BeQuiet! Dark Base Pro 901: Takmer bezchybný full-tower

Záver

Nová vlajková loď skriniek BeQuiet! je už v predaji. Vylepšenia oproti predchodkyni sú zjavné, no pre vznik novej Dark Base Pro 901 bolo z čoho čerpať. Znovu je tu možnosť pootočiť základnú dosku. A už teraz môžeme prezradiť, že efekt na chladenie to má priaznivý. Aj vďaka tomu je táto skrinka vhodná na najvýkonnejšie konfigurácie, ktoré sa spájajú nielen s veľkým množstvom odpadového tepla, ale aj s veľkými rozmermi jednotlivých komponentov.

Záver

Vytvoriť tak pevnú a zároveň flexibilnú skrinku z množstva rozoberateľných častí považujem z hľadiska dielenského vyhotovenia za majstrovské dielo. Máte možnosť prispôsobiť skrinku presne vašim potrebám. Uzatvoriť predný aj vrchný panel, pre zníženie hlučnosti alebo naopak otvoriť tieto časti a zvýšiť efektivitu chladenia skrinky. Dokonca sa dá celé vnútro skrinky preorientovať z ľavej strany na pravú, keďže sa dá takmer každá jedna časť vnútra skrinky vybrať a otočiť.

Z pohľadu chladenia výsledky CPU príliš nezodpovedajú cene skrinky, ale tie sú prirodzene podmienené tomu, čo umožňuje testovací chladič Scythe Fuma. S účinnejších veživitým chaldičom alebo s AIO vodníkom, respektíve s chladičmi, ktoré do tejto skrinky dávajú väčší zmysel, by ste sa už nemuseli pozerať na chvost rebríčka. Možnosti inštalácie chladičov do Dark Base Pro 901 sú rozhodne nadštandardné, čo znamená aj podpora 420 mm radiátorov pre kvapalinové chladiče. Pozitívnym prekvapením je chladenie grafickej karty. S prevrátenou bočnicou a tým aj otočenou grafickou kartou „dole hlavou“ sa dostala pri otvorenom strope na teploty skrinky Torrent od Fractal Design. Aj vďaka veľkému priestoru od vrchu skrinky k vežovitému chladiču procesora sa dostala na prvé miesto pri chladení pod stropom.

Ak potrebujete väčšie množstvo úložísk, tak ani v tomto skrinka nesklame. Úložiská môžete medzi väčším a menším rôzne kombinovať, no celkový počet tých 2,5″ do skrinky dáte až šestnásť a väčších 3,5″ až sedem. Nevýhodou je nutnosť dokúpiť päť šuplíkov pre dosiahnutie maximálnych počtov. Skvelou inováciou je dotykový funkčný panel, cez ktorý môžete ovládať decentné podsvietenie skrinky ale aj rýchlosť ventilátorov. Tie je možné zapojiť priamo na predný a vrchný rám, cez ktorý sú následne napájané ale aj regulované. Výhodou sú aj permanente podsvietené všetky konektory, takže sa do nich vždy trafíte aj v tme. Ak trávite za počítačom veľa času, tak vás poteší aj bezdrôtové nabíjanie s výkonom až do 15 W priamo na strope skrinky.

Pri inštalácii sme sa stretli iba s jednou ťažkosťou. Kryt vertikálnej priechodky je úzky pre použitý napájací kábel základnej dosky. Kvôli tomu bol boj s namontovaním krytu a po osadení ho kábel ohýbal. Okrem toho nič iné nenarúšalo montáž komponentov do skrinky. Správa kabeláže je zozadu skvelo prispôsobená aj väčšiemu počtu káblov a v kombinácii s veľkým množstvom sťahovacích pások na suchý zips bolo osádzanie príjemné a jednoduché.

Skrinka Dark Base Pro 901 je bezpochyby skvelým nástupcom rovnomenného modelu s koncoukou 900. Vďaka nadštandardnej prispôsobiteľnosti si každý z vás nájde to, čo v skrinke hľadá. Či už možnosť vytvoriť mimoriadne výkonnú pracovnú stanicu alebo najrýchlejšiu hernú zostavu. A chod môže byť pritom vždy tichý. Ocenenie „Top-notch“ je pri Dark Base Pro 901 namieste.
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?“ »

 •  
 •  
 •  

BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm

Veľká prestávka skončila, naspäť k ventilátorom. BeQuiet! nedávno aktualizoval svoj najnižší rad – Pure Wings – a minimálne pomalšie 140-milimetrové modely musíte mať na radare. Ventilátory Pure Wings 3 vo variante BL108 predstavujú do niektorých situácií mimoriadne efektívnu nízkorozpočtovú možnosť, ktorá zároveň netrpí častými nedostatkami svojej cenovej triedy. Tichá je tu nielen aerodynamická, ale i motorická zložka. Celý článok „BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm“ »

 •  
 •  
 •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. aj keď si ju určite nekúpim, lebo tristo ojro je tristo ojro, ale musím zvolať: KONEČNE! Konečne je tu skrinka, čo má konektory a ovládanie na čelnej stene a nie na hornej! Konečne nejakým inginierom došlo, že prach nasadaný do konektora môže robiť šarapatu, aj keď do tejto šikminy nasadá čosi tiež, ale aspoň ovládanie je spredu, ako zhora, lebo dolu na zem si dá počítač len barbar, ktorý nevie, ako ventilátory dokážu časom nasať zo zeme všetok prach aj iný bordel…

  1. za 300€ nema sancu, tam mas potom uz „ine skrinky“ nie tato relativne spatna BQ.. A aby niekto nevravel, ze som zaujaty, tak moja skrinka sa vola BQ Purebase 500dx…

 2. ta bezdrotova nabijacka je super napad (za predpokladu, ze funguje pri vypnutom PC). Presne to som riesil nedavno pri mojom PC, chcel som nabijacku do usb, ale problem je, ze po vypnuti PC sa mi vypnu aj USBcka. Prestavovat to nechcem, lebo zas neviem zobudit PC mysou/klavesnicou ked spi, co chcem aby bolo presne tak..

 3. Rukami mi prešlo stovky skriniek, na každej človek nájde nedostatky. U BeQuiet je to už rutina, urobiť na 90% dokonalú skrinku (500dx) a na záver ju niečím totálne pokaziť (1 USB-A port na čelnom paneli a chýbajúci reset). U inak absolútne geniálnej 802ky, ktorá je sama o sebe schopná neskutočných buildov hlavne s použitím vody, je to idiotsky riešené uchytenie bočníc s krehkým mechanizmom a rovnako hlúpo riešené lyžiny. Pôvodná Dark Base Pro 900 bola zas úplne zadusená hlavne na vrchnej časti. Všetky ich skrinky trápi nízka kvalita nanášania farby, ktorá ide dolu v plátoch po prvom kontakte so skrutkou, v poslednej dobe to isté trápi Fractal, kde aj QC prestáva byť to čo bývala.

  Som zvedavý, ako obstojí u mňa táto, z recenzie vyzerá relatívne dobre. Po zohľadnení ceny však okrem možnosti BTX layoutu nevidím nič, čo by ma donútilo zmeniť názor, že mimo nejakých niche aplikácii je dnes Lancool III Mesh vrcholná voľba pre high-end zostavu, odhliadnuc neprítomnosť prachových filtrov a nezmyselnú sklenenú bočnicu na opačnej strane. To celé za polovičnú cenu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *