strane zase vidíte modely Pro WS X570-ACE, Prime X570-P a X570-Pro či štýlové TUF Gaming X570-Plus. Najbližšie v tomto mori dosiek k X570-E je X570-I, čo je ITX doska na rovnakej úrovni ako testovaná.

Základné parametre

ParametreAsus ROG Strix X570-E Gaming
PäticaAMD AM4
Čipová súpravaAMD X570
FormátATX (305 × 244 mm)
Napájacia kaskáda procesora12+4-fázová
Maximálny, oficiálne podporovaný takt pamätí4400 MHz
Sloty PCIe 4.0 ×16 + PCIe 4.0 ×13× (×16 | ×8 | ×4) + 2×
Diskové konektory8× SATA 6Gb, 2× M.2 (42 – 80/110 mm)
4-pinové konektory PWM
Interné porty USB1× USB 3.2 gen 2 10Gb front panel, 1× USB 3.2 gen 1 5Gb, 2× USB 2.0
Ďalšie interné konektory1× TPM, 4× RGB LED, 1× jumper Clear CMOS, 1× teplotný senzor, 1× Node
Displej POSTnie
Tlačidlá1× BIOS FLBK
Externé porty USB7× USB 3.2 gen 2 10Gb typ A, 1× USB 3.1 gen 2 10Gb typ C
Videovýstupy1× HDMI 2.0b,1× DisplayPort 1.2
Sieť2× RJ-45 (GbE) – Intel I219V a Realtek® RTL8125-CG 2.5G LAN, Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ax - Intel AX-200
ZvukSupremeFX S1220A Codec (7.1)
Ďalšie externé konektorynie
Orientačná cena310 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-353" as a base selector for example: #supsystic-table-353 { ... } #supsystic-table-353 tbody { ... } #supsystic-table-353 tbody tr { ... } */

Balenie

Vzhľadom na to, že Strix nie je najnižšia séria a Asus je známy množstvom príslušenstva v baleniach, môžete ostať príjemne prekvapení po otvorení škatule X570-E Gaming. Nachádzajú sa v nej štvorica káblov SATA, pásky na káble, skrutky na M.2 SSD. Nájdete tu aj predlžovacie káble pre LED RGB a ARGB či anténu WiFi a teplotný senzor. Nechýba ani manuál, CD s ovládačmi či vysačka na dvere a nálepky.

   

Detaily

Séria Strix bola vždy zameraná na dizajn a ten, ktorý vidíte na X570-E Gaming má počiatok v predchodkyni X470 a neskôr Z390. Opäť sa tak pozeráte na čierno-sivú tému s typickými popismi Strix po celej doske, vrátane PCB. Mne osobne sa tento dizajn páči a podľa mňa dosky ROG patria medzi tie najkrajšie na trhu. Dizajn však nie je všetko a dôležité je tiež, akú výbavu doska ponúkne. Na to sa pozrieme za chvíľu.

Nová čipová súprava X570 prináša niekoľko zmien. Hlavnými sú sloty PCIe 4.0 pre grafiky či SSD M.2, podpora pre až 16-jadrové procesory, WiFi 6 ax či viac ako 1Gb LAN na viacerých doskách než u minulej generácie. Nepopulárnymi zmenami sú ventilátor na čipsete či nekompatibilita s prvou generáciou procesorov Ryzen.

Doska má už tradičnú výbavu ako dvojicu vystužených portov PCIe či dva M.2 sloty. Horné dva porty PCIe Asus SafeSlot sú typu PCIe 4.0 ×16. Pri použití oboch však fungujú len v režime ×8. Posledný, tretí slot nie je vystužený a funguje v konfigurácii PCIe 4.0 ×4. Dva krátke sloty ×1 sú tiež typu PCIe 4.0.

Sloty M.2 sú na doske akýsi mačkopes. Chválim, že oba je možné používať bez heatsinkov, ktoré sú odnímateľné, no na to, aby ste sa k slotom vôbec dostali, musíte rozobrať celý kryt čipsetu a odskurkovať celkovo 6 skrutiek. Niekoho prítomnosť kovových heatsinkov poteší, no ja oceňujem, že sa dajú dať preč, kedže čím ďalej viac SSD diskov prichádza s vlastným. Zopár príkladov od Aorus, Patriot či Adata

Oba sloty sú určené pre klasické SATA ale aj najnovšie PCIe 4.0 NVME SSD formátu M.2 a to až o dĺžke 22110. Osobne som sa s takým SSD ešte nestretol a s veľkou pravdepodobnosťou aj vy siahnete po tradičnom 2280, ktorých sú v predaji už desiatky. Okrem slotov M.2 môžete použiť aj jeden z ôsmych portov SATA pre 2,5″ SSD či normálne HDD.

K slotom M.2 ešte jedna zaujímavosť. Heatsinky sú, ako sme už povedali, odnímateľné. Čo ma ale zaujalo je, že skrutky sú v nich napevno uchytené a nevypadnú. Za to obrovský palec hore, pretože skrutky sú to, čo mi najviac žerie nervy pri manipulácii s doskami pri testovaní. Pre bežného používateľa, ktorý SSD namontuje raz za x rokov to samozrejme nepredstavuje žiaden problém, no mne táto maličkosť spravila veľkú radosť. Dúfam, že aj ostatní výrobcovia sa chytia tohto trednu.

Jednou z hlavných predností platformy AMD oproti tej intelovskej je lepšia podpora nových 10GB konektorov USB, ktorých je tu až 8. Jeden z toho je typu C, ostatné sú klasické A. Úplne tu absentujú akékoľvek staršie verzie USB ako USB 3.0 či 2.0. V prípade, že budete používať integrovanú grafiku poteší dvojica video výstupov – HDMI 2.0b a DisplayPort 1.2. Sieťová konektivita je solídna s dvomi RJ-45 portami, pričom jeden je 1Gb a druhý 2,5Gb. To je opäť jedna z predností oproti starším doskám X470, kde viac ako 1Gb bol zvyčajne len pri najdrahších modeloch. A 1Gb už pri WiFi 6 ax nestačí, ako sme zistili pri testoch tohto nového WiFi štandardu na Asus RT-AX88U. Samozrejmosťou je aj zvukový vstup a výstup v podobe 3,5mm audio konektorov a optického S/PDIF. Chválim takisto integrovaný kryt I/O. Toto je jedna z drobností, ktoré pri stavaní počítača potešia. V budúcnosti tiež možno využijete funckiu BIOS flashback, vďaka ktorej viete aktualizovať BIOS bez nutnosti mať zapojený CPU. To sa zíde v prípade, že máte procesor novší než aký doska podporuje. Typickým príkladom bude, že si kúpite procesor zo série Ryzen 4000 a túto X570 dosku, na ktorej nebude nový BIOS, ktorý by daný procesor podporoval.

U konektivity ešte chvíľu ostaneme a zameráme sa na WiFi. Je skvelé vidieť, že takmer všetky dosky X570, okrem tých najlacnejších, ponúkajú nový WiFi 6 ax. Využívajú na to kartu Intel Wireless-AX200 2×2, ktorú som použil aj ja v notebooku. Túto kartu si môžete sami zakúpiť a vylepšiť si starú dosku, no bez ax routra ju veľmi nemáte ako využiť. Súčasťou je aj Bluetooth 5.0, ktorý oceníte pri použití bezdrôtového príslušenstva.

Konektorov na ventilátory a pumpy je na doske viac než dosť. Nachádza sa tu, samozrejme, konektor CPU_fan, ktorý dopĺňa druhý CPU_opt. Ďalej je tu dvojica konektorov pre ventilátory na skrini, port na AIO pumpu aj samostatnú pumpu. Celkovo je tu tak šesť konektorov, ktoré sú rozmiestnené na všetkých stranách dosky – hore, dole, vpravo aj vľavo. Nemal by tak byť problém do dosky zapojiť všetko, čo budete potrebovať pri vzdušnom aj vodnom chladení.

   

Na doske nájdete aj štvoricu headerov RGB, dva z toho adresovateľné a dva podporujúce Asus Aura Sync. Ide asi o aktuálne najrozšírenejší a najpodporovanejší štandard synchronizácie RGB. Vďaka doske tak budete môcť zladiť komponenty – ramky, grafiku, ventilátory či rôzne periférie. Doska je tiež pripravená pre nové skrinky s predným portom USB 3.2 gen 2. O zvuk sa potom stará (SupremeFX) 8-kanálový kodek S1220A, o ktorom výrobca tvrdí, že je lepší ako často používaný ALC1220. Doska síce nemá tlačidlá, no nájdeme na nej prepínač MemOK! II, ktorý využijete, ak vám počítač nebude chcieť naPOSTovať po pretaktovaní pamätí. Užitočné sú aj Q-LED nad 24-pin konektorom, ktoré zasvietia v prípade, že nejaká časť počítača nefunguje, či už ide o procesor, grafickú kartu, pamäte alebo disk. Absencia tlačidiel je asi jediné, čo mi na Strix doskách chýba. Pri používaní dosky na testbenchi je to praktickejšie, ako zapájať tlačidlá zo skrine a pri ručnom taktovaní je reset skrutkovačom nočná mora. Preto odkazujem výrobcovi, aby v novej generácii dosiek Strix už konečne použili tlačidlá. Konkurencia ich používa už dlho.

Zopár ďalších detialov k dizajnu dosky: Kryt I/O a heatsinku je podsvietený a zároveň lesklý ako zrkadlo. Heatink čipsetu má zase zaujímavé nepravidelné perforovanie.

   

Na záver sa pozrite, ako sa mení dizajn jednotlivých modelov Strix. Predchádzajúcu generáciu reprezentuje Z370-F Gaming na prvom obrázku. Druhá je Z390-E Gaming a X470-F Gaming nájdete na treťom obrázku. Posledným je práve verzia X570, ktorej patrí tento test.

Ktorá doska sa vám páči najviac?

 

AMD je na skvelej ceste ovládnuť trh procesorov, čo by pred pár rokmi asi nikto nepredpokladal. Hurikán po predstavení Ryzen 3000 sa už ustálil, dodávky procesorov sa dostali do normálu, BIOSy tiež prešli niekoľkými iteráciami a sú stabilnejšie. Ceny takisto už o čosi klesli a nová generácia sa neobjaví ešte zopár mesiacov. Momentálne je teda vhodný čas na upgrade a máme pre vás jednu kandidátku na základ počítača.

VRM, čipset a chladenie

VRM ponúka 16 fáz v konfigurácii 12+4 (všetky sú obdarené špičkovými 60A MOSFETmi IR3555). Procesor tak napája dvanásť fáz, SOC štyri. Reálna konfigurácia je 6+2, no Asus nevyužíva zdvojovače, ale paralelné zapojenie jednotlivých fáz. Takže na doske je 12 fyzických fáz, no len 6 kontrolných fáz. V praxi by to malo priniesť lepšiu odovzu, ale menšiu presnosť. Celková prúdová kapacita je 720A. Ide o veľmi kvalitné VRM, ktoré zvládne pretaktovanie ako aj budúce procesory AM4.

Oproti modelu X470 môžete vidieť výrazný posun. Počer fáz narástol z 10 na 16, čo len zodpovedá tomu, že Ryzen 3000 ponúkajú oveľa vyšší výkon ako predchádzajúce generácie a teda vyžadujú aj lepšie napájanie.

   

Na napájanie procesora zo zdroja slúži jeden 8-pin a jeden 4-pin. 8-pin je tzv. ProCool II Power Conector, čo je prehnaný marketingový názov pre spevnený kovový konektor, ktorý lepšie odvádza teplo a zabezpečuje stabilnejší prísun elektriny.

   

Okrem napájania je možné vidieť veľký rozdiel aj pri chladení dosky. X470 mala dvojicu heatsinkov pre VRM, ktoré neboli nijako prepojené. Heatsink čipsetu bol pasívny, čo na X570 platforme ponúka len dve dosky s extrémnymi cenovkami. Všetky ostatné vrátane testovanej sú vybavené malým ventilátorom, ktorý dokáže byť otravný.

 

AMD je na skvelej ceste ovládnuť trh procesorov, čo by pred pár rokmi asi nikto nepredpokladal. Hurikán po predstavení Ryzen 3000 sa už ustálil, dodávky procesorov sa dostali do normálu, BIOSy tiež prešli niekoľkými iteráciami a sú stabilnejšie. Ceny takisto už o čosi klesli a nová generácia sa neobjaví ešte zopár mesiacov. Momentálne je teda vhodný čas na upgrade a máme pre vás jednu kandidátku na základ počítača.

UEFI, pretaktovanie a regulácia ventilátorov

Rozhranie UEFI je typické pre Asus. Ak už ste v nedávnej dobe mali od nich nejakú základnú dosku, budete sa cítiť ako doma. Navigácia aj dizajn UEFI je totožný, pribudlo niekoľko nových, zaujímavých funkcií. UEFI v podaní Asus ponúka pokročilý Advanced a zjednodušený EZ Mode režim. V pokročilom nájdete prehľad hlavných údajov a Ai Tweaker na ovládanie taktovania procesora aj pamätí. Nechýba ani priečinok s pokročilými nastaveniami.

K dispozícii je aj monitorovanie teplôt vrátane možnosti ignorovať niektoré hodnoty. To sa hodí najmä v prípade, že používate AIO chladič a header CPU_fan ostane nepoužitý. Vtedy musí ignorovať jeho rýchlosť, ináč sa počítač nenabootuje. Spravovať môžete tiež poradie bootovania, fast boot a secure boot. Medzi nástrojmi nájdete Asus EZ Flash 3 na aktualizovanie BIOSu či Asus Secure Erase na zmazanie disku v prípade predaja počítača/disku.

   

   

   

Zjednodušený režim ponúka používateľom základný prehľad a všetky dôležité informácie. Viete si tu nastaviť XMP, skontrolovať zapojené disky a zmeniť ich prioritu bootovania. Q-Fan Control vám zase umožní prispôsobiť si otáčky ventilátorov pre všetky PWM konektory samostatne. EZ Tuning Wizard vás zase prevedie vytvorením diskovej konfigurácie RAID.

Ovládanie a navigácia v UEFI Asus patria medzi silné stránky. Veľmi sa mi páči tiež krátky prehľad zmien pred uložením. To je užitočná vec, ak sa snažíte odladiť pretaktovanie alebo aj akási poistka pred nechceným stlačením nejakého tlačidla.

   

   

Súčasťou BIOSu je aj EZ Tuning Wizard, ktorý dokáže pretaktovať CPU automaticky. Túto možnosť sme samozrejme vyskúšali a výsledky uvidíte v testoch v nasledujúcich kapitolách.

 

AMD je na skvelej ceste ovládnuť trh procesorov, čo by pred pár rokmi asi nikto nepredpokladal. Hurikán po predstavení Ryzen 3000 sa už ustálil, dodávky procesorov sa dostali do normálu, BIOSy tiež prešli niekoľkými iteráciami a sú stabilnejšie. Ceny takisto už o čosi klesli a nová generácia sa neobjaví ešte zopár mesiacov. Momentálne je teda vhodný čas na upgrade a máme pre vás jednu kandidátku na základ počítača.

Metodika testovania

Základnú dosku sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov. Pri porovnaní s ostatnými doskami boli použité totožné komponenty. Ich zoznam je nasledovný:

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 9 3900X
Chladič procesoraFractal Design Celsius S36
Teplovodivá pastaNoctua NT-H1
RAMPatriot Viper 4 Blackout, 2× 8 GB, 3600 MHz/CL17
Grafická kartaGigabyte Aorus RTX 2080 Ti Xtreme OC 11 G
SSDGigabyte Aorus PCIe 4.0 NVMe SSD 2 TB
Napájací zdrojSeaSonic Prime 1300 W (80Plus Platinum)
SkrinkaLian Li PC-T70
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-354" as a base selector for example: #supsystic-table-354 { ... } #supsystic-table-354 tbody { ... } #supsystic-table-354 tbody tr { ... } */

Testy zahŕňajú syntetické benchmarky na porovnanie surového výkonu ako aj porovnania v reálnych pracovných podmienkach či herných testoch. Cieľom bolo zistiť rozdiely v širokom spektre testov a porovnať výkon dosiek pri základných taktoch procesora aj pri pretaktovaní.

Dôležité je spomenúť, že testy v základnom stave sú vykonané po zresestovaní UEFI do základných nastavení a zapnutí XMP pamätí. V tomto prípade sa to volá D.O.C.P. Druhou meranou konfiguráciou bolo nastavenie EZ Tuning Wizard, ktoré uzamklo všetky jadrá na 4,1 GHz. Posledným testom bolo ručné pretaktovanie na 4,4 GHz pri 1,36 V. Porovnáme jednotlivé výsledky aj spotrebu pri pretaktovaní.

 

AMD je na skvelej ceste ovládnuť trh procesorov, čo by pred pár rokmi asi nikto nepredpokladal. Hurikán po predstavení Ryzen 3000 sa už ustálil, dodávky procesorov sa dostali do normálu, BIOSy tiež prešli niekoľkými iteráciami a sú stabilnejšie. Ceny takisto už o čosi klesli a nová generácia sa neobjaví ešte zopár mesiacov. Momentálne je teda vhodný čas na upgrade a máme pre vás jednu kandidátku na základ počítača.

Testy renderingu












 

AMD je na skvelej ceste ovládnuť trh procesorov, čo by pred pár rokmi asi nikto nepredpokladal. Hurikán po predstavení Ryzen 3000 sa už ustálil, dodávky procesorov sa dostali do normálu, BIOSy tiež prešli niekoľkými iteráciami a sú stabilnejšie. Ceny takisto už o čosi klesli a nová generácia sa neobjaví ešte zopár mesiacov. Momentálne je teda vhodný čas na upgrade a máme pre vás jednu kandidátku na základ počítača.

(de)šifrovanie a pamäťové testy






 

AMD je na skvelej ceste ovládnuť trh procesorov, čo by pred pár rokmi asi nikto nepredpokladal. Hurikán po predstavení Ryzen 3000 sa už ustálil, dodávky procesorov sa dostali do normálu, BIOSy tiež prešli niekoľkými iteráciami a sú stabilnejšie. Ceny takisto už o čosi klesli a nová generácia sa neobjaví ešte zopár mesiacov. Momentálne je teda vhodný čas na upgrade a máme pre vás jednu kandidátku na základ počítača.

PC/3D Mark a herné testy





AMD je na skvelej ceste ovládnuť trh procesorov, čo by pred pár rokmi asi nikto nepredpokladal. Hurikán po predstavení Ryzen 3000 sa už ustálil, dodávky procesorov sa dostali do normálu, BIOSy tiež prešli niekoľkými iteráciami a sú stabilnejšie. Ceny takisto už o čosi klesli a nová generácia sa neobjaví ešte zopár mesiacov. Momentálne je teda vhodný čas na upgrade a máme pre vás jednu kandidátku na základ počítača.

Spotreba a zahrievanie CPU/PCH




 

AMD je na skvelej ceste ovládnuť trh procesorov, čo by pred pár rokmi asi nikto nepredpokladal. Hurikán po predstavení Ryzen 3000 sa už ustálil, dodávky procesorov sa dostali do normálu, BIOSy tiež prešli niekoľkými iteráciami a sú stabilnejšie. Ceny takisto už o čosi klesli a nová generácia sa neobjaví ešte zopár mesiacov. Momentálne je teda vhodný čas na upgrade a máme pre vás jednu kandidátku na základ počítača.

Hodnotenie

Asus ROG Strix X570-E Gaming je špičkovou doskou v mainstreame výrobcu. S cenou tesne nad 300 € sa radí medzi X570 dosky ako Gigabyte X570 Aorus Ultra či ASRock X570 Phantom Gaming X. Samozrejme X570 dosky viete zohnať už od 150 €, no bolo by nelogické používať 500€ procesor na takejto doske a nedajbože sa snažiť o pretaktovanie. Hlavne, keď sa bavíme o 12 a 16-jadrových Ryzenoch. Preto dosky ako Strix X570-E gaming dávajú zmysel ako rozumný kompromis medzi výbavou a cenou, kedže málokto bude ochotný dať za dosku 500 – 800 €, ktoré si výrobcovia pýtajú za high-end.

X570-E Gaming rozhodne zaujme dizajnom, skvelou konektivitou, výborným VRM a prehľadným BIOSom s množstom funkcií. V testoch doska dosiahal dobré výsledky v oblasti výkonu, ale aj teplôt a spotreby. Jediným sklamaním je automatické pretaktovanie s EZ Tuning Wizard, ktoré malo len minimálny nárast výkonu oproti základu, no v drivivej väčšine horšie výsledky, a to najmä v single thread testoch. To je samozrejme pochopiteľné, kedže 4,1 GHz je výrazne menej ako 4,6 GHz, na ktorých dokáže procesor boostovať. Asi jedinou pozitívnou stránkou bola nižšia spotreba a aj teploty oproti základu. Naopak manuálne pretaktovanie na 4,4 GHz pri 1,36 V má skvelé výsledky naprieč celým spektrom testov. V single thread sa takmer dotiahlo na základ a multi thread už ukazuje jasný nárast výkonu. Platí to nielen v syntetických testoch procesora, ale aj kombinovaných či grafických testoch. Spotreba sa zvýšila len o 20 W zo steny a 15 W na package, čo je rozhodne dobrá hodnota.

V porovnaní s doskami v podobnej cene vidíme že Aorus Ultra má o jeden M.2 slot viac, no horšiu konektivitu s jedným LAN a dokonca USB 2.0. Phantom Gaming X bude silnejším konukrentom s podobnou konektivititou, tiež až tromi M.2 a rovnako aj zameraním na dizajn. V testoch ste mohli vidieť túto dosku v základe, v blízkej dobe vám prinesiem jej podrobnú recenziu. Dovtedy môžeme Asus ROG Strix X570-E Gaming vrelo odporučiť ako rozumnú voľbu pre váš nový PC s Ryzen 3000.

Asus ROG Strix X570-E Gaming
+ vysoký výkon v základe aj po pretaktovaní
+ kvalitné VRM pre výkonné procesory aj OC
+ nízke zahreivanie aj spotreba
+ funkčne bohatý BIOS
+ vystužené porty PCIe ×16
+ dva videovýstupy pre 4K@60 Hz
+ moderný herný dizajn s RGB prvkami a podporou príslušenstva
+ WiFi 6 a až osem 10Gb portov USB
+ integrovaný kryt I/O
+ chladiče M.2 slotov sú odnimáteľné a skutky neodpadávajú
- konkurencia ponúka tri sloty M.2
- automatické taktovanie ponúka slabé výsledky
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-355" as a base selector for example: #supsystic-table-355 { ... } #supsystic-table-355 tbody { ... } #supsystic-table-355 tbody tr { ... } */