Site icon HWCooling.net

BeQuiet! MC1 Pro: Smer špička, vyšší profil a heatpipe

Detaily chladiča BeQuiet! MC1 Pro

„Profesionálny“ variant chladiča BeQuiet! MC1 na SSD M.2 na rozdiel od modelu bez prívlastku Pro používa na rýchlejší odvod tepla a jeho rovnomernejšiu distribúciu do tela pasívu heatpipe. Väčší tepelný výkon je však dosahovaný ale aj pre väčšiu vyžarovaciu plochu jeho radiátora. Ten je stále ale pomerne nízky, s ničím nekoliduje, a hlavne výkonnostne zatiaľ prekonáva všetky doteraz testované chladiče SSD podobných rozmerov.

Detaily chladiča BeQuiet! MC1 Pro

Základné črty sú veľmi podobné ako u jednoduchšieho chladiča MC1 – plošný tvar rebier MC1 Pro je identický. Chladič má (znovu) pozdĺžne rebrovanie s priečnymi zárezmi v strede. Jednotlivé rebrá sú pomerne hrubé, prostredné má až 5 mm. Dve a dve po stranách sú potom už s polovičnou hrúbkou.

Široké sú nielen rebrá, ale aj vzájomné rozstupy medzi nimi. Takáto koncepcia je pre pasívne chladiče, ktorých chladiaci výkon je ale vo veľkej miere závislý od aktivity systémových ventilátorov vhodná. So zmenšujúcimi rozstupmi klesá i zisk z väčšej plochy eventuálne tenších lamiel, ako to má napríklad Axagon CLR-M2. Ten v prostredí bežných domácich počítačov chladiacim výkonom doháňa Axagon CLR-M2L10. Ten pri nižšej hmotnosti a menšej ploche povrchu, ale s výrazne väčšími rozstupmi medzi rebrami, v našich testoch dosahuje prakticky rovnaké výsledky.

BeQuiet! MC1 Pro má podobný pasív ako CLR-M2L10, ale je efektívnejší. To aj pre základňu, ktorá obsahuje heatpipe. To je jeden z dvoch kľúčových rozdielov, prečo má model MC1 Pro vyššie TDP ako MC1. Heatpipe odvádza teplo podstatne rýchlejšie, ako u rýdzo hliníkových monolitov (BeQuiet! MC1, Axagon CLR-M2(L10), Akasa Gecko Pro, …) a zároveň pasív využíva rovnomernejšie.

Písali sme o dvoch rozdieloch oproti nižšiemu modelu MC1 a ten je nižší doslova. Chladič MC1 Pro má takmer dvojnásobnú výšku (bez teplovodivej podložky 8,7 mm) To ale najmä preto, že MC1 (so 4,9 mm) sa radí k nižším chladičom SSD. Dostatočne nízky na to, aby nekolidoval s rozširujúcou kartou nad ním, je aj chladič MC1 Pro. Raz taká ako u MC1 je aj hmotnosť pasívu (32 g).

Súčasťou balenia je aj backplate, ktorý je k inštalácii chladiča na SSD nevyhnutný. Ten je takisto z hliníku a aj on sa podieľa o odvádzaní tepla z SSD, akurát z druhej strany. Výhoda backplate je u chladičov SSD aj v tom, že eliminuje ohýbanie PCB, ktoré môže spôsobovať základná doska, respektíve rozdielna výška konektora slotu M.2 a dištančného stĺpika na druhej strane. V takejto situácii sa môžu SSD trochu prehnúť, čím sa zhoršuje kontakt s pasívom a tým, prirodzene, klesá aj celkový chladiaci výkon. Backplate u chladičov SSD tieto nepresnosti vyrovnáva a drží PCB v rovine s pasívom. Kontakt je tak v poriadku.

Chladič MC1 Pro počíta aj s použitím obojstranne osadených SSD (t.j. typicky s vysokokapacitnými modelmi, ktoré majú pamäťové čipy aj zospodu). S ohľadom na rôznu hrúbku samotného SSD sú aj rôzne montážne diery, ktorými sa backplate skrutkuje k rebrovanému pasívu. K realizácii však musíme mať rovnako ako u modelu MC1 jednu výhradu. A síce, že zúženie medzi jednotlivými montážnymi pozíciami (pre jednostranné alebo obojstranné SSD) je také široké, že závit skrutiek ním prejde.

Inými slovami, nastavená pozícia nedrží tak, ako by mohla držať a pri jednostranných SSD môže byť dosahovaný nižší prítlak. Predísť sa tomu dá napríklad tak, že pri skrutkovaní zároveň silnejšie (ale samozrejme s citom) pritláčate pasív k backplate a po dotiahnutí sa vhodná pozícia drží vďaka vyššiemu tlaku skrutkovej hlavičky na zvyšok konštrukcie.

Pri obojstranných SSD si na vyššie uvedené pozor dávať nemusíte (pri montáži už netreba nič pritláčať), tie počítajú s maximálnou medzerou, ktorá môže vzniknúť. Tak či onak sú toto detaily a pri takej malej intenzite prestupu tepla, aká je u SSD, od určitej miery intenzita prítlaku nehrá dôležitú úlohu (svedčia o tom aj slušné výsledky SSD Axagon, ktoré držia o SSD iba „slabými“ gumičkami). Dôležité je, aby niekde nevznikala vzduchová medzera, čo nebude vznikať nikdy.

Na úplnosť treba ešte dodať, že hrubšia, 1-milimetrová podložka je i pomerne mäkká (a napriek tomu, zdá sa, s vyššou hustotou), takže dobre kompenzuje aj malé výškové rozdielmi, ktoré bývajú typicky medzi radičom a pamäťami. Podpora SSD je striktne vyhradená na 80 mm formát M.2, tak ako to je aj u konkurenčných chladičov. SSD skrátka musí kopírovať tvar základne, aby sa dostalo až dna zadok, do priestoru s výrezom, cez ktorý sa pripevňuje k základnej doske.

Metodika

Testy prebiehajú vo veternom tuneli, ktorý nahrádza štandardnú počítačovú skrinku. Na systémové chladenie sú použité štyri ventilátory Noctua NF-S12A PWM@550 ot./min v rovnovážnom pomere dvoch vstupných k dvom výstupným. Vstupná teplota vzduchu je prísne kontrolovaná a pre čo najvyššiu presnosť sa pohybuje v úzkom rozmedzí 21–21,3 °C.

V súlade so zisteniami z meraní vplyvu rôznych pozícií na efektivitu chladenia, testujeme samostatné chladiče SSD v prvom slote, nad grafickou kartou. Z testov dosiek máme prirodzene veľa výsledkov chladičov (označované ako chladič 1 a chladič 2) aj z iných pozícií, tam je to ale dané ich fixnou polohou.

Na testovanie používame SSD Samsung 980 Pro (1 TB). Záťaž prebieha po dobu 10 minút (čo je vo veternom tuneli dostatočný čas na ustálenie teplôt) v CrystalDiskMarku – cykly sekvenčného čítania a zápisu. Dosahovaná spotreba je vtedy približne 6 W, čo je vrchná hranica toho, čo SSD M.2 mávajú a meniť by to nemali ani modely s podporou rozhrania PCIe 5.0.



„Profesionálny“ variant chladiča BeQuiet! MC1 na SSD M.2 na rozdiel od modelu bez prívlastku Pro používa na rýchlejší odvod tepla a jeho rovnomernejšiu distribúciu do tela pasívu heatpipe. Väčší tepelný výkon je však dosahovaný ale aj pre väčšiu vyžarovaciu plochu jeho radiátora. Ten je stále ale pomerne nízky, s ničím nekoliduje, a hlavne výkonnostne zatiaľ prekonáva všetky doteraz testované chladiče SSD podobných rozmerov.

Výsledky: Zahrievanie SSD





„Profesionálny“ variant chladiča BeQuiet! MC1 na SSD M.2 na rozdiel od modelu bez prívlastku Pro používa na rýchlejší odvod tepla a jeho rovnomernejšiu distribúciu do tela pasívu heatpipe. Väčší tepelný výkon je však dosahovaný ale aj pre väčšiu vyžarovaciu plochu jeho radiátora. Ten je stále ale pomerne nízky, s ničím nekoliduje, a hlavne výkonnostne zatiaľ prekonáva všetky doteraz testované chladiče SSD podobných rozmerov.

Záver

BeQuiet! MC1 Pro je v našej databáze priebežne najvýkonnejší chladič SSD, ktorý má výšku do 10 mm (tzn. takú, pri ktorej ešte nedochádza ku kolízii s rozširujúcou kartou zasahujúcou do priestoru nad chladičom) a zároveň je dostupný v samostatnom predaji. Pamäte SSD sa síce zahrievajú o trochu menej s chladičmi Axagon CLR-M2 a CLR-M2L10, ale radič je najchladnejší s BeQuiet! MC1 Pro.

To, že chladič nie je najlepší aj v chladení pamätí ide zrejme aj trochu na vrub heatpipe, ktorá síce rýchlejšie odvádza teplo, ale zároveň je z neho pamätiam predávaná väčšiu časť energie než u monolitických konštrukcií. Efektívnejšie chladenie pamätí oddelenými pasívmi, ktoré nemajú kontakt s radičom, sme kedysi rozoberali aj v týchto starších testoch. Rozhodujúca je ale vždy efektivita chladenia radiča, od toho v kritických situáciách závisí aj stabilita a dosahovaný výkon SSD.

Umiestnenie výkonnejšieho z dvojice chladičov BeQuiet! MC1, modelu Pro, je už v grafoch pomerne vysoko a síce v súvislosti s bežnými pracovnými, multimediálnymi ani hernými počítačmi (v nich sa ani najvýkonnejšie SSD nedostávajú do dlhodobej vysokej záťaže) ani tentokrát nebudeme písať o tom, že by bolo potrebné dodávané riešenia na základných doskách týmto chladičom nahradzovať. Každopádne v prípade, že nemáte v danej pozícii žiadny chladič, je MC1 Pro jedna z najefektívnejších možností s takto dobrou kompatibilitou.

Spomedzi modelov s výškou pod jeden centimeter je MC1 Pro možno i najefektívnejší dostupný chladič, to ale zatiaľ s istotou tvrdiť nemôžeme (toľko podobne nízkych chladičov v porovnaní ešte nemáme), ale celkom určite sa už blíži hraničným možnostiam, ktoré je možné s takýmto množstvom materiálu dosiahnuť. MC1 Pro je stále ľahký pasív a oproti doposiaľ najvýkonnejšiemu testovanému chladiču SSD na základnej doske Asus ROG Strix Z790-E Gaming WiFi (ten mimochodom ako jeden z mála tiež používa heatpipe) je jeho hmotnosť štvrtinová.

V počítačoch s intenzívnou záťažou na SSD môže mať výmena pôvodného chladiča za tento model význam. Je pomerne veľa prípadov, kde s doskami dodávané chladiče na výsledky MC1 Pri ani zďaleka nedosahujú, hoci je na ne často použitého viac materiálu a niekedy je porovnateľná aj plocha. Rozdiel je však v kvalite kontaktu s pasívom, ktorý je takmer vždy horší a niekedy výrazne. Chladič BeQuiet! vďaka pevnému backplate ťažkosti tohto typu nemá.

Cena okolo 15 eur/cca 364 Kč je už pomerne vysoká a pri udelení správneho ocenenia sme váhali, ale nakoniec si MC1 Pro nálepku „Top-notch“. Pomer cena/výkon nemá ktovieako úžasný, ale chladiaci výkon je špičkový, to súčasne pri perfektnej kompatibilite a pri solídnom celkovom vyhotovení.

BeQuiet! MC1 Pro
+ Špičkový chladiaci výkon. Výrazne zníži zahrievanie SSD
+ Naozaj efektívny návrh. Vzhľadom k nižšej hmotnosti veľmi vysoké TDP
+ Hrubšie, mäkké thermalpady dobre kompenzujú výškové rozdiely súčiastok SSD
+ Robustná konštrukcia (vďaka backplate sa SSD neprehýba)
+ Výborná kompatibilita, nekoliduje s rozširujúcimi kartami
- Oproti najvýkonnejším riešeniam na základných doskách stále nižšie TDP
- Slabší pomer cena/chladiaci výkon
Orientačná koncová cena: 15 eur/364 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1984" as a base selector for example: #supsystic-table-1984 { ... } #supsystic-table-1984 tbody { ... } #supsystic-table-1984 tbody tr { ... } */