Site icon HWCooling.net

OMEN 15: herný notebook s vynikajúcou konektivitou

Hodnotenie

Herný rad OMEN od HP sa každým rokom zlepšuje a pomaly ale iste si vybojoval miesto medzi značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Najnovšia iterácia OMEN 15 prináša výrazný redizajn na vonok ale aj vo vnútri. Takisto ide o jeden z mála notebookov, ktorý ponúka procesory AMD Ryzen 4000 (Renoir), hoci testovanú konfiguráciu máme s 10. generáciou Intel, ale na rozdiel od AMD (so slabšími GPU) až s GeForce RTX 2070.

Základné parametre

ParametreOMEN 15-ek0003nc
Rozmery358 × 239 × 22,5 mm
Hmotnosť2101 g
Displej15,6", 16:9 Full HD 1920 × 1080 px, IPS, 144 Hz, matný, 300 nit, 72 % NTSC
ProcesorIntel Core i7-10750H, 6C/12T, 45 W, 14nm
Grafická kartaNvidia GeForce RTX 2070 Max-Q 8 GB GDDR6, boost clock 1125 MHz / Intel UHD 630, integrovaná
Operačná pamäťPriepustnosť zbernice32 GB DDR4 SODIMM (2933 MHz), replaceable
Úložiská1 TB SSD M.2 PCIe NVMe, 1× voľný slot M.2 slot
Porty1× USB-C Thunderbolt 3 40 Gb/s (DisplayPort 1.4), 3× USB 3.2 Gen 1 5 Gb/s typ A, 1× HDMI 2.0b, 1× miniDisplayPort, 1× RJ-45 Ethernet, 1× 3,5mm jack, 1× SD card reader
Kapacita batérie70,9 Wh
Rozlíšenie kamery720p
Reproduktory
Orientačná cena51 990 Kč/1900 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-605" as a base selector for example: #supsystic-table-605 { ... } #supsystic-table-605 tbody { ... } #supsystic-table-605 tbody tr { ... } */

Detaily

Biele balenie nesie logo OMEN a plejádu certifikácií na zadnej strane.

   

V balení nájdete len nabíjačku a notebook. Samozrejmosťou je aj stručná dokumentácia.

OMEN 15 ponúka pomerne širokú paletu konfigurácií od cca 1000 do takmer 2000 eur. Testovaná konfigurácia je najvyššia ponúkaná. Má 6-jadrový i7-10750H, 32 GB RAM a 1 TB SSD. Vrcholom ponuky grafík je RTX 2070 Max-Q, nižšie modely ponúkajú aj RTX 2060, GTX 1660 Ti a GTX 1650 Ti. Potešujúca správa je, že menej ako 16 GB RAM a 512 GB SSD nedostanete ani v najlacnejšom modeli. Medzi procesormi môžete siahnuť aj po modeloch AMD, konkrétne Ryzen 7 4800H a 5 4600H. Širokú ponuku konfigurácií chválim, no je škoda, že nemôžete skombinovať 4800H s RTX 2070.

   

Čo sa týka dizajnu sa OMEN ešte hľadá, čomu nasvedčuje každý rok meniaci sa vzhľad. Na druhej strane, ide o príjemné osvieženie, na rozdiel od iných značiek, kde sa nové a staré modely podobajú ako vajce vajcu. Matné čierne telo pôsobí decentne, nevýhodou ale je, že ľahko zachytáva odtlačky a škrabance budú asi tiež veľmi viditeľné pri dlhšom používaní. Spracovanie je veľmi dobré, OMEN 15 pôsobí solídnym a pevným dojmom. Prekvapila ma jeho hmotnost len 2101 gramov, pričom na poťažkanie v ruke sa zdá ťažší. Na vine bude asi trochu hrubšia konštrukcia, než napríklad pri Zephyrus M15.

   

Na zadnej strane môžete vidieť zaujímavý prvok, ktorým je štvorček v meniacej sa farbe. Nenechajte sa oklamať, nie je podsvietený. Ide len o akúsi fóliu, ktorá pod svetlom mení farbu medzi modrou, zelenou a fialovou.

Jednou z predností notebooku je výborná portová výbava. Na ľavom boku nájdete nabíjací konektor, eternetový port RJ-45, 5 Gb USB typu A, HDMI 2.0b, audio jack a plnohodnotnú čítačku SD kariet.

Na pravom boku je Thunderbolt 3, ktorý podporuje DisplayPort 1.4. Vedľa neho je miniDisplayPort a dvojica 5-gigabitových USB-A. Portová výbava je to naozaj solídna, s tromi USB, čítačkou SD kariet, dvomi video výstupmi a ešte aj Thunderbolt 3. Čo viac si môžete priať? Za toto dávam HP veľký palec hore.

Zadná strana je úplne prázdna a žiadne porty tu nenájdete. Sú tu len otvory ventilácie.

Predná strana je hladká, bez zárezu na ľahšie otvorenie veka, napriek tomu sa dá pomerne ľahko otvoriť a to dokonca jednou rukou bez pohybu základne. Náročné otváranie som kritizoval na Zephyrus G14, tu sa nič také nedeje.

   

Pohľad zhora nám opäť ukazuje netradičné spracovanie veka displeja s farebným štvorčekom, ale ešte zaujímavejšia je spodná strana, ktorá obsahuje veľkú mriežku ventilácie po celej šírke notebooku s výrezom pre oba ventilátory.

Po odobraní spodného krytu sa dostávate ku komponentom. Vidieť môžete modrú základnú dosku a jednoduché, ale logické rozmiestnenie komponentov.

Testovaná konfigurácia má druhú najvyššiu možnú výbavu OMEN 15 a teda procesor Intel Core i7-10750H so 6 jadrami a taktom až 5,0 GHz pre 1 jadro či 4,3 GHz pre all-core turbo. Poteší 32 GB RAM o rýchlosti 2933 MHz, oba sloty vo formáte SO-DIMM. Nechýba ani dvojica slotov pre PCIe NVMe M.2 SSD, z ktorých je jeden obsadený 1 TB SSD. Druhý slot môžete použiť na rozšírenie vnútorného úložiska.

Medené heatsinky majú navyše aj teplovodivé vložky na odvádzanie tepla z SSD.

Najdôležitejším komponentom herného notebooku je samozrejme grafická karta. OMEN 15 používa RTX 2070 vo vyhotovení Max-Q s taktom 900 MHz a boostom na 1125 MHz. Nejde o najnovší model, ten by mal ešte prívlastok Super, podobne ako v Zephyrus M15, s ktorým budeme HP v testoch porovnávať. Napriek tomu ide stále o veľmi solídnu výbavu. Nižšie konfigurácie sú s RTX 2060 či GTX 1660 Ti a 1650 Ti.

Ďalšie prekvapenie notebook ukrýva v pántoch displeja. Tie umožňujú otvorenie až do roviny, či dokonca mierne viac. To je na pomery notebookov a hlavne herných celkom netradičné a pritom ja túto funkciu vždy oceňujem. Dobrým príkladom využitia je napríklad používanie notebooku na stole, pričom vy stojíte nad ním. Často maximálny uhol na notebookoch nie je dostatočne veľký, aby sa dal notebook v tejto polohe používať. Tu na OMEN 15 rozhodne problém nebude.

Klávesnica ponúka pomerne netradičné rozloženie. Páčia sa mi oddelené šípky a časť nad nimi. Nepochválim ale pomerne malý Delete a tlačidlo napájania naľavo od neho, ktoré nemá nijako výrazne vyššiu tuhosť, čo môže znamenať nechcené vypnutia pri nesprávnom kliku. Taktiež by som ocenil dvojriadkový Enter, na čo som zvyknutý a špeciálne citlivý. Napriek tomu, že testujeme najvyšší model, odráža sa tú cenová orientácia notebooku v podobe len zónového a nie individuálneho podsvietenia klávesov.

Touchpad má pomerne bežné rozmery a hladký sklenený povrch. Integruje pravé a ľavé tlačidlo myši a ponúka aj gestá. Ide o akýsi štandard a rozhodne ničím neprekvapí ale ani nesklame.

Notebook má štandardnú 720p kameru, akú nájdete na väčšine notebookov. Pre súčasné potreby homeofficu poslúži, no jej kvalita je rovnako zlá ako na iných notebookoch. Váš smartfón má určite lepšiu kvalitu videa. Nenájdete tu rozpoznávanie tváre cez IR kameru a ani žiadnu inú formu biometrického zabezpečenia, čo je v dnešnej dobe naozaj negatívum.

Vzhľadom na vnútorné rozloženie komponentov je batéria o niečo menšia, než by sa dalo očakávať. Na myslim mám dvojicu M.2 diskov po oboch stranách batérie, ktoré určite ubrali batérii na veľkosti. Jej kapacita je 70,9 Wh, čo je o 5 Wh menej ako mal tenký Zephyrus M15. 200 W nabíjačka notebook nabije za dve hodiny. Po hodine sa dostanete na 78 %. Skúšal som aj pripojiť nabíjačku k portu Thunderbolt 3, žiaľ v tomto prípade nabínanie nefungovalo.

Displej s rozlíšením Full HD je lepší vzhľadom na výdrž batérie, no vyššia frekvencia 144 Hz má na spotrebu tiež vplyv. OMEN 15 nemá G-Sync, môže preto využívať Nvidia Optimus, teda prepínanie medzi dedikovanou grafikou. Bez toho mávajú herné notebooky výdrž 1–1,5 hodiny, s Optimus okolo 3. OMEN 15 v našom náročnom YouTube teste dosiahol takmer 4 hodiny, čo je mierne nadpriemerný výsledok. Zephyrus M15 so silnejšou batériou, ale 4K displejom so 60 Hz ale dosiahol takmer 5 hodín, teda o 25 % viac. Tak či onak, výdrž na batériu pri herných notebookoch nie je prioritou a ak áno, mali by ste siahnuť po AMD Renoir. Napríklad taký Zephyrus G14 vydržal takmer 6,5 hodiny.

Herný rad OMEN od HP sa každým rokom zlepšuje a pomaly ale iste si vybojoval miesto medzi značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Najnovšia iterácia OMEN 15 prináša výrazný redizajn na vonok ale aj vo vnútri. Takisto ide o jeden z mála notebookov, ktorý ponúka procesory AMD Ryzen 4000 (Renoir), hoci testovanú konfiguráciu máme s 10. generáciou Intel, ale na rozdiel od AMD (so slabšími GPU) až s GeForce RTX 2070.

Metodika testovania

Notebook sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov.

Testy zahŕňajú syntetické benchmarky na porovnanie výkonu procesora aj grafickej karty. Meriame tiež rýchlosť úložísk, výdrž batérie, rýchlosť nabíjania a výkon v hrách. Cieľom je tak otestovať notebooky a desktopy v rôznych scenároch a spraviť si komplexný prehľad o ich výkone a prevádzkových vlastnostiach.

Herný rad OMEN od HP sa každým rokom zlepšuje a pomaly ale iste si vybojoval miesto medzi značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Najnovšia iterácia OMEN 15 prináša výrazný redizajn na vonok ale aj vo vnútri. Takisto ide o jeden z mála notebookov, ktorý ponúka procesory AMD Ryzen 4000 (Renoir), hoci testovanú konfiguráciu máme s 10. generáciou Intel, ale na rozdiel od AMD (so slabšími GPU) až s GeForce RTX 2070.

Gamut, jas a odchýlka

Obrazové vlastnosti displeja sme odmerali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. OMEN 15 prichádza s rozumnou voľbou v oblasti displeja a to 15,6″ displej IPS s Full HD rozlíšením v klasickom pomere strán 16:9 (1920 × 1080 px). Od herného notebooku sa očakáva rýchlejší než bežný 60 Hz panel a novinka preto ponúka obnovovaciu frekvenciu 144 Hz. Chýba však G-Sync či Freesync, čo je trochu škoda. Takisto, konkurencia má už aj 240 či dokonca 300 Hz panely, hoci väčšinou pri vyšších cenovkách. Tak či onak, 144 Hz je vítaných.

Rámčeky displeja z troch strán sú pomerne tenké, hoci spodná brada je aj tu pomerne veľká. Jas 300 nitov a 72 % pokrytie NTSC nie sú žiadne úžasné hodnoty hodné profesionálneho grafického využitia, no zároveň nejde ani o žiaden podpriemer. Uvidíme, aké hodnoty nameráme v praxi a iných bežných farebných škálach.

Sonda nám ukázala 99 % sRGB, 77 % AdobeRGB, 79 % DCI-P3 a 74 % NTSC. Hodnoty to nie sú zlé, no konkurenčný Zephyrus M15 je an tom lepšie. Na hranie hier má však OMEN 15 dostatočne dobré podanie farieb, no na grafickú prácu vo farebných spektrách AdobeRGB a DCI-P3 bude lepšie použiť externý monitor. Gamma má hodnotu 2,1, no krivka je prekvapivo nerovnomerná. Maximálny jas 272 nitov je o niečo nižší ako udáva výrobca. Opäť, konkurencia je tu so 400 či dokonca 500 nitmi, čo oceníte najmä pri použití v exteriéri. Uniformita nebola zlá, no isté odchýlky bolo možné namerať.

Herný rad OMEN od HP sa každým rokom zlepšuje a pomaly ale iste si vybojoval miesto medzi značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Najnovšia iterácia OMEN 15 prináša výrazný redizajn na vonok ale aj vo vnútri. Takisto ide o jeden z mála notebookov, ktorý ponúka procesory AMD Ryzen 4000 (Renoir), hoci testovanú konfiguráciu máme s 10. generáciou Intel, ale na rozdiel od AMD (so slabšími GPU) až s GeForce RTX 2070.

Rendering, Geekbench

Šesťjadrový Core i7-10750H sme už videli v ROG Zephyrus M15, budeme tak môcť porovnať výkon v oboch modeloch. Pozrieme sa aj na rozdiely oproti predchodcovi  i7-9750H.




Začnime tradične Cinebench R15 pre prvý pohľad na surový výkon procesora. Môžete vidieť, že OMEN 15 má mierne vyšší výkon v testoch single-core aj multi-core. Konkrétne o 3 a 2 %, čo sa dá označiť ako zanedbateľné, no išlo o merateľné rozdiely. Uvidíme, či tento trend bude pokračovať aj v ďalších testoch. Oproti Scar III so starším procesorom je nárast výkonu o 10 a 6 %. Novší R20 už ukazuje ešte menšie rozdiely a to na úrovni  1 % a menej.


V praktické testy Blender a POV-Ray opäť trochu zaostáva za Asusom. O 4 % rýchlejší render v Blenderi a rovnaký náskok v POV-Ray už začínajú ukazovať istý trend a to, že HP má zrejme o niečo lepšie chladenie, čo zaručuje lepšie takty a tým pádom vyšší výkon. Na to sa podrobnejšie pozrieme v priebehových grafoch.








Výsledky single-core v Geekbench 3–5 ukazujú náskok OMEN 15 pred Zephyrus M15 o 6/5/3 %. Multicore 4/6/7 % opäť zapadá do výsledkov, ktoré sme doteraz videli. Potvrdzuje sa teda hypotéza, že HP má lepšie zvládnutý výkon procesora, pravdepodobne cez chladenie a vyššie takty. Pri pohľade na Compute výsledky však vidíme, že HP zaostáva obomi Asusmi. Ponúka totiž „len“ RTX 2070 vo verzii Max-Q, zatiaľ čo M15 má tiež  verziu Max-Q, ale modelu RTX 2070 Super a Scar III je zase vybavený klasickou RTX 2070, no v bežnej, nie Max-Q verzii s vyšším výkonom. Výsledky v testoch sú teda -7/-18 v GB4 a -11/-13 v GB5.

Herný rad OMEN od HP sa každým rokom zlepšuje a pomaly ale iste si vybojoval miesto medzi značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Najnovšia iterácia OMEN 15 prináša výrazný redizajn na vonok ale aj vo vnútri. Takisto ide o jeden z mála notebookov, ktorý ponúka procesory AMD Ryzen 4000 (Renoir), hoci testovanú konfiguráciu máme s 10. generáciou Intel, ale na rozdiel od AMD (so slabšími GPU) až s GeForce RTX 2070.

3D/PC Mark a Unigine Heaven/Superposition

Kombinovaný test PC Mark 10 ukazuje víťazstvo OMEN 15 nad Zephyrusom o 5 %, čo sa dá opäť pripísať lepšiemu termálnemu manažmentu a väčším rozmerom zariadenia.




Herne orientované 3DMark Firestrike a Time Spy však už ukazujú vyšší výkon Zephyrus M15 o 11 a 17 % vďaka novej grafike RTX Super. Naopak v Sky diver je HP o 45 % rýchlejší, čo hovorí skôr o veľmi zvláštnom výsledku M15 v tomto teste.






Testy zamerané na funkcie RTX a DLSS ukazujú stratu o 10/6/8 % oproti Scar III s klasickou RTX a 24/38/36 % oproti novému Zephyrusu s grafikou RTX Super.



Herné testy Unigine Heaven opäť ukazujú vyšší výkon nového Super modelu RTX 2070 v M15, kde vo Full HD je Zephyrus oproti OMEN 15 rýchlejší o 30 % a v 2K o 26 %.



Posledné grafické testy Unigine Superposition ukazujú opäť vyšší výkon Zephyrusu M15 a to až o 31 %. V porovnaní s plnohodnotnou RTX 2070 v Scar III je HP o 15/16 % pomalší.

Herný rad OMEN od HP sa každým rokom zlepšuje a pomaly ale iste si vybojoval miesto medzi značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Najnovšia iterácia OMEN 15 prináša výrazný redizajn na vonok ale aj vo vnútri. Takisto ide o jeden z mála notebookov, ktorý ponúka procesory AMD Ryzen 4000 (Renoir), hoci testovanú konfiguráciu máme s 10. generáciou Intel, ale na rozdiel od AMD (so slabšími GPU) až s GeForce RTX 2070.

Herné testy – dedikovaná grafika



V GTA môžete vidieť výrazne nižší výkon OMEN 15 oproti Zephyrus M15 a to až o 57 %.  Oproti Scar III je HP slabšie o 13 %, reálne 10 fps v priemere.




Vo Far Cry sa rozdiel výrazne zmenšil, medzi M15 a OMEN 15 vidíme už len 7 % a HP je výkonnejšie o 4 % od Scar III.




Odyssey už zase ukazuje mierne vyšší rozdiel medzi OMEN 15 a M15 a to o 11 %. Reálne však hovoríme len o 5–6 fps v priemere.



SOTTR prekvapivo nesedí M15, ktorá dosiahla horšie výsledky ako OMEN 15 a to o 24 %.




V Metre Exodus je už zase všetko po starom a HP stráca na Zephyrus 31 %.




Pri zapnutom RTX v Metre je rozdiel rovnaký, 31 %.

Herný rad OMEN od HP sa každým rokom zlepšuje a pomaly ale iste si vybojoval miesto medzi značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Najnovšia iterácia OMEN 15 prináša výrazný redizajn na vonok ale aj vo vnútri. Takisto ide o jeden z mála notebookov, ktorý ponúka procesory AMD Ryzen 4000 (Renoir), hoci testovanú konfiguráciu máme s 10. generáciou Intel, ale na rozdiel od AMD (so slabšími GPU) až s GeForce RTX 2070.

Šifrovanie, kódovanie


V šifrovaní je Zephyrus M15 prekvapivo veľmi rýchly a OMEN 15 mu tak nestačí. Stráca 57/51 %.


Práca s videami ukazuje, že je už situácia opačná a HP opäť ponúka o niečo lepší výkon v teste náročnom na procesor. H264 test spravilo rýchlejšie o 5 % a H265 až o 10 %.

Herný rad OMEN od HP sa každým rokom zlepšuje a pomaly ale iste si vybojoval miesto medzi značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Najnovšia iterácia OMEN 15 prináša výrazný redizajn na vonok ale aj vo vnútri. Takisto ide o jeden z mála notebookov, ktorý ponúka procesory AMD Ryzen 4000 (Renoir), hoci testovanú konfiguráciu máme s 10. generáciou Intel, ale na rozdiel od AMD (so slabšími GPU) až s GeForce RTX 2070.

Testy pamätí a disku




Rýchlosť pamätí je mierne v prospech HP, no latenciu má lepšiu Asus, aj keď len minimálne.

Kde OMEN 15 hviezdi je rýchlosť SSD disku, ktorá je cca dvojnásobná proti Zephyrusu, čo opäť len ukazuje, ako Asus šetrí na úložiskách.

Herný rad OMEN od HP sa každým rokom zlepšuje a pomaly ale iste si vybojoval miesto medzi značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Najnovšia iterácia OMEN 15 prináša výrazný redizajn na vonok ale aj vo vnútri. Takisto ide o jeden z mála notebookov, ktorý ponúka procesory AMD Ryzen 4000 (Renoir), hoci testovanú konfiguráciu máme s 10. generáciou Intel, ale na rozdiel od AMD (so slabšími GPU) až s GeForce RTX 2070.

Zahrievanie a výdrž na batériu


Maximálna teplota CPU vyskočila nad 100 stupňov, no zaujímať nás viac bude priebeh grafov v ďalšej kapitole. Naopak maximálna teplota grafiky je pomerne v norme a nižšia než u Zephyrus M15.

Výdrž batérie je priemerná, dôvodom bude zrejme menšia kapacita batérie, ako už bolo spomínané. Najbližšia konkurencia v podobe Zephyrus M15 má o hodinu dlhšiu výdrž.

Herný rad OMEN od HP sa každým rokom zlepšuje a pomaly ale iste si vybojoval miesto medzi značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Najnovšia iterácia OMEN 15 prináša výrazný redizajn na vonok ale aj vo vnútri. Takisto ide o jeden z mála notebookov, ktorý ponúka procesory AMD Ryzen 4000 (Renoir), hoci testovanú konfiguráciu máme s 10. generáciou Intel, ale na rozdiel od AMD (so slabšími GPU) až s GeForce RTX 2070.

Blender – porovnanie CPU a GPU

Zavádzame nový typ testu, v ktorom vám chceme ukázať rozdiely medzi renderom na CPU a GPU a zároveň sa bližšie pozrieť na termálny manažment, takty a spotrebu v praxi a nie len maximálne či priemerné hodnoty ako v predchádzajúcich stránkach.

Porovnávame teda priebeh testu BMW v najnovšej verzii Blenderu (2.90), kde okrem klasického CPU a GPU renderu za použitia CUDA máme možnosť použiť aj novinku Nvidia OptiX, ktorá využíva nové hardvérové prostriedky grafických kariet RTX. Zatiaľ, čo CUDA pracuje so shadermi, tak OptiX na urýchľovanie používa aj RT jadrá a jadrá tensor. Takéto komplexnejšie zapojenie výpočtových jednotiek prináša vyšší výkon a aj efektivita je na lepšej úrovni. Aplikačná podpora je pritom už pomerne slušná a obsiahla. Prehľad editorov, ktoré API Optix podporuje, si môžete pozrieť na stránkach Nvidie. Nvidia to s týmto rozhraním myslí vážne a už nejaký čas vyvíja popri herných ovládačoch aj „štúdiové“, ktoré sú lepšie a rýchlejšie optimalizované pre zmeny v podporovaných aplikáciách. Ešte treba poznamenať, že veľkosť renderovaných dlaždíc je nastavená na 32 × 32 px.

V prvom grafe sa pozeráte na vývoj taktov procesora v priebehu renderu. Klasický režim CPU prakticky hneď klesá z 4400 MHz na 3400 a neskôr na 3200. Podobný prepad vidíme aj pri CUDA režime a aktívnou časťou CPU, naopak v režime OptiX bežím procesor na maximálne takty 4400–4800 MHz.

Spotreba CPU Package ukazuje, že CPU režim naplno využíva procesor a ten tak v maxime dosahuje spotrebu až 110 W. Náslene ale vidíme pokles na 50 W a neskôr pod túto hranicu. Veľký vrchol má aj CUDA, avšak trochu nižší, okolo 90 W. Pri OptiX procesor berie len 30 W.

Teploty procesora logicky zodpovedajú grafu spotreby. Teda CPU a aj CUDA najskôr vyskočia takmer k 100 °C a náslende vidíme pokles. V prípade CPU na cca 70 °C a pri CUDA niekde okolo 80 °C. OptiX naopak mierne stúpa hýbe sa okolo 75–85 stupňov Celzia.

Zaťaženie grafiky v CPU režime je prakticky minimálne, naopak v CUDA aj OptiX môžete vidieť plné vyťaženie.

Zaťaženiu zodpovedajú aj takty, kde je zaujímavé, že pri OptiX má vyššie takty s maximom okolo 1900 MHz, zatiaľ čo v CUDA sa hýbe okolo 1,7 GHz. Režim CPU je samozrejme na minime, keďže sa nevyužíva.

Spotreba grafiky kopíruje grafy vyťaženia aj taktov, no s jedným rozdielom. CUDA aj OptiX majú zohodnú 80 W spotrebu, zatiaľ čo CPU prakticky žiadnu.

Na záver pohľad na teploty GPU. Pri CPU je viditeľný opäť efekt ovplyvňovania druhého komponentu jednotným chladením. V CUDA pracuje veľká časť čipu a preto teplota stúpa k 65 stupňom. Naopak pri OptiX sa krivka zastaví o 2–5 °C nižšie a aj samotná krivka teploty je menej strmá. To je logické, keďže sa využíva menšia časť čipu, čím nevzniká taká záťaž.

Časy renderu sú podľa očakávaní a teda najrýchlejší je OptiX so 47 sekundami, CUDA má 72 s a samostatný CPU až 367. Režimu CPU je teda rádovo pomalší. Oproti OptiX až 7,8× a oproti CUDA 5,1×. Pre porovnanie, Zephyrus M15 dosiahol o niečo lepšie výsledky, konkrétne 42/61/285 sekúnd. Netreba zabúdať ale na rozdiel v grafike a Turbo režim na M15 je naozaj podobná štartu lietadla. OMEN 15 nemá také agresívne chladenie.


Herný rad OMEN od HP sa každým rokom zlepšuje a pomaly ale iste si vybojoval miesto medzi značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Najnovšia iterácia OMEN 15 prináša výrazný redizajn na vonok ale aj vo vnútri. Takisto ide o jeden z mála notebookov, ktorý ponúka procesory AMD Ryzen 4000 (Renoir), hoci testovanú konfiguráciu máme s 10. generáciou Intel, ale na rozdiel od AMD (so slabšími GPU) až s GeForce RTX 2070.

Režimy výkonu

Notebook dáva možnosť si v aplikácii možnosť vybrať si z režimov výkonu Performance a Balance.

Všetky testy boli robené v Turbo, no stojí za to sa pozrieť, aké rozdiely jednotlivé režimy ponúkajú. Niektoré výsledky určite nebudete čakať. Opäť porovnávame tie isté parametre, tentokrát však v 3DMarku v benchmarku Fire Strike.

Takty procesora hneď ukazujú zaujímavý vývoj. Balance sa pohybuje okolo 3,3 GHz s prepadmi aj pod 3,0 GHz. Performance je na tom výrazne lepšie. Ten dosahuje 4,4 GHz ale pomerne často skáče hore dole k hranici 3,9 GHz.

Spotreba viacmenej zodpovedá taktom a teda Performance žerie viac, cca 25 W a Balance berie len okolo 15 W. Samozrejmosťou sú špičky podľa konkrétnej časti testu.

Vyššie takty aj spotreba samozrejme znamená aj vyššie teploty v Performance režime, čo je vidieť hlavne v prvej polovici testu.

Ako je na tom grafika? Žiadne rozdiely v záťaži ako pri Blenderi nevidieť, grafika teda pracuje vždy naplno.

Tu ale vidíme azda najväčšie prekvapenia a to, že v Balance režime má grafika vyššie takty a to cca o ±100 MHz

Rovnako je vyššia aj spotreba a to celkom výrazne. Tu sa hýbeme niekde okolo 20 W, čo rozhodne nie je zanedbateľné.

Výsledky teplôt nie sú prekvapením, Balance má kvôli vyšším taktom ale predovšetkým o 20 W vyššej spotrebe aj vyššie teploty, ale nie nijako výrazne.

Prekvapivé zistenie v tomto teste zakončuje šokujúci výsledok vo Firestrike. Balance režim v priamom porovnaní poráža Performance, čo odporuje akejkoľvek logike, ale opakované meranie toto zistenie potvrdilo. Vyššie skóre má určite za následok vyšší takt a spotreba grafiky, kde tých 20 W bol pomerne značný rozdiel. Vyzerá to teda tak, že Performance je lepšie použiť pri úlohách zaťažujúcich CPU a naopak Balance zase na grafickú prácu a hranie hier.


Herný rad OMEN od HP sa každým rokom zlepšuje a pomaly ale iste si vybojoval miesto medzi značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Najnovšia iterácia OMEN 15 prináša výrazný redizajn na vonok ale aj vo vnútri. Takisto ide o jeden z mála notebookov, ktorý ponúka procesory AMD Ryzen 4000 (Renoir), hoci testovanú konfiguráciu máme s 10. generáciou Intel, ale na rozdiel od AMD (so slabšími GPU) až s GeForce RTX 2070.

OMEN Command Center

Na ovládanie nastavení a rôznych iných aspektov notebooku slúži aplikácia OMEN Command Center.

V nej si viete  spravovať hernú knižnicu, vytvoriť profily, aktivovať správu internetu, či prepínač medzi dedikovanou a integrovanou grafikou.

Nechýbajú nastavenia podsvietenia klávesnice, monitorovanie výkonu či prepínanie medzi režimami výkonu, na ktoré sme sa už bližšie pozreli.

Zaujímavosťou je možnosť streamovania hier do iných zariadení ako smartfónov či iného počítača alebo analýza vášho hrania v LOL

Herný rad OMEN od HP sa každým rokom zlepšuje a pomaly ale iste si vybojoval miesto medzi značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Najnovšia iterácia OMEN 15 prináša výrazný redizajn na vonok ale aj vo vnútri. Takisto ide o jeden z mála notebookov, ktorý ponúka procesory AMD Ryzen 4000 (Renoir), hoci testovanú konfiguráciu máme s 10. generáciou Intel, ale na rozdiel od AMD (so slabšími GPU) až s GeForce RTX 2070.

Hodnotenie

OMEN 15 je zaujímavý osviežením herného trhu, kde dominujú značky ako Asus, MSI či iné väčšie herné značky. OMEN sa stáva rešpektovanou značkou, ktorá je však stále vo vývoji, čo dokazujú veľké generačné rozdiely medzi zariadeniami, či už dizajnové alebo funkčné. Nová 15tka sa celkom podarila, má viac menej všetko, čo by ste si mohli od herného notebooku želať. Chválim predovšetkým skvelú portovú výbavu, dobré spracovanie a prepracované chladenie, ktoré umožňuje notebooku vytlačiť o zopár percent viac výkonu z rovnakého procesora ako konkurencia. Veľmi zvláštne je ale chovanie režimov notebooku, kde Balance poráža v grafickom zaťažení Performance, čo akosi nezodpovedá ich pomenovaniam.

Zaujímavým aspektom OMEN 15 je široká ponuka konfigurácií nielen s Intel ale aj s procesormi AMD. Konfigurácie sa tak hýbu od cca 1000 do takmer 2000 eur pri nami testovanej najvyššej výbave. Osobne by som siahol asi po kombinácii 4800H a RTX 2060. Pri testovanom kúsku je trochu sklamaním absencia grafiky RTX Super, čo znamená nižší výkon v hrách oproti Zephyrus M15, a to aj napriek zjavne lepšiemu chladeniu OMENu, čo sme videli pri takmer všetkých testoch procesora. Široké cenové spektrum sa odrazilo na priemerných aspektoch ako displej, klávesnica či touchpad, ktoré síce neurazia, no nie je to žiadna hitparáda. Zamrzí tiež absencia biometrického zabezpečenia či priemerná výdrž batérie kvôli mierne nižšej kapacite, než ponúka konkurencia. Na záver teda zopakujem, že rozumnou voľbou pri kúpe OMEN 15 budú konfigurácie okolo 1500 eur. Testovaný kúsok nie je tak cenovo vzdialený od renomovanejšej konkurencie s menej nedostatkami, že by sa oplatilo zvoliť kompromis.

Notebook si môžete zakúpiť v hpobchod.sk za 1889 eur

OMEN 15-ek0003nc
+ široké spektrum konfigurácií Intel aj AMD
+ pevná konštrukcia
+ vyšší výkon CPU vďaka dobrému chladeniu
+ špičková portová výbava bez kompromisov
- priemerná klávesnica, touchpad a displej
- neponúka grafiky RTX Super
- iba priemerná výdrž
- chýba biometrické zabezpečenie
- zvláštne rozdiely medzi režimami výkonu
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-606" as a base selector for example: #supsystic-table-606 { ... } #supsystic-table-606 tbody { ... } #supsystic-table-606 tbody tr { ... } */