Site icon HWCooling.net

MSI MAG Z790 Tomahawk Max WiFi: Hlavne rýchlejšia sieť

MSI MAG Z790 Tomahawk Max WiFi v detailoch

Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

K 14. generácii procesorov Intel Core (Raptor Lake Refresh) výnimočne nevyšli základné dosky s novým čipsetom, ale vyšli nové modely, ktoré sú postavené na starom čipsete (Intel Z790). Pridaná hodnota je teda na inej, mimočipsetovej úrovni. Za ten približne rok, samozrejme, výrobcovia základných dosiek pracovali na rôznych aspektoch, ktorými sa postupne preberieme.

ParametreMSI MAG Z790 Tomahawk Max WiFi
MSI MAG Z690 Tomahawk DDR4
PäticaIntel LGA 1700
Čipová súpravaIntel Z790
FormátATX (305 × 244 mm)
Napájacia kaskáda procesora18-fázová
Typ podporovaných pamätí (a maximálna frekvencia)DDR5 (7800 MHz)
Sloty PCIe ×16 (+ PCIe ×1)3× (+ 1×)
Od stredu pätice k prvému PCIe ×1694 mm
Od stredu pätice k prvému slotu DIMM56 mm
Diskové konektory8× SATA III, 1× PCIe 5.0 ×4 (60–110 mm), 1× M.2 PCIe 4.0 ×4 (60–80 mm) + 1× PCIe 4.0 ×4 (42–80 mm) + 1× PCIe 4.0 ×4/SATA (42–80 mm)
PWM konektory na ventilátory alebo pumpu kvapalinového chladiča
Interné porty USB1× 4 (s podporou RTD3), 1× 3.2 gen. 2 typ C, 2× 3.2 gen. 1 typ A, 4× 2.0 typ A
Ďalšie interné konektory1× TPM, 3× ARGB LED (5 V), 1× RGB LED (12 V) 1× jumper Clear CMOS
Displej POSTnie (ale má debug LED)
TlačidláFlash BIOS, Clear CMOS
Externé porty USB1× 4 typ C, 4× 3.2 gen. 2 typ A, 4× 3.2 gen. 1 typ A
Videovýstupy1× HDMI 2.1, 1× DisplayPort 1.4
Sieť1× RJ-45 (2,5 GbE) – Intel I225-V, WiFi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/ax/be), Bluetooth 5.4
ZvukRealtek ALC4080 (7.1)
Ďalšie externé konektory
Odporúčaná koncová cena332 eur/8199 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2814" as a base selector for example: #supsystic-table-2814 { ... } #supsystic-table-2814 tbody { ... } #supsystic-table-2814 tbody tr { ... } */

MSI MAG Z790 Tomahawk Max WiFi

Testy základných dosiek MSI Tomahawk máme v pomerne početnom zastúpení, či už ide o platformu AMD alebo aj Intel, takže môžete vidieť, ako sa rôzne detaily v rámci tohto radu v priebehu času menili. Na kľúčové, samozrejme, poukážeme.

Formát PCB je ATX (t.j. 305 × 244 mm) s troma slotmi PCIe ×16 (k jednému slotu PCIe ×1), kde prvý podporuje rozhranie PCI Express 5.0. To sa už týkalo ale aj Z690 Tomahawk WiFi. Pri Z790 Tomahawk Max WiFi je nová podpora PCIe 5.0 aj u prvého slotu M.2 na SSD. Tá nebola ani u staršieho modelu Z790 Tomahawk WiFi.

   

Trochu iný je na tomto slote (M.2) aj chladič. Predovšetkým, pokiaľ ide o montážny systém, ktorý sa výrobcovia snažia zjednodušovať s ohľadom na čo najpohodlnejšiu inštaláciu.

Namiesto skrutkovania sa na jednej strane (vpravo) chladič zúbkami zasunie do drážok a na druhej strane (vľavo) sa iba zacvakáva. Povolením poistky potom začína aj demontáž. Pri podobnom systéme sme sa minule pristavili aj u dosky Gigabyte Z790 Aorus Pro X, kde bola jednou z tém ale i nedostatočný kontakt s SSD. MSI sa s týmto popasovalo lepšie, hoci stále platí, že používa pomerne malé chladiče s menšou vyžarovacou plochou plášťa, takže sa nedá očakávať špičkový chladiaci výkon. Ten ale v hernom ani multimediálnom počítači, teda v segmente, na ktorý doska Z790 Tomahawk Max WiFi cieli, ale ani netreba (SSD nebýva intenzívne zaťažované na hranicu svojich výkonnostných možností).

Pozoruhodné je i navýšenie počtu konektorov SATA. Zatiaľ čo na Z790 Tomahawk WiFi ich bolo šesť, tak k Z790 Tomahawk Max WiFi pripojíte až osem palcových úložísk. To vzhľadom na časté osadzovanie iba štyroch konektorov SATA možno označiť za naozaj nadštandardnú výbavu.

V porovnaní so staršími Z doskami Tomahawk je tu stále 18-fázová napájacia kaskáda, ale jedna fáza VCore (a spolu ich je 16) je dimenzovaná až do 90 A. Prirodzene, v praxi musí byť prúdové zaťaženie výrazne nižšie, aby bola možná energeticky efektívna prevádzka, ale tiež to, aby VRM šlo vôbec uchladiť. Na to (chladenie) MSI používa dva monolitické bloky z hliníku s celkovou hmotnosťou 382 gramov (242 + 140 g). Za vyzdvihnutie stojí aj rebrovaný profil a snaha o väčší povrch, ktorý je pri ochladzovaní (prúdením systémových ventilátorov) vždy prospešný.

   

A čo sa chladí? Regulátory Renesas ILS99390 (respektíve RAA 220075R0 na poslednej, osemnástej fáze) a pasívy sú cez teplovodivú vložku v kontakte aj s tienením cievok. Spínací ovládač VRM je potom integrovaný obvod Renesas RAA 229132.

   

Základom zvukového adaptéra je čip Realtek ALC4080 okolo ktorého sú filtračné kondenzátory Nippon. Radi by sme vám napísali, ako dobré riešenie do praxe to je, ale na testy zvukovej časti základných dosiek si budete musieť ešte chvíľu počkať. Testovaciu metodiku zatiaľ nemáme, ale je v prípravách.

A WiFi 7. Jej modul je elegantne zapracovaný medzi I/O konektormi na zadnom paneli v čom vidieť iný prístup, ako má napríklad Gigabyte na doske Z790 Aorus Pro X, kde je modul WiFi medzi slotmi PCI Express. Na doske MSI odpadá potreba viesť signál „cez dlhú trať“ a tiež by bolo zaujímavé vedieť, ktoré z týchto riešení dáva z pohľadu fungovania väčší zmysel. Veci okolo bezdrôtovej siete sú ale takisto jednou z mála vecí, ktoré zatiaľ na doskách netestujeme (nemáme na to dostatočne spoľahlivú testovaciu metodiku). Každopádne je vhodné ešte poznamenať, že modul pre WiFi (7) a Bluetooth (5.4) je postavený na čipsete Qualcomm NCM865. Teoretická priepustnosť oproti predchádzajúcej WiFi 6E sa zvýšila takmer 5-násobne, z 9,6 Gb/s na 46 Gb/s. Okrem toho je možná napríklad aj komunikácia s routerom súčasne na 5 GHz a 6 GHz, kde sa využívajú kapacity obidvoch pásiem dohromady (tzv. Multi-Link), čo staršie generácie neumožňovali.

Interne je možné vyviesť na skrinku iba dva porty USB 3.2 gen. 1. Fyzicky je prítomný iba jeden 19-pinový konektor, ale zase bohatá je výbava zadného panelu. Na ňom je až 10 rýchlych portov USB (aspoň štandardu 3.2 gen. 1), z čoho dva sú typu C (a jeden USB4 s podporou RTD3). Zostava audiokonektorov je „plná“, to znamená s piatimi 3,5 mm jackmi doplnenými optickým výstupom S/PDIF. K jednému portu RJ-45 a všeobecne k ethernetu je vhodné ešte dodať, že v tomto prípade je ešte 2,5-gigabitový (Intel I225-V), hoci sa už na nových, ale typicky drahších doskách objavujú rýchlejšie, s dvojnásobnou priepustnosťou.

Upozornenie: Článok pokračuje ďalšími kapitolami.



Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

Ako to vyzerá v BIOSe

Používateľské rozhranie je také, ako ho u MSI poznáte. To znamená, že v rámci EZ Mode je tradičné rozloženie základných ukazovateľov (s napríklad s monitorovaním zahrievania CPU) a tlačidiel. Cez ne je možné rýchlo povoliť pamäťový profil alebo „Game boost“, ktorý vynúti vyššie frekvencie do situácií, ktoré je možné uhladiť. To sú typicky hry, ktoré majú od maximálneho zaťaženia ďaleko, čo sa potom odzrkadľuje aj na nižšej spotrebe a zahrievaní (v porovnaní s tvrdou záťažou využívajúcou inštrukcie AVX). Aj preto zrejme to príznačne pomenovanie (Game Boost).

Medzi rozcestníkom s tematickými hlavnými kartami (Settings, OC, M-Flash, OC Profile, Hardware Monitor a Beta Tunner) je tapeta reagujúca na farebnú schému a zaradenie základnej dosky. Teda s logom MAG a zelenými prvkami v pozadí.

Úplne prvá obrazovka po prvom spustení vás ale vyzýva k „správnej“ voľbe napájacích limitov. Aby to pre bežných používateľov nebolo príliš zložité, tak sa jedná o tri prednastavené profily, pri ktorých sú symbolicky rôzne typy chladičov. Voľbu s úplne odomknutými napájacími limitmi predstavuje profil „Water cooler“, u ktoré sa predpokladá najvyšší dostupný výkon. Naopak „Boxed cooler“ predstavuje obmedzený chladiaci výkon, kde je dlhodobá záťaž nastavená na 125 W. Režim „Tower Air Cooler“ je potom zlatá stredná cesta s trvalými 288 W.

K profilom s rôznymi prednastavenými limitmi výkonu je potom možné sa vrátiť aj v sekcii „Overclocking“ a presné hodnoty pre krátkodobý a dlhodobý limit napájania (aj s možnosťou jeho obmedzenia časovým limitom) môžete vpísať aj ručne. To tiež na karte OC, v pokročilých nastaveniach CPU.

   

Pokiaľ ste pamäťový profil neaktivovali v EZ Mode, možné to je i v pokročilých nastaveniach (znovu karta OC) s tým, že sú tu k dispozícii aj detailnejšie ladenia, čo sa týka pamäťového sub-systému.

S testovacími modulmi (G.Skill Trident Z5 Neo, 6000 MHz/CL30,2× 16 GB) doska automaticky nastavuje „Gear 2“, teda polovičnú priepustnosť pamäťového radiča. S rýchlejšími pamäťami to tak bude i u vás. Samozrejme, pokročilý používatelia sa vždy môžu hrať aj s Gear 1 a všetky si vyladiť podľa svojich predstáv.

   

Široké sú i možnosti úpravy pokročilejších volieb časovania. Z790 Tomahawk Max WiFI je v tomto smere veľmi dobre prispôsobiteľná základná doska. To sú ale aj konkurenčné modely, takže nejde o nič neobvyklé.

   

Aktivitu ReBARu nájdete v prípade potreby pod kartou Settings (\Advanced\PCIe/PCI Sub-system settings). Tu je možno škoda, že MSI nemá prepínač na prvej obrazovke BIOSu. Iní výrobcovia základných dosiek to tak už robia.

Rozhranie na správu ventilátorov (Hardware Monitor) umožňuje veľmi detailné možnosti nastavení. Svoje vývojové krivky s otáčkami v závislosti od teploty sa dajú vyhotoviť podľa piatich snímačov, ktoré sledujú zahrievanie CPU, VRM, čipsetu, okolia pätice a nejakého kontrolného bodu na základnej doske. Ktovie, kde je umiestnený snímač „System“…

Ak by ste pripojené ventilátory nevedeli dostatočne spomaliť, uistite sa, že sa usilujete o reguláciu v režime „PWM“. V „DC“ (teda s reguláciou zmenou lineárneho napätia) budú štartovacie otáčky väčšiny ventilátorov vyššie.

   



Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

Herné testy…

Drvivá väčšina testov vychádza z metodiky na procesory a grafické karty. Výber hier je pri doskách užší, ale pre tento účel ich viac netreba. Procesor vždy používame výkonný AMD Ryzen 9 7950X alebo na platformách Intel je to Core i9-13900K. Tieto procesory dobre zvýraznia silné aj slabé miesta každej základnej dosky. V minulosti sme testovali s dvoma procesormi, aj s lacnejším a úspornejším modelom, to už ale nerobíme. Hypotéza, že by drahšie základné dosky mohli výkonnostne „zvýhodňovať“ lacnejšie procesory sa nepotvrdila, takže je to pomerne zbytočné.

Z hier sme vybrali päť titulov, ktoré testujeme v dvoch rozlíšeniach. Hier je teda podstatne menej než pri testoch procesorov alebo grafických kariet, ale pre potreby testov základných dosiek je ich tak akurát. Málokto pri výbere základnej dosky zohľadňuje výkon v konkrétnej hre. Ale orientačný prehľad o tom, ako ktorá základná doska formuje herný výkon (v porovnaní s inou doskou), treba. Aby postupom času nedochádzalo k výraznému skresleniu, sme siahli po relatívne starších tituloch, ktoré už nedostávajú významné aktualizácie.

Jedná sa o Borderlands 3, F1 2020, Metro Exodus, Shadow of the Tomb Raider a Total War Saga: Troy. U novších hier by mohlo dochádzať k tomu, že sa výkon postupom času (aktualizáciami) bude trochu meniť a špeciálne vo vysokých rozlíšeniach s vysokými detailmi. To je jedno z testovacích nastavení (2160p a Ultra, respektíve najvyššie vizuálne detaily, ale bez ray-tracingovej grafiky), ktoré sa zameriava na porovnanie výkonu, pre ktoré je úzke hrdlo grafická karta. Inými slovami, z týchto testov bude zrejmé, ktorá základná doska do akej mieri môže z nejakých dôvodov ovplyvňovať výkon grafickej karty. Naproti tomu nastavenie s rozlíšením Full HD a s grafickými detailmi zníženými na „High“ bude odrážať aj vplyv procesora na konečný herný výkon.

Na záznam fps, respektíve časov jednotlivých snímok, z ktorých sa potom následne počítajú fps, používame OCAT a na analýzu CSV aplikáciu FLAT. Za oboma stojí vývojár a autor článkov (a videí) webu GPUreport.cz. Na čo najvyššiu presnosť sú všetky priechody trikrát opakované a do grafov sú vynášané priemerne hodnoty priemerných i minimálnych fps. Tieto viacnásobné opakovania sa týkajú aj neherných testov.

… výpočtové testy, testy SSD, portov USB a siete

Aplikačný výkon testujeme veľmi podobným spôsobom, ako je to u testov procesorov. Obsiahnuté sú takmer všetky testy od tých jednoduchších (napríklad tých vo webovom prostredí) až po tie, ktoré procesora či grafickú kartu žmýkajú na vrchnej hranici ich možností. Jedná sa typicky o testy 3D renderingu, kódovania videa (x264, x265, SVT-AV1) či iných výpočtových úloh náročných na výkon. Rovnako ako pri procesoroch či grafických kartách tu máme široký zaber aplikácií – svoje si vo výsledkoch nájdu používatelia strihajúci video (Adobe Premiere Pro, DaVinci Resolve Studio), tvorcovia grafických efektov (Adobe Premiere Pro), grafici či fotografi (Adobe Photoshop, Affinity Photo a AI aplikácie Topaz Labs) a nechýbajú ani testy (de)šifrovania, (de)kompresie, numerických výpočtov, simulácií a samozrejme ani testy pamätí.

Pri základných doskách sú dôležité aj testy výkonu SSD. Vo všetkých slotoch preto v dobre rozšírenom CrystalDiskMarku testujeme maximálne sekvenčné rýchlosti čítania a zápisu na prázdnom SSD Samsung 980 Pro (1 TB). Rovnakým spôsobom pristupujeme k testom portov USB. Na ich otestovanie používame externé SSD WD Black P50. To podporuje rýchle rozhranie USB 3.2 gen. 2×2, takže nebude úzke hrdlo ani pre najrýchlejšie radiče USB. Pre každý štandard USB uvádzamé iba jeden výsledok. Ten je počítaný z priemeru všetkých dostupných portov.

Neochudobníme vás ani o testy sieťovej priepustnosti. V rámci lokálnej siete medzi sieťovými adaptérmi základných dosiek a 10-gigabitovou PCIe kartou Sonnet Solo10G obojsmerne presúvame veľké súbory. To z už spomínaného SSD Samsung 980 Pro na Patriot Hellfire (480 GB), ktoré je stále dostatočne rýchle na to, aby nebrzdilo ani 10 Gb adaptéry.

   

Výsledky všetkých výkonnostných testov sú pre čo najvyššiu presnosť tvorené priemerom z troch opakovaných meraní.

Nastavenia procesorov…

Procesory primárne testujeme bez limitov napájania tak, ako to má väčšina základných dosiek v továrenských nastaveniach. Pre testy, ktoré majú prienik s meraniami spotreby, zahrievania a frekvencií CPU, sledujeme aj správanie sa dosiek s napájacím limitom podľa odporúčaní Intelu, kde PL1 nastavujeme na úroveň TDP (125 W) s tým, že rešpektujeme aj časový limit Tau (56 s). Vrchná hranica napájania (PL2/PTT) je v BIOSe nastavená podľa oficiálnych hodnôt. Pre Core i9-13900K je to 253 W, pre Core i9-12900K zase 241 W. Technológiami na agresívne pretaktovanie, ako sú PBO2 (AMD) alebo MCE (Asus) a podobnými, sa v rámci štandardných testov základných dosiek nezaoberáme.

… a aplikačné aktualizácie

V testoch treba počítať aj s tým, že v priebehu času môžu jednotlivé aktualizácie skresľovať výkonnostné porovnania. Niektoré aplikácie používame vo verziách portable (rozvalený archív), ktoré sa neaktualizujú alebo je možnosť ich držať na stabilnej verzii, ale pri niektorých to neplatí. Typicky hry sa v priebehu času aktualizujú, čo je prirodzené a držať ich na starých verziách mimo realitu by bolo tiež sporné.

Skrátka len počítajte s tým, že s pribúdajúcim časom klesá trochu i presnosť výsledkov, ktoré medzi sebou porovnávate. Aby sme vám túto analýzu uľahčili, tak pri každej doske uvádzame, kedy bola testovaná. Zistíte to v dialógovom okne, kde je informácia o dátume testovania. Toto dialógové okno sa zobrazuje v interaktívnych grafoch, pri akomkoľvek pruhu s výsledkom. Stačí naň zájsť kurzorom myši.



Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

Metodika: ako meriame spotrebu

Oproti testom dosiek Z690/B660 to trochu zjednodušíme a budeme merať už len odber CPU na kábloch EPS. To znamená, že (aj v záujme čo najlepšej prehľadnosti) vynecháme merania 24-pinu. Ten už dôkladne zanalyzovaný máme a spotreba na ňom sa naprieč doskami príliš nemení. Z desiatich dosiek otestovaných s procesorom Alder Lake (Core i9-12900K) sa spotreba na 12 voltoch 24-pinového konektora pohybuje v rozmedzí 37,3–40,4 W (herná záťaž, napájanie grafickej karty cez slot PCI Express ×16), na 5 V (pamäte, ARGB LED a niektoré externé radiče) potom medzi 13,9–22,3 W a nakoniec na najslabšej, 3,3-voltovej vetve býva odber našej testovacej zostavy 2,2–3,6 W.

Nad rámec spotreby CPU, ktorá zohľadňuje aj efektivitu napájacej kaskády, to spolu dáva nejakých 53 až 66 W v hernej/grafickej záťaži a iba 15–25 W mimo nej, s grafickou kartou v nečinnosti. To všetko už vieme zo starších testov a na nových doskách to nebude iné a s pribúdajúcim počtom meraní je redukcia meraní, ktoré zhoršujú orientáciu, prospešná. Z textu vyššie ale viete, koľko pre celkovú spotrebu komponentov základnej dosky pripočítať k väčšinovému odberu procesora.

Trochu iná situácia bude na platformách AMD, pri nich sa budeme zaoberať tým, aký je odber na ktorej vetve 24-pinu, ale už v rámci samostatného článku, ktorý na túto tému lepšie poukáže. Vo veľkom komplexnom teste základnej dosky sa tieto merania zanikajú, nepútajú dostatočnú pozornosť.

Spotrebu procesora (a jeho VRM) meriame na kábloch zdroja, kalibrovanými prúdovými kliešťami Prova 15 a kalibrovaným multimetrom Keysight U1231A. Kliešťami elektrický prúd, multimetrom elektrické napätie. V súčine týchto dvoch elektrických veličín nakoniec získavame presnú spotrebu. Tú meriame v rôznych záťažiach na procesor. Maximálnu viacvláknovú záťaž predstavuje Cinebench R23.

   

Nižšiu, hernú záťaž Shadow of the Tomb Raider (1080p@high), jednovláknovú záťaž kódovanie zvukovej nahrávky (referenčný kodér 1.3.2, FLAC s bitrate 200 kb/s) a spotreba v nečinnosti je meraná na pracovnej ploche Windows 10, keď na pozadí bežia iba základné procesy operačného systému a launchre niektorých testovacích aplikácií.



Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

Metodika: testy zahrievania a frekvencií

Suverénne najkritickejšia časť, čo sa týka teplôt, je na základnej doske napájacia kaskáda (VRM) pre CPU. Tu sa vraciame k termokamere Fluke Ti125, ktorá vytvára tepepné mapy, na základe ktorých je možné lokalizovať na priemerné zahrievanie, ale aj najteplejší bod. Obe tieto hodnoty (priemernú a maximálnu teplotu na Vcore) zaznamenávame do grafov a na základe tej maximálnej budeme neskôr vyhodnocovať aj efektivitu pasívov VRM. Na tu nám zatiaľ ale chýba vhodný termometer. Termovízia je, samozrejme, realizovaná bez pasívu a na zistenie zníženia zahrievania s chladičom je na najteplejší MOSFET potrebné nainštalovať termočlánok. Ten čoskoro doplníme.

Termovízia sa vždy vzťahuje na fungovanie s výkonnejším z dvojice testovacích procesorov. S ním sa viac ukážu rozdiely a možné obmedzenia či blížiace sa riziká (napríklad čo i len zo zníženého výkonu prehrievaním). Aby bol dobrý výhľad na VRM, tak namiesto vežovitého chladiča (z testov procesorov) používame kvapalinový chladič Alphacool Eisbaer Aorora 390 s ventilátormi fixne nastavenými na plný výkon (12 V). Testy zahrievania na úplnosť zahŕňajú aj teploty procesora a v rámci testov dosiek testujeme aj efektivitu dodávaných chladičov SSD. Tie sú už súčasťou prakticky všetkých lepších základných dosiek a vzniká tak prirodzene otázka, či ich použiť alebo nahradiť inými, rebrovanejšími. Tieto chladiče budeme testovať na SSD Samsung 980 Pro počas desiatich minút intenzívnej záťaže v CrystalDiskMarku. Nakoniec je pozoruhodné zahrievanie južného mostíka čipovej súpravy a efektivita chladenia aj v tomto smere.

Všetky testy prebiehajú vo veternom tuneli, takže je zabezpečené plnohodnotné systémové chladenie. To pozostáva z troch ventilátorov Noctua NF-S12A PWM@5 V (~ 550 ot./min). Dva z toho sú vstupné, jeden výstupný. Ako výstupné fungujú ale aj tri rýchle ventiatory AIO vodníka, takže v skrinke panuje podtlak.

Teplota vzduchu je na vstupe do tunela je riadne kontrolovaná a pohybuje sa v rozmedzí 21–21,3 °C. Udržiavať počas testov vždy konštantnú teplotu je dôležité nielen z pohľadu presnosti meraní zahrievania, ale takisto preto, že vyššia alebo nižšia okolitá teplota má vplyv aj na prípadne správanie sa boostu procesorov. A poriadne sledujeme a porovnávame aj frekvencie, či už pri záťaži všetkých jadier alebo i v rámci jednovláknových úloh. Na záznam frekvencií a teplôt jadier používame aplikáciu HWiNFO (vzorkovanie je nastavené na dve sekundy).

Udržiavať konštantnú teplotu na vstupe je treba nielen pre poriadne porovnanie zahrievania procesorov, ale hlavne pre objektívne výkonnostné porovnania. Vývoj frekvencií, a špeciálne jednojadrového boostu, sa odvíja práve od teploty. Typicky v lete, pri vyšších teplotách než je bežne v obytných priestoroch v zime, môžu byť procesory pomalšie.

Teploty sú vždy odčítavané maximálne (z termovízie VRM aj priemerné, ale stále z lokálnych maximálnych hodnôt na konci Cinebench R23). Pri procesoroch Intel pre každý test odčítavame maximálnu teplotu jadier, obvykle všetkých. Tieto maximá sú potom spriemerované a výsledok predstavuje výslednú hodnotu v grafe. Z výstupov jednovláknovej záťaže vyberáme iba zaznamenané hodnoty z aktívnych jadier (tie sú obvykle dve a počas testu sa medzi sebou striedajú). U procesorov AMD je to trochu iné. Tie teplotné snímače pre každé jadro nemajú. Aby sa postup metodicky čo najviac podobal tomu, ktorý uplatňujeme na procesoroch Intel, tak priemerné zahrievanie všetkých jadier definujeme najvyššou hodnotou, ktorú hlási snímač CPU Tdie (average). Pre jednovláknovú záťaž už ale používame snímač CPU (Tctl/Tdie), ktorý obvykle hlási o trochu vyššiu hodnotu, ktorá lepšie zodpovedá hotspotom jedného, respektíve dvoch jadier. Tieto hodnoty rovnako ako hodnoty zo všetkých interných snímačov však treba brať s rezervou, presnosť snímačov naprieč procesormi je rôzna.

Vyhodnocovanie frekvencií je presnejšie, každé jadro má vlastný snímač aj na procesoroch AMD. Na rozdiel od teplôt ale do grafov zapisujeme priemerné hodnoty frekvencií počas testov. Zahrievanie a frekvencie jadier procesora monitorujeme v rovnakých testoch, v ktorých meriame aj spotrebu. Teda postupne od najnižšej záťaže na ploche nečinných Windows 10, cez kódovanie audia (záťaž v jednom vlákne), hernú záťaž v Shadow of the Tomb Raider až po Cinebench R23.



Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

Testovacia zostava

Poznámka: Pre možnosť vzájomného porovnania výsledkov so staršími modelmi dosiek Z790 testy neprebiehajú s procesorom Intel Raptor Lake Refresh, ale s Intel Core i9-13900K (Raptor Lake).
Procesor Intel Core i9-13900K
Kvapalinový chladič Alphacool Eisbaer Aurora 360 s kovovým backplate
Pamäte G.Skill Trident Z5 Neo (2× 16 GB, 6000 MHz/CL30). Základné dosky s podporou pamätí DDR4 testujeme s Patriot Blackout (4× 8 GB, 3600 MHz/CL18) a základné dosky Z690/B660 s podporou pamätí DDR5 boli testované s Kingston Fury Beast (2× 16 GB, 5200 MHz/CL40)
Grafická karta MSI RTX 3080 Gaming X Trio
SSD Patriot Viper VP4100 (1 TB) a Patriot Viper VPN100 (2 TB)
Napájací zdroj BeQuiet! Dark Power Pro 12 s 1200 W

Poznámka.: Grafické ovládače používame Nvidia GeForce 466.77 a zostavenie OS Windows 10 je v čase testovania 19045.



Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

3DMark

Na testy používame 3DMark Professional a z testov Night Raid (DirectX 12), Fire Strike (DirectX 11) a Time Spy (DirectX 12). V grafoch nájdete čiastkové skóre CPU, kombinované skóre, ale i skóre grafiky. Z neho zistíte, do akej miery daný procesor obmedzuje grafickú kartu.









Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

Borderlands 3

Testovacie prostredie: obrazové rozlíšenie 1920 × 1080 px; prednastavený grafický profil High; API DirectX 12; extra nastavenie Anti-Aliasing: None; testovacia scéna: vstavaný benchmark.



Testovacie prostredie: obrazové rozlíšenie 3840 × 2160 px; prednastavený grafický profil Ultra; API DirectX 12; extra nastavenie žiadne; testovacia scéna: vstavaný benchmark.

   




Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

F1 2020

Testovacie prostredie: obrazové rozlíšenie 1920 × 1080 px; prednastavený grafický profil High; API DirectX 12; extra nastavenia Anti-Aliasing: off, Skidmarks Blending: off; testovacia scéna: vstavaný benchmark (Australia, Clear/Dry, Cycle).

   



Testovacie prostredie: obrazové rozlíšenie 3840 × 2160 px; prednastavený grafický profil Ultra High; API DirectX 12; extra nastavenia Anti-Aliasing: TAA, Skidmarks Blending: off; testovacia scéna: vstavaný benchmark (Australia, Clear/Dry, Cycle).

 




Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

Metro Exodus

Testovacie prostredie: obrazové rozlíšenie 1920 × 1080 px; prednastavený grafický profil High; API DirectX 12; extra nastavenie žiadne; testovacia scéna: vstavaný benchmark.



Testovacie prostredie: obrazové rozlíšenie 3840 × 2160 px; prednastavený grafický profil Extreme; API DirectX 12; extra nastavenie žiadne; testovacia scéna: vstavaný benchmark.


Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

Shadow of the Tomb Raider

Testovacie prostredie: obrazové rozlíšenie 1920 × 1080 px; prednastavený grafický profil High; API DirectX 12; extra nastavenie Anti-Aliasing: off; testovacia scéna: vstavaný benchmark.

   



Testovacie prostredie: obrazové rozlíšenie 3840 × 2160 px; prednastavený grafický profil Highest; API DirectX 12; extra nastavenie Anti-Aliasing: TAA; testovacia scéna: vstavaný benchmark.




Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

Total War Saga: Troy

Testovacie prostredie: obrazové rozlíšenie 1920 × 1080 px; prednastavený grafický profil High; API DirectX 11; extra nastavenia žiadne; testovacia scéna: vstavaný benchmark.



Testovacie prostredie: obrazové rozlíšenie 3840 × 2160 px; prednastavený grafický profil Ultra; API DirectX 11; extra nastavenia žiadne; testovacia scéna: vstavaný benchmark.




Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

PCMark








Geekbench




Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

Speedometer (2.0) a Octane (2.0)

Testovacie prostredie: Aby na výsledky v priebehu času nemali vplyv aktualizácie webového prehliadača, používame portable verziu Google Chrome (91.0.472.101), 64-bitové zostavenie. Hardvérová akcelerácia GPU je povolená rovnako, ako to má vo východiskových nastaveniach každý používateľ.



Poznámka: Hodnoty v grafoch predstavujú priemer získaných bodov v čiastkových úlohách, ktoré sú združené podľa svojho charakteru do siedmich kategórií (Core language features, Memory and GC, Strings and arrays, Virtual machine and GC, Loading and Parsing, Bit and Math operations a Compiler and GC latency).









Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

Cinebench R20


Cinebench R23



Blender@Cycles

Testovacie prostredie: Používame dobre rozšírené projekty BMW (510 dlaždíc) a Classroom (2040 dlaždíc) a renderer Cycles. Nastavenia renderu sú na None, s ktorým všetka práca pripadá na CPU.



LuxRender (SPECworkstation 3.1)



Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

Adobe Premiere Pro (PugetBench)

Testovacie prostredie: súbor testov PugetBench. Verziu aplikácie (Adobe Premiere Pro) držíme na 15.2.
































Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

DaVinci Resolve Studio (PugetBench)

Testovacie prostredie: súbor testov PugetBench, typ testov: štandardný. Verziu aplikácie (DaVinci Resolve Studio) držíme na 17.2.1 (zostavenie 12).






















Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

Grafické efekty: Adobe After Effects

Testovacie prostredie: súbor testov PugetBench. Verziu aplikácie (Adobe After Effects) držíme na 18.2.1.


































Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

Testovacie prostredie: Na konverziu máme 4K video LG Demo Snowboard s bitrate 43,9 Mb/s. Profily AVC (x264) a HEVC (x265) sú nastavené s ohľadom na vysokú kvalitu a profil kodéru je „pomalý“. HandBrake máme vo verzii 1.3.3 (2020061300).

Benchmarky x264 a x265







Naposledy sme sa zaoberali základnou doskou, ktorá, ktorá je aj vďaka nižšej cene vhodná najmä na použitie s lacnejšími procesormi. Teraz tu máme o zhruba 50 eur drahšiu Gigabyte B660 Aorus Master DDR4. Príplatok tu má jasné opodstatnenie a odzkadľuje sa na lepších vlastnostiach. Napájacia kaskáda je výrazne efektívnejšia, chladiče sú účinnejšie a výbava je celkovo bohatšia, vrátane svetielok.

Kódovanie audia

Testovacie prostredie: Kódovanie audia prebieha pomocou kodérov pre príkazový riadok, pričom meriame čas, ktorý konverzia zaberie. Kóduje sa vždy rovnaký 16-bitový súbor WAV (stereo) s 44,1 kHz s dĺžkou 42 minút (jedná sa o rip albumu Love Over Gold od Dire Straits v jednom audio súbore).

Nastavenia kodérov sú zvolené na dosiahnutie maximálnej alebo skoro maximálnej kompresie. Bitrate je pritom relatívne vysoký, s výnimkou bezstratového FLACu okolo 200 kb/s.

Poznámka: tieto testy merajú jednovláknový výkon.

FLAC: referenčný kodér 1.3.2, 64-bitové zostavenie. Parametre: flac.exe -s -8 -m -e -p -f

MP3: kodér lame3.100.1, 64-bitové zostavenie (Intel 19 Compiler) z webu RareWares. Parametre: lame.exe -S -V 0 -q 0

AAC: používa knižnice Apple QuickTime, volané cez aplikáciu z príkazového riadku, QAAC 2.72, 64-bitové zostavenie, Intel 19 Compiler (nevyžaduje inštaláciu celého balíku Apple). Parametre: qaac64.exe -V 100 -s -q 2

Opus: referenčný kodér 1.3.1, Parametre: opusenc.exe –comp 10 –quiet –vbr –bitrate 192



Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

Adobe Photoshop (PugetBench)

Testovacie prostredie: súbor testov PugetBench. Verziu aplikácie (Adobe Photoshop) držíme na 22.4.2.



















Affinity Photo (benchmark)

Testovacie prostredie: vstavaný benchmark.





AI aplikácie Topaz Labs

Topaz DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI. Tieto jednoúčelové aplikácie slúžia na reštauráciu nekvalitných fotiek. Či už z pohľadu vysokého šumu (keď sú fotené pri vyššom ISO), hrubého rasteru (typicky po výrezoch) alebo keď treba niečo doostriť. Využíva sa pritom vždy sila AI.

Pracovné nastavenia aplikácií Topaz Labs. Postupne zľava DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI. Každej aplikácii prináleží jedno z troch okien

Testovacie prostredie: V rámci dávkových úprav sa spracováva 42 fotiek v nižšom rozlíšení 1920 × 1280 px. To pri nastaveniach zo snímok vyššie. DeNoise AI pre zachovanie čo najvyššej presnosti držíme vo verzii 3.1.2, Gigapixel v 5.5.2 a Sharpen AI v 3.1.2.



Ako akcelerátor máme nastavený procesor (a vysokú alokáciu RAM), vy si môžete ale prepnúť i na GPU



Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

WinRAR 6.01

7-Zip 19.00





Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

TrueCrypt 7.1a






Aida64 (AES, SHA3)




Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

Aida64, testy FPU




FSI (SPECworkstation 3.1)



Kirchhoff migration (SPECworkstation 3.1)

Python36 (SPECworkstation 3.1)



SRMP (SPECworkstation 3.1)

Octave (SPECworkstation 3.1)


FFTW (SPECworkstation 3.1)



Convolution (SPECworkstation 3.1)

CalculiX (SPECworkstation 3.1)



Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

RodiniaLifeSci (SPECworkstation 3.1)





WPCcfd (SPECworkstation 3.1)

Poisson (SPECworkstation 3.1)

LAMMPS (SPECworkstation 3.1)





NAMD (SPECworkstation 3.1)





Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

Testy pamätí…




… a cache (L1, L2, L3)














Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

Rýchlosti slotov M.2 (SSD)












Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

Rýchlosti portov USB










Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

Rýchlosť ethernetu

Na meranie prenosových rýchlostí LAN adaptérov používame v druhej testovacej zostave sieťovú kartu Sonnet Solo10G








Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

Analýza spotreby bez limitov napájania






Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

Analýza spotreby s limitmi napájania






Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

Dosahované frekvencie CPU bez limitov napájania…



… a s limitmi napájania





Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

Upozornenie: Teploty Core i9-12900K s Core i9-13900K sú neporovnateľné. S procesorom Intel Raptor Lake (Core i9-13900K) používame kovový backplate, zatiaľ čo s Alder Lake (Core i9-12900K) má chladič Alphacool Eisbaer Aurora 360 plastový backplate. Ten má nižší prítlak a intenzita prestupu tepla je horšia, ako ukazujú aj naše testy.




… a s limitmi napájania






Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

Zahrievanie VRM bez limitov napájania…




… a s limitmi napájania






Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

Zahrievanie SSD










Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

Zahrievanie čipsetu (južný mostík)






Druhá vlna základných dosiek Z790, ktorá vyšla súbežne so 125 W procesormi Intel Raptor Lake Refresh, je atraktívna aj pre modernizovanú sieťovú konektivitu. Tá je nadčasová aj na Z790 Tomahawk Max WiFi. Jedná sa o jednu z najlacnejších dosiek s WiFi 7. V jej testoch nás bude ale prirodzene zaujímať celková realizácia všetkých prvkov. Teda čo sa MSI oproti konkurenčným modelom podarilo lepšie a čo horšie.

Záver

Napriek tomu, že nejde o vyložene lacnú dosku Z790 (sú aj lacnejšie modely s týmto čipsetom), tak o MAG Z790 Tomahawk Max WiFi možno hovoriť v kontexte atraktívneho pomeru ceny k hodnote. To vtedy, pokiaľ okrem efektívnej prevádzky výkonného procesora tried Core i7 a Core i9 je zároveň dobrá aj nadčasová bezdrôtová konektivita WiFi 7. Lacnejšie dosky Z790 bývajú obvykle vybavené ešte WiFi 6E alebo majú slabšiu napájaciu kaskádu pre CPU. V tomto prípade je ešte pomerne robustná, ani bez pasívov VRM najteplejšie miesta pri výkone okolo 300 W nepresahovali sto stupňov Celzia a držali sa pod nimi.

S osadenými chladičmi bude zahrievanie kritických miest, samozrejme, ešte nižšie a vždy ďaleko od hodnôt, pri ktorých bude VRM v záujme sebazáchovy dostupný znižovať výkon. Isteže, na nejaké hnanie „na krv“, do krajnosti, sú vhodnejšie iné modely základných dosiek, ale na prevádzku Core i9-14900K bez limitov napájania na úrovni, aká sa dá chladiť bežnými high-endovými chladičmi CPU základná doska MAG Z790 Tomahawk Max WiFi stačí. Treba však dodať, že energetická efektivita je v porovnaní s drahšími doskami o trochu slabšia. Rozdiely sú ale pomerne malé a pri nižšej záťaži (napríklad v hrách) zanikajú.

Rovnako ako pri Gigabyte Z790 Aorus Pro X sme v testoch s obmedzeným výkonom „na 125 W“ narazili na neefektívne prerozdeľovanie síl medzi P a E jadrá. Frekvencie na E jadrách sú nadštandardne vysoké, ale zároveň tým trpia frekvencie P jadier. Tie sú, naopak, veľmi nízke a pri vysokej záťaži sa toto správanie odzrkadľuje na podpriemernom výpočtovom výkone so slabou efektivitou. Pritom, pokiaľ sme nič neprehliadli, neexistuje možnosť, pri ktorej by sa nejakým spôsobom dalo ovplyniť, koľko výkonu pre ktoré jadrá je k dispozícii. Predpokladáme, že skôr či neskôr sa neefektívna správu v režimoch s obmedzeným výkonom upraví na úrovni lepšie optimalizovaných BIOSov. Je možné, že to bude už teraz, po uvedení úspornejších procesorov s TDP 65 W. Určite nebudeme jediní, ktorí na takéto atypické správanie narazili a záplaty už budú na ceste. Výhľadovo sa to teda za negatívum považovať pravdepodobne musieť nebude.

Čo sa týka internej konektivity, tak Tomahawk Z790 Max WiFi je nielen doska s nadštandardnou výbavou slotov M.2 (tie sú štyri), ale takisto má až osem portov SATA, čo je v súčasnosti už pomerne raritné. Znamená to ale, že umožňuje nadštandardné možnosti pripojenia palcových úložísk, čo sa niekomu môže hodiť. O WiFi 7 už reč bola, v desktopových zariadeniach je ale dôležitý aj ethernet. Ten zostáva 2,5-gigabitový (5 Gb je až na drahších modeloch) a niekomu môže chýbať aj druhý 19-pinový konektor na USB 3.2 gen. 1, cez ktorý je možné zapojiť predný panel skrinky. Jeden (pre dva porty) MSI považuje za dostatočný, čo možno usudzovať aj podľa výbavy skriniek MSI, ktoré majú takisto iba dva 5-gigabitové porty USB. Sú však aj 4-portové alternatívny konkurencie, pre ktoré bude interná výbava Z790 Tomahawk Max WiFi v tomto smere obmedzujúca. Pritom na cenovo ekvivalentnej doske pre platformu AMD už dva interné porty USB 3.2 gen. 1 už MSI má.

Externých konektorov USB je už ale dosť, vrátane 40-gigabitového. USB4 má pritom aj spätnú kompatibilitu s USB 3.2 gen. 2 ×2, čo nebýva samozrejmosť (niektoré radiče ho nepodporujú a je pri nich skok zo 40 Gb/s na 10 Gb/s – USB 3.2 gen. 2).

Chladiče SSD sú, pokiaľ ide o TDP, priemerné až zľahka podpriemerné, ale beznástrojový upevňovací mechanizmus sa MSI podaril lepšie ako Gigabyte. Aj s týmto chladičom (mimochodom na prvom slote M.2 s podporou rozhrania PCIe 5.0) sú dosahované priemerné výsledky chladenia, ale adekvátne konštrukcii (hmotnosti a povrchovej ploche chladiča) a kontakt s SSD je dobrý.

Pri Tomahawk Z790 Max WiFi sa opakuje podobný scenár ako u MAG X670E Tomahawk WiFi. Sú to nejaké kompromisy, ale kto ich má pri porovnateľnej cene preukázateľne menej? S ohľadom na nižšiu cenovú reláciu (na pomery platformy Intel Z790), stále slušnú výbavu i prevádzkové vlastnosti (výkon na watt, zahrievanie VRM) si redakčné ocenenie „Smart buy!“ zaslúži.

MSI MAG Z790 Tomahawk Max WiFi
+ Silná 18-fázová napájacia kaskáda (VRM)...
+ ... zvládne efektívne aj Core i9-14900K bez limitov napájania
+ Možnosť ručného pretaktovania CPU zmenou násobiča
+ Vysoká efektivita pri nižšej, typicky hernej záťaži
+ Až štyri rýchle (štvorlinkové) sloty M.2 na SSD...
+ ... a desať rýchlych konektorov USB (vrátane 4) na zadnom paneli I/O
+ Veľmi detailné možnosti správy ventilátorov
+ Podpora veľmi rýchlej WiFi (7)
+ Šikovný mechanizmus na rýchlu (de)montáž chladiča SSD na prvom slote M.2
- Iba jeden interný konektor na dva porty USB 3.2 gen. 1
- Menšia priorita P jadier v režimoch zníženého výkonu. Nemusí platiť vždy *
Odporúčaná maloobchodná cena: 332 eur/8199 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2815" as a base selector for example: #supsystic-table-2815 { ... } #supsystic-table-2815 tbody { ... } #supsystic-table-2815 tbody tr { ... } */
* S novšími BIOSmi sa situácia môže v priebehu času zmeniť. A možno je pre procesory Raptor Lake Refresh iná už teraz (testy boli realizované s Core i9-13900K generácie Raptor Lake).

Niektoré z testovaných dosiek sú dostupné aj v e-shope Datacomp

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio) a Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI)