BeQuiet! Dark Base Pro 901: Takmer bezchybný full-tower

Exteriér

Nová vlajková loď skriniek BeQuiet! je už v predaji. Vylepšenia oproti predchodkyni sú zjavné, no pre vznik novej Dark Base Pro 901 bolo z čoho čerpať. Znovu je tu možnosť pootočiť základnú dosku. A už teraz môžeme prezradiť, že efekt na chladenie to má priaznivý. Aj vďaka tomu je táto skrinka vhodná na najvýkonnejšie konfigurácie, ktoré sa spájajú nielen s veľkým množstvom odpadového tepla, ale aj s veľkými rozmermi jednotlivých komponentov.

Základné parametre


Exteriér

Celá skrinka aj s príslušenstvom vám príde vo veľkej kartónovej škatuli, ktorá sa ničím nelíši od balenia 40-eurových skriniek. Po vybalení jej obsahu sa ale už všetko mení. Skrinka je zabalená v látkovom obale vyrobenom na mieru. Vedľa nej nájdete menšiu škatuľu s príslušenstvom a návodom na obsluhu. Ten je pomerne obsiahly a väčšina úkonov, ktoré sa dajú so skrinkou spraviť, sú znázornené v obrázkovej podobe. Vo vnútri skrinky sa nachádza ešte jedna menšia škatuľka, ktorá má v sebe ďalšie príslušenstvo.

   

Skrinka pôsobí elegantne, bez nejakých výstrelkov vo vzhľade. Jej ľavá bočnica je tvorená temperovaným sklom, ktoré je hrubé 3,85 mm. Po obvode má čierne rámy, ktoré sú trochu hrubšie ale primerané k veľkosti skrinky. Bočnica je po vizuálnej stránke „čistá“, nenarušená úchytmi. Trochu sklamaný som ale zo spôsobu úchytu bočnice. Tá sa jednoducho do rámu skrinky zahákne a zozadu zaistí dvoma skrutkami. Aj keď je to dnes asi najpoužívanejší spôsob úchytu, tak by som pri top modeli očakával inovatívnejší spôsob uchytenia.

   

Pravá plechová bočnica je spôsobom uchytenia na tom rovnako ako ľavá, bohužiaľ. V jej prednej časti sa nachádza perforácia, ktorá svojou veľkosťou naznačuje aj možné umiestnenie ventilátorov či radiátora kvapalinového chladiča. Nevýhoda na tejto pozícii je absencia prachového filtra a to aj napriek veľkosti štvorcových otvorov, ktoré majú až dva milimetre. Vnútorná strana bočnice je vystlaná tlmiacou penou, pre zníženie hlučnosti skrinky.

   

Predná časť skrinky je z továrne dodávaná vo variante s plným panelom. Elegantným ho robí najmä brúsený hliník, ktorý je na vrchnej aj spodnej časti predného panela. Naspodku je predelený decentným pásom LED. Pri variante s plným panelom je do skrinky vháňaný vzduch iba bokmi. Tie majú taktiež štvorcové otvory o veľkosti dvoch milimetrov.

   

Spodná časť panela, pod pásom LED, slúži ako malé dvierka. Po bokoch má malé výrezy, za ktoré sa jednoducho prstami uchytia a vycvaknú. Za otvorenými dvierkami sa dostanete k prachovému situ s otvormi veľkými jeden milimeter. Môžete sem osadiť kovový držiak z príslušenstva, s ktorým tu získate jednu 5,25″ pozíciu. No treba podotknúť, že stratíte priestor pre dva šuplíky úložísk, ktoré sa v týchto miestach taktiež nachádzajú.

   

Po vybratí predného panela zo skrinky si môžete všimnúť, že je zozadu vyplnený akustickou penou. Tá časť predného panela sa dá jednoducho vymeniť za perforovaný panel z príslušenstva. Pre pohodlnejšiu manipuláciu s predným panelom je pás LED napájaný dotykovými odpruženými konektormi.

   

Od nasatia malých prachových častíc dovnútra skrinku chráni jemný nylonový filter, ktorý je na skrinke taktiež zacvaknutý. Pri jeho vyberaní alebo nasadzovaní je potrebné si dať pozor na káble a konektory idúce z panela skrinky I/O. S nimi je totižto filter v tesnej blízkosti a preto je opatrnosť pri jeho manipulácii na mieste.

   

Tým najhlavnejším sú dozaista osadené ventilátory za predným panelom. Tie sú tu osadené dva 140 mm Silent Wings 4 140 PWM vo variante „high-speed“. Pri skrinke za niečo málo cez 300 eur, by som očakával kompletne osadenú prednú časť ventilátormi. Tie sa na vyberateľný rám zmestia vo formáte 140 mm tri. To isté platí aj pri ventilátoroch vo formáte 120 mm, pričom radiátor kvapalinového chladiča sem nainštalujete až do formáte 280/420 mm.

Efektívne je vyriešené napájanie ventilátorov, ktoré je priamo na ráme. K dispozícii sú tu tri 4-pinové konektory, ktoré sa napájanú totožne ako pás LED na prednom paneli, cez dotykový konektor. Takže nie ste obmedzení nejakým ďalším ťahaním káblov z ventilátora niekam za podnos.

   

Na paneli skrinky I/O nájdete sedem konektorov na vrchnej časti. Dva patria mikrofónu a slúchadlám vo forme 3,5 mm jack, štyri konektory sú pre USB typu A, a jeden je pre rýchlejší USB typu C. Všetky konektory lemuje decentné biele podsvietenie. V mojom prípade to v noci skrátilo čas hľadať presnú pozíciu konektorov na minimum. Ako ďalšiu výhodu vidím naklonenie celého panela, vďaka čomu sa prach nedostane do konektorov v takom množstve ako pri ich vertikálnom uložení. Taktiež sú vďaka tomu prístupne aj pri umiestnení skrinky na stole alebo na zemi. 

Najzaujímavejšia časť sú tu ale dotykové plochy. Ľavá strana slúži pre reguláciu rýchlosti ventilátorov, pričom je tu aj ukazovateľ rýchlosti v podobe piatich bodov. Prvý rozsvietený indikuje rýchlosť ventilátorov na 400, druhý na 800, tretí na 1200, štvrtý na 1500 a piaty na 1900 otáčok za minútu. Na pravej strane si zasa viete nastaviť farbu podsvietenia skrinky a aj režim svietenia. Pri používaní dotykovej časti sa intenzita podsvietenia celého panela zvýši, pričom po desiatich sekundách bez aktivity sa automaticky zníži.

Pre reguláciu ventilátorov a aj podsvietenie je samotná dotyková plocha pre synchronizáciu so základnou doskou, takže nie ste obmedzení iba na ovládanie cez funkčný panel skrinky.

Krytka panela I/O sa dá jednoducho vybrať a tak sa vám naskytá pohľad aj na fungovanie dotykových plôch. Jemné pružiny pomocou tlaku prenášajú signál do riadiacej jednotky pre vykonanie danej akcie. Tlačidlo zapnutia je taktiež osadené zaujímavo. Pre jeho aktiváciu nie je potrebné prekonať veľký odpor a aj jeho dráha potrebná pre aktivovanie je minimálna.

   

Na vrchnej časti, hneď za funkčným panelom skrinky, nájdete obdĺžnikovú plochu s piktogramom batérie a blesku. Ta je určená pre bezdrôtové nabíjanie štandardom QI. Jej maximálny výkon je 15 W vďaka čomu máte za hodinu stráveného času za počítačom takmer nabitý mobilný telefón alebo iné zariadenie s podporou bezdrôtového nabíjania. K dokonalosti mi tu chýba už iba nejaký stojan, pomocou ktorého by som na displej telefónu aj videl. Keďže mám skrinku umiestnenú na stole, tak mám telefón nad úrovňou očí.

   

Zvyšok vrchnej časti patrí perforovanému plechu. Jeho otvory sú tu taktiež štvorcové o veľkosti dvoch milimetrov. Aj keď je zapustený pod úroveň bočných hliníkových rámov, tak jeho vybratie je veľmi jednoduché. Vpredu stačí na bokoch zatlačiť a mechanizmus ho jednoducho vysunie nad úroveň rámov. Vďaka tomu sa dá rukou vybrať aj zo zvyšnej časti.

Pod plechovou perforáciou sú osadené dva plastové panely. Tie slúžia k zníženiu hlučnosti zo skrinky, nakoľko majú zospodu izolačnú penu.

   

S osadenými odhlučnenými panelmi môže nakumulované teplo unikať iba cez bočnú perforovanú časť vrchného panela.

Pod panelmi sa už nachádza vyberateľný rám k jednoduchému osadeniu ventilátorov alebo radiátora kvapalinového chladiča. Ten je sem možné osadiť iba v užšom prevedení a teda vo formátoch 120/240/360 mm. Ventilátory sa sem zmestia formátu 120/140 mm v počte troch kusov. Pre ne je tu prichystaný rozbočovač s tromi 4-pinovými konektormi priamo na ráme. Vďaka tomu ušetríte čas pri ťahaní a upratovaní káblov z ventilátorov niekam za podnos. O ich napájanie a ovládanie sa rovnako ako vpredu stará dotykový konektor, prepojený s predným funkčným panelom skrinky.

   

Zadná strana skrinky je konštruovaná v štandardnom rozpoložení. Navrchu sa nachádza otvor pre panel I/O základnej dosky, vedľa ktorého je otvor s perforáciou pre 120/140 mm ventilátor. Ten je tu už predinštalovaný, konkrétne Silent Wings 4 vo verzii „high-speed“. Pod ním sa nachádza až osem krytiek pre rozširujúce karty PCI Express. K ich skrutkám sa dostanete cez vnútro skrinky, márne by ste ich hľadali vzadu. Zdroj sa do tunela inštaluje spodným otvorom, na ktorom je osadený rám pre jeho uchytenie.

Celá spodná časť je perforovaná a našťastie je aj krytá jemným nylonovým filtrom v celej svojej dĺžke. Jedinou menšou nevýhodou je vyberanie tohto filtra. Síce ide von prednou stranou, no pre jeho vybratie je nutné odstrániť predný panel, ktorý ho blokuje. Vpredu si môžete všimnúť otvory pre 120/140 mm ventilátor, ktorý sa inštaluje na podlahu tunela.

Na štyroch veľkých nožičkách sú takmer cez celú ich plochu protišmykové podložky, ktoré veľmi efektívne v kombinácii s hmotnosťou skrinky zabezpečujú stabilitu skrinky. Nožičky držia podlažie skrinky od zeme vo výške 30 mm, čo zabezpečí prísun vzduchu aj v prípade vyšších vlasov koberca.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Viac rýchlejších lopatiek, BeQuiet! Pure Wings 3 (BL113)

Zvoliť variant s deviatimi dlhšími lopatkami, alebo so siedmimi kratšími? To je otázka, ktorou sa budeme v tomto teste 140-milimetrového ventilátora Pure Wings 3 zaoberať. Okrem rôznej geometrie si vyberáte aj medzi rôznymi rozsahmi s rôzne položenými maximálnymi otáčkami. Vysokorýchlostný variant má podľa očakávaní navrch vtedy, pokiaľ ide o potrebu dosahovania čo najvyššieho prietoku. Vyniká ale aj v iných situáciách. Celý článok „Viac rýchlejších lopatiek, BeQuiet! Pure Wings 3 (BL113)“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117): Biela voľba do skriniek

Silent Wings (Pro) 4 predstavujú vrchol ponuky počítačových ventilátorov. Varianty bez Pro v označení vynikajú najmä v systémových pozíciách a na radiátory sa príliš nehodia. To je zámer a v súlade s akousi „mikrosegmentáciou“ BeQuiet! V bielom vyhotovení, ako je i to testované, bude pomerne zložité násjť iné 140 mm ventilátory, ktoré by boli pri porovnateľnom prietoku tichšie. Celý článok „BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117): Biela voľba do skriniek“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory

V kompletne bielom vyhotovení sú po novom dostupné 120 aj 140 mm ventilátory BeQuiet! zo sérií Silent Wings (Pro) 4 a Pure Wings 3. Teda drahšie aj lacnejšie ventilátory, ktoré majú spoločný veľmi vysoký prietok na jednotku hlučnosti. Naprieč celým cenovým spektrom tak máte dočinenia s jednými z najefektívnejších ventilátorov, aké sa dajú do počítačov kúpiť. A to nielen medzi bielymi. Celý článok „BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. aj keď si ju určite nekúpim, lebo tristo ojro je tristo ojro, ale musím zvolať: KONEČNE! Konečne je tu skrinka, čo má konektory a ovládanie na čelnej stene a nie na hornej! Konečne nejakým inginierom došlo, že prach nasadaný do konektora môže robiť šarapatu, aj keď do tejto šikminy nasadá čosi tiež, ale aspoň ovládanie je spredu, ako zhora, lebo dolu na zem si dá počítač len barbar, ktorý nevie, ako ventilátory dokážu časom nasať zo zeme všetok prach aj iný bordel…

    1. za 300€ nema sancu, tam mas potom uz „ine skrinky“ nie tato relativne spatna BQ.. A aby niekto nevravel, ze som zaujaty, tak moja skrinka sa vola BQ Purebase 500dx…

  2. ta bezdrotova nabijacka je super napad (za predpokladu, ze funguje pri vypnutom PC). Presne to som riesil nedavno pri mojom PC, chcel som nabijacku do usb, ale problem je, ze po vypnuti PC sa mi vypnu aj USBcka. Prestavovat to nechcem, lebo zas neviem zobudit PC mysou/klavesnicou ked spi, co chcem aby bolo presne tak..

  3. Rukami mi prešlo stovky skriniek, na každej človek nájde nedostatky. U BeQuiet je to už rutina, urobiť na 90% dokonalú skrinku (500dx) a na záver ju niečím totálne pokaziť (1 USB-A port na čelnom paneli a chýbajúci reset). U inak absolútne geniálnej 802ky, ktorá je sama o sebe schopná neskutočných buildov hlavne s použitím vody, je to idiotsky riešené uchytenie bočníc s krehkým mechanizmom a rovnako hlúpo riešené lyžiny. Pôvodná Dark Base Pro 900 bola zas úplne zadusená hlavne na vrchnej časti. Všetky ich skrinky trápi nízka kvalita nanášania farby, ktorá ide dolu v plátoch po prvom kontakte so skrutkou, v poslednej dobe to isté trápi Fractal, kde aj QC prestáva byť to čo bývala.

    Som zvedavý, ako obstojí u mňa táto, z recenzie vyzerá relatívne dobre. Po zohľadnení ceny však okrem možnosti BTX layoutu nevidím nič, čo by ma donútilo zmeniť názor, že mimo nejakých niche aplikácii je dnes Lancool III Mesh vrcholná voľba pre high-end zostavu, odhliadnuc neprítomnosť prachových filtrov a nezmyselnú sklenenú bočnicu na opačnej strane. To celé za polovičnú cenu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *