Site icon HWCooling.net

MSI GS66: Celočierna žiletka s Core i9 a RTX 2080 Super

3D/PC Mark a Unigine Heaven/Superposition

Štýlovú a kompaktnú rodinu notebookov MSI s najvyšším výkonom zahŕňa rad GS a GS66 Stealth je jeho najnovším prírastkom. Vždy som mal slabosť pre tenké, ale výkonné zariadenia a presne toto GS spĺňa. S vysokým výkonom v podobe Core i9 a RTX 2080 Super však prichádza otázka, ako je zvládnutý termálny manažment. V menej ako 2 cm tenkom a cca 2,1 kg tele je naozaj výzva sa vysporiadať s takto výkonnými komponentmi.

Základné parametre

ParametreMSI GS66 Stealth 10SGS-256CZ
Rozmery358 × 248 × 19,8 mm
Hmotnosť2149 g
Displej15,6", 16:9 Full HD 1920 × 1080 px, IPS, 300 Hz
ProcesorIntel Core i9-10980HK, 8C/16T, 45 W, 14nm
Grafická kartaNvidia GeForce RTX 2080 Max-Q 8 GB GDDR6, 80 W, boost clock 1080 MHz / Intel UHD 630, integrovaná
Operačná pamäťPriepustnosť zbernice32 GB DDR4 SODIMM (3200 MHz) replaceable
Úložiská1× 1 TB SSD M.2 PCIe NVMe, 1× voľný slot M.2 slot
Porty1× USB-C Thunderbolt 3 40 Gb/s (DisplayPort 1.4, Power Delivery), 1× USB-C 3.2 Gen 2 10 Gb/s, 3× USB 3.2 Gen 2 10 Gb/s typ A, 1× HDMI 2.0b, 1× RJ-45 Ethernet, 1× 3,5mm jack
Kapacita batérie99.9 Wh
Rozlíšenie kamery720p IR Windows Hello
Reproduktory2× 2 W speakers
Orientačná cena (czc.cz)97 990 Kč/3600 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-613" as a base selector for example: #supsystic-table-613 { ... } #supsystic-table-613 tbody { ... } #supsystic-table-613 tbody tr { ... } */

Detaily

Tradičné kartónové dvojbalenie MSI ukrýva v sebe minimalistickú matnú škatuľku s logom MSI, kde nájdete len notebook a dokumentáciu.

   

Nabíjačka sa nachádza v druhej priehradke hlavného kartónového balenia.

GS66 Stealth patrí do rodiny zariadení GS, ktoré sú zamerané predovšetkým na vysokú portabilitu a kompatkné rozmery. Príkladom z menovanej série je aj minulý aj minulý rok testovaný GS75 Stealth. Napriek kompaktnosti tieto notebooky ponúkajú najvyššiu možnú výbavu v oblasti komponentov, aká je dostupná na trhu. Testovaný kúsok má preto najvyššiu 8-jadrovú Core i9-10980HK s taktom až 5,3 GHz, podobne ako ROG Zephyrus Duo 15. O herný výkon sa postará vynovená RTX 2080 Super Max-Q v 80 W prevedení s 1080 MHz boostom. Nechýba 32 GB 3200 MHz RAM či 1 TB SSD. Siahnuť môžete aj po modeloch s Core i7 a RTX 2070 Super Max-Q, RTX 2070 či prípadne RTX 2060.

   

Tento rok sa MSI rozhodlo poňať sériu GS6 veľmi decentným a na pomery herného notebooku až priam nenápadným dizajnom. Celý notebook je čierny, bez akýchkoľvek doplnkových farieb. Zvyčajne to býva červená alebo v prípade MSI sme videli už aj zlaté akcenty. GS66 je však „black on black“. To môže byť výhoda, ak potrebujete  notebook nosiť aj na pracovné stretnutia. Tam sa za novinku rozhodne nebudete musieť hanbiť. Zažil som aj situácie, kedy prezentujúci na stretnutí vytiahol Alienware alebo podobnú hernú šialenosť a v záplave ThinkPadov a MacBookov to vyzeralo prinajmenšom komicky. GS66 má teda predpoklad aj na reprezentačné využitie.

   

Zadná strana sa teda rovnako nesie v decentnom čiernom dizajne, len s mierne lesklým čiernym logom MSI, ktoré však nepôsobí rušivo. Azda jediné dve negatíva, ktoré takéto farebné riešenie prináša, sú: 1. odtlačky, 2. škrabance. Ako môžete aj na fotografiách vidieť, vyhnúť sa odtlačkom je pomerne náročné, a to aj po dôkladnom vyčistení. Druhá obava pri akomkoľvek farbenom kove býva viditeľnosť škrabancov a ťukancov, ktoré sú potom ako päsť na oko. Z praktického hľadiska sám osobne volím vždy strieborné verzie, ak je taká dostupná, nakoľko ani pri takýchto nechcených známkach opotrebenia to nie je na prirodzenom striebornom podklade vidieť.

Portová výbava GS66 je naozaj skvelá. Na ľavom boku je napájací konektor, port Thunderbolt 3 s video výstupom a zároveň s možnosťou nabíjania, HDMI 2.0b a 10 Gb USB-A. Na druhom boku audio konektor, ďalšia trojica 10 Gb USB, z čoho je jeden typu C a nechýba ani eternetový port na káblové internetové pripojenie. Vytknúť sa dá sa už len absencia čítačky SD kariet, ktorú sme napríklad videli nedávno v OMEN 15.

Vzadu vidieť len masívne otvory chladiaceho systému, no žiadne ovládacie prvky či branding.

Hoci na prednej strane chýba očividný zárez na jednoduchšie otváranie veka displeja, bez problémov ho otvoríte jednou rukou. Horná hrana šasi je totiž mierne skosená, čo uľahčuje nahmatanie veka.

   

Pohľad zhora nám znova ukáže čierne veko, zaujímavejšia je ale spodná časť, kde vidíme masívne perforovanú časť pre chladenie. Chválim použitie krížových skrutiek, ktoré uľahčujú prístup ku komponentom.

Po odobraní spodného krytu sa dostávate ku komponentom. Oproti GS75 je vidieť jednu zásadnú zmenu. Základná doska už nie je prekrytá izolačnou fóliou a čo je ešte dôležitejšie, nie je už invertovaná, ako bývalo pri MSI zvykom. O chvíľu vysvetlím, čo to znamená.

Testovaná konfigurácia ponúka najvyššiu možnú výbavu GS66 Stealth a teda procesor Intel Core i9-10980HK s 8 jadrami a taktom až 5,3 GHz pre 1 jadro či 4,4 GHz pre all-core turbo. Poteší 32 GB RAM o rýchlosti 3200 MHz vo formáte SO-DIMM. Nechýba ani dvojica slotov pre PCIe NVMe M.2 SSD, z ktorých je jeden obsadený 1 TB SSD. Druhý slot môžete použiť na rozšírenie vnútorného úložiska. O grafický výkon sa stará najnovšia mobilná RTX 2080 Super Max-Q v 80 W prevedení so základným taktom 735 MHz a Boost na 1080 MHz. Nejde teda o rovnaké prevedenie ako mal Zephyrus Duo 15 s 90 W a Boost 1330 MHz. Dá sa teda očakávať, že Asus bude mať v testoch výhodu, ale až v praxi uvidíme akú veľkú.

Spomínal som, že MSI v novinke upustilo od tradičného invertovaného layoutu. To znamenalo, že základná doska bývala otočená „hore nohami“ a sloty SO-DIMM tak boli priamo pod klávesnicou. Ak ste si chceli zvýšiť kapacitu RAM, znamenalo to zdĺhavý, komplikovaný a pre neskúseného používateľa aj pomerne riskantný zásah do zariadenia. Museli ste totiž prakticky rozobrať celý notebook a vybrať základnú dosku. GS66 už má našťastie tradičný layout a všetky vymeniteľné komponenty sú voľne dostupné.

Môžete si tak vymeniť RAM a osadiť maximálne až 64 GB, či doplniť druhý M.2 SSD a zväčšiť kapacitu. Vymeniteľná je aj karta WiFi, no tá už podporuje najnovší štandard WiFi 6 802.11ax a výmenu teda v najbližšej dobe potrebovať nebude.

Pozornosť si určite zaslúži aj chladenie, ktoré je naozaj fascinujúce. Trojica ventilátorov, ktorú výrobca označuje ako Cooler Boost Trinity+ má len 0,1 mm tenké nože. Odvádzajú teplo pomocou 7 heatpipe prakticky do všetkých smerov, ako sme videli pri pohľade zozadu aj na oba boky. Musím poznamenať, že pri maximálnom režime chladenia je naozaj cítiť to množstvo vzduchu, ktoré ventilátory tlačia cez heatsinky. Celý chladiaci systém je naozaj úctyhodný a MSI si na ňom rozhodne dalo záležať.

Otvorenie veka je možné až do priameho uhla, teda do úplnej roviny so základňou, čo je moja obľúbená funkcia, ktorá ale pri herných notebookoch nebýva úplne bežná.

Klávesnica má veľmi dobrú odozvu a takisto individuálne podsvietenie všetkých klávesov s množstvom efektov RGB. Nechýba ani veľké množstvo multimediálnych klávesov. Budete si však musieť zvyknúť na menej tradičný layout, s ktorým som trochu bojoval. Ľavý control je rovnako dlhý ako Shift, Function nájdete len vpravo, kde má zase polovičnú šírku. Ovládanie Fn skratiek je tak trochu komplikované. Takisto tradičné ovládanie hlasitosti a jasu nie je na funkčných klávesoch hore, ale na šípkach vpravo dole. Pravý okraj obsadili klávesy Home, PgUp a PgDn, čo spôsobovalo, že som sa často mýlil, keď som zvyknutý mať úplne na kraji Enter. Ten je navyše jednoriadkový a ako iste viete, preferujem dvojriadkový. Aby som to zhrnul, na rozloženie si budete musieť zvyknúť, čo sa mne za krátku chvíľu úplne nepodarilo. Keď však budete notebook používať na dennodennej báze malo by to byť len otázkou pár dní.

Veľmi ma zaujal touchpad. Jeho rozmery sú rozhodne nadpriemerné, hoci prevažuje šírka a výška nie je bohvie aká. Ide tak skôr o dlhý „slíž“. Čo ma zaujalo nie je sklenený povrch, ktorý už v tejto cene musí byť samozrejmosťou, ale odozva na stlačenie. Nie je to ten klasický tupý touchpad ako býva zvykom, ale delikátnosť kliknutia je výrazne lepšia než zvyčajne. Stále cítiť, že tlačidlá sú ako keby na pánte umiestnenom na hornom okraji, t.j. hore sa takmer nedá tlačiť a dole ide ľahko, no rozloženie sily do povedzme 4/5 výšku touchpadu je veľmi príjemné. Samozrejme, nie je to úroveň MacBooku, na ktorú som zvyknutý, ale rozhodne ide o jeden z najlepších, ak nie najlepší touchpad v hernom notebooku s akým som sa stretol.

Chválou nebudem šetriť ani pri kamere, ktorá síce ponúka mizerné 720p rozlíšenie a neadekvátnu kvalitu ako prakticky všetky notebooky na trhu, ale ukrýva jednu skrytú funkčnosť, ktorú si ani nemusíte všimnúť. Tou je podpora IR kamery a teda rozpoznanie tváre pomocou Windows Hello! Konečne niekto spravil to, čo už hlásam dlhú dobu. Biometrické zabezpečenie aj na herných notebookoch. Neviem prečo sa výrobcovia toľko bránia čítačkám odtlačkov, ktoré už nájdeme aj v mainsteamových notebookoch pod 1000 eur, ale high-endové herné zariadenia na túto oblasť úplne kašlú. Hoci tu čítačka odtlačkov nie je, jej funkčnosť plne preberá IR kamera, ktorá je z môjho pohľadu ešte lepším a pohodlnejším riešením ako čítačka odtlačkov. To platí najmä v prípade, že notebook máte zadokovaný ako ja. Nemusíte sa tak za čítačkou naťahovať, keďže kamera rozpozná vašu tvár aj z väčšej diaľky. Za toto dávam naozaj palec hore.

Repráky pochválim len mierne, páči sa mi ich umiestnenie smerujúce na používateľa a s tým súvisiaca hlasitosť. Zvukový prejav sa už však nijako nevymyká z priemeru, chýbajú mu trochu basy, čo sa ale bez subwooferu dá očakávať.

Ďalšie prekvapenie ukrýva GS66 vo svojom vnútri. Je ním obrovská 99,9 Wh batéria, ktorá je na úplnom maxime limitu, ktorý vám povoľuje zobrať takéto zariadenia na palubu lietadla. K notebooku je dodávaná 230 W nabíjačka, ktorá sa pripája k ľavému boku cez okrúhly konektor. Nabíjanie je však pomerne pomalé. Po hodine len 45 % a plné nabitie trvá 3 hodiny. Bonusom je ale možnosť nabíjať aj cez USB-C Thunderbolt 3 port. Budete však potrebovať minimálne 65 W nabíjačku a nemôžete počítať s plným výkonom ako v prípade klasického adaptéra.

Hoci je batéria najväčšia, akú môžete v notebooku dostať, výdrž nie je nijako prekvapivá. Dôvodom sú práve extrémne výkonné a tým pádom aj energeticky náročné komponenty, kde nepatrí len CPU a GPU, ale aj 300 Hz displej. V našom náročnom teste na YouTube sme tak namerali 3 hodiny a 43 minút, čo nie je zlá hodnota, no možno by sa dalo pri takmer 100 Wh batérii očakávať viac. Pre porovnanie OMEN 15 ponúkol len o 10 minút dlhšiu výdrž, no ukrýva v sebe o 30 Wh menšiu batériu. Kvôli výdrž si však určite GS66 kupovať nebudete, na to sú určené iné zariadenia, nie ultra výkonné herné mašiny.

Štýlovú a kompaktnú rodinu notebookov MSI s najvyšším výkonom zahŕňa rad GS a GS66 Stealth je jeho najnovším prírastkom. Vždy som mal slabosť pre tenké, ale výkonné zariadenia a presne toto GS spĺňa. S vysokým výkonom v podobe Core i9 a RTX 2080 Super však prichádza otázka, ako je zvládnutý termálny manažment. V menej ako 2 cm tenkom a cca 2,1 kg tele je naozaj výzva sa vysporiadať s takto výkonnými komponentmi.

Metodika testovania

Notebook sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov.

Testy zahŕňajú syntetické benchmarky na porovnanie výkonu procesora aj grafickej karty. Meriame tiež rýchlosť úložísk, výdrž batérie, rýchlosť nabíjania a výkon v hrách. Cieľom je tak otestovať notebooky a desktopy v rôznych scenároch a spraviť si komplexný prehľad o ich výkone a prevádzkových vlastnostiach.

Štýlovú a kompaktnú rodinu notebookov MSI s najvyšším výkonom zahŕňa rad GS a GS66 Stealth je jeho najnovším prírastkom. Vždy som mal slabosť pre tenké, ale výkonné zariadenia a presne toto GS spĺňa. S vysokým výkonom v podobe Core i9 a RTX 2080 Super však prichádza otázka, ako je zvládnutý termálny manažment. V menej ako 2 cm tenkom a cca 2,1 kg tele je naozaj výzva sa vysporiadať s takto výkonnými komponentmi.

Gamut, jas a odchýlka

Obrazové vlastnosti displeja sme odmerali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej je pri herných notebookoch jednou z kľúčových vlastností pre plnohodnotný zážitok na cestách. Nedávno testovaná dvojica Asus notebookov volila skôr grafický ako herný prístup, predsa len 60 Hz 4K displej s ultra presnými farbami nie je to prvé, čo vás napadne keď poviete herný displej. MSI túto „chybu“ neurobilo a testovaný kúsok osadilo naozaj herným panelom ako sa na herný notebook patrí. Ide  o 15,6″ displej IPS s rozlíšením Full HD v pomere strán 16:9 (1920 × 1080 px) a priam neuveriteľnými 300 Hz. Ide o najrýchlejší panel aký som zatiaľ naživo videl, a to som sa len nedávno rozplýval nad 240 Hz monitormi. Displey však neponúka G-Sync, čo je trochu škoda. Ostatné konfigurácie ponúkajú buď 240 Hz displej s rovnakým rozlíšením alebo podobne ako Asus 60 Hz 4K displej. Za mňa je však najlepšou voľbou práve testovaný 300 Hz kúsok.

Výrobca na stránke neudáva žiadne parametre k displeju, teda okrem obnovovacej frekvencie. Spomína už len tenké 4,9 mm okraje po stranách a 84 % pomer displeja k telu, ktorý kazí hlavne spodná brada. Miere hrubší horný okraj notebooku rád odpustím kvôli prítomnosti IR kamery.

Napriek tomu, že výrobca neudáva žiadne parametre medzi špecifikáciami, displej sa rozhodne nemá za čo hanbiť. 100 % pokrytie sRGB, 81 % AdobeRGB, 83 % DCI-P3 a 77 % NTSC sú na herný 300 Hz panel naozaj úctyhodné hodnoty. Iste, nie je to 100 % AdobeRGB ako mali Asusy na 4K panely, no ten nemal takú frekvenciu ako tento na MSI a to je pri hernom využití podľa mňa dôležitejšie. Gama presne kopíruje hodnotu 2,2. Uniformita farieb aj jasu je pomerne dobrá, hoci vidíme miernu farebnú odchýlku v pravom hornom rohu. Delta-E je tiež veľmi dobrá z priemerom 1,06, hoci vidíme pomerne veľkú odchýlku pri tyrkysovej farbe. Azda jedinou nevýhodou je nižší jas, ktorý v maxime dosiahol len 260 nitov, čo je v konkurencii 400-500 nitových displejom málo. Obmedzovať vás to však bude viac menej len pri používaní v exteriéri.

Na ovládanie displeja slúži aplikácia MSI True Color, kde si môžete prepínať medzi viacerými režimami či upraviť parametre farieb podľa seba. Nechýbajú ani možnosti kalibrácie, zobrazenie mieridla či rozdelenia obrazovky na partície.

Štýlovú a kompaktnú rodinu notebookov MSI s najvyšším výkonom zahŕňa rad GS a GS66 Stealth je jeho najnovším prírastkom. Vždy som mal slabosť pre tenké, ale výkonné zariadenia a presne toto GS spĺňa. S vysokým výkonom v podobe Core i9 a RTX 2080 Super však prichádza otázka, ako je zvládnutý termálny manažment. V menej ako 2 cm tenkom a cca 2,1 kg tele je naozaj výzva sa vysporiadať s takto výkonnými komponentmi.

Rendering, Geekbench

Testovaná konfigurácia GS66 je vybavená 8-jadrovým i9-10980HK, podobne ako Zephyrus Duo 15. Ide o najrýchlejší mobilný čip od Intelu s maximálnymi taktmi 5,3 GHz pre jedno jadro a 4,4 GHz pre all-core Turbo. Rovnako ako konkurenčný Asus, aj MSI ponúka 32 GB 3200 MHz RAM. Bude teda zaujímavé sledovať, aké rozdiely vo výkone budú medzi tenkým GS66 a robustným Duo 15 so špeciálnym chladením AAS.




Začnime tradične Cinebench R15 pre prvý pohľad na surový výkon procesora. V porovnaní single core výkonu MSI a ASUS vidíme mierny 2 % náskok GS66. Zaujímavé je tiež porovnanie so Zephyrus M15 v podobne tenkom tele alebo minuloročným modelom GS75, avšak oba tieto modely majú len Core i7. Logicky teda GS66 ponúka vyšší výkon a to o 9 a 14 %. V multicore teste sa už zrejme prejavilo chladenie AAS, lebo Duo 15 dosiahol o 6 % vyššie skóre. Rozdiel oproti modelom s i7 je samozrejme veľký, M15 stráca 28 % a GS75 až 33 %, čo je vzhľadom na rozdiel v počte jadier/vlákien očakávané.

Novší R20 už ukazuje ešte menší 1 % náskok GS66 oproti Duo 15 v single core, no zväčšenie rozdielu v multicore na 9 % v prospech Asus.


Praktické testy Cinebench a POV-Ray budú ovplyvnené možnosťami chladiaceho systému, dá sa preto očakávať, že Duo 15 bude mať v tejto oblasti výhodu oproti GS66. Namerané hodnoty sú prakticky zhodné s CB R20 multicore testom a teda GS66 je o 9 % pomalšia ako Duo 15. Stále je však rýchlejšia ako M15 či GS75 a to o 26 a 43/35 %.








Výsledky single-core v Geekbench 3–5 ukazujú podobné výsledky ako Cinebench a teda 3/4/2 % náskok oproti Duo 15 a 12/13/11 % oproti M15. Multicore je zase -5/2/1 % v porovnaní s Duo 15 a 35/33/31 % proti M15. Z toho teda vyplýva, že GS66 má mierne vyšší single-core výkon ako konkurenčné modely, no multicore veľmi závisí od dĺžky testu. Pri krátkych záťažiach sa vyrovná alebo aj mierne porazí Duo 15, no akonáhle je test dlhší, Asus už má navrch a to až o 9 %. Proti modelu s Core i7 vidíme stabilne o cca 10 % vyšší single-core a 30+ % vyšší multicore.

Compute teste grafiky ukazuje mierne zvláštne výsledky. V GB4 je rozdiel výkonu minimálny, len na úrovni 1 %. V GB5 však GS66 stráca na Duo 15 až 13 % a je len o 3 % rýchlejšia ako M15. To vzhľadom na použitie rovnakej grafiky a vyššieho modelu ako v M15 nie je ideálny výsledok. Uvidíme, či tento trend bude pokračovať aj pri grafických a herných testoch.

Štýlovú a kompaktnú rodinu notebookov MSI s najvyšším výkonom zahŕňa rad GS a GS66 Stealth je jeho najnovším prírastkom. Vždy som mal slabosť pre tenké, ale výkonné zariadenia a presne toto GS spĺňa. S vysokým výkonom v podobe Core i9 a RTX 2080 Super však prichádza otázka, ako je zvládnutý termálny manažment. V menej ako 2 cm tenkom a cca 2,1 kg tele je naozaj výzva sa vysporiadať s takto výkonnými komponentmi.

3D/PC Mark a Unigine Heaven/Superposition

Kombinovaný test PC Mark 10 ukazuje mierne nižší výkon GS66 o 5 % oproti Duo 15 a prekvapivo aj GS75 o 6 %. M15 je ale o 12 % pomalšia.




Herne orientované 3D Mark Firestrike a Time Spy ukazujú nižší výkon GS66 v porovnaní s Duo 15 a dokonca aj M15. Duo je rýchlejšie o 12/16 %, M15 o 2/4 %. Naopak Sky diver je plne v réžii GS66 s 38 % náskokom pred Duo 15 a 78  % oproti M15. Tento test však ukazuje naozaj zvláštne výsledky na zariadeniach Asus, treba ho preto brať s rezervou. Naopak Firestrike a Time Spy začínajú potvrdzovať nelichotivé výsledky z testov Geekbench Compute.






Testy zamerané na funkcie RTX a DLSS opäť ukazujú merateľné rozdiely medzi GS66 a konkurenciou. V Port Royal je MSI pomalšie o 8 % ako M15 a 20 % proti Duo 15. Pri DLSS teste sú rozdiely 19/22 pri M15 a 24/25 % s Duo 15 pri vypnutom/zapnutom DLSS. Opäť sa teda potvrdzuje neželaná tendencia, ktorú sme videli v predchádzajúcich testoch.



Herné testy Unigine Heaven opäť ukazujú vyšší výkon konkurencie oproti GS66. Vo Full HD je to 15 % v prospech M15 a 24 % pre Duo 15. Pri 2K je rozdiel medzi Duo 15 a GS66 už len 5 %, naopak M15 navýšila náskok na 23 %.



Posledné grafické testy Unigine Superposition na situácii nič nemenia. GS66 vo Full HD stráca 9 % na M15 a 20 % na Duo 15, v 4K sú rozdiely ešte vyššie a to 11 a 23 %.

Štýlovú a kompaktnú rodinu notebookov MSI s najvyšším výkonom zahŕňa rad GS a GS66 Stealth je jeho najnovším prírastkom. Vždy som mal slabosť pre tenké, ale výkonné zariadenia a presne toto GS spĺňa. S vysokým výkonom v podobe Core i9 a RTX 2080 Super však prichádza otázka, ako je zvládnutý termálny manažment. V menej ako 2 cm tenkom a cca 2,1 kg tele je naozaj výzva sa vysporiadať s takto výkonnými komponentmi.

Herné testy – dedikovaná grafika

V herných testoch je opäť zaujímavý rozdiel medzi GS66 a Duo 15, ktoré sú oba vybavené RTX 2080 Super Max-Q a takisto M15. Tá má síce slabšiu RTX 2070 Super Max-Q, ale vonkajšími rozmermi a tenkým telom sa viac podobá na GS66, kdežto Duo 15 má kvôli väčším rozmerom a chladeniu AAS zjavnú výhodu.



V GTA vidíme priepastný rozdiel medzi GS66 a dvojicou Asus modelov. MSI stráca 36 a 52 % na M15 a Duo 15, čo v praxi znamená 30 – 45 fps v priemere.




Vo Far Cry vidíme prekvapujúci výsledok. Situácia sa tu otočila a GS66 je o 6 % rýchlejšia ako M15 a 10 % proti Duo 15. V praxi je to ale rozdiel 6 a 10 FPS, čo je menej ako pri GTA.




Odyssey ukazuje veľmi tesné výsledky v rozmedzí len 4 priemerných FPS, kde sa zmestili všetky tri notebooky. Duo 15 má mierne navrch o 5 %, GS66 a M15 podávajú prakticky zhodný výsledok.



SOTTR je v prípade Duo 15 a GS66 veľmi vyrovnaný, s rozdielom len 2 % pre Asus. Naopak M15 tento test nesedel a GS66 je tak o 42 % rýchlejšia.




V Metre sa vraciame ku väčšine grafických výsledkov a teda GS66 stráca 9 % na M15 a 18 % na Duo 15.




Pri zapnutom RTX sa v Metre rozdiel znížil na 4 % oproti M15 a na 15 % pri Duo 15.

Štýlovú a kompaktnú rodinu notebookov MSI s najvyšším výkonom zahŕňa rad GS a GS66 Stealth je jeho najnovším prírastkom. Vždy som mal slabosť pre tenké, ale výkonné zariadenia a presne toto GS spĺňa. S vysokým výkonom v podobe Core i9 a RTX 2080 Super však prichádza otázka, ako je zvládnutý termálny manažment. V menej ako 2 cm tenkom a cca 2,1 kg tele je naozaj výzva sa vysporiadať s takto výkonnými komponentmi.

Šifrovanie, kódovanie


V šifrovaní GS66 stráca len 4 % na Duo 15 a tento rozdiel sa pri dešifrovaní zmenšil už len na 1 %. Prekvapivé ale je, ako tento test sedí M15, ktorá poráža oba vyššie modely – GS66 aj Duo 15.


Práca s videami ukazuje malé rozdiely medzi Duo 15 a GS66, čo bude s najväčšou pravdepodobnosťou opäť dôsledkom chladenia. V oboch prípadoch je rozdiel 6 %, v praxi 3 a 6 sekúnd. Oproti M15 je MSI rýchlejšie o 30/32 %.

Štýlovú a kompaktnú rodinu notebookov MSI s najvyšším výkonom zahŕňa rad GS a GS66 Stealth je jeho najnovším prírastkom. Vždy som mal slabosť pre tenké, ale výkonné zariadenia a presne toto GS spĺňa. S vysokým výkonom v podobe Core i9 a RTX 2080 Super však prichádza otázka, ako je zvládnutý termálny manažment. V menej ako 2 cm tenkom a cca 2,1 kg tele je naozaj výzva sa vysporiadať s takto výkonnými komponentmi.

Testy pamätí a disku




GS66 ponúka o niečo vyššie rýchlosti ako Duo 15 a to o 3/6/9 % pri rovnakej frekvencii pamätí a takisto viac menej rovnakej latencii.


Rýchlosť SSD je veľmi dobrá, takmer 3,5 GB/s čítanie a 2,4 GB zápis. V prípade Duo 15 dosahujeme o niečo vyššie rýchlosti, hlavne pri zápise, čo je dôsledkom RAID 0 konfigurácie na tomto modeli. MSI však používa len jeden M.2 disk a druhý slot je voľný či už pre zväčšenie úložiska alebo aj RAID konfiguráciu ak je rýchlosť vaša priorita.

Štýlovú a kompaktnú rodinu notebookov MSI s najvyšším výkonom zahŕňa rad GS a GS66 Stealth je jeho najnovším prírastkom. Vždy som mal slabosť pre tenké, ale výkonné zariadenia a presne toto GS spĺňa. S vysokým výkonom v podobe Core i9 a RTX 2080 Super však prichádza otázka, ako je zvládnutý termálny manažment. V menej ako 2 cm tenkom a cca 2,1 kg tele je naozaj výzva sa vysporiadať s takto výkonnými komponentmi.

Zahrievanie a výdrž na batériu


Maximálna teploty sú pomerne vysoké, obzvlášť 101 stupňov pri CPU, no ani 80 stupňov Celzia na GPU nie je najnižších. Opäť však ide o maximálne hodnoty, ktoré sú väčšinou výsledkom prudkého zvýšenia výkonu a následne o niečo klesnú. Na detailnejší rozbor sa pozrieme pri porovnaní režimov a rozšírených testoch Blenderu. Zaujímať nás to bude hlavne kvôli výsledkom testov renderingu ale aj grafických a herných benchmarkov.

Výdrž batérie je rovnaká ako pri staršom modeli GS75 Stealth. To je o pár minút menej, než nedávno testovaný OMEN 15. V porovnaní s Duo 15 je výdrž o 20-30 min lepšia, naopak M15 dokáže na batériu fungovať o hodinu dlhšie.

Štýlovú a kompaktnú rodinu notebookov MSI s najvyšším výkonom zahŕňa rad GS a GS66 Stealth je jeho najnovším prírastkom. Vždy som mal slabosť pre tenké, ale výkonné zariadenia a presne toto GS spĺňa. S vysokým výkonom v podobe Core i9 a RTX 2080 Super však prichádza otázka, ako je zvládnutý termálny manažment. V menej ako 2 cm tenkom a cca 2,1 kg tele je naozaj výzva sa vysporiadať s takto výkonnými komponentmi.

Blender – porovnanie CPU a GPU

Zavádzame nový typ testu, v ktorom vám chceme ukázať rozdiely medzi renderom na CPU a GPU a zároveň sa bližšie pozrieť na termálny manažment, takty a spotrebu v praxi a nie len maximálne či priemerné hodnoty ako v predchádzajúcich stránkach.

Porovnávame teda priebeh testu BMW v najnovšej verzii Blenderu, kde okrem klasického CPU a GPU renderu za použitia CUDA máme možnosť použiť aj novinku Nvidia OptiX, ktorá využíva nové hardvérové prostriedky grafických kariet RTX. Zatiaľ, čo CUDA pracuje so shadermi, tak OptiX na urýchľovanie používa aj RT jadrá a jadrá tensor. Takéto komplexnejšie zapojenie výpočtových jednotiek prináša vyšší výkon a aj efektivita je na lepšej úrovni. Aplikačná podpora je pritom už pomerne slušná a obsiahla. Prehľad editorov, ktoré API Optix podporuje, si môžete pozrieť na stránkach Nvidie. Nvidia to s týmto rozhraním myslí vážne a už nejaký čas vyvíja popri herných ovládačoch aj „štúdiové“, ktoré sú lepšie a rýchlejšie optimalizované pre zmeny v podporovaných aplikáciách.

V prvom grafe sa pozeráte na vývoj taktov procesora v priebehu renderu. Klasický režim CPU začína niekde okolo 4400 MHz a klesá smerom k 3600 MHz, a potom vidíme prepad na 3,3 GHz. Podobnú krivku po 3,6 GHz má aj Cuda, no tá skončí skôr, takže takty sa potom vyšplhajú naspäť. Pri OptiX nijaké prepady nevidno, tam sme stále okolo 4,4 GHz.

Spotreba CPU Package ukazuje, že CPU a CUDA režim naplno využívajú aj procesor a ten tak v maxime dosahuje spotrebu až 100 W. Pri CPU vidíme pokles na 65 – 70 W, čo sa odrazilo aj na taktoch, ako sme videli vyššie. V režime OptiX nie je spotreba taká vysoká hýbe sa okolo 30 – 35 W.

Teploty procesora kopírujú graf spotreby a v prvej časti režimy CPU a CUDA rýchlo vystúpajú na cca 95 stupňov. Po poklese taktov a spotrebe v CPU režime klesne aj teplota a to len mierne o 5 stupňov na 90 °C. OptiX ukazuje opäť výrazne lepší výsledok s teplotami okolo 70 až maximálne 80 stupňov Celzia.

Zaťaženie grafiky v CPU režime je prakticky minimálne, naopak v CUDA aj OptiX môžete vidieť plné vyťaženie.

Zaťaženiu zodpovedajú aj takty, kde je zaujímavé, že pri OptiX sa držia na 1900 MHz, zatiaľ čo v Cuda je vidieť nižšie takty okolo 1,7 GHz. Režim CPU je samozrejme na minime, keďže sa nevyužíva.

Spotreba grafiky kopíruje grafy vyťaženia aj taktov, no s jedným rozdielom. CUDA aj OptiX majú zhodne okolo 80 W. V CPU režime je spotreba prakticky nulová.

Na záver pohľad na teploty GPU. Pri CPU je viditeľná rovná čiara bez veľkých výkyvov s hodnotou 50 stupňov. V CUDA pracuje veľká časť čipu a preto teplota stúpa nad 65 stupňov. Naopak pri OptiX sa krivka zastaví tesne nad 55 °C a aj samotná krivka teploty je menej strmá. To je logické, keďže sa využíva menšia časť čipu, čím nevzniká taká záťaž.

Rozdiely medzi režimami v Blenderi sú značné. Najrýchlejší je podľa očakávania OptiX s hodnotou 43 sekúnd. Pre porovnanie, oba Asus mali 42 a HP 47 sekúnd. CUDA je s časom 65 sekúnd o 51 % pomalšia. Asusy mali 60 a 61 sekúnd, čiže MSI mierne zaostáva. HP so šesťjadrom malo zase 72 sekúnd. CPU render je samozrejme najpomalší s 251 sekundami. Aj tu je vidieť rozdiely proti konkurencii. Duo 15 mal 214 s, M15 285 s a HP až 367 s. MSI je teda s osemjadrom rýchlejšie ako šesťjadrá, hoci nie je tak rýchle ako Duo 15.


Štýlovú a kompaktnú rodinu notebookov MSI s najvyšším výkonom zahŕňa rad GS a GS66 Stealth je jeho najnovším prírastkom. Vždy som mal slabosť pre tenké, ale výkonné zariadenia a presne toto GS spĺňa. S vysokým výkonom v podobe Core i9 a RTX 2080 Super však prichádza otázka, ako je zvládnutý termálny manažment. V menej ako 2 cm tenkom a cca 2,1 kg tele je naozaj výzva sa vysporiadať s takto výkonnými komponentmi.

Režimy výkonu

Notebook ponúka v MSI Dragon Center možnosť vybrať si z režimov výkonu Extreme Performance, Balanced a Silent.

Všetky testy boli robené v Extreme Performance, no stojí za to sa pozrieť, aké rozdiely jednotlivé režimy ponúkajú. Porovnávame preto priebehy výkonu kombinovanej záťaži pomocou 3DMarku v benchmarku Fire Strike.

Takty procesora ukazujú pomerne stabilnú krivku v režime Extreme Performance, ktorá sa hýbe okolo 4,3 GHz s miernejšími prepadmi. Balanced a Silent už také stabilné nie sú a kmitanie medzi 4,0 – 4,3 GHz je bežné. Prepady na konci testu sú však oveľa dramatickejšie než pri EP. Silent klesá až k 2,7 GHz a Balanced k 3,3 GHz. Názvy režimov teda zodpovedajú priebehom výkonu.

Spotreba tiež ukazuje rozdiel medzi jednotlivými režimami. Silent sa hýbe okolo 30 W, Balance má 45 W, no v polke testu klesne a dorovná Silent. Naopak Extreme performance stále drží cca 45 W, počas celého priebehu. Na konci testu vidíme veľký skok spotreby. V Silent ide na 45 W, Balanced 50 W a EP až cez 70 W.

Silent má vďaka nižším taktom aj nižšie teploty, no v priebehu testu teplota postupne stúpa až sa takmer zrovná s ostatnými režimami. EP sa drží stále na úrovni 90 stupňov, naopak v Balanced počas testu teplota klesala.

Ako je na tom grafika? Žiadne rozdiely v záťaži ako pri Blenderi nevidieť, grafika teda pracuje vždy naplno.

Pri taktoch je vidieť len minimálny rozdiel, Silent má o chlp nižšie takty. Balanced a EP sú takmer zhodné.

Spotreba zodpovedá taktom a teda ani tu rozdiely nie sú viditeľné.

Kde ale rozdiely vidieť je, sú teploty. Silent rastie rýchlejšie a vyššie ako zvyšné dva režimy. Teploty v tomto režime prekračujú 80 stupňov, zatiaľ čo pri Balanced a EP sa zastavia okolo 70 stupňov Celzia.

Rozdiely medzi režimami sú zaznamenané aj v celkových výsledkoch testu. Medzi Balanced a Extreme Performance je 6 % a medzi Silent a Balanced 8 % rozdiel. Oproti konkurencii od Asus sú to menšie rozdiely, ale výsledky sú jasne odlíšiteľné, nie ako pri OMEN 15, kde režimy neprinášali očakávané výsledky.


Štýlovú a kompaktnú rodinu notebookov MSI s najvyšším výkonom zahŕňa rad GS a GS66 Stealth je jeho najnovším prírastkom. Vždy som mal slabosť pre tenké, ale výkonné zariadenia a presne toto GS spĺňa. S vysokým výkonom v podobe Core i9 a RTX 2080 Super však prichádza otázka, ako je zvládnutý termálny manažment. V menej ako 2 cm tenkom a cca 2,1 kg tele je naozaj výzva sa vysporiadať s takto výkonnými komponentmi.

MSI Dragon Center

Na ovládanie nastavení slúži už známa aplikácia MSI Dragon Center.

V nej môžete spravovať vašu hernú knižnicu, aktivovať výkonnostné profily alebo pretaktovať GPU. Nechýbajú ani nastavenia podsvietenia a displeja.

Aplikácia tiež slúži na aktualizáciu ovládačov a nechýba ani možnosť pripojiť aplikáciu na smartfóne. Zaujímavosťou je obmedzenie nabíjania batérie pre predĺženie jej životnosti.

Okrem možnosti prepínať medzi režimami výkonu, môžete sledovať stav procesora a grafiky, prípade si vyčistiť disk a operačnú pamäť.

Aplikácia tiež slúži na aktualizáciu prepínanie medzi hybridným a dedikovaným režimom grafiky.

Štýlovú a kompaktnú rodinu notebookov MSI s najvyšším výkonom zahŕňa rad GS a GS66 Stealth je jeho najnovším prírastkom. Vždy som mal slabosť pre tenké, ale výkonné zariadenia a presne toto GS spĺňa. S vysokým výkonom v podobe Core i9 a RTX 2080 Super však prichádza otázka, ako je zvládnutý termálny manažment. V menej ako 2 cm tenkom a cca 2,1 kg tele je naozaj výzva sa vysporiadať s takto výkonnými komponentmi.

Hodnotenie

MSI GS66 Stealth 10SGS-256CZ je kompaktný ale výkonný notebook, ktorý ukrýva v sebe viac, než sa môže vzhľadom na všedný zovňajšok zdať. Nenápadný dizajn však akosi patrí k menu Stealth, hoci predchádzajúce modely z tejto série tomu veľmi nenasvedčovali. GS66 s farebnou témou  „black on black“ bude dobrým parťákom aj do práce a nielen na LAN párty. Veľmi ma potešila IR kamera, nakoľko biometrické zabezpečenie je na herných notebookoch skôr výnimkou ako pravidlom. Skvelá je tiež konektivita a pochváliť môžem aj 300 Hz displej. Dobré dojmy mám aj z touchpadu a hoci mi úplne nesadol layout klávesnice, nemám jej ináč čo vyčítať.

Hlavná otázka z perexu ale je, či sa MSI podarilo skrotiť najvýkonnejšie komponenty v takto tenkom tele. Odpoveď nie je úplne jednoznačná, nakoľko konkurencia síce ponúka rovnakú konfiguráciu, no minimálne grafika v GS66 je nižšia 80 W verzia s nižšími taktami, čo sa automaticky odrazilo na nižších výsledkoch v herných testoch. Procesor bol v krátkych testoch dokonca o chlp rýchlejší než konkurencia, no pri dlhších testoch bol tiež chladením obmedzený a skóre boli nižšie. V priebehových grafoch sme videli, že hoci CPU vie vystúpať aj na hodnoty okolo 100 stupňov Celzia, hlavne v režime Extreme Performance je výkon stabilný a neklesá. Grafika mala prekvapivo dobré teploty vo Firestrike, lepšie, než sme videli u súperov. Napriek tomu si myslím, že GS66 bude dávať lepší význam v inej konfigurácii, nakoľko i9 a 2080S nemajú v tomto tenkom tele dostatok miesta, aby mohli ukázať svoj plný výkon. Odporúčal by som preto radšej siahnuť po verzii s i7 a 2070(S), ktoré nebudú až tak obmedzované. Ak však naozaj chcete to najlepšie, GS66 prekvapivo ponúka aj pomerne znesiteľnú cenovku okolo 3600 eur, čo je cca o 1000 eur menej, než mal Zephyrus Duo 15, ktorý je ale unikátny dvomi displejmi. 1000 eur rozdiel je ale naozaj dosť a za pár percent výkonu a druhý displej to nemusí úplne dávať zmysel. Samozrejme to záleží na preferenciách od každého z vás.

Notebook si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 97 990 Kč/3600 eur

MSI GS66 Stealth 10SGS-256CZ
+ vysoký výkon, kompaktné rozmery a nízka hmotnosť
+ 300 Hz herný displej s dobrými farbami
+ IR kamera, dobrý touchpad
+ režimy výkonu fungujú podľa predstáv
+ možnosť max režimu ventilátorov
+ skvelá portová výbava
- napriek prepracovanému chladeniu je kombinácia Core i9 a RTX 2080S príliš veľkým sústom na rozmery notebooku
- iba priemerná výdrž
- čierna farba je decentná, no je hotový magnet na odtlačky
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-614" as a base selector for example: #supsystic-table-614 { ... } #supsystic-table-614 tbody { ... } #supsystic-table-614 tbody tr { ... } */