Site icon HWCooling.net

Dell XPS 13 2-in-1: Ice Lake v praxi

Hodnotenie

Do rúk sa nám dostala horúca novinka v podobe 10. generácie Intel Ice Lake v prémiovom notebooku od Dell. Čo prináša tak dlho očakávaných 10 nanometrov, aké sú zmeny oproti predchádzajúcim generáciám a je naozaj nová grafika Iris Plus dostatočne výkonná na hranie v rozlíšení  Full HD? Nielen na tieto otázky sa pokúsime nájsť odpovede v tomto teste.

10nm Intel mobilné procesory sú konečne tu

Pamätám si to ako keby to bolo včera, keď som si koncom roka 2015 zaobstaral jeden z prvých notebookov s Intel Skylake, konkrétne Dell XPS 13 s Core i5-6200U. Dalo by sa povedať, že tento notebook odštartoval novú generáciu windowsových notebookov. Skylake priniesol novú architektúru, 14nm výrobný proces, ale aj nový dizajn zariadení, ktoré práve XPS 13 reprezentovala. Tenké rámiky, kovové telo, malá hrúbka aj hmotnosť. XPS 13 z 2015 by sa ani teraz nemusela hanbiť sa zvoj vzhľad, aj keď výrobca ju už viac krát inovoval.

Od konca roka 2015 sa toho však veľa nezmenilo. Intel vydal niekoľko revízií Skylaku, na inovovaných 14nm procesoch, no rozdiely vo výkone neboli nijako prevratné. Grafický výkon sa prechodom z HD 620 na UHD 620 tiež extra neposunul. Väčší skok výkonu sme zaznamenali až s príchodom 8. generácie Kaby-Lake, ktorá priniesla na mobilné platformy dvakrát toľko jadier ako dovtedy. Teda z 2-jadrových 4-vláknových 15W procesorov vznikli 4-jadrové a 8-vláknové, ktoré sú tu doteraz. Po Kaby-Lake-R prišiel ešte refresh Whiskey-Lake, avšak tiež s číslovkou 8 a na trhu ste vedeli kúpiť zariadenia oboch generácií. Rozdiely medzi nimi sú však minimálne, predovšetkým v mierne vyšších taktoch.

Dá sa teda povedať, že od roku 2015 sa okrem zdvojnásobenia jadier/vlákien nič zaujímavé neudialo a neboli ste teda ani nútení kupovať nový notebook, ak vám ten súčasný fungoval. Koncom minulého roka sa po dlhom čakaní a niekoľkých odkladoch na trh konečne dostali 10nm procesory od Intelu, ktoré by mali podobne ako v roku 2015 Skylake priniesť výraznú inováciu. Aby toho nebolo málo, Intel prináša rovno dve rodiny produktov  10. generácie – Ice Lake a Comet Lake a spolu s nimi aj nové označenia procesorov. Z viacerých zdrojov cítim zmätok v označeniach, ľudia si nie sú istí, čo majú hľadať a čo nové označenia znamenajú, preto sa na to pozrieme detailnejšie.

Ice Lake a Comet Lake

Ako už bolo spomenuté, Intel predstavil dve rodiny procesorov 10 generácie. Začneme Comet Lake, ktorý je pokračovaním rodiny procesorov od Skylake a najbližšie reprezentuje to, na čo sme boli zvyknutí doteraz.

Comet Lake – ďalšia iterácia Skylake-u

Comet Lake zachováva označenie aj funkčnú výbavu predchádzajúcich generácií, pričom stavia na vyššie takty, vyšší počet jadier a iné drobné úpravy. Taktiež je stále vyrábaný 14 nm výrobným procesom. Dá sa teda povedať, že ide len o ďalšiu iteráciu Skylaku, no prirovnal by som ju ku Kaby Lake R, práve pre väčšie množstvo zmien. Aké sú teda tie konkrétne zmeny?

V prvom rade označenie. Doteraz sme boli zvyknutí na čísielka ako 6200U, 7500U, 8250U či 8565U, pričom prvé číslo označovalo generáciu, to naďalej platí. Nasledujúce čísla označujú model, pričom tieto čísla sa aj priamo viažu na to, či ide o Core i3, i5 alebo i7. Takže príklad 8250U je Core i5 a 8550U je Core i7, pričom rozdiel je práve v druhej číslici. No a na konci už máme tradičné písmeno, teda U, ktoré označuje mobilné 15W procesory určené do všetkých bežných, nie herných, notebookov a ultrabookov. Táto analógia bola zachovaná a nové procesory tak nesú označenie 1011oU, 10210U, 10510U a 10710U.  Ich konkrétne parametre sú:

Čo sa zmenilo oproti Whiskey Lake a Kaby Lake-R? V prvom rade najvyšší model 10710U ponúka 6 jadier a 12 vlákien, čo sme doteraz v 15W U modeloch nemali. Zmenili sa tiež takty u jednotlivých modelov.

Oproti Whiskey Lake i3 má Comet Lake o 200 MHz vyšší Turbo boost.

Nová i5 má zhodný base clock, ale Turbo išlo hore o 300 až 800 MHz v závislosti, či porovnávame s Whiskey alebo Kaby Lake-R

Ci7-10510U je nástupcom týchto dvoch i7 predchádzajúcich generácií a berie si base z Kaby Lake-R, ale Turbo má vyššie než Whiskey aj keď len o 100 MHz. V každom prípade 4,9 GHz v účkovom procesore sme tu ešte nemali a som veľmi zvedavý, aký bude tento procesor v praxi.

Za najzaujímavejší však pokladám už spomínaný 6-jadrový Ci7-10710U, ktorý do tenkých zariadení prináša zase o niečo vyšší výkon, ktorý sme doteraz videli len v 45W procesoroch H v herných/pracovných notebookoch.

Okrem zmeny taktov a počtu jadier sme sa dočkali aj integrovanej podpory WiFi 6 v procesore, čo je skvelá správa. Viac sa o WiFi 6 dočítate v našom teste. Na Thunderbolt 3 je však stále nutný oddelený ovládač Titan Ridge. Video výstupy zostali nezmenené, teda HDMI 1.4 a DisplayPort 1.2. To HDMI naozaj zamrzí, lebo nezvláda 4K 60 Hz. Spojené je to však s použitím starej 9. generácie Intel Graphics, ktorá je tu už x rokov. Zmeny v grafike prináša Ice Lake, o ktorom si povieme o chvíľu. Comet Lake podporuje operačné pamäte DDR4-2667 a LPDDRx-2933.

Zhrnutie: Comet Lake má teda vyššie takty a viac jadier, ale stále so starou 14 nm arichtektúrou, ktorú všetci verne poznáme.

Ice Lake – nová architektúra, nové grafiky

Hviezdou 10. generácie však nie je Comet Lake, ale Ice Lake. Ten okrem 10nm výrobného procesu má aj zmeny v architektúre a predovšetkým má aj novú generáciu integrovaných grafík Iris Plus. K množstvu interných zmien sa pridáva aj trochu chaotické značenie, ktoré si musíme vysvetliť.

Naďalej platí i3/i5/i7 a prvé číslo 10 ako označenie generácie. Nasleduje označenie modelu. Toto všetko sa zhoduje s Comet Lake a aj s ostatnými predchádzajúcimi generáciami. Ďalej však už nemáme písmeno U pre 15W modely, ale kombináciu písmena G a jedného čísla. Táto dvojica označuje výkon grafiky a teda G7 je výkonnejšia grafika ako napríklad G4. Hlavnými modelmi Ice Lake sú nasledovné procesory:

Ice Lake zaujme hlavne novou 11. generáciou grafík Iris Plus, ktorá má ponúkať až 2,08× vyšší grafický výkon, 1,82× viac fps, 4K 60 Hz HDR či umožňovať hrať hry ako Fortnite alebo Dirt Rally 2 vo Full HD, čo samozrejme preveríme.

S novou grafikou prichádzajú aj moderné video výstupy. Nájdeme tu teda HDMI 2.0b a DisplayPort 1.4, čo je skvelá správa najmä pre majiteľov 4K monitorov. Konečne budete môcť napojiť notebook cez HDMI a mať viac ako 30 Hz.

Okrem novej grafiky sú procesory vybavené aj podporou novej WiFi 6 ako Comet Lake, ale aj intgerovaným Thunderbolt 3 priamo v procesore, čo u Comet Lake nenájdete. Znamená to teda, že na trhu by sa nemal objaviť Ice Lake notebook bez Thunderboltu, zatiaľ čo pri Comet Lake to garantované nie je.

Zaujímavosťou je aj podpora vyšších rýchlostí pamätí, konkrétne DDR4-3200 a LPDDR4/x-3733. Toto je tiež veľký skok vpred, kedže väčšina notebookov doteraz využívala len 2133MHz pamäte.

Ice Lake teda predstavuje novú generáciu procesorov, ktorá je zameraná na grafiku, multimédia a AI. Oproti Comet Lake a ostatným iteráciám Skylake pocítite rozdiel najmä v grafike, konektivite ale aj výkone a to napriek nižším taktom. Nová architektúra prináša vyššie IPC a to až o 40 % podľa Intelu. Vyššia rýchlosť pamätí v testoch výkonu určite tiež zohrá svoju rolu.

Než sa pustíme do testu prvého Ice Lake notebooku, ktorý sa nám dostal do rúk, povieme si ešte niečo o Projekte Athena.

Do rúk sa nám dostala horúca novinka v podobe 10. generácie Intel Ice Lake v prémiovom notebooku od Dell. Čo prináša tak dlho očakávaných 10 nanometrov, aké sú zmeny oproti predchádzajúcim generáciám a je naozaj nová grafika Iris Plus dostatočne výkonná na hranie v rozlíšení  Full HD? Nielen na tieto otázky sa pokúsime nájsť odpovede v tomto teste.

Athena – bohyňa notebookov?

Spolu s príchodom 10. generácie procesorov Intel predstavil Projekt Athena. Nejde však o žiaden nový produkt či ukážku novej technológie, ale nový štandard, ktorý má združovať prémiové notebooky do spoločnej rodiny. Keď sa povie Macbook, každý presne vie o čo ide, no vyznať sa v mori windowsových notebookov vôbec nie je ľahké. Čo presne teda Athena znamená?

Pod notebookom označeným ako Projekt Athena nájdete zariadenie, ktoré musí spĺňať nasledujúce parametre:

Celkovo ide až o 23 rôznych parametrov, ktoré majú zabezpečiť, že váš nový notebook spĺňajúci parametre Projektu Athena bude aj v praxi ponúkať to, čo výrobca udáva na papieri.

Aby ste vedeli rozoznať, ktoré notebooky patria do Projektu Athena, budú označené logom na obrázku vyššie.

Ako už bolo spomenuté, Projekt Athena predstavuje akýsi štandard pre výrobcov notebookov a v prvej vlne sa tak objaví viacero zariadení od rôznych výrobcov. Na obrázku nižšie uvidíte niekoľko z nich.

Do rúk sa nám dostala horúca novinka v podobe 10. generácie Intel Ice Lake v prémiovom notebooku od Dell. Čo prináša tak dlho očakávaných 10 nanometrov, aké sú zmeny oproti predchádzajúcim generáciám a je naozaj nová grafika Iris Plus dostatočne výkonná na hranie v rozlíšení  Full HD? Nielen na tieto otázky sa pokúsime nájsť odpovede v tomto teste.

Základné parametre

ParametreDell XPS 13 2-in-1 7390
Rozmery296 × 207 × 7-13 mm
Hmotnosť1321 g
Displej13,4", 16:10 4K 3840 × 2400 px, WLED, 60 Hz, Anitglare, 500 nit, HDR400
ProcesorIntel Core i7-1065G7, 4C/8T, 15W, 10nm
Grafická kartaIntel Iris Plus 64EU
Operačná pamäťPriepustnosť zbernice16 GB LPDDR4x (3733 MHz)
Úložiská512 GB SSD PCIe NVMe onboard
Porty2× Thunderbolt 3 USB-C 3.1 gen 2 10 Gbps, 1× microSD reader, 1× 3,5mm jack
Kapacita batérie51 Wh
Rozlíšenie kamery720p
Reproduktory2× 2 W
Orientačná cena2300 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-362" as a base selector for example: #supsystic-table-362 { ... } #supsystic-table-362 tbody { ... } #supsystic-table-362 tbody tr { ... } */

Detaily

Balenie nového XPS je dvojité. Vonkajší kartón nie je nijako zaujímavý, ale vnútorný obal vyhotovením už zaujme. Ide o akúsi obálku, ktorú postupne otvárate. Z veľkého množstva balení, s akými som sa stretol, toto patrí medzi tie najoriginálnejšie.

Obsahom je tradične notebook, nabíjačka a dokumentácia. Vzhľadom na to, že notebook má iba porty USB-C, nachádza sa v balení aj redukcia na klasické USB typu A. Za to výrobcu rozhodne chválim.

Prvý dojem po vybalení je skvelý. Telo XPS je pevné, robustné a prekvapivo ťažké, čo evokuje dojem prémiovosti. Celokovové spracovanie do najmenšieho detailu tento pocit len prehľbuje. Dizajn XPS od mojej 13 z 2015 sa mi vždy páčil a nová 13 2-in-1 nie je výnimkou. Po dizajnovej stránke naozaj nie je čo vyčítať a spracovaním len máločo môže konkurovať.

Samozrejme Macbooky alebo napríklad Lenovo X1 Carbon, ktoré dlhodobo používam nepôsobia tak prémiovo. Za to však môže hlavne použitie hliníku na XPS. X1 Carbon má 1140 gramov a XPS 1321 gramov a je navyše o dva cm užšie a o centimeter kratšie, preto sa mi zdá výrazne ťažšie. S menším telom má vyššiu hmotnosť, čo som si hneď všimol. V každom prípade nové XPS je veľmi pekné a dobre spracované zariadenie, ktoré vás bude aj dobre reprezentovať.

Testovaná konfigurácia obsahuje nový 4-jadrový procesor Core i7-1065G7 Ice Lake s najvýkonnejšou grafikou Iris Plus so 64 EU. Ďalej tu nájdete 16 GB 3733MHz LPDDR4 RAM, 512GB NVMe SSD od Toshiba a 13,4″ dotykový displej s UHD+. Ide o jednu z najvyšších konfigurácií, akú výrobca ponúka. Upgradnúť si môžete už len SSD a RAM a to na 1TB SSD a 32 GB RAM. Naopak, nižšie konfigurácie sú so 4 – 8 GB RAM, Full HD displejom, 256GB SSD a procesormi Ci3-1005G1 alebo Ci5-1035G1.

Konektivita na novom XPS nie je úplne ideálna pre to, na čo je väčšina ľudí zvyknutá. No treba povedať, že niekedy sa už budeme musieť odraziť a zbaviť sa USB typu A. Apple to spravil už v 2015 a dalo sa očakávať, že aj ďalší výrobcovia sa tohto trendu chytia. Nájdeme tu tak len dvojicu portov Thunderbolt 3, ktoré poskytujú všetku konektivitu, ktorú by ste mohli požadovať. Budete však potrebovať dokovaciu stanicu alebo rôzne doky a adaptéry. Okrem nich tu je ešte 3,5 mm audio konektor a slot pre kartu microSD. Či je táto konektivita pre vás dostatočná si už musíte zvážiť sami. Ja už zariadenia výlučne s Thunderbolt 3 používam dlhšiu dobu, ale v práci aj doma mám dokovacie stanice, bez nich by to nešlo. V taške pre istotu vždy so sebou nosím aj adaptér na HDMI a VGA. Takže áno, bez ďalších investícií to zatiaľ nepôjde, ale USB-C je budúcnosť.

Predná aj zadná strana sú bez ďalších konektorov, vpredu však nájdeme indikátor nabíjania a na veku displeja dvojicu mikrofónov.

Spodná strana má trojicu tenkých mriežok pre ventiláciu a reproduktory. Na odmontovanie spodného krytu potrebujete skrutkovač T5, ako je už pri Delli zvykom. Spodný kryt sa dáva dole pomerne ťažko, no tak tomu bolo aj pri mojom starom XPS 13.

Po odnímaní spodného krytu sa dostanete ku komponentom. Vidieť môžete prekvapivo dvojicu ventilátorov, batériu a základnú dosku prekrytú fóliou. Reálne na tomto notebooku neviete nič vymeniť ani vylepšiť, preto si veľmi dobre rozmyslite, akú konfiguráciu si kúpite. Dell sa teda pridal k Apple, čo môže pre niektorých zákazníkov predstavovať veľkú nevýhodu. Keby sa aspoň SSD dalo vymeniť, ale už aj o túto možnosť sme prišli.

O odvod tepla z CPU sa stará kombinácia dvoch ventilátorov, čo je krok vpred oproti starému dizajnu s jedným ventilátorom, aký malo moje XPS 13 z 2015.

Spodnú časť zapĺňa 51Wh batéria, čo je v takto malom tele slušná kapacita.

Veko displeja sa dá otočiť o 360 stupňov a z notebooku tak dá spraviť tablet. Pánty sú pevné a umožňujú presné nastavenie polohy displeja. Ak však s ním zatrasiete, pohnete displejom. Klávesnica sa v tabletovom režime deaktivuje, no klávesy viete stále stláčať a je to trochu divné. Lenovo to má pri X1 Yoga vyriešené lepšie, kedže klávesy sa schovajú do tela a už sa nedajú stlačiť.

Otvorenie jednou rukou je možné len do asi 70 stupňov, potom sa začne notebook prevažovať a musíte si základňu chytiť, aby ste ho otvorili celý. Pri držaní v jednej ruke dokáže notebook celkom seriózne rezať do dlane kvôli ostrým hranám a tenkej základni.

Klávesnica patrí medzi zaujímavé časti tohto notebooku. Ide o MagLev klávesnicu s 1,3 mm dráhou klávesov. Klávesy pri stlačení príjemne klikajú a poskytujú tak dobrú odozvu. Vzhľadom na veľmi plytkú dráhu a minimálny pohyb klávesov som si ihneď spomenul na neslávnu klávesnicu Apple Butterfly, no tá sa mi nikdy nepáčila. Dell MagLev je oveľa lepšia, aj keď prvý dojem som z nej mal veľmi podobný.

Je trochu hlučnejšia, ale presne tak viete, že ste kláves stlačili. MagLev už z názvu indikuje, že využíva magnety, ale zároveň je v klávesnici použitý mechanizmus butterfly podobne ako mal Apple, preto bol môj prvý dojem z klávesnice taký podobný. Na XPS 13 2-in-1 je použitá už druhá generácia klávesnice MagLev a mne osobne sa písanie na nej páčilo. Je to síce trochu nezvyčajné, no dá sa na to veľmi rýchlo zvyknúť. Bohužiaľ, neviem sa vyjadriť k spoľahlivosti tejto klávesnice, nakoľko som ju používal iba krátko a žiaden iný notebook s MagLev som dlhodobo nepoužíval.

Kamera na notebooku ponúka bežné HD rozlíšenie, čo je pri 4K predných kamerách v mobiloch úplná tragédia. Obraz za horších svetelných podmienok, napríklad večer, je žalostný. Nenachádza sa tu ani IR kamera pre rozpoznanie tváre a Windows Hello. Našťastie je aspoň v tlačidle napájania čítačka odtlačkov prstov, ktorá funguje dobre.

Ako už bolo v úvode spomenuté, v balení nájdete takúto redukciu na klasické USB typu A. Nemusíte tak kupovať adaptér, ak chcete pripojiť externú myš, harddisk či iné príslušenstvo.

Od ultrabooku, akým je toto XPS, sa dá očakávať skvelá výdrž a nové 10nm procesory by tomu mali ešte pomôcť. Pri našom testovacom kuse však nebola výdrž taká dobrá, aká by mohla byť kvôli použitiu 4K displeja, ktorý má vyšší odber ako Full HD verzia. Ak je vašou prioritou výdrž na jedno nabitie, určite si 4K verziu nekupujte. V našom teste na YouTube vydržala 4K verzia presne 6 hodín. To nie je zlá hodnota, no už sme videli aj lepšie výsledky. Pri bežnom používaní môžete očakávať 7 – 8 hodín. Full HD model by mohol mať okolo 12 hodín pri bežnej práci, podľa informácie od používateľov. 4K displej teda odporúčam naozaj len ak je grafická práca prioritou. Nabíjať môžete pripojením nabíjačky k pravému aj ľavému portu USB-C.

Nabíjanie 45W nabíjačkou nepatrí medzi tie najrýchlejšie. Po hodine ste na 53 %, po hodine a pol na 81 %, no plné nabitie trvá cca 2 hodiny a 40-50 min. Takmer tri hodiny na 51Wh batériu je naozaj veľa. Očakával by som 65W nabíjačku, Dell v tomto ohľade asi šetrí na zákazníkoch.

Toľko k popisu notebooku, poďme sa pozrieť, ako obstál v našich testoch.

Do rúk sa nám dostala horúca novinka v podobe 10. generácie Intel Ice Lake v prémiovom notebooku od Dell. Čo prináša tak dlho očakávaných 10 nanometrov, aké sú zmeny oproti predchádzajúcim generáciám a je naozaj nová grafika Iris Plus dostatočne výkonná na hranie v rozlíšení  Full HD? Nielen na tieto otázky sa pokúsime nájsť odpovede v tomto teste.

Metodika testovania

Notebook sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov.

Testy zahŕňajú syntetické benchmarky na porovnanie výkonu procesora aj grafickej karty. Meriame tiež rýchlosť úložísk, výdrž batérie, rýchlosť nabíjania a výkon v hrách. Cieľom je tak otestovať notebooky a desktopy v rôznych scenároch a spraviť si komplexný prehľad o ich výkone a prevádzkových vlastnostiach.


Do rúk sa nám dostala horúca novinka v podobe 10. generácie Intel Ice Lake v prémiovom notebooku od Dell. Čo prináša tak dlho očakávaných 10 nanometrov, aké sú zmeny oproti predchádzajúcim generáciám a je naozaj nová grafika Iris Plus dostatočne výkonná na hranie v rozlíšení  Full HD? Nielen na tieto otázky sa pokúsime nájsť odpovede v tomto teste.

Gamut, jas a odchýlka

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Ide o 13,4″ displej WLED so 4K rozlíšením v pomere strán 16:10 (3840 × 2400 px) a 60 Hz. Nakoľko nejde o herný notebook, nenachádza sa tu žiadna technológia pre eliminovanie trhanie obrazu. Vyššia výška displeja vám umožní zobraziť väčšiu časť webstránky, viac riadkov kódu či textu v dokumentoch. Taktiež potešia minimálne rámiky, ktoré patria medzi tie najmenšie na trhu. Výrobca to označuje ako InfinityEdge Display. Zároveň tu nájdeme aj podporu dotyku, čo je pri 2in1 zariadení logické. Displej je pokrytý ochranným sklom Gorilla Glass 5.

Výrobca udáva jas 500 nitov a 90% pokrytie spektra DCI p3, kontrast 1500:1 a certifikáciu HDR 400. 0,65% anti-reflexná vrstva má zabrániť nežiaducím odleskom na displeji. Displej tak vyzerá byť ideálnym na grafickú prácu ako aj konzumáciu obsahu. Aký je displej v praxi?

Displej potvrdil svoje kvality v niektorých oblastiach, v iných by mohol byť o kúsok lepší. Gamut displeja je veľmi dobrý. Namerali 100% pokrytie sRGB spektra a 84% Adobe RGB. Gama krivka je mierne mimo ideálnych hodnôt a dosahuje číslo 2,3. Jas takmer 370 nitov je menej ako uvádzaných 500, no predpokladám, že táto hodnota sa dá dosiahnuť iba pri HDR obsahu. A nakoľko displej má HDR400 certfikácia, znamená to, že nepretržitý jas by mal byť 400 nit, teda nameraných 370 nie je ďaleko. Veľmi dobrá bola aj farebná odchýlka s hodnotou ∆E 1,45, pričom hodnoty pod 2,0 sú považované za ideálne. Sklamaním bola uniformita displeja, kde pravý horný roh mal výraznú odchýlku. Samozrejme každý panel je iný a váš kus môže mať lepšie ale aj horšie hodnoty odchýlky.

Do rúk sa nám dostala horúca novinka v podobe 10. generácie Intel Ice Lake v prémiovom notebooku od Dell. Čo prináša tak dlho očakávaných 10 nanometrov, aké sú zmeny oproti predchádzajúcim generáciám a je naozaj nová grafika Iris Plus dostatočne výkonná na hranie v rozlíšení  Full HD? Nielen na tieto otázky sa pokúsime nájsť odpovede v tomto teste.

Rendering, Geekbench




V Cinebench môžete vidieť nárast o 7 – 14 % v single core skóre a až 41 – 43% v multi core oproti Core i7 8. generácie. V single core sme sa dostali na úroveň 45W procesorov v herných notebookoch. Zaujímavejší je ale nárast v multi core, kde pri rovnakom počte jadier a vlákien vidíte o 30 % vyšší výkon.



V praktických testoch renderingu je možné pozorovať tiež výraznú úsporu času oproti predchádzajúcej i7. Konkrétne v Blenderi je 24 % úspora času a v POV-Ray až 30 %. Pri rovnakom počte jadier sú toto skvelé medzigeneračné zlepšenia.









Ďalšie syntetické testy Geekbench takisto ukazujú nezanedbateľný nárast výkonu. V single core testoch sme namerali nárast o 17, 18 a 22 %. Multicore mal ešte vyššie hodnoty a to 25, 21 a 37 %. Najväčšie rozdiely sme namerali ale v Compute testoch, ktoré sú zamerané na grafiku. Tu bol rozdiel až 65, či dokonca 98 %. To znamená, že Ice Lake grafika je takmer 2× taká výkonná ako v Kaby Lake-R.

Do rúk sa nám dostala horúca novinka v podobe 10. generácie Intel Ice Lake v prémiovom notebooku od Dell. Čo prináša tak dlho očakávaných 10 nanometrov, aké sú zmeny oproti predchádzajúcim generáciám a je naozaj nová grafika Iris Plus dostatočne výkonná na hranie v rozlíšení  Full HD? Nielen na tieto otázky sa pokúsime nájsť odpovede v tomto teste.

3D/PC Mark a Unigine Heaven


Ďalšie praktické testy v 3DMark a PCMark ukazujú zaujímavé výsledky. Fire Strike má opäť masívny nárast výkonu vďaka grafike a to až 126 %. Naopak PCMark má úplne zhodný výsledok s predchádzajúcou i7 v priemere dvoch testov.


Praktický test grafického výkonu Unigine Heaven opäť ukazuje výrazný nárast výkonu až o 119 %, teda viac ako 2× vyššie fps.

Do rúk sa nám dostala horúca novinka v podobe 10. generácie Intel Ice Lake v prémiovom notebooku od Dell. Čo prináša tak dlho očakávaných 10 nanometrov, aké sú zmeny oproti predchádzajúcim generáciám a je naozaj nová grafika Iris Plus dostatočne výkonná na hranie v rozlíšení  Full HD? Nielen na tieto otázky sa pokúsime nájsť odpovede v tomto teste.

Herné testy

Herné testy pri ultrabookoch zvyčajne nerobím, pretože to nemá význam. Kto by už len chcel hrať pri 10 fps? Nová Iris Plus Grafika však prináša výrazne vyšší výkon než minulé generácie Intel HD a UHD graphics. Preto bude zaujímavé otestovať túto novú grafiku a preveriť, či sú zlepšenia také dobré ako tvrdí Intel. Ak sa to potvrdí, znamenalo by to, že by ste na bežné online či menej graficky náročné hry mohli využiť tenké a ľahké zariadenie ako je práve testovaný Dell XPS 13 2-in-1. Presne to zariadenie, ktoré váži niečo málo cez 1 kg, ktoré nosíte so sebou na cesty, do lietadla či na hotelovú izbu. Znamenalo by to revolúciu v mobilnom hraní, kedže už nebudete potrebovať 3-kilový ťažký herný notebook s mizernou výdržou, ktorý je bez nabíjačky nepoužiteľný a na pracovné stretnutia ho rozhodne zobrať nemôžete. Poďme sa spoločne pozrieť, či sa tieto očakávania Intelu podarilo naplniť.



Začneme CS:GO, ktoré patrí medzi najpopulárnejšie hry vôbec. Vzhľadom na svoju grafickú nenáročnosť je možné ho hrať aj na integrovanej grafike vo Full HD rozlíšení. Otestovali sme hrafické nastavenia low, medium a high grafické nastavenia. V nastaveniach low a medium je Dell s Iris Plus grafikou o 63 % rýchlejší, v high dokonca o 70 %. Hra je s hodnotami takmer 70 a nad 80 fps bez problémov hrateľná a nemusíte znižovať rozlíšenie pod Full HD.





Po populárnej online hre tu máme tvrdší oriešok. GTA V je rovnako jedna z najpopulárnejších hier na trhu, no ponúka komplexnejšiu a náročnejšiu grafiku ako CS. To sa samozrejme odrazilo aj na plynulosti a prepady pod 30 fps sú tu oveľa bežnejšie. Na UHD 620 hra pomerne seká a nedá sa tak hovoriť o pozitívnom hernom zážitku. Svedčia o tom aj priemerné fps s hodnotou 27. Naopak Iris Plus v testovanom Delli zvláda hru oveľa lepšie a s priemerom 49 fps bol aj herný zážitok výrazne lepší. Hra výrazne menej sekala a bola plynulejšia. Myslím, že bez problémov tu viete rozlíšiť, na čom bola hra hrateľná a na čom nie.




Do tretice si dáme ešte závodnú hru, konkrétne Dirt Rally. Vo Full HD a nastaveniach medium opäť vidíme podobný scenár ako pri GTA V a to, že na Delli s Iris Plus je hra bez problémov hrateľná s priemernými fps na úrovni 43 a minimom dokonca nad hranicou 30 fps. Naopak staršia Ci7 s UHD 620 grafikou má priemer len 23 fps a minimum okolo 19 fps, čo znamená, že hra pri teste výrazne sekala a hranie je prakticky nemožné.

Do rúk sa nám dostala horúca novinka v podobe 10. generácie Intel Ice Lake v prémiovom notebooku od Dell. Čo prináša tak dlho očakávaných 10 nanometrov, aké sú zmeny oproti predchádzajúcim generáciám a je naozaj nová grafika Iris Plus dostatočne výkonná na hranie v rozlíšení  Full HD? Nielen na tieto otázky sa pokúsime nájsť odpovede v tomto teste.

Šifrovanie, enkódovanie


Rozdiely výkonu môžeme vidieť aj pri šifrovaní. Ide o 14 a 9 % nárast, čo je merateľné, ale nie také výrazné ako predchádzajúce výsledky.



Ice Lake sa prezentuje aj vylepšeným kódovaním, preto výsledky v týchto dvoch testoch by mali byť presvedčivé. V H.264 teste bolo zlepšenie o 26 % a H.265 až 30 %. Opäť veľmi solídne výsledky pri rovnakom počte jadier.

Do rúk sa nám dostala horúca novinka v podobe 10. generácie Intel Ice Lake v prémiovom notebooku od Dell. Čo prináša tak dlho očakávaných 10 nanometrov, aké sú zmeny oproti predchádzajúcim generáciám a je naozaj nová grafika Iris Plus dostatočne výkonná na hranie v rozlíšení  Full HD? Nielen na tieto otázky sa pokúsime nájsť odpovede v tomto teste.

Testy pamätí a disku




Ice Lake prináša podporu nových rýchlych pamätí, čo sa výrazne odrazilo v testoch vyššie. Vidíte výrazný nárast rýchlostí čítania, zápisu aj kopírovania, vďaka 3733MHz pamätiam. Konkrétne zrýchlenia sú 71, 55 a 61 %. Naopak latencia je výrazne horšia, a to 53 %.



Rýchlosť vstavaného SSD nie je nijako ohurujúca a povedal by som, že tu výrobca na používateľoch ušetril. Namerané hodnoty nie sú zlé, no sú čisto priemerné, čo sa na pomerne high-endové a drahé zariadenie nehodí.

Do rúk sa nám dostala horúca novinka v podobe 10. generácie Intel Ice Lake v prémiovom notebooku od Dell. Čo prináša tak dlho očakávaných 10 nanometrov, aké sú zmeny oproti predchádzajúcim generáciám a je naozaj nová grafika Iris Plus dostatočne výkonná na hranie v rozlíšení  Full HD? Nielen na tieto otázky sa pokúsime nájsť odpovede v tomto teste.

Zahrievanie a výdrž na batériu

Zrejme jediné sklamanie v testoch sa objavilo pri teplotách v záťaži. Naprieč všetkými testami Dell dosahoval 100 °C a viac. To nie je žiadne zlepšenie oproti predchádzajúcim generáciam, napriek 10 nm výrobnému procesu. XPS 13 2in1 je tenké a malé zariadenie, napriek tomu by som však očakával lepšie teploty.


Pomerne dobrú hodnotu 6 hodín sme namerali v teste YT, čo je pri použití 4K solídna hodnota. Ako sme však už spomínali, ak je výdrž batérie vašou prioritou, držte sa preč od 4K displeja a zvolte Full HD model. Tak môžete očakávať podľa môjho odhadu v tomto teste 9 – 10 hodín.

Do rúk sa nám dostala horúca novinka v podobe 10. generácie Intel Ice Lake v prémiovom notebooku od Dell. Čo prináša tak dlho očakávaných 10 nanometrov, aké sú zmeny oproti predchádzajúcim generáciám a je naozaj nová grafika Iris Plus dostatočne výkonná na hranie v rozlíšení  Full HD? Nielen na tieto otázky sa pokúsime nájsť odpovede v tomto teste.

Hodnotenie

Dell XPS 13 2-in-1 je prémiový ultrabooko-tablet s unikátnym dizajnom, špičkovým spracovaním a kovovým telom, za ktoré by sa nehanbil ani Macbook. K tomu dostanete azda najštýlovejší displej na trhu s vysokým rozlíšením, nádhernými farbami a veľmi źkymi okrajmi. Tešiť sa tiež môžete na netypickú klávesnicu MagLev, veľký touchpad a snímač odtlačkov prstov. Poteší aj nová WiFi 6 a dvojica portov Thunderbolt, ktoré sú veľmi univerzálne, no stále potrebujete dokovacie stanice alebo adaptéry, aby ste ich využili naplno.

Najrevolučenjšou novinkou je však bezpochyby 10nm procesor Intel z rodiny Ice Lake, ktorý prináša výrazný nárast výkonu oproti predchádzajúcim generáciám. Týka sa to single core, multi core, ale predovšetkým grafického výkonu. Potvrdilo sa nám to naprieč všetkými testami a výsledky boli v niektorých prípadoch naozaj pozoruhodné.

Samozrejme nie vždy je všetko ružové a ani nové XPS nie je dokonalé zariadenie. Nemožnosť vymeniť čo i len SSD je pomerne kontroverzné rozhodnutie, ktoré môže niektorým zákazíkom prekážať. Najmä ak si notebook kúpite s menšou kapacitou SSD. Kovové telo je síce vrcholom luxusu, no v oblasti rohov je také tenké, že reže do ruky a vôbec nie je príjemné ho držať. Taktiež sú sklamaním vysoké teploty CPU v záťaži, napriek novej architektúre a chladeniu s dvomi ventilátormi.

Notebook si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 61 989 Kč/2496 eur.

Dell XPS 13 2-in-1 7390
+ veľmi kompaktné rozmery
+ kvalitné spracovanie a kovové telo
+ atraktívny dizajn 2v1
+ moderná konektivita – WiFi 6 a Thunderbolt
+ nádherný dotykový 4K displej s úzkymi rámčekmi
+ zaujímavá klávesnica MagLev
+ nové 10nm procesory Intel
- prehrievanie v záťaži
- len 720p kamera
- nemá pero v balení
- nekomfortné držanie v jednej ruke
- žiadne používateľom vymeniteľné komponenty
- len dva porty USB-C
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-363" as a base selector for example: #supsystic-table-363 { ... } #supsystic-table-363 tbody { ... } #supsystic-table-363 tbody tr { ... } */