MEG Prospect 700R. Nová definícia high-endu podľa MSI

Exteriér

Skrinky s displejom sme už v testoch mali, avšak MSI posunulo jeho využitelnosť na novú úroveň. Cez dotykový panel je stále možné ovládanie, ale zároveň slúži ako ukazovateľ rôznych užitočných vecí. Isteže, s tristo eurami sa skrinka vyšplhala už veľmi vysoko, ale nejde len o príplatok za displej. MEG Prospect 700R si cenu obhajuje aj inými aspektami. Napríklad naozaj precíznym dielenským vyhotovením.

Základné parametre


Exteriér

Po vytiahnutí obsahu celofarebnej škatule je vidieť, že sa jedná o luxusnú skrinku. Na to poukazuje látkový obal šitý na mieru namiesto bežného igelitu a robustná výplň v krabici, ktorá je vyrobená z molitanu. Takže po vybratí nezostane po nej neporiadok ako pri polystyréne. Príslušenstvo skrinky je tiež pomerne bohaté. Máte tu štandardne dodávané skrutky, jednorazové sťahovacie pásky a jednoduchý návod pre inštaláciu. K tomu podrobnému sa dostanete až na stránkach MSI v elektronickej forme. Menej často sa v príslušenstve skriniek nachádza krížový skrutkovač, rozbočovací kábel pre tri ventilátory a vertikálny držiak pre grafickú kartu, no toto všetko tu nájdete tiež. V ďalšej škatuli príslušenstva sa nachádzajú tri obdĺžnikové plechy pre rôzne prispôsobenia skrinky.

   

Ľavá bočnica sa skladá z dvoch častí. Jej väčšia časť je vyrobená z temperovaného skla, zatiaľ čo menšia je kombináciou plastu a plechu. Predná časť bočnice je na povrchu potiahnutá eloxovaným hliníkom, čo dodáva skrinke luxusný vzhľad. Veľkostne bočnica pokrýva celý bok skrinky a zasahuje až do predného panela. Tam ale nekončí a mierne prečnieva až zaňho. Prečnievajúca predná časť bočnice slúži k jej otvoreniu, nakoľko sa tam dá uchopiť.

   

Osadenie bočnice je elegantne riešené pomocou dvoch pántov, ktoré umožňujú ponechať bočnicu pripevnenú na skrinke a zároveň zasahovať do jej vnútra. Samozrejme, pri komplikovanejších úkonoch je vhodné celú bočnicu jednoducho odstrániť zdvihnutím. Na upevnenie bočnice slúžia tri guľaté západky, ktoré zapadajú priamo do zámkov na ráme skrinky. Tento beznástrojový spôsob istenia je čoraz populárnejší medzi výrobcami skriniek. Pre ochranu bočnice aj predného panela má vpredu tenké gumové podložky, ktoré znižujú šancu poškriabania jednej alebo druhej časti pri zatváraní.

S ohľadom na veľkosť bočnice a spôsob jej otvárania by som si predstavoval, že sklo by mohlo mať hrúbku aj štyri milimetre, avšak v tomto prípade je hrúbka skla menšia, konkrétne 2,9 mm.

   

Pravá bočnica je upevnená a zabezpečená na skrinke rovnakým systémom ako tá ľavá. Jediný rozdiel spočíva v tom, že jej väčšia časť je vyrobená z plechu. Jej prednú časť pokrýva nepravidelný pás trojuholníkovej perforácie. Z vnútornej strany sú ale otvory kryté jemným nylonovým prachovým filtrom, takže sa nemusíte obávať zanesenej kabeláže od prachu. Filter z prednej časti presne zapadá do drážok na bočnici, zatiaľ čo druhú stranu držia magnety.

   

Predná maska vyniká svojimi ostrými obrysmi a trojuholníkovou perforáciou. Na jej odstránenie je potrebné otvoriť obe bočnice s presahom. Plechová perforácia je navrchu zabezpečená guľovými čapmi, zatiaľ čo zdola je iba zaháknutá do otvorov. Pre jej odistenie preto treba ťahať za vrchnú časť.

   

Po odobratí plechovej perforácie sa dostanete k jemnému nylonovému filtru, ktorý efektívne chráni vnútro skrinky pred nasatím aj jemných prachových častíc. Prachový filter sa dá jednoducho vybrať pomocou madla na jeho vrchnej časti. Keďže je pripevnený ku kostre len pomocou magnetov na jeho bokoch, stačí prekonať ich silu. Za filtrom narazíte na tri ventilátory ARGB formátu 140 mm. Zaujímavé je, že pre skrinku za 300 eur nie sú k dispozícii bližšie špecifikácie osadených ventilátorov. Jediné, čo sa dá zistiť je napájacie napätie (12 V), prúd (0,28 A) a označenie (14025 L 1.0) priamo zo štítku na zadnej strane ventilátora.

Ventilátory sú upevnené na plechovom ráme, ktorý môžete v prípade potreby odstrániť pomocou štyroch skrutiek. Prítomnosť tohto rámu robí inštaláciu najmä radiátora kvapalinového chladiča oveľa jednoduchšou, aj keď je skrinka už osadená. Máte tu dostatočný priestor pre radiátor kvapalinového chladiča vo formáte 280/360 mm.

   

Dôvod, prečo si vybrať práve skrinku MEG Prospect 700R, je nepochybne jej displej, ktorý sa ovláda dotykovo. Jedná sa o kapacitný typ s uhlopriečkou 4,3″ pri rozlíšení 480 × 800 px. Pred testovaním som mal pochybnosti o spoľahlivosti dotykového ovládania displeja, no moje obavy boli napokon zbytočné. Každý jemný dotyk displeja bol dokonale zaznamenaný a okamžite zareagoval.

Dotykový panel má nielen informačnú, ale aj funkčnú úlohu. S jeho pomocou môžete takmer plne ovládať celú skrinku. Na hlavnej obrazovke nájdete osem rôznych možností: ARGB, Fans, Screen Saver, Sync Mode, Hardware monitor, Weather, Clock, Temp.

  • ARGB – Môžete okamžite vybrať režim podsvietenia aj s príslušnou farbou. Nemusíte sa veľakrát preklikávať cez tlačidlo, ako je to bežné.
  • Fans – cez „Port“ A, B, C alebo D ovládate všetky ventilátory pripojené k mikroprocesoru dotykového panela. Pre plnohodnotné ovládanie skrinky chýba iba presná regulácia ventilátorov. Cez panel ich môžete ovládať iba skokovo v rozmedzí 20 %.
  • Screen Saver – ak panel nie je používaný, môžete aktivovať šetrič obrazovky. Ten viete nastaviť na dĺžku neaktivity od 30 do 120 sekúnd. Na výber máte tri rôzne animácie.
  • Sync Mode – vyberiete ako chcete ovládať farbu a rýchlosť ventilátorov. Buď cez dotykový panel, obslužnú aplikáciu MSI Center alebo cez základnú dosku.
  • Hardware monitor – na displeji môžete sledovať frekvencie procesora a grafickej karty, ako aj ich teploty. Táto funkcia je však dostupná iba s nainštalovanou aplikáciou MSI Center.
  • Weather – táto funkcia, ktorá je aktívna iba s obslužnou aplikáciou, vám zobrazuje teplotu, UV index, vlhkosť a pravdepodobnosť zrážok vo vašej vybranej lokalite.
  • Clock – zobrazuje čas, ktorý preberá z vášho operačného systému. Taktiež nie je funkcia dostupna bez obslužnej aplikácie.
  • Temp – informuje vás o teplote z čidla, ktoré je pripojené k mikroprocesoru dotykového panela.

Medzi konektormi skrinky sú dva porty USB typu A, samostatné výstupy na mikrofón a slúchadlá a ako čerešnička na torte USB typu C. Ten nie je ale hocijaký. Jeho teoretická prenosová rýchlosť dosahuje až 20 Gb/s. Aj keď bol tento rýchlostný štandard USB predstavený už v roku 2017, jeho použitie v skrinkách stále patrí medzi vzácnejšie prípady.

Tlačidlá na reštart a zapnutie majú brúsenú povrchovú úpravu. Zaujímavosť je, že tlačidlo na zapnutie je mierne zapustené do skrinky, na rozdiel od tlačidla na reštart. To lícuje s vrchným panelom. Ich stláčanie je veľmi pohodlné a poskytuje hmatovú a zvukovú spätnú väzbu.

Zvyšok vrchnej časti je tvorený plechovým panelom s trojuholníkovou perforáciou. Tá sa dá jednoducho vybrať pomocou madla vzadu. Systém upevnenia je rovnaký ako na celej skrinke, s pomocou zacvaknutých guľových čapov. Treba oceniť prítomnosť jemného nylonového filtra umiestneného priamo pod týmto panelom, čo nie je samozrejmosť ani u drahších skriniek. Filter pokrýva otvor pre tri 120/140 mm ventilátory alebo radiátor kvapalinového chladiča do formátu 280/360 mm.

   

V zadnej časti skrinky si môžete všimnúť väčší perforovaný priestor priamo pod stropom. Ten naznačuje, že bude dostatok priestoru v skrinke aj v týchto miestach. Pod ním sa nachádza otvor pre panel I/O základnej dosky. Hneď vedľa je perforácia pre ventilátor formátu 120/140 mm, pričom jeden rovnaký ventilátor ako tie vpredu je tu už nainštalovaný. Krytiek pre rozširujúce karty PCI Express je sedem. Spolu s otvorom pre základnú dosku sú tieto časti zapustené do skrinky o 15 mm dovnútra, čo znamená, že na ich prístup budete musieť otvoriť ľavú bočnicu. Pre napájací zdroj je naspodku odnímateľný rám. To znamená že jeho osadenie bude zozadu a nie zboku. Pod ním sa nachádza madlo pre prachový filter spodnej časti skrinky.

Všetky tri otvory na spodnej časti sú tiež vybavené jemným prachovým filtrom, ktorý sa dá vytiahnuť za madlo smerom dozadu. Osobne preferujem možnosť vytiahnuť ho smerom dopredu, nakoľko mám za skrinkou stenu a tak jeho vytiahnutie nie je jednoduché. Prachový filter istia po bokoch plechové držiaky, ktoré sú ale veľmi tesné a vyberanie filtra bol boj. Dá sa to ale určite vyriešiť ich vlastnou úpravou, ohnutím. Na nožičkách sú protišmykové gumy, ktoré držia skrinku pevne na svojom mieste.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (14) Pridať komentár

  1. ok, vkus je vysoko individualna zalezitost, cisto z estetickeho hladiska je tato skrinka ehm… nepekna. Ale software uz nieje o vkuse, horsi ovladaci soft ako msi center som este nevidel. Takze ak mamdat 300 ecok za skrinku, musela by k tomu byt aj slecna aspon na 1 celu noc, nieze na hodinu. A skrinku by som rano vyhodil 😀

      1. Na úpravu príspevkov je potrebná registrácia. Neviem, či je vôbec techcnicky možné, aby mohol takéto veci robiť neregistrovaný používateľ?

        1. S cookiesami by to asi nejak ciastocne slo. Inak mna nezaregistrovalo, vyplnil som formular, odoslal a neprisiel mi ziaden mejl ani nic

          1. Vďaka za info. Preposielam na webmastera. Tých sťažností na komplikáciie okolo registrácie je už viac.

              1. Hmmm, pokiaľ v pravom hornom rohu okna s príspevkom nemáte tlačidlo „Upraviť“, tak to možno bude stroskotávať na úrovni oprávnení (základné/nižšie to zrejme neumožňujú). Vyriešime.

                  1. Vieme o tom, je to opatrenie pred spam botmi, ktorí obvykle prichádzajú s nejakými reklamami. Tých sme síce vtedy odstrihli, ale aj na úkor ostatných. Musíme to holt prebrať znovu a pokúsiť sa to spraviť elegantnejšie.

                    V týchto veciach sme slabí, to nepopieram, prioritu majú nosné veci a pri malom personálnom tíme… sa ťažko všetky veci doťahujú k dokonalosti. Postupne ale zvládneme aj toto. 🙂

    1. MSI Center som použil len s nainštalovaným modulom pre testovanú skrinku. Za tu chvíľu, ktorú som v aplikácii strávil, som nezaznamenal žiadne negatíva.
      Samozrejme sa dá aj na skrinke ušetriť a rozdiel utratiť na iné veci ako pc komponenty 😀

      1. ja som nedavno presiel z Asus, ktore som pouzival asi od 2004 na MSI, lebo v normalnej cene asus nema opticky vystup zvuku + kauza 7000x3D. Svetielka ma nezaujimaju, ale treba riesit vrtule. Po x rokoch s asus fanXpert, som nainstaloval ten „zazrak“ od MSI, vydrzal som s tym tyzden, kym som nasiel FanControl. To robil niekto s mozgom a neodflakol to ako pani v MSI.

  2. Souhlas, jak píše v prvním komentáři Roob, u skříně za 300E by bylo fajn mít i prémiovou kapotu, což teda ten předek od MSI rozhodně neni, je to hnusný.
    Jinak ale obecně bych na počítačové skříně měl jinou výtku:

    USB Bluetooth adaptér (sluchátka), USB Logitech adaptér (myš), USB Microsoft adaptér (gamepad), USB flash disk, počítáte se mnou? ČTYŘI!!! A jaktože mám vepředu jen dva USB3 porty zatímco nějaké USB-C je mi k prdu, mobil připojim přes wifi a nabíjim to do zásuvky a ne do počítače!
    Takže buď by idioti na desky mohli začít dávat dva USB3 porty (4 konektory) nebo teda, když to na deskách neumí, tak by pořád bylo v pohodě i USB2, takže 2 a 2 konektory, prostě celkem 4 USB konektory vepředu!!!

    No, nedělá to skoro nikdo, ale já je tam mám, vždycky si koupim přední USB panel buď 3,5″ s redukcí nebo 5,25″, jenže to chce mít vepředu pořád otvor na mechaniku, který tahle skříň nemá, takže tak 100E reálná cena. Větší hodnotu ta skříň nemá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *