Site icon HWCooling.net

Asus ZenWiFi AX – nová WiFi do celej domácnosti

Softvér – Všeobecné nastavenia

WiFi 6 sa pomaly stáva štandardom a vidíme ju v čím ďalej viac zariadeniach. V základných doských X570 pre procesory AMD, nových smartfónoch Samsung, Apple a pod, či v notebookov s Ice Lake. Na to, aby ste mohli využiť funkcie novej WiFi však potrebujete aj nový smerovač. Už sme jeden testovali, no čo ak vám len jeden nestačí, pretože signálom chcete pokryť celý dom? V tom prípade je zaujímavý ZenWiFi AX.

Základné parametre

ParametreAsus
ZenWiFi AX
Parametre
Frekvenčné pásmo2,4 GHz (2×2) + 5 GHz-1 (2×2 80 MHz) + 5 GHz-2 (4×4)
Čipová súprava (Broadcom)Broadcom BCM6755 (SoC, 2,4/5 GHz-1) + Broadcom BCM43684 (5 GHz-2/802.11ax)
Štandardny IEEE 802.11ax/ac/n/b/a/g
Anténa6× interná
Operačná pamäť512 GB DDR3
Interné úložisko (flash)256 MB
Šifrovanie64/128-bit WEP, WPA/WPA2/WPA3-PSK, WPA/WPA2-Enterprise
Zdieľanie3G/4G, HDD, Samba, server FTP a tlačový server
Sieťové konektory3× RJ-45 1 Gb/s (LAN), 1× RJ-45 2,5 Gb/s (WAN/LAN - node only)
WiFi 6 funckieMU-MIMO, OFDMA, 160 MHz channel, TWT, BSS coloring, Beamforming, 1024-QAM
Dosahaž 500 m2
Porty USB1× USB 3.1 gen 1
Tlačidlápower, reset, WPS
Rozmery160 × 75 × 161 mm
Hmotnosť724 g
Orientačná cena (jedna/dve stanice)250/460 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-409" as a base selector for example: #supsystic-table-409 { ... } #supsystic-table-409 tbody { ... } #supsystic-table-409 tbody tr { ... } */

Balenie a exteriér

Na test nám prišiel set dvojice routrov ZenWiFi AX XT8. Škatuľa má peknú grafiku a zobrazuje nielen samotné smerovače, ale aj ich hlavné funkcie.

   

Nakoľko ide o dvojbalenie, všetky veci sa tu nachádzajú dvakrát. Dva smerovače, dvojica napájacích konektorov s vymeniteľnými koncovkami, ale prekvapivo len jeden kábel LAN. Nechýba návod a dokumentácia.

Na rozdiel od predchádzajúcich routrov Asus, ktoré sme testovali, menovite AX88U a ROG Rapture AX2900, vidíte, že XT8 má úplne iný dizajn a ide skôr o skvostný doplnok do domácnosti než vesmírnu loď, na ktoré sa ponášajú high-endové routre tohto výrobcu.

   

Telo je síce plastové, no pripomína brúsený hliník. Nenápadná hnedo-sivá farba nebude biť do očí v obývačke, spálni ani detskej izbe. Routre tak plnia aj funkciu estetického doplnku v domácnosti a nebudete sa zaň hanbiť, ani keď bude na očiach. To je naozaj rozdiel oproti bežným smerovačom, hlavne tým od operátorov. Zaujímavý je aj bočný profil, ktorý vďaka rebrovaniu slúži na vetranie. Vzhľad XT8 mi tak pripomína či už nejakú modernú architektúru alebo isté prvky zo športových áut, lodí či prípadne lietadiel.

Kým AX88U je zameraný na funkčnosť aj rozložením ovládacích prvkov, XT8 aj v tejto oblasti vsádza skôr na dizajn až potom funkčnosť. Nielen, že je tu menej tlačidiel ako na druhom spomenutom routri, ale tie čo tu sú nájdete nezvyčajne na spodnej strane, čo nie je úplne logické. Narážam predovšetkým na tlačidlo WPS, ktoré by nebolo zle mať poruke. Vrch smerovača je bez akýchkoľvek prvkov, opäť však zaujme, že vrchný kryt sa ako keby vznáša.

Vzadu sa nachádza všetka konektivita, ktorej je oproti AX88U výrazne pomenej. Sú tu len tri 1 Gb porty LAN, 2,5 Gb WAN a USB 3.0. To je proti 9 sieťovým konektorom a dvojici USB na AX88 naozaj rozdiel. Ak však beriete do úvahy, že v testovanej zostave sú dva XT8 smerovače, rozdiel sa zmenší už na jeden konektor RJ-45 a dokonca XT8 má výhodu dvojice 2,5 Gb portov, ktoré na AX88 úplne absentujú. Je potrebné však spomenúť, že 2,5 Gb porty sú primárne WAN, no v konfigurácii AiMesh a pri prepojení routra a uzlu bezdrôtovo môžete využiť port uzla WAN aj ako LAN. Na hlavnom routri by však WAN mal byť využívaný na prívod internetu z modemu operátora.

Za zmienku stojí ešte fakt, že ZenWiFi AX XT8 je dostupný aj v bielej farbe, čo môže byť výhodou pre vašu domácnosť, ak vám bude biela verzia viac pasovať k vášmu zariadeniu miestnosti, ladiť s nábytkom a pod. Viem si predstaviť, že po bielej farbe siahnu napríklad fanúšikovia produktov Apple, prípadne dizajnéri, fotografi či ľudia, čo sa chcú odlíšiť. Biela verzia bude tiež asi praktickejšia čo sa týka údržby, nakoľko bude na nej menej vidieť prach. Z vlastnej skúsenosti viem, že AX88U v čiernej farbe je doslova magnet na prachové čiastočky a musím ho neustále čistiť.

Hlavné zmeny sú teda funkčné a tie sa dozviete v sekcii testov. Predtým sa však pozrieme aké zmeny prináša WiFi 6 a taktiež na webové rozhranie routra.



WiFi 6 sa pomaly stáva štandardom a vidíme ju v čím ďalej viac zariadeniach. V základných doských X570 pre procesory AMD, nových smartfónoch Samsung, Apple a pod, či v notebookov s Ice Lake. Na to, aby ste mohli využiť funkcie novej WiFi však potrebujete aj nový smerovač. Už sme jeden testovali, no čo ak vám len jeden nestačí, pretože signálom chcete pokryť celý dom? V tom prípade je zaujímavý ZenWiFi AX.

WiFi 6, kde ju hľadať?

V pravom teste routra s WiFi 6 sme sa zamerali aj na to, aké nové funkcie WiFi 6 prináša. Oplatí sa tak prečítať si aj túto recenziu, ak ste tak ešte nespravili. Dnes sa tak už novinkám, ktoré WiFi 6 prináša nebudeme venovať, no pozrieme sa na inú oblasť a tou je dostupnosť a využiteľnosť. Má vôbec význam už teraz investovať do routra WiFi 6, aj keď nemáte žiadne zariadenie s WiFi 6? Je možné, že už novú WiFi 6 máte, ale ani o tom neviete? Presne na tieto otázky sa zameriame v tejto časti testu.

Azda najjednoduchším spôsobom, ako sa k WiFi 6 dostať, je zakúpiť si nové zariadenie, ktoré už má tento nový štandard. V akých zariadeniach môžete WiFi 6 očakávať? Vzhľadom na to, že sa venujeme prevažne počítačovému hardvéru, začneme základnými doskami. WiFi 6 sa v počítačoch prvýkrát masovo objavila s príchodom AMD Ryzen 3000 a základných dosiek X570. Na obrázku nižšie môžete vidieť ROG Strix X570-E Gaming, ktorá už je vybavená kartou WiFi 6. Natívna podpora WiFi 6 na platforme Intel sa dá očakávať s príchodom 10. generácie, teda na základných doskách Z490, ktorých vydanie je za rohom.

Druhou možnosťou je siahnuť po prenosných zariadeniach, akými sú notebooky, smartfóny či tablety. Tu samozrejme platí, že každé zariadenie je iné a niektoré môžu, ale iné nemusia mať WiFi 6. V momentálnej situácii však platí, že na notebookoch môžete hľadať WiFi 6 v nových modeloch s Intel Ice Lake, ktoré sme už testovali od Acer, Dell či Lenovo. Používatelia MacOS zatiaľ nemajú na výber, nakoľko žiaden MacBook zatiaľ nedostal do výbavy novú WiFi. Čo sa týka smartfónov a tabletov, tu je to naozaj pestré, no viac-menej platí, že všetky vlajkové lode so Snapdragon 865 už WiFi 6 majú, no dostali ju už aj niektoré modely minulý rok. Príkladom môžu byť Samsung Note 10 aj nedávno vydaná séria S20. Rovnako WiFi 6 nájdete aj v sérii iPhone 11 sérii. Tablety pomaly ale iste strácajú na popularite, no napriek tomu sa na trh dostávajú aj nové zariadenia a tu opäť zabodoval Apple, ktorý nedávno predstavil vynovené iPad Pro, ktoré dostali aj 802.11ax. Pred kúpou nového zariadenia si určite prítomnosť WiFi 6 overte, aby ste neboli neskôr sklamaní.

Čo ak nechcem nové zariadenie?

V súčasnej situácii je pochopiteľné, že investovať stovky až tisíce eur do nového zariadenia nemusí byť možné pre všetkých. Existuje nejaká možnosť, ako vylepšiť vaše súčasné zariadenie a obohatiť ho tak o funkcie novej WiFi? Opäť to samozrejme záleží od konkrétneho zariadenia, ale je to možné. Na obrázku nižšie môžete vidieť výmenu karty WiFi na notebooku Asus ZenBook 14 UX431, ktorý má síce 10. generáciu Intel Comet Lake, no vzhľadom na cenu zariadenia tu ešte WiFi 6 nenájdete. Tento konkrétny notebook však umožňuje výmenu karty WiFi a presne to sme aj spravili. Postup je naozaj jednoduchý, stačí otvoriť spodný kryt, odpojiť dvojicu antén a vymeniť kartu WiFi podobným štýlom ako keby ste menili M.2 SSD. Prechod z Intel 9560 na AX200 zaberie len pár minút a jediné, čo na to potrebujete je zaobstarať si samotnú kartu WiFi. Tú si viete zaobstarať na internete za 15 – 20 €. Predtým, ako vás zachváti nákupná horúčka si však dobre preverte, či váš notebook výmenu karty WiFi podporuje. Na MacBookoch môžete na takúto výmenu rovno zabudnúť, no ani nový Dell a Lenovo, ktoré sme testovali, výmeny neumožňujú. Tieto dva notebooky však už WiFi 6 majú, pointou však je, že ani windowsové notebooky nemusia disponovať vymeniteľnou kartou WiFi tak ako Asus v tomto príklade.

Pri počítači bude výmena ešte jednoduchšia a dostupná pre viac platforiem a zostáv. Najlepším riešením bude zrejme siahnuť po karte WiFi do PCIe, akou je napríklad Asus PCE-AX58BT, ktorú sme mali tiež možnosť vyskúšať. Táto karta WiFi vám v pásme 5 GHz umožní prenášať dáta bezdrôtovo rýchlosťou až 2,4 Gb/s.

Vnútri nájdete kartu PCIe, náhradný nízkoprofilový držiak, dvojicu antén so stojanom, kábel USB a dokumentáciu.

Inštalácia je jednoduchá  a priamočiara. Stačí kartu zapojiť do slotu PCIe, ideálne voľného ×1, zapojiť antény priamo alebo do stojančeka a pripojiť kábel USB z karty do konektoru na základnej doske.

Karta je veľmi jednoduchá a ničím výnimočná. Ide len o čierne PCB, ktoré má dvojicu výstupov na antény a už spomínaný konektor USB.

Samotný bezdrôtový modul je ukrytý pod čiernym heatsinkom, ktorý je pomerne masívny.

Pri bližšom pohľade na slot a WiFi kartu vidíme, že je tu veľa podobného s tým, ako to vyzeralo vyššie v prípade notebooku. Áno, využíva sa tu tá istá Intel AX200 WiFi karta.

V balení nájdete aj takýto stojanček, ktorý využijete zrejme v prípade, že počítač máte pod stolom a chcete mať lepšiu kvalitu signálu.

Na záver ešte pohľad na to, ako karta vyzerá nainštalovaná v PC.



WiFi 6 sa pomaly stáva štandardom a vidíme ju v čím ďalej viac zariadeniach. V základných doských X570 pre procesory AMD, nových smartfónoch Samsung, Apple a pod, či v notebookov s Ice Lake. Na to, aby ste mohli využiť funkcie novej WiFi však potrebujete aj nový smerovač. Už sme jeden testovali, no čo ak vám len jeden nestačí, pretože signálom chcete pokryť celý dom? V tom prípade je zaujímavý ZenWiFi AX.

Softvér – Prvé spustenie

Prv, než sa pozrieme na testy rýchlosti, sa budeme venovať aj softvérovej výbave routra, webovému prostrediu aj mobilnej aplikácii. Začnime teda prvým spustením a konfiguráciou routra.



WiFi 6 sa pomaly stáva štandardom a vidíme ju v čím ďalej viac zariadeniach. V základných doských X570 pre procesory AMD, nových smartfónoch Samsung, Apple a pod, či v notebookov s Ice Lake. Na to, aby ste mohli využiť funkcie novej WiFi však potrebujete aj nový smerovač. Už sme jeden testovali, no čo ak vám len jeden nestačí, pretože signálom chcete pokryť celý dom? V tom prípade je zaujímavý ZenWiFi AX.

Softvér – Všeobecné nastavenia

Po inicializácii routra sa dostanete do klasického webového rozhrania, ktoré poznáte už z ROG AC2900 aj AX88U. Na prvý pohľad vyzerá úplne zhodne. Vo všeobecnej časti však pribudla položka AiMesh, čomu sa budeme venovať neskôr podrobnejšie.



WiFi 6 sa pomaly stáva štandardom a vidíme ju v čím ďalej viac zariadeniach. V základných doských X570 pre procesory AMD, nových smartfónoch Samsung, Apple a pod, či v notebookov s Ice Lake. Na to, aby ste mohli využiť funkcie novej WiFi však potrebujete aj nový smerovač. Už sme jeden testovali, no čo ak vám len jeden nestačí, pretože signálom chcete pokryť celý dom? V tom prípade je zaujímavý ZenWiFi AX.

WiFi 6 sa pomaly stáva štandardom a vidíme ju v čím ďalej viac zariadeniach. V základných doských X570 pre procesory AMD, nových smartfónoch Samsung, Apple a pod, či v notebookov s Ice Lake. Na to, aby ste mohli využiť funkcie novej WiFi však potrebujete aj nový smerovač. Už sme jeden testovali, no čo ak vám len jeden nestačí, pretože signálom chcete pokryť celý dom? V tom prípade je zaujímavý ZenWiFi AX.

Softvér – AiMesh

Princíp fungovania AiMesh sme vám už vysvetlili v recenzii AX88U, kde bol však len vedľajšou funkciou, zatiaľ čo pri ZenWiFi AX ide o jednu z primárných funkcií smerovača. Preto vo všeobecných nastaveniach pribudla položka AiMesh, kde sú podrobnejšie informácie, než tomu bolo v Mape siete doteraz. Vidíte tak topológiu, ktoré zariadenia sú pripojené ku ktorému smerovaču, aj ako je prepojený router s uzlom. Tieto informácie sú dostupné stále aj v Mape siete, samostatná sekcia však prináša krajšie zobrazenie.



WiFi 6 sa pomaly stáva štandardom a vidíme ju v čím ďalej viac zariadeniach. V základných doských X570 pre procesory AMD, nových smartfónoch Samsung, Apple a pod, či v notebookov s Ice Lake. Na to, aby ste mohli využiť funkcie novej WiFi však potrebujete aj nový smerovač. Už sme jeden testovali, no čo ak vám len jeden nestačí, pretože signálom chcete pokryť celý dom? V tom prípade je zaujímavý ZenWiFi AX.

Softvér – Aplikácia

Oblasti, ktorej sme sa v predchádzajúcich recenziách ešte nevenovali je mobilná aplikácia. Tá nesie názov Asus Router a nájdete ju v App Store aj Google Play. Pri jej prvom spustení budete musieť povoliť Bluetooth, lokáciu či upozornenia. Nasleduje možnosť nastaviť nový smerovač alebo ovládanie už existujúceho. Môj AX88U našlo hneď a rovnako neboli žiadne ťažkosti s novou konfiguráciou ZenWiFi AX.

Po úspešnom nájdení routra nasleduje nastavenie internetového pripojenia, názvu a hesla k WiFi ako aj admin prostrediu. Ďalším krokom je vytvorenie prepojenia medzi oboma smerovačmi pomocou AiMesh, ktoré je však plne automatické.

Po úspešnej konfigurácii sa dostávate do administrátorského prostredia, ktoré má pomerne moderný a futuristický dizajn. Hlavnou obrazovkou je opäť Mapa siete, kde vidíte oba smerovače aj pripojenie k internetu. Hore sú uvedené niektoré základné informácie. Pod mapu sú tri tlačidla, ktoré zmenia pohľad na aktuálne vyťaženie či nastavenia WiFi. Horné menu vľavo hore má len zopár základných informácií. Plusko v pravom hornom rohu vám zase umožní vykonať 3 akcie. Pri rozkliknutí niektorého zo smerovačov uvidíte viac informácií ako aj možnosť zmeniť jeho umiestnenie.

Ďalším ovládacím prvkom je spodné menu, kde nájdete zariadenia či náhľad. V zariadeniach uvidíte oba smerovače ako aj zariadenia, ktoré sú k ním pripojené. Náhľad vám zase dá zopár rád a tipov pre nastavenia či iné užitočné funkcie ako napríklad zdieľanie hesla pomocou QR kódu.

V položke rodina si môžete priradiť jednotlivé zariadenia k členom rodiny a spravovať ich prístup k internetu, blokovať isté stránky alebo obmedziť prístup na základe časového rozvrhu.

Poslednou položkou sú nastavenia, ktoré ukrývajú množstvo funkcií a možností na prispôsobenie či sledovanie stavu routra. Môžete tak sledovať aktuálne prenosy, vykonať diagnostiku siete, obmedziť prenosy pre rôznych používateľov či spravovať QoS alebo zariadenia USB.

V sieťových nastaveniach nájdete samozrejme všetky informácie o bezdrôtových sieťach, ich názvoch, heslách či zabezpečení. Vytvoriť môžete hosťovskú sieť, čierny zoznam klientov, zapnúť eko režim či zdieľať vašu WiFi.

Nechýbajú ani nastavenia LAN, WAN, port forwarding či DNS.

Rovnako môžete zistiť viac informácii o samotnom routri ako aj vyťaženie procesora či operačnej pamäte.

Prekvapením bola aktualizácia SW routra priamo z aplikácie.

Nájdete tu tiež pokročilé systémové nastavenia ako aj WOL.

Na záver tu nájdete aj ďalšie odporúčané aplikácie pre rozšírenie možností vášho smerovača.

Mobilná aplikácia ponúka prakticky všetky možnosti webového rozhrania a to v ešte krajšom šate. Konfigurácia nového smerovača bola rýchla a jednoduchá. Pre bežných používateľov tak môžem odporučiť prvé spustenie cez smartfón.



WiFi 6 sa pomaly stáva štandardom a vidíme ju v čím ďalej viac zariadeniach. V základných doských X570 pre procesory AMD, nových smartfónoch Samsung, Apple a pod, či v notebookov s Ice Lake. Na to, aby ste mohli využiť funkcie novej WiFi však potrebujete aj nový smerovač. Už sme jeden testovali, no čo ak vám len jeden nestačí, pretože signálom chcete pokryť celý dom? V tom prípade je zaujímavý ZenWiFi AX.

Metodika testovania

Cieľom testov je preukázať reálne rýchlosti prenosov medzi routrom a klientom v prostredí panelového domu, nie v laboratórnych podmienkach. To znamená, že v okolí je množstvo iných sietí WiFi.

Testy uploadu a downloadu prebiehajú za použitia aplikácie TamoSoft Throughput Test, kde vyberáme výsledky TCP uploadu a TCP downloadu. Na testovanie boli využité dva počítače a dva notebooky. Konkrétne išlo a Intel zostavu s Ci7-9900K, doskou Z390 a kartou PCIe AX58BT spomínanou vyššie. Druhý PC je zostava s Ryzen 3900X a X570 doskou so vstavanou WiFi 6. Dvojica notebookov pozostávala s Acer Swift 5 s WiFi 6 a Asus ZenBook 14 UX431, ktorý bol vybavený WiFi 5 aj 6 (802.11ac aj 802.11ax) vďaka výmene karty WiFi, ako bolo ukázané v druhej kapitole. Meranie prebehlo vždy dvakrát a následne sa vymenil server a klient. To znamená, že výsledok TCP computer upload pozostáva zo 4 meraní a je ich priemerom.

Rozloženie počítačov/notebookov bolo nasledovné. Router bol vždy v blízkosti asi 50 cm od PC1/NB1. Pohyblivá bola pozícia druhého PC, ktorý bol najskôr dva metre ďaleko v rovnakej miestnosti a následne bol premiestnený o dve miestnosti ďalej. Signál tak musel prejsť do tretej miestnosti, pričom jednotlivé miestnosti sú oddelené železobetónovými stenami, ale otvorenými dverami.

Dôležité je tiež spomenúť, že testy pri 2/10 metrovej vzdialenosti boli vykonané za použitia len jedného routra XT8 bez konfigurácie Mesh. Cieľom bolo zistiť maximálny výkon jedného smerovača a porovnať ho s AX88U a AC88U. Router automaticky vytvára dve 5 GHz siete, pričom druhá je skrytá a má slúžiť na prepojenie s uzlom v sieti AiMesh. Nakoľko však bol použitý len jeden router, túto sieť sme zmenili na viditeľnú. Rozdiel medzi 5 GHz-1 a 5 GHz-2 je vcelku zásadný a to, že prvá využíva iba 80 MHz pásmo, zatiaľ čo druhá aj 160 MHz. Rozdiel v rýchlostiach tak môže byť zásadný, o čom svedčia aj papierové parametre 1201 vs 4808 Mbps. Bude takýto veľký rozdiel vidieť aj v praxi? Aký rozdiel bude pri 160 MHz medzi XT8 a AX88U? Budem XT8 v 80 MHz nastavení rýchlejší ako AC88U?

V dvojmetrovej vzdialenosti




Testy dvojmetrovej vzdialenosti ukazujú, že AX88U má pri 160 MHz mierny náskok oproti XT8. AX88U pri tom používa 4 externé antény, zatiaľ čo XT8 má antén až 6, no sú interné. XT8 v 80 MHz nastavení, ktoré budete využívať pri Mesh konfigurácií dosahuje výrazne nižšie rýchlosti. Dalo by sa povedať, že o niečo málo rýchlejšie ako polovičné oproti 160 MHz. To je naozaj výrazný prepad výkonu medzi prvou a druhou sieťou, ktoré router ponúka. V troch zo štyroch testov však aj v 80 MHz nastavení XT8 poráža starší AC88U, čo je pozitívne. Rozdiely však nie sú veľké, hlavne keď berieme do úvahy, že porovnávame AX a AC smerovače.


Zo vzdialenosti desať metrov




XT8 milo prekvapil v teste na väčšiu vzdialenosť, kde prekvapivo dosahuje lepšie výsledky ako AX88U v 160 MHz pásme. Naopak 80 MHz šírka pásma je vo všetkých testoch posledná, aj keď rozdiely oproti AC88U sú len minimálne.


Rozdiel medzi Ax a Ac

Teraz, keď vieme, aký výkonný je XT8 v porovnaní s AX88U a AC88U sa naskytuje zaujímavá otázka. Má vôbec AX router význam, ak vaše zariadenie ešte nepodporuje WiFi 6? Testovacia konfigurácia sa zmenila nasledovne. Využívať sa bude už len Intel PC a Asus notebook, v ktorom budeme meniť kartu WiFi z Intel 9560 na AX200, aby sme dosiahli prepojenie AX-AX a AX-AC.




Rozdiel medzi AX a AC pri AX88U je zhruba 100 Mb/s pri uploade a 50 Mb/s pri downloade. XT8 má v 160 MHz pásme oveľa menšie rozdiely, ktoré sa pohybujú len v rozmedzí pár jednotiek až 20 Mbps. Prekvapivo AC upload bol rýchlejší ako AX. Podobný scenár s minimálnymi rozdielmi vidieť aj pri 80 MHz šírke pásma, no opäť vidieť zásadný rozdiel v rýchlosti oproti 160 MHz. Test nám tak ukazuje, že rozdiel medzi AX a AC klientmi nie je nijako zásadný a stále väčšiu rolu v prenosových rýchlostiach zohráva výkon samotného smerovača, než klientská karta WiFi.


Rozdiel v rýchlostiach Mesh

Posledný test sa týka len XT8. Ako už bolo povedané, 160 MHz pásmo druhej 5 GHz siete sa používa na prepojenie medzi routrom a uzlom. Pre klientov tak ostáva len prvá sieť, ktorá má však len 80 MHz pásmo a výrazne nižšie rýchlosti. Ako toto ovplyvňuje rýchlosti prenosov, keď ste pripojený k uzlu? Má nejaký vplyv, či je router a uzol pripojení cez WiFi alebo LAN?

Na otestovanie sme použili známy speedtest.net, kde nás zaujímal maximálny download. Najlepší výsledok bol dosiahnutý káblovým pripojením k hlavnému smerovaču s hodnotou 562 Mb/s. Keď bolo pripojenie bezdrôtové, limituje nás 80 MHz pásmo a rýchlosť je tak len 313 Mb/s. Ovplyvňuje rýchlosť, že sú routre prepojené káblom alebo cez WiFi? Podľa meraní rozhodne áno a nie je ani jedno, či následne uzol je prepojený káblom alebo cez WiFi. Pri úplne bezdrôtovom prepojení, teda aj uzol je spojený cez WiFi aj následne klient k nemu bezdrôtovo, bol download len 169 Mb/s. Stačilo však klienta pripojiť káblom a rýchlosť sa takmer zdvojnásobila na 288 Mb/s. Ak sú však routre prepojené káblom a následne klient využíva s uzlom WiFi, rýchlosť je oproti čisto konfigurácii WiFi taktiež dvojnásobná. No ak aj routre sú spojené cez LAN a aj klient je pripojený káblom k LAN, dostávame sa na 497 Mb/s, čo je výrazne viac ako pri ostatných konfiguráciách a dostávame sa takmer na rýchlosť pri pripojení k hlavnému routru.



WiFi 6 sa pomaly stáva štandardom a vidíme ju v čím ďalej viac zariadeniach. V základných doských X570 pre procesory AMD, nových smartfónoch Samsung, Apple a pod, či v notebookov s Ice Lake. Na to, aby ste mohli využiť funkcie novej WiFi však potrebujete aj nový smerovač. Už sme jeden testovali, no čo ak vám len jeden nestačí, pretože signálom chcete pokryť celý dom? V tom prípade je zaujímavý ZenWiFi AX.

Záver

ZenWiFi AX (XT8) je pozoruhodný router, ktorý si môžete zakúpiť ako dvojbalenie, ale aj samostatnú jednotku. Primárne je však určený na to, aby sa využíval vo dvojici za použitia AiMesh. Hlavným rozdielom oproti predchádzajúcim modelom ako AX92U je prítomnosť WiFi 6 nielen na komunikáciou medzi samotnými smerovačmi, ale aj pre klientov. AX92U totiž klientom ponúkal len AC sieť. Žiaľ ani XT8 neponúka úplne plný výkon AX siete, nakoľko klientská sieť je obmedzená len na 80 MHz šírku pásma. V testoch sme zistili, že týmto padajú rýchlosti takmer na polovicu a viac sa podobajú rýchlostiam výkonného AC routra so starším dátumom vydania. Rovnako je miernym sklamaním, že pri použití Mesh siete sú stále lepšie rýchlosti pri káblovom pripojení medzi smerovačmi.

Naopak príjemným prekvapením je výkon XT8, ako ho použijete ako samostatnú jednotku. Vtedy totiž môžete využiť aj 160 MHz pásmo. Rýchlosťami sa tak dostanete na úroveň AX88U, ktorý je ale výrazne drahší. XT8 ponúka síce menej portov a len jeden konektor USB, no plusové body zase získa za dizajn, ktorý je výrazne priaznivejší ako vesmírna loď v podaní AX88U. Pochvalu si zaslúži aj webové rozhranie, ktoré však už verne poznáme. Milo prekvapila ale mobilná aplikácia, ktorá ponúka prakticky rovnaké možnosti ako web, no s ešte krajším dizajnom a ešte jednoduchším ovládaním priamo vo vašej dlani. Takisto aj úvodná konfigurácia bola cez aplikáciu rýchla a jednoduchá, čo isto bežný zákazník ocení. ZenWiFi AX teda prináša zaujímavú kombináciou dizajnu, štýlu a výkonu s ambíciou pokryť celú vašu domácnosť novou generáciou WiFi, ktorá však nie je taká rýchla ako by mohla byť. Na plnohodnotné AiMesh riešenie bez spomalenia si tak budeme musieť asi ešte počkať.

Router si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 7499 Kč/275 eur za samostatné balenie a 13799 Kč/505 eur za kit.

Asus ZenWiFi AX
+ nová WiFi 6 s podporou nových funkcií (TWT, BSS, 160 MHz etc.)
+ 2,5 Gbit WAN sa dá použiť ako LAN na Node
+ vysoké prenosové rýchlosti až 2 Gb/s v praxi pri 160 MHz pásme
+ AiMesh a výborne zvládnuté webové rozhranie
+ veľmi dobrá mobilná aplikácia
- rozdiel medzi 160 a 80 MHz je priepastný
- káblové prepojenie pri zostave Mesh je stále rýchlejšie ako WiFi
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-410" as a base selector for example: #supsystic-table-410 { ... } #supsystic-table-410 tbody { ... } #supsystic-table-410 tbody tr { ... } */