Něco pro fanless PC: Palit má pasivně chlazenou GeForce GTX 1650

Pasivně chlazená GeForce GTX 1650 KalmX od Palitu

Na pasivně chlazené grafické karty bez ventilátorů bylo v posledních letech výrobci trošku zanevřeno. Ale teď se objevila novinka firmy Palit, která vydává čistě pasivní verzi GeForce GTX 1650, tedy 75W modelu aktuální generace GPU Nvidia Turing. Tato karta staví na už předtím vyzkoušeném designu chladiče KalmX, ovšem s novým (respektive loni vydaným) GPU posouvá možnosti toho, co lze s takovouto pasivní kartou dosáhnout.

Karty KalmX mají pasivní chladič zabírající dva sloty. Není příliš dlouhý, karta má délku jenom 178 mm, takže by měla sedět i do menších skříní. Karta je nicméně poměrně široká, má profil 138 mm a žebrování pasivu zasahuje o hodně nad hranu jejího PCB. Toto by mělo pomáhat chlazení, protože díky tomuto přesahu pasiv využije prostupování vzduchu z pod PCB karty nahoru směrem k CPU, ke kterému v tomto prostoru ve skříni dochází. Podobně pasiv přesahuje PCB i co do délky.

Pasiv má celkem 43 hliníkových žeber s poměrně velkým rozestupem, do těch rozvádí teplo z čipu GPU dvojice heatpipe, které podélně procházejí celým chladičem. Jak dobře bude stačit na čipu TU117, to ukáží až testy a praxe, nicméně karta nemá přídavné napájení a TDP je „jen“ 75 W. Teplotám by mělo pomáhat, že čipy Turing jsou poměrně velké díky použití staršího 12nm procesu, TU117 by snad mělo měřit celých 200 mm², což je na tento cenový segment dost. Teplo by tedy mělo ochotněji proudit do základny a pasivu.

Samotné parametry jsou referenční, tedy 896 stream procesorů, které mají frekvence ponechané na základním taktu 1485 MHz a 1665 MHz v boostu. Také u pamětí není žádná změna proti normálu: sběrnice je 128bitová a na ní paměti GDDR5 v kapacitě 4 GB a s frekvencí 8,0 GHz efektivně – to dodává propustnost 128 GB/s.

Karta má jenom tři obrazové výstupy, což je u levnějších modelů grafik vcelku normální. Uživatelé starších monitorů si zde nicméně budou muset dát pozor na to, že Palit už opustil výstup DVI, karta má jen jedno HDMI 2.0 a dva DisplayPorty 1.4. Ke kartě lze tedy připojit až tři 4K monitory, případě dva 5K nebo dokonce 8K. A také se tím také uvolnilo více místa na záslepce pro perforaci, byť to asi nebude mít velký vliv na chlazení.

Příchod této karty na trh tedy rozmnoží možnosti, skýtající se stavitelům bezhlučných pasivně chlazených počítačů. Ovšem je třeba upozornit, že absence ventilátoru neznamená, že takovouto grafiku můžete nainstalovat a pak na ní zapomenout. Pro pasivní chlazení je třeba, aby měla ve skříni dostatečný průvan a nesmí být ve skříni nějak stísněná nebo zakrytá kabeláží a dalšími komponenty, pasivní chladič vyžaduje o to lepší airflow. V praxi vám i takováto grafika bude vyžadovat, aby v PC byl nějaký skříňový ventilátor. Nicméně, šance na kompletně „fanless“ provoz zde je: pokud kartu osadíte do otevřeného PC či velmi silně perforované skříně, která je pro vzduch prostupná a tudíž umožní hardware uchladit přirozeným prouděním vzduchu a vyzařováním tepla.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Plán chladičů Noctua: Bude nový highend, levný Redux, pasiv později

Firma Noctua letos a příští rok vydá nové chladiče (i ventilátory), ukazuje oficiální plán budoucích novinek. Příští rok se má dostat do obchodů výkonný pasivní chladič CPU, ale podle roadmapy se chystá také nový highend – následník dnešního NH-D15, který by mohl být novou špičkou vzduchového chlazení. Hodně zajímavý by mohl být chystaný chladič řady Redux, kterým by se Noctua mohla stát výrazně dostupnější možností. Celý článok „Plán chladičů Noctua: Bude nový highend, levný Redux, pasiv později“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Objevilo se SSD s chladičem z keramiky. Nový trend v pasivech?

Chlazení modulů M.2 se s příchodem NVMe SSD docela opodstatnilo, už jsme tu viděli leccos: kovové nálepky, heatpipe, vodní a dokonce aktivní chladiče* a často se dnes používají také chladiče, které jsou součástí desky. Firma Teamgroup z Tchaj-wanu teď opět přináší něco nového a zatím nevyzkoušeného: chladič SSD z tenkého keramického materiálu. Jak to bude fungovat v praxi, je zatím dost záhada. Celý článok „Objevilo se SSD s chladičem z keramiky. Nový trend v pasivech?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Neprehliadnite ventilátory na doskách Z490, bývajú skryté

Že majú niektoré dosky Z490 ventilátory nie je žiadna novinka. Naopak, je to pomerne stará vec, ktorú zopár médií rozoberalo už pri májovom vydaní. Vyhradeného priestoru na túto tému bolo však pomerne málo a väčšina ľudí o týchto ventilátoroch nemá ani tušenie. Na prvý pohľad ich nevidno a v materiáloch výrobcov, pokiaľ sa na ne vyložene nezameriate, ich môžete takisto ľahko prehliadnuť. Celý článok „Neprehliadnite ventilátory na doskách Z490, bývajú skryté“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. Fanless HW se mi vždycky líbil. Škoda, že nejde koupit něco s výkonem RTX 2070, co by mělo pasivní chladič. Klidně ve stylu EVGA XC Ultra bez ventilátorů, tedy relativně dlouhá karta s tříslotovým pasivem. I když je fakt, že co jsem měl krátce MSI RTX 2070 Gaming Z, tak ta karta byla v idle naprosto tichá a i v zátěži byla velmi tichá.

  1. Když se někdo pokusí přetaktovat kartu s limitem 75W, je to něco jiného a nehrozí tak katastrofické scénáře jako u karty s limity >150W, dimenzovat pasivní chladič je třeba tak, aby měl nějakou setrvačnost a rezervu. Ale divím se, že žádná ze zprofanovaných firem nenabízí pro své ITX skříně žebrované bočnice s přípojením teplovodných trubic a je to doménou pouze několika málo malosériových výrobců.

   1. Stačil by vBIOS, který by to zakazoval a bylo by to vyřešené. S těmi bednami ale máte pravdu, napadá mě v tuto chvíli jediná a to Streacom DB4.

    1. Originální BIOS se dá přeflashovat, rizika u karty s takovými dimenzemi napájení jsou příliš vysoká. No právě, raději bočnici, než nadměrně fyzicky namáhat PCB karty, desku a slot, chladič by také mohl přelézat i na zadní stranu PCB jako jsme to už v historii mohli také párkrát vidět – ale o to bych teda nestál, když můžu mít teplo z poloviny hned venku ze skříně.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *