Dell XPS 13 2-in-1: Ice Lake v praxi

Testy displeja

Do rúk sa nám dostala horúca novinka v podobe 10. generácie Intel Ice Lake v prémiovom notebooku od Dell. Čo prináša tak dlho očakávaných 10 nanometrov, aké sú zmeny oproti predchádzajúcim generáciám a je naozaj nová grafika Iris Plus dostatočne výkonná na hranie v rozlíšení  Full HD? Nielen na tieto otázky sa pokúsime nájsť odpovede v tomto teste.

Gamut, jas a odchýlka

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Ide o 13,4″ displej WLED so 4K rozlíšením v pomere strán 16:10 (3840 × 2400 px) a 60 Hz. Nakoľko nejde o herný notebook, nenachádza sa tu žiadna technológia pre eliminovanie trhanie obrazu. Vyššia výška displeja vám umožní zobraziť väčšiu časť webstránky, viac riadkov kódu či textu v dokumentoch. Taktiež potešia minimálne rámiky, ktoré patria medzi tie najmenšie na trhu. Výrobca to označuje ako InfinityEdge Display. Zároveň tu nájdeme aj podporu dotyku, čo je pri 2in1 zariadení logické. Displej je pokrytý ochranným sklom Gorilla Glass 5.

Výrobca udáva jas 500 nitov a 90% pokrytie spektra DCI p3, kontrast 1500:1 a certifikáciu HDR 400. 0,65% anti-reflexná vrstva má zabrániť nežiaducím odleskom na displeji. Displej tak vyzerá byť ideálnym na grafickú prácu ako aj konzumáciu obsahu. Aký je displej v praxi?

Displej potvrdil svoje kvality v niektorých oblastiach, v iných by mohol byť o kúsok lepší. Gamut displeja je veľmi dobrý. Namerali 100% pokrytie sRGB spektra a 84% Adobe RGB. Gama krivka je mierne mimo ideálnych hodnôt a dosahuje číslo 2,3. Jas takmer 370 nitov je menej ako uvádzaných 500, no predpokladám, že táto hodnota sa dá dosiahnuť iba pri HDR obsahu. A nakoľko displej má HDR400 certfikácia, znamená to, že nepretržitý jas by mal byť 400 nit, teda nameraných 370 nie je ďaleko. Veľmi dobrá bola aj farebná odchýlka s hodnotou ∆E 1,45, pričom hodnoty pod 2,0 sú považované za ideálne. Sklamaním bola uniformita displeja, kde pravý horný roh mal výraznú odchýlku. Samozrejme každý panel je iný a váš kus môže mať lepšie ale aj horšie hodnoty odchýlky.

  •  
  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Komentáre (3) Pridať komentár

    1. Rukami mi prechádzajú aj drahšie zariadenia a toto bol top model v ponuke, ktorý určite cenou ohurovať nebude. Testujem už aj druhý Ice Lake notebook od Lenova, ktorý je lepšie cenovo nastavený, určite sa preto nevyhnem porovnaniu…

  1. 1. Zásadní údaj je poměr stran displaye 16:10. To je super! Ten relativní vertikální prostor je obrovsky důležitý.
    2. Zásadní údaj je nevýměnné SSD. To je peklo!!! (stačí aby to spadlo na zem a dostat z toho data bude fakt velký problém)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *