Site icon HWCooling.net

Asus RT-AX89X – 10 Gb sieť na dosah už i v domácnosti

Balenie a parametre

Smerovače testujeme len sporadicky a zvyčajne len pokiaľ prinášajú nejakú významnú novinku. Naposledy to bol napríklad router Asus s WiFi 6. Od rovnakého výrobcu teraz na trh prichádza prvý domáci router s 10-gigabitovým pripojením, a to cez RJ-45 aj SFP+. Pomalé 1 Gb káblové pripojenie bolo achillovou pätou smerovačov s WiFi 6 a práve túto chybu nový RT-AX89X odstraňuje. Domáca sieť vďaka 10 Gb konektorom tak prichádza do novej éry.

Základné parametre

ParametreAsus
RT-AX89X
Parametre
Frekvenčné pásmo2,4 GHz 4×4 + 5 GHz 8×8
Čipová súprava (Qualcomm)IPQ8074, 4C ARM Cortex A53, 14 nm, 2.2 GHz (SoC) + 2× QCN5054 (5GHz WiFi) + QCN5024 (2,4 GHz WiFi) + QCA8337 (GbE Switch) + Aquantia AQR107 (10 GbE Switch)
Štandardny IEEE 802.11ax/ac/n/b/a/g
Anténa8× externá
Operačná pamäť1 GB DDR3
Interné úložisko (flash)256 MB
Šifrovanie64/128-bit WEP, WPA/WPA2/WPA3-PSK, WPA/WPA2-Enterprise
Zdieľanie3G/4G, HDD, Samba, server FTP a tlačový server
Sieťové konektory9× RJ-45 s 1 Gb/s (8× LAN + 1× WAN), 1× RJ-45 s 10 Gb/s, 1x SFP+ s 10 Gb/s
Porty USB2× USB 3.1 gen 1
Tlačidlápower, LED, Wi-Fi, reset, WPS
Rozmery270 × 270 × 70 mm
Hmotnosť1252 g
Orientačná cena500 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-792" as a base selector for example: #supsystic-table-792 { ... } #supsystic-table-792 tbody { ... } #supsystic-table-792 tbody tr { ... } */

Balenie a exteriér

Dizajn balenia je podobný predchádzajúcim smerovačom výrobcu. Na grafike tak môžete vidieť samotný router ako aj jeho hlavné funkcie a zopár parametrov.

   

Na bočnej strane sú zase zobrazené všetky porty a konektory, na ktoré sa pozrieme samozrejme aj naživo.

Vnútri nájdete samotný router, kábel LAN, napájací adaptér s dvomi koncovkami a dokumentáciu, ako už býva zvykom.

Zaujímavosťou je, že oproti predchodcom je zmena v napájacom adaptéri. Doteraz by ste pri routroch Asus našli 45 W zdroj, ale novinka dostala výkonnejší 65 W adaptér.

Asus RT-AX89X má na rozdiel od súrodencov vstavané antény, ktoré sa sklápajú dovnútra. Takisto je dizajn o čosi úhľadnejší, nakoľko zmizli výrazné červené či zlaté prvky, ktoré zdobili predchodcov.

Po rozložení teda antény smerujú do všetkých strán v pravidelnom usporiadaní. Za zmienku tiež stojí fakt, že oproti predchodcom je počet antén dvojnásobný, teda 8 namiesto 4.

Pri detaile antény vidieť kĺb aj vrúbkovanú spodnú polovicu.

Vyklápacie antény umožňujú router postaviť aj do takejto komickej pózy, kedy smerovač pripomína kraba.

Spodná aj horná časť disponuje množstvom perforovaného povrchu určeného pre chladenie routra. Prvýkrát tu tiež nájdeme aktívne chladenie, teda ventilátor, ktorého otáčky viete v softvéri regulovať.

Prejdime k portovej výbave. Vzhľadom na to, že smerovač už nie je obdĺžnikového tvaru, ale oválny, či skôr osemuholníkový, sú porty roztrúsené po viacerých stranách medzi jednotlivými anténami. Dostávate tak tri dvojice, čiže šesť strán s portami a zvyšné dve sú určené pre ventiláciu.

   

Konkrétne tu vidíme osem 1 Gb konektorov RJ-45 žltej farby, podobne ako na AX88U aj AC88U. 8 konektorov RJ-45 je jednou z výhod týchto vyšších modelov smerovačov Asus, bežné modely totiž ponúkajú len 4.

   

Ďalšie sieťové porty sú nasledovné – 1 Gb port WAN a dvojica 10 Gb konektorov vo forme RJ-45 a SFP+ konektoru. Nechýba ani dvojica portov USB 3.0 a tlačidlo napájania vedľa konektoru pre nabíjačku. Dvojicu portov USB ste už mohli vidieť aj pri predchodcoch a vo verzii 3.0 sa zhodujú s RT-AX88U, zatiaľ čo starší AC88U mal jeden z portov USB len štandardu 2.0.

   

Ostávajú nám len posledné dve strany, kde nájdete trojicu tlačidiel a 7 indikátorov LED.

   

Tlačidlá sú klasické ako vždy, teda WPS pre rýchle párovanie, a LED a WiFi pre vypnutie/zapnutie týchto funkcií. Rýchlo a ľahko tak viete zhasnúť otravné blikanie stavových svetielok či spôsobiť domácu apokalypsu vypnutím bezdrôtových sietí.

Indikátory LED ukazujú, či je router zapnutý a či má zapnuté WiFi v 2,4 a 5 GHz pásmach, pripojený WAN a LAN a takisto 10 Gb konektory. Ľahko tak viete prísť na možné problémy pri konfigurácii novej siete, potom je však rozumné LED vypnúť, nech vás v noci nerušia.

Ako ste mohli vidieť z porovnania AX89X s predchádzajúcimi modelmi, zmena tvaru výrazne neovplyvnila už aj tak veľké rozmery. Rovnako je na tom aj hmotnosť, ktorá je v tomto prípade 1252 gramov. Predchodcovia mali okolo alebo tesne nad 1 kg, čiže novinka pribrala asi pätinu hmotnosti. Čo sa týka výbavy AX89X má veľa podobného s AX88U, napríklad 256 MB pamäte a 1 GB RAM. Zmenila sa ale kompletne čipová súprava z Broadcom na Qualcomm. Novinka má tak rýchlejší 2,2 GHz SOC a taktiež vylepšenú MU-MIMO 5 GHz sieť, ktorá teraz podporuje 8×8 pripojenie.

Teoretická priepustnosť AX89X je až 6000 Mb/s, čo je rovnaká hodnota ako pri AX88U, výrazne zlepšenie v bezdrôtovej sieti teda novinka neprináša. Nechýbajú tu ani WiFi 6 funkcie ako OFDMA, či prípadne zabezpečenie cez novší WPA3, ktorý však nájdete aj u predchodcu. Ďalšie funkcie si spomenieme pri prehľade webového prostredia.



Smerovače testujeme len sporadicky a zvyčajne len pokiaľ prinášajú nejakú významnú novinku. Naposledy to bol napríklad router Asus s WiFi 6. Od rovnakého výrobcu teraz na trh prichádza prvý domáci router s 10-gigabitovým pripojením, a to cez RJ-45 aj SFP+. Pomalé 1 Gb káblové pripojenie bolo achillovou pätou smerovačov s WiFi 6 a práve túto chybu nový RT-AX89X odstraňuje. Domáca sieť vďaka 10 Gb konektorom tak prichádza do novej éry.

10 Gb sieť a ako na to?

Pri minulom teste RT-AX88U sme si povedali niečo viac o WiFi 6 a aké výhody prináša. Toto všetko sa vzťahuje aj na testovanú novinku RT-AX89X, a preto odporúčam si tieto veci preštudovať. Nebudeme sa však viac WiFi 6 venovať a opakovať to, čo sme uviedli v minulom teste, práve naopak. Zameriame sa na horúcu novinku na poli domácich sietí a tou je 10 Gb pripojenie.

Ide o logický ďalší krok v hierarchii rýchlostí sietí, ktorý sa už dlho používa vo firemnom/serverovom prostredí. Tam sa už môžete stretnúť dokonca so 100 či 400 Gb Ethernetom, čo je však pre domácnosti hudbou budúcnosti. Späť teda k dnešnej téme 10 Gb Ethernetu. Aká je jeho výhoda a prečo ide o podstatný update oproti aktuálnemu stavu domácich sietí?

Úvod do problematiky

V prvom rade je potrebné zmieniť, že väčšina domácností s aktuálnym hardvérom je v drvivej väčšine obmedzená na 1 Gb Ethernet, teda na 1000 Mb prenosy pomocou káblovej siete. Keby sme šli ešte o pár rokov dozadu, mohli ste mať doma aj len 100 Mb sieťové prvky. Aktuálne sa však 1 Gb dá považovať za štandard a preto budeme vychádzať z neho.

Ešte jeden dôležitý poznatok. V tejto téme sa nebudeme venovať rýchlosti internetového pripojenia, teda rýchlosti vášho internetového operátora (ISP). Tým mám na mysli, či máte doma zavedenú optiku, ADSL a pod. od Orange, Telekom, UPC a pod. Rýchlosť internetového pripojenia samozrejme súvisí aj s rýchlosťou domácej siete, nie však priamo. Jediný prípad, kedy prídu do konfliktu je ten, že by váš ISP ponúkal vyššie rýchlosti ako vaše sieťové prvky zvládajú, čím by ste si obmedzili aj rýchlosť internetového pripojenia. Pre ozrejmenie uvádzam praktický príklad. Môžete mať napríklad 250 Mb internetové pripojenie cez optiku, no váš smerovač má iba 100 Mb porty WAN a LAN. Tým si internetové pripojenie v domácnosti obmedzíte na maximálnu rýchlosť 100 Mb/s. Ak váš router či switch podporuje 1 Gb pripojenie, budete môcť využiť plných 250 Mbit, ktorých vám váš operátor poskytuje. Je potrebné teda rozlišovať rýchlosť domácej siete a internetového pripojenia.

Prečo je 10 Gb veľký krok vpred?

Ako už z názvu vyplýva, 10 Gb Ethernet ponúka desaťnásobne vyššiu rýchlosť, ako doteraz zaužívaný 1 Gb Ethernet. Ide prakticky o rovnaký skok ako sme videli pri zmene zo 100 Mb na 1 Gb (1000 Mb). V praxi to teda znamená, že teoretické maximálne rýchlosti prenosov sa zvýšia zo 125 MBps (megabajtov za sekundu) na 1250 MBps/1,25 GBps (gigabajtu za sekundu). To či prenesiete 100 MB alebo 1 GB za sekundu je samozrejme veľký rozdiel. Opäť praktický príklad, 40 GB film pri 1 Gb sieti prenesiete za 5 minút 20 sekúnd, pri 10 Gb za 32 sekúnd. Verím, že takto si rozdiel v rýchlosti budete vedieť lepšie predstaviť. Dôležité je tiež spomenúť, že uvádzané výpočty sú čisto teoretické a nebudú predstavovať reálny scenár, kde do rovnice vstupuje veľa ďalších premenných a treba ich brať preto s rezervou.

Ako na 10 Gb sieť a na čo si dať pozor?

V prvom rade opäť upozorňujem, že rozoberaná problematika nijako nesúvisí s rýchlosťou internetového pripojenia, teda zakúpenie nového hardvéru vám neumožní stiahnutie novej hry či filmu 10× rýchlejšie ako doteraz. Hovoríme o rýchlosti siete LAN, teda medzi zariadeniami vo vašej domácnosti.

Domáca sieť sa skladá z niekoľkých prvkov a každý jeden článok musí byť schopný podporovať 10 Gb, aby ste vedeli využiť spomínané zvýšenie rýchlosti. Začnime teda tým úplne najnižším prvkom, ktorým je kabeláž. Možno sa pýtate, prečo rozoberáme káble, veď ethernet ako ethernet, nie? Opak je pravdou. Opäť si treba dať pozor na to, aké káble máte doma použité, pretože v drvivej väčšine prípadov pôjde o CAT5E alebo v prípade starších dokonca len o CAT5. V prvom prípade dokážu káble preniesť 1 Gb/s, v druhom len 100 Mb/s. Na to, aby ste vedeli využiť 10 Gb pripojenie budete potrebovať káble CAT6, CAT6A alebo CAT7. Rozdiely medzi jednotlivými verziami sú napríklad v maximálnej dĺžke pri zachovaní maximálnej rýchlosti a pod. V každom prípade, na 10 Gb sieť budete potrebovať novšie ethernetové káble, než bežne používané a dodávané CAT5(E).

Podobne ako káble, aj všetky ostatné prvky domácej siete musia podporovať 10 Gb pripojenie. V prvom rade pôjde o router/smerovač, akým je testovaný RT-AX89X, ale reč môže byť aj o switchi/rozbočovači, NAS/lokálnom sieťovom úložisku či koncovom zariadení, akým je predovšetkým počítač/notebook. Jediný prvok siete, ktorý 10 Gb nemusí podporovať a pravdepodobne dlho ešte nebude sú konvertory/modemy od vášho ISP, ktorým napríklad meníte optický kábel na ethernet v domácej sieti. 10 Gb internetové pripojenie asi tak skoro do domácnosti operátori poskytovať nebudú a predpokladám, že všetky modemy, ktoré sú momentálne dodávané k internetovému pripojeniu sú obmedzené na 1 Gb konektory LAN. Takže tento článok siete ostáva jediný nezmenený a momentálne ho nemáte ako vymeniť a ani žiadnu výhodu by to neprinieslo (jedine, že by ste mali prístup do nejakej firemnej siete s rýchlosťou vyššou ako 1 Gb/s).

Stav mojej lokálnej siete pred začiatkom testov bol nasledovný. Z modemu mám natiahnutý kábel do smerovača a z neho do NAS, počítačov a pod. Všetko sú už káble CAT6A/CAT7, takže prvú podmienku – kabeláž – máme splnenú. Druhou je teda ústredný prvok siete – smerovač. Testovaný RT-AX89X ponúka dvojicu 10 Gb portov a to klasický RJ-45 aj druhý, pre bežných ľudí menej známy port SFP+, ktorý sa používa hlavne vo firemných sieťach, serveroch a pod. V domácej sieti sa doteraz vyskytoval len výnimočne a ja som sa s ním tiež stretol prvýkrát až teraz. V ďalšom kroku potrebujeme zabezpečiť, aby aj ďalšie zariadenia v sieti mali možnosť využiť toto 10 Gb pripojenie. Najdôležitejšie teda bude, aby sa váš počítač, prípadne notebook, dokázali pripojiť k smerovaču.

10 Gb pripojenie pre PC a notebooky

Pripojenie počítača k smerovaču pomocou kábla asi predstavovať netreba, na každej bežnej základnej doske nájdete RJ-45 konektor. Problém zase nastáva v tom, aké rýchlosti podporuje. Väčšina základných dosiek bude podporovať 1 Gb a niektoré novšie aj 2,5 či 5 Gb. Na trhu je len zopár high-endových základných dosiek s podporou 10 Gb konektorov LAN už vstavaných v hlavnom I/O na zadnej strane. U nás sme testovali napríklad ASRock X470 Taichi Ultimate, alebo Gigabyte Aorus Xtreme na platforme X570. 10 Gb LAN je zatiaľ na základných doskách ako šafránu a dá sa tak predpokladať, že väčšina používateľov takto vybavenú doskou mať nebude. Absencia 10 Gb LAN na notebookoch je pravdepodobne 100 %, nemám vedomosť o tom, že by bol na trhu notebook, ktorý by takýto konektor ponúkal. Aké je teda riešenie, ak nemáte jednu z mála základných dosiek s 10 Gb LAN?

Riešenie je pomerne jednoduché a tým sú rozširujúce karty PCIe či prípadne Thunderboltová dokina pre notebooky.

   

Vďaka spolupráci s americkou firmou Sonnet Technologies vám môžeme takéto príslušenstvo ukázať a taktiež ho otestovať v praxi. Ja osobne mám dvojicu dosiek s 10 Gb LAN, no testy budeme vykonávať práve na kartách PCIe, čo je relevantné riešenie pre väčšinu z vás. Na test nám výrobca poslal dvojicu kariet PCIe s názvami Solo10G a SoloG SFP+, a taktiež Thunderbolt 3 dock s konektorom SFP+ nazývaný Solo10G SFP+ (Thunderbolt 3 Edition). V plnej kráse ich môžete vidieť na obrázkoch nižšie. Všetky tri produkty sme použili pri testoch a ešte si ukážeme pri testovacej zostave. S výrobkami od Sonnet mám skvelé skúsenosti, fungujú dalo by sa povedať v režime plug and play, teda bez nutnosti nejakého zásahu používateľa a výrobky vždy spĺňajú to, čo výrobca tvrdí na webstránke. Dlhodobo používam aj ich TB3 a eGPU dokovacie stanice, s ktorými mám tiež len veľmi dobré skúsenosti. U nás je výrobca pomerne nezámy a preto im aspoň takouto cestou chceme dať priestor, aby ste sa o nich dozvedeli.

   

Ďalšie produkty s podporou 10 Gb LAN plánujeme testovať v priebehu roka, pôjde predovšetkým o rôzne NASy a switche.

Dodatok – typy konektorov

Doteraz sme sa bavili výlučne o použití konektoru RJ-45, ktorý všetci dobre poznáte. Router však ponúka aj konektor SFP+, ktorí prináša ďalšie možnosti pripojenia. Buď do SFP+ portu zasuniete kábel aj s kovovými časťami, ktorý sa označuje ako DAC (Direct Attach Copper). Ponúkané sú v rôznych dĺžkach, ja som za účelom testovania zakúpil 1, 2 a 3 m káble od rôznych výrobcov. Na obrázku je kábel DAC v strede, RJ-45 vľavo.

   

Druhá nová možnosť je použitie optických káblov, ktoré však vyžadujú vysielače  (transceivers) SFP+. Tie sa zasúvajú do SFP+ portu na oboch koncoch pripojenia a následne optický kábel do vysielačov. SFP+ vysielače môžu podporovať aj klasické konektory RJ-45, potrebujete však na to špeciálny transceiver, ktoré nám opäť poskytol výrobca Sonnet.

   

Pri vysielačoch SFP+ musím upozorniť na jednu vec. Tou je kompatibilita. Problematika konektorov SFP+ je zatiaľ aj pre mňa novinka, no z vlastnej skúsenosti a aj po komunikácii s výrobcami môžem povedať, že hoci fyzicky viete konkrétny vysielač zapojiť do routra, počítača či switchu, neznamená to však, že bude aj naozaj fungovať. Vyzerá to tak, že kompatibilita portov SFP+ a jednotlivých vysielačov je pomerne lotéria a jediné optimálne riešenie je asi používať všetky výrobky od jedného výrobcu. To v našom prípade nebolo možné, nakoľko Asus nevyrába 10 Gb vysielače SFP+. Optické vysielače Sonnet sa mi na routri nepodarilo sprevádzkovať, o čom som informoval Asus a čakám na odpoveď. Testy teda prebiehali za použitia kábla DAC, ktorý fungoval bez problémov.



Smerovače testujeme len sporadicky a zvyčajne len pokiaľ prinášajú nejakú významnú novinku. Naposledy to bol napríklad router Asus s WiFi 6. Od rovnakého výrobcu teraz na trh prichádza prvý domáci router s 10-gigabitovým pripojením, a to cez RJ-45 aj SFP+. Pomalé 1 Gb káblové pripojenie bolo achillovou pätou smerovačov s WiFi 6 a práve túto chybu nový RT-AX89X odstraňuje. Domáca sieť vďaka 10 Gb konektorom tak prichádza do novej éry.

Softvér – Všeobecné nastavenia a prvé spustenie

Pri prvom spustení musíte prejsť úvodnými nastaveniami, kde si zvolíte heslá bezdrôtových sietí, nastavíte správcovský účet a takisto môžete hneď aktivovať 160 MHz pásmo WiFi 6.

Podobne ako ostatné smerovače Asus aj AX89X ponúka prepracované webové rozhranie. Nakoľko Asus smerovače používam už nejaký ten rok, rozloženie prvkov aj všetky potrebné informácie sa mi ľahko hľadajú. Pre nováčikov však môže byť toľko informácií naraz silná káva, preto si môžete pozrieť screeny prostredia na obrázkoch nižšie.

Azda jediná zmena oproti predchádzajúcim testom je teraz už samostatná kategória AiMesh, ktorá slúži na prepojenie viacerých smerovačov do jednej siete, čo je mojou najobľúbenejšou funkciou smerovačov Asus. Vďaka AiMesh mám pokrytý celý byt plným signálom 5 GHz siete a káblové pripojenie v pracovni aj obývačke. Po prechode na testovaný router a zapojenie súčasného AX88U bude navyše už kompletná sieť WiFi 6 a nielen polovičná ako doteraz – node má stále len WiFi 5 – AC88U.



Smerovače testujeme len sporadicky a zvyčajne len pokiaľ prinášajú nejakú významnú novinku. Naposledy to bol napríklad router Asus s WiFi 6. Od rovnakého výrobcu teraz na trh prichádza prvý domáci router s 10-gigabitovým pripojením, a to cez RJ-45 aj SFP+. Pomalé 1 Gb káblové pripojenie bolo achillovou pätou smerovačov s WiFi 6 a práve túto chybu nový RT-AX89X odstraňuje. Domáca sieť vďaka 10 Gb konektorom tak prichádza do novej éry.

Softvér – Pokročilé nastavenia

V pokročilých nastaveniach nájdete ovládanie bezdrôtových sietí ako aj tých káblových. Za zmienku stojí hlavne 160 MHz kanál a nastavenia OFDMA.

Pri konfigurácii WAN môžete zase zmeniť to, ktorý z portov bude slúžiť ako WAN a takisto aktivovať duálny WAN, ak chcete redundantné pripojenie, či prípadne možno aj rýchlejšie.

V administrácii sú podstatné hlavne zmeny operačného režimu, možnosť aktualizácie FW, uloženie nastavení a ich opätovné nastavenie, či ovládanie ventilátora, ktorým je AX89X vybavený.



Smerovače testujeme len sporadicky a zvyčajne len pokiaľ prinášajú nejakú významnú novinku. Naposledy to bol napríklad router Asus s WiFi 6. Od rovnakého výrobcu teraz na trh prichádza prvý domáci router s 10-gigabitovým pripojením, a to cez RJ-45 aj SFP+. Pomalé 1 Gb káblové pripojenie bolo achillovou pätou smerovačov s WiFi 6 a práve túto chybu nový RT-AX89X odstraňuje. Domáca sieť vďaka 10 Gb konektorom tak prichádza do novej éry.

Metodika

Cieľom testov je preukázať reálne rýchlosti prenosov medzi routrom a klientom v prostredí panelového domu, nie v laboratórnych podmienkach. To znamená, že v okolí je množstvo iných sietí WiFi a pri teste z 10-metrovej vzdialenosti musí signál prejsť do tretej miestnosti, pričom jednotlivé miestnosti sú oddelené železobetónovými stenami, ale otvorenými dverami.

Testy uploadu a downloadu prebiehajú za použitia aplikácie TamoSoft Throughput Test, kde vyberáme výsledky TCP uploadu a TCP downloadu. Router je pripojený k nášmu test benchu na grafické karty pomocou viacerých typov pripojenia – 1 a 10 Gb RJ-45 alebo SFP+ DAC káblom pôsobí ako server. Klientom je notebook Asus ZenBook 14 s Intel WiFi AX201 kartou, ktorá podporuje WiFi 6, teda 802.11ax štandard. Prenos trvá presne minútu. Všetky testy prebiehajú dvakrát a výsledky sú priemerom z oboch meraní.

Testy prenosov USB opäť prebiehajú na test benchi aj notebooku a za pomoci externého disku SanDisk Extreme Portable SSD, ktorý je pripojený k routru cez USB a pôsobí ako sieťové úložisko. Následne sa na toto úložisko zapisuje a číta z neho veľký video súbor o veľkosti takmer 32 GB.



Smerovače testujeme len sporadicky a zvyčajne len pokiaľ prinášajú nejakú významnú novinku. Naposledy to bol napríklad router Asus s WiFi 6. Od rovnakého výrobcu teraz na trh prichádza prvý domáci router s 10-gigabitovým pripojením, a to cez RJ-45 aj SFP+. Pomalé 1 Gb káblové pripojenie bolo achillovou pätou smerovačov s WiFi 6 a práve túto chybu nový RT-AX89X odstraňuje. Domáca sieť vďaka 10 Gb konektorom tak prichádza do novej éry.

Pár slov na úvod

Testovacia konfigurácia sa snažila z každého smerovača vyťažiť maximum a novšia dvojica AX88U a AX89X preto mali v nastaveniach aktivované 160 MHz pásmo, ktoré pri AC88U nie je dostupné. Aktivácia 160 MHz pásma je možná v nastaveniach, alebo hneď pri úvodnej konfigurácii routru pri prvom spustení.

Okrem nastavení routra sa pozrime bližšie aj na testovacie zariadenia.

Začneme tým jednoduchším. Ide o notebook z dielne Asus, konkrétne nový ZenBook 14, ktorý je okrem rozmerov prakticky zhodný s 13-palcovou verziou, ktorú sme testovali. Notebook používame pri všetkých testoch WiFi a takisto poslúžil aj na testy káblového pripojenia pri použití Thunderbolt 3 docku od Sonnet. Do doku sme primárne zapájali SFP+ DAC kábel, ale vyskúšali sme aj RJ-45 vysielač.

Hlavným prvkov testovacej zostavy je ale testbench s Intel Core i7-10700K, ROG Maximus XII Hero a RTX 3080 TUF, ktorý slúžil ako server pri testoch WiFi aj káblového pripojenia. Taktiež na ňom prebiehali testy káblových prenosov na USB úložisko pripojené k smerovaču.

Aby sme mohli otestovať oba 10 Gb konektory smerovača, použili sme už spomínané karty PCIe od Sonnet. Jedna pridáva 10 Gb RJ-45 a druhá SFP+. Ide o jednoduché a praktické riešenie pre všetkých, ktorých základná doska nemá vstavaný 10 Gb porte LAN, čo je prípad aj použitej ROG Maximus XII Hero.

   

Toľko k úvodu, poďme na samotné testy.

V bezprostrednej blízkosti


Novinka v testoch rýchlosti WiFi prináša výrazný pokrok oproti predchádzajúcim modelom. Pri 1 Gb pripojení k počítaču sa pohybuje medzi 800–900 Mb/s a pri 10 Gb link cez WiFi prenášame už viac ako 1000 Mb/s. V tomto prípade bude už úzke hrdlo pravdepodobne notebook a prenosy WiFi tak majú ešte vyšší potenciál.


Zo vzdialenosti desať metrov


Výhoda ôsmych antén sa ukazuje pri prenosoch na väčšiu vzdialenosť, kde vďaka silnejšiemu signálu dosahuje AX89X násobne lepšie výsledky ako zvyšné dva smerovače.


Káblové prenosy


Pri testoch káblových prenosov medzi dvomi zariadeniami vidíme, že pri 1 Gb serveri aj klientovi sú rýchlosti ± rovnaké. Rozdiel vidíte až vtedy, ak k AX89X pripojíme klienta cez 10 Gb konektor, čím poskočíte na 900 Mb/s. Akonáhle už využívate oba 10 Gb konektory – RJ-45 aj SFP+ pre pripojenie klienta a servera v ľubovoľnom poradí, dostávate hodnoty niekde medzi 4–5 Gb/s oboma smermi, čo je naozaj veľký skok oproti zvyšným dvom smerovačom.


Upload a download cez port USB




Otestovali sme aj rýchlosť pripojenia USB. Ako externé úložisko nám poslúžil SanDisk Extreme Portable SSD, ktorý sme vo všetkých prípadoch pripojili cez najrýchlejší dostupný port, teda USB 3.0. Vidieť, že pri pripojení WiFi bojujú o prvú priečku AX89X a AX88U, zatiaľ čo AC88U výrazne zaostáva. Pri káblovom pripojení sú AX89X a AX88U úplne vyrovnané, ak hovoríme o 1 Gb LAN pripojení. Akonáhle prejdeme na jeden z 10 Gb konektorov, upload sa zrýchli o takmer 30 % a download takmer trojnásobne. Jedinou výnimkou je pripojenie k notebooku cez Thunderbolt 3 port, kde sú dosahované o čosi nižšie čísla, ktoré budú opäť ale viac súvisieť s rýchlosťou SSD v notebooku než samotným pripojením. Tak či onak, káblové pripojenia ponúkajú výrazne vyššie rýchlosti ako WiFi, čo sa dalo očakávať.



Smerovače testujeme len sporadicky a zvyčajne len pokiaľ prinášajú nejakú významnú novinku. Naposledy to bol napríklad router Asus s WiFi 6. Od rovnakého výrobcu teraz na trh prichádza prvý domáci router s 10-gigabitovým pripojením, a to cez RJ-45 aj SFP+. Pomalé 1 Gb káblové pripojenie bolo achillovou pätou smerovačov s WiFi 6 a práve túto chybu nový RT-AX89X odstraňuje. Domáca sieť vďaka 10 Gb konektorom tak prichádza do novej éry.

Záver

Asus RT-AX89X prináša do kategórie domácich smerovačov veľkú novinku. Je ňou 10 Gb káblové pripojenie cez dvojicu konektorov RJ-45 a SFP+. Ide naozaj o prelomový upgrade, ktorý bol dlho očakávaný a predchodcu som za absenciu 10 Gb portov už trochu kritizoval. Predsa len s príchodom WiFi 6 ste vedeli dosiahnuť bezdrôtovými prenosmi vyššie rýchlosti ako káblom. Výhody 10 Gb siete oceníte pri prenosoch veľkých objemov dát po domácej sieti, napríklad do NAS a naspäť. Doteraz ste boli obmedzený len na nejakých 100 MB/s, čo v dnešnej dobe rozhodne nie je ideálne.

AX89X teda rieši najväčší nedostatok predchodcu a okrem toho viac menej nadväzuje na úspešnú sériu 88-čkových modelov, ktoré používam už nejaký ten rôčik. Opäť tu teda nájdete 8 portov LAN, dvojicu konektorov USB, prehľadné a bohaté webové prostredie s množstvom funkcií a mojím obľúbeným AiMesh pre prepojenie viacerých smerovačov do jednej siete s automatickým roamingom zariadení.

Na AX89X som čakal naozaj dlho a plánujem ho používať ako hlavný router mojej siete. Terajší AX88X teda presuniem do režimu Node AiMesh siete. V pláne máme tiež pozrieť sa na ďalšie 10 Gb zariadenia ako NAS a switche, takže tejto téme sa budeme venovať aj v ďalších článkoch. AX89X sa teda určite objaví aj v ďalších článkoch.

Vyčítať routeru môžem po krátkom testovaní len dve veci. Prvým je problematická kompatibilita SFP+ vysielačov, čo však vyzerá, že je pomerne bežný problém a sám som zvedavý, či sa tento problém bude objavovať aj pri testoch ďalších zariadení s týmto konektorom. Druhým je potom cena, ktorá býva vždy pri týchto vyšších modeloch výrobcu vysoká, ale AX89X je výrazne drahší, než boli AC88U a AX88U. S cenovkou 500 eur a viac rozhodne nejde o router do každej domácnosti a vyhradený bude preto naozaj pre fanúšikov nových technológií alebo pre profesionálov, ktorým bude rýchla 10 Gb domáca sieť šetriť čas.

Asus RT-AX89X
+ prvý router s dvomi 10 Gb portami do domácnosti
+ až 8 portov LAN
+ WiFi 6 s 8×8 MU-MIMO, 160 MHz kanálom a ďalšími funkciami (OFDMA...)
+ AiMesh a webové rozhranie
+ vysoké rýchlosti prenosov cez USB
- vysoká cena
- problémy s kompatibilitou vysielačov SFP+
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-793" as a base selector for example: #supsystic-table-793 { ... } #supsystic-table-793 tbody { ... } #supsystic-table-793 tbody tr { ... } */