Raptor Lake Refresh vyjde přesně za pět týdnů, zatím jen 125W

Kdy vyjde Raptor Lake Refresh?

Tento podzim Intel vydá třetí generaci procesorů na platformě LGA 1700 – Core 14. generace pro desktop, neboli také Raptor Lake Refresh, jelikož půjde jen o určitou aktualizaci předchozích procesorů s vyššími frekvencemi. Odhalení pravděpodobně bude za několik dní na akci Intel InnovatiOn, která je již oznámená na 19. a 20. září. Ještě jsme ale nevěděli přesně, kdy se procesory začnou prodávat, a tato informace byla zjištěna dnes.

Datum vydání a recenzí

Potvrdil se předpoklad, že reálné vydání opět bude o něco později po oficiálním „papírovém“ (nebo zde spíše pódiovém) představení nové generace, což v poslední době bývá u hardwaru norma. Web VideoCardz dnes píše, že zjistil od svých zdrojů plánované datum, kdy se procesory začnou prodávat, a také datum recenzí a obojí nastane až v říjnu.

Intel má stanovená dvě data (respektive dvě VideoCardz zjistil). Nejprve 16. října vyprší „Ad Embargo“, což patrně znamená, že prodejci budou moci začít nové procesory propagovat a možná také zařadit do online nabídky. Je tedy možné, že tento den už bude možné objednávat.

Následující den, 17. 10., bude už ostré vydání. V tento den současně skončí embargo na prodej i na vydání recenzí. Ta média, která měla pod NDA vzorky, budou tedy moci vydat recenze v okamžik, kdy se procesory začnou prodávat. Není asi pravděpodobné, že by procesorů byl závažný nedostatek a hned se vyprodaly, takže nedostatek času na čtení recenzí a na rozmyšlení nákupu asi není až takový problém. Začátek prodeje má být v 6:00 pacifického času, u nás v tu dobu bude 15:00 – v tuto dobu tedy můžete čekat různé recenze.

Zatím jen káčkové modely

Vydání tedy bude za pět týdnů. Nicméně změna proti předchozím informacím je, že zřejmě v této chvíli ještě nebudou ke koupi také levnější mainstreamové modely s 65W TDP a zamčeným násobičem. VideoCardz uvádí, že tato embarga se týkají jenom 125W modelů Core 14. generace.

Procesor platformy Intel LGA 1700

Zřejmě nás tedy v říjnu čeká jen šestice modelů s příponami K (125W TDP, odemčený násobič) a KF (125W TDP, odemčený násobič, deaktivované GPU – tyto modely jinak odpovídají ve všem modelům K). Vyjít má jen Core i9-14900Ki9-14900KF, dále Core i7-14700Ki7-14700KFCore i5-14600Ki5-14600KF. Vypadá to tedy, že další ne-K modely budou až začátkem příštího roku během CES 2024, podobně jako to bylo v předchozích generacích.

Tento měsíc (19. 9.) na zmíněné akci Intel InnovatiOn by firma měla odhalovat i další produkty, pravděpodobně by měly být oficiálně „uvedené do společnosti“ také nové 4nm procesory Meteor Lake používající čiplety a 3D pouzdření s více vrstvami čipů. Tyto modely ale budou jen pro notebooky, desktop místo nich dostane jen ony refreshované 7nm procesory Core 14. generace pro socket LGA 1700.

Tip: Procesory Meteor Lake budou mít On-Package Memory jako ty od Applu, Intel ukázal vzorek

Zdroj: VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace

Od února se šíří zprávy o nestabilitě výkonnějších procesorů Intel Core 13. a 14. generace ve hrách. Intel teď udělal netypickou věc, která vyvolává otázku, zda třeba s problémem nesouvisí. Jen pár měsíců po vydání refreshových modelů Raptor Lake, tedy Core 14. generace, ukončuje výrobu předchozích modelů generace 13. Přitom obvykle firma nechávala starší generace dojíždět mnohem déle, takže by to teoreticky mohlo s aktuální chybou souviset. Celý článok „Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace“ »

 •  
 •  
 •  

Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje

Před nedávnem jsme psali o tom, jak mají procesory Intel Raptor Lake problémy se stabilitou ve hrách. Zprávy o pádech často provázených zavádějící hláškou o nedostatku grafické paměti, zdá se, neutichají a naopak se spíš množí, stejně jako počty her, ve kterých jsou tyto problémy hlášené. Intel zatím k věci nezaujal nějaké oficiální stanovisko, ale problém analyzuje. Jde možná o největší takové problémy s procesory Intel v poslední době. Celý článok „Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje“ »

 •  
 •  
 •  

Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu

Intel letos chystá vydání nové generace desktopových procesorů – čipletové 3nm Arrow Lake, které už bude pojmenované Core Ultra a bude mít novou platformu LGA 1851. Ještě předtím se ale firma rozloučí se socketem LGA 1700 už asi navždy nejvýkonnějším procesorem, jaký bude na jejím 7nm procesoru existovat: Core i9-14900KS. Tato speciální edice teď bude nejrychlejším, ale také zdaleka nejžravějším procesorem pro hráče od Intelu. Celý článok „Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. „…zatím jen 125W“? a čo keby súdruh Olšan radšej napísal, aký má procesor reálny príkon pri behu na maximálnu záťaž, na akej frekvencii beží pri tých akože 125W resp aké precento záťaže musí mať, aby bolo dodržaných tých akože 125W???

  1. Maximálna spotreba bez limitov napájania sa zrejme ešte nevie a s frekvenciami all-core boost pri TDP/PL1 sa výrobcovia obvykle nechvália. Tieto veci v parametroch nebývajú a ukazujú sa až v praxi.

  2. 125W jsou nominálně podle Intelu, víc za tím nehledejte.

   Jaké budou PL2 neboli Maximum Turbo Power, ještě neprosáklo, proto je nemůžeme zmínit. Kdyby byly známé, tak bychom je opravdu „netajili“.

   P.S. Soudruh jsem byl naposled ve školce (teoreticky), díky za nabídku(?) ale nechci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *