Interiér
Skrinky s displejom sme už v testoch mali, avšak MSI posunulo jeho využitelnosť na novú úroveň. Cez dotykový panel je stále možné ovládanie, ale zároveň slúži ako ukazovateľ rôznych užitočných vecí. Isteže, s tristo eurami sa skrinka vyšplhala už veľmi vysoko, ale nejde len o príplatok za displej. MEG Prospect 700R si cenu obhajuje aj inými aspektami. Napríklad naozaj precíznym dielenským vyhotovením.
Interiér
Vnútro skrinky je priestranné s možnosťou osadiť azda každý, vami vybraný hardvér. Z výroby je skrinka pripravená na základné dosky formátu Mini-ITX, mATX a ATX. Je možnosť ale rozšíriť podporu až na formát E-ATX (310 × 304,8 mm) základných dosiek, pomocou jedného z troch panelov v príslušenstve. Pri grafických kartách výrobca udáva maximálnu dĺžku 400 mm ale priestoru tu je od krytiek rozširujúcich otvorov PCI Express až po rám ventilátorov 440 mm. Pre vežovitý chladič procesora je k dispozícii až 185 mm.
Všetky priechodky kabeláže sú osadené gumenými krytkami pre ucelený vzhľad. Otvory nie sú síce najväčšie ale 21 mm na prevlečenie káblov bez ťažkostí stačí. Ak by ste ale chceli, môžete alternatívne využiť bočný vertikálny otvor k prevlečeniu káblov.
Na vrchu tunela máte taktiež tri rovnaké priechodky ako na podnose základnej dosky. V jeho strede sú tri otvory pre zaistenie vertikálneho držiaka grafickej karty. Pri jeho osadení je ale nutné vybrať všetky krytky rozširujúcich kariet PCI Express. Predná časť tunela je z plastu a farebne sa odlišuje od jeho zvyšku.
Skrinku je možné rozobrať aj s tunelom a bočným panelom vedľa podnosu. Práve toto miesto je vyhradené pre tri panely z príslušenstva. Prvý rozšíruje podporu základných dosiek až na formát E-ATX. Druhý slúži ako držiak pre tri 120 mm ventilátory alebo radiátora kvapalinového chladiča vo formáte 120/240/360 mm. Tretí slúži iba ako kryt kabeláže zo zadnej strany.
Na podlahe rozobratého tunela sú dve pozície pre držiak šuplíkov úložísk. Ten v závislosti od použitého panela z príslušenstva môžete vybrať alebo premiestniť viac do stredu skrinky. Pri umiestnení držiaka v strede skrinky ale nezostáva veľa priestoru pre zdroj s káblami. Testovací zdroj Corsair RM750x má dĺžku 160 mm a pre káble je k dispozícii už iba 50 mm v prípade stredového uloženia držiaka. Ak je ale vpredu, tak mám k dispozícii ešte 170 mm priestoru.
Na prvej fotografii je pôvodný panel slúžiaci ako extra otvor pre prevlečenie kabeláže. Druhá fotografia je s panelom rozširujúcim podporu základných dosiek. Pri jeho použití budete ale musieť vybrať šuplíky pre úložiská, pretože s nimi koliduje. Na tretej je panel ako držiak pre tri 120 mm ventilátory alebo radiator kvapalinového chladiča vo formáte 120/240/360 mm. Ak chcete držiak osadiť úplne celý, tak budete musieť vybrať plastovú prednú časť tunela aj so šuplíkom pre úložiská.
EKWB v spolupráci s MSI vytvorilo presne pre skrinky MEG Prospect 700R a 700RL kvapalinový zásobník aj s pumpou. Ten je navrhnutý presne do otvoru, kde sa inštalujú aj panely z príslušenstva.
Predná plastová časť tunela drží na kostre pomocou dvoch skrutiek a dvoch nacvaknutých kolíkoch. Po jej odobratí máte medzi predným rámom a zbytkom tunela až 135 mm priestoru. Ten môžete využiť napríklad pre expanznú nádobu.
Z druhej strany podnosu na vás čaká veľké množstvo káblov ale aj dva žľaby priamo pre ne. Stredový žľab je určený pre väčšinu káblov. K ich zaisteniu máte k dispozícii tri pásky na suchý zips. Hneď sa mi ale nepozdáva jeho pravouhlé zakončenie na spodku. Káble priamo zo zdroja bude nutné poriadne ohýbať aby ste ich tam vôbec dostali. Žľab na konci skrinky je o dosť užší, nakoľko je tadiaľ vedený iba kábel pre napájanie procesora. Pre ten sú pripravené až štyri pásky na suchý zips.
Od žľabu až po bočnicu máte k dispozícii solídnych 33 mm priestoru pre správu kabeláže. Panel s otvorom pre prevlečenie káblov vám dáva ďalších 33 mm.
Medzi všetkým tým veľkým množstvom káblov nájdete aj jeden špeciálny. Ten je zakončený čidlom na meranie teploty, ktorú vám zobrazí displej po kliknutí na kolonku „Temp.“. Jeho dĺžka je dostatočná na to, aby ste ho mohli umiestniť na ľubovoľné miesto v skrinke.
Rozbočovač a zároveň aj mikročip, ktorý ovláda celú skrinku je umiestnený na vrchnej časti podnosu. Napájaný je cez kábel SATA priamo zo zdroja. Môžete do neho zapojiť šesť ventilátorov so 4-pinovým konektorom a šesť periférií s 3-pinovým konektorom pre ARGB. Na displeji máte možnosť ovládať ale iba štyri porty, pretože prvé tri konektory na rozbočovači spadajú pod „Port A“.
Priestoru pre úložiská na tak veľkú skrinku je relatívne málo. Za základnou doskou na podnose je držiak pre dve 2,5″ úložiská. Ten sa zospodu zahákne do podnosu a zaistí jednou skrutkou navrchu. Ďalšie dve pozície sa nachádzajú v tuneli. Do dvoch hybridných šuplíkov môžete osadiť ako 2,5 tak aj 3,5″ úložiská. Nevýhodou je pri 3,5″ platňových diskoch uloženie iba na bočné stĺpiky šuplíka. Nie sú tu k dispozícii žiadne odvibrované podložky.
Výrobca udáva hrúbku plechov 0,8 mm, zatiaľ čo my sme namerali na rôznych pozíciach okolo 0,9 mm. Podstatné je, že podnos a celkovo skrinka je pevná a neohýba sa. Teda až na pravú bočnicu. Tá má síce rovnakú hrúbku ale kvôli jej dĺžke a dvojbodovom uchyteniu na pántoch sa pri otváraní vlní.
Inštalácia komponentov bola vďaka veľkému priestoru vo vnútri skrinky jednoduchá a rýchla. Aj priestoru pod stropom je dostatok, 72 mm. Pri variante panelu s otvorom pre káble bola správa kabeláže jednoduchá a aj vizuálne schopná. Taktiež tomu napomohol dodatočný panel, ktorý je určený iba na krytie káblov vpredu skrinky. Neviem si ale predstaviť použiť iný panel a tak musieť káble zo zdroja ohýbať priamo do žľabu aby sa prevliekli cez priechodky. Tu by stačilo jednoducho žľab na spodku nechať rovný.
- Contents
- Exteriér
- Interiér
- Obslužná aplikácia
- Metodika testovania
- Testy chladenia CPU a GPU
- Testy chladenia základnej dosky
- Testy chladenia SSD a zahrievanie pod stropom
- Záver
ok, vkus je vysoko individualna zalezitost, cisto z estetickeho hladiska je tato skrinka ehm… nepekna. Ale software uz nieje o vkuse, horsi ovladaci soft ako msi center som este nevidel. Takze ak mamdat 300 ecok za skrinku, musela by k tomu byt aj slecna aspon na 1 celu noc, nieze na hodinu. A skrinku by som rano vyhodil 😀
alebo aspon odmontoval ten hnusny predok…
redakcia: aj edit by bolo fajn dorobit
Na úpravu príspevkov je potrebná registrácia. Neviem, či je vôbec techcnicky možné, aby mohol takéto veci robiť neregistrovaný používateľ?
S cookiesami by to asi nejak ciastocne slo. Inak mna nezaregistrovalo, vyplnil som formular, odoslal a neprisiel mi ziaden mejl ani nic
Vďaka za info. Preposielam na webmastera. Tých sťažností na komplikáciie okolo registrácie je už viac.
mna to teraz normalne registrovalo.
len tu tiez nieje edit 🙂
Hmmm, pokiaľ v pravom hornom rohu okna s príspevkom nemáte tlačidlo „Upraviť“, tak to možno bude stroskotávať na úrovni oprávnení (základné/nižšie to zrejme neumožňujú). Vyriešime.
a este sem nejdu vkladat linky 😀 tak to je genialne, ze spam
https://ctrlv.cz/fdHq
Vieme o tom, je to opatrenie pred spam botmi, ktorí obvykle prichádzajú s nejakými reklamami. Tých sme síce vtedy odstrihli, ale aj na úkor ostatných. Musíme to holt prebrať znovu a pokúsiť sa to spraviť elegantnejšie.
V týchto veciach sme slabí, to nepopieram, prioritu majú nosné veci a pri malom personálnom tíme… sa ťažko všetky veci doťahujú k dokonalosti. Postupne ale zvládneme aj toto. 🙂
MSI Center som použil len s nainštalovaným modulom pre testovanú skrinku. Za tu chvíľu, ktorú som v aplikácii strávil, som nezaznamenal žiadne negatíva.
Samozrejme sa dá aj na skrinke ušetriť a rozdiel utratiť na iné veci ako pc komponenty 😀
ja som nedavno presiel z Asus, ktore som pouzival asi od 2004 na MSI, lebo v normalnej cene asus nema opticky vystup zvuku + kauza 7000x3D. Svetielka ma nezaujimaju, ale treba riesit vrtule. Po x rokoch s asus fanXpert, som nainstaloval ten „zazrak“ od MSI, vydrzal som s tym tyzden, kym som nasiel FanControl. To robil niekto s mozgom a neodflakol to ako pani v MSI.
„Luke, I am your father!“
Souhlas, jak píše v prvním komentáři Roob, u skříně za 300E by bylo fajn mít i prémiovou kapotu, což teda ten předek od MSI rozhodně neni, je to hnusný.
Jinak ale obecně bych na počítačové skříně měl jinou výtku:
USB Bluetooth adaptér (sluchátka), USB Logitech adaptér (myš), USB Microsoft adaptér (gamepad), USB flash disk, počítáte se mnou? ČTYŘI!!! A jaktože mám vepředu jen dva USB3 porty zatímco nějaké USB-C je mi k prdu, mobil připojim přes wifi a nabíjim to do zásuvky a ne do počítače!
Takže buď by idioti na desky mohli začít dávat dva USB3 porty (4 konektory) nebo teda, když to na deskách neumí, tak by pořád bylo v pohodě i USB2, takže 2 a 2 konektory, prostě celkem 4 USB konektory vepředu!!!
No, nedělá to skoro nikdo, ale já je tam mám, vždycky si koupim přední USB panel buď 3,5″ s redukcí nebo 5,25″, jenže to chce mít vepředu pořád otvor na mechaniku, který tahle skříň nemá, takže tak 100E reálná cena. Větší hodnotu ta skříň nemá.