BeQuiet! Dark Base Pro 901: Takmer bezchybný full-tower

Metodika testovania

Nová vlajková loď skriniek BeQuiet! je už v predaji. Vylepšenia oproti predchodkyni sú zjavné, no pre vznik novej Dark Base Pro 901 bolo z čoho čerpať. Znovu je tu možnosť pootočiť základnú dosku. A už teraz môžeme prezradiť, že efekt na chladenie to má priaznivý. Aj vďaka tomu je táto skrinka vhodná na najvýkonnejšie konfigurácie, ktoré sa spájajú nielen s veľkým množstvom odpadového tepla, ale aj s veľkými rozmermi jednotlivých komponentov.

Metodika testovania

O aktívne chladenie skrinky sa starajú tri 140 mm ventilátory Silent Wings 4 vo variante „high-speed“. Dva sú za predným panelom a jeden vzadu, za vežovitým chladičom procesora. Obmedzovať prísun vzduchu a tým aj meniť výsledky nameraných teplôt môžu použité panely vpredu, na strope a dokonca aj na tuneli. Preto otestujeme pri všetkých hladinách hlučnosti skrinku s perforovanými panelmi a následne pri 39 dBA aj zatvorený variant pre porovnanie. Nezabudli sme otestovať ani chladenie s otočeným podnosom, kvôli čomu je hardvér na základnej doske otočený o 180 stupňov. Tento variant je testovaný s perforovanými panelmi pri hladine hluku 39 dBA.

Testovanie beží v domácich podmienkach, kde sa snažím o čo najpresnejšie výsledky. V miestnosti je počas testovania teplota vzduchu pred skrinkou 23 stupňov Celzia a minimálna hlučnosť, ktorú viem merať hlukomerom Voltcraft SL-100, je 32,4 dBA. Snímač hlukomera je zarovnaný na stred vrchnej strany skrinky vo vzdialenosti 10 cm, pre čo najlepšie meranie rozdielu rýchlosti ventilátorov, ktoré mením pomocou základnej dosky. K jednoduchému porovnaniu k ostatným skrinkám sú vždy regulované na fixné úrovne hluku. 

Jednotlivé komponenty sú zahrievané po dobu 10 minút v syntetických záťažových testoch FurMark a súbežne s Prime95 (vlastné nastavenia). Táto doba je dostatočne dlhá, aby sa všetky komponenty dostatočne zahriali. Medzi testami sú potom 15-minútové chladiace prestávky, počas ktorých sa teploty komponentov (a i teplota vzduchu v skrinke) dostanú na východiskovú úroveň.

Hlučnosti režimov:

  • 36 dBA
  • 38 dBA
  • 39 dBA




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117): Biela voľba do skriniek

Silent Wings (Pro) 4 predstavujú vrchol ponuky počítačových ventilátorov. Varianty bez Pro v označení vynikajú najmä v systémových pozíciách a na radiátory sa príliš nehodia. To je zámer a v súlade s akousi „mikrosegmentáciou“ BeQuiet! V bielom vyhotovení, ako je i to testované, bude pomerne zložité násjť iné 140 mm ventilátory, ktoré by boli pri porovnateľnom prietoku tichšie. Celý článok „BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117): Biela voľba do skriniek“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory

V kompletne bielom vyhotovení sú po novom dostupné 120 aj 140 mm ventilátory BeQuiet! zo sérií Silent Wings (Pro) 4 a Pure Wings 3. Teda drahšie aj lacnejšie ventilátory, ktoré majú spoločný veľmi vysoký prietok na jednotku hlučnosti. Naprieč celým cenovým spektrom tak máte dočinenia s jednými z najefektívnejších ventilátorov, aké sa dajú do počítačov kúpiť. A to nielen medzi bielymi. Celý článok „BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. aj keď si ju určite nekúpim, lebo tristo ojro je tristo ojro, ale musím zvolať: KONEČNE! Konečne je tu skrinka, čo má konektory a ovládanie na čelnej stene a nie na hornej! Konečne nejakým inginierom došlo, že prach nasadaný do konektora môže robiť šarapatu, aj keď do tejto šikminy nasadá čosi tiež, ale aspoň ovládanie je spredu, ako zhora, lebo dolu na zem si dá počítač len barbar, ktorý nevie, ako ventilátory dokážu časom nasať zo zeme všetok prach aj iný bordel…

    1. za 300€ nema sancu, tam mas potom uz „ine skrinky“ nie tato relativne spatna BQ.. A aby niekto nevravel, ze som zaujaty, tak moja skrinka sa vola BQ Purebase 500dx…

  2. ta bezdrotova nabijacka je super napad (za predpokladu, ze funguje pri vypnutom PC). Presne to som riesil nedavno pri mojom PC, chcel som nabijacku do usb, ale problem je, ze po vypnuti PC sa mi vypnu aj USBcka. Prestavovat to nechcem, lebo zas neviem zobudit PC mysou/klavesnicou ked spi, co chcem aby bolo presne tak..

  3. Rukami mi prešlo stovky skriniek, na každej človek nájde nedostatky. U BeQuiet je to už rutina, urobiť na 90% dokonalú skrinku (500dx) a na záver ju niečím totálne pokaziť (1 USB-A port na čelnom paneli a chýbajúci reset). U inak absolútne geniálnej 802ky, ktorá je sama o sebe schopná neskutočných buildov hlavne s použitím vody, je to idiotsky riešené uchytenie bočníc s krehkým mechanizmom a rovnako hlúpo riešené lyžiny. Pôvodná Dark Base Pro 900 bola zas úplne zadusená hlavne na vrchnej časti. Všetky ich skrinky trápi nízka kvalita nanášania farby, ktorá ide dolu v plátoch po prvom kontakte so skrutkou, v poslednej dobe to isté trápi Fractal, kde aj QC prestáva byť to čo bývala.

    Som zvedavý, ako obstojí u mňa táto, z recenzie vyzerá relatívne dobre. Po zohľadnení ceny však okrem možnosti BTX layoutu nevidím nič, čo by ma donútilo zmeniť názor, že mimo nejakých niche aplikácii je dnes Lancool III Mesh vrcholná voľba pre high-end zostavu, odhliadnuc neprítomnosť prachových filtrov a nezmyselnú sklenenú bočnicu na opačnej strane. To celé za polovičnú cenu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *