Site icon HWCooling.net

Asus ROG Zephyrus G14 – maximálny výkon, minimálne rozmery

Hodnotenie

Asus ROG Zephyrus G14 je azda najzaujímavejším notebookom tohto roka, teda aspoň zatiaľ. Prináša totiž nevídaný formát, a to mimoriadne vysoký výkon v malom 14″ tele. To sme tu už dlho nemali, naposledy asi pri Razer Blade. O to zaujímavejšie to je, že ho poháňa nový AMD Ryzen 9 4900HS s 8 jadrami a 16 vláknami. Ide tak o najvýkonnejší najmenší herný notebook, ktorý je momentálne dostupný na trhu.

Základné parametre

ParametreAsus ROG Zephyrus G14
Rozmery324 × 222 × 17,9 mm
Hmotnosť1664 g
Displej14", 16:9 WQHD 2560 × 1440 px, IPS, 60 Hz, matný, 100 % sRGB, Pantone Validated, adaptive sync
ProcesorAMD Ryzen 9 4900HS, 8C/16T, 35 W, 7nm
Grafická kartaNvidia GeForce RTX 2060 Max-Q 6 GB GDDR6, 65 W, boost clock 1285 MHz / AMD Vega 8, 1750 MHz, integrovaná
Operačná pamäťPriepustnosť zbernice16 GB DDR4 – 8 GB SODIMM (3200 MHz) replaceable, 8 GB onboard
Úložiská1 TB SSD M.2 PCIe NVMe, upgradeable
Porty2× USB-C 3.1 gen 2 10 Gb/s (1× DisplayPort 1.4, Power Delivery), 1× USB 3.1 Gen 1 5 Gb/s typ A, 1× HDMI 2.0b, 1× 3,5mm jack
Kapacita batérie76 Wh
Rozlíšenie kamery-
Reproduktory2× 2,5 W speakers, 2× 0,7 W tweeter
Orientačná cena1950 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-439" as a base selector for example: #supsystic-table-439 { ... } #supsystic-table-439 tbody { ... } #supsystic-table-439 tbody tr { ... } */

Detaily

Čierno-biela krabica ukrýva klasické balenie notebooku, nabíjačky a základnej dokumentácie. Vzhľadom na to, že sa pozeráte na pomerne budgetovo orientovaný model, nenájdete tu myšku či iné príslušenstvo ako pri najvyšších modeloch.

   

ROG Zephyrus G14 je unikátny notebook, ktorý momentálne na trhu nemá konkurenciu. Nikto nerobí 14″ výkonný notebook s 35 – 45 W procesorom. Sám som dlhé roky používal 14″ notebooky, ale vždy mali 15 W procesory, ktoré na moje náročné používania ledva stačili. Vždy som chcel viac a G14 práve toto prináša. S hmotnosťou 1664 gramov ide asi o najľahší herný notebook, aký som držal v rukách a to nehovorím o tom, že určite najvýkonnejší. Vďaka novému AMD Ryzen 9 4900HS prináša 8 jadier a 16 vlákien v úspornom 35 W balení v kombinácií s RTX 2060 Max-Q. Reálne tak G14 nemá konkurenciu a nemôžem ju s ničím porovnať. Nedávno sme tu mali viacero 14″ notebookov, ktoré vážili aj menej ako 1 kg, výkonom je však G14 na míle vzdialená, čo uvidíte v testoch.

   

Miernym prekvapením je pomerne fádny a nenápadný dizajn a šedé farebné prevedenie. Absencia šialenstva RGB či krikľavých farieb naznačuje, že G14 má aj biznisové ambície a pri použití menej nápadného pozadia na displeji sa nebudete musieť báť notebook vytiahnuť na porade či na stretnutí s klientom. Priznám sa, že som sa stretol s tým, že chlapík vytiahol 17″ Alienware na porade a bolo to dosť čudné. S G14 sa rozhodne nestrápnite. Minimálne teda s verziou, ktorú máme my. Existuje ešte aj model, kde zadná strana má podsvietené bodky, ktoré na veku vidíte a môžu zobrazovať nejaký vzor či dokonca animáciu. Toto však považujem za čisto módny výstrelok a s vyššou hmotnosťou a hrúbkou notebooku to neprináša rozhodne nič užitočné. Ibaže by ste chceli lákať pozornosť, čo je však opäť prípad ala spomínaný Alienware.

   

G14 pôsobí veľmi pevným a prémiovým dojom. Displej sa prehýba len minimálne a základňa je pevná ako kameň. Nie je problém ho chytiť jednou rukou za roh základne, keď je otvorený. Nič nevŕzga ani sa neprehýba. Veko displeja je dosť náchylné na odtlačky, ktoré sa potom ťažko čistia. Základňa je zo zliatiny horčíka a hliníka a podľa výrobcu je odolná voči odtlačkom, čo môžem potvrdiť. Neviem, čo za povrchovú úpravu Asus použil, ale po dotyku prstom odtlačok hneď zmizne. Samozrejme po nejakom čase treba základňu trochu utrieť, ale špiní sa výrazne menej ako veko displeja. Notebook je ponúkaný aj v bielo-striebornej kombinácii.

Na 14″ notebook tu nájdete aj prekvapivo dobrú konektivitu. Na ľavom boku sa nachádza konektor nabíjania, HDMI 2.0b s podporou 4K 60 Hz, USB-C s 10 Gb/s rýchlosťou a DisplayPort 1.4 aj Power Delivery. To znamená, že notebook môžete nabíjať cez USB-C maximálne 65 W a nemusíte použiť okrúhly konektor. Problém je, že pri plnom zaťažení sa bude notebook vybíjať, lebo spotrebováva viac energie ako poskytuje nabíjanie. Ide teda o riešenie na cesty, nie na herné využitie. Na porovnanie nabíjaní sa pozrieme neskôr.

Pravý bok má ďalšií 10 Gb konektor USB-C, tentokrát však už bez video výstupu a nabíjania, ďalej dvojicu klasických portov USB typu A s rýchlosťou 5 Gb/s a Kensington lock.

   

Predná strana je úplne hladká a rozdiel v sklone veka a základne je minimálny. Veko displeja sa tak ťažko nahmatáva a je pomerne problematické ho otvoriť. To je azda prvá vec, čo som si na notebooku všimol a ide o prvé negatívum. Najlepšie je zatlačiť palcom o veko a ťahať ho nahor. Potom dokážete veko otvoriť aj jednou rukou. Kĺby teda nie sú problém, tým je len absencia nejakého výrezu alebo výstupku pre jednoduchšie nahmatanie. Vzadu môžete vidieť otvory na ventiláciu a nápis Zephyrus. Zadná strana vyzerá veľmi elegantne a pripomína prvky zo športových áut.

   

Pri opäťovnom pohľade na veko vidíte 6536 malých otvorov vytvorených s CNC pre AniMe Matrix displej s 1215 miniLED. Ako už bolo spomenuté, tento kus podsvietením vybavený nie je. Spodná časť má 14 krížových skrutiek, ktoré sa dajú odskrutkovať pomerne ľahko, čím sa dostanete ku komponentom. Otvorenie notebooku patrilo k jedným z najľahších, s akým som sa stretol. Za to dávam palec hore.

Po odobraní spodného krytu sa dostávate ku komponentom, kde ihneď zaujme červená základná doska. Ďalšej si všimnite prepracované chladenie, veľkú batériu aj dve prekryté časti, kde je RAM aj SSD.

Testovaná konfigurácia ponúka najvyššiu možnú výbavu G14 a teda procesor Ryzen 9 4900HS s 8 jadrami, 16 GB RAM, RTX 2060 Max-Q a 1 TB SSD. Existujú aj ďalšie konfigurácie, napríklad s procesormi Ryzen 7 4800HS či 5 4600HS a takisto na výber je aj z viacerých grafík – GTX 1650, GTX 1650 Ti a GTX 1660 Ti.

   

Zephyrus G14 ponúka možnosť vylepšenia troch komponentov. Prvým je RAM, ktorá sa skrýva pod veľkou čiernou izoláciou. Ako je však na obrázku vidieť, ide len o jeden slot SO-DIMM, ktorý je obsadený 8 GB modulom. Druhých 8 GB je na doske a nedá sa vylepšiť. Reálne tak môžete zvýšiť pämať na 24 GB pridaním 16 GB modulu a čisto teoreticky na 40 GB, ak by ste použili 32 GB modul SO-DIMM. Na stránke výrobcu je však písané, že notebook podporuje do 32 GB, čo by však znamenalo kombináciu 8 + 24, pričom neviem o existencii 24 GB modulov.

Ďalšou vymeniteľnou časťou je SSD a karta WiFi. Obe sa ukrývajú pod ďalšou čiernou izoláciou. SSD má dokonca kovový heatsink, čo sa len tak v notebookoch nevidí. Spod SSD vykukuje kartu WiFi, ktorou je nová Intel AX200 s podporou WiFi 6. Výrobcu za použitie novej WiFi rozhodne chválim. O výhodách WiFi 6 si môžete prečítať v našich testoch WiFi 6 a systémov Mesh od Asus.

Chladenie je napriek malým rozmerom notebooku veľmi prepracované. Grafika aj procesor maju po tri heatpipe plus aj VRM majú vlastnú. Teplo sa odvádza k dvojici ventilátorov, ktoré májú otvory po oboch bokoch ale aj v zadnej časti. Notebook ponúka niekoľko režimov chladenia, na ktoré sa pozrieme neskôr.

Trochu komplikovanejšie otváranie veka som už spomínal. Keď sa vám ho však podarí dobre uchopiť, otvoríte ho aj jednou rukou. Pánty sú navyše navrhnuté tak, aby mierne nadvihli základňu, ktorá tak má viac miesta pre chladenie a takisto klávesnica sa dostane do ergonomickejšej pozície.

Klávesnica má pomerne dobrý layout. Páči sa mi veľký space, plnohodnotné šípky či horný rad s ovládaním hlasitosti, mikrofónu a tlačidlo ROG. Klávesy majú dobrú odozvu aj ich veľkosť je tak akurát. Na numerickú klávesnicu pochopiteľne v 14″ tele nezostalo miesto. Rad funkčných tlačidiel je tiež plný skratiek a multimediálnych klávesov. Azda jediná vec čo môžem vytknúť je malý jednoriadkový pravý Enter. Osobne preferujem veľký dvojriadkový. Hráčom možno bude chýbať na klávesnici podsvietenie RGB. Nachádza sa tu totiž len biele. V noci je však veľmi dobre čitateľné.

Príjemným prekvapením je aj touchpad, na ktorý sa pri herných notebookoch často zabúda. Vzhľadom na to, že G14 je aj pracovne orientovaná, dobrý touchpad pokladám za nevyhnutnosť. V tejto oblasti notebook nesklame. Povrch je príjemný, trackovanie funguje dobre a aj gestá idú ako by sa očakávalo. Stlačiť sa dá hocikde, no najlepšie sa stláča samozrejme v spodnej časti. Pravé tlačidlo funguje len v pravom dolnom rohu. Alternatívne môžete používať len dotyk bez stlačenia, aj to funguje dobre – jeden dotyk ľavé tlačidlo, dotyk dvomi prstami je pravé tlačidlo myši.

Notebook nemá prednú kameru, čo je v momentálnej situácii pracovania z domu dosť nevýhoda. Biznisové zameranie je však zachránené vďaka čítačke odtlačkov prstov, ktorá sa nachádza v tlačidle napájania. Myslím, že by ju však mal výrobca viac propagovať, nakoľko ja som ju najprv prehliadol. Zvyčajne totiž čítačky bývajú niekde pod klávesnicou či v touchpade a tu nie je žiaden piktogram. Reálne sa tak môže stať, že budete notebook používať bez čítačky, pretože ani nebudete vedieť, že ju notebook má, ako sa to stalo mne. Zaujímavosťou čítačky je tiež funkcia automatického odomknutia pri zapnutí notebooku. Tlačidlo SSO – single sign on umoňuje dočasné uloženie odtlačku do cache a následné automatické odomknutie loginu vo Windowse. V praxi to znamená, že pri vypnutom notebooku stačí raz stlačiť tlačidlo a notebook sa nielen spustí ale aj prihlási.

V notebooku nájdeme 76 Wh batériu, čo je úctyhodná veľkosť na 14″ notebook. Na nabíjanie slúži 180 W nabíjačka s okrúhlym adaptérom, ktorý sa pripája k ľavému boku. Umiestnenie chválim, nakoľko niektoré herné notebooky mávaju konektor na pravom boku, kde potom kábel zavadzia pri pohyboch myši. Nabitie trvá takmer dve a pol hodiny. Za hodinu sa ale dostanete už na 74 %, posledné percentá ale idú veľmi pomaly. Na nabíjanie môžete použiť aj USB-C, no musíte rátať s tým, že pri plnej záťaži sa môže notebook vybíjať aj keď ho práve nabíjate.

Výdrž batérie pri hených notebookoch býva mizerná. Či už je to kvôli výkonnému hardvéru, displeju s vysokým rozlíšením alebo G-Sync, kedy sa neprepína medzi integrovanou a dedikovanou grafikou. V našom YouTube teste som otestoval výdrž pri použití dedikovanej aj integrovanej grafiky, hlavne teda zo zaujímavosti. Pri manuálnom nastavení na Nvidiu vydžal 2 hodiny a 35 minút. To je pomerne bežná hodnota pri herných notebookoch, zvyčajne sa pohybujú okolo 2 –3 hodín. Aká je však reálna výdrž v bežnom režime s prepnutím na integrovanú grafiku? 6 hodín a 12 minút. Neskutočná hodnota na herný notebook, žiaden iný tak dlho nevydržal. G14 sa tak vyrovnáva tenkým a ľahkým ultrabookom, čo je priamo neuveriteľné.

Notebook ponúka obslužnú aplikáciu Armoury Crate, kde si môžete vybrať z niekoľkých režimov výkonu/chladenia. Môžete si tiež prispôsobiť chladenie podľa seba, zakázať tlačidlo Windows či vytvoriť vlastný profil.

Ďalej tu nájdete nastavenia podsvietenia RGB na príslušenstvo Aura, informáciu o vyťažení systému, vašu knižnicu hier. Prispôsobiť si môžete jednotlivé profily, či prečítať novinky zo sveta hier aj výrobkov Asus.

Na záver máte ešte možnosť skontrolovať aktualizácie či pripojiť telefón k notebooku a monitorovať údaje na ňom.

Asus ROG Zephyrus G14 je azda najzaujímavejším notebookom tohto roka, teda aspoň zatiaľ. Prináša totiž nevídaný formát, a to mimoriadne vysoký výkon v malom 14″ tele. To sme tu už dlho nemali, naposledy asi pri Razer Blade. O to zaujímavejšie to je, že ho poháňa nový AMD Ryzen 9 4900HS s 8 jadrami a 16 vláknami. Ide tak o najvýkonnejší najmenší herný notebook, ktorý je momentálne dostupný na trhu.

Metodika testovania

Notebook sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov.

Testy zahŕňajú syntetické benchmarky na porovnanie výkonu procesora aj grafickej karty. Meriame tiež rýchlosť úložísk, výdrž batérie, rýchlosť nabíjania a výkon v hrách. Cieľom je tak otestovať notebooky a desktopy v rôznych scenároch a spraviť si komplexný prehľad o ich výkone a prevádzkových vlastnostiach.


Asus ROG Zephyrus G14 je azda najzaujímavejším notebookom tohto roka, teda aspoň zatiaľ. Prináša totiž nevídaný formát, a to mimoriadne vysoký výkon v malom 14″ tele. To sme tu už dlho nemali, naposledy asi pri Razer Blade. O to zaujímavejšie to je, že ho poháňa nový AMD Ryzen 9 4900HS s 8 jadrami a 16 vláknami. Ide tak o najvýkonnejší najmenší herný notebook, ktorý je momentálne dostupný na trhu.

Gamut, jas a odchýlka

Obrazové vlastnosti displeja sme odmerali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Ide o 14″ displej IPS s rozlíšením WQHD v pomere strán 16:9 (2560 × 1440 px) a 60 Hz. Pochváliť sa môže aj 100 % pokyrtím sRGB či Validáciou Pantone. Tento panel je najvyšší v ponuke, no ja osobne by som ho do tohto notebooku nevolil. Siahol by som radšej po verzii Full HD so 120 Hz, ktorá sa viac hodí na herné zameranie.

Displej má pomerne malé rámčeky z troch strán a ako sme už spomenuli, neponúka prednú kameru. Rozlíšenie QHD na 14″ poskytuje vyššiu jemnosť ako Full HD, no nie je to prehnané ako pri 4K (UHD). Na prácu je QHD určite lepšie, zobrazíte viac obsahu, no pri hraní a RTX 2060 by sa fakt viac hodil Full HD 120 Hz model.

100 % pokrytie sRGB sa v testoch potvrdilo, k tomu sa pridáva ešte 78 % Adobe RGB a 82 % DCI-P3. Gama je však nejako mimo bežných kriviek a uniformita displeja ukazuje odchýlku v ľavej časti panela. Prekvapením je nízky jas len 184 nitov, čo je naozaj podpriemerná hodnota. Pri bližšom skúmaní som zistil, že za nízkym jasom je funkcia AMD Vari-Bright, ktorá znižuje maximálny jas pri používaní na batériu. Po opätovnom odmeraní jasu už bola hodnota 315 nitov, čo znie oveľa lepšie. Napriek tomu to je stále len priemer, nakoľko sme tu mali už aj 400 – 500 nitové displeje.

Na ovládanie displeja slúži aplikácia ROG Game Visual, kde si môžete prepínať medzi viacerými režimami či upraviť parametre farieb podľa seba.

Asus ROG Zephyrus G14 je azda najzaujímavejším notebookom tohto roka, teda aspoň zatiaľ. Prináša totiž nevídaný formát, a to mimoriadne vysoký výkon v malom 14″ tele. To sme tu už dlho nemali, naposledy asi pri Razer Blade. O to zaujímavejšie to je, že ho poháňa nový AMD Ryzen 9 4900HS s 8 jadrami a 16 vláknami. Ide tak o najvýkonnejší najmenší herný notebook, ktorý je momentálne dostupný na trhu.

Rendering, Geekbench

Už pri recenzii Acer Swift 3 s Ryzen 7 4700U sme zistili, že nové procesory AMD Renoir ponúkajú doteraz nevýdaný výkon v 15 W prevedení. Čo však možno očakávať od 8 jadrového Ryzen 9 4900HS so 16 vláknami a 35 W TDP? Už 4700U mal excelentný výkon pri 8 vláknach, 4900HS tak musí byť v multi core testoch veľmi silný. Všetky testy boli robené v Turbo režime. Porovnávať budeme s Asus Zenbook Pro Duo s i7-9750H a HP Omen X 2S s i9-9880H. Prvý má RTX 2060, druhý 8 jadrový procesor, tak nech si vieme spraviť komplexný obraz o výkone G14.




Začnime tradične Cinebench pre prvý pohľad na surový výkon procesora. Single core testy ukazujú zaujímavý výsledok. G14 je prakticky na špici notebookových procesorov a porážajú ho o 10 – 20 % prakticky len desktopové čipy i7-8700K, i7-8086K prípadne R9 3900X. Mierne navrch má aj ROG Mothership s pretaktovaným Intel 8 jadrom, no toto je viac menej koncept zariadenia ako bežne dostupný produkt. Vidíme tiež len minimálne rozdiely medzi 4900HS a 4700U v rozmedzí ± 1 – 3 %.

Multicore je kapitola sama o sebe. Doteraz neboli 8 jadrové a 16 vláknové mobilné procesory zvykom, lepšie povedané existovali len dva: i9-9880H a i9-9980HK.v CB R15 tak G14 demoluje všetko vrátane desktopového i7-8700K a to aj v binovanej verzii 8086K. Od Intelackého 9880H je 4900HS až o 19 % rýchlejší a to navyše pri nižšom TDP. Oproti Zenbooku Pro Duo je G14 až o 61 % rýchlejšia, čo je naozaj závratný rozdiel. V CB R20 sú rozdiely ešte väčšie, oproti HP je G14 o 28 % lepšia a proti Pro Duo až 66 %.


Cinebench síce ukazuje surový výkon procesora a pekne škáluje s väčším počtom jadier a vlákien, no nejde o reálne využívanú aplikáciu na rendering. Preto sa pozrieme aj na Blender a POV-Ray. Tu už je G14 len o 5 % rýchlejšia ako HP, ale u 50 % ako Pro Duo s i7-9750H. To je vzhľadom na porovnávanie 12 a 16 vlákien stále vyšší než očakávaný výsledok, takže jasne je vidieť, že aj výkon single core je reálne vyšší. V POV-Ray sú rozdiely prekvapivo ešte väčšie a G14 je v predstihu až o 25 % pred HP a 71 % pred Pro Duo.








Geekbench nám pri 4700U preferoval Intel a tu je scenár podobný. V single core je porovnanie s HP +6/-8/+1 % a s Pro Duo +16/0/+2 %. Veľmi zvláštne výsledky v porovnaní s Cinebench a Blender. Vyzerá to ako keby Geekbench 4 a 5 silne preferovali procesory Intel, otázne teda je, ktorá časť testu vyhovuje viac Intelu ako AMD. Multicore je prot HP pomerne vyrovnaný s rozdielmi +2/-12/+1 % a rozdiel proti Pro Duo je značný +56/+32/+50 %. Z výsledkov vyzerá, že Geekbench 4 vôbec AMD procesorom nesedí, a celkovo Geekbench by som bral so štipkou soli.

Zaujímavé sú ale výsledky grafického testu Compute, kde máme prvý pohľad na Vega 8 grafiku v 4900HS. V GB4 je o 13 % rýchlejšia ako Vega 7 v 4700U a 14 % ako dedikovaná MX250. GB5 ukazuje ešte väčší rozdiel a to 23 % proti Vega 7 a 51 % proti MX250. Porovnanie štandardnej a Max-Q verzie RTX 2060 ukazuje rozdiel len 3 – 6 %.

Asus ROG Zephyrus G14 je azda najzaujímavejším notebookom tohto roka, teda aspoň zatiaľ. Prináša totiž nevídaný formát, a to mimoriadne vysoký výkon v malom 14″ tele. To sme tu už dlho nemali, naposledy asi pri Razer Blade. O to zaujímavejšie to je, že ho poháňa nový AMD Ryzen 9 4900HS s 8 jadrami a 16 vláknami. Ide tak o najvýkonnejší najmenší herný notebook, ktorý je momentálne dostupný na trhu.

3D/PC Mark a Unigine Heaven/Superposition







PCMark testuje výkon CPU aj GPU. G14 je tak o 15 % lepšia ako Pro Duo ale o 20 % zaostáva za HP kvôli slabšej grafike. Podobné výsledky budeme vidieť aj v 3DMark testoch a zrovnávať 2060 s 2080 nie je fér, preto už budeme brať do úvahy len Pro Duo. Vo Firestrike je G14 o 8 % rýchlejšia, v Time Spy už len o 3 %. Skydiver o 21 % rýchlejšia, ale v testoch RTX a DLSS je o 4 a 3 % pomalšia ako Pro Duo.





Pri grafický testoch G14 mierne zaostáva za Pro Duo kvôli Max-Q verzii grafiky v porovnaní s normálnou mobilnou verziou.
Zaujímavé je ale porovnanie integrovanej grafiky v Unigine Heaven. Tu Vega 8 poráža MX250 o solídnych 17 % a Vegu 7 rovnakým dielom. 

Asus ROG Zephyrus G14 je azda najzaujímavejším notebookom tohto roka, teda aspoň zatiaľ. Prináša totiž nevídaný formát, a to mimoriadne vysoký výkon v malom 14″ tele. To sme tu už dlho nemali, naposledy asi pri Razer Blade. O to zaujímavejšie to je, že ho poháňa nový AMD Ryzen 9 4900HS s 8 jadrami a 16 vláknami. Ide tak o najvýkonnejší najmenší herný notebook, ktorý je momentálne dostupný na trhu.

Herné testy – dedikovaná grafika

Herné testy sú pomerne nezáživné a ľahko ich tak môžeme zhrnúť konštatovaním, že rozdiel medzi G14 a Pro Duo je hlavne kvôli Max-Q a fps sa tak hýbu cca ± 5 %. Keď G14 porovnáme s Legion Y740 s RTX 2070 Max-Q, stráca naň okolo 4 – 6 %.

















Asus ROG Zephyrus G14 je azda najzaujímavejším notebookom tohto roka, teda aspoň zatiaľ. Prináša totiž nevídaný formát, a to mimoriadne vysoký výkon v malom 14″ tele. To sme tu už dlho nemali, naposledy asi pri Razer Blade. O to zaujímavejšie to je, že ho poháňa nový AMD Ryzen 9 4900HS s 8 jadrami a 16 vláknami. Ide tak o najvýkonnejší najmenší herný notebook, ktorý je momentálne dostupný na trhu.

Herné testy – integrovaná grafika

Oveľa zaujímavejšia situácie je na poli integrovaných grafík. Tieto testy berte len ako informačné a zo zaujímavosti, hlavne teda aby sme zistili výkon Vega 8 v 4900HS. Z testu Acer Swift 5 vieme, že Vega 7 v 4700U mierne stráca na MX250, dá sa teda očakávať, že Vega 8 tieto straty dorovná a možno aj prekoná dedikovanú grafiku.



Začneme CS:GO, ktoré patrí medzi najpopulárnejšie hry vôbec. Vidíme, že rozdiel medzi Vega 8 a MX250 je len 1 %, čo sa dá prisúdiť odchýlke merania. Veľmi solídny výkon od integrovanej grafiky, že sa vyrovná dedikovanej Nvidii.



GTA V je jedna z najpopulárnejších hier na trhu a ponúka komplexnú a náročnú grafiku. Tu má stále Nvidia navrch o 12 %, no vidíme 8 % rozdiel medzi Vega 7 a 8.



Naopak v závodnom Dirt Rally už aj Vega 7 vyrovnáva MX250 a Vega 8 je tak o 14 % rýchlejšia. Takmer 75 fps je solídny výsledok.


Asus ROG Zephyrus G14 je azda najzaujímavejším notebookom tohto roka, teda aspoň zatiaľ. Prináša totiž nevídaný formát, a to mimoriadne vysoký výkon v malom 14″ tele. To sme tu už dlho nemali, naposledy asi pri Razer Blade. O to zaujímavejšie to je, že ho poháňa nový AMD Ryzen 9 4900HS s 8 jadrami a 16 vláknami. Ide tak o najvýkonnejší najmenší herný notebook, ktorý je momentálne dostupný na trhu.

Šifrovanie, enkódovanie


Šifrovanie a dešifrovanie boli silnou stránkou 15 W 4700U, ako je na tom 4900HS? Ten poráža všetky mobilné Intely. Proti HP je rýchlejší o 10 – 11 % a Pro Duo o 38 – 45 %.


Práca s videami 4700U sedela a 4900HS pokračuje v jeho stopách. Je o 14 – 17 % rýchlejší ako HP a 57 – 66 % ako Pro Duo. Opäť poráža aj desktopové procesory.

Asus ROG Zephyrus G14 je azda najzaujímavejším notebookom tohto roka, teda aspoň zatiaľ. Prináša totiž nevídaný formát, a to mimoriadne vysoký výkon v malom 14″ tele. To sme tu už dlho nemali, naposledy asi pri Razer Blade. O to zaujímavejšie to je, že ho poháňa nový AMD Ryzen 9 4900HS s 8 jadrami a 16 vláknami. Ide tak o najvýkonnejší najmenší herný notebook, ktorý je momentálne dostupný na trhu.

Testy pamätí a disku




Rýchlosťou pamäte je G14 veľmi podobná HP, zaostáva ale pri latencii, kde stráca 28 %. Je zaujímavé, že G14 má tiež veľmi podobné hodnoty ako Swift 3, ktorý má LPDDR4X 4266 MHz RAM.


Rýchlosť čítania SSD je prakticky zhodná s Pro Duo, ale zápis je výrazne rýchlejší.

v

Asus ROG Zephyrus G14 je azda najzaujímavejším notebookom tohto roka, teda aspoň zatiaľ. Prináša totiž nevídaný formát, a to mimoriadne vysoký výkon v malom 14″ tele. To sme tu už dlho nemali, naposledy asi pri Razer Blade. O to zaujímavejšie to je, že ho poháňa nový AMD Ryzen 9 4900HS s 8 jadrami a 16 vláknami. Ide tak o najvýkonnejší najmenší herný notebook, ktorý je momentálne dostupný na trhu.

Zahrievanie a výdrž na batériu


4900HS v Turbo režime konzumuje až 65 W a v kombinovaných testoch sa tak dostáva až na 102 °C, pričom teplotný limit procesora je 105 °C. Pri čisto CPU testoch sa teplota hýbala okolo 94 – 97 °C. Grafika má pomerne bežnú teplotu a integrovaná bola výrazne chladnejšia ako v Swift 3. G14 tak zvláda teploty pomerne dobre, hoci CPU dokáže vystúpať na teploty blížiace sa k teplotnému limitu.

Acer Swift 3 s 4700U urobil nový rekord v našom YouTube teste a ukázal, aký efektívny dokáže byť Renoir. Zephyrus G14 dosahuje tiež veľmi dobrý výsledok, keď berieme do úvahy, že ide o extrémne výkonný notebook v malom tele a so 76 Wh batériou. Umiestnil sa medzi ultrabookmi, ktoré majú len 15 W procesory a najbližší herný notebook je vzdialený hodinu. Pro Duo má výdrž kratšiu až o dve hodiny. Pri menej náročnej práci by nemal byť problém dostať sa s G14 na 8 hodinovú výdrž.

Asus ROG Zephyrus G14 je azda najzaujímavejším notebookom tohto roka, teda aspoň zatiaľ. Prináša totiž nevídaný formát, a to mimoriadne vysoký výkon v malom 14″ tele. To sme tu už dlho nemali, naposledy asi pri Razer Blade. O to zaujímavejšie to je, že ho poháňa nový AMD Ryzen 9 4900HS s 8 jadrami a 16 vláknami. Ide tak o najvýkonnejší najmenší herný notebook, ktorý je momentálne dostupný na trhu.

Hodnotenie

Asus ROG Zephyrus G14 je aktuálne jediným notebookom svojho druhu. Vysoký výkon v malom a ľahkom tele s excelentnou výdržou. Asusu sa podarilo niečo unikátne a G14 si rozhodne zaslúži vašu pozornosť. Svoj podiel má na tom hlavne procesor AMD Ryzen 9 4900HS, ktorý sa ukázal ako viac než schopný konkurent pre všetky mobilné čipy Intel a v niektorých prípadoch poráža dokonca aj síce staršie, ale desktopové verzie. To všetko len v 1,6 kg tele. Navyše výdržou batérie sa poľahky vyrovná Ice Lake ultrabookom, čo samo o sebe je skvelý výsledok. Ak hľadáte čo najmenší ale čo najvýkonnejší notebook na cesty, Zephyrus G14 môžem odporučiť všetkými 10.

Samozrejme, na notebooku sa nájdu aj negatíva. Osobne mi vadilo komplikovanejšie otváranie veka displeja bez akéhokoľvek zárezu. Taktiež rozumnejšou voľbou bude displej Full HD so 120 Hz než WQHD v našom testovacom kuse. Najväčšou slabinou notebooku je ale grafika, ktorá patrí len k mainstreamu. Žiaľ RTX 2060 Max-Q nie je žiadne delo a vyšší model od Nvidie by zrejme nebolo možné do takto malého tela vzhľadom na spotrebu a teploty osadiť. G14 tak nie je ultimátny najvýkonnejší herný stroj, aký na trhu nájdete. Hocičo s RTX 2070 ho v hrách porazí a pokiaľ sú hry vašou prioritou, konkurencia s RTX 2070 a 2080 bude lepšou voľbou. Pokiaľ však potrebujete vysoký výkon procesora a je pre vás dôležitá aj výdrž na batériu, Zephyrus G14 bude dobrou voľbou. Osobne ho tak pokladám za viac biznisový notebook ako čisto hernú mašinu.

Notebook si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 42 490 Kč/1558 eur vo verzii AniMe Matrix, 4800HS, GTX 1660 Ti Max-Q, 16 GB RAM a 1 TB SSD.

Asus ROG Zephyrus G14
+ extrémny výkon
+ malé rozmery a nízka hmotnosť
+ solídna portová výbava
+ dobré reproduktory
+ úžasná výdrž batérie na herný notebook
+ nabíjanie aj cez USB-C
+ kvalitné spracovanie
+ dobrá klávesnica
+ čítačka odtlačkov v tlačidle napájania s prihlásením pri spustení
- RTX 2060 Max-Q je limitujúci faktor
- nemá kameru na videohovory počas home office
- horšie sa otvára veko, chýba výrez pre lepší úchop
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-440" as a base selector for example: #supsystic-table-440 { ... } #supsystic-table-440 tbody { ... } #supsystic-table-440 tbody tr { ... } */