Raptor Lake Refresh vyjde přesně za pět týdnů, zatím jen 125W

Kdy vyjde Raptor Lake Refresh?

Tento podzim Intel vydá třetí generaci procesorů na platformě LGA 1700 – Core 14. generace pro desktop, neboli také Raptor Lake Refresh, jelikož půjde jen o určitou aktualizaci předchozích procesorů s vyššími frekvencemi. Odhalení pravděpodobně bude za několik dní na akci Intel InnovatiOn, která je již oznámená na 19. a 20. září. Ještě jsme ale nevěděli přesně, kdy se procesory začnou prodávat, a tato informace byla zjištěna dnes.

Datum vydání a recenzí

Potvrdil se předpoklad, že reálné vydání opět bude o něco později po oficiálním „papírovém“ (nebo zde spíše pódiovém) představení nové generace, což v poslední době bývá u hardwaru norma. Web VideoCardz dnes píše, že zjistil od svých zdrojů plánované datum, kdy se procesory začnou prodávat, a také datum recenzí a obojí nastane až v říjnu.

Intel má stanovená dvě data (respektive dvě VideoCardz zjistil). Nejprve 16. října vyprší „Ad Embargo“, což patrně znamená, že prodejci budou moci začít nové procesory propagovat a možná také zařadit do online nabídky. Je tedy možné, že tento den už bude možné objednávat.

Následující den, 17. 10., bude už ostré vydání. V tento den současně skončí embargo na prodej i na vydání recenzí. Ta média, která měla pod NDA vzorky, budou tedy moci vydat recenze v okamžik, kdy se procesory začnou prodávat. Není asi pravděpodobné, že by procesorů byl závažný nedostatek a hned se vyprodaly, takže nedostatek času na čtení recenzí a na rozmyšlení nákupu asi není až takový problém. Začátek prodeje má být v 6:00 pacifického času, u nás v tu dobu bude 15:00 – v tuto dobu tedy můžete čekat různé recenze.

Zatím jen káčkové modely

Vydání tedy bude za pět týdnů. Nicméně změna proti předchozím informacím je, že zřejmě v této chvíli ještě nebudou ke koupi také levnější mainstreamové modely s 65W TDP a zamčeným násobičem. VideoCardz uvádí, že tato embarga se týkají jenom 125W modelů Core 14. generace.

Procesor platformy Intel LGA 1700

Zřejmě nás tedy v říjnu čeká jen šestice modelů s příponami K (125W TDP, odemčený násobič) a KF (125W TDP, odemčený násobič, deaktivované GPU – tyto modely jinak odpovídají ve všem modelům K). Vyjít má jen Core i9-14900Ki9-14900KF, dále Core i7-14700Ki7-14700KFCore i5-14600Ki5-14600KF. Vypadá to tedy, že další ne-K modely budou až začátkem příštího roku během CES 2024, podobně jako to bylo v předchozích generacích.

Tento měsíc (19. 9.) na zmíněné akci Intel InnovatiOn by firma měla odhalovat i další produkty, pravděpodobně by měly být oficiálně „uvedené do společnosti“ také nové 4nm procesory Meteor Lake používající čiplety a 3D pouzdření s více vrstvami čipů. Tyto modely ale budou jen pro notebooky, desktop místo nich dostane jen ony refreshované 7nm procesory Core 14. generace pro socket LGA 1700.

Tip: Procesory Meteor Lake budou mít On-Package Memory jako ty od Applu, Intel ukázal vzorek

Zdroj: VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD prý chystá Radeon RX 6750 GRE, s Navi 22 a 10GB pamětí

AMD teď dokončilo vydávání GPU generace RDNA 3, ale neznamená to, že už nebudou přicházet žádné další modely; kolují informace ještě například o Radeonu RX 7500. A dokonce se zdá, že není úplně konec ani předchozí generaci s architekturou RDNA 2, protože volné místo v nabídce mezi grafikami RX 7600RX 7700 XT teď prý bude vyplňovat ještě nový model založený na čipu Navi 22, který AMD chystá – Radeon RX 6750 GRE. Celý článok „AMD prý chystá Radeon RX 6750 GRE, s Navi 22 a 10GB pamětí“ »

 •  
 •  
 •  

Intel prý u procesorů Raptor Lake Refresh zvedne ceny až o 15 %

V říjnu se na trh chystají nové procesory Intel pro desktopový socket LGA 1700. Ponesou název Core 14. generace, nicméně půjde o refresh čipů Raptor Lake a Alder Lake předchozí generace, nikoliv o něco vyloženě nového. Podle uniklých parametrů se zdá, že pokroky ve výkonu budou jen malé. Ale přesto se teď objevila zpráva, že Intel u nových modelů nastaví vyšší ceny, ať už kvůli inflaci, nebo z jiných důvodů. Celý článok „Intel prý u procesorů Raptor Lake Refresh zvedne ceny až o 15 %“ »

 •  
 •  
 •  

Pentium odešlo, ale dvoujádra zůstanou. Chystá se „Intel 300“

Minulý rok Intel oznámil konec používání kdysi slávou pokrytých, později už jen nevděčně živořících značek Celeron a Pentium s tím, že od teď už nejlevnější sorty CPU nebudou mít zvláštní jméno. Takové „Intel Processor“ jen s E-Core se objevily v noteboocích, ale doteď ne v desktopu. I ten ale nyní přemalovávání dostihlo. Teď takové procesory přichází i do něj, ale budou založené na velkých jádrech. Pořád ovšem dostanete jen dvoujádro. Celý článok „Pentium odešlo, ale dvoujádra zůstanou. Chystá se „Intel 300““ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. „…zatím jen 125W“? a čo keby súdruh Olšan radšej napísal, aký má procesor reálny príkon pri behu na maximálnu záťaž, na akej frekvencii beží pri tých akože 125W resp aké precento záťaže musí mať, aby bolo dodržaných tých akože 125W???

  1. Maximálna spotreba bez limitov napájania sa zrejme ešte nevie a s frekvenciami all-core boost pri TDP/PL1 sa výrobcovia obvykle nechvália. Tieto veci v parametroch nebývajú a ukazujú sa až v praxi.

  2. 125W jsou nominálně podle Intelu, víc za tím nehledejte.

   Jaké budou PL2 neboli Maximum Turbo Power, ještě neprosáklo, proto je nemůžeme zmínit. Kdyby byly známé, tak bychom je opravdu „netajili“.

   P.S. Soudruh jsem byl naposled ve školce (teoreticky), díky za nabídku(?) ale nechci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *