65W zamčené procesory Raptor Lake Refresh už brzo: Termín unikl

65W modely 14. generace na CES 2024

Intel v říjnu začal prodávat novou generaci desktopových procesorů pro platformu LGA 1700 – Core 14. generace alias „Raptor Lake Refresh“, protože jde o nové modely, ale založené na křemíku z předchozí 13. generace. Zatím vyšla jen 125W CPU pro nadšence s odemčeným násobičem. Ale už brzo se k nim přidají mainstreamová, která mají oficiálně 65W TDP (turbo spotřebu v zátěži však vyšší) a zamčený násobič, ale hlavně jsou levnější.

Podobně jako předtím datum vydání nových grafik GeForce také v tomto případě byl termín, kdy chce Intel 65W modely 14. generace pro desktop vydat, vyzrazeny skrze čínské kanály, leakerem vystupujícím pod přezdívkou ECSM_Official. Ten nyní uvádí, že Intel odhalí tyto mainstreamové procesory Raptor Lake Refresh 8. 1. během CES 2024. Na tomto veletrhu má mít Intel prezentaci („CEO Address“).

Nepůjde jen o papírové vydání, ale rovnou reálný start prodeje – tyto procesory mají být 8. ledna údajně rovnou dostupné v obchodech. Všechny modely, které vyjdou, by měly bez problémů běžet v existujících základních deskách platformy LGA 1700 (včetně těch používajících paměti DDR4), pokud budou mít dostatečně nové BIOSy. Ty vyšly již v předstihu před 125W modely.

Pokud tedy nyní zvažujete pořízení počítače s platformou Intel a měli jste v hledáčku právě „65W“ modely CPU (ve skutečnosti je však spotřeba v zátěži více než jednoho jádra typicky vyšší, v náročných aplikacích i hodně výrazně), má asi nyní smysl pozastavit nákup a vyčkat. Nové modely budou mít o něco vyšší takty a tím i výkon. Na druhou stranu, pokud je pro vás kritická pořizovací cena, mohly by v obchodech staré modely 13. generace po vydání těchto následníků trošku zlevnit.

ECSM_Official spolu s touto zprávou také potvrdil specifikace dvou z levnějších modelů, k nimž ukázal snímky obrazovky i testy v Cinebenchi a CPU-Z. Ty jsou předběžné a vzhledem k určitému prostoru pro fluktuace je asi lepší počkat si na více nezávislých recenzí (s testy ve více programech). Nicméně dává to užitečnou informaci o specifikacích včetně frekvencí, které CPU drží v zátěži všech jader.

Core i5-14400

Core i5-14400 bude nejlevnějším modelem s šesti velkými jádry v této generaci. Obsahuje šest P-Core a čtyři jádra E-Core, celkem tedy 16 vláken a 20 MB L3 cache (lze to brát tak, že čtyři malá jádra jako by pro mnohovláknové aplikace typu Cinebench suplovala dvě další P-Core; ve hrách to už tak asi tolik fungovat nebude). Tento procesor má mít jako obvykle ještě verzi bez GPU, Core i5-14400F, která bude prodávána za nižší cenu než model s grafikou aktivní.

Podle informací ECSM_Officiala je základní frekvence 2,5 GHz a maximální boost 4,7 GHz. V Aida64 System Stability Testu (úloha Stress FPU) držel procesor all-core takt 4,1 GHz na jádrech P-Core a 3,5 GHz na jádrech E-Core. Skóre v CPU-Z bylo 759,1/6630,9 bodu a v Cinebenchi R23 pak 1773 / 16 074 bodů (ST/MT výsledek, pod Windows 10).

Je zajímavé, že testovaný model je zřejmě založený na čipu B-0, tedy „Raptor Lake“ s 8+16 jádry, nicméně tento model bude asi zase existovat současně i ve verzi s křemíkem C-0 (Alder Lake). Pravděpodobně proto budou zmenšené L2 cache na stejnou úroveň (1,25MB L2 cache u P-Core, 2MB L2 cache u E-Core).

Core i3-14100

Tento model bude opět mít čtyři jádra P-Core (8 vláken) a už žádná další E-Core. Je založený na původním křemíku Alder Lake, steppingu H-0, fyzicky s 6+0 jádry. Procesor má 12MB L3 cache a základní frekvenci 3,5 GHz. Maximální boost je stejných 4,7 GHz jako u modelu Core i5. V zátěži všech jader (stejný stress test Aida64) drželo CPU 4,5 GHz.

Na snímcích od ECSM_Officiala tento procesor získal 730,4/3624,8 bodu v CPU-Z a 1742/9091 bodů v Cinebenchi R23. Jinak i u tohoto modelu se očekává, že vyjde i sestra Core i5-14100F bez GPU a za méně prašulí.

Parametry dalších modelů prosákly již před časem, a i když není stoprocentně jisté, zda se třeba něco nezměnilo, měly by orientačně platit. Můžete je vidět níže v tabulce. Hlavním tahákem této generace asi bude Core i7-14700Core i7-14700F, což jsou modely s 8 jádry a 12 E-Core, celkem tedy s 28 vlákny. Tím tato kategorie Core i7 přináší největší pokrok proti 13. generaci a výkon v mnohovláknových aplikacích by měl být již hodně blízko modelům Core i9.

Ceny těchto procesorů zatím neznáme, ale obecně se čeká, že je Intel nezmění, budou tedy oficiálně stát stejně jako předchozí generace. V praxi ale v obchodech můžete narazit na rozdíl, protože nové modely asi začnou na ceně odpovídající doporučeným částkám, zatímco loňské modely 13. generace už mezitím klesly pod ně.

Zdroje: ECSM_Official (1, 2), VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace

Od února se šíří zprávy o nestabilitě výkonnějších procesorů Intel Core 13. a 14. generace ve hrách. Intel teď udělal netypickou věc, která vyvolává otázku, zda třeba s problémem nesouvisí. Jen pár měsíců po vydání refreshových modelů Raptor Lake, tedy Core 14. generace, ukončuje výrobu předchozích modelů generace 13. Přitom obvykle firma nechávala starší generace dojíždět mnohem déle, takže by to teoreticky mohlo s aktuální chybou souviset. Celý článok „Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace“ »

 •  
 •  
 •  

Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje

Před nedávnem jsme psali o tom, jak mají procesory Intel Raptor Lake problémy se stabilitou ve hrách. Zprávy o pádech často provázených zavádějící hláškou o nedostatku grafické paměti, zdá se, neutichají a naopak se spíš množí, stejně jako počty her, ve kterých jsou tyto problémy hlášené. Intel zatím k věci nezaujal nějaké oficiální stanovisko, ale problém analyzuje. Jde možná o největší takové problémy s procesory Intel v poslední době. Celý článok „Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje“ »

 •  
 •  
 •  

Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu

Intel letos chystá vydání nové generace desktopových procesorů – čipletové 3nm Arrow Lake, které už bude pojmenované Core Ultra a bude mít novou platformu LGA 1851. Ještě předtím se ale firma rozloučí se socketem LGA 1700 už asi navždy nejvýkonnějším procesorem, jaký bude na jejím 7nm procesoru existovat: Core i9-14900KS. Tato speciální edice teď bude nejrychlejším, ale také zdaleka nejžravějším procesorem pro hráče od Intelu. Celý článok „Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *