Dell XPS 13 2-in-1: Ice Lake v praxi

Parametre a detaily

Do rúk sa nám dostala horúca novinka v podobe 10. generácie Intel Ice Lake v prémiovom notebooku od Dell. Čo prináša tak dlho očakávaných 10 nanometrov, aké sú zmeny oproti predchádzajúcim generáciám a je naozaj nová grafika Iris Plus dostatočne výkonná na hranie v rozlíšení  Full HD? Nielen na tieto otázky sa pokúsime nájsť odpovede v tomto teste.

Základné parametre


Detaily

Balenie nového XPS je dvojité. Vonkajší kartón nie je nijako zaujímavý, ale vnútorný obal vyhotovením už zaujme. Ide o akúsi obálku, ktorú postupne otvárate. Z veľkého množstva balení, s akými som sa stretol, toto patrí medzi tie najoriginálnejšie.

Obsahom je tradične notebook, nabíjačka a dokumentácia. Vzhľadom na to, že notebook má iba porty USB-C, nachádza sa v balení aj redukcia na klasické USB typu A. Za to výrobcu rozhodne chválim.

Prvý dojem po vybalení je skvelý. Telo XPS je pevné, robustné a prekvapivo ťažké, čo evokuje dojem prémiovosti. Celokovové spracovanie do najmenšieho detailu tento pocit len prehľbuje. Dizajn XPS od mojej 13 z 2015 sa mi vždy páčil a nová 13 2-in-1 nie je výnimkou. Po dizajnovej stránke naozaj nie je čo vyčítať a spracovaním len máločo môže konkurovať.

Samozrejme Macbooky alebo napríklad Lenovo X1 Carbon, ktoré dlhodobo používam nepôsobia tak prémiovo. Za to však môže hlavne použitie hliníku na XPS. X1 Carbon má 1140 gramov a XPS 1321 gramov a je navyše o dva cm užšie a o centimeter kratšie, preto sa mi zdá výrazne ťažšie. S menším telom má vyššiu hmotnosť, čo som si hneď všimol. V každom prípade nové XPS je veľmi pekné a dobre spracované zariadenie, ktoré vás bude aj dobre reprezentovať.

Testovaná konfigurácia obsahuje nový 4-jadrový procesor Core i7-1065G7 Ice Lake s najvýkonnejšou grafikou Iris Plus so 64 EU. Ďalej tu nájdete 16 GB 3733MHz LPDDR4 RAM, 512GB NVMe SSD od Toshiba a 13,4″ dotykový displej s UHD+. Ide o jednu z najvyšších konfigurácií, akú výrobca ponúka. Upgradnúť si môžete už len SSD a RAM a to na 1TB SSD a 32 GB RAM. Naopak, nižšie konfigurácie sú so 4 – 8 GB RAM, Full HD displejom, 256GB SSD a procesormi Ci3-1005G1 alebo Ci5-1035G1.

Konektivita na novom XPS nie je úplne ideálna pre to, na čo je väčšina ľudí zvyknutá. No treba povedať, že niekedy sa už budeme musieť odraziť a zbaviť sa USB typu A. Apple to spravil už v 2015 a dalo sa očakávať, že aj ďalší výrobcovia sa tohto trendu chytia. Nájdeme tu tak len dvojicu portov Thunderbolt 3, ktoré poskytujú všetku konektivitu, ktorú by ste mohli požadovať. Budete však potrebovať dokovaciu stanicu alebo rôzne doky a adaptéry. Okrem nich tu je ešte 3,5 mm audio konektor a slot pre kartu microSD. Či je táto konektivita pre vás dostatočná si už musíte zvážiť sami. Ja už zariadenia výlučne s Thunderbolt 3 používam dlhšiu dobu, ale v práci aj doma mám dokovacie stanice, bez nich by to nešlo. V taške pre istotu vždy so sebou nosím aj adaptér na HDMI a VGA. Takže áno, bez ďalších investícií to zatiaľ nepôjde, ale USB-C je budúcnosť.

Predná aj zadná strana sú bez ďalších konektorov, vpredu však nájdeme indikátor nabíjania a na veku displeja dvojicu mikrofónov.

Spodná strana má trojicu tenkých mriežok pre ventiláciu a reproduktory. Na odmontovanie spodného krytu potrebujete skrutkovač T5, ako je už pri Delli zvykom. Spodný kryt sa dáva dole pomerne ťažko, no tak tomu bolo aj pri mojom starom XPS 13.

Po odnímaní spodného krytu sa dostanete ku komponentom. Vidieť môžete prekvapivo dvojicu ventilátorov, batériu a základnú dosku prekrytú fóliou. Reálne na tomto notebooku neviete nič vymeniť ani vylepšiť, preto si veľmi dobre rozmyslite, akú konfiguráciu si kúpite. Dell sa teda pridal k Apple, čo môže pre niektorých zákazníkov predstavovať veľkú nevýhodu. Keby sa aspoň SSD dalo vymeniť, ale už aj o túto možnosť sme prišli.

O odvod tepla z CPU sa stará kombinácia dvoch ventilátorov, čo je krok vpred oproti starému dizajnu s jedným ventilátorom, aký malo moje XPS 13 z 2015.

Spodnú časť zapĺňa 51Wh batéria, čo je v takto malom tele slušná kapacita.

Veko displeja sa dá otočiť o 360 stupňov a z notebooku tak dá spraviť tablet. Pánty sú pevné a umožňujú presné nastavenie polohy displeja. Ak však s ním zatrasiete, pohnete displejom. Klávesnica sa v tabletovom režime deaktivuje, no klávesy viete stále stláčať a je to trochu divné. Lenovo to má pri X1 Yoga vyriešené lepšie, kedže klávesy sa schovajú do tela a už sa nedajú stlačiť.

Otvorenie jednou rukou je možné len do asi 70 stupňov, potom sa začne notebook prevažovať a musíte si základňu chytiť, aby ste ho otvorili celý. Pri držaní v jednej ruke dokáže notebook celkom seriózne rezať do dlane kvôli ostrým hranám a tenkej základni.

Klávesnica patrí medzi zaujímavé časti tohto notebooku. Ide o MagLev klávesnicu s 1,3 mm dráhou klávesov. Klávesy pri stlačení príjemne klikajú a poskytujú tak dobrú odozvu. Vzhľadom na veľmi plytkú dráhu a minimálny pohyb klávesov som si ihneď spomenul na neslávnu klávesnicu Apple Butterfly, no tá sa mi nikdy nepáčila. Dell MagLev je oveľa lepšia, aj keď prvý dojem som z nej mal veľmi podobný.

Je trochu hlučnejšia, ale presne tak viete, že ste kláves stlačili. MagLev už z názvu indikuje, že využíva magnety, ale zároveň je v klávesnici použitý mechanizmus butterfly podobne ako mal Apple, preto bol môj prvý dojem z klávesnice taký podobný. Na XPS 13 2-in-1 je použitá už druhá generácia klávesnice MagLev a mne osobne sa písanie na nej páčilo. Je to síce trochu nezvyčajné, no dá sa na to veľmi rýchlo zvyknúť. Bohužiaľ, neviem sa vyjadriť k spoľahlivosti tejto klávesnice, nakoľko som ju používal iba krátko a žiaden iný notebook s MagLev som dlhodobo nepoužíval.

Kamera na notebooku ponúka bežné HD rozlíšenie, čo je pri 4K predných kamerách v mobiloch úplná tragédia. Obraz za horších svetelných podmienok, napríklad večer, je žalostný. Nenachádza sa tu ani IR kamera pre rozpoznanie tváre a Windows Hello. Našťastie je aspoň v tlačidle napájania čítačka odtlačkov prstov, ktorá funguje dobre.

Ako už bolo v úvode spomenuté, v balení nájdete takúto redukciu na klasické USB typu A. Nemusíte tak kupovať adaptér, ak chcete pripojiť externú myš, harddisk či iné príslušenstvo.

Od ultrabooku, akým je toto XPS, sa dá očakávať skvelá výdrž a nové 10nm procesory by tomu mali ešte pomôcť. Pri našom testovacom kuse však nebola výdrž taká dobrá, aká by mohla byť kvôli použitiu 4K displeja, ktorý má vyšší odber ako Full HD verzia. Ak je vašou prioritou výdrž na jedno nabitie, určite si 4K verziu nekupujte. V našom teste na YouTube vydržala 4K verzia presne 6 hodín. To nie je zlá hodnota, no už sme videli aj lepšie výsledky. Pri bežnom používaní môžete očakávať 7 – 8 hodín. Full HD model by mohol mať okolo 12 hodín pri bežnej práci, podľa informácie od používateľov. 4K displej teda odporúčam naozaj len ak je grafická práca prioritou. Nabíjať môžete pripojením nabíjačky k pravému aj ľavému portu USB-C.

Nabíjanie 45W nabíjačkou nepatrí medzi tie najrýchlejšie. Po hodine ste na 53 %, po hodine a pol na 81 %, no plné nabitie trvá cca 2 hodiny a 40-50 min. Takmer tri hodiny na 51Wh batériu je naozaj veľa. Očakával by som 65W nabíjačku, Dell v tomto ohľade asi šetrí na zákazníkoch.

Toľko k popisu notebooku, poďme sa pozrieť, ako obstál v našich testoch.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Komentáre (3) Pridať komentár

    1. Rukami mi prechádzajú aj drahšie zariadenia a toto bol top model v ponuke, ktorý určite cenou ohurovať nebude. Testujem už aj druhý Ice Lake notebook od Lenova, ktorý je lepšie cenovo nastavený, určite sa preto nevyhnem porovnaniu…

  1. 1. Zásadní údaj je poměr stran displaye 16:10. To je super! Ten relativní vertikální prostor je obrovsky důležitý.
    2. Zásadní údaj je nevýměnné SSD. To je peklo!!! (stačí aby to spadlo na zem a dostat z toho data bude fakt velký problém)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *