BeQuiet! Dark Base Pro 901: Takmer bezchybný full-tower

Interiér

Nová vlajková loď skriniek BeQuiet! je už v predaji. Vylepšenia oproti predchodkyni sú zjavné, no pre vznik novej Dark Base Pro 901 bolo z čoho čerpať. Znovu je tu možnosť pootočiť základnú dosku. A už teraz môžeme prezradiť, že efekt na chladenie to má priaznivý. Aj vďaka tomu je táto skrinka vhodná na najvýkonnejšie konfigurácie, ktoré sa spájajú nielen s veľkým množstvom odpadového tepla, ale aj s veľkými rozmermi jednotlivých komponentov.

Interiér

Vďaka objemnému priestoru vo vnútri skrinky môžete osadiť aj najväčší hardvér bez obmedzenia. Základné dosky sa dovnútra zmestia vo formátoch Mini-ITX, mATX, ATX a po malej prestavbe aj E-ATX do formátu 370 mm. Pri úchytoch na základnú dosku sú vylisované písmená, ktoré viete podľa legendy na podnose priradiť ku konkrétnemu formátu základnej dosky. Pri výbere grafickej karty nemusíte brať ohľad na jej dĺžku, pretože máte v Dark Base Pro 901 pre ňu až 495 mm priestoru. S vežovitým chladičom procesora to je rovnako jednoduché. Vyberiete ten, ktorý chcete, pretože je pre neho v skrinke až 190 mm miesta.

Nad podnosom je jeden celistvý otvor vysoký až 50 mm, takže cez neho prevlečiete každý jeden kábel bez ťažkostí. Podobne je na tom aj otvor pod podnosom, ten má výšku 15 mm, čo zabezpečí ľahké zapájanie aj na spodnej časti základnej dosky.

   

Hneď za ventilátormi vpredu sa nachádza päť plastových krytiek, ktoré zakrývajú otvory pre alternatívne umiestnenie šuplíka úložísk. Ak by vám dva, ktoré máte v skrinke nestačili, tak je možné dokúpiť „HDD Cage 2“ samostatne v cene okolo 14 eur. Ak osadíte pozície, ktoré sú rovnobežne s grafickou kartou, tak priestor pre ňu sa zníži na 380 mm.

Ak ale nepotrebujete veľké množstvo pozícií pre úložiská, tak máte možnosť rám za prednými ventilátormi vymeniť. V príslušenstve máte držiak pre tri 120 mm ventilátory alebo radiátor kvapalinového chladiča formátu 120/240/360 mm. V prípade osadenia základnej dosky formátu E-ATX je nutné odmontovať pôvodný kryt kabeláže (fotka vľavo) a vymeniť ho za náhradu z príslušenstva (fotka vpravo). Je to kvôli tomu, že formát základnej dosky E-ATX presahuje za otvory pre kabeláž na podnose a tak je nutné použiť tie priamo na vymeniteľnom paneli. Táto zmena je možná aj na paneli s alternatívnymi pozíciami pre úložiská.

   

Na tuneli nájdete jeden plný plastový kryt, ktorý zoceľuje jeho vzhľad aj keď jeho odtieň je iný než zvyšok okolitých plechov. Môžete ho vymeniť za perforovaný panel z príslušenstva. Ten pomocou zahnutého rebrovania usmerňuje prúdenie vzduchu, ak máte v tuneli umiestnený ventilátor. Smer fúkania je zameraný pod grafickú kartu. S krytmi, jedným alebo druhým, máte pre radiátor kvapalinového chladiča 70 a bez neho až 200 mm priestoru. Ten priestor môžete využiť napríklad pre umiestnenie expanznej nádoby zostavy na chladenie vlastného kvapalinového okruhu.

   

Mriežku s krytkami pre rozširujúce karty PCI Express je možné jednoducho pomocou piatich skrutiek otočiť o 90 stupňov. Vďaka tomu grafickú kartu osadíte do vertikálnej polohy, otočenú ventilátormi priamo na sklenenú bočnicu. K tejto úprave je ale potrebné samostatne dokúpiť predlžovací kábel slotu PCI Express so stojanom.

   

Bok tunela tvorí plastový panel s nápisom série skrinky „Dark Base Pro“, ktorý sa dá vybrať. Okrem toho že prekrýva neporiadok pod tunelom v podobe káblov, tak má po celej svojej dĺžke tenký pásik LED. S predným panelom a vrchnou funkčnou časťou skrinky sú to jediné podsvietené miesta.

   

Najvýraznejšou časťou zadnej strany je dozaista správa kabeláže, ktorá ponúka až 30 mm priestoru za bočnicou. Pre efektívnu a ľahkú úpravu kabeláže sú tu nachystané až štyri samostatné plechy v tvare L, pričom z vnútornej strany majú otvory pripravené priamo pre pásky so suchým zipsom. Tých je v príslušenstve až sedem kusov, ktoré sú dostatočne dlhé aj pre väčšie zväzky káblov. Musím pochváliť samostatne vyčlenený jeden úchyt iba pre káble skrinky, ktorých počet je vyšší. Z nich za zmienku stoja štyri ploché káble konektorov USB typu A rovnakého štandardu a taktiež dva káble s konektormi SATA. Jeden pre napájanie funkčného panela a druhý pre bezdrôtové nabíjanie. 

Medzi „L-kovými“ panelmi sú na podnose dva držiaky pre 2,5″ úložiská. Uchytené sú pomerne jednoducho, z jednej strany je zaháknutý o podnos a z druhej istený skrutkou.  Vďaka tomu je manipulácia s nimi veľmi rýchla a pohodlná.

   

Z príslušenstva máte možnosť použiť kryt pre káble úložísk, ktoré sú nainštalované na paneli s ich alternatívnymi pozíciami.

   

V spodnej časti tunela sú dva šuplíky pre 2,5 a 3,5″ úložiská, ktoré sa inštalujú na prídavný rámček pomocou jednej skrutky. Úložiská formátu 3,5″ sa osádzajú cez zaklápací mechanizmu. Pravý aj ľavý bok má dve páčky, vďaka ktorým jednoducho zasunuté úložisko zaistíte bez nutnosti skrutkovania. Úložiská formátu 2,5″ sa do jedného priečinku zmestia až dve. Jedno sa priskrutkuje na jeho spodnú časť a druhé na vrchnú.

   

Celý priečinok je možné odstrániť a následne sa sem môže osadiť jeden 120/140 mm ventilátor alebo aj 5,25″ hardvér. Priestor môže slúžiť aj pre spodné uchytenie expanznej nádoby.

Za priečinkom pre úložiská máte 330 mm priestoru pre napájací zdroj formátu ATX aj s kabelážou. Ten sa osádza zozadu skrinky cez dodatočný rámček pre uchytenie, nie bočnou časťou. Vypodloženie mäkčenou penou ho odďaľuje od perforovaného prízemia skrinky. Vďaka tomu je menšia šanca cez napájací zdroj nasať nečistoty.

Niekto by si povedal, že pri inštalácii komponentov do skrinky za viac ako 300 eur nemôže nastať žiadna ťažkosť. Pri našej testovacej zostave sa predsa jedna našla a to pri tuhšom kábli pre napájanie základnej doske. Plechový kryt otvoru zlyhal a 24-pinový kábel ho vytlačil až do takej miery, že sa musel prispôsobiť a mierne ohnúť pod jeho náporom. Keďže je odnímateľný, tak aj jeho naskrutkovanie na podnos dalo dosť práce. S podobným neduhom sme sa už stretli pri skrinke Pure Base 500DX

Pozitívom pri zapájaní dlhších a zároveň aj ťažkých grafických kartách je pre ne magnetický držiak, ktorý nájdete v príslušenstve. Ten svojou šírkou zakryje aj viacžilové napájacie káble grafických kariet. Cez malý tunel na jeho spodnej časti si napájací kábel dokážete nasmerovať presne podľa potreby.

   

Samostatné osadenie hardvéru bolo veľmi jednoduché a to hlavne vďaka veľkému priestoru v skrinke a taktiež viacero odnímateľných častí. Pri zapájaní kabeláže sa vyskytla iba jedna ťažkosť s relatívne úzkym krytom vertikálneho otvoru. Okrem toho bola správa kabeláže bez komplikacií. Pochváliť musím obrovský priestor pod stropom, vďaka čomu bolo aj zapojenie kábla pre napájanie procesora jedno z najjednoduchších, aké sme doteraz otestovali.

Správa kabeláže zo zadnej strany podnosu išla ako po masle. Vďaka 30 mm priestoru a držiakom je možné kabeláž uchytiť všade kde je treba, čo výrazne uľahčí a skráti čas pri celkovej inštalácii. A ako bonus vám skrinka odpustí aj horšiu správu kabeláže.

   

Všestrannú robí zo skrinky aj možnosť vybrať podnos cez štyri skrutky a tak osadiť základnú dosku už s predpripravenými komponentami pohodlnejšie. Taktiež je celá konštrukcia skrinka prispôsobená k prehodeniu strán podnosu. Vďaka tomu môžete mať celý hardvér situovaný na pravú bočnicu namiesto ľavej, ako to je dnes štandardom. Samozrejme treba rátať s prácou naviac, ktorá vám zaberie podľa zručnosti 15–30 minút.

Ako prvé je potrebné celú skrinku rozobrať takpovediac donaha.

   

Následne treba kabeláž z funkčného panela, ktoré sú pod krytom bezdrôtového nabíjania premiestniť na druhú stranu skrinky.

   

Pri obrátení podnosu sa nezmení iba jeho strana ale aj orientácia o 180 stupňov. Tak ak máte ťažšiu grafickú kartu a chcete ju zaistiť, je potrebné na strop namontovať úchyt z príslušenstva pre držiak.

   

Inštalácia hardvéru s otočeným podnosom okrem ťažkosti s krytom a tuhším napájacím káblom pre základnú dosku našťastie nepriniesla novú komplikáciu. Z tejto otočenej inštalácie mám malý postreh. Pred zaistením podnosu, s osadenou základnou doskou a vežovitým chladičom procesora, je ideálne najprv zapojiť kábel pre napájanie procesora. A to kvôli následnému nedostatku priestoru medzi hardvérom a stropom tunela.

Po otočení základni bolo usporiadať kabeláž s opačným zapojením káblov mierne chaotické. Samozrejme to je iba o zvyku. K prehodeniu strán spravilo BeQuiet! detailné inštruktážne video, na ktoré odkazuje aj papierový manuál ku skrinke.

   

Skrinka sa dá takmer celá rozobrať ale jej pevnosť to vôbec neovplyvňuje. Všetky plechy, rámy a držiaky sú vyrobené na milimeter presne, aby nevznikali vôle. Taktiež tuhosti napomáha aj hrúbka plechov, ktoré majú 0,9 mm.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117): Biela voľba do skriniek

Silent Wings (Pro) 4 predstavujú vrchol ponuky počítačových ventilátorov. Varianty bez Pro v označení vynikajú najmä v systémových pozíciách a na radiátory sa príliš nehodia. To je zámer a v súlade s akousi „mikrosegmentáciou“ BeQuiet! V bielom vyhotovení, ako je i to testované, bude pomerne zložité násjť iné 140 mm ventilátory, ktoré by boli pri porovnateľnom prietoku tichšie. Celý článok „BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117): Biela voľba do skriniek“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory

V kompletne bielom vyhotovení sú po novom dostupné 120 aj 140 mm ventilátory BeQuiet! zo sérií Silent Wings (Pro) 4 a Pure Wings 3. Teda drahšie aj lacnejšie ventilátory, ktoré majú spoločný veľmi vysoký prietok na jednotku hlučnosti. Naprieč celým cenovým spektrom tak máte dočinenia s jednými z najefektívnejších ventilátorov, aké sa dajú do počítačov kúpiť. A to nielen medzi bielymi. Celý článok „BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. aj keď si ju určite nekúpim, lebo tristo ojro je tristo ojro, ale musím zvolať: KONEČNE! Konečne je tu skrinka, čo má konektory a ovládanie na čelnej stene a nie na hornej! Konečne nejakým inginierom došlo, že prach nasadaný do konektora môže robiť šarapatu, aj keď do tejto šikminy nasadá čosi tiež, ale aspoň ovládanie je spredu, ako zhora, lebo dolu na zem si dá počítač len barbar, ktorý nevie, ako ventilátory dokážu časom nasať zo zeme všetok prach aj iný bordel…

    1. za 300€ nema sancu, tam mas potom uz „ine skrinky“ nie tato relativne spatna BQ.. A aby niekto nevravel, ze som zaujaty, tak moja skrinka sa vola BQ Purebase 500dx…

  2. ta bezdrotova nabijacka je super napad (za predpokladu, ze funguje pri vypnutom PC). Presne to som riesil nedavno pri mojom PC, chcel som nabijacku do usb, ale problem je, ze po vypnuti PC sa mi vypnu aj USBcka. Prestavovat to nechcem, lebo zas neviem zobudit PC mysou/klavesnicou ked spi, co chcem aby bolo presne tak..

  3. Rukami mi prešlo stovky skriniek, na každej človek nájde nedostatky. U BeQuiet je to už rutina, urobiť na 90% dokonalú skrinku (500dx) a na záver ju niečím totálne pokaziť (1 USB-A port na čelnom paneli a chýbajúci reset). U inak absolútne geniálnej 802ky, ktorá je sama o sebe schopná neskutočných buildov hlavne s použitím vody, je to idiotsky riešené uchytenie bočníc s krehkým mechanizmom a rovnako hlúpo riešené lyžiny. Pôvodná Dark Base Pro 900 bola zas úplne zadusená hlavne na vrchnej časti. Všetky ich skrinky trápi nízka kvalita nanášania farby, ktorá ide dolu v plátoch po prvom kontakte so skrutkou, v poslednej dobe to isté trápi Fractal, kde aj QC prestáva byť to čo bývala.

    Som zvedavý, ako obstojí u mňa táto, z recenzie vyzerá relatívne dobre. Po zohľadnení ceny však okrem možnosti BTX layoutu nevidím nič, čo by ma donútilo zmeniť názor, že mimo nejakých niche aplikácii je dnes Lancool III Mesh vrcholná voľba pre high-end zostavu, odhliadnuc neprítomnosť prachových filtrov a nezmyselnú sklenenú bočnicu na opačnej strane. To celé za polovičnú cenu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *