Site icon HWCooling.net

DeepCool CH560 WH: Svieža (skrinka) chladením aj vizuálne

Exteriér

Nový model skriniek triedy „CH“ ste už mohli vidieť v rámci zostavy, pri ktorej sme sa trochu hrali s optimalizáciami chladenia a s ohľadom na čo najtichší chod. Teraz je tu štandardná recenzia s detailnejším rozborom. Oproti radu CH510 Digital je CH560 (WH) o trochu drahšia, ale zato prichádza s bohatšou výbavou. A to výrazne. Jej najväčším ťahákom sú štyri efektívne ventilátory s osvetlením ARGB.

Základné parametre

ParametreDeepCool
CH560 WH
Parametre
PodporaMini-ITX, mATX, ATX, E-ATX
Pozícia na zdrojATX
Chladič CPUdo 175 mm
Grafická kartado 380 mm
Ventilátor9× 120 mm (1× predinštalované)/5× 140 mm (3× predinštalované)
Montáž radiátorov2× do 280/360 mm/1× do 140
2,5" pozície2 + 1 zdieľané
3,5" pozície1 + 1 zdieľané
DVD/BR0
Rozmery [V/D/Š] (a objem)471 × 458 × 230 mm (47,5 l bez nožičiek)
Hmotnosť7,7 kg
Materiályoceľ + plast + temperované sklo
Konektivita1× USB 3.2 gen. 1 typ A + 1× USB 3.2 gen. 2 typ C + 1× 3,5mm jack
MSRP119,99 eur/2924 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2775" as a base selector for example: #supsystic-table-2775 { ... } #supsystic-table-2775 tbody { ... } #supsystic-table-2775 tbody tr { ... } */

Exteriér

Skrinka vám príde v štandardnej kartónovej škatuli, na ktorej je nálepka modelového označenia a vizuálu skrinky. Vnútro je pre bezpečnú prepravu skrinky vystlané polystyrénovými vložkami. V príslušenstve nájdete všetky potrebné skrutky pre inštaláciu hardvéru a jednorázové sťahovacie pásky.

Po vytiahnutí zo škatule zaujme ako jedna z prvých vecí dozaista ľavá bočnica. Tá je tvorená temperovaným sklom hrubým štyri milimetre. To (sklo) pokrýva ale iba zhruba dve tretiny plochy bočnice. Zvyšok bočnice je perforovaný veľkými otvormi s priemerom päť milimetrov. Presah tejto časti je až 45 milimetrov nad spodným (pre zdroj a úložiská) tunelom, čo môže pozitívne vplývať na chladenie grafickej karty.

Pre osadenie bočnice je tu použitý rovnaký mechanizmus ako aj v nižšom rade skrinky CH510. Vrchnú časť bočnice priťahujú dva silné magnety na ráme skrinky, zatiaľ čo zospodu je osadená do koľajnice. Vďaka tomu je možné bočnicu vybrať jednoduchým potiahnutím madla na jej zadnej časti. V madle nájdete aj otvor na zaistenie bočnice priamo o kostru skrinky, čo môžete využiť napríklad pri jej prenášaní.

   

Otváranie pravej bočnice nie je už také pestré ako pri ľavej. Tá sa zaisťuje dvoma skrutkami hore a dolu, no musím pochváliť uchytenie samotných skrutiek. Tie aj po odobratí zo skrinky ostávajú v bočnici, takže sa vám nestratia. Hrúbka pravého bočného panela je solídnych 0,85 mm, pričom je zachovaná aj jeho tuhosť.

   

Perforácia na prednom paneli je oproti tej na boku pomerne veľká. Kvôli veľkým otvorom je predná maska ohybná a väčší náraz do plechovej perforácie by nemusela prežiť. Aj keď otvory sú až štvormilimetrové, tak sa nemusíte obávať znečisteného vnútra skrinky. Za perforáciou sa totižto nachádza jemný prachový filter, ktorý zabráni nasatiu väčšine drobných nečistôt. Pre jednoduché čistenie a manipuláciu s ventilátormi sa dá predný panel ľahko vybrať. Zospodu panela je madlo, za ktoré treba silnejšie potiahnuť a ostane vám v rukách.

   

Priamo za predným panelom sú nainštalované tri ventilátory formátu 140 mm. Podľa modelového označenia (DF01402512CL) nemá DeepCool tento ventilátor samostatne v ponuke, no vyzerá to, že sa jedná o väčšieho brata ventilátora FC120 v bielom vyhotovení. Tieto ventilátory sú osadené na dvoch vertikálnych koľajniciach, vďaka ktorým sa dá s nimi jednoducho manipulovať už aj v plne osadenej skrinke. Koľajnice sa dajú použiť ale iba pri 140 mm formáte ventilátoroch. Pre inštaláciu 120 mm ventilátora alebo radiátora kvapalinového chladiča je potrebné použiť otvory na skrinke hneď za koľajnicami. Radiátor kvapalinového chladiča sem osadíte do formátu 280/360 mm.

   

Konektivita je tu slabšia, podobne ako je pri skrinke BeQuiet! Pure Base 500DX. Nachádza sa tu jeden konektor USB typu A, jeden typu C a jeden 3,5 mm jack na slúchadlá s mikrofónom. Pre skrinku za viac ako 100 eur je konektivita podpriemerná a pritom by stačilo osadiť ešte jeden konektor USB typu A, aby sa dosiahlo na nejaký… povedzme priemer. Aj keď tlačidlá „Power“ a „LED“ sú výzorovo rovnaké, tak ich umiestnenie aj správanie je rozdielne. Tlačidlo zapnutia mierne vyčnieva z plechovej konštrukcie a kladie väčší odpor, zatiaľ to druhé pre ovládanie podsvietenia je presný opak. Tlačidlo je zapustené pod hladinu konštrukcie a pre stlačenie stačí vyvinúť menšiu silu. Pri ich aktivácii dostanete ako hmatovú, tak aj zvukovú odozvu. Posledná časť funkčného panela skrinky je malá LED, ktorá indikuje aktivitu úložiska.

Pomocou tlačidla LED si môžete nastaviť 18 variantov osvetlenia ventilátorov. Pri niektorých skrinkách je k vypnutiu podsvietenia potrebné stlačiť niekoľkokrát tlačidlo za sebou, niekde zase podržať aj päť sekúnd, no tu je vypnutie veľmi pohodlné. Stačí tlačidlo podržať sekundu a už sa nesvieti.

Veľkú časť stropu pokrýva magnetické sito, ktoré zabraňuje väčším nečistotám vniknúť do skrinky. Nakoľko sa ale strop používa pre odsávanie vzduchu zvnútra, tak použitie sita za ťažkosť nepovažujem. Pod ním sú na strope otvory pre tri 120 mm ventilátory alebo dva 140 mm formátu. Rovnako je na tom aj možnosť použitia radiátora kvapalinového chladiča do formátu 280/360 mm.

Menší nedostatok na konštrukcii skrinky sa predsa len objavil. Hneď za predným panelom je plech mierne prehnutý dovnútra a tak vzniká v tomto spoji mierny skok. Našťastie je vidieť iba pri pohľade zozadu.

   

Vzadu sa nachádza štandardne otvor pre panel I/O základnej dosky, vedľa ktorého je perforácia pre ventilátor formátu 120/140 mm. Z výroby je osadený iba 120 mm, model FC120, ktorý je už aj otestovaný v našej databáze ventilátorov. Sedem krytiek otvorov pre rozširujúce karty PCI Express nájdete v strednej časti. K ich skrutkám sa dostanete iba zvnútra skrinky, kde je manipulácia so skrutkovačom nekomfortná, ak má širšiu rukoväť. Posledný otvor zadnej časti je pre napájací zdroj. Jeho rozmery jasne vravia, že osadenie napájacieho zdroja pôjde iba bočnou časťou skrinky.

Priamo pod pozíciou zdroja je perforácia, ktorá by mala byť akože chránená pred nečistotami plastovou mriežkou. Tá pôsobí veľmi lacno a neefektívne, pričom okolo nej si môžete všimnúť drážky pre rámik s jemným prachovým filtrom. Spredu sú otvory pre dve pozície držiaka úložísk vzdialené od seba 30 mm, takže bude možné prispôsobiť vnútro tunela podľa potrieb. 

Celú skrinku držia štyri nožičky od zeme vzdialenú 20 mm. Tie majú na sebe nalepenú mäkšiu penu, ktorá kladie minimálny odpor pri horizontálnom posune skrinky.



Nový model skriniek triedy „CH“ ste už mohli vidieť v rámci zostavy, pri ktorej sme sa trochu hrali s optimalizáciami chladenia a s ohľadom na čo najtichší chod. Teraz je tu štandardná recenzia s detailnejším rozborom. Oproti radu CH510 Digital je CH560 (WH) o trochu drahšia, ale zato prichádza s bohatšou výbavou. A to výrazne. Jej najväčším ťahákom sú štyri efektívne ventilátory s osvetlením ARGB.

Interiér

Vnútorná časť podnosu je kompatibilitou totožná ako nižší rad skriniek CH510. Základné dosky sem osadíte vo formátoch Mini-ITX, mATX, ATX a aj E-ATX. Treba ale upozorniť, že pri najväčšom formáte základnej dosky si prekryjete vertikálne priechodky pre kabeláž. Pre grafické karty máte k dispozícii 380 mm priestoru, vďaka čomu sa pri výbere nemusíte nijako obmedzovať. Ani pri výbere vežovitého chladiča procesora sa nebudete obmedzovať, pretože máte k dispozícii 175 mm priestoru.

Vertikálne priechodky kabeláže sú kryté gumenou krytkou, ktorá je osadená priamo do podnosu. To bráni pri prevliekaní káblov vysunutie gumovej krytky, ako sa to často deje pri tých jednoduchých krytkách. Na prevlečenie máte 28 mm, čo postačí aj pre väčšie zväzky káblov. 

Pozdĺžne spodnej priechodky sú vpravo aj vľavo otvory, na ktoré sa dá namontovať držiak grafickej karty. Ten je možné vertikálne aj horizontálne nastaviť pre presné umiestnenie. Aj keď je jeho spracovanie jednoduché, tak svoju funkciu plní, ako má.

   

Strop tunela je perforovaný otvormi rovnakej veľkosti, ako to je na prednom paneli. To pomôže aj potencionálnym ventilátorom na ňom umiestneným, pretože je možnosť sem osadiť dva 120 mm. Absencia gumených krytiek na priechodkách tunela nie je prekážka, ba naopak. Vďaka tomu nie sú otvory zúžené a tak máte na prevlečenie kabeláže príjemných 25 mm.

Vpredu tunela je výrez pre radiátor kvapalinového chladiča, pre ktorý je k dispozícii až 75 mm. S toľkým priestorom sem môžete umiestniť aj tie najhrubšie radiátory.

   

Pre väčšie množstvo káblov, ktorých tu je kvôli podsvieteným ventilátorom dosť, sú vytvorené dve vertikálne cestičky hneď vedľa seba. Jedna cestička vedie priamo cez priechodky – pre káble priamo zo zdroja a druhá je pre káble zo skrinky. Takto sa medzi sebou nemiešajú a ich správa by mala byť relatívne jednoduchá. Na druhom žlabe nájdete tri sťahovacie pásky so suchým zipsom, čo pre uchytenie hlavneho zväzku káblov stačí. Aj otvor za základnou doskou ponúka ohnuté výčnelky, o ktoré sa dá kabeláž uchytiť. Tieto otvory sú už menšie a skôr prispôsobené pre jednorázové sťahovacie pásky z príslušenstva ale dajú sa tam osadiť aj tie opakovacie. Pre správu kabeláže máte k dispozícii 26 mm priestoru, kde je zarátaná aj hĺbka bočnice.

   

Všetky štyri osadené ventilátory sa dajú reťaziť medzi sebou – aj kábel pre napájanie aj pre podsvietenie. Vďaka tomu sa dajú napojiť všetky ventilátory do malého rozbočovača priamo pod stropom. Ak ho využijete aj ako ovládanie pre podsvietenie, tak musí byť napájaný pomocou kábla SATA priamo z napájacieho zdroja. Pri ovládaní podsvietenia cez základnú dosku nesmie byť rozbočovač prepojený so zdrojom.

Pre úložiská má skrinka pripravené štyri pozície. Dve „rýchloupínacie“ sa nachádzajú na podnose pre 2,5″ SSD/HDD. Jednoduchosť a rýchlosť úchytu je v špeciálnych skrutkách, ktoré namontujete na úložisko a následne do otvorov na podnose jednoducho zapadnú. Ďalšie pozície pre úložiská sa nachádzajú v tuneli. Na vrchnej časti je možné osadiť 2,5″ alebo 3,5″ úložisko, zatiaľ čo dovnútra zasuniete iba 3,5-palcové. Tento priečinok je možné posunúť o 30 mm dopredu, vďaka čomu získate pre napájací zdroj s káblami až 270 mm priestoru. V pôvodnej pozícii má aj tak slušných 240 mm.

   

Za podnosom sa správa kabeláže tvorila relatívne jednoducho a to aj keď som vyskúšal dať 24-pinový kábel napájania základnej dosky cez vedľajšiu cestičku, než by posprávnosti mal ísť. Vďaka tomu som zistil, že zavrieť pravú bočnicu nie je pre skrinku prekážka ani s hrubším zväzkom káblov. Aj z opačnej strany prebehla inštalácia hardvéru a jeho zapájaní hladko. Dokonca aj kábel napájania procesora sa dal jednoducho pod stropom zapojiť. A to už bol osadený vežovitý chladič procesora na svojom mieste.

   

Všetko na sebe drží podnos o hrúbke 0,75 mm, čo je o 0,1 mm menej, než má pravá bočnica. Tam je už cítiť rozdiel v tuhosti a podnos je o niečo málo viac poddajný.



Nový model skriniek triedy „CH“ ste už mohli vidieť v rámci zostavy, pri ktorej sme sa trochu hrali s optimalizáciami chladenia a s ohľadom na čo najtichší chod. Teraz je tu štandardná recenzia s detailnejším rozborom. Oproti radu CH510 Digital je CH560 (WH) o trochu drahšia, ale zato prichádza s bohatšou výbavou. A to výrazne. Jej najväčším ťahákom sú štyri efektívne ventilátory s osvetlením ARGB.

Metodika testovania

Skrinka je vybavená štyrmi ventilátormi priamo z továrne. Vzadu na výduchu je umiestnený jeden 120 mm ventilátor FC120, ktorý sa, čo sa týka efektivity, aktuálne nachádza v prvej tretine ventilátorov formátu 120 mm v prietoku cez šesťuholníkovú mriežku. S rovnakým tvarom len väčším priemerom sú vpredu na nasávaní osadené tri 140 mm ventilátory DeepCool. V kombinácii s perforovanou spodnou časťou ľavej bočnice je predpoklad, že v chladení skrinka nebude nikde zaostávať.

Testovanie beží v domácich podmienkach, kde sa snažím o čo najpresnejšie výsledky. V miestnosti je počas testovania teplota vzduchu pred skrinkou 23 stupňov Celzia a minimálna hlučnosť, ktorú viem merať hlukomerom Voltcraft SL-100, je 32,4 dBA. Snímač hlukomera je zarovnaný na stred vrchnej strany skrinky vo vzdialenosti 10 cm, pre čo najlepšie meranie rozdielu rýchlosti ventilátorov, ktoré mením pomocou základnej dosky. K jednoduchému porovnaniu k ostatným skrinkám sú vždy regulované na fixné úrovne hluku. 

Jednotlivé komponenty sú zahrievané po dobu 10 minút v syntetických záťažových testoch FurMark a súbežne s Prime95 (vlastné nastavenia). Táto doba je dostatočne dlhá, aby sa všetky komponenty dostatočne zahriali. Medzi testami sú potom 15-minútové chladiace prestávky, počas ktorých sa teploty komponentov (a i teplota vzduchu v skrinke) dostanú na východiskovú úroveň.

Hlučnosti režimov:

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 7 3700X
Základná doskaASRock X570 Taichi
Chladič procesoraScythe Fuma rev. 2 (single fan)
Teplovodivá pastaNoctua NT-H2
Grafická kartaAsus RTX 2060 Super Dual
RAMPatriot, 2× 8GB, 3600 MHz/CL17
SSDWestern Digital Blue 500GB (2280)
Napájací zdrojCorsair RM750X
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1456" as a base selector for example: #supsystic-table-1456 { ... } #supsystic-table-1456 tbody { ... } #supsystic-table-1456 tbody tr { ... } */




Nový model skriniek triedy „CH“ ste už mohli vidieť v rámci zostavy, pri ktorej sme sa trochu hrali s optimalizáciami chladenia a s ohľadom na čo najtichší chod. Teraz je tu štandardná recenzia s detailnejším rozborom. Oproti radu CH510 Digital je CH560 (WH) o trochu drahšia, ale zato prichádza s bohatšou výbavou. A to výrazne. Jej najväčším ťahákom sú štyri efektívne ventilátory s osvetlením ARGB.

Testy chladenia CPU a GPU








Nový model skriniek triedy „CH“ ste už mohli vidieť v rámci zostavy, pri ktorej sme sa trochu hrali s optimalizáciami chladenia a s ohľadom na čo najtichší chod. Teraz je tu štandardná recenzia s detailnejším rozborom. Oproti radu CH510 Digital je CH560 (WH) o trochu drahšia, ale zato prichádza s bohatšou výbavou. A to výrazne. Jej najväčším ťahákom sú štyri efektívne ventilátory s osvetlením ARGB.

Testy chladenia základnej dosky











Nový model skriniek triedy „CH“ ste už mohli vidieť v rámci zostavy, pri ktorej sme sa trochu hrali s optimalizáciami chladenia a s ohľadom na čo najtichší chod. Teraz je tu štandardná recenzia s detailnejším rozborom. Oproti radu CH510 Digital je CH560 (WH) o trochu drahšia, ale zato prichádza s bohatšou výbavou. A to výrazne. Jej najväčším ťahákom sú štyri efektívne ventilátory s osvetlením ARGB.

Testy chladenia SSD




Zahrievanie vzduchu pod stropom





Nový model skriniek triedy „CH“ ste už mohli vidieť v rámci zostavy, pri ktorej sme sa trochu hrali s optimalizáciami chladenia a s ohľadom na čo najtichší chod. Teraz je tu štandardná recenzia s detailnejším rozborom. Oproti radu CH510 Digital je CH560 (WH) o trochu drahšia, ale zato prichádza s bohatšou výbavou. A to výrazne. Jej najväčším ťahákom sú štyri efektívne ventilátory s osvetlením ARGB.

Záver

S chladením procesora v testovanej konfigurácii si skrinka dokázala poradiť dobre vo všetkých úrovniach hlučnosti. Ani nezaostáva ani nevyčnieva. Pri grafickej karte je to o ešte o kúsok lepšie. Tam sa drží na tretej priečke a lepšie sú na tom už iba skrinky ako Dark Base Pro 901, Prospect 700R či Torrent. Grafickej karte pravdepodobne pomohla aj bočná perforácia a veľká perforácia na tuneli. V chladení chipsetu a VRM sa taktiež nedala zahanbiť a zostala v rebríčku na stredných pozíciach. Zaostáva iba pri chladení „základnej dosky“.

O ochranu proti prachom je postarané nadštandardne, skrinka má jemný prachový filtrer na prednom paneli. Ľavá bočnica síce prachový filter nemá, no jej perforácia napomáha k ľepším teplotám grafickej karty. Taktiež je nápomocný aj perforovaný strop tunela, kde máte možnosť umiestniť dva 120 mm ventilátory, čo nie je vždy samozrejmosť. Vyberanie a osádzanie ľavej bočnice je vymyslené jednoducho, ale účinne. Vďaka silným magnetom drží na svojom mieste a jej vytiahnutie je beznástrojové.

Našli sa aj nedostatky, ktorých nie je málo. Prvým je poddajnosť podnosu, ktorý by mohol byť tuhý ako pravá bočnica. „Prepad“ stropu, ktorý vytvára schod v spoji s predným panelom, nie je taktiež dobrá vizitka továrenského vyhotovenia. Ďalším nedostatkom je plastové sito umiestnené pod pozíciou zdroja s veľkými otvormi. Nie každý má predsa možnosť postaviť skrinku na stôl, namiesto umiestnenia na zemi. Zapracovať sa dá aj na konektivite panela I/O skrinky. Totižto, ponúka iba jeden konektor USB typu A a jeden typu C.

Osadenie hardvéru, jeho zapájanie a aj realizácia správy kabeláže prebehla bez ťažkostí. Vnútro skrinky ponúka pomerne dosť miesta aj napriek celkovým rozmerom skrinky, takže je kde manipulovať s hardvérom. Pre správu kabeláže máte vytvorené dve vertikálne cestičky, vďaka ktorým sa vám nenazbiera v jednom žlabe veľký zväzok káblov.

Nedostatky továrenského vyhotovenia CH560, kompenzuje skrinka svojim výkon systémového chladenia, ktoré je priemerné až nadpriemerné. V testovanej bielej verzii vyzerá vkusne a vďaka vlastnostiam CH560, či pozitívnym alebo tým negatívnym ju nakoniec dokážete využiť na prácu aj na hry. Aj preto jej udeľujeme ocenenie „Approved“.

DeepCool CH560
+ Efektívne systémové chladenie
+ Prepracovaný úchyt bočnice
+ Možnosť osadiť až deväť 120 mm ventilátorov
+ Jemný prachový filter na prednom paneli
+ Jednoduchá montáž a správa kabeláže
- Slabšie dielenské vyhotovenie
- Absencia jemného prachového filtra pod zdrojom
- Iba jeden konektor USB typu A, jeden typu C
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2776" as a base selector for example: #supsystic-table-2776 { ... } #supsystic-table-2776 tbody { ... } #supsystic-table-2776 tbody tr { ... } */